Wassenaar schrapt minder dan gedacht Centrum Haaswijk niet verliesgevend Keuze zwembad blijft uit Moet Zoeterwoude minder groen worden? ■MiHHI'IMI'Hi' 'Kritisch beleid blijft noodzakelijk Begroting Wassenaar'88 00 BH gg g Wassenaar verkoopt watertoren Wie dit leest is... VRIJDAG II SEPTEMBER 1987 PAGINA 16 OEGSTGEEST - De exploitatie van het multi-functionele gebouw Haaswijk in Oegstgeest, dat in ok tober de deuren opent, zal al tij dens het eerste seizoen sluitend zijn. Dit zeer optimistische geluid liet CDA-wethouder van Veen (fi nanciën) gisteravond in de raads commissie financiën horen. B en W melden in het stuk waarin de ge bruikerstarieven van het gebouw zijn vermeld, dat gevreesd moet worden voor een tekort in het eer ste jaar van ruim een kwart ton. Maar de wethouder is zeker van zijn zaak. Hij baseert zijn verwach tingen op aanvragen van uiteenlo pende instellingen om van het ge bouw gebruik te mogen maken. In het gebouw mogen overigens geen particuliere partijtjes en feestjes worden afgewikkeld. Dit om de Verwachtingen Oegstgeester wethouder positief Vaste gebruiker van een hele verdieping (het soutterrain) is zoals bekend de SJJO (jeugd en jonge ren). Ook de stichting peuterspeel zalen zal zich permanent in het ge bouw vestigen. Hoe het K O zal vergaan, is nog niet te zeggen. De discussie over het huidige K O- onderkomen het Drieluik aan de Geversstraat is nog niet uitgewoed. Die discussie zal nadat er in mfg een jaar is proefgedraaid, w den hervat. Van Veens optimisme over exploitatie stoelt voorts op het geven dat in het eerste t maar één beheerder nodig is voor het multi-functionele gebouw, dat overigens via een prijsvraag aan een echte naam moet komen. Er wordt van de gebruikende instel lingen veel zelfwerkzaamheid ver wacht. Voor de huur van een klein zaal tje tot veertig vierkante meter zal tien gulden per uur in rekening worden gebracht. Per dagdeel 3 uur) kost dat 25 gulden. Gebrui kers met beroepsmatige activitei ten dienen 15 gulden per uur en 35 gulden voor een dagdeel te betalen. D66-raadslid Vissers heeft zich deze week in twee raadscommis sies (welzijn en financiën) bezorgd uitgelaten over de tarieven. Die zijn volgens hem te laag. Het ge bouw is fonkelnieuw, de gebrui kers genieten daarom een zekere luxe en voor wat hoort wat. Boven dien moeten tegenvallers kunnen worden opgevangen. Stel dat die ene beheerder het niet in zijn een tje kan rooien. CDA-wethouder van Veen en welzijnswethouder Blom (welzijn) hebben beiden een krachtig "nee" laten horen. Rekening moet wor den gehouden met de toch al krap pe kassen van de sociaal-culturele instellingen. Bovendien zouden hogere tarieven in het geval van so ciaal-culturele instellingen voor de gemeente toch een vestzak-broek- zakpolitiek betekenen omdat de gemeente veelal zélf de huisves tingskosten subsidieert. Mochten tariefsverhogingen toch noodzake lijk zijn (voor niet-sociaal-culturele instellingen) dan worden die na en niet tijdens het eerste jaar doorge voerd, aldus wethouder van Veen. Hoe tussentijdse tekorten moeten worden opgevangen, liet Van Veen nog in het midden. VVD-raadslid mevrouw van Vlo ten vraagt zich af wat er met even tuele winsten gebeurt. Dan, zo zei Van Veen, worden de stoutste ver wachtingen van het dagelijks be stuur van de gemeente overtroffen. B en W zullen dan voorstellen doen voor de bestemming van die voor onmogelijk gehouden winsten. WASSENAAR - Door een hogere uitkering uit het gemeentefonds hoeft Wassenaar de ko mende jaren drie ton minder te bezuinigen dan B en W eerder dit jaar nog vreesden. Een structurele bezuiniging van HOOGUIT 880.000 gulden volstaat om de begroting ook in 1990 positief te houden. In 1988 willen de dagelijks bestuurders 386.000 gulden bezuini gen, de jaren daarna loopt het bedrag gestaag op tot 798.000 gulden. In 1990. wanneer de operatie 739.000 gulden oplevert, dreigt een gat te ontstaan van 141.000 gulden. In hun vanmiddag gepresenteerde aaanbiedingsbrief schrijven B en W dat ze 'de dekkingsmiddelen daarvoor later zullen aanwijzen'. Ze denken hierbij aan extra doel matigheid. De rest willen ze bin nenhalen door te bezuinigen op be staande begrotingsposten, af te zien van enkele voornemens, de kosten van andere ideeën te halve ren, verschillende leges te verho gen en straatmarkten goedkoper te maken. De bestuurders noemen het een "redelijk en evenwichtig bezuini gingspakket" en blijven streven naar doelmatigheid en een dekken de exploitatie van het Sterrenbad. Andere overwegingen zijn dat wanneer het rijk op een bepaalde sector kort, ook de gemeente op die sector korten en de kosten van- nieuw beleid uit besparingen op oud beleid gehaald moeten wor den. Korten en kappen De gemeenteraad behandelt de voorstellen begin november, als het aan B en W ligt krijgt de ge meente geen extra inspraakproce dures, blijft het budget voor de voorlichting op hetzelfde niveau, wordt het schoolzwemmen gekort en hoeven burgers niet langer uit te zien naar ruimere openingstijden van het gemeentehuis. Dit pakket levert 113.000 gulden op. Andere projecten kunnen vol gens B en W veel goedkoper wor den uitgevoerd: de inbraakpreven tie op scholen en accommodaties hoeft geen 100.000 gulden te kos ten, maar kan ook voor de helft van dat bedrag worden gerealiseerd. Het budget voor bevordering van deeltijdwerk gaat van 15.000 naar 10.000 gulden, de expositieruimte in De Paauw moet het met 10.000 in plaats van 25.000 gulden doen, ter wijl de bedrijvendag van 15.000 naar 5.000 gulden gaat. Van de bestaande bezuinigings posten kunnen er vijf worden ge schrapt: vacatiegelden van de bij standscommissie en de subsidies voor godsdienstonderwijs, de ijs baan, militaire tehuizen en het Sterrenbad. Het kortingspercenta ge van andere posten loopt nogal Landbouwtrekkers Degenen die landbouwtrekkers wel eens op een andere manier willen zien dan alleen als obstakel op de weg, kunnen zondag 13 september in Zoeterwoude terecht. De Land en Tuinbouw Jongeren organise ren dan voor de zesde maal de jaarlijkse trekkersbehendigheids- wedstrijd. Het wedstrijdterrein is te vinden aan de Ommedijkseweg nabij het Heineken-complex. Om tien uur 's ochtends komen de trek kers daar naar toe en om half elf wordt de mooiste en origineelst ver sierde tractor gekozen. Vijftig chauffeurs, verdeeld in vijf groe pen, trekken er ten strijde. Ze tonen hun behendigheid in vijf onderde len, te weten stoelendans, even wichtsoefening, hindemisbaan, parkeerproef en achteruitrijrace. uiteen. Op het onderhoud van we gen en straten, de streekmuziek- school, Time Out en Nieuw Nije- velt wordt uiteindelijk ongeveer vijf procent bezuinigd. De biblio theek wordt 12 procent gekort, het bedrijfsrestaurant 25 procent en de boventallige leerkrachten van het lager onderwijs moeten het met een derde minder doen. De uitga ven voor het noodfonds worden ge halveerd. de presentiegelden van de Beeldende Kunsten-commissie meer dan dat. Opbrengst: 610.000 gulden in 1992. Uit de aanbiedingsbrief blijkt dat de ruwe begroting voor 1988 - zonder doorgevoerde bezuinigin gen - bijna een half miljoen minder ruim is dan die van 1987. Die begro ting had naast een gat van een ton, stelposten voor een bedrag van 642.800 gulden. Tegenover extra kosten voor aanschaffingen en bo demsaneringen en tegenvallende nutswinsten en rijksuitkeringen, vielen de meevallers in het niet. Bij die meevallers gaat het om lagere personeelskosten, een besparing op het fonds groot onderhoud, la gere energiekosten en een kleiner tekort op het zwembad. 'Gezien deze financiële situatie blijft een kritisch beleid noodzake lijk', krijgt de raad te horen. 'Met u zullen we ons steeds moeten bera den op de vraag of eventuele reali sering van geuite verlangens een gemeentelijke bemoeienis recht vaardigt waarna een voortdurende afweging van prioriteiten volgt en vervolgens dient te worden bezien of een en ander ook financieel haal baar is'. Reserves Beter gaat het met de gemeentelij ke reserves. Vooral het algemeen investeringsfonds biedt ruimte voor investeringen met een totaal bedrag van ruim 3,5 miljoen, uitge smeerd over de jaren tussen 1987 en 1991. B en W denken hierbij de verbetering van de kruispunten Lange Kerkdam/Prinsenweg en Katwijkseweg/Storm van 's Gra- vesandeweg, verkeersvoorzienin- gen voor Duinrell, aanvullende maatregelen op de Lange Kerk- dam, beveiliging van het kruispunt bij hotel Duinoord, reconstructie van de Ruigelaan en maatregelen tegen sluipverkeer. Andere projecten zijn; het door trekken en herinrichten van De Gang, verkeersmaatregelen aan de Buurtweg en de aanleg van fietspa den lang Lignestraat/Oostdorper- weg, Kokshornlaan en Lignestraat- /Hoogeboomseweg. Daarnaast is er geld voor de herinrichting van het gebied rondom het Van Heecker- enhuis, de restauratie van de Rijks- dorpse muurschildering en een multifunctionele accommodatie in Oostdorp. Ook de tentoonstellings ruimte in het raadhuis, die in de ge wone begroting geknepen wordt, kan door de reserves worden ge red. Watermolen gerestaureerd OEGSTGEEST - De Oegstgees ter wipwatermólen in het Iris parkje wordt gerestaureerd. Gemeente, rijk en provincie be talen allemaal mee. Met de res tauratie is 112.000 gulden ge moeid. De molen dateert uit 1783, heeft een open scheprad en bemaalde de Oudenhof polder tot 1963. Het ding is helemaal van hout. Na de restauratie zal het zijn werkelijke functie niet vervullen maar kan de molen in elk geval weer draaien. De wip watermólen draait momenteel niet wegens gevaar van instor ten. De houtconstructie vertoont ernstige gebreken. (archieffoto) WASSENAAR - De gemeente Wassenaar wil zijn watertoren, naast de golfbaan en recreatie park Duinrell gelegen, voor 55.000 gulden kwijt aan de Haagse Duinwaterleiding. De waterleiding sloopt het bij gol fers geliefde richtpunt en ver werft in één klap de 2600 vier kante meter grond rond de to- Voor nog eens 110.000 gulden kan de waterleiding twee dienstwoningen kopen met in totaal 2000 vierkante meter grond. De huurders van de wo ningen merken daar overigens weinig van. Pas wanneer zij weg willen, kan de Duinwater leiding eigen personeel huis vesten. Uit onderzoek van de Heidemij is inmiddels geble ken dat de bodem niet veront reinigd is. Ontbindende voor waarden zijn wat dat betreft dus overbodig. Na de sluiting van het water- winbedrijf in 1970 werd de to ren een tijdje gebruikt door de politie, die een antenne op het bouwsel had staan. De gemeen te heeft nog laten onderzoeken of de toren voor andere doelein den kan worden gebruikt, maar dat bleek niet het geval te zijn. Het bouwwerk staat op een steile duintop en de grond heeft de bestemming natuurgebied- /waterwingebied. "De ge bruiksmogelijkheden zijn mi nimaal en woningbouw is in het geheel niet toegestaan", aldus burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeen teraad. Verkoop aan de water leiding leek een steeds beter al ternatief, vooral omdat de ge meente geen kosten hoeft te maken voor restauratie of sloop. Leiderdorpse raadsleden wikken en wegen LEIDERDORP - Het is en blijft voorlopig nog ondui delijk hoe het Leiderdorps zwembad 'De Does' er in de nabije toekomst gaat uit zien. Circuleren er sinds en kele weken zeven varianten voor renovatie c.q. nieuw bouw van het bad aan de Hoogmadeseweg, sinds gis teravond is de politiek nog een variant 'rijker' gewor den. Tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën werd namelijk de mogelijkheid bespro ken om te kiezen voor 'de compac te variant 2 plus'. En die plus staat dan voor de Leiderdorpse sport schoolhouder Van Houdt, die graag wil participeren in een nieuw sportcomplex. Bij deze variant gaat men er van uit dat het huidige zwembad wordt afgebroken en dat er een nieuw, eenvoudig bad voor in de plaats komt. Mocht Van Houdt meedoen, dan wordt het nadelig saldo jaar lijks wel groter: 686.000 in plaats Raadsleden organiseren discussie-avond over toekomst van de boeren ZOETERWOUDE - Moet Zoeterwoude de groene ge meente blijven die ze al sinds jaar en dag pretendeert te zijn, of is een radicale ommezwaai onvermijdelijk? Dat is de ham vraag tijdens een door Progres sief Zoeterwoude te organise ren discussie-avond, volgende week dinsdag. Zoeterwoude is er trots op dat het zich kan tooien met de titel 'groene gemeente'. De gemeente doet er dan ook veel aan om die naam te kunnen behouden. Zo is er een nieuw bestemmingsplan, 'Buiten gebied', waarin, net als in het oude, strenge regels zijn opgenomen voor zaken als bouw en verbouw van panden, kassenteelt en grond gebruik buiten de dorpskern. De gemeenteraad neemt echter telkens ten behoeve van een indivi dueel belang beslissingen die af wijken van de in het algemeen be lang gestelde regels. De ene keer gaat het om toestemming voor de bouw van woningen op het erf van een voormalig boerenbedrijf, een andere keer staat men meer kas senbouw toe dan het bestem mingsplan mogelijk maakt. Ineke Batelaan en Ton Ringers- ma, raadsleden van Progressief Zoeterwoude, voelen zich wat on behaaglijk met dit, wat zij noemen, "ad-hoc beleid". Zij vragen zich af of de strenge regels wel gehand haafd moeten blijven als er toch telkens van afgeweken wordt. Bo vendien is het volgens hen de vraag of de Zoeterwoudse boeren het economisch wel kunnen bolwer ken met zo'n strakke regelgeving. Aan de andere kant is er de vrees dat bij verruiming van de regels speculanten snel vrijgekomen boerderijen en gronden zullen op kopen. Wie in de toekomst kijkt, ziet op grotere schaal wat nu al kleinscha lig gebeurt: van boeren die hun be drijf beeïndigen worden weilanden met de bijbehorende melkquota opgekocht. Soms worden die quo ta door een andere boer op zijn be drijf elders gebruikt, soms koopt het ministerie van landbouw ze op. In beide gevallen is het resultaat gelijk: het weiland is niets meer waard, het wordt dus niet meer on derhouden en het verloedert. Ook verliest het zijn waarde uit recrea- tieff oogpunt. Volgens Ringersma zou het misschien mogelijk moe ten zijn om voor zulke gronden een tuinbouwbestemming toe te staan, bijvoorbeeld voor de teelt van struiken en bomen. Opvolger Volgens Ringersma en Batelaan zorgen momenteel ongeveer 45 boerenbedrijven voor het groene gezicht van Zoeterwoude. Er zal nog een flink aantal bedrijven ver dwijnen bij gebrek aan een opvol ger. Men verwacht dat er uiteinde lijk zo'n 25 zullen overblijven. De vraag is nu: moet er een wat kleiner groen hart komen met aan de rand wat industriële bedrijvig heid, maar met gezonde boerenbe drijven? Hiervoor is wel nodig dat alle melkquota voor Zoeterwoude behouden blijven. Misschien moet dan worden toegestaan dat in de vrijgekomen boerderijen klein schalige bedrijven worden geves tigd met een functie voor de nog bestaande boerenbedrijven. Ge- Ineke Batelaan: geen politieke bijeenkomst dacht kan worden aan een kleine aannemer en een smid. Ook niet-boeren, de burgers, hebben belang bij het groene hart. Zij vinden er op verschillende ma nieren hun ontspanning. Weten zij wat de overgebleven 25 boerenbe drijven voor hen doen? Om alvast een antwoord te krij gen op deze viagen, bezochten Rin gersma en Batelaan verschillende Zoeterwoudse boerderijen. Ze ont dekten in de loop van enkele maan den dat er onder de mensen veel ideeën leven over deze problema tiek. Vandaar ook hun initiatief om een gedachtenwisseling op gang te brengen tussen boeren en burgers. Dinsdagavond, klokslag acht uur in Ons Huis, is het zo ver. Het motto voor deze avond luidt, oplappen of repareren, met andere woorden: moeten we het beleids plan bijwerken, of dient er een ra dicale ommekeer te komen? Moet het groene hart wel helemaal groen blijven? Enkele deskundigen zullen dins dagavond de basis voor de ge sprekken leggen. Wim van Rijn, boer in de Geerpolder en zijn colle ge Sjaak van Veen uit de Weipoort zllen hun ideeën spuien over het oplappen of repareren van het groene hart. Jan van Gent van 'Oud-Zoeterwoude' laat zien dat het huidige groene gebied niet al tijd groen is geweest. Het heeft be staan uit woud, turf en water. Jan de Bruin, bedrijfsvoorlichter van het Consulentschap voor de Rund veehouderij, zal zijn visie op de toe komst geven. Geen politiek Ineke Batelaan benadrukt dat het dinsdag in ieder geval niet gaat om een politieke bijeenkomst van Progressief Zoeterwoude, waarin het partijstandpunt wordt uiteen gezet. De partij hoopt juist heel veel informatie te ontvangen. Mochten er totaal nieuwe en reële gezichtspunten naar voren komen, dan hoopt men die in de gemeente raad ter sprake te kunnen brengen. Wellicht leidt dat tot veranderin gen in de uitgangspunten voor het bestemmingsplan 'Buitengebied'. Volgens Ringersma moeten ge meentebestuurders bij ruimtelijk beleid een poging doen om tien jaar vooruit te kijken en daarnaar te handelen. Dat kan des te beter als men de ideeën kent die onder de bevolking leven, aldus het twee tal. JAN DE VRIES van 636.000 gulden, zo bleek gister avond. Die 50.000 gulden extra zit 'm in het wat luxere aanzien dat aan de komst van Van Houdt is ver bonden. De ruimtes (kantine, en tree en dergelijke) moeten dan wat groter worden. Of deze'variant het uiteindelijk wordt, blijft nog onduidelijk tot 28 september, de dag waarop de ge meenteraad een definitieve keuze moet maken. Het CDA liet gisteravond bij monde van raadslid Roest weten nog altijd niet te kunnen kiezen. D66 twijfelde tussen 'compact' en 'recreatie' en beloofde op 28 sep tember wél echt te kiezen. WD- raadslid Scheffer koos in principe voor 'recreatie 2'. en PPR/PSP'er Jacobi oordeelde dat het plan van bouwer Erica toch ook heel leuk Raadslid Keijzers (PvdA) kwam met eën flinke .portie kritiek. Het raadslid betreurde het dat de mo gelijkheid om het bad te renoveren niet goed genoeg was onderzocht, heette hef. "Eigenlijk is renovatie nooit een echt serieuze variant ge weest. En ook de variant compact bad is als een stiefkind behan deld", aldus Keijzers, die de variant 'recreatie' achter de hand wilde houden. Tot een echte keuze kwam hij echter ook niet ("Ik weet het nu echt niet meer"). Terechtwijzing Wethouder Bezemer gaf zijn par tijgenoot onmiddellijk een terecht wijzing. Zijn kritiek was te weinig creatief, oordeelde de wethouder. Immers, de procedure om te ko men tot renovatie of nieuwbouw was helemaal met de raad doorge sproken. Nooit had hij van Keijzers signalen gekregen dat het college van burgemeester en wethouders niet de goede kant zouden uitgaan. En vervolgens verzuchtte Bezemer dat er nu nieuwe vragen en varian ten op tafel kwamen, die onmoge lijk voor 28 september uitgewerkt kunnen worden. Waarna CDA- raadslid Roest betoogde dat de va riant compact bad veel te laat is uit gewerkt. D66-raadslid Lamers was dat meteen met Roest eens. Wethouder Bezemer vond de op en aanmerkingen in elk geval wel "interessant" genoeg om mee terug te nemen naar het college. Wellicht dat burgemeester en wethouders in de komende weken dan een ech te keuze kunnen maken en die aan de raad voorleggen. op de hoogte! Want dan leest u de krant voor uw eigen stuk van Nederland... en ver daarbuiten. Daarom zijn wij bijna dagelijks op pad om ons Dagblad te promoten. Want wat u weet, dat mag een ander toch ook weten?! Eerlijk is eerlijk. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16