In het postkantoor mag het niet, op school wel Pupil van de week mag alles meemaken Bouwsubsidie-onderzoek een hele klus HULt, POLITIE! Nieuwe Tabakswet beschermt niet-rokers Schrijfwedstrijd met als thema 'ontdekkingsreizen' DONDERDAG 10SEPTEMÖER1987 PAGINA 21 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 De Vereniging voor Onderwijs, denkwereld van de mens, de ge- Kunst en Wetenschap houdt 'in schiedenis, en ga zo maar door. oktober een jaarlijkse 'weten- Inzendingen zullen door een schapsweek'. Ruim 4000 leerlin- deskundige jury van weten gen uit de vierde klassen havo en schapsjournalisten en schrijvers vwo kunnen tussen 13 en 16 ok- beoordeeld worden. De beste re sultaten worden gepubliceerd. kan met een vriend het Franse wetenschapscen trum La Vilette in Parijs. Als je mee wilt doen moet je een verhaal schrijven van maxi maal vijfhonderd woorden. Zet er een pakkende titel boven en stuur het in tweevoud (liefst ge typt) vóór 30 september op naar: Schrijfwedstrijd Weten schapsweek, Postbus 80125,3508 CS Utrecht. tenschappers en wetenschappe- of vriendin een bezoek brtengen lijk onderzoek. Ongeveer 200 we- 13 tenschappers vertellen in die week over hun vak, geven de monstraties en doen samen met leerlingen onderzoek. Nieuwsgierigheid Alle leerlingen uit de derde en vierde klas havo en vwo kunnen ook meedoen aan een schrijf wedstrijd. Het thema van je ver haal moet zijn: ontdekkingsrei zen. Dat kan gaan over een wer kelijke of een gefantaseerde ont dekkingsreis. Een reis door het heelal of over de aarde, maar ook een reis in het verleden of de toe komst, door het menselijk li chaam of door je geheugen. Be denk daarbij dat nieuwsgierig heid de bron van inspiratie is voor alle wetenschappers. Ze willen weten hoe de wereld in el kaar zit, de natuurwetten, de De gratis 'niet rook sjek' Rokers zullen in het vervolg meer rekening moeten houden met niet-rokers. In de vorige week door de Tweede Kamer aangenomen Tabakswet zijn een aantal regels opgenomen die niet-rokers tegen rokers moeten beschermen. In openbare gebou wen mag niet meer worden ge rookt en in de bioscoop mag bin nenkort voor zessen geen recla me meer gemaakt worden voor tabak. Op pakjes shag en sigaret ten komt een waarschuwing te staan: 'roken schaadt de gezond heid, het kan longkanker, hart en vaatziekten veroorzaken'. Tegenstanders van het roken vinden de wet een aanfluiting. Er zijn weliswaar regeltjes bedacht die de niet-roker moeten be schermen, maar als die overtre den worden krijg je geen straf. Je hebt daarom weinig aan zo'n wet, vinden ze. In openbare ruimten komt dus een rookver bod, maar op scholen en in be drijven mogen mensen wel blij ven roken. Schoolbesturen moe ten zelf maar uitmaken of leer krachten tijdens de les mogen ro ken. Geldboete In België treedt men sinds 1 september veel strenger op tegen tabaksverslaafden. Steek je in een postkantoor een sigaret op dan loopje de kans een geldboe te te krijgen. Roken is schadelijk, de meerderheid van 70 procent die niet rookt mag geen schade lijden onder het gepaf van hun aan tabak verslingerde medebur- nng. stelt de Belgische rege- Het aantal rokers in Nederland ligt iets hoger dan dat bij onze zuiderburen. Bijna veertig pro cent grijpt nog regelmatig naar een pakje shag of sigaretten. Wel is dat aantal de afgelopen jaren flink gedaald. In 1967 had 60 pro cent van alle Nederlanders nog de behoefte aan een dagelijkse portie nicotine. Het roken onder jongeren neemt flink af. In de leeftijdscategorie 15 tot en met 19 jaar rookte in 1986 nog maar 22 procent. Meisjes en jongens ro ken evenveel "Roken is niet meer in", zegt J.G.M. Nelissen van de Stichting Volksgezondheid en Roken. "In tegenstelling tot wat voor kort nog leefde ben je niet meer stoer als je als jongere een sigaret op steekt", vervolgt hij. De Stich ting Volksgezondheid en Roken is al jaren bezig met het geven van voorlichting over de gevaren van roken. 'Roken, waarom zou ik' is de kreet die staat op een he le serie posters bedoeld voor jon geren. Sportief en gezond is in. roken is uit. Rook niet sjek De stichting verstrekt sinds 1983 gratis 'rook niet sjek' aan jongeren. In een alternatieve shag-verpakking zit een kaartje, een cheque, die je aan vrienden of vriendinnen kunt aanbieden. Je vult er op in voor een bepaalde tijd niet te zullen roken. De ver pakking van deze 'meeuw van een sjek' werd geproduceerd door de fabrikant die ook de ver pakkingen voor echte shag maakt. Toen de Stichting Volks gezondheid en Roken een twee de bestelling van 150.000 exem plaren plaatste werd de opdracht geweigerd. De fabrikant van de shag-verpakking was kennelijk bang voor maatregelen van de ta baksindustrie. Na bijna een jaar zoeken in verschillende landen van Europa werd een nieuwe drukker gevonden. Begin deze week presenteerde de stichting 'niet rook sjek'. In Leiden is er de geschiedenis met de rokende cowboy op de Plesmanlaan. De reclamezuil die daar eind 1985 is neergezet kan geen genade vinden in de ogen van de longartsen in het Acade misch Ziekenhuis. Als patiënten met longaandoeningen uit hun raam kijken zien ze namelijk die rokende cowboy. De actievoer ders willen dat er meer regels worden opgesteld om reclame voor rookwaren te beperken. Al coholhoudende dranken mogen niet aan personen onder de acht tien worden verkocht, waarom geldt dat niet voor sigaretten, zo vroeg één van de actievoerders zich af. In die nieuwe Tabakswet is zo'n verbod echter helemaal niet opgenomen en sigaretten mogen nog steeds door iedereen worden gekocht. De artsen vinden de wet dan ook niks. Zelf zijn ze van plan om in het vervolg niet meer te roken in het bijzijn van een patiënt. De NOS-televisie gaat vanaf 6 oktober een actualiteitenpro gramma voor jongeren uitzen den. Het programma wordt ge presenteerd door Frits Spits en gaat 'Nieuwsspits' heten. De actualiteitenrubriek voor jongeren zal elke dinsdag tussen 20.00 en 20.20 uur worden uitge zonden op Nederland 2. Doel van 'Nieuwsspits' is 'de aspecten van het nieuws die voor jongeren van belang zijn extra te belichten'. Het programma wordt live uitge zonden en bevat voornamelijk onderwerpen die 'dicht bij huis liggen', aldus een woordvoerder van de NOS. Het programma is in eerste instantie bedoeld voor jongeren tussen de 14 en 25 jaar. Of Fnts Spits na den van deze nieuwe baan met zijn Radio 3-programma 'De Avondspits' zal stoppen is nog niet bekend. (foto gpi» Je bent negen, jaar en je voetbalt bij UVS. Eén keer heb je het ge luk datje tot 'pupil van de week' wordt verkozen. Nota bene bij de eerste wedstrijd van het seizoen mag je de hele middag met het eerste elftal van UVS meelopen, behalve dan natuurlijk tijdens de wedstrijd zelf. Dat overkwam Jeffrey Bergers, 9 jaar jong en speler van de E2 van UVS uit Leiden. „Op woensdag hoorde ik dat ik pupil van de week was", vertelt Jeffrey glunderend. „Dat kun je één keer per seizoen worden. Ik ben nu al bij de eerste competi tiewedstrijd aan de beurt". Dat betekent dat Jeffrey de hoofd klasse-wedstrijd UVS - Stormvo gels uit IJmuiden, met alles wat erbij hoort, van de eerste tot de laatste minuut mag meemaken. Hoe ziet zo'n middag er nu uit voor de pupil van de week? Jef frey: „Eerst kreeg ik deze voet balkleren. Die moet ik na afloop wel weer teruggeven, hoor. Ik mocht overal bij zijn. Bij de be spreking voor de wedstrijd, in de kleedkamer, voor de wedstrijd op het veld inschieten met de spelers en tijdens de wedstrijd in de dug-out naast de i de trainer zitten." Kleding klaarleggen Toch ging het nog een beetje mis voor Jeffrey. Hij had voor de wedstrijd de voetbalkleding van de spelers moeten klaar leggen, maar kwam buiten zijn schuld een kwartier te laat op het UVS- terrein in de Kikkerpolder aan. Toen lagen de kleren al netjes op gevouwen op hun plaats in de kleedkamer. Jeffrey doet er niet moeilijk over: de middag was ook zonder het opvouwen van de voetbalkleding al leuk genoeg. Jeffrey Bergers: 'Al bij de eerste competitiewed- strijd aan de beurt'. „In de dug-out hebben we alle maal zitten juichen", verklapt Jeffrey. Geen wonder ook, want de Leidse club versloeg Storm vogels met maar liefst 3-0. „Het eerste doelpunt vond ik het aller mooist". Verder heeft hij in de rust met de spelers thee gedron- Dusty Springfield De single 'It's a sin' is nauwe lijks uit de top veertig verdwenen of de Pet Shop Boys doen op nieuw een gooi naar een hitnote ring met het nummer 'What have I done to deserve this'. Dit keer hebben ze daarvoor de hulp inge roepen van een oude bekende in de popgeschiedenis. Dusty Springfield. Deze 48-jarige dame uit Enge land was in de jaren zestig een zeer populaire zangeres. Samen met haar broer Tom en Tim Field maakte ze in het begin van de ja ren zestig deel uit van het 'folk- music'-trio The Springfields. Na het ontbinden van deze groep in 1963 gaat Dusty alleen verder. Haar unieke, enigszuis 'zwart' aandoende stemgeluid is er de reden van dat ze soulachti- ge nummers gaat zingen. Met hits als 'You don't have to say you lo ve me' en 'I close my eyes and count to ten' al snel een idool voor alle leeftijden. Na een geflopte elpee wordt het in 1970 rustig rondom Dusty Springfield. Er verschijnen nog wel regelmatig elpees van haar. maar een idool is ze dan al lang niet meer. Anno 1987 bewijst ze Dusty Springfield echter in het nummer What have I done to deserve this' van de Pet Shop Boys' dat haar stem nog even mooi en uniek is als in haar glorietijd in de jaren zestig. ken en zo meteen, voor hij weer naar huis toegaat, krijgt hij nog een patatje en een flesje fris Als Jeffrey zijn buik rond heeft gegeten zit zijn voetbalmiddag er weer op. Dan gaat hij over tot de orde van de dag, „Als ik niet voetbal speel ik meestal met mijn lego-steentjes. Dan vergeet ik zelfs dat ik pupil van de week ben geweest. Gelukkig wisten mijn vriendjes het ook. Ze had den het er op school steeds over. Anders was ik het misschien nog wel vergeten." TIM BROUWER DE KONING pppie ie Gaat voorta |e |e handen uit ie mouwen n n. maar anderen om W steekt valt er hens wel wat U n ze^n wakker maken )(I jebenMeentóe nbeGlw. maar mij niet-ik ben werkzoekende niet het zat hoor fe enats jj^ o - li handen ihtmn mouwen heb ik M -=r-\ r De Tweede Kamer is voor de tweede keer in korte tijd begon nen met een grootscheeps onder zoek een zogenaamde parlemen taire enquête. Na de ondergang van het Rijnschelde-Verolme- concern (RSV) is deze keer het gesjoemel met rijkssubsidies in de woningbouw onderwerp van een uitgebreid onderzoek. Grote beleggers, zoals de pensioen fondsen, blijken in de afgelopen 20 jaar veel meer subsidie te heb ben gehad dan waar ze recht op hadden. En er was geen haan die er naar kraaide. Hoe kon dat alle maal in hemelsnaam gebeuren, zo luidt de vraag die de parle mentaire enquêtecommissie nog voor het einde van het jaar wil beantwoorden. De zaak kwam aan het rollen toen de politie in het najaar van 1985 een inval deed bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Justitie vlooide de boeken door naar bewijzen voor fraude en omkoping van hoge ambtenaren (zoals ex-directeur beleggingen Masson). Maar er kwam meer boven wa ter: het ABP had voor een aantal woningbouwprojecten veel meer subsidie gehad dan waar ze recht op had. Er gingen steeds meer verhalen de ronde doen. Het zou niet alleen om het ABP gaan, en er zou zelfs sprake zijn van een akkoord tussen het mi nisterie van volkshuisvesting en de grote beleggers over het ge sjoemel met de regeling. De regeling zelf zat goed in el kaar: beleggers kregen minder subsidie naarmate een huis, duurder was, zodat ze er belang bij hadden om zo goedkoop mo gelijk te bouwen. Om nu te voor komen dat ze te lage bouwkosten zouden opgeven om méér subsi die te krijgen, was de huur aan de bouwkosten gekoppeld: voor een duurder huis mochten ze meer huur vragen. Het bleek in de praktijk echter soms voordelig om toch te lage stichtingskosten op te geven. De extra subsidie maakte de lagere huurinkomsten ruimschoots goed. Al vijf jaar geleden schreef een ambtenaar, inspecteur Post, daar een nota over, maar die ver- dwe la. Want niemand had er eigenlijk belang bij dat de regeling strikt werd nageléefd. De beleggers niet, want die wilden zoveel mo gelijk verdienen. De ambtenaren en bewindslieden op volkshuis vesting al evenmin: die waren veel te bang dat de beleggers geen geld meer in de woning bouw zouden stoppen als ze er minder aan zouden verdienen. Dat zou weer betekenen dat er minder huizen zouden worden gebouwd. En het bouwen van zo veel mogelijk huizen was nu juist zo ongeveer het enige waarin de Tweede Kamer geïnteresseerd was. Het aantal gebouwde hui zen was de enige maatstaf voor het goed of slecht functioneren van een minister of staatssecreta- Maar anderzijds was en bleef het illegaal, en dus ontkende ie dereen dat hij wist van het ge rommel. Maar eind vorig jaar rol- de toch het hoofd van staatsse cretaris Brokx, die vele jaren de volkshuisvesting in Nederland bestierde. Zijn eigen partij, het CDA, geloofde zijn ontkennin gen niet meer en liet hem vallen. Brokx is tot nu toe het enige 'slachtoffer' van de affaire. Of er nog meer koppen gaan rollen, is nog niet duidelijk. Wel kwam vo rige week al boven tafel dat er ge rommeld is en dat heel wat men sen er van wisten. Maar wie pre cies, en hoeveel, dat is nog de vraag. Klaas de Vries, het PvdA- kamerlid dat de enquêtecommis sie voorzit, en zijn mede-kamer leden/commissieleden wacht de komende maanden nog een hele klus. SJAAK SMAKMAN M ik Her maarsWlftjis in Hel part; bfjyen ühtn mil Men in m'n ffUviven... eendjes weritfh ook niet- en doet\ n'miod kw&d en ko&ntofiookeftn.. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21