TAD LEIDEN Steed 'Verplicht historische schepen in zomer in Galgewater te blijven' B en W verlenen vergunning voor nieuwbouw van de Hema LEIDSCH x DAGBLAD LDM wil water halen uit Valkenb urgs meer Auto Engelse ambassadeur bekogeld Inspraakprocedure over omstreden botenmuseum gestart s VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 LEIDEN "De boten uit de historische haven aan het Kort Galgewater moeten worden verplicht in de zomer in Leiden te blijven. Het is onaanvaard baar dat de schepen wegvaren, juist wanneer de toeristen ko men. De historische haven is toch als 'toeristische attractie' gepresenteerd. Nu liggen er in juli en augustus drie of vier schepen die nog te lelijk zijn om aan te kijken". Dit betoogde een van de bewoners van het Kort Galgewater, H. Bor- gerding, gistermiddag tijdens de eerste inspraakronde over de ge meentelijke nota over de histori sche haven. Ongeveer 15 bewoners waren naar het Stadsbouwhuis ge komen om hun bezwaren kenbaar te maken. De bijeenkomst was om onduidelijke redenen niet in de ge meentelijke advertentie in de dag bladen opgenomen. Reden voor de heer N. Blonk om op te merken "dat de eerste blunder al weer was begaan". Hij kondigde aan dat ver zuim zeker bij de Raad van State aan te kaarten. "De kantine van het Stadsbouwhuis was te klein ge weest, indien deze bijeenkomst goed was aangekondigd", meende Blonk. Dat het tot een zaak voor de Raad van State komt, staat voor de be woners als een paal boven water. De meesten hebben alle vertrou wen in de gemeente verloren. Eerst was daar de toezegging van de ge meente - onder meer van wethou der Peters van ruimtelijke orde ning - dat de schepen niet zouden worden bewoond. Het tegendeel was het geval en door die bewo ning ontstaat er juist veel overlast voor omwonenden. Er is gebrek aan parkeerruimte, de op de sche pen gebruikte houtkachels stinken en het uitvoeren van reparaties, die vooral in het weekeinde plaatsheb ben, brengt geluidsoverlast met zich mee. Ook klagen de bewoners erover dat - nu de schepen pal te genover hun huizen liggen - de pri vacy is verdwenen. Ook zou het afmeren van de 'be- drijfsvaartuigen' voor een jaar bij wijze van proef geschieden. De bo ten liggen inmiddels ruim driejaar aan het Kort Galgewater. De suggestie van de voorzitter van de bijeenkomst, gemeente ambtenaar R. van Gulick, om een begeleidingscommissie samen te stellen om toezicht te houden op de gang van zaken rond de historische haven, werd dan ook met weinig enthousiasme ontvangen. Zeker niet toen Van Gulick meldde dat er in die commissie vier gemeente ambtenaren zitting zouden nemen. "Al krijg ik honderd gulden toe", zei een van de bewoners. Diezelfde bewoner had op Eerste Paasdag wethouder Peters thuis gebeld, toen werkzaamheden aan een van de schepen nogal wat ge luidsoverlast veroorzaakte. "Hij werd toen boos dat-ie thuis werd gestoord, maar dat ik regelmatig in de herrie zit, is niet erg". De bewoners deden ook nog sug gesties om de historische haven naar een andere plek in de stad te verplaatsen. De Kanaalweg leek een bewoonster een geschikte lo- katie. De heer Blonk stelde voor om de haven te verplaatsen naar de singel bij de meelfabriek. Politie vindt illegale wapens in woonhuis LEIDEN - De politie heeft giste ren een 40-jarige man en zijn 18-ja- rige zoon aangehouden op verden king van illegaal wapenbezit. De zoon werd in hun woning aan de Juliana van Stolberghof aangehou den, de vader later in een huis aan de Waardgracht. In de woning aan de Juliana van Stolberghof trof de politie een pistool en ongeveer 100 scherpe patronen aan. De vader is gehoord door de re- LEIDEN - Ter nagedachtenis aan de in 1985 overleden Leidse historicus prof. dr. H.P.H. Jansen werd gisteren cherche omdat hij ervan wordt ver- aan diens iveduwe een In Memoriam-bundel aangeboden. Deze bundel, geschreven door collega's, naaste vrien- dacht betrokken te zijn geweest bij den, medewerkers en voormalige studenten van de hoogleraar, richt zich op de Noordelijke Nederlanden in de late een mishandeling en een bedrei- middeleeuwen. Dat zijn de periode en het gebied bij uitstek waarop prof. Jansen zelf heeft gewerkt. ging met een vuurwapen. Beide Bij de overhandiging in de Senaatskamer van het Academiegebouw van de Leidse universiteit was ook de ree- verdachten zijn na verhoor heenge- tor magnificus prof.dr. J.J.M. Beenakker aanwezig. (foto Loek zuyderduin) zonden. Een tekening van de nieuwe Hema. De gevel krijgt gebogen, glazen erkers. Voorts komen er geen rolluiken, maar krijgt het pand inbraakvrij glas. LEIDEN - De Hema kan met de nieuwbouwplannen aan de Haar lemmerstraat beginnen. B en W zouden vandaag een bouwvergun ning verlenen nadat gisteren de verklaringen van geen bezwaar van de kant van de provincie en van de minister zijn afgegeven. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) gaf gisteravond te ken nen dat wat hem betreft de Hema kan gaan bouwen. Het is nog moge lijk dat de indieners van de be zwaarschriften tegen de nieuw bouw om een schorsing van de bouwvergunning zullen vragen, maar dat kan volgens de wethou der de bouw niet verhinderen. Het wachten is nu eigenlijk op de onderhandeling tussen de Hema en projectontwikkelaar Erica Be heer over een tijdelijk onderkomen voor de Hema. Die onderhandelin gen hebben tot dusver nog geen re sultaat opgeleverd. De mogelijke vestiging van de Hema in het oude C&A-pand aan de Botermarkt is van de baan. Het architectenbureau Schutte Partners heeft pas het definitie ve bouwplan gepresenteerd waar- Redactie: Simone van Driel en Meindert van def Kaaij, telefoon 144941toestel 217 of 222. Koud en leeg "Ik hoop dat u.het opschrijft zo als ik het gezegd heb", zegt me vrouw De Witt van bakkerij Christiaan de Witt aan de Koper- molen, zelf net door het consu mentenblad Koopkracht neerge sabeld wegens slecht vakman schap op het onderdeel broodje kip-prei. Het broodje dat de bij de bakkerij behorende croissan- terie Christian aan de Haarlem merstraat de Koopkracht-onder zoekers voorzette, kreeg niet wat je noemt het predikaat goed. Te koud geserveerd, te weinig vul ling (slechts 20 procent) en een overdaad aan vet (27 procent), luidde het in het september nummer gepubliceerde oordeel. Met dat vetgehalte spande Chris tian de kroon van de tien kip- prei- en zeven kip-kerrie-brood- jes die de onderzoekers in even zovele zaken, waarvan drie in Leiden, tot zich namen. Troost voor De Witt is dat het consumentenblad over de mees te andere genuttigde broodjes ook niet echt euforisch was. Nee, luidt het antwoord van de onder zoekers dan ook op de vraag of croissanerie-broodjes, zeer in op mars als alternatieve snack, ook zo gezond zijn als veel mensen schijnen te denken. Het eten van een kip-kerrie- of kip-preibrood je, voor het onderzoek uitgeko zen omdat ze zo populair zijn, le vert meer vet op dan het verorbe ren van een moorkop, saté met pindasaus, patat met of een broodje hamburger. De broodjes worden gemaakt van blader deeg, dat voor 40 procent uit vet bestaat. Wie op zijn lijn let, kan nog beter een loempia of een kwarkpunt nemen. Daar zit vol gens Koopkracht minder vet in dan in de genoemde broodjes. De weinig florissante score van hun broodje wordt bij bak kerij De Witt hoog opgenomen, in die zin dat "we er gelijk i aan de slag gaan", zegt r De Witt. "Van dit soort dingen kan mijn man gewoon wakker liggen, daar doet hij direct iets aan". Aan de andere kant is De Witt, "hoe gek het ook klinkt", ook wel blij met het onderzoek. "De uitslag is niet leuk, maar we horen graag kritiek. Als die posi tief is, is dat leuk, maar van nega tieve leer je weer. En we zijn er van overtuigd dat we goede pro- dukten kunnen maken". What's in a name? Niets, vindt gelukkig ook secretaris J.N. Ma- clnroy van de Stichting Geslacht Lapré. Lapré heten is op zich niets bijzonders of iets om be paalde rechten aan te ontlenen, stelt hij. "Het is een naam als elke andere achternaam. Het bijzon dere is wel dat Pieter Lepré een Leidse jongen was die in de acht tiende eeuw naar Nederlands-In- dië is vertrokken, daar een hele boel nakomelingen heeft achter gelaten en dat veel van die Lap- ré's naar Nederland zijn geko men in de periode na de Tweede Wereldoorlog en later nog na de overdracht van Nederlands Nieuw Guinea aan Indonesië in 1962". De Pieter Lepré van wie de huidige Lapré's afstammen, werd in 1730 in Leiden geboren als zoon van Pieter Le Pré en Catrina van Angelbeeck. Deze Le Pré was weer kind van Nico- laas Le Pré en Elisabeth Milot, die woonden bij de Witte Poort aan het begin van het Noordein- de. Pieter Le Pré junior vertrok in 1757 als lichtmatroos naar Ja va om te ontkomen aan de armoe en werkloosheid. Tien jaar later stierf hij in Tegal op Midden-Ja va, met achterlating van twee zoontjes, Pieter Jacobus en Jan. Voor en door afstammelingen van Pieter Lapré is twee jaar ge- Een blik op de Witte Poort die ter hoogte van de Rembrandtstraat heeft gestaan. In het laatste huis links voor de poort hebben in de 18de eeuw leden van de familie Lapré gewoond. (foto gemeentearchief) leden de Stichting Geslacht Lap ré in het leven geroepen. De stichting houdt zich bezig met genealogisch en sociaal-histo risch onderzoek over het ge slacht en stelt zich voorts als doel de familiebanden "op onver plichte wijze" te handhaven. Vol gens Maclnroy bestaat aan deze activiteiten behoefte omdat het vertrek uit het toenmalige Ne derlands Nieuw Guinea "exit" betekende. "Een Duitser in Ame rika of een Drent in Limburg kan in musea toch veel over zijn ge schiedenis zien. Voor deze men sen hield dat echter totaal op te bestaan: met het vertrek naar Europa en de overdracht van Ne- derlands-Indië werd hun achter land in absolute zin voltooid ver leden tijd. Er is natuurlijk wel al gemene informatie over het vroe gere Nederlands-Indië, maar die vertelt weinig over hun persoon lijke geschiedenis". Niet voor niets is daarom Lei den uitgekozen als plaats waar zaterdag de tweede reünie van de Lapré's wordt gehouden. "Dat is voor de Laprés de gemeenschap pelijke bakermat. Daar komen ze van oorsprong vandaan en we willen hun het gevoel geven dat ze in die zin een thuis hebben". Konijnen (2) Het lot van de konijnen bij volks tuincomplex Oostvliet lijkt beze geld nu de Leidse dierenbescher ming zich in dit geval tot groen tebeschermer heeft ontpopt. Er is geen andere oplossing dan de dieven af te schieten, meldt Carla Schotmeijer van de buitendienst van de dierenbescherming na een gesprek met voorzitter M. Monteba van Oostvliet. "De ko nijnen vangen en ze onderbren gen bij bijvoorbeeld kinderboer derijen is vrijwel onmogelijk, want ze zijn wild en dus krijg je ze haast niet te pakken. Boven dien zijn het er een paar hon derd". Afschieten is volgens haar - treurig genoeg - derhalve de eni ge mogelijkheid. "De tuinders hebben er echt vreselijk last van. Maar ik heb meneer Monteba op het hart gedrukt erop toe te zien dat het doden op zo 'dierwaardig' mogelijk wijze gebeurt en dat niet alle konijnen worden afge schoten. Hij heeft dat toegezegd, evenals dat er maar één jager op het complex wordt toegelaten en er dus geen drijfjachten worden gehouden". Niet iedereen zal het erg vin den als de konijnen zichzelf een meer dan riant galgemaal gun nen. aan de welstandscommissie inmid dels haar goedkeuring heeft ge hecht. Naar verwachting zal half oktober worden begonnen met de sloop van oude bebouwing. Naast het hoofdgebouw moeten een pandje aan de Haarlemmerstraat en een viertal oude panden aan de Janvossensteeg wijken. Als alles mee zit moet daarna met nieuw bouw worden begonnen waarvan gebruik wordt gemaakt gemaakt van de bestaande funderingen. Het nieuwe Hema-filiaal wordt drie bouwlagen hoog. Aan de kant van de Haarlemmerstraat wordt een ongeveer 400 vierkante meter groot restaurant ingericht. De win keloppervlakte bedraagt 1600 vier kante meter, 100 meter meer dan C &A. Het restaurant krijgt 180 zitplaat sen. De meeste Hema-vestigingen hebben al een dergelijke horeca-af- deling. Het restaurant krijgt een ei gen entree aan de Haarlem merstraat, direct naast de hoofdin gang. Het restaurantgedeelte kan daardoor tot 's avonds zeven uur open blijven. In het bouwplan zijn ook twee tweekamerwoningen opgenomen. Die zijn gesitueerd op de hoek Jan- vossensteeg/Van der Werfstraat. Boven deze woningen komen de Hema-kantoren en een atelier. Aan de achterzijde van het nieuwe wa renhuis is een personeelskantine gedacht. Aan de Van der Werf straat blijven ook de personeelsin gang en het laden en lossen gesitu eerd. De nieuwe gevel aan de Haar lemmerstraat wordt vooral geken merkt door een reeks gebogen gla zen erkers die de gevel opdelen in vijf gelijke stukken overeenkom stig de maat van de aangrenzende pandjes. "De erkers bieden de mo gelijkheid om vanuit het restaurant over de Haarlemmerstraat uit te kijken", aldus T. Bruins van het ar chitectenbureau Schutte. De kolommen tussen de glazen erkers vallen op door een ivoor kleurige betegeling afgewisseld met tegels in opaalgroen. Het ge bouw krijgt een schuine kap van plaatmateriaal in een frisse blauw- /groenachtige kleur. Een rode buis bovenaan de gevel en rode panelen in de benedenpui maken het kleur rijke uiterlijk van het nieuwe He- ma-filiaal compleet. "Het wordt een modern gebouw met een mooie gedetailleerde ge vel", aldus Bruins. "Mooier dan de Hema lief is omdat een luxe nu een maal niet het kenmerk is van dit warenhuis. Het geheel oogst straks heel aantrekkelijk. De entrees en etalages krijgen bovendien in- braakvrijglas en worden niet voor zien van rolluiken zodat het waren huis ook 's avonds en 's nachts een plezierige uitstraling zal hebben. LEIDEN De Leidsche duinwa termaatschappij (LDM) kan wel licht al in 1989 met diepte-infiltra tie beginnen. De LDM wil water uit de kleine plas van het Valkenburg- se meer betrekken. De duinwater maatschappij beschikt dan over water van een constantere kwali teit en kan dan ook door het ge- LEIDEN - Enige veiligheidsagen ten van de Britse ambassadeur in Nederland en diens auto zijn giste ren het doelwit geworden van een uit de hand gelopen studenten grap. De ambassadeur gaf gisteravond een lezing in de bibliotheek aan de Nieuwstraat en omdat daar niet voldoende parkeerplaatsen waren, had hij zijn wagen neergezet in de Koornbrugsteeg. De glanzénde li mousine van de ambassade trok al snel de aandacht van enige aan de ze steeg wonende studenten. Altijd in voor een verzetje, begonnen ze de wagen te bekogelen met eieren. De veiligheidsagenten probeer den de auto te verplaatsen. Tot groot ongenoegen kennelijk van de studenten, want die begonnen daarop op de agenten te mikken. De Britse veiligheidsagenten rie pen uiteindelijk de Leidse politie te hulp. Die nam geen halve maat regelen. Omdat de studenten wei gerden open te doen, forceerden ze de deur, waarna drie studenten werden gearresteerd. De jongens, allen rond de 20 jaar oud, werden na verhoor heepgezonden. reedkomen van de nieuwe x vering in Katwijk aan diepte-infil tratie beginnen. De LDM heeft nog geen toestem ming van de provincie. Die heeft overigens andere plannen met de twee plassen van het Valkenburgse meer. Het is de bedoeling van de provincie om die samen te voegen tot een groot recreatiemeer. De LDM wil in elk geval tot die plan nen in 1992 zijn gerealiseerd, over het water uit het meer beschikken. Daarna krijgt de duinwatermaat schappij water uit de Andelse Maas, dat ook geschikt is voor diepte-infiltratie. Om water uit het Valkenburgse meer te betrekken, moet de LDM een pijpleiding van 400 meter aan leggen. Ook na 1992 moet die ver binding blijven bestaan zodat de watermaatschappij in gevallen van waterschaarste water uit het Val kenburgse meer kan halen. Toevallig... LEIDEN - De politie heeft van nacht een 49-jarige Katwijker aan gehouden op verdenking van het vernielen van de ruiten van een ad vocatenkantoor aan het Rapen burg. De politie meende de man op heterdaad te hebben betrapt. Hij werd aangetroffen voor het pand met een steen in zijn hand. De man zelf ontkende mef opzet te hebben gegooid. Hij vertelde de politie dat hij toevallig een paar ste nen in zijn hand had gehad. Toeval lig waren die stenen uit zijn hand gevlogen, per ongeluk in de rich ting van het pand. Toevallig was dat ook het kantoor dat de belan gen van zijn vrouw behartigt, met wie de Katwijker in een echtschei dingsprocedure is verwikkeld. Van het advocatenkantoor zijn vijf rui ten vernield. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15