Wat is het verschil? Iran veroordeelt besluit Nederland Arafat wil direct gesprek met Israël Honecker: grote interesse voor westerse technologie Rebellenleger Mozambique zet ontvoerde kinderen in 'Nog meer schepen verhoogt spanning' Einde reactor Kalkar weer stapje dichterbij Reagan wil weer steun voor contra's DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 -■\iuumu, BAHRAYN/DEN HAAG (Rtr/GPD/AP) - Iran heeft het Nederlandse besluit om mijnenja- gers naar de Golf te sturen veroordeeld. „De aanwezigheid van nog eens ongeveer zeven tig oorlogsschepen en veel meer ander oorlogsmaterieel in een klein gebied als de Perzi sche Golf leidt hoofdzakelijk tot spanning". Dit zei de Iraanse waarnemend minister van buitenlandse zaken Ali Mohammed Bes- harti. De bewindsman werd gisteren aangehaald door het officiële Iraanse persbureau Ir- na. Nederland stuurt volgende week twee mijnenjagers van de Alk- WASHINGTON (Rtr) - President Reagan wil de Nicaraguaanse Con tra's veel meer steun gaan geven dan de ongeveer 200 miljoen gul den die zij het afgelopen jaar van de Verenigde Staten ontvingen. Hij zal het Congres vragen de Contra's het komende anderhalf jaar circa 540 miljoen gulden te verschaffen. Het huidige hulpprogramma loopt eind deze maand af. Reagans nieuwe verzoek zal vandaag wor den overgebracht door minister Shultz aan de senaatscommissie voor buitenlandse zaken. Reagan kwam begin augustus met een eigen vredesplan voor Midden-Amerika. Daarin bood hij aan de Amerikaanse hulp aan de Contra's op te schorten tot eind september in ruil voor toezeggin gen van het Sandinistische bewind in Nicaragua. Als daaraan niet is voldaan zal Reagan het Congres vragen de hulp aan de anti-Sandi- nistische rebellen sterk uit te brei den, zo luidde de boodschap. Stop zetting van de Amerikaanse steun is volgens Reagan alleen mogelijk wanneer een staakt-het-vuren van kracht is en Nicaragua niet langer hulp uit Cuba en de Sovjetunie ont vangt. Buitenland kort Reagan Het lid van het Amerikaanse Hooggerechtshof Thurgood Mars hall, het enige zwarte lid van het Amerikaanse hoogste juridische orgaan, meent dat Ronald Reagan moet worden ingedeeld bij de Amerikaanse staatshoofden met de slechtste reputatie op het ge bied van de burgerrechten. "Hij zit ergens in de groep met Hoover en Wilson, toen wij (de zwarten) geen kans maakten", zei Marshall, ver wijzend naar de presidenten Her- bert Hoover en Woodrow Wilson. Vrijlating De Nicaraguaanse regering heeft gisteren twee oppositieleiders vrij gelaten, na een bezoek van een Amerikaans senaatslid aan de poli tiecel waar het tweetal de straf uit zat. De voorzitter van de Perma nente Commissie van Mensenrech ten, Lino Hernandez, en de voorzit ter van de Nicaraguaanse Advoca- tenvereniging, Alberto Saborio, waren op 15 augustus veroordeeld tot een maand celstraf omdat ze in een verboden demonstratie had den meegelopen. maar-klasse naar de Golf. De Ne derlandse schepen zullen in nauwe samenwerking met de Britse mari ne optreden en zoveel mogelijk opereren buiten het gebied waar aanvallen te verwachten zijn. Dit zei minister Van Eekelen (de fensie) gisteren in de Tweede Ka mer. Hij wees erop dat ook de Brit se marine-eenheid, die de mijnen jagers onder haar hoede neemt, buiten de directe gevarenzone ope reert. Net als de Britten blijven de Nederlanders ver uit de buurt van de door Iraq en Iran afgekondigde gevechtszones. De Tweede Kamer zal vanmiddag een politiek debat wijden aan het besluit de mijnenja gers naar de Golf te zenden. De bij eenkomst van gisteren was vooral bedoeld om informatie te verkrij gen. Inmiddels is de Italiaanse Senaat akkoord gegaan met het besluit van de regering om een vlooteen- heid naar de Golf te zenden. Het Huis van Afgevaardigden moet morgen over het besluit een oor deel vellen. De vloot bestaat uit acht oorlogsbodems: drie mijnen vegers, drie fregatten en twee be voorradingsschepen. Iraq heeft gisteren zware lucht aanvallen op Iraans grondgebied uitgevoerd. Een Iraaks gevechts vliegtuig werd daarbij door Iran neergehaald. - Het oplaaien van de Golfoorlog maakt de vooruitzichten somber voor de vredesmissie van secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties Javier Perez de Cuellar aan Iran. In diplomatieke kringen in New York wordt zijn reis bestem peld als de laatste kans voor Iran om zich bij een staakt-het-vuren neer te leggen en te gaan onderhan delen over een definitieve oplos sing van het gewapende conflict. De Verenigde Staten hebben,ge- dreigd in de Veiligheidsraad aan te zullen dringen op een mondiaal wapenembargo tegen Iran als Te heran zich niet spoedig bereid ver klaart tot een bestand. Moskou wil afwachten wat de VN-missie in Te heran oplevert alvorens te beslis sen om de dwangmiddelen van de Veiligheidsraad te gebruiken. ADVERTENTIE KATWIJK-AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 DEN HAAG - Het Mocambiquaan- se rebellenleger Renamo maakt sinds kort op grote schaal gebruik van kinderen om de gewapende strijd tegen het socialistische be wind van president Chissano voort te zetten. De Novib (organisatie op het gebied van ontwikkelingssa menwerking) schat dat één-tiende deel van het opstandelingenleger in het zuiden van Mocambique wordt gevormd door kinderen van 10 tot 14 jaar. Het merendeel van hen is door de rebellen ontvoerd en wordt na een korte opleiding voor zien van een wapen en ingezet bij gevechtshandelingen. door Margreet Vermeulen Dat Afrikaanse kinderen al op zeer jonge leeftijd betrokken wor den bij de oorlogsvoering is op zichzelf geen nieuw verschijnsel. Tijdens de regeringswisseling in Uganda, in februari 1986, maakte Unicef bekend dat 10- tot 12-jari- gen actief deelnamen aan de strijd. In veel gevallen ging het hier om daklozen, die behalve hun huis ook beide ouders verloren hadden. In Mocambique is van een dergelijke 'vrijwillige' deelname geen sprake. Na de bloedbaden die de Renamo-strijders in juli en augus tus aanrichtten in Homoine en President Chissano (foto ap> Manjacaze is weer een groot aantal vrouwen en kinderen ontvoerd. André Vonk, programma-coördi nator van de Novib in de Mocambi- quaanse provincie Gaza, zegt dat de vrouwen gebruikt worden als menselijke buffer om te voorko- BONN/DUSSELDORF - De soci aal-democratische regering van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft vier potentiële ves tigingsplaatsen voor nieuwe kern centrales geschrapt. Dat betekent dat er in deze deelstaat nu geen vierkante meter grond meer be schikbaar is voor nieuwe centrales. Verder besloot de SPD dat de snel- door Hans Hoogendijk le kweekreactor in Kalkar uit vei ligheidsoverwegingen geen be- drijfsvergunning krijgt. De sociaal-democraten hebben niet de juridische mogelijkheden om de twee in Noordrijn-Westfalen draaiende kerncentrales, in Wür- gassen en in Hamm-Untrop, ook stil te leggen. Onder verwijzing naar een lopend veiligheidsonder men dat het regeringsleger de kampementen van de opstandelin gen bombardeert. Toen het Mo- cambiquaanse leger na de aanval op Manjacaze van 9 augustus ver geldingsacties wilde uitvoeren op het kampement van de rebellen, werd de gevangengenomen bur gerbevolking opgesteld aan de rand van het kampement, zodat het leger moest afzien van bombarde menten. De vrouwen zijn 'gemakkelijke' slachtoffers, meent André Vonk. Zolang hun kinderen deel uitma ken van het rebellenleger zullen ze geen pogingen ondernemen te ont snappen. In de provincie Gaza is 70 procent van de inwoners vrouw. Veel mannen werken in goudmij nen in Zuidafrika en zijn daardoor jaren achtereen van huis. De rebellen, die het socialisti sche bewind van president Chissa no, de opvolger van Samora Ma- chel, omver willen werpen, hebben nauwelijks of geen steun van de be volking, zegt André Vonk. „De be volking is murw en willoos. Het laat ze koud wie er aan de macht is. Vooral vrouwen die hun kinderen kwijt zijn geraakt zijn nauwelijks te motiveren om de verwoeste dor pen weer op te bouwen". De over levingskansen van Mocambi- quaanse kinderen worden met de dag geringer. Als gevolg van de burgeroorlog en de honger bereikt slechts 45 procent het vijfde le vensjaar. zoek, meldt de SPD dat men de centrales niet kan stil leggen zo lang de Westduitse atoomwet niet is veranderd. Deze atoomwet valt onder de bevoegdheid van de christen-democratische regering in Bonn en de CDU-CSU denkt er niet aan om de wet te veranderen. De besluiten van Dusseldorf ma ken wel duidelijk dat de minister president van Noordrijn-Westfa len, Johannes Rau, inderdaad een einde wil maken aan de kernener gie. Zijn partij gaat daarbij zelfs een confrontatie met de invloedrij ke mijnwerkersbond niet uit de weg. De mijnwerkers hopen nog steeds met een beperkt 'ja' voor kernenergie in Bonn miljarden subsidies los te krijgen voor de noodlijdende mijnbouw. De SPD heeft nu gekozen: „Kolen en mo derne techniek in plaats van kern energie". Maar de mogelijkheden voor de SPD om deze koers ook werkelijk te realiseren zijn gering zolang in Bonn de rechts-liberale regering- Kohl aan de macht is. Wel kan de deelstaatregering weigeren bepaal de bedrijfsvergunningen af te ge ven. En van die mogelijkheid wordt ten aanzien van de snelle kweekreactor SNR in Kalkar ge bruik gemaakt. De SPD wijdt in haar nieuwe ernergieprogramma nog maar drie regels aan deze mil- jardenflop: „De SNR 3000 kan naar ons weten op grond van het gelden de recht uit veiligheidsoverwegin gen geen bedrijfsvergunning krij gen. Wij zeggen 'nee' tegen de plu- toniumeconomie". De minister van economische za ken van de deelstaat Noordrijn- Westfalen, Jochimsen, liet al eer der weten geen vergunning te ge ven voor het plaatsen van de brandstofstaven. De deelstaat moet nog twee vergunningen afge ven voordat de omstreden reactor, die inmiddels zeven miljard heeft gekost, kan gaan draaien. Het woord is nu aan de milieumi nister in Bonn, Tipfer. Hij kan Noordrijn-Westfalen dwingen de vergunningen af te geven. Maar hij voelt daar nog niet veel voor, om dat hij dan ook verantwoordelijk is voor het geval de veiligheid inder daad niet is gewaarborgd. Erich Honecker, partijleider van de DDR, ontvangt v 'Gitaren in plaats van wapens'. Dat gebeurde gisteren v in rockster Udo Lindenberg een gitaar met het opschrift VJuppertal. In het midden burgemeester Ursula Kraus. KEULEN/ESSEN (GPD) - Ont spannen verliep de derde dag van het bezoek dat de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honec ker aan de Bondsrepubliek brengt. Gisteren was Honecker te gast in Noordrijn-Westfalen. In tegenstel ling tot bij het officiële bezoek in Bonn was de 75-jarige partijleider nu bereid diverse korte vraagge sprekken te geven. Hij maakte een positieve balans op van de bespre kingen die hij tot nu toe had ge voerd. „Deze gesprekken zullen onge twijfeld een stimulerende invloed hebben op de ontwikkeling van de relaties tussen de DDR en de Bondsrepubliek". Honecker, die in Noordrijn- Westfalen onder meer een ontmoe ting had met tientallen Westduitse drukten opnieuw de bijzondere jard mark. Van haar kant doet de DDR alles om de kwaliteit van de exportgoederen te verbeteren, zei Honecker. Eerder op de dag waarschuwde Otto Wolf van Amerongen, de voor zitter van de Duitse Industrie en Handels Kamer voor te grote bu reaucratische hindernissen in de DDR. Johannes Rau, de sociaal-de mocratische minister president van Noordrijn-Westfalen uitte zich ook zeer optimistisch over de be trekkingen tussen zijn deelstaat en de DDR. Hij voorspelde een hele serie ontmoetingen in de toekomst. Universiteiten in Noordrijn-West falen zullen ook nauw gaan samen werken met onderwijsinstellingen i de DDR. Rau en Honecker bena- waar eens de wapenbaronnen van Krupp kanonnen maakten die dood en verderf zaaiden in Europa. Honecker heeft een speciale relatie met de topman van Krupp, Bertold Beitz. Deze vriendschap maakte het bijvoorbeeld een jaar geleden mogelijk dat in deze Krupp-villa een unieke tentoonstelling over ba rokke kunst kon worden gehou den. Eerder op de dag had Honec ker een verrassend gesprek onder vier ogen met de vroegere kanse lier Helmut Schmidt. TEL AVIV (GPD) - PLO-leider Yasser Arafat is bereid tot directe vredesonderhandelingen met Is raël, op voorwaarde dat de Israëli sche regering drie eisen van de PLO aanvaardt. Dat is de inhoud van de opvallende boodschap die Arafat deze week via het Israëli sche parlementslid Charli Biton, aan premier Shamir heeft ver stuurd. Wat de drie PLO-eisen zijn, is nog niet bekend. Maar Arafat liet zijn boodschap aan Israël verge zeld gaan van de woorden: „Het was een vergissing dat ik al die ja ren heb geweigerd met de vijand te praten. Ik begrijp nu de dringende noodzaak van directe vredesonder handelingen met Israël". De Israëlische premier Shamir noemde het vredesinitiatief van PLO-voorzitter Jasser Arafat een „public relations stunt van een ter roristische organisatie". Een woordvoerder van minister van buitenlandse zaken Simon Pe res verwierp de voorstellen ook en zei te twijfelen aan de oprechtheid van de Palestijnse leider. „Hij zegt gewoon alles wat goed klinkt voor het publiek dat hij toespreekt". De woordvoerder van Shamir verklaarde verder dat de vier parle mentariërs die Arafat ontmoetten zich daarvoor zullen moeten ver antwoorden bij de politie. De rege ring beschouwt Arafat als terrorist en de wet verbiedt contacten tus sen Israëliërs en terroristen. Voor zij kunnen worden vervolgd moet het parlement de onschendbaar heid van de parlementariërs ophef fen. Arafat liet in de lijn van zijn nieu we 'vredespolitiek' Israëlische journalisten toe, tijdens een pers conferentie in Genève, waar een in ternationale Palestina-conferentie wordt gehouden, onder auspiciën van de Verenigde Naties. Uitge breid ingaande op vragen van zijn Israëlische gasten en hen zeer vriendelijk toelachend herhaalde hij zijn eerder deze week gedane verklaring de Veiligheidsraadreso luties 242 en 338 te aanvaarden. De ze resoluties houden onder andere een erkenning in van het bestaan van de staat Israël. In antwoord op Arafats verkla ring de resoluties 242 en 338 te aan vaarden, verklaarde gistermiddag Jossi Beilin, de directeur-generaal van het bureau van vice-premier Peres: „Zolang de PLO een ter reurorganisatie blijft, weigert Is raël met Arafat of zijn vertegen woordigers te onderhandelen. Is raël is wel bereid over vrede te on derhandelen met Palestijnen, die de staat Israel erkennen en de ter reur afwijzen". Brazilië wil geen controle op kernenergie RIO DE JANEIRO (AFP/ANP) - Brazilië wil zijn nucleaire installa ties niet onderwerpen aan controle van de Internationale Organisatie voor Atoomenergie (AIEA). Dit heeft de voorzitter van de Brazili aanse nationale commissie voor kernenergie, Rex Nazare Alves, gisteren bekendgemaakt. Alves zei dat toestemming voor inspectie alleen dan zal worden ge geven „als andere landen die ge lijksoortige technologieën bezitten zich ook aan controle van het AIEA onderwerpen". Brazilië wijst AI- EA-controle ook af om „Braziliaan se industriële geheimen te bescher- AD VERTE NTIE ondernemers wil vooral meer menwerking met kleinere en mid delgrote bedrijven in de Bondsre publiek. Hij benadrukte dat de DDR geïnteresseerd is in de aan koop van zeer moderne installaties. Bij Westduitse bedrijven liggen op te verwijderen. plicht die beide landen hebben bij het garanderen van de vrede. Hon ecker hield een vurig pleidooi om al dat 'duivelstuig', zoals hij kern wapens betitelt, zo snel mogelijk uit de DDR en de Bondsrepubliek Buitengewoon ontspannen was de sfeer in de Villa Hugel in Essen, Philips Matchline bij de radio/TV handel. Geen kwaad woord over de radio/TV handel. Maar meer dan het apparaat zelf. met uiteraard de fabrieksgarantie, kunnen ze u niet leveren. En meer kunt u ook niet van ze eisen. Een Skala kijker is een veeleisende kijker. Philips Matchline bij Skala. Dezelfde Philips Matchline wordt bij u thuisbezorgd en geïnstalleerd. Plus (naast de onbeperkte en volledige garantie) de gratis service. Zonder voorrij- en reparatiekosten. En ook nog eens de omruilgarantie, zodat u steeds de modernste apparatuur m huis heeft. En niet te vergeten de korting vanafhel 2e toestel. Plus gratis verhuizen en herinstalleren. Bovendien nog eens hoge korting bij aankoop van bijvoorbeeld videobanden, hoofdtelefoons etc. En de mogelijkheid uw oude televisie in te ruilen. En tot slot: ge spreide betaling, zonder borg of aanbetaling. En dat alles vanaf f 22,8 c per week* Nog meer van uw dienst? U zegt 't maar. We zijn namelijk gewend aan veel eisende kijkers. n Haarlemmerstraat 168 071 13114L Huizen Soweto te koop voor dumpprijzen JOHANNESBURG (IPS) - De gemeenteraden van de Zuid- afrikaanse zwarte woonsteden Soweto en Lekoa hebben giste ren aangekondigd meer dan 120.000 huizen te willen verko pen aan bewoners die al drie jaar geen huur betalen. De hui zen worden verkocht tegen prijzen van dertig jaar geleden, toen ze werden gebouwd. Politieke waarnemers zien de maatregel als een nieuwe po ging de slepende huurboycot te breken. De actie begon vorig jaar juni uit protest tegen de ho ge huren, slechte voorzienin gen, de noodtoestand en de aanwezigheid van militairen in de zwarte woonoorden. Soweto-bestuurder Nico Ma- lan, die in de stad 80.000 huizen beheert, zei dat de huizen pachtvrij worden verkocht. Tot nu toe konden de 24 miljoen zwarten in stedelijke gebieden alleen onroerend goed kopen met een pachtperiode van 99 jaar. Een huis in Soweto met twee slaapkamers kost onder de nieuwe regeling 150 rand, onge veer 150 gulden. Een woning met drie slaapkamers moet 200 rand opbrengen. De Burgervereniging van So weto heeft nog niet gereageerd op de maatregel. Enkele maan den geleden waarschuwde de vereniging dat de spanning voor de actievoerders te groot wordt. Huurweigeraars worden afgesloten van stroom- en wa tervoorziening. De overheid dreigt hen voortdurend met strafmaatregelen en uitzetting.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5