Nieuw onderkomen revaiïdatieldiniek Blankenheym Hulp sociale dienst voor schoolkinderen Nieuwbouw Rijnsburgse tuinbouwschool nog niet rond PAGINA 16 W III DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 Snelheid totstandkoming goed voor Guinness Book of Records' KATWIJK - De patiënten van de revalidatiekliniek Blankenheym van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verhuizen komende maandag naar een nieuw onderko men. Op het terrein van het Zee hospitium aan de Drieplassenweg in de kustplaats wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een nieuwe kliniek met 40 bedden en een uitgebreide polikliniek voor de dagbehandeling van revalidatiepa- tiënten uit de regio. De nieuwbouw wordt op 6 november officieel ge opend door gedeputeerde W.H.M. Aalbers. door Dick van der Plas In de nieuwe kliniek worden zo wel de kinder- als de volwassenen- revalidatie van het Zeehospitium ondergebracht. Het onderkomen is gebouwd op de zijvleugel van het voormalige hoofdgebouw van de Katwijkse instelling, die tot voor kort onderdak bood aan de hartre validatie en het laboratorium. Ook deze afdelingen zijn elders op het terrein inmiddels in een nieuw jas je gestoken. ''Met deze hele opera tie slaan we dus eigenlijk drie vlie gen in één klap", zegt directeur F.H. Goudswaard van het Zeehos pitium. Door de snelheid waarmee de plannen tot stand kwamen en door het ministerie werden keurd, verdient de bouw nieuwe revalidatiekliniek volgens Goudswaard een vermelding in het Guinness Book of Records. "Bin nen tien maanden was de hele pro cedure doorlopen, in de volksge zondheid een onwaarschijnlijk korte tijd". Die snelheid van han delen had twee oorzaken. Het be stuur en de directie van het Zee hospitium zijn er de afgelopen pe riode steeds van uitgegaan dat de eigen revalidatie-afdeling zou op gaan in de nieuwe Professor Jan Mulderkliniek in Leiden. Om die reden was het onderhoud aan de ei gen kliniek Blankenheym sterk waarloosd en was het gebouw in feite alleen nog maar geschikt voor de sloop. Toen de oprichting van de Mul der-kliniek in Leiden op het laatste moment afketste, brak bij de lei ding van de Katwijkse instelling dan ook paniek uit. "Blankenheym was in feite een failliete boel waar eigenlijk geen patiënten meer kon den worden verzorgd", vertelt Goudswaard, "zodat halsoverkop de plannen voor een alternatief on derkomen op tafel moesten ko men. Ik heb tijdens mijn vele toch ten naar Den Haag twee paar schoenen versleten". Goudswaard, die twee jaar geleden als directeur aantrad, plaatst kritische kantteke ningen bij de handelwijze van het toenmalige bestuur en directie van het Zeehospitium om het onder houd aan Blankenheym te ver waarlozen. "Dat was eigenlijk niet verantwoord", zegt hij. Bezuinigingen De nieuwe revalidatiekliniek werd het Rijnlands Zeehospitium door het ministerie van volksge zondheid 'gegund' voor een perio de van tien jaar. "In het midden van de jaren negentig moeten er plannen op tafel komen voor een permanente revalidatiekliniek die meer centraal in de Leidse regio ligt", zegt Goudswaard. Er wordt in principe gestreefd naar een kliniek die is verbonden aan het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De directeur van het Zeehospiti um toont zich bereid mee te wer ken aan de toekomstige verhui zing, maar toont zich wel sceptisch over de periode van tien jaar waar- gestalte moet krijgen. "Ik betwijfel of deze ter mijn haalbaar is", zegt hij. "Gelet op de bezuinigingen op de volksge zondheid moet ik nog zien dat het ministerie binnen tien jaar weer miljoenen guldens beschikbaar stelt voor de verplaatsing van een kliniek die in principe nog uitste kend gehuisvest is. Je praat dan over een flinke kapitaalvernieti ging De bouw van de kliniek op het terrein van het Zeehospitium en het onderbrengen van de hartreva lidatie en het laboratorium in een andere behuizing, heeft in totaal 7 miljoen gulden gekost. "Het is na tuurlijk ondenkbaar dat dit nieuwe gebouw in de jaren negentig zal worden afgebroken, het kan tot ver in de 21-ste eeuw mee", meent Goudswaard. "Als het plan voor de verhuizing van de revalidatie-afde ling toch binnen de gestelde ter mijn mocht doorgaan, zoeken we dus gewoon een andere bestem ming". Goudswaard denkt bijvoorbeeld aan de opvang van patiënten met de ziekte van Huntington. "Daar is weieens over gesproken, maar je zou je ook een andere bestemming Deskundigheid De revalidatiekliniek van het Rijnlands Zeehospitium heeft een regionale functie. De mensen die in de kliniek worden opgenomen of gebruik maken van de dagbehan deling, herstellen hier bijvoorbeeld van een zware operatie of een ver keersongeval en worden begeleid tot het moment dat ze weer zo goed mogelijk zelfstandig kunnen func tioneren. Het Zeehospitium heeft hiervoor alle deskundigheid in huis. Aan de revalidatiekliniek zijn afdelingen ergotherapie, fysiothe rapie en logopedie verbonden en verder ook een maatschappelijk werker en een psycholoog. "De pa tiënten hebben vaak niet alleen li chamelijke, maar ook psychische of sociale problemen", zegt Gouds waard over het werk van deze laatste twee deskundigen. Ook de samenwerking met ande re instellingen in de regio is moge lijk. Zo zijn er op het gebied van de hartrevalidatie nauwe contacten met het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij de Katwijkse kliniek zijn inclusief het verplegend perso neel in totaal 40 mensen werkzaam. Voor het vervullen van de regio functie is Katwijk in principe niet de meest ideale plaats, beseft Goudswaard. "Bij het bepalen van een verzorgingsgebied worden vaak cirkels om een instelling ge trokken. Het nadeel van een kust plaats is dan dat de helft van het verzorgingsgebied uit water be staat". Zolang het Zeehospitium de deskundigheid in huis heeft, moet er volgens Goudswaard echter ook optimaal van de kliniek gebruik worden gemaakt. Hij is dan ook van mening dat de provincie erg voorzichtig moet zijn met het verle nen van toestemming aan zieken huizen in de regio om eigen revali- datie-afdelingen op te zetten. "Die tendens is er omdat enkele instel lingen toch te maken krijgen met leegstand omdat het aantal bedden omlaag moet. Zolang wij echter niet aan onze maximum-capaciteit zitten, zou ik het niet juist vinden dat er nieuwe revalidatieklinieken bijkwamen. We moeten elkaar niet gaan beconcurreren". Woningbouw Het huidige paviljoen Blanken heym wordt na de verhuizing van de revalidatiepatiënten nog enige tijd gebruikt als onderkomen voor de technische dienst en als opslag plaats, maar zal daarna worden af gebroken. Alleen de fundering blijft in de grond achter, zodat die bij toekomstige nieuwbouw weer kunnen worden gebruikt. Het is overigens nog niet bekend welke bestemming dit deel van het ter rein van het Zeehospitium gaat krijgen, al vind Goudswaard wel dat het behouden moet blijven voor de gezondheidszorg. "De ge meente Katwijk zou hier graag een aantal woningen willen bouwen, maar ik denk niet dat we daar aan moeten beginnen. Van het een komt het ander en op een bepaald moment moet je van je eigen ter rein af omdat het net zo'n leuke woonwijk aan het worden is", zegt Goudswaard. Het oorspronkelijke plan voor de bouw van een vakantiecomplex voor gehandicapten op de funda menten van Blankenheym lijkt volgens de directeur van het Zee hospitium niet haalbaar. "De kan sen om dat complex rendabel te ex ploiteren zijn niet erg hoog. Zelf denk ik dat een voorziening op het gebied van de ouderzorg meer kans van slagen heeft". Alphense bijdrage in studiekosten ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeentelijke sociale dienst in Alphen begeeft zich op het pad van studiefinanciering voor schoolkinderen. Daartoe wordt een regeling ontwor^ pen voor het plaatselijk minimabeleid. Het betreft individuele toekenning van bijkomen de studiekosten aan ouders van leerlingen tot en met vijftien jaar. "Ik ben me ervan bewust dat we met deze regeling op de grens zit ten van wat mogelijk is", aldus di recteur H. Bloemen van de sociale dienst. De van een sociaal mini mum levende ouders worden via folders en de schooldecanen op de hoogte gebracht van de nieuwe subsidiemogelijkheden. Ook de so ciale dienst schrijft hierover zijn cliënten aan. De raadscommissie voor sociale zaken is reeds inge licht. Het betreft een vergoeding van maximaal duizend gulden per jaar aan bijkomende kosten die in het onderwijs worden gemaakt. Als voorbeelden noemt de directeur de aanschaf van een goede fiets en een regenpak voor het vervoer tussen huis en onderwijsinstelling of de kosten voor een werkweek van de school. De financiering geschiedt via de algemene bijstandswet en kan alleen per geval worden uitge keerd. Een aanvullende bijstandsuitke ring aan ouders van schoolgaande kinderen is in Alphen niet eerder voorgekomen. Wel zijn er moge lijkheden voor cliënten om vergoe dingen te krijgen voor hun eigen bij- en omscholing. De voor Alphen geheel nieuwe regeling is eerder toegepast in de gemeenten Rotter dam en Maassluis. Deze sociale diensten zijn echter door het ministerie van sociale za ken op de vingers getikt, omdat de gelden toen aan één bepaalde cate gorie cliënten zouden zijn besteed. Dat is in strijd met de algemene bij standswet. De gebruikelijke rijks vergoeding van negentig procent van de uitgekeerde bedragen bleef daar dan ook achterwege. Een dergelijke foute toepassing van de wet probeert de Alphense dienst te ondervangen door elke aanvraag op 'individuele bijzonde re omstandigheden' te beoordelen. Bovendien heeft het ministerie van onderwijs voor schoolgaande kin deren tot en met vijftien jaar geen vergoedingsregeling. Een aan vraag voor bijkomende studiekos ten voor schoolkinderen is pas van af hun zestiende jaar mogelijk. Di recteur Bloemen: "In Alphen pro beren we het uiterstë van wat in de wet zit te benutten". NOORDWIJKERHOUT - Raak! Dit meisje weet feilloos de sabel door een piepkleine ring te steken in de wed strijd ringsteken op de fiets die gisteren in het centrum van Noordwijkerhout werd gehouden. Het dorp staat de- zer'dagen bol van de activiteiten in het kader van de oranjefeestengeorganiseerd door de Noordwijkerhoütse Oranjevereniging. <foto wim Dijkman) Alphenaar voor niet betalen boete in cel ALPHEN AAN DEN RIJN - We gens het niet betalen van een boete van 750 gulden is een 29-jarige Al phenaar gisteravond door de poli tie aangehouden en in een cel ge plaatst. De man had de bekeuring gekregen toen hij na een aanrijding was doorgereden. Bovendien was hij bij die gelegenheid dronken ge weest. Gisteravond kreeg hij be zoek van de politie die hem vervol gens opsloot. Diefstal uit sportzaak ALPHEN AAN DEN RIJN - Nadat een straatsteen door de etalageruit was gegooid, hebben onbekenden sportartikelen gestolen uit een winkel aan de Hooftstraat in Al phen. Meegenomen zijn twee ski jacks, een trainingspak en drie paar sportschoenen. De winkelier, die gisteren aangifte deed bij de poli tie, schat de waarde van de buit op duizend gulden. CONTROLE - Bij een autogor del-controle zijn gistermiddag door de Alphense politie 21 auto mobilisten bekeurd. De controle werd uitgevoerd op de hoek van de Eisenhowerlaan en de Horsten- weg. Campagne voor werving meer politie-agentes DEN HAAG/REGIO De poli tiekorpsen in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners, zo als in Katwijk, Noordwijk en Wassenaar, gaan een voorlich- tings- en wervingscampagne be ginnen gericht op het aantrek ken van meer vrouwen. De cam pagne wordt opgezet omdat het streven meer vrouwen in dienst te nemen te weinig effect heeft. Een van de maatregelen uit de campagne is het in dienst nemen van een vrouw boven de toege stane sterkte. Het banenbemiddelingspro- ject, dat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) onlangs heeft aangekondigd bij de betrokken burgemeesters, begint op 1 janu ari 1988. Tot het project is beslo ten omdat gemeenten waar wordt gepoogd meer vrouwen bij het korps te krijgen, worden geconfronteerd met allerlei pro blemen. Zo ontstaan er door een gering verloop slechts weinig va catures en sluiten vraag en aan bod niet op elkaar aan. Op het moment dat er een vacature ont staat, is de werving van nieuw op te leiden vrouwelijk personeel erg moeilijk omdat de selectie en opleiding zo'n twee en een half jaar duurt. Wachten totdat de op leiding is afgerond, betekent een verzwaring van de werkdruk. Daarom wordt vaak besloten er varen personeel uit andere korp sen aan te trekken. De politiekorpsen in gemeen ten met minder dan 50.000 inwo ners krijgen de mogelijkheid om een vrouw in dienst te nemen, terwijl er nog geen vacature is. Door deze tijdelijk uitbreiding - in afwachting van het vertrek van een agent - kunnen de korp sen snel tot opvulling van de va cature overgaan. Het project richt zich overi gens op twee groepen: vrouwen, die een baan bij de politie wen sen en vrouwen, die ooit bij de politie hebben gewerkt, daarmee zijn gestopt en nu weer in dienst willen treden. RIJNSBURG - Nog steeds is de eerste paal voor de nieuwbouw van de lagere agrarische school in Rijnsburg niet geslagen. Al eind 1985 kreeg de school toestemming voor de bouw van een 16-klassige school op het Floraterrein aan de zijde van de Oegstgeesterweg. Keer op keer werden echter de bouwtekeningen door het Ministe rie van Landbouw en Visserij afge wezen. Over het vermoedelijk laatste bouwplan wordt binnen en kele maanden een oordeel geveld. Zowel de gemeente als de school hopen nog dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. De lagere tuinbouwschool aan de Spinozalaan kampt al jaren met ruimtegebrek. Al in 1979 wees het ministerie een verzoek tot uitbrei ding van het huidige schoolge bouw af. Het rijk had geen geld, was het argument. Het leerlingaan tal bleef echter toenemen, zodat in 1984 zelfs enkele kassen werden in gericht als klaslokaal. De onhoud bare situatie werd een jaar later iets dragelijker nadat zes noodlokalen van de christelijke mavo aan het Noordeinde in gebruik werden ge nomen. Daarin zijn nu het KMBO (kort middelbaar onderwijs) en de vakopleidingen gevestigd. Deze twee schoolsoorten zullen na de oplevering van de nieuwbouw, het gebouw aan de Spinozalaan be trekken dat is gebouwd voor 200 leerlingen. Mede na aandrang van burge meester F. Jonkman ging het mi nisterie eind 1985 alsnog overstag. Verwacht werd in januari 1987 de eerste paal te slaan. De domper op de mooie berichten kwam later. "Over de omvang van de school kon het bestuur geen overeenstem ming bereiken, waarna ook het geld niet loskwam", constateert wethouder W. Glasbergen teleur gesteld. "Dat terwijl alle planologi sche belemmeringen allang zijn opgelost. Wat dat betreft staat niets de bouw meer in de weg. Ik hoop vurig dat binnen een maandje de toestemming vanuit Den Haag als nog komt. Dan kan nog voor het einde van het jaar met de bouw worden begonnen". Daling Ook directeur J.R. Vis hoopt dat de slepende zaak snel tot een goed einde komt. "Een mens moet dui delijk wennen aan de ambtelijke molens. Vooral voor ons, met een agrarische instelling, valt dat niet mee. Alles gaat precies volgens starre regels en snel handelen is er daar ook niet bij", verzucht Vis. "We hebben als bestuur een prognose gemaakt voor het aantal toekomstige leerlingen van de la gere agrarische school. We kwa men toen uit op 400. Vervolgens kregen we van het ministerie de toestemming om een school te ont werpen voor 360 leerlingen. Daar mee hadden ze het aantal leerlin gen dus al verlaagd", stelt Vis vast. "Na 1985 kwam echter de landelij ke val van het aantal middelbare scholieren. Het programma van ei sen voor het nieuwe gebouw moes ten we vervolgens van het ministe rie bijstellen, op basis van 300 leer lingen. Tegen dat lage aantal kon den wij zelf weinig inbrengen. De ontwikkeling van het leerlingtal blijft tenslotte koffiedik kijken". De daling is bij de agrarische school ook al merkbaar. Tegenover Extra's De nieuwe tekeningen voor een school met 300 kinderen werden daarna gemaakt en ingediend. Van de 16 klassen werden er twee inge leverd en één theorielokaal werd een informaticaklas. Het ministe rie keurde de plannen echter af. "Onze aanvullende wensen aan het gebouw konden niet door de beu gel. Er zijn nu eenmaal normen hoeveel vierkante meter een gang mag zijn of een lokaal. Ik heb ech-1 ter geprobeerd aan die normen te tornen", geeft Vis toe. "Het gaat tenslotte om tuinbouwonderwijs. Vandaar dat ik vond dat er bepaal de extra voorzieningen nodig wa ren die wel waren toegestaan bij 360 leerlingen. Er is duidelijk spra ke van tegengestelde belangen tus sen de Rijksgebouwendienst en onze school. De eerste wil zo min mogelijk geld uitgeven en wij wil len zo goed mogelijk onderwijs bie den". Maar Vis heeft inmiddels inge bonden na de weigering van Den Haag. Opnieuw werden tekenin gen gemaakt, waarin bepaalde ex tra's zijn komen te vervallen. Zo zijn de gangen teruggebracht tot de voorgeschreven breedte, waardoor de studienissen moesten worden opgeofferd. In augustus is dat plan bij het ministerie ingediend. Vis heeft nog geen idee wanneer daar over een oordeel wordt geveld. "Ik hoop snel. In principe kan het ge bouw binnen negen maanden er staan. Zouden we dan toch volgend schooljaar in het nieuwe gebouw kunnen?" De nieuwbouw op het Florater rein zal dus bestaan uit veertien lo kalen. Daarvan zijn er vier voor theoretische vakken en lokalen voor natuurkunde, scheikunde, biologie, handvaardigheid, bloem- sierkunst, lassen, techniek en in formatica. Tevens komt er een me diatheek en zal in een speciaal groot lokaal aan de leerlingen de kneepjes van het veilen worden bij gebracht. Naast de school komt een kas van 600 vierkante meter en wordt een lestuin aangelegd. Hillegom zaalvoetbaltoernooi in Tre slong vanaf 19.00 uur. zeepkistenrace, hobbel- fietsen en steltlopen, Meer- laan, 19.00 uur. Katwijk jokeren en biljarten in Rijnsoever, 20.00 uur. van Penny Marshall, LVC, Breestraat 66, 21.15 uur. optreden van 'The Crocats' in café De Grote Beer, 22.15 optreden van 'Soft Pulse' in de Marenpoort, 22.00 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur. Noordwijkerhout in kader van de Oranje feesten: groot vuurwerk, aan vang 22.00 uur Rijnsburg vergadering van de ge meenteraad, 19.30 uur in het gemeentehuis. muzikale show vanaf He renstraat, 20.00 uur bingo en schietwedstrij den in restaurant Boerhave, 21.30 uur. vlotbruggen in café Welge legen, 22.00 uur. Voorschoten concert Amsterdams Loe- ki Stardust Quartet, kasteel Duivenvoorde, 20.30 uur. VRIJDAG 11 SEPTEMBER film: Ginger and Fred var F. Fellini in het filmhuis Hooftstraat, 20.30 uur. concert van Dim Kesber and Friends, Theehuis Avi fauna, 21.30 uur. Hillegom kinderspelen in zwembad De Vosse, 9.30 uur kinderprogramma in Tre slong, 10.00 uur. 1 kortebaan-draverij aan de op het Van den Heuvelorgel door Ben van Oosten, Nieuwe kerk, Voor straat, 20.15 uur. bingo in het Trefpunt, aan vang 20.00 uur. Leiden Leidato huishoudshow in de Groenoordhallen, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 fingavond in het LVC, portersver. in de kantine RCL, sportpark De Bloe- merd, 19.45 uur. Oegstgeest burgeravond en vereni- gingsmarkt, Rijnlands Lyce- Rijnsburg jubileum-concert Jong Flora Band in De Voorhof. 20.00 uur. Voorhout in kader van de Oranje feesten: kinderspelen in de Herenstraat en bij de scholen vanaf 9.00 uur; kussenslaan, tobbetje-steken en ringste ken, 13.30 uur; Oranjeloop, 19.15 uur; Oranje-wedstrijd loop, 19.45 uur; vrachtwagen- duwen, 20.30 uur, He-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16