Prijs Eurosuper wordt verlaagd 'Immigrantenstroom neemt toe, niet af Extra toelage moet verzet van militaire artsen breken Slechte controle Rekenkamer op ministerie Parlementair onderzoek bouwfraude BASF E180 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 —.IIJIJUJH'I HIW'T PAGINA 3 Ter vervanging ongelode normale benzine DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Nijpels (milieubeheer) wil met behulp van een prijsmaatregel vanaf begin volgend jaar de grootschalige verkoop van Eurosuper bevor deren. Met ingang van 1 januari 1988 wordt Eurosuper 1,45 cent goedkoper en loodvrije normale benzine 1,55 cent duurder. Eurosuper zal uiteindelijk goedkoper worden dan on gelode normale benzine. De Tweede Kamer is gisteren met deze milieuheffing akkoord gegaan. CDA en WD blijven het bezwaar lijk vinden dat automobilisten die hebben gekozen voor een auto die op ongelode benzine rijdt daarvoor worden gestraft. Eurosuper bevat evenmin lood. Maar de brandstof is nog beter voor het milieu want er is een katalysator voor reiniging van uitlaatgassen voor vereist. De mil ieuminister hoopt en verwacht dat de ongelode normale benzine door de prijsverhoging uit de markt wordt geprijsd. Ter bevordering van het schone rijden komt er ook een toeslag van een halve cent op de gelode superbenzine. Nijpels verwacht dat de verkoop van schone auto's, die alleen op Eu rosuper kunnen rijden, zal verdub belen of verdrievoudigen. Automo bilisten die nu loodvrije normale benzine tanken, kunnen probleem loos overschakelen op Eurosuper. De prijsmaatregel zorgt er tevens voor dat de kleine pomphouders geen investeringen hoeven doen in een extra pomp naast ongelode normale en superbenzine. Nijpels vreest een slachting onder deze middenstanders als er drie soorten benzine op de markt blijven. De tanks voor ongelode normale ben zine kunnen nu gewoon worden gebruikt voor de Eurosuper. Nederland loopt achter met de invoering op grote schaal van Eu rosuper, omdat eerst werd gekozen voor ongelode normale benzine. In Oostenrijk, Zwitserland, West- Duitsland en de Scandinavische landen is Eurosuper allang overal te koop. Fosfaten Minister Nijpels heeft gisteren nog geen definitieve beslissing ge nomen over de wijze waarop de toepassing van fosfaten in wasmid- Binnenland kort Prinsjesdag Prinsjesdag, komende dinsdag, is uitgeroepen tot landelijke actie dag tegen de bezuinigingspolitiek van het kabinet. Gecoördineerd door het Amsterdamse aktieplat- form Raap, zullen die dag in tal van steden protestacties worden ge houden. In Amsterdam zal onder meer een geldtransport tot staan gebracht worden en zullen 's mid dags demonstranten zich voor het belastingkantoor aan de Wibaut- straat uitkleden. In Leiden zal een plakactie worden gevoerd. Poolse milieugroep Minister Nijpels (milieubeheer) heeft positief gereageerd op een uitnodiging van de Poolse milieu oppositie tijdens zijn officiële be zoek over twee weken aan Polen. De Poolse autoriteiten hebben de Polski Klub Ekologiczny (PKE) la ten weten dat er voor een gesprek met de Nederlandse bewindsman geen tijd is in het "overladen" be- zoekprogramma. Tegenover het ANP verklaarde de bewindsman ondanks alle drukte toch tijd vrij te willen maken om ook de stem van het volk te horen. delen moet worden teruggedron gen. In de Tweede kamer zegde hij gisteren een notitie toe, waarin hij water kunnen worden gehaald. Nijpels beloofde dat in zijn noti tie, die reeds volgende maand verbod op fosfaten in wasmid- de Tweede Kamer zal worden ge- delen afweegt tegen het leggen een heffing op fosfaten. Nijpels zei dat het hem om het re sultaat gaat: vermindering van fos faten in het oppervlaktewater. De wijze waarop dit wordt bereikt is voor hem van minder belang, zei hij. De zeeppoederfabrikanten zijn falikant tegen een verbod. Zij wor den daarin gesteund door minister De Korte (economische zaken). Als een heffing hetzelfde resultaat geeft, is dat Nijpels even Hef. Het CDA en de VVD willen dat de milieuminister niet verder gaat dan een heffing. De rest van de Tweede Kamer heeft liever een verbod. CDA en WD menen dat met de opbrengst van de heffing de techniek in de rioolwaterzuive ringsinstallaties zo kan worden aangepast, dat de fosfaten uit het stuurd, de zuiveringstechniek aan de orde wordt gesteld. Ook gaat hij dan in op de alternatieven voor fos- faathoudende wasmiddelen. De Consumentenbond vindt het voorstel een heffing in te stellen op fosfaten in wasmiddelen "dwaas". De bond heeft gisteren bij Nijpels aangedrongen op een verbod. De bond noemt de voorgestelde hef fing "oncontroleerbaar en om slachtig". Ook het Konsumenten Kontakt meent dat een wettelijk fosfaten- verbod het enige doeltreffende middel is om fosfaten uit wasmid delen te doen verdwijnen. Belas tingheffing is hiervoor een onei genlijke methode, waarbij consu menten die sterk aan een (fosfaat houdend) merk hechten boven dien op kosten worden gejaagd. De schoolleiding van het Barlaeusgymnasium bestaat op dit moment uit drie mannen. Het Amsterdamse Cartesiuslyceum zat onlangs in de zelfde situatie. Ook daar stelde de wethouder dezelfde voorwaarden voor een vrouwelijke directeur. Deze school accepteerde de eis, omdat de schoolleiding daar toch al uit vrouwen bestond. De maatregel is van kracht voor openbare scholen in het basisonder wijs, het speciaal onderwijs en het voorgezet onderwijs. ADVERTENTIE f -)n den f ^lijmden J&leï teilen a du ÜJuA^i wnbe Velouté de tomates aux quenelles de volaille Fluweelzachte tomatensoep met een garnituur van gevogeltequenelles. Filet de pintade farci de champignons assortis, sauce madère au miel Parelhoenfilet gevuld met diverse soorten paddestoelen, met een saus van madeira en honing. Tarte Maison Huisgemaakte slagroomtaart met vers fruit. ƒ39.50 Rapenburg 97, tel. 071 -122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur. UTRECHT (GPD) - Mei 'harde' maatregelen als verscherping van de asielregels, het sluiten van de grenzen en het bemoeilijken van de gezinshereniging wekt de rege ring de indruk dat het de toestroom van immigranten onder controle heeft. "De cijfers wijzen echter uit dat er nog steeds heel veel vreem delingen naar Nederland komen. De politiek steekt zijn hoofd in het zand en creëert daardoor meer pro blemen dan het oplost". Aldus dr. H.B. Entzinger giste ren tijdens zijn installatie als bui tengewoon hoogleraar in de soci aal-wetenschappelijke bestude ring van het vraagstuk van etni sche minderheden aan de Rijks universiteit van Utrecht. Na een aanvankelijk daling van het aantal immigranten in het begin van de ja ren tachtig, is er volgens hem sinds 1985 weer sprake van een stijgende lijn. Vorig jaar verhuisden er 32.000 meer mensen naar Nederland dan er vertrokken, zo blijkt uit de cij fers van Entzinger. Dit jaar zou dat getal wel eens op een positief saldo van 40.000 immigranten kunnen uitkomen. Dat is veel meer dan bij voorbeeld in 1970, toen de werving van 'gastarbeiders' uit Turkije en Marokko en de toestroom van Suri- namers op haar hoogtepunt was. "Een instelling als het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) be weerde dat het migratiesaldo bin nen enige jaren op nul zou uitko men. Dat is dus een misrekening aldus Entzinger. "De komst van vreemdelingen is geen incidentele zaak. Nederland blijft zijn aantrekkingskracht be houden en de komende jaren zul len uitwijzen dat er steeds meer groepen in ons land hun intrede zullen doen. Dat zullen kleinere groepen zijn met verschillende af komst, zoals nu al te zien is aan Ghanezen, Iraniërs en Srilankanen die momenteel naar ons land ko- Volgcns Entzinger zal de immi gratie ook veel minder te maken hebben met economische motie ven, zoals het CBS dacht, maar meer met sociale omstandigheden. "Het is het sneeuwbaleffect. Bui tenlanders die hier naar toe komen, hebben hier vaak al familie of an dere persoonlijke relaties. Dat zal zich de komende jaren verder doorzetten". Entzinger vindt dat er vaak op een eenzijdige manier tegen de komst van vreemdelingen wordt aangekeken. "Het is niet allemaal negatief. Economisch niet omdat door een laag blijvend geboortecij fer en de vergrijzing dreigende te korten aan arbeidskrachten en - vergeet niet - premiebetalers per jaar 25.000 a 30.000 immigranten nodig maken. Overigens wel een ontwikkeling die nadelig is voor de Derde Wereld, die haar vakmensen ziet verdwijnen". De politiek zou zich, met deze ge gevens in het achterhoofd, actiever moeten opstellen. "Omdat ont kend wordt dat Nederland een im migratieland is, gebeurt er niets, behalve wanhopige pogingen om de toestroom te beperken. Je moet erkennen dat de deur niet dicht zit, dan kan je op termijn ook maatre gelen nemen, anders krijg je later gewoon de rekening gepresen teerd". Entzinger, lid van de weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid, pleit voor een vorm van registratie. "Ik weet dat dit soort dingen politiek gevoelig ligt. maar ik zie er sterk het nut van in. Op grond van die gegevens weten we tenminste wie er in ons land wo nen. Mannen en vrouwen worden ook geregistreerd. Daar kan het be leid op worden afgestemd". Het zal, volgens Entzinger, overi gens niet zo zijn dat de vele cultu ren, die Nederland in de volgende eeuw zal herbergen, zullen samen smelten tot een nieuwe. De Vere nigde Staten - immigratieland bij uitstek - laat zien dat de vele be volkingsgroepen sterk hangen aan het behouden van hun afkomst, in vaktermen etniciteit genoemd. "Hoe diverser de samenleving wordt, des te sterker de hang zal zijn naar de eigen wortels. Maar dat kan ik niet erg vinden. Het verrijkt alleen maar een samenleving". Wethouder hoofdstad eist vrouw als directeur school AMSTERDAM (GPD) - Op twee scholen in het voortgezet onderwijs heeft Amsterdams onderwijswethouder A. Wildekamp al dit voorjaar ge ëist dat een nieuw te benoemen directeur een vrouw moet zijn. Daarmee liep zij vooruit op het deze week bekend gemaakte besluit de komende vijfjaar uitsluitend vrouwen in een directeursfunctie bij het openbaar on derwijs te willen aanstellen. De voorgestelde maatregel zal deze maand door de gemeenteraad in behandeling worden genomen. Het Barlaeusgymnasium in Amsterdam voelt zich het eerste slachtoffer van deze regeling. Op 1 januari vertrekt de huidige rector drs. P. Kohn- horst. Al in april maakte hij zijn vertrek bekend. Het Barlaeusgymnasium mocht toen wel een advertentie plaatsen onder voorwaarde dat uitslui tend vrouwelijke kandidaten werden opgeroepen. De school weigerde op deze eis in te gaan, waarop de wethouder besloot de advertentie uit te stel len tot na 1 oktober, de datum waarop de nieuwe maatregel ingaat. Ongeveer 30 bewoners van het kraakpand i hun gesprek met burgemeester Van Thijn. de Conradslraat wachten in de koffiekamer van de raadszaal op AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam heeft de bewo ners van een kraakpand in de Con- radstraat gisteren laten weten dat zij anoniem worden gedagvaard. Dertig tot veertig bewoners heb ben daarop de koffiekamer van de raadszaal van het stadhuis bezet en eisten een gesprek met burgemees ter Van Thijn. De negen advocaten en de bewo ners hadden dinsdag in een open brief aan het college van B en W ge vraagd te komen tot heroverwe ging van de plannen voor het kraakpand. Het pand, waarin 70 nen en werken, moet Bewoners bezetten raadszaal plaats maken voor 141 woningwet woningen. Amsterdam had tot de ze bouw besloten voordat het pand werd gekraakt. De gemeente noemt het spijtig dat zij gebruik moet maken van anonieme dag vaardingsprocedures, maar over weegt daarbij dat oproepen aan de aanwezigen om het pand vrijwillig te verlaten, zonder gevolg zijn ge bleven. De gemeenteraad moet de ontruimingsprocedure nog goed keuren. Na een gesprek met burgemees ter Van Thijn hieven de bewoners van het kraakpand de bezetting van het stadhuis op. Eén van hen deelde mee dat de burgemeester "aangedaan was toen hij het ver haal van de bewoners had gehoon., maar niet kon oordelen over porte feuilles van wethouders". De be woners kondigden andere acties aan om te voorkomen dat hun pand wordt gesloopt. UTRECHT (GPD) - Staatsecreta ris Van Houwelingen (defensie) on derhandelt in het geheim met de medisch specialisten van de mili taire hospitalen over een extra toe lage. Daarmee hoopt hij hen te win nen voor zijn plannen tot opheffing van de ziekenhuizen te Utrecht en Overveen. die hij wil onderbrengen in de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht. De spe cialisten zouden bedragen tot veer tigduizend gulden per jaar in het vooruitzicht zijn gesteld als zij hun verzet opgeven.. Dat zegt de ambtenarenvakbond AbvaKabo. Volgens Barry de Vos, voorzitter van de Dienstcommissie in het militair hospitaal Dr. A. Mathijsen in Utrecht, is grote frus tratie en wantrouwen onder het personeel ontstaan. Hij benadrukt dat medische staf en Dienstcom missie (een soort ondernemings raad) op één lijn zittten. „ook al probeert Van Houwelingen twee dracht onder het personeel te zaai en door het creëren van tegenstrij dige belangen". De forse bedragen die aan de hoogst betaalden van het zieken huis geboden worden, staan in schrille tegenstelling tot de finan- DEN HAAG (GPD) - Controle van het ministerie van volkshuisves ting was in de jaren zestig en zeven tig beslist niet de eerste prioriteit van de Algemene Rekenkamer. Wel heeft deze instantie in 1976 een onderzoek uitgevoerd naar de wij ze van toepassing van de 'subsidi eregeling 1968' door beleggers. Dit onderzoek leverde echter niets op en de zaak werd al spoedig afge schreven. Dit is gisteren naar voren gekomen tijdens de vijfde dag van de verhoren van de parlementaire enquêtecommissie. "Wie controleerde de contro leur?", vroeg vice-voorzitter Jos van Rij van de parlementaire en quêtecommissie zich af tijdens het verhoor van oud-Rekenkamer-' ambtenaar drs. J. Spierenburg. Een terechte vraag, want verhoren van Spierenburg en een andere voormalige medewerker van de Rekenkamer, rijksaccountant drs. J. P. M. Spoor, over de controleac tiviteiten van deze instelling bij het ministerie van volkshuisvesting, lieten een onthutsend beeld zien. De Algemene Rekenkamer is het orgaan dat de uitgaven van alle mi nisteries moet controleren. De in stelling hield het ministerie van volkhuisvesting echter nauwelijks in de gaten. "De interne accoun tantsdienst was een goed werken de dienst", aldus Spierenburg. "Bovendien moet je vissers heb ben om te vissen". Daarmee wilde hij zeggen dat de Rekenkamer een ernstig tekort had aan mensen; die werden liever op andere departe menten ingezet. Een van de weinige onderzoeken Drs. J. Spoor, voormalig medewerker van de Rekenkamer, krijgt t lanvang van zijn verhoor een glaasje water aangeboden. <i„t die in die jaren uitgevoerd is, was een onderzoek naar de wijze waar op beleggers, en dan met name het ABP. de stichtingskosten van hun premiehuurwoningen opgaven. De wijze waarop dit onderzoek werd uitgevoerd, getuigt achteraf van een schrikbarende oppervlakkig heid en gebrek aan communicatie in de Rekenkamer zelf. Aanleiding tot het onderzoek was de nota van een medewerker van de Rekenkamer bij het ABP, de heer Weüel. In deze nota. van 22 november 1975, meldt Wedel dat het ABP er eigenaardige rekenme thoden op nahoudt bij de opgave van de stichtingskosten en dat het fonds zich beroept op afspraken die in 1972 gemaakt waren met ambtenaar Peters van het ministe rie van volkshuisvesting. Peters zou daarbij hebben toegezegd dat de rekenmethode van het ABP oogluikend werd toegelaten. We del noemde in zijn nota een con creet voorbeeld van een project in Amstelveen, waar de stichtings kosten 16.4 procent waren ver laagd. Naar aanleiding van de nota van Wedel startte medewerker Spoor van de Rekenkamer bij het minis terie van volkshuisvesting een on derzoek waarbij hij zich echter be perkte tot het dossieronderzoek op het ministerie zelf. Hoewel hij nog even overwogen heeft naar beleg gers toe te stappen om daar de cij fers te bekijken, heeft hij daar uit eindelijk van afgezien. Ook heeft Spoor nooit meer contact opgeno men met Wedel. Spoor constateerde echter wel dat de cijfers in de dossiers van het ministerie geen aanleiding gaven om te denken dat er geknoeid was met de stichtingskosten door be leggers. Inmiddels rapporteerde Wedel tot 1981 dat het ABP door bleef gaan met het opgeven van te lage stichtingskosten. Merkwaardigerwijs schrijft Spoor in zijn eindrapport dat der gelijke knoeierijen onder bepaalde omstandigheden wel de moeite waard kunnen zijn. Maar tegelij kertijd adviseerde hij in zijn eind rapport in september 1976 de zaak' verder terzijde te schuiven. Tijdens het verhoor gaf hij als reden dat de 'subsidieregeling 1968' in 1975 toch door een nieuwe regehng vervan gen was. Dit ondanks het feit dat de regeling in uitzonderingsgevallen tot 1979 is toegepast. Begrip Bij de Rekenkamerambtenaren ciële toekomst van het overige per soneel. Volgens AbvaKabo zullen volgens de plannen van Van Hou welingen 330 personeelsleden wor den overgeplaatst, maar voor 130 man dreigt ontslag. De inkomens achteruitgang voor die laatste groep is dan circa dertig procent of vijfhonderd gulden per maand. Volgens AbvaKabo-bestuurder Hans Schuurman zegde van Hou welingen de personeelsvertegen- woordigers eerder toe het door hen ingediende alternatieve plan voor bescheiden nieuwbouw in Utrecht in overweging te willen nemen, maar probeert hij daar nu onder uit te komen. De medisch specialisten werken echter niet mee. zij menen dat Van Houwelingen de kwaliteit van de medische zorg niet voldoen de waarborgt. Bovendien zouden de belangen van Defensie onderge schikt zijn gemaakt aan die van WVC in het plan om de militaire hospitalen te laten opgaan in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Familie Lijkwan: 'sluit gevangenis' AMSTERDAM (ANP) - De familie van de overleden Alphenaar R. Lijkwan eist sluiting van de Am sterdamse gevangenis aan de Ha venstraat zolang er geen duidelijk heid is over de dood van Lijkwan in die gevangenis op 21 juli. Het comité 'Onafhankelijk on derzoek Regilio Lijkwan' hield gis teren een manifestatie in Amster dam. Volgens justitie kwam Lijk wan door zelfmoord om het leven. Volgens de familie is hij vermoord. "Waarom anders zijn plotseling vijf gevangenen die in de omge ving van Regilio verbleven, plotse ling door een te late dagvaarding op vrije voeten gesteld? Waarom anders zijn de autoriteiten bezig de zaak in de doofpot te stoppen?", al dus een familielid tijdens de mani festatie. Regilio zou zelfmoord hebben gepleegd met repen aan elkaar ge knoopte spijkerstof. Volgens de fa milie zijn die echter niet afkomstig van Regilio's broek. Openluchtmuseum in handen van aparte stichting ARNHEM (ANP) - Minister Brink man (WVC) gaat akkoord met de overname van het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem door de Stichting Vrienden van het Openluchtmuseum. Daarmee is de privatisering van het museum een feit. De bewindsman is bereid jaar lijks een bedrag van ruim 5 miljoen gulden op tafel te leggen voor de exploitatie van het museum. Beide partijen hebben gisteren een inten tieverklaring ondertekend. Brink man heeft een brief naar de Kamer gestuurd met de resultaten van het overleg. In februari van dit jaar liet Brink man weten dat het museum 3,5 mil joen gulden zou moeten bezuini gen. Dat zou volgens de museum directie sluiting betekenen. Onder druk van de publieke opinie en van de Tweede Kamer trok de be windsman zijn plannen in en gaf de Nederlandse Investerings Bank (NIB) opdracht om te onderzoeken op welke manier het museum zou kunnen worden voortgezet. De NIB kwam in juni tot de conclusie dat de stichting de meest geschikte kandidaat voor overname van het Volgens directeur dr. E. van Puijenbroek van het Openlucht museum is de minister door het on dertekenen van de intentieverkla ring akkoord gegaan met het geza menlijke plan van de stichting en het museum. Dat betekenf volgens hem dat Brinkman ook akkoord gaat met het behoud van 100 van de 120 arbeidsplaatsen. Volgens Van Puijenbroek is het echter nog te vroeg om te juichen. „De minister heeft zich wel bereid verklaard om akkoord te gaan. maar hij heeft het geld nog niet", al dus de museumdirecteur. De Tweede Kamer moet een definitief besluit nemen over het privatise- rings-voorstel van Brinkman. ADVERTENTIE Spoor en Spierenburg bleek giste ren overigens veel begrip te be staan voor het feit dat het ministe rie van volkshuisvesting liever niet te veel controle had op de subsidi eregelingen waar de beleggers ge bruik van maakten. Het was im mers al moeilijk genoeg de beleg gers voor de woningbouw te inte- Het hoofd van de onderafdeling particuliere bouw, de heer Keus, verklaarde gisteren dat beleggers niet soepeler werden behandeld bij de opgave van hun stichtingskos ten dan bijvoorbeeld woningbouw verenigingen die premiehuurwo ningen bouwden. Zij moesten ook de juiste bedragen opgeven. Slechts sporadisch, in echte pro bleemgevallen, was het ministerie bereid de regelingen soepel toe te passen. Registeraccountant Taal, tot 1979 hoofd van de accountants dienst van Volkshuisvesting, heeft wel eens gemerkt dat posten als hardhouten kozijnen werden afge trokken van de totale bouwkosten van premiehuurwoningen. Of hij ook andere aftrekposten dan hard houten kozijnen had gezien, kon hij zich niet meer herinneren. Sensationeel aanbod De bekende chroomdioxide- banden van het topmerk BASF voor nimmer vertoonde prijzen! 3-Uurs kwaliteits band voor minder dan een tientje. Ook in 4-uurs uitvoering. j^9.95 BASF 180/EQ BASF 240/EQ I13.95 VROOM 0 0 JA DREESM ANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3