SOLA RUIMT OP! 'Veel hotels op rand van de afgrond' Wereldbank wil extra geld Lasinspectie is milj oenenzaak Voorzitter horeca-organisatie: Tientallen thuispellers dupe van faillissement Succes Center Pares wekt Britse afgunst Werkloosheid stijgt verder DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 ECONOMIE v PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse hotels worden be dreigd door een grote overcapaciteit. De kans bestaat dat vooral kleine minder goed uitgeruste hotels de komende jaren zullen verdwijnen, aldus voorzitter G. van der Veen van de Horecaf, de werkgeversorganisatie in de hotel en restaurantsector. Dit zal vooral in Amsterdam het geval zijn. DINTELOORD (GPD) - Door het faillissement van uienhandelaar A. van der Vloet in Dinteloord zijn tientallen thuiswerkers in West- Brabant het schip ingegaan. Zij pelden de uien en hebben vorde ringen van twee- tot vijftiendui zend gulden. Het ging al een tijd slecht met de Dinteloordse onderneming. In juni was de produktiehal al verkocht aan het Rotterdamse bedrijf BUC. In een brief aan de werknemers verklaart Van der Vloet dat het be drijf ten onder is gegaan aan drie slechte seizoenen met lage op brengsten en hoge bedrijfskosten. Curator mr. F. van Hasselt kan voor de thuiswerkers niets doen. "Er is een regeling die bepaalt dat indien een thuiswerker een aantal uren per week voor een bedrijf werkt, de bedrijfsvereniging in ge val van faillissement een deel de vordering betaalt. Maar dat is hier niet het geval. Die mensen val len tussen de wal en het schip. Daar kan ik niets voor doen. De gelden gaan eerst naar de belastingen en dan naar de bank", verklaart de cu rator. Op het moment is Van Hasselt druk bezig te inventariseren welke mensen zijn gedupeerd. "Op de lijsten staan geen namen, maar al leen straatnamen en huisnum mers. Dat moeten we eerst alle maal nog uitzoeken". Volgens een thuiswerker zou het gaan om onge veer zeventig mensen dip naar hun geld kunnen fluiten. Van der Vloet houdt het zelf op dertig. Het ver schil kan in de administratie zitten. Want per huis werkt veelal het hele gezin mee. Inmiddels heeft C. Broks van de Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken (Disk) te Etten-Leur zich ingezet voor de thuiswerkers. "Er zijn gezinnen die de hele zomer met z'n allen uien hebben zitten pellen. Daar krijgen ze geen cent voor. Ze zitten nu voor de tweede keer te huilen. Van der Vloet heeft wel beloofd de schul den af te lossen, zodra hij weer wat De Nederlandse markt wordt ver der bedreigd door grote buiten landse beleggers met veel kapitaal die in ons land hotels bouwen, eer der uit Fiscale overwegingen dan om het hotel goed te exploiteren. Daardoor worden echter bestaan de hotels uit de markt gedrukt. Hoewel Van der Veen weinig ziet in overheidsbemoeienissen vindt hij wel dat de overheid een taak heeft om een haalbaarheidsstudie voor elk nieuw te bouwen hotel te vragen voordat het wordt ge bouwd. Helaas is het nu zo dat veel gemeenten vooral uit statusover- wegingen een groot hotel binnen de gemeentegrenzen willen heb ben. Vooral bij de gemeente Am sterdam speelt dit sterk, zij het dat Kabeljauw naar veiling voor het goede doel BRESKENS (ANP) - De kotter- vissers uit Breskens hebben een nieuw wapen in de strijd gegooid in verband met de bijvangsten van kabeljauw. Vanaf morgen zullen deze kabeljauwbijvang sten, die per schip zo'n 3.000 tot 4.000 kilogram kan bedragen, toch op de veiling in Breskejis worden aangevoerd. De op brengst is bestemd voor een goed doel. De afgelopen weken heeft de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij deze kabeljauw óf in be slag genomen óf laten vernieti gen als de herkomst niet te ach terhalen viel. Daardoor werden de vissers genoodzaakt deze ka beljauw, die samen met de tong en de schol in de netten wordt opgehaald, overboord te zetten. De vissers hebben daar een vre selijke hekel aan, zo blijkt uit hun reacties. De teruggezette vis gaat, volgens hen, toch dood, waardoor niemand meer wat aan de vis heeft en de zee wordt ver vuild. De Breskense vissers, die eer der deze week van plan waren al le bijvangstkabeljauw bij wijze van protest op de kade te gooien in Breskens, hebben nu besloten de kabeljauw toch te laten veilen en de opbrengst beschikbaar te stellen aan goede doelen, zoals tehuizen voor geestelijk- en li chamelijk gehandicapten en ver pleeghuizen. Het kan dan om ve le duizenden guldens per week gaan, zegt veilingmeester P. de Baare van de Breskense vismijn. De vraag is nu alleen wat de Al gemene Inspectie Dienst .gaat doen. daar geen status-, maar werkgele genheidsargumenten worden aan gevoerd, aldus Van der Veen. Hij reageert daarmee op een vori ge week gepubliceerd onderzoek van VastGoedMarkt. Daaruit blijkt dat vooral in de duurdere hotelsec tor, de drie-, vier- en vijfsterren- klasse een enorme overcapaciteit van kamers dreigt. De toch al mati ge gang van zaken in deze branche zal verslechteren met als resultaat bedrijfssluitingen, mogelijke dé confitures probemen bij finan ciers, voornamelijk banken, aldus VastGoedMarkt. Er worden teveel hotels ge bouwd en deze situatie speelt al een jaar, aldus Van der Veen, en vooral in de randstad (Amsterdam, Den Haag en Rotterdam). "Wij waarschuwen al geruime tijd dat er een situatie zal ontstaan vergelijk baar met het begin van de jaren ze ventig, toen zich eveneens een ho telexplosie voordeed". Er is overigens nog een andere reden voor de problemen in de ho- tellerie, aldus Van der Veen. Aan de ene kant valt een flinke hoeveel heid kleine hotels af die niet aan de moderne eisen voldoet en die niet bereid of bij machte is te investe ren. Aan de andere kant 'hebben wij als bedrijfsgroep een bescher ming van de naam hotel in voorbe reiding'. Op een totaal van onge veer 2500 hotels in Nederland zul len -als die naamsbescherming er komt- tussen de 300 en vierhon derd verdwijnen. Van der Veen doelt hiermee vooral op de kleine, door families gevoerde bedrijven met zeven of minder kamers. Uit de VastGoedMarkt-publika- tie blijkt dat Nederland momenteel meer dan 2.500 hotels telt, die sa men de beschikking hebben over circa 55.000 kamers. De helft daar van komt voor rekening van de be tere hotels, in de drie-, vier- en vijfs- terrenklasse. Buitenlandse groe pen spelen volgens VGM een over heersende rol in de Nederlandse hotellerie. GATT - Botswana is als 95ste lid staat toegetreden tot het Algemeen Akkoord inzake Tarieven en Han del (GATT), zo heeft dit internatio nale overlegorgaan gisteren be kend gemaakt, Het lidmaatschap van Botswana is pqr 28 augustus ingegaan. geld heeft. Maar de man is zelf alles kwijt geraakt. Daar hoeven ze niet op te rekenen", zegt Broks. Disk heeft affiches laten maken waarin wordt gewaarschuwd tegen thuiswerk. Mochten mensen om een of andere reden, zo stelt Disk, toch thuiswerk gaan doen. dan moeten zij erop letten maandelijks hun loon in het handje te krijgen. En niet, zoals nu is gebeurd, zich met beloften laten afschepen. Een van de gedupeerden, die anoniem wenst te blijven: "We werken al vijftien jaar voor Van der Vloet en we hebben altijd betaald gekregen. We hoopten dat het goed zou ko- Omdat zich onder de thuiswer kers veel Marokkanen en Turken bevinden, heeft Disk de waarschu wingen laten vertalen. De strooibil jetten worden binnenkort ver spreid. Principe-akkoord over omroep-cao HILVERSUM (GPD) - Werkge vers en werknemers hebben dins dagavond laat een principe-ak koord afgesloten voor de omroep- cao over 1987. Overeengekomen is dat alle omroepwerknemers een structurele loonsverhoging van één procent tegemoet kunnen zien alsmede een eenmalige uitkering van één procent van het jaarinko men. De loonsverhoging gaat met terugwerkende kracht in vanaf 1 juli dit jaar. Bovendien is overeengekomen dat de vut-gerechtige leeftijd ver laagd wordt van 61 tot 60 jaar en is er een betere financiële regeling getroffen voor regelmatig voorko mend onregelmatig werk. Ook de regeling met betrekking tot educa tief verlof en het jeugdbanenplan is behouden. DELFZIJL - Prins Claus heeft gisterochtend de nieuwe warmtekrachtcentrale Delesto van Akzo Delfzijl en het EGD in gebruik gesteld. De prins verrichtte de openingshandeling door een stoot op een stoomfluit te geven. Die stoomfluit deed 30 jaar geleden ook al dienst bij de opening van de Akzo-vestiging in Delfzijl door de toenmalige koningin Juliana. De warmtekrachtcentrale, waaraan vijfjaar is gebouwd, heeft bijna 350 miljoen gulden gekost. Er werken 40 mensen. Delesto is de grootste warmtekrachtcentrale in Europa. (foto anpi Hulp voor ontwikkelingslanden DEN HAAG (GPD/ANP) - De We reldbank heeft 80 miljard dollar no dig, hetgeen vrijwel een verdubbe ling betekent van het kapitaal. Met het extra geld kan de bank per jaar 20 miljard dollar aan ontwikke lingslanden gaan lenen. President Conable, die in Nederland was voor overleg met de ministers Ru- ding (financiën) en Bukman (ont wikkelingssamenwerking), zei dat Japan als op één na grootste geld schieter van de bank al min of meer toestemming heeft gegeven en de VS er naar verwachting ook mee instemmen. De Wereldbank heeft tot nu toe 183 miljard dollar aan leningen in de Derde Wereld verstrekt. Jaar lijks komt daar 15 miljard dollar bij, maar volgens Conable moet dit bedrag naar 20 miljard. De Wereld bank gaat meer aandacht besteden aan de rol van de vrouw in het ont wikkelingsproces en de gevolgen van ontwikkelingsprogramma's voor het milieu. Conable gaf tevens een toelich ting op de grote reorganisatie bij de bank, die aan het eind van deze maand klaar is. Toen hij in mei Clausen als topman van de Wereld bank opvolgde trof hij naar eigen zeggen een organisatie uit de jaren zeventig aan, die niet was opgewas sen tegen de uitdaging van de jaren tachtig en negentig. Conable haalde er de bezem door en ontsloeg vrijwel alle medewer- Röntgen Technische Dienst groeit als kool kers die hij vervolgens in staat stel de weer te solliciteren. Van de 6000 functionarissen verdwijnen er uit eindelijk maximaal 390. Tegen oor spronkelijke plannen om 600 man te laten verdwijnen is heftig gepro testeerd. Conable kreeg ook niet de 150 miljoen dollar die hij voor de reorganisatie wilde, maar 100 mil joen. "Ik ben ervan overtuigd dat heel veel mensen van de bank in de nieuwe structuur beter zullen wer ken", aldus Conable, die vertelde dat de Wereldbank nu beter func tioneert. Toen hij ruim een jaar ge leden president werd, moest hij constateren dat een aantal lidsta ten het vertrouwen in de koers van de bank had verloren. Amerika, Frankrijk en Japan stemden tegen de begroting, Engeland en West- Duitsland hadden ook bezwaren. LONDEN (GPD) - Butlins en Pontin, ervaren grootmeesters als het gaat om projecten voor massale vakantiebesteding in het eigen dierbare Engeland, hebben er pijn in de buik van gekregen. De komst van Center Pares, de 'All-Season Holidays' naar het grote eiland van Piet Derksens Sporthuis Centrum zien zij als een Hollandse invasie, die de vakantiebesteding in eigen land een geheel andere dimensie zal geven. En zeker ten koste zal gaan van hun eigen marktpositie. In het vermaarde Sherwood Fo rest, eens het groene decor en de camouflage voor rebel Robin Hood en zijn door Sir Walter Scott ver heerlijkte confrontaties met de bo ze sheriff van Nottingham, draait sinds juli het voor meer dan hon derd miljoen gulden aangelegde vakantieproject. Het begin van een ontwikkeling die uiteindelijk moet leiden tot minstens vijf Center Par es in Groot-Brittannië. Het vakantiedorp in Sherwood Forest kent een bezetting van hon derd procent. Gezien de boekingen blijft dit zo tot het einde van het jaar. Wat men bij Billy Butlins aan vankelijk beschouwde als een mis schien wel interessante-, maar in ieder geval toch saaie- opzet draait op volle toeren. Uit Engelands meest beroemde bos klinkt kenne lijk de roepstem van de mondrecla- me. Want de Engelse reacties over treffen tot nu toe alle verwachtin gen. De bijna 74-jarige grondlegger van het groeiende bedrijf in vakan tiedorpen, Piet Derksen, toont zich tenminste uiterst voldaan. Het is hem in Sherwood Forest opgeval len dat de Engelsen in vergelijking met zijn centra op het continent veel meer fietsen en ook duidelijk meer gebruik maken van de uitge breide sportfaciliteiten. De 800 fiet sen van Center Pares in Sherwood Forest zijn vrijwel constant in ge bruik. Dat geldt ook voor de tennis banen, het bowlingcentrum en het subtropische zwemparadijs. Voor de aanleg van het commer ciële dorp en de vakantiecentra in Sherwood Forest heeft het Engelse staatsbosbeheer de volledige me dewerking verleend. Dat is op zich een unicum, waaraan uitgebreid overleg is voorafgegaan. Onder meer door kaderleden van het En gelse staatsbosbeheer in Neder land te tonen met welke zorg ook voor de natuur de projecten wor den uitgevoerd. Het is een succes dat men bij Butlins en Pontin met lede ogen constateert. Ook al houden de ken ners vol dat Butlins en Pontin niet alleen op een andere, meer actieve formule van vakantiebestemming mikken, maar ook op een ander pu bliek. Piet Derksen heeft de koers in Groot-Brittannië al helemaal uitge stippeld. "Zo snel mogelijk na de opening van het tweede park in het Thetford Forest van Suffolk een verdere uitbreiding. Dit spelletje is niet te doen met een paar parken. Onze lopende kosten zijn daarvoor veel te hoog. Dus zo snel mogelijk uitbreiding, waarbij we mikken op een totaal van vijf parken", klinkt het zeer zelfverzekerd. DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in augustus met 2.100 toege nomen tot 694.100. Dat is het saldo van ongeveer 50.000 mensen die werkloos zijn geworden en 47.800 mensen die het werklozenbestand hebben verlaten. De stijging deed zich zowel bij mannen (plus 500) als bij vrouwen (plus 1.600) voor. In to taal waren in agustus 424.400 man nen en 269.700 vrouwen werkloos, aldus gegevens van het ministerie van sociale zaken. Deze stijging van de geregi streerde werkloosheid is volgewns het departement geringer dan op basis van seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Na correctie van deze invloeden daalde de werk loosheid met 5.100 tot 681.000. Bij vrouwen is de daling met 3.200 gro ter dan die bij mannen (1.900). Bij de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid valt vooral op dat de beroepsgroepen onderwijzend personeel en sociaal geneeskundig personeel voor 70 procent verantwoordelijk zijn voor de daling. Ook de werkloosheid van schoolverlaters ontwikkelt zich in augustus '87 gunstig, aldus het ministerie. Dit draagt ongeveer 25 procent tot de algehele daling bij. De regionale ontwikkeling van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid laat zien dat er zich een stijging in de noordelijke en oostelijke provincies met uitzonde ring van Gelderland, heeft voorge daan. ADVERTENTIE Kort Zakelijk Wegener Wegener's Couranten Concern NV heeft in de eerste helft van dit jaar een winst behaald van 6 mil joen gulden, vergeleken met 4,9 miljoen in de eerste helft van 1986. Een winststijging van 21 procent. De betaalde oplage van de door Wegener uitgegeven dagbladen, waaronder het Utrechts Nieuws blad, stabiliseerde zich. In het eer ste halfjaar van 1986 was er nog sprake van een lichte teruggang. Het advertentievolume in de door Wegener uitgegeven dagbladen en huis-aan-huisbladen lag op het zelfde niveau als in dezelfde perio de vorig jaar. Daimler-Benz Het Westduitse automobielcon cern Daimler Benz wil een belang nemen in het Franse wapen- en elektronicaconcern Matra. Dat heeft Daimler Benz bevestigd na dat eerder een bericht van deze strekking was verschenen in het dagblad Stuttgarter Zeitung. Daimler zal een pakket aandelen kopen wanneer de Franse regering later dit jaar haar belang van 51 procent in Matra verkoopt. Het gaat om een belang van „enige pro centen, maar beslist niet meer dan tien", aldus Daimler. Volker Stevin Aannemer Volker Stevin heeft in de eerste zes maanden vap dit jaar een winst geboekt van 0,4 miljoen gulden tegen 1,8 miljoen in dezelf de periode van 1986. In het tweede halfjaar zal het resultaat duidelijk positief zijn. Toch denkt het be stuur dat de jaarwinst belangrijk beneden de 14,2 miljoen gulden van vorig jaar zal liggen. ROTTERDAM (GPD) - De Rönt gen Technische Dienst in Rotter dam, met 600 werknemers het grootste controlebedrijf ter wereld op het gebied van las- en construc tiewerk, heeft het Westduitse in spectie-bedrijf Omnitest overgeno- door Bas Hoppel Het is voor het eerst dat de RTD, met tien vestigingen in eigen land, een buitenlands bedrijf koopt. Hierbij zal het echter niet blijven, zo maakte RTD-directeur ir. J. J. Verwer bekend. Onderhandelin gen in Engeland over het overne men van een bedrijf zijn gaande. Met het verwerven van Omnitest wordt de RTD in Duitsland de op één na grootste inspectie-organisa tie voor het technisch controleren van industriële apparaten. Binnen enkele jaren hoopt de RTD ook in Duitsland te zijn uitgegroeid tot het grootste van het land. Met de d lichtte ir. Verwer toe, wordt niet alleen de positie in Duitsland versterkt maar ook die in Zwitserland. In het afgelopen jaar behaalde de RTD in ons land en met het werk daarbuiten een omzet van rond de 90 miljoen gul den. Vijftig jaar geleden was een ver brijzeld been de aanzet voor de op richting van het grootste bedrijf ter wereld op het gebied van las-in- specties. Bertus van Ouwerkerk, een werknemer van de scheeps werf Piet Smit moest er in 1937 eerst een ernstig ongeluk voor op lopen. Het ongeval maakte onmiddel lijk een einde aan de loopbaan van de toen 40-jarige Ouwerkerk. Hij was bij de werf, vlak achter het Feyenoord-stadion, verantwoorde lijk voor de ontwikkeling van de lastechniek, die in die periode nog in haar kinderschoenen stond. In het radiografisch controleren van het opkomende lassen zag Ouwer kerk een grote toekomst. Dat hij daarin geen ongelijk RTD-directeur J.J. Verver laat de röntgenapparatuur zien: "Scheeps werven en staalindustrie kunnen blindvaren op de lasinspecties". (fo- heeft gekregen, bewijst de RTD nu door in de loop der jaren te zijn uit gegroeid tot het grootste bedrijf ter wereld op dat vakgebied: het con troleren van materialen op scheur tjes, gaatjes, zwakke plekken of an dere oneffenheden. "Op sommige onderdelen van ons werkterrein staan we nog maar aan het begin van een enorme tech nologische ontwikkeling", zegt RTD-directeur ir. J. J. Verwer. "Zo is het bijvoorbeeld sinds kort mo gelijk om met ultra-geluid leidin gen zowel van binnen als van bui ten te controleren zonder dat daar voor iets wordt stilgelegd. Ook al zou je er van geen kant bij kunnen komen omdat de leiding diep on der de grond ligt of in beton is ge goten". Van het begin af in 1937 was de RTD, mede opgezet door Frits Phi lips die er 2250 gulden in had gesto ken, een succes. Met vier man en de simpele apparatuur ondergebracht in een omgebouwde Dodge, ging de RTD van start. De scheepswer ven in de omgeving van Rotter dam, Dordrecht en Amsterdam en de staalindustrie rond Hengelo ontdekten dat zij op de onderzoe kers konden blindvaren. Dat heeft ertoe geleid dat weinig bedrijven ertoe zijn overgegaan eigen radio grafische afdelingen te stichten, zo als men aanvankelijk verwachtte. Vooral in de jaren zestig heeft het bedrijf een sterke groei doorge maakt. Die was het gevolg van de ontdekking van de gasbel in Sloch- teren en de aanleg van aardgaslei dingen door heel Nederland. Dat gigantische spinneweb van buizen werd volledig door de RTD gecon troleerd op las- en constructiefou ten. Ook op andere terreinen is het werk van de RTD niet overbodig, zo bewees nog het afgelopen week einde een ongeluk op de kermis in Geldrop. Zes personen raakten daar min of meer ernstig gewond nadat de arm van een ronddraaien de attractie op de plaats van een las afbrak. Showmodellen, restanten, en beursgoederer^ Hogg/echts voor ongekend lage prijzen Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshal, en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage prijzen. De aangeboden artikelen zijn nauwelijks te onderscheiden van nieuw, terwijl de unieke levenslange Sola garantie onverkort gehandhaafd blijft Een kleine greep uit ons assortment Komplete cassettes schade). zilverwit edelstaal model Constance model Ode: zilverd. Meer dan 20 modellen n (met lichte transport- 105 dig i 40 dig i D dig 341 - f 179.- 1.012 f 529- eis.- f 389,- i loo - f 650.- 956,- f 585,- 726.- f 450,- 1 276.- f 695,- 1 232.- f 529,- 341- f 199,- Zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. I 1 320.- f 825,- model Haagsch Lot|e 9 pers. 105 dig f 2.84S', f 1.695,- model Perie Classique 9 pers 60 dig I 1 760 - f 1.045,- Etui-artikelen Diverse restanten theelepels, taartvorkjes, taartscheppen, kaasschaven enz Nu voor ongekend lage prijzen. Losse bestekartikelen Allerhande restanten en licht beschadigde cou artikelen in diverse modellen en uitvoeringen Voordeliger kan niet! Nu vanaf f 1 Kookpannen/Keukengerei Sola Elite en Sola Duplo kookpannen met kleine beschadigingen Restanten Roestvrij Stalen thee/ koffiepotten, serveerschotels, dekschalen, enz. enz Tot meer dan 70% korting Eetserviezen Langenthal Tijdens de opruiming krijgt u op de showmodellen van het onlangs geïntroduceerde Langenthal porselein 10% extra korting op onze aktieprijzen. De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop- jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang, want op is op! Sola fabriek. Van Reenenweg 1 55 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebrei de Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7