Interland boeit geen moment West-Duitsland tegen Oranje in halve finale SPOOR;TV Fransen komen tekort in Moskou Littbarski weer trefzeker Extra training voor hockeyploeg Bestaansrecht Nederland - België op de tocht DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 PAGINA 17 Coach Strödter: 'We raken achterop' LONDEN (GPD) - Zelden was er voor het vrouwenteam van de Bondsrepubliek Duitsland een grotere krachtsinspanning nodig om de halve finales van een titel- toernooi te bereiken dan tijdens het Europees kampioenschap in Londen. Terwijl het Nederlands hockey-elftal de afgelopen dagen de ene na de andere hindernis op ruimde, zoals gisteren met Wales het geval was (5-0), vocht de vice- wereldkamioen vooral tegen zich zelf. Dat de Westduitse formatie mor genavond desondanks in de halve eindstrijd tegenover Nederland staat, dankt de ploeg voor een be langrijk deel aan Engeland. Welis waar werd gisteren met 6-0 van het nog puntloze Oostenrijk gewon nen, maar Engeland maakte de weg vrij door concurrent Ierland met een nederlaag (3-0) naar de troostronden te verwijzen. De juichstemming, waarin de West duitse vrouwen uit de bus stapten op het moment, dat de Ieren al met 2-0 achterstonden, was dan ook veelbetekenend. Penibel Wolfgang Strödter, de 39-jarige bondscoach, realiseerde zich de pe- nible positie van zijn volgelingen na de poulewedstrijden maar al te goed „Op het wereldkampioen schap in Amstelveen was het niet veel anders", herinnerde hij zich. „Toen liep het ook allemaal niet zo soepel". Niettemin bleek zijn elftal des tijds over voldoende veerkracht te beschikken om nog ver te komen'. Zij het, dat de ploeg uiteindelijk kwaliteit tekort kwam om Neder land van het hoogste erepodium af te houden. Mede door die ervaring en de overmacht, die de Oranje equipe in Londen demonstreert, maakt Strödter zich weinig illusie op een succesvol vervolg. „Neder land is hier gewoon een klasse apart", benadrukt de technisch lei der. „Zelfs op een zwakke dag is het elftal nog te sterk voor ons. Technisch ziet het er allemaal veel beter uit dan de rest van de deelne mers op dit EK. Alleen wanneer topspeelsters als Von Weiier, Van Doorn en Bolhuis zouden wegval len, wordt het team kwetsbaar". Kunstgras Strödter, die sinds augustus '80 het bewind voert over de zilveren medaille winnaar van Los Angeles, heeft op dit moment met die situa tie te maken. Na het WK haakten vijf internationals af, onder wie de routiniers Patricia Ott en Caren Jungjohann. „De jongeren, die ik erbij heb gehaald, voldoen goed, maar ze spelen te wisselvallig", luidt zijn verklaring voor het wan kele evenwicht in zijn groep. Ons grootste probleem", legt Strödter de vinger op de gevoelige Silooy vertrekt ROTTERDAM (ANP) - Sonny Silooy vertrekt vrijwel zeker naar Racing Club de Paris. Gisteravond sprak de 24-jarige Ajax-verdediger voor de laatste keer met de Franse clubleiding, die hem een contract van vier seizoenen heeft voorge legd. „Ik heb nog niet getekend. Na overleg met zaakwaarnemer Ger Lagendijk zal ik beslissen. Er is nog een aantal details dat geregeld moet worden. Financieel is het een voortreffelijke aanbieding, die ik eigenlijk niet kan weigeren." De veertien-voudig international speelde woensdag als eéri van de weinigen een goede wedstrijd. „De ploeg speelde niet geweldig. Er was te weinig druk uit het midden veld", aldus de verdediger. het gebrek aan kunstgras- n ons land. Een groot aan speelt bij clubs, die niet over zo'n mat beschikken. Dat betekent, dat ik voor een toernooi elke keer opnieuw moet beginnen. Daar komt bij, dat de internatio nals door tijdgebrek en de grote af standen te weinig trainen. Aan dat soort zaken zal op korte termijn iets dienen te gebeuren. Anders vrees ik, dat we verder achterop ra ken en onze toonaangevende posi tie verspelen". Een extra handicap is volgens Strödter het ontbreken van een sterke competitie en van een be hoorlijke achterban. „Het verschil tussen het peil van de Bundesliga en het internationale niveau is veel te groot. Daarnaast blijft het aan bod van talent heel klein, want de hockeybond telt maar 44.000 leden. In vergelijking met Nederland is het potentieel, waaruit ik kan put ten, dus niet zo groot. In de Sov jetunie ligt het niet veel anders. Vandaar dat de ontwikkeling van het hockey in dat land eveneens stagneert. Met deze situatie zal ik moeten leren leven, al is het op de ze manier ongelooflijk moeilijk de aansluiting met de top vast te hou den. Zeker met het oog op de Olympische Spelen volgend jaar". Spelen Over de plaatsing voor dat eve nement maakt Strödter zich met de zilveren medailles van L.A. en van Amstelveen op zak weinig zorgen. Mede om die reden was zijn team dit jaar afwezig tijdens de olympi sche kwalificatietoernooien in Edinburgh en in Amstelveen bij de Champions Trophy in juni. „We waren door de competitie in ons land niet goed voorbereid", weer legt Strödter. „Wanneer we daar slechte resultaten zouden hebben geboekt, had dat alleen maar in ons nadeel gewerkt bij de olympische beoordeling. De kwalificatieproce dure, die de Internationale Hockey Federatie volgt, is trouwens niet fair. Het zou beter zijn, wanneer er één toernooi wordt georganiseerd, zoals bij voorbeeld bij het handbal gebeurt. Dan weten alle ploegen waar ze aan toe zijn". Wales verslaat Denemarken i de door Nederland met gemak gewonnen (foto ANP) LONDEN (GPD) - Gijs van Heumen laat niets aan het toeval over. Hoewel de bondscoach er van uitgaat, dat het Nederlands vrouwenhockeyteam morgen aan zeventig minuten genoeg heeft om West-Duitsland van een finleplaats af te houden, is er voor de rustdag een extra trai ning op het programma gezet. De nadruk zal komen te liggen op het nemen van strafballen. Die extra sessie werd mede in gelast naar aanleiding van de ge miste strafbal van Maryse Aben- danon gisteren tegen Wales. „Zij is de tweede speelster bij een eventuele strafballenserie. Het lijkt me goed met haar en met de anderen nog even te oefenen. Je weet tenslotte maar nooit", aldus de technisch leider. De strafcorner krijgt eveneens de nodige aandacht. Tegen Wales mocht Lisanne Lejeune dertien maal aan de kop van de cirkel verschijnen. Meer dan een re boundgoal van Ingrid Wolff le verde dat evenwel niet op. De rest van de produktie van het Ne derlands team kwam tot stand via een strafbal van toernooi-top- scoorster Lejeune en velddoel- punten van Maryse Abendanon, opnieuw Lejeune, en Carina Benninga. In het Nederlands team ont braken de vijf routiniers Sophie von Weiier, Maijolein Bolhuis, Aletta van Manen, Laurien Wil- lemse en Det de Beus. Het vijftal kreeg volgens afspraak een extra rustdag. Zij werden tegèn het nietige Wales niet gemist. MOSKOU (SID) - Titelhouder Frankrijk zal definitief ontbreken bij de eindronde van het Europese voetbalkampioenschap 1988 in West-Duitsland. De ploeg van Hen ri Michel had na de nederlaag van 0-2 in eigen land gisteren in Mos kou moeten winnen van de Sov jetunie om een kansje te behouden. De ontmoeting in het met 100.000 toeschouwers uitverkochte Dyna mo-stadion eindigde echter in een gelijkspel: 1-1. Twee Ajacieden maakten be langrijke doelpunten voor hun teams. Frank Stapleton voor Ier land (2-1 zege op Luxemburg) en Petri Tiainen voor Finland, dat met 3-0 van Tsjechoslowakije won. Wales versloeg Denemarken met 1- 0. Frankrijk nam in Moskou in de dertiende minuut een voorsprong, toen Toure van dichtbij een kopbal losliet. De treffer leidde een perio de in, waarbij de Russen een voort durend veldoverwicht hadden. Toch duurde het tot veertien minu ten voor het einde eer Alexei Mi- chailitsjenko op vijf meter van het doel kon uithalen en daarmee voor de gelijkmaker kon zorgen. Michai- litsjenko was kort daarvoor in het veld gekomen voor Igor Dobrovol- ski. De Sovjetunie is met tien punten uit zes wedstrijden nagenoeg ver zekerd van een plaats in de eind ronden. Alleen de DDR is met zes uit vijf nog niet geheel kansloos. Beide landen treffen elkaar op 10 oktober in Berlijn. In de marge van dezelfde kwalifi- catiegroep 3 won IJsland in Reykjavik met 2-1 van Noorwegen. Het duel was feitelijk onbelangrijk, doordat beide landen een onderge schikte rol spelen in de poule. De Noren kwamen in de elfde minuut ROTTERDAM (GPD) - Het 'koperen dingetje', de mini-bokaal die aan het begin van deze eeuw werd uitgereikt aan de eerste winnaar van de 'derby der lage landen', kan terug tus sen de motteballen. Daar hoort, anno 1987, Nederland-België ook thuis. De stoffige tradi tie die zo nodig in ere hersteld moest worden, werd een sof van jewelste. Deze interland deed het vaderlandse topvoetbal daarom meer kwaad dan goed. Want met uitzondering van de organisator werd geen mens wijzer van de twee keer drie kwartier slaapverwek kend voetbal. De uitslag (0-0) paste voorbeeldig bij deze onbenullige stoeipartij. „Voor ons was het een noodzakelij ke oefenwedstrijd", liep Guy Thijs vooruit op de EK-interland over veertien dagen in Bulgarije. „Maar wel met de nadruk op oefenen", doorzag de Belgische bondscoach het wanprodukt dat zijn ploeg had afgeleverd. „Dat is nu eenmaal het verschil tussen vriendschappelijk voetbal en een wedstrijd waar iets op het spel staat". „Je weet tevo ren", sloot Rinus Michels zich bij hem aan, „dat de scherpte wat min der is als het niet om de knikkers gaat. Wat dat betreft ligt er een we reld van verschil tussen deze wed strijd en die tegen Polen". Als voorbereiding op de cruciale EK-interland medio oktober in Za- brze voldeed de wedstrijd echter van geen kant. Dat was niet alleen een gevolg van de absentie van de vaste Oranje-klanten Gullit, Wou ters en Mühren, maar werd ook nog eens in de hand gewerkt door het rollenpatroon dat Rinus Michels had bedacht. Met uitzondering van Silooy en Van Basten speelden geen van de Oranje-kandidaten voor 'Zabrze' in de positie die bij hem past. Als het de bedoeling van de bondsmanager is geweest om uit te vinden wat de onmogelijkhe den van Winter, Koeman, Rijkaard, Vanenburg en Van 't Schip zijn, dan is hij gisteravond op zijn wen ken bediend. Het experiment met Vanenburg in de rol van Gullit, met Koeman als opbouwer en met Win ter en Rijkaard aan de zijkanten is in elk geval niet voor herhaling vat baar. Desondanks meende Michels dat het middenveld in het eerste part redelijk had gefunctioneerd. „Toen was dit geïmproviseerde elf tal nog in staat de Belgen gelijk on der druk te zetten. Dat is op zich al een verdienste. De paar kansen die je dan krijgt, moetje echter wel be nutten". Dan zou het volgens Mi chels een heel andere wedstrijd zijn geworden. Dat dit nu niet het geval was, had Marco van Basten op zijn geweten. Al in de vierde mi nuut kreeg de spits van AC Milan de kans van zijn leven, toen Grun, de kwelduivel van november 1985, aan de noodrem trok (Bosman) na een foutieve terugspeelbal van Vercauteren. Vanaf elf meter ging ADVERTENTIE er nog. TÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Van Basten echter zo ongeconcen treerd te werk, dat Pfaff als win naar uit het tweegevecht tevoor schijn kwam. „Ik wilde hier vanavond best winnen", draaide Van Basten niet om de waarheid heen, „maar onbe wust speelt het toch een rol dat het een vriendschappelijke wedstrijd is en dat ik zondag met AC Milan debuteer in de Italiaanse competi tie". Dat gemis aan scherpte zou Oranje kort voor de rust andermaal opbreken. „We hadden vanavond gewoon met 2-0 moeten winnen", refereerde Michels naderhand aan de kansen die Oranje kreeg. „Maar als de specialisten falen, wordt het steeds moeilijker om de verdedi ging van een sterk defensieve ploeg open te breken. Dan ebt het spel weg en wordt het steeds rom meliger". Met Vanenburg na rust weer op rechts en Winter kort achter de voormalige Ajax-tandem Van Bas- ten-Bosman, kreeg de anders zo trefzekere Van Basten kort na de hervatting tot twee keer toe de kans op eerherstel. Opnieuw zon der succes. Halverwege leek hij als nog alles goed te maken. Na een schitterende actie op links depo neerde de 'Italiaan' de bal perfect op het hoofd van Bosman. De uit stekende Pfaff kon de reflex op de kopstoot van de Ajax-reserve na af loop niet eens navertellen, maar hij voorkwam daarmee wel de belo ning voor de werklust van Bos man. Met de vrijwel zeker naar Parijs vertrekkende Silooy, die daarmee de duurste Nederlandse verdedi ger aller tijden wordt, stelde John Bosman in elk geval niet teleur. John Bosman wordt net buiten het strafschopgebied door Grun onderuit gehaald. De toegekende strafschop leverde Nederland niets op. (foto anp> Het vertrouwen dat Michels nog in hem heeft deed de door Cruijff ge negeerde Ajacied zichtbaar goed. „Hij laat me tenminste spelen. Of deze wedstrijd gevolgen heeft voor mijn situatie bij Ajax? Ik heb geen idee wat Cruijff met mij van plan is: Er komt in elk geval geen gesprek met hem. Doodleuk, omdat ik hem niks te zeggen heb. Voorlopig leg ik me bij de huidige situatie neer. Hoe lang dat is, dat weet ik niet. Maar waarschijnlijk niet het hele seizoen". Van de woorden van Bosman ging heel wat meer dreiging uit dat van de Belgische aanval in ander half uur. Pas met de komst van een nieuw spitsenduo (Vandenberg- Desmet) moest de driemansverde diging van Oranje in de slotfase nog even attent zijn. Maar veel stel de het allemaal niet voor. Dat gold toen al eveneens voor Oranje. De komst van Meijer bracht geen ver betering, omdat het Nederlands elftal het toen allang geloofde. „Toen was het wel een erg matige vertoning", vond zelfs Rinus Mi chels. De tv-kijker had toen waar schijnlijk al lang overgeschakeld naar Duitsland-Engeland. DUSSELDORF (SID/DPA) - En kele maanden geleden, toen hij bij RC de Paris een slechte periode doormaakte, werd Pierre Litt barski afgeschreven voor het West- diytse voetbal-elftal. Na zijn terug keer bij 1. FC Köln, waar hij weke lijks de uitblinker was, stond de opleving van de kleine dribbelaar model voor de opbloei van de na tionale ploeg. Voor vijftigduizend toeschouwers wonnen de West duitsers gisteravond in Düsseldorf met 3-1 van Engeland, met twee treffers van Littbarski. Na de zege van 2-1 over Frankrijk bewees de BRD wederom over een in de breedte sterke selectie te beschik ken. Engeland was in een jaar zeven achtereenvolgende wedstrijden ongeslagen gebleven. Daarvan was in het Rheinstadion bijzonder wei nig te merken. De vijfduizend mee gereisde supporters zorgden voor meer onrust dan de spelers. Die stonden namelijk van het begin on der druk. De Westduitse coach Beckenbauer had zijn spelers de opdracht gegeven de Engelsen meteen vast te pinnen. Eerst schoot Klaus Allofs op de paal. In de 24e minuut zette Littbarski met een snelle lichaaamsbeweging twee Engelse verdedigers op het verkeerde been, waarna hij van twintig meter doelman Shilton passeerde. Tegenover het tech nisch niet eens zo slecht verzorgde Engelse voetbal zette de Bondsre publiek een tactiek van voortdu rend aanvallen. Dat leidde na ruim een half uur tot de 2-0. Littbarski nam de bal uit een hoekschop in eens op de schoen. Een moment van concentratieverlies bracht En geland vlak voor rust dichterbij. Lineker scoorde op aangeven van Reid, die de bal had afgepakt van Buchwald. In de beginfase van de tweede helft doorstonden de Westduitsers onder leiding van vrije verdediger Herget en doelman Immel een mi ni-offensief van de Engelsen. De enige tegenvaller was de naar AS Roma uitgeweken spits Voller, die in de 78e minuut werd vervangen door Wuttke. Die liet zeven minu ten voor tijd zien, waartoe hij staat was. op voorsprong door Joern Ander sen. Ruim een kwartier later maak te Petur Petursson, de oud-Feye- noorder, 1-1. De tweede helft was een kwartier oud, toen Petur Orms- lev de IJslanders op 2-1 zette. Wales Wales heeft laten zien, dat de goede positie in kwalificatiegroep 6 voor de eindronde van het toer nooi om het Europees voetbalkam pioenschap niet op toeval berust. Tegen de dure Deense ploeg, met Morten Olsen, Ivan Nielsen, Sören Lerby, Preben Elkjaer-Larsen en Michael Laudrup, maar zonder Frank Arnesen, verdiende Wales niet de schoonheidsprijs, maar wel de overwinning. De 1-0 bracht Wales aan de kop van de groep. Als enige ploeg heeft Wales, dat in vier duels zes punten verzamelde, nog niet verloren. De nemarken staat tweede met even veel punten en een wedstrijd meer. Ruim twintigduizend toeschou wers in het Ninian Park te Cardiff zagen Wales al in de aanvangsfase gevaarlijk opkomen. Andy Jones, de vervanger van de geblesseerde Juventus-spits Ian Rush, kopte in de achttiende minuut uit een moei lijke hoek en zag de bal tegen de paal stuiten. Mark Hughes dook er met veel durf op af en scoorde met het hoofd. De bij Barcelona uit de gratie geraakte Hughes maakte daarmee voor zijn land een doel punt, dat later van grote waarde zou zijn. Hughes verkeerde in een briljante vorm. Het doelpunt vormde voor Wales allerminst de aanleiding gas terug te nemen. De Denen zagen de Welshmen aan alle kanten voorbij razen. In de tweede helft was Laud rup vervangen door Jensen. Dat bracht wat meer kracht bij de De nen, van wie Elkjaer-Larsen het ge vaarlijkst was met een inzet in de 59e minuut, die door Van den Hau- we van de doellijn werd gewerkt. Doelman Southall van Wales, die lange tijd niet had gespeeld, redde later nog op een hard schot van Larsen. Hoop Finland deed de Tsjechoslo- waakse hoop op kwalificatie voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap tot bijna nul slinken. De noordelijke voetbal-dwerg haalde in Helsinki vernietigend uit: 3-0 na een rust stand van 1-0. Voor nog geen zevenduizend toe schouwers profiteerde Ari Hjelmi na krap een half uur van een blun der van de Tsjechische doelman Miklosko, die een bijzonder onge lukkige wedstrijd speelde. Na dit pijnlijke voorval was de Tsjechi sche defensie ook de resterende vier kwartier van slag. In de 72e mi nuut kopte Ismo Lius de Finnen naar 2-0. Tien minuten later maak te Ajacied Petri Tiainen op aange ven van uitblinker Pantanen 3-0. Ook bij dit doelpunt ging Miklosko niet vrijuit. Stapleton Ierland heeft tegen het nietige Luxemburg een zware avond be leefd. In Dublin wonnen de Ieren met slechts 2-1 (1-1). Door deze ze ge belandde Ierland wel op de eer ste plaats in groep 7, waarin Bulga rije en België er relatief gunstiger voor staan. De achttienduizend toeschou wers rekenden op een zege met dubbele cijfers. De Luxemburgse spits Armin Kring deed Ierland na 29 minuten schrikken met een doeltreffende actie. Niemand min der dan Frank Stapleton, bij Ajax niet meer in de basis-elf, zette het schoonheidsfoutje drie minuten la ter recht met de gelijkmaker. Het stroeve begin was op slag vergeten. Maar alle optimisme ten spijt, slaagden de Ieren er niet in de sco re flink uit te bouwen. Verdediger Paul McGrath moest er in de 76e minuut aan te pas komen voor de winnende treffer. DONDERDAG 14.50-17.10 BBC 1: Golf: Euro pean Open in Walton Health 5 (dag 1). 17.05-19.00 BBC 2: Golf: Euro- j j pean Open in Walton Health. 19.50-20.20 BBC 2: Starshot: ge- I weerschieten tussen bekende i (sportlui om de Daihatsu Trop- l' hy. I 21.00-21.45 Did 2: Telemotor: I automagazine. 22.15-23.15 SKY: Ice Hockey: j met de wedstrijd Sovjetunie- I Tsjechoslowakije. 22.30-23.05 SCH: Super Sport 15.02-18.30 BBC 2: Sports. Met golf: European Open vanuit Walton Health (dag 2) en paar denraces vanuit Goodwood.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17