Midden in de Puinhoop valt er veel voordeel te halen Passe-partout zelf op maat snijden MEUBELEN. VRIJE TIJD VISSPORT Het groeiende leger van de karpervissers Voor nu een Grandioze Verbouwingsopruiming. feen vriend in meubelen. DOOR BRAM VAN LEEUWEN De karpervisserij komt de laatste jaren steeds meer in de belang stelling te staan. Naast de aller grootste groep die het voorname lijk op de witvis heeft gemunt, met de concoursvissers als expo nenten, en de specifieke groep die zich vooral richt op de roofvis (snoek en snoekbaars), is er de groeiende groep van - noem het maar - geduldvissers. Zij hebben er soms dagen en nachten lang wachten voor over om met de krachtigste vis die on ze wateren herbergt de strijd aan te binden. De toenemende be langstelling heeft onder meer ge resulteerd in de sterke stijging van het aantal grote karpers dat wordt gevangen. Verder zijn de vangmethoden in de loop der ja ren zeer verfijnd. Het record voor de Benelux staat op het ogenblik op naam van Bram Groothuis, de broer van de bekende karperspecialist en hengelontwerper Rinie Groot huis die onlangs een exemplaar van 48 pond wist te vangen. Dat karpervissers bereid zijn grote afstanden te reizen om een recordvangst te boeken bewijst het 'wereldrecord' dat door de Nederlander Leo van der Gugten werd geboekt aan het befaamde Franse karpermeer Lac de St. Cassien. Daar ving hij een exem plaar met een gewicht van niet minder dan 69 pond. Ook dichter bij huis is het van gen van karpers die de 20 pond hebben overschreden en bijna een meter lang zijn. heel goed mogelijk. Vaak liggen die plek ken nog op kortere afstand dan menigeen denkt. Alleen gaat er vaak nogal wat tijd in zitten om die plekken te ontdekken. De hengelsporthandel heeft die trend inmiddels ook ontdekt en heeft daarop handig inge speeld met allerlei materialen speciaal ten behoeve van de kar pervisser. Behalve een grote se rie hengels geschikt voor karper- visserij in verschillende ge wichtsklassen en uiteenlopende typen water, zijn er speciale be- waarzakken voor de karper, weegschalen. karpersteunen, elektronische wakers (voor het vissen in de nacht, wal karper vissers ook vaak, doen), bijzonde re karperpennen en tal van spe ciale voertjes waarmee karper beter te vangen zou zijn. Vooral de boilie, waarover ik al eerder dit seizoen sprak, is een rage ge worden. Nederland beschikt ook al sinds jaren over een speciale kar perstudiegroep. Een besloten club van geoefende karpervis sers die via een tijdschrift en spe ciale contactdagen ervaringen uitwisselen over nieuwe vang methoden, speciaal ontwikkelde voertjes en dergelijke. Inmiddels is er ook een tweede minder ex clusieve club opgericht die de hele B'enelux bestrijkt. Het opmerkelijke van karper vis dat je de vis op de meest vreemde plekken kunt aantref fen. Tot zelfs in sterk vervuilde stadswateren toe. De vis heeft een voorkeur voor wat opge warmd water en daarom vind je de karper vaak terug in de buurt van bedrijven die koelwater lo zen. Zoals energiebedrijven en zuivelfabrieken. Zo is het Twentekanaal, waar langs de oevers diverse indus trieën zijn gevestigd die koelwa ter lozen, in de loop der jaren een waar 'bedevaartsoord' geworden voor karpervissers die op zoek zijn naar nieuwe records. In het kanaal huizen veel grote karpers en kanjer koning Hennie Mattemaker uit Enschede heeft in de loop de jaren al diverse re cordexemplaren weten te ver schalken in zijn thuiswater In onze omgeving zijn er nog heel wat wateren die braak lig gen voor de karpervisser. Vooral de grote meren worden slechts mondjesmaat bevist. Nu is dat ook weer niet zo verwonderlijk. Het weer laat vaak niet toe dat dergelijke grote wateroppervlak ten gemakkelijk en geregeld kunnen worden bevist. Boven dien gaat met het speuren naar die plekken waar juist de karper zijn domicilie heeft zoveel tijd verloren. Karper heeft namelijk zo zijn specifieke voorkeur voor bepaal de plekken en die zijn op wate ren met oppervlakten van vele hectares niet zo snel te vinden. Ook het aanleggen van voerplek ken, waarop het succes van veel karpervissers is gebaseerd, valt niet zo eenvoudig te realiseren op groot water. Dan is een ka naal, gracht of singel veel simpe ler. Wat u ook aan muurdecoraties heeft, 'omlijst' door een passe-partout komt het veel beter en mooier uit. Nu is het passe-partout-snijden uit speciaal karton een hele klus en de meeste mensen laten dat maar al te graag aan de vakman over. Dat hoeft niet. Als u wat vaker een passa-partout nodig hebt, is het zeker de moeite èn de kosten waard om een passe-partoutsnijder aan te schaffen. Zo'n snijhulpstuk (Maped) is te koop in de teken en schilderspeciaalzaak en kost ongeveer 35 gulden. door Wim Kros Het mooie van een vakkundig ge sneden passe-partout is de schuine hoek van 45 graden waaronder het is gesneden, de strakke snijlijn, en het niet overlappen van de snijlij nen in de hoeken. En dit zijn nu net de punten waar de 'amateursnij der' de meeste problemen mee heeft. Welnu, het snijhulpstuk biedt hier de oplossing. Het scher pe kartonmes staat onder een hoek van 45 graden en komt alleen te voorschijn als u aan het snijden bent; het mes wordt automatisch teruggetrokken als u aan het eind van de snijlijn bent. Een inge bouwde veiligheid dus. De reserve mesjes zitten in de houder en zijn snel en eenvoudig te verwisselen. De juiste lengte van de te maken snijlijn is heel precies te bepalen Op het apparaatje staat een punt A en een punt B. De hulplijnen die aan de achterkant van het karton worden getekend en ook met A en B worden aangegeven, correspon deren met de punten A en B op het snijapparaatje. Ga bij het passe- partout-snijden als volgt te werk: - Bepaal eerst de kleur en de kwaliteit van het karton; er is spe ciaal passe-partout-karton in ver scheidene kleuren te koop in de te ken- en schilderspeciaalzaak. te i - Snijd uit 'gewoon' tekenpapier een proef passe-partout en houd dat op het werkstuk. Controleer of de afmetingen precies kloppen en of de uitsnijding de juiste verhou ding heeft. - Teken de definitieve afmeting op de achterkant van het karton. - Teken (gestippelde hulplijnen binnen de 'echte' lijnen, en wel op 25 mm afstand. - Laat punt A van het mes pre cies boven punt A van het karton vallen, druk het mes in het karton en blijf drukken, terwijl u het mes. liefst in één beweging, naar punt B trekt. - Zorg dat punt B van het appa raatje weer precies boven punt B van het karton uitkomt, en haal dan uw hand van het snijhulpstuk; het mes verdwijnt vanzelf weer naar binnen. Bij het snijden raden wij u aan de Maped Profila-lat te gebruiken. In principe kunt u langs elk (metalen) liniaal snijden maar de kans op uit schieten en onnauwkeurigheden is groot. De Profila-lat is een lichtge wicht aluminium lat met aan de snijkant een geleiding van roestvrij staal. Twee rubber antislip-strips zorgen ervoor dat de lat. onder lichte druk, goed vast ligt. Het snij hulpstuk past in een speciaal pro fiel, dat aan de bovenkant van de lat zit, en zo heen en weer gescho ven kan worden zonder dat het snij-apparaatje van de lat schiet. Op deze manier krijgt u de lijnen perfect recht. - Zet tot slot het werkstuk aan de achterkant van het passe-partout- karton vast met plakband en plaats het geheel in de (wissel)lijst. De Maped Profila-lat is in meer dere lengten te koop, maar een lat van 60 cm is wel de meest gangba re en bruikbare en kost ongeveer 37 gulden. Voor dit soort snijge reedschap kunt u terecht bij teken en schilderspeciaalzaken of bij winkels voor grafische benodigd heden. Als u die bij u in de buurt niet kunt vinden, bel dan naar de importeur: Jef Bakker Art Mate rials, telefoon 01803-15399 en u krijgt het adres van het dichtstbij zijnde verkooppunt. Koepelkasje Fotografeer de herfstsfeer in september Het nieuwste op het gebied kweekkasjes is de Solardome. Het is een koepelachtig gebouwtje, op getrokken uit een aantal ongelijk zijdige driehoeken. Behalve als kweekkas is de Solardome bijvoor beeld ook geschikt als tuinkamer of prieel. Door de ronde vorm kan volgens de ontwerpers 1/3 van stookkosten worden bespaard. De Solardome wordt opgetrokken uit aluminium en optisch zuiver spie- tergrale fundering. De kas heeft een ingebouwd ventilatiesysteem en bolvorm zorgt een gelijkmatige luchtstroom, zonder tocht. De So lardome is leverbaar in vier ver schillende diameters (van 3.05 tot 5.95m) en twee uitvoeringen. Meer informatie:Jaap Kooy's Tuincen trum, Lisse. De herfst komt eraan. En hopelijk met wat zon want juist in de laatste maanden van het jaar doet een beetje zon wonderen. De bossen met hun verkleurende bladeren lij ken dan in vuur en vlam te staan en zijn uitstekend geschikt voor schit terende foto's. Filter De luchten zijn in de herfstmaan den vaak bedekt met imposante wolkenpartijen. Daardoor worden de meest eenvoudige landschap pen omgetoverd tot indrukwek kende sfeerplaatjes. Die wolken partijen kunt u nog beter laten uit komen met een polarisatieflitser Dit filter vergroot de kleurcontras ten tussen wolken en blauwe lucht. Bovendien worden door zo'n filter de kleuren voller weergegeven. Iets wat u met het toch wat koelere herfstlicht goed kunt gebruiken. Een ander fotogeniek onderwerp m de herfst zijn de paddestoelen. Als u nu op zoek gaat vindt u prachtige, nog onbeschadigde exemplaren. Als u er een wilt foto graferen moet u erop letten dat de afstand tussen de camera en de paddestoel niet te groot is. Zak ook eens door de knieën, zodat het exemplaar groot in het zoeker beeld zichtbaar is. Compositie De compositie is ook van belang, vaak is het erg mooi om zo'n padde stoel iets uit het midden van het beeld te fotograferen. Wees voor zichtig dat u niet teveel aan de rand van uw zoekerbeeld werkt. Bij het afdrukken van foto's in het ontwik- keilaboratorium valt er namelijk altijd aan alle kanten een heel klem randje van het beeld af, in verband met het schoonsnijden van de foto Staat uw paddestoel dan weliswaar nog net op het negatief, dan kan het toch gebeuren dat hij op de foto-af druk net in de afsnee valt. Hazefilter Het licht in het najaar kan erg'kil zijn. Als het nevelig is, worden de kleuren op de foto's vaak door het koele, witblauwe licht beinvloed. Dit kunt u opheffen met een Haze filter (spreek uit Hees). Zelfs met grauw weer krijgen foto's daarmee een prettige, warme toon. I o z t VERBOUWING* moHÜiimiN LESKI straks na het verbouwingsongemak groter maar vooral mooier dan ooit. Daar zul je nog meer van horen. Op talloze meubelen iifra««»ir^i!WJIil»i Beslist de moeite waard om maar gauw te komen kijken. HOGE RUNDUK 313 - ZOETERWOUDE l MAANDAG GESLOTEN - TEL. 071 - 899356 AFSLAG ZOETERWOUDE - RUNDUK DONDERDAG KOOPAVOND afslag Zoeterwoude Rijndijk tvjcitirvïvjuuc - rckJiNL/kjr\ e DONDERDAG KOOPAVOND e\ VQQp\e5' De koopjeshal biedt aan: eetkamerstoelen eiken za- delzit 150,- per stuk. eethoeken eiken-grenen en modern v.a. 295,- zit-slaapelement 75.-, 2 pers. slaapbankje ƒ445,-. bankstellen leer en gestof feerd. eiken en modern v.a. 600,-, 4 barkrukken 195,-, kasten, poef's, plantentafeltjes. kapstokken, lektuurbakken. spiegels, salontafels, vitrinekastjes, fauteuils, houten vouwdeuren, Queen Anne tv kast je. Grijpensteinstr 47, Alphen Tel. 01720-94098 of 74347. b.g.g. Trompstraat 9. V.a. Leiden voorbij Avi fauna onder viadukt door bij Chinees rest. rechtsaf. T.k. prachtige massief eiken eethoek, tafel 2,08x0,83. bladdikte 67.. 6 stoelen met rieten zitt. 1750.-. Tel. 01714 3171 HYPOTHEKEN- VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN T.k. eiken bankstel stof .g.st. Te bevr. Burggra- venlaan 81. Leiden. Voor goedkope autover zekering met spec, jeugdtarief en uw finan ciering Verdouw Ass. Oegstgeest. tel. 071- 155120 T.k. bankstel in prima st. 650.- 071 -310824 Te koop slaapk. meub. lits-jumeaux, nachtkast- es -+- kaptafel -+■ latten- bodems kleur alpine wit grenen bureau. Tel. 071 -218006 ONDERHOUD EN REPARATIE T.k. grenen bordenkast (Welsh dresser) b. 160, h. 85 120. d. 58 23 ƒ950.-. Tel.: 071 —220291 Verbouwingen - onder houd - timmerwerk - met sel - stuc - keukens - badkamer - daken - dak kapellen. Gratis prijsop gaaf Tel. 071- 767355/31 1087 T.k. modern bruin leder bankstel z.g.a.n 1-2-3 zits 3250.- secretai re blank hout antiek 3750.- 071-210822 T.k.a. z.g.a.n. balibr. wandmeubel 180x185 cm. Tel. 071—219006 ZITMAN voor al uw DAKWERK Vrijblijvend prijsopgave Tel 071-761931- 121149 TUININRICHTING EN -ONDERHOUD Voor electr. install, mat en een goed advies Techn. bur. V.D. BORN BV Watermolen 10. Leiden (Merenwijk). Tel 215.215. Landelijk er kend installateur. HANS VERBIEST <omplete tuinverzorging, vraag vrijblijvend offerte voor al uw tuinwerk Tel 071-220278 Fa C.J Verbiest en Zn. 75 JAAR Voor tuinaanleg en on derhoud. Levering van tuinmaterialen TEL. 071-895151 Vrijblijvend prijsopgave. Gebroken ruiten met spoed - hersteld. ook glas-in-lood rep GLASREPARATIE Bedrijf: D. Galjaard. de Sitterlaan 76. Leiden 071-132916 lood- en zinkwerken dakbedekkingen gas-, water-, sanitair installaties LEIDEN" 071-125500 TRAPPEN soorten, als bouwpakket of compl. geplaatst. Ko zijnen. ramen en deuren Levering aan bedrijven en particulieren. Tim merbedrijf van Amster dam, Stadspolderweg 23, tel. 071-210312 Pri vé 219263. deuren. BODIJN kozijnen, dakkapellen, geplaatst met dubbelglas (50% subsi die mogelijk). Ook voor al uw timmerwerk. Tel 071-218768 b.g.g 01718-16805 BTW Telefonisch op gegeven worden al tijd min. 3 regels in re kening gebracht, a 800-1930 uur via onderstaand Sleutel tjesnummer U/hii-Ütó

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13