CULINAIRE T I P S RENAULT WELAM B.V. Ook goedkope warenhuisolie kan zeer goed zijn brasserie 7Bén on Kiezen voor Renault 21 diesel meer dan rekensom BARBECUE Off. Renault dealer voor Leiden e.o. -AUTO Auto-leasing neemt snel toe RIJ-IMPRESSIE U hoeft niet chinees te kunnen lezen om van Chinese specialiteiten te kunnen genieten. "WOO PING" Lfu 25 jaar Wereld Natuur Fonds 'Kies voor de Natuur'. Iedereen een tientje, voor zes of meer tientjes een ark ^Gironummer 25 DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 PAGINA 9 Auto's en motoren zijn zó sterk verschillend en de omstandigheden waaronder ze worden gebruikt lopen zó uiteen dat het niet mogelijk is één olie-advies te geven. Olie is letterlijk maar ook figuurlijk een glibberige materie. Daarom glijden zo veel automobilisten uit bij pogingen voor een niet te gekke prijs het juiste smeermiddel voor hun wagen te kopen. De ondoorzichtbare brij van kwali teitsnormen, een wirwar van speci ficaties en enorme prijsverschillen vergroten de verwarring. Naast de aanduiding voor de dikte van de olie en het gedrag van het goedje bij stijgende temperatuur - uitge drukt in SAE's - struikelt de ko pende leek meteen over de kwali teitsaanduidingen. Daarvoor wordt onder meer ge bruik gemaakt van de normen van het Amerikaanse olie-instituut (API).Voor benzinemotoren loopt de kwaliteitsschaal van API SA tot en met SF. Voor dieselmotoren wordt er gewerkt met API CA tot en met CD. Daarnaast kan de re cent ingevoerde Europese classifi catie CCMC G 1 tot en met 3 wor den aangetroffen: 1 duidt de laag Moeilijke keus door wirwar van kwaliteitsnormen ste kwaliteit aan en 3 de hoogste. Alsof dat nog niet ingewikkeld ge noeg is hanteren sommige autofa- brieken nog een eigen norm. Volkswagen werkt met DIN-nor- men en Mercedes geeft aan bruik bare olie het goedkeuringszegel OM 616. 'Op de verpakking is een reeks van normen te vinden waar geen sterveling meer een kant mee op kan', verzucht technisch adviseur A.Teunissen van de ANWB. Het nieuwe benzinemerk Q8 dat met veel bombarie 'omwille van de dui delijkheid' in een reeks reclames pots een cijferindeling van 1 tot en met 8 lanceerde, sloeg volgens hem de plank ook mis. 'Daarvan vind je immers niets te rug in de instructieboekjes van de auto's. Het is geen genormaliseer de indeling. Dus wordt er geen dui delijkheid geschapen'. Ondoorzichtig Teunissen noemt de oliemarkt ondoorzichtig. Automobilisten doen er volgens hem het beste aan nauwgezet het instructieboekje in hun auto te raadplegen en aan de hand daarvan een olietype te kie zen. Dat behoeft geen duur soort te zijn. Ook spotgoedkope warenhui solie kan goed bruikbaar zijn. De omstandigheden waaronder een auto wordt gebruikt, moeten de doorslag geven bij de keuze. Wie bijvoorbeeld veel korte af standen rijdt en weinig kilometers maakt, doet er goed aan een olie te kiezen die er speciaal op is bere kend de schadelijke vrijkomende zuren af te breken. Of er moet wor den gekozen voor het vaker verver sen van de motorolie. In dat geval kan ook best goedkope warenhui solie gebruiken. Maar de winst is dan wel weg. Zware taak Geen enkele motor is zonder smeermiddel in staat te doen wat er van hem wordt verlangd. De olie heeft diverse (zware) taken. Aller eerst moet er natuurlijk worden ge smeerd. Tussen over en langs el kaar bewegende metalen delen moet een smeerfilm ontstaan, een dun laagje olie dat voorkomt dat ze rechtstreeks met elkaar in aanra ken komen en te snel slijten. Ook moet olie warmte afvoeren, de passing tussen zuiger en cilin der afdichten en verbrandingsres ten opnemen. Dit laatste om te voorkomen dat deze zich vastzet ten op plaatsen waar ze schade kunnen veroorzaken. Bovendien moet het opgenomen vuil in zwevende toestand in de olie aanwezig blijven, zodat het bij het olieverversen met de oude olie verdwijnt. Er worden steeds hoge re eisen gesteld aan het smeermid del omdat het in staat moet zijn om zijn werk te doen in zeer kleine ruimten. In moderne motoren zijn de toleranties geslonken tot 100s- ten en soms lOOOsten van millime ters. High-tech Sommige 'high-tech' motoren stellen extreme eisen aan de te ge bruiken olie. Bezitters van wagens met zulke motoren kunnen de gro te jerrycans in de warenhuizen maar beter vergeten want volgens ANWB-er Teunissen dumpen de oliemaatschappijen voornamelijke oudere voorraden via dit soort be drijven. 'Die hebben een grotere omzetsnelheid dan de speciaalza ken'. Hij erkent zelf ook goedkope olie te kopen. 'Het enige risico dat je loopt is dat er minder controle op is op de produkten die via dit soort bedrij ven wordt verkocht. Er kan dus wel eens een slechte partij tussen zitten'. Hij zegt ook dat veel gerenom meerde oliemerken goedkopere varianten van hun topoliën via dis countzaken aan de man brengen. Dat wil zeggen dat de ene SAE 10- W40 van een bekend merk niet ge lijk behoeft te zijn aan de andere. Ondanks de overeenkomende API-classificatie. Maar gezwen deld wordt er volgens hem niet. 'Er wordt in Europa geen versne den olie op de markt gebracht zo als wel eens is gebeurd in de Derde Wereld'. De duurzaamheid van olie is en blijft het zwakke punt. Olie van de hoogste specificaties kan na dui zend kilometer al behoorlijk zijn achteruitgegaan. Het valt moeilijk te meten. Volgens Teunissen kan alleen de verkleuring van de mo torolie een indicatie geven van het teruglopen van de smerende wer king. Dopes Van speciale dopes heeft Teunis sen geen hoge pet op. Autofitness, hij moet er niets van hebbebn. Hij meent dat het geld dat aan die mid deltjes wordt uitgegeven beter aan olie kan worden besteed. De 'addi tieven' in de vrolijke gekleurde blikjes zitten volgens hem ook in de goede oliesoorten. En als bijko mend nadeel van aparte dopes noemt hij dat wie ze één keer in zijn carter heeft gemikt, ze altijd zal moeten blijven gebruiken. 'Ze kunnen geen kwaad, maar wij hebben er als ANWB nog nooit het voordeel van kunnen vaststel- ANWB-technisch adviseur A Teunissen Oliemarkt is ondoor zichtig' (foloGPG) Auto-leasing neemt hand over hand toe. Van 1970 tot 1987 nam het aantal lease-auto's in Nederland toe van 5.000 tot on geveer 160.000. De auto is bij de leasebedrij ven het meest gevraagde ob ject. In 1985 maakte de auto 35 procent uit van de totale omzet van 760 miljoen gulden. Dat zelfde jaar bestond ongeveer 11 procent van de auto-omzet uit lease-auto's. Deze cijfers waren kortgeleden te vinden in Eco nomisch Statistische Berich ten. Maar vergeleken bij de Ver enigde Staten staat leasing hier nog maar in de kinderschoe nen. Daar wordt nu al 17 pro cent van alle auto's aangeschaft door leasemaatschappijen. Ver wacht wordt dat dit percentage aan het einde van de jaren tach tig zal zijn opgelopen tot 40, ter wijl dat getal in Nederland dan nog niet boven de 20 zal uit komen. Bovendien is er een kenmer kend verschil. In Amerika lea sen ook particulieren. Hier nau welijks. Door het hoge btw is dat niet te betalen. 'De Renault 21 is geen spectaculai re auto... een braaf, bijna klassiek model. Maar misschien wordt dat nu juist zijn kracht', schreef ik meer dan een jaar geleden, kort na dat Renault het model met de nodi ge rumoer op de markt had gezet. Nog sterker komen deze karakte ristieken van de auto naar voren in de versie, die nu is verschenen met een dieselmotor in het vooronder. Üe verschijning van deze variant maakt deel uit van de Renault-poli- tiek om de 21 in een zo breed mo gelijk scala aan te bieden. Binnen kort komt er ook nog de al aange kondigde 2 liter turbo bij. Deze vinnige versie wordt duidelijk de tegenvoeter van de Renault 21 die sel. Samengesteld door Koos Post men de keus louter en alleen op fi nanciële gronden zou willen base ren is het niet moeilijk te bepalen of men benzine of diesel gaat rij den. Diesel is nu aan de pomp zo'n zeven dubbeltjes per liter goedko per. Diesel is in het gebruik wat zuiniger, maar de motorrijtuigen belasting kost wat meer. Met niet te veel rekenarij kan men dus wel te weten komen hoeveel kilome ters men moet draaien om het ver- Dat verschil liegt er soms niet om. De Renault 21 TD bijvoor beeld - die ik een tijdje heb gere den - is de simpelste dieselversie in de uitgebreide 21-serie van de Franse staatsfabriek. Als men die zet naast de eenvoudigste benzine versie staat er een verschil van dik zes mille. Het ligt aan het aantal ki lometers hoe snel men dat forse verschil heeft ingelopen. Maar het is niet in cijfers te vat ten hoe anders de auto is. Er zullen altijd automobilisten zijn die maar met veel moeite of helemaal niet aan een diesel kunnen wennen, hoe snel de ontwikkeling van de techniek op dit gebied ook is ge gaan. Weer neem ik de door mij ge reden Renault 21 TD als voorbeeld. Renault heeft voor deze dieselver sie van de 21-serie teruggegrepen naar de oude, vertrouwde diesel motor die ook in de'Renault 18 en de Renault 25 wordt gebruikt. Er is nauwelijks verschil in specifica ties. Zeker geen slechte krachtbron, maar ook geen uitschieter. Deze 2 liter motor kent nog een niet te ver waarlozen voorgloeiperiode. Welis waar wordt dat keer op keer iets verbeterd, maar voorlopig moet men nog even wachten voor men de sleutel voor de start kan om draaien. En van dat moment af komt er een stevig gerommel uit het voor onder. Een heel nadrukkelijk hoor baar gepruttel. Binnen de redelijke geïsoleerde cabine is het geluid nog wel te harden, voor de omwo nenden is het minder aangenaam. Maar het verdwijnt al snel nadat men eenmaal op weg is gegaan. In de lagere toerentallen maakt de motor nog wel het nodige la waai, maar als men op kruissnel heid zit is er niets meer van dat die- selgedreutel te horen. Integendeel zelfs, dan is de motor opvallend rustig. Een heel merkwaardig con trast: die rumoerige start en die stille krachtbron op kruissnelheid. En dan blijkt het een heel soepele motor met ook een prettige hoe veelheid trekkracht bij lagere toe rentallen. Maar alle ongemakken van de diesel - zoals het sterk voelbaar kantelen van de motor bij het plot seling gas gaven of gas loslaten - worden weer helemaal vergoed als men aan de pomp staat. Als men met het gaspedaal van deze Re nault 21 TD niet al ruw omgaat (en zo'n diesel noodt ook niet daartoe) is een gemiddelde van om en nabij de 1 op 14 heel goed haalbaar. Dat gevoegd bij de lage dieselprijs le vert een leuk prijsje op. Maar nogmaals: het kiezen of men wel of niet diesel zal gaan rij den is meer dan een aantal cijfers achter en onder elkaar zetten. Men zal de karakteristiek van een diesel eerst even uitvoerig moeten bele ven voor men kan beslissen of men men daarmee als automobilist kan leven. Voor de meeste mensen zal het echter geen moeite kosten. En dan blijft alleen het geld over, dat velen in de richting van de diesel drijft. Technische bijzonderheden Renault 21 TD. Cilinderinhoud 2068 cc. Max. vermogen 67 pk. Max. koppel 129 Nm/ 2250 rpm. Compressieverhouding 21.5:1. Voorwielaandrijving. Vijf ver snellingen. Tandheugelbesturing. Lengte 4.46 m. Gewicht 1075 kg. Draai- cirkel 10.55 m. Aanhanger geremd 1000 kg. Inhoud brandstoftank 66 liter. Max. snelheid 164 km/uur. Acceleratie 0 - 100 km/uur 15,6 sec. Prijs 34.265,-. 't (retete £atc&^é Gepocheerde wijtingfilet met druiven ƒ13,75 Spies van varkenshaas met tomatensaus 16,25 f 17.00 uur open Doezastraat 43, Leiden Tel.: 071-133672 Voor de juiste vertaling stapt u gewoon bij ons binnen. ,es Specialiteiten eS( ■V VbSl, Dief steeg 15 Telefoon 071 -130373 Leiden VÜ!S Wij zijn geopend: ma. t'm do. tol 22.00 uur zaterdags en zondags tot 22.30 uur kunt ook telefonisch bestellen! I vrij., z Uw Party Center met uitzicht op zee voor Bruiloften, Partijen, Vergaderingen, Recepties. Zalencapaciteit 150 pers. Bruidsparen die bij ons hun receptie houden, krijgen een gratis weekendreisje Parijs of Londen aangeboden. Kon. Wilheiminaboulevard 9a 2207 GT Noordwij'k, 01719-10446 to»""" '.Zondag 13 september vanaf 17.00 uur Met muziek van Jaap Dekker Diverse vis-en vleesspecialiteiten Alle Zondagen Live music. LEIDEN, Haarlemmerweg 2-4. Tel. 071-121210-213341. NAAMPLATEN in alle maten en kleuren en artistieke uitvoeringen STEMPEL- EN GRAVEER INRICHTING BROOMANS Zn b.v. Let op nw. adres Zoeterwoudseweg 21a, Leiden, tel. 769222. Gevraagd LOODGIETER en LEERLING LOODGIETER Dirk van der Zeeuw LOODGIETERSBEDRIJF Tel. 071-218440 Deze tinnen ark werd speciaal ontworpen voor het jubilerende Wereld Natuur Fonds. Bij een gift van minstens 60,- op giro 25 van het Wereld Natuur Fonds, te Zeist krijgt u hem franco thuis. WERELD NATUUR FONDS [ft. 3700 AA Zeist

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9