139$- 995.- IT'S MAGIC Halcion voor Hoge Raad 'Onderwijs voor achterstandswijk niet schrappen' Leger Israël martelt Palestijnse kinderen Cursus tegen winkeldieven IJSBERICHTEN BRIDGELES? VROOM DREESMANN BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 Upjolm iii beroep over gevaarlijk slaapmiddel UTRECHT (GPD) "Door de bezuinigingen in de afgelopen ja ren, heeft het mes het bot geraakt. De rek is eruit". Hiermee schetste M. Rabbae, directeur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB), gisteren in de Utrechtse Irenehal de weinig rooskleurige stand van zaken in het onderwijsvoorrangsbeleid (ovb). De Utrechtse onderwijswethouder C. Pot beschuldigde Brinkman van onbehoorlijk bestuur. Bewakingsdiensten zoals bij de grote winkeliers helpen tegen winkeldu ven. Voor de kleine winkelier, die zich geen bewaker kan perm itteren, woi den straks cursussen gegeven ter voorkoming van winkeldiefstal. uoi Minister Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur) heeft aan gekondigd per januari 1988 geen geld meer te geven voor vooral bui tenlandse kinderen, die in het ba sisonderwijs een leerachterstand hebben. Scholen en welzijnsinstel- lingen werken daarbij samen. Tachtig procent van de kosten komt voor rekening van het minis terie van onderwijs. Voor het reste rende bedrag had wvc getekend, maar het beleid zal het verder zon der deze laatste subsidie moeten doen, zo werd eind juli bekend. Gisteren kwamen honderden welzijnswerkers, onderwijsgeven- Minder plaatsen bij internaten UTRECHT (ANP) Internaten voor jongeren met problemen moe ten 243 plaatsen inleveren. Het budget voor jeugdhulpverlening wordt met 1,2 procent verminderd. Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft deze plannen vandaag voor advies voorgelegd aan de provincies. In 1984 is op de jeugdhulpverle ning al voor 148 miljoen gulden be zuinigd. Het gaat nu in totaal om een bedrag van 35 miljoen. Vol gend jaar moet 25 miljoen worden gehaald en in 1989 het totale be drag. Met het oog op een evenwich tige spreiding over het land zullen internaatsplaatsen worden opge heven of 'gewijzigd' in Utrecht, Gelderland, Noord-Holland, Zuid- Holland, Noord-Brabant en Lim burg. den en andere betrokken bijeen om hun boosheid en verontwaardi ging hierover uit te spreken. Deze landelijke manifestatie "Onderwijskansen: een zorg voor wvc' werd gehouden door het pas opgerichte Landelijk Aktie Beraad Onderwijsvoorrang (LABO). Hier in zijn onder meer vertegenwoor digd de vakorganisaties, het NCB en de zeventig, vorig jaar aangewe zen onderwijsvoorrangsgebieden (concentraties van kinderen met een leerachterstand) in het land. De ministeries van onderwijs en van wvc betalen samen voor het ovb. De gemeenten die onderwijs voorrangsgebieden binnen hun grenzen hebben, doen ook een duit in het zakje. Brinkman wil de veer tien miljoen gulden, die hij jaar lijks voor welzijnsinstellingen zo als bibliotheken en centra voor kinderopvang in het land uitgeeft, stopzetten. In een slotverklaring dringt het LABO er bij de Tweede Kamer op aan de beide bewindslieden te hou den aan de financiële garanties die zij hebben gegeven om het ovb voor te zetten. De Tweede Kamer is in januari dit jaar akkoord gegaan met dit beleid, dat tot 1990 is vast gelegd. Als Brinkman dit niet ac cepteert maakt hij zich schuldig aan onbehoorlijk bestuur, zo stelt het LABO. Utrechtse onderwijswethouder C. Pot: "De werkgelegenheid van vele welzijnswerkers wordt hier door direct bedreigd. Ook de in spanningen van de leerkrachten van de afgelopen jaren, dreigen met één pennestreek teniet te wor den gedaan. Een overheid die op deze manier met haar werkers om springt. maakt zich schuldig aan onbehoorlijk bestuur". DEN HAAG (GPD) Ongeveer 150.000 winkeliers in ons land krij gen van het Hoofdbedrijfschap De tailhandel de kans een cursus te volgen over de aanpak van krui meldieven. Er wordt jaarlijks naar schatting voor 500 miljoen gulden uit winkels gestolen en het Hoofd bedrijfschap verwacht dat deze schade over een paar jaar is ver dubbeld. Binnenkort gaan er cursussen van start in Maastricht, Groningen, Assen, Groesbeek en Rotterdam. Onder leiding van een functionaris van de plaatselijke politie kunnen de winkeliers uit zo'n winkelcen trum of winkelstraat vijf keer bij een komen om te horen hoe zp centrum of straat, maar ook de ei gen winkel, het best kunnen bevei ligen tegen kruimeldiefstallen. Tijdens de cursussen zullen de diefstalproblemen in een winkel centrum of winkelstraat eerst op een rijtje worden gezet, waarna in overleg met de politie de nodige maatregelen zullen worden geno- De plaatselijke politiekorpsen hebben hun medewerking toege zegd aan de preventieprojecten. De kosten per project bedragen ge middeld ongeveer 14.000 gulden. Het merendeel van dat geld komt van een subsidie van het ministerie van economische zaken. UTRECHT (ANP) - Geneesmidde lenfabrikant Upjohn gaat bij de Hoge Raad in cassatie tegen het tussenarrest van het gerechtshof in Arnhem, dat uitsprak dat er ernsti ge aanwijzingen zijn dat het tablet van 1 milligram van het slaapmid del Halcion een gebrekkig en ge vaarlijk produkt is. Dat heeft een woordvoerder van de fabrikant gis teren meegedeeld. In behandeling was een hoger beroep van 26 pa tiënten. Volgens de Upjohn-woordvoer- der is daarmee het onderzoek van de baan waarbij drie deskundige hoogleraren bij elk van de 26 pa tiënten zouden moeten nagaan of de door hen gemelde bijwerkingen het gevolg waren van het gebruik JERUZALEM (AP) - Volgens een gisteren uitgekomen rapport heb ben soldaten van Israëlische veilig heidstroepen Palestijnse kinderen gemarteld door hen kokend hete eieren onder de oksels te stoppen en sigaretten in de oren uit te druk ken. Op de bezette Westoever en Gazastrook worden Palestijnse kinderen volgens het rapport vaak willekeurig gearresteerd en soms een jaar lang zonder vorm van pro ces vastgehouden. Boos op Nedlloyd UTRECHT (ANP) De Vervoers- bond FNV is boos omdat Nedlloyd het onderhoud van de 1000 wagens van Vrachtvervoer, een onderdeel van het door Nedlloyd overgeno men Van Gend en Loos, wil gaan uitbesteden. Volgens de bond han delt Nedlloyd daarmee in strijd met gemaakte afspraken. In mei 1985 hebben de bonden bij een reorganisatie van de afde ling vrachtvervoer met Van Gend en Loos afgesproken dat de twintig eigen werkplaatsen zouden wor den gehandhaafd en dat aantal monteurs, toen 145, niet zou ver minderen. Inmiddels is het aantal monteurs via natuurlijk verloop toch al gedaald tot 95. van Halcion. Zowel de geneesmid delenfabrikant als de patiënten hadden dinsdag een aantal namen van deskundigen aan het hof moe ten voorleggen. Het hof zou de drie (een farmacoloog, een psychiater en een huisarts) vervolgens benoe- De advocaat van de patiënten, mr. E. Dommering, zei desge vraagd dat hij inderdaad met een aantal kandidaten naar voren is ge komen. Upjohn heeft dat niet ge daan. De woordvoerder van de ge neesmiddelenfabrikant verklaarde dat Upjohn "nooit actief naar des kundigen heeft gezocht, omdat we vanaf het tussenarrest al hebben gekeken of een hoger beroep mo gelijk was". Volgens de woord- Het rapport, dat de titel draagt 'Kinderen van Palestijnse Vluchte lingen Contra Israëlische Strijd krachten', bevat 16 verklaringen van kinderen in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. De drie Amerikaanse opstellers van het rapport zeiden in gesprekken met kinderen in vluch telingenkampen een algemeen pa,- troon te hebben ontdekt van 'inti midatie, vernedering en buitenspo rige fysieke mishandeling, inclu sief foltering' in gevangenissen. "Sommige kinderen zijn zo klein dat ze nog om hun moeder huilen", aldus onderzoeker Nasr. Een woordvoerder van het Israë lische leger heeft toegegeven dat kinderen vanaf 12 maximaal een jaar kunnen worden vastgehou den, maar ontkende dat, behou dens in uitzonderingsgevallen, sprake was van marteling. Drie kinderen die bij de presentatie van het rapport aanwezig waren vertel den verslaggevers dat zij in de Al- Fara gevangenis bij Nablus op de Westoever urenlang geblinddoekt met hun armen boven hun hoofd moesten staan, onder ijskoude douches werden gezet en op hun maag en geslachtsdelen werden ge slagen tot ze moesten overgeven. voerder hebben de nodige deskun digen zich al die jaren reeds over de zaak gebogen. Dommering kon gis teren nog geen commentaar geven omdat hij de cassatiedagvaarding wil afwachten. Wel betwijfelt hij of met het hoger beroep van Upjohn het onderzoek inderdaad van de baan is. Halcion is in de jaren 1978 en 1979 in Nederland in de handel ge bracht in tabletten die 1, 0,5 en 0,25 milligram triazolam bevatten. In de zomer van 1979 kwam het in de pu bliciteit doordat de Haagse psychi ater C. van der Kroef melding maakte van ernstige bijwerkingen. De registratie van Halcion werd in augustus 1979 geschorst en enkele maanden later geschrapt. Sinds dien is het niet meer in de handel In 1982 spanden 41 gebruikers van het slaapmiddel een procedure aan tegen de geneesmiddelenfabri kant. Zij stelden hem aansprake lijk voor ernstige klachten die zij toeschreven aan Halcion, als zelf moordneigingen, geheugenverlies, panische angsten, ernstige hoofd pijnen en dergelijke. Agenten klagen bij commissaris ROTTERDAM (ANP) - Een dele gatie van het personeel van politie bureau West in Rotterdam heeft vandaag een gesprek gehad met hoofdcommissaris J. Blaauw. Het gesprek is tot stand gekomen door bemiddeling van de vakorganisa ties en de dienstcommissie. De agenten van bureau West hadden aanvankelijk een persconferentie belegd om een boekje open te doen over de slechte werkomstandighe den. De persconferentie werd dooi de korpsleiding verboden. Volgens een woordvoerder van de actievoerende agenten is voor het personeel de maat vol en was men zelfs bereid disciplinaire maatregelen te riskeren om de persconferentie toch te laten door gaan. De onvrede heeft onder an dere te maken met de sterk verou derde huisvesting - onhygiënische sanitaire voorzieningen - en de gro te werkdruk. MINI MAGIC F 11.995,- j Deze Mini Magic doet z'n naam eer aan Nog nooit kreeg u zoveel rijplezier voor zo'n ongelofelijk lage prijs Mini. Vaak geïmiteerd, nooit geëvenaard. Bekijk 'm bij uw Austin Rover dealer. B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF L.A.G. Van Oldenbarneveldtstraat 37. 2334 AE Leiden-West tel. 071-154909 TE HUUR vanaf heden tot 1 april 1988 GEMEUBILEERDE STUDIO'S met kleuren t.v. en telefoon. Max. 2 personen incl. gas, licht en water. 650,- p. maand Voor inlichtingen: tel. 01719-19500. Deelnemers van het districtsschaatsen, die afgelopen seizoen de lessen hebben gevolgd kunnen een nieuw abonnement ontvangen op maandag 14 september vanaf 19.00- 21.00 uur in de IJSHAL te Leiden. Alleen en uitsluitend op vertoon van uw oude abonnement bij contante betaling Nieuwe abonnementhouders kunnen terecht op 21 september van 19.00-21.00 uur in bovengenoemde hal in de Vondellaan Leiden. Wilt u zich da regels eigen maken van het bridge-spel dan kan dat onder bevoegde leiding op woensdagavond v.a 16 sept. te Voorschoten, speelgelegenheid De Werf t.o. AH, voor beginners en gevorderden Inl. Ria v.d. Berk. tel. 023-244098 Sfeervol slapen is nu heel betaalbaar. Neem dit 2-persoons laquébed van 180x200 cm. Compleet met polyether matrassen en verstelbare lattenbodems. In wit of lichtgrijs. Handig nachtschapje 75.- tr matrassen Vroom Dreesmann heeft alles om heerlijk In weg te dromen... Dus ook 'n geweldige sortering dekbedden en hoeslakens. In vele kleuren en maten. Kom beslist even kijken! Voordelig is ook dit heerlijk soepele, zachte dekbedovertrek. Gegarandeerd strijkvrij (katoen/polyester). In schitterend en kleurecht blauw/aqua of beige/zwart. Hts- jumeaux 240 x 200 JW- 79.- CQf AjQm 2-persoons 200x200 69.- 1-persoons 135x200 Bij aankoop van 500.- of meer is gespreide betaling via Euro-, Betaal-cheques of Girobetaal kaarten mogelijk. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20