sTR^r Geen korting op uitkering als mensen niet solliciteren Van Wezel gepromoveerd Bedreiging van a tot z verzonnen 0VER Paterstraatje DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 Leiden weigert medewerldng richtlijn De Graal LEIDEN De gemeente Leiden werkt niet mee aan de uitvoering van een nieuwe richtlijn van staats secretaris De Graaf (sociale zaken) om mensen die niet solliciteren tot 18 procent te korten op hun uitke ring. Volgens wethouder De La Mar (sociale zaken en maatschap pelijke aangelegenheden) is de me thode van De Graaf niet de manier om mensen te dwingen te sollicite ren. "Ik zal he;t college van B en W voorstellen hieraan niet mee te doen. Het is beter om met werklo zen te praten, te bekijken wat hun interesses zijn en vervolgens te be zien of er mogelijkheden op de ar beidsmarkt zijn", zegt De la Mar (Links Leiden). De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) en het Gewestelijk Tesselaar: Kamer nood studenten zal verder toenemen' LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) verwacht dat de kamernood onder studenten de ko mende jaren nog nijpender wordt. Dit komt omdat de gemeente van het rijk steeds minder woningen in de sociale sector mag bouwen. De gemeente komt daarbij voor de keuze te staan voor wie er gebouwd moet gaan worden: studenten of Leidse ingezetenen. Volgens Tes selaar komt de gemeente daarbij voor een moeilijke keuze te staan. De wethouder antwoordt dit op vragen van het D66-raadslid Hoe- kema die meent dat de gemeente een grotere bijdrage moet leveren aan de oplossing van de kamer- nood onder studenten. Dit is vol gens Tesselaar echter nauwelijks mogelijk. Volgens hem zijn er bij voorbeeld geen moeilijk verhuur bare woningcomplexen die om de ze reden aan studenten kunnen worden toegewezen. Zelfs voor flats in de Merenwijk, die in het verleden nauwelijks te slijten ble ken, is de wachttijd reeds opgelo pen tot 6 maanden. Inmiddels heeft de gemeente wél besloten 5 flatwoningen in Zuid- West aan de Stichting Studenten huisvesting toe te wijzen. Deze stichting mag ook (tijdelijk) be schikken over woningen aan de Morsweg die binnenkort leeg ko men. Indien de stichting met een voorstel komt om ten behoeve van kamerzoekende s.tudenten woon boten in Leiden af te meren, dan staat de gemeente daar, volgens Tesselaar, niet negatief tegenover. Arbeidsbureau gaan dan ook meer samenwerken om langdurig werk lozen aan een baan te helpen. Uit gangspunt is dat het zoeken naar werk wordt afgestemd op het indi vidu. "Een maatwerk-project", noemt Pieter Rosielle, hoofd staf bureau beleidsadvisering van de sociale dienst, het samenwerkings verband. Bij het zoeken naar banen wordt onder meer gebruik ge maakt van de mogelijkheden die de 'Tijdelijke voorziening gemeen telijke werkgelegenheidsinitiatie- ven voor jongeren' (de voorloper van het Jeugdwerkgarantieplan) biedt. Volgens dat plan krijgen 125 werkloze jongeren in Leiden een tijdelijke baan van 19 uur per week. Ook kunnen mensen met behulp van de regeling Vermeend-Moor aan een baan worden geholpen. Volgens deze regeling krijgen werkgevers gedurende vier jaar een subsidie op de loonkosten zij een langdurig werklo- dienst r Naast het 1 werkloosheidsproblematiek indi vidueel aan te pakken, wil De la Mar proberen een verdere aantas ting van de uitkeringen te voorko men. Hij wil daarom 'op het scherpst van de snede' opereren met de richtlijnen uit Den Haag. De wethouder weet zich ge- Duitse taal LEIDEN - In een bericht onder de kop 'Leerstoel Duitse taal toch weg uit Leiden' in deze krant van 4 sep tember, kan de indruk zijn gewekt dat de volledige vakgroep Duits zou verdwijnen. Dat is niet het ge val. Het gaat alleen om de leerstoel 'Duitse taal en letterkunde van de nieuwere tijd'. In de laatste alinea moet dan ook in plaats van Duits worden gelezen 'Duitse taal en let terkunde van de nieuwere tijd'. steund door het vervolgonderzoek op het rapport 'Minima zonder marge'. Dit onderzoek naar de fi nanciële positie van 'veeljarige echte minima' werd gisteren gepre senteerd (zie deze krant van giste ren). Uit dit onderzoek blijkt dat uitkeringsgerechtigden in een steeds moeilijker positie komen, tot de 'onderklasse' van deze sa menleving gaan behoren. De mini ma worden geconfronteerd met ho gere kosten (vooral stijgende woonlasten) en steeds lagere uitke ringen. Het inkomen van uitke ringsgerechtigden daalde sinds 1980 met 15 procent. Ook is er in deze groep sprake van een toene mend sociaal isolement omdat deelname aan sportverenigingen en organisaties in veel gevallen fi nancieel niet haalbaar is. Ook constateren de onderzoe kers in het vervolgrapport op 'Mi nima zonder marge' dat de groep uitkeringsgerechtigden zich regel matig in de schulden steekt. In Lei den heeft 39 procent van de mini ma schulden. Van die groep heeft 35 procent problemen om die schulden af te lossen. Ook daarbij denkt De la Mar dat de gemeente een extra helpende hand kan toe steken. "Bijvoorbeeld door het toe staan van een hogere aflossingsca paciteit dan eigenlijk op grond van het inkomen is toegestaan". De la Mar denkt dat het herha lingsonderzoek 'Minima zonder marge' voor de plaatselijke politiek aanleiding is hem te steunen. "Het is belangrijk om die steun te heb ben wanneer het rijk met bijvoor beeld kortingen op de gemeente uitkering dreigt". De wethouder wijst op de moei lijke positie waarin gemeenten zich bevinden. "Aan de ene kant kan je zeggen dat de hoogte van de uitke ringen een zaak van de centrale overheid is en datje je daar als ge meente niet mee bemoeit. Aan de andere kant ben je wel gedwongen om naar oplossingen te zoeken". n bond op acties te voeren oensdag weer mislukt. De bijeenkomst in het Volks- LEIDEN De leden van de AbvaKabo in Leiden roepen het landelijk bestuur van h wanneer het overleg met minister Van Dijk van binnenlandse zaken volgende week oproep werd gisteren met algemene stemmen ondersteund tijdens een demonstratiei huis. Op de bijeenkomst waren ongeveer 120 ambtenaren en trendvolgers aanwezig. B. van Egynond van de vakbond (zie foto) bracht de leden gisteren in herinnering dat door alle maatregelen van het kabinet juist de lagerbetaalde ambtenaren en trendvolgers er in loon op achteruitgaan. Het hogere personeel kan daarentegen loonsverhoging tegemoet zien, nu de vakorganisatie CMHA cC/t ufzoyiderlijk akkoord met mi nister Van Dijk heeft gesloten. Van Egmond voorspelde dat de maatregelen die het kabinet op Prinsjesdag afkon digtde positie van de lagere ambtenaren er waarschijnlijk niet beter op zal maken. De dag na Prinsjesdag komen minister Van Dijk en de bonden weer bijeen. Van Egmond riep de leden op hun onderhandelaars steun te betuigen. Tegelijkertijd vroeg hij hun na te denken over alle vormen van acties die wet telijk mógelijk zijn, voor het geval dit overleg mislukt. Hij verzocht ambtenaren bovendien zich alvast te organise ren, om eventuele acties in goede banen te leiden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Sommige medicijnen die de kransslagaderen verwijden veroorzaken ook een toename van het zuurstofverbruik van het hart. Vooral voor patiënten met de ern stigste vormen van kransvatver- nauwing is dit een zeer ongunstige eigenschap. Want juist in deze Vriendenstel vast voor afleggen valse verklaringen LEIDEN - De 31-jarige Leidse vrouw die vorige week bij de poli tie aangifte deed van mishandeling door haar uit Eindhoven afkomsti ge 34-jarige ex-man en diens 38-ja- rige broer, blijkt het verhaal van a tot z te hebben verzonnen. Ook haar vriend, een 35-jarige Leide- naar, die zei dat hij door de mannen met een pistool was bedreigd, heeft dat verhaal uit zijn duim gezogen. In plaats van de broers, die op ba sis van de aangiften waren aange houden, zitten nu de vrouw en de man vast wegens het doen van val se aangiften. Hun wacht wellicht ook nog een aanklacht wegens las ter, die de beide vals beschuldigde broers overwegen in te dienen. Volgens de politie wilde de vrouw haar ex-man een loer draai en door hem achter de tralies te krijgen. Haar vriend zou haar daar bij helpen. Het tweetal viel échter door de mand toen de Leidenaar bij de confrontatie met de broers een Leidse politie-agent aanwees als degene die hem 'honderd pro cent zeker' met een pistool zou hebben bedreigd. Hij bekende daarop het verhaal te hebben ver zonnen. De vrouw bleef aanvanke lijk nog bij haar verhaal, maar be kende uiteindelijk ook. De politie had in eerste al enige moeite met het verhaal over de mishandeling. De vrouw zei in een steeg bij De Burcht door haar ex-man te zijn mishandeld en daarbij 'de hele steeg zijn doorge slagen'. Zij gaf evenwel verschil lende lezingen over het gebeurde en vertoonde ook geen uiterlijke verwondingen. De beide mannen werden afgelopen maandag toch aangehouden nadat de vriend van de vrouw bij de politie aangifte deed van bedreiging. De broers zouden zich met een pistool bij zijn huis hebben vervoegd om het adres van de vrouw los te krijgen. groep is in het hart het evenwicht tussen zuurstofaanbod en -ver bruik snel verstoord. Daardoor kan een hartinfarct ontstaan met on herstelbaar verlies van spierweef sel. Dit blijkt uit een onderzoek van de cardio-anesthesist Van Wezel, die hierop aan de Leidse universi teit tot doctor in de geneeskunde promoveerde. In Nederland lijden tienduizen den mensen aan vernauwing van de kransslagaderen van het hart. Deze patiënten gebruiken dage lijks kransvatverwijdende medicij nen om voldoende zuurstofrijk bloed naar het hart te laten stro men. Over de invloed van deze me dicijnen op het verbruik van zuur stof door het hart zelf was tot nog toe vrij weinig bekend. Het onderzoek van Van Wezel, werkzaam op de afdeling anaesthe- siologie van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam, toont aan dat sommige van derge lijke medicijnen tevens een toena me van het zuurstofverbruik door het hart veroorzaken. Dit is van be lang voor de cardioloog die dage lijks met deze medicijnen werkt. Immers, nu kan veel gerichter wor den gekozen uit het grote aanbod van beschikbare stoffen. Dit zal vooral patiënten met ernstiger vor men van kransvatvernauwing ten goede komen. Dr. Van Wezel voerde zijn onder zoek uit tijdens kransvatoperaties in het AMC. Over het onderzoek waren geregeld contacten met het Academisch Ziekenhuis Leiden. Geslaagd Geslaagd bij de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf voor bouw techniek: J. Berkhout, M. van Dijk, M. Guijt, M. Kuivenhoven. R. La- gerberg, D. Meijvogel. J.W. Ooster- lee, B. Ouwehand, H. van Rijn, R. van der Scheer, S. van der Voort. Voor timmeren (voortgezet): R. Distelvelt, A. Guijt, G. van der Heij den, D. Haring, F.J. van der Meij, R. Suijten, C. van der Wal. Voor metselen (voortgezet): E. van Dijk. LEIDEN - Het Paterstraatje be hoort niet tot de meest swingen de gedeelten van Leiden. Er staan geen huizen aap het straat je. Een zijde van het Paterstraat je wordt gevormd door een blin de muur die de straat van de Hor tus Botanicus scheidt. Aan de andere kant is er een zij ingang van een van de grote universi teitsgebouwen. De meeste mensen zullen het nauwe straatje dat deel uitmaakt van de verbinding tussen Rapen burg en Witte Singel vooral in de avonduren mijden. Overdag fiet sen er nogal wat studenten op weg naar de universiteitsbiblio theek en faculteitsgebouwen aan de Witte Singel. Wie het onbeduidende straatje bekijkt, kan zich niet voorstellen dat er in de gemeenteraad heel wat woorden aan vuil zijn ge maakt. In het begin van deze eeuw, toen er buiten de singel een drukbevolkte woonwijk ont stond, kregen voetgangers en de steeds groter wordende groep wielrijders behoefte om op een snelle manier in het centrum te komen. Vooral de bewoners van het middengedeelte van de bui tenwijk moesten het heel eind lo pen of fietsen om via de Wittep- oortsbrug of de Vreewijkbrug de binnenstad te bereiken. De verbindingweg kon er al leen komen met toestemming met de minister van defensie. Hij moest een stukje grond, dat bij de Doelenkazerne hoorde, af staan. Hij wilde dat wel doen als er een goede afscheiding— een muur - tussen het kazerneterrein en de straat kwam. Ook de be heerders van de Hortus wilden - dat de bestaande muur werd op gehoogd. Boodschappenjon gens Na'wat rekenwerk bleek dat de verbinding de gemeente ruim 8000 gulden zou kosten. Het col lege van B en W was voorstander van het tot stand brengen van de weg, het raadslid Sijtsma voelde er niets voor om het bedrag uit te geven. Ik heb het eens op de kaart nagezien en ben toen eens gaan kijken langs de gebouwen van de kazerneen ik vind dat het abso luut geen verbinding is waarop wij trotsch zullen kunnen wezen. De boodschappenjongens met de fiets zullen vlugger hun bood schappen kunyien doen en voor de meisjes die daar werkzaam zijn aan de bleekerijen lijkt het mij wel aardig. Zij zullen het wel aardig viyiden, vooral oxyidat de kazerne er dicht bij is, nieer zal ik er niet van zeggen, zei het raads lid. Ook aan de naayngeving ging nogal wat discussie vooraf. In de eerste plaats konden B en W het niet eens wordeyi over de yiaam van het straatje. Op een kaart van Leiden uit het jaar 1850 stond de weg die destijds layigs de kazerne liep aayigeduid als Pa terstraat. De meerderheid van het college vond dat de nieuwe naayn zoveel mogelijk moest aansluiten bij de oude beyxaming. Met het oog op de geringe breedte van drie yyieter Een blik in het Patcrstraatje dat loopt van de Witte Singel naar de Doeleyigracht. Straatje De yyiinderheid van het college leek het echter beter o?n de verbin dingsweg tussen Doeleyigracht en Witte Singel Patersteeg te noe men, aangezien het gebruikelijk is aan smalle strateyi den naam steeg te geven en het niet gewens- cht is een tusschenbenaming te gaan invoeren. De voorstanders begrepeyi niet waarom niet van straatje kon worden gesprokeyi omdat het geen nieuwe bena ming was in Leiden: Men denke slechts aan het Berkendaal- straatje tusschen de Pieterskerk gracht en de Layigebrug. Het raadslid Korff wees erop dat de verwijzing yiaar het Ber- kendaalstraatje niet juist was, daar de spraakmakende ge meente dat steeds Kuipersteegje yioemt. Burgemeester De Gijse- laar vond dat de raad alleen had te letteyi op de officiële naam: En behalve het Berkendaalstraatje hebben wij vroeger ook nog ge had het Vogelstraatje, dat helaas overleden is; en wij hebben zelfs yiog het verkleinwoord van 'steeg' gehad zoals bijvoorbeeld het Priyisensteegje". Het Paterstraatje oyitleent zijn naam aan het in de straat gele gen huis van de pater van het St. Catharinaconvent. Dit klooster was gelegen op het huidige ter rein vayi de Hortus en is rond 1400 gesticht. Er was in de stad nog een St. Catharinaklooster, dat echter Schagen werd ge- noemd, de Schagensteeg is daar later naar genoeynd. Arbeiderswoningen Toen de belangstelling voor het kloosterleven in de 16e eeuw afnam, kwamen de huisjes die bij het kloostercomplex behoor den leeg te staan. Ook op het ter rein van het vroegere patershuis i huizen. Er onstond heel complex arbeiden gen aan steegjes met namen als Catharijneveststeeg, Zionstraat, Burgstraat en Paterstraat (die ook wel Driehoepelsteeg werd genoemd). In 1736 moesten de huisjes plaatsmaken voor de uitbreiding van de Hortus. Het blok huizen tussen Paterstraat en Doelen steeg werd toen nog gespaard. Nadat echter de Doelenkazerne in 1820 te kennen gaf te willen uitbreiden, verdwenen ook deze woningen. Het Paterstraatje werd een aan beide zijden dood lopende steeg op het kazerneter rein. Tot in 1913 werd besloten het Paterstraatje een toegangs weg tot de binnenstad te maken. WILLEM SPIERDIJK (Gegevens ontleend aan het ge meentearchief met medewerking van de heer P.J.M. de Baar) Volksdansen Ouderen die interesse hebben voor volksdansen kunnen zich daarvoor opgeven bij mevrouw Van Hooven (tel. 140239) of bij Dienstencentrum B innenstad, (tel. 143503). De cursus wordt ge geven in buurthuis Noordrijne- vest op de hoek van de Kaarse- makerstraat en de Groenesteeg. Duivensport Alle verenigingen vlogen van af St. Ghislain. De uitslag bij De Reisduif: 1 D. Kooijman; 2,7 W. v.d. Hoogt; 3 P. Mooten4,6 Hart- evelt-Schoeyimaker; 5 W. Kop; 8 S. v.d. Hoven; 9 N. de Groot en azn.; 10 F. Penseel. De Vrieyidenclub: 1 F.J. Com- pier; 2,7,9 coyyibinatie Kooy- Werkhoeven; 3,10 L. Koopman: 4 combinatie Bodyn-Viyikensteyyi; 5 W. Sierejr. Wz.; 6 W. Vijlbrief; 8 Th. Doyigehnayis. Postduiveyivereniging Leider dorp van een vlucht uit St. Ghislain: 1 G. Hendrikse; 2.4 J. van Laar en zn.; 3 W. de Roode; 5 D. van Seggeleyi; 6,9 P. Sloos; 7 J. Knijyienburg8 E. Broug; 10 com binatie B en G. Het Oosten: 1,3,7,9 R. v.d. Nieu- wendijk; 2 gebroeders De Groot; 4 combinatie Putteyi-Van Wee- ren; 5 L. Gijsman; 6 T. van As en zn.; 8 J. Verbaan; 10 P. Juffer- De Rijnklievers: 1,5,9 J. Kok2 B. van Mil; 3 J. Zevenhoven; 4,7,8 T. en T. Kraaxi; 6 J. Koster; 10 J.R. van Ley den. De Snelvlieger: 1,8 F. Jansen; 2,3,4,6,7 J. Groeyiendijk; 5 H. Pen; 9 coxnbinatie J eyi N; 10 B. Vlekke. De Blauwkras: 1,4,5,10 A. Hou- weliyig; 2 J. Rozier; 3,8,9 combi natie Nieuwendijk; 6 F. v.d. We tering; 7 N. Nievaart. 'Rekorddag' in Kopermolen LEIDEN - In het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk wordt zaterdag 12 september de zo genaamde 'Rekorddag 1987' ge houden. Tijdens deze dag, de festi viteiten beginnen om 11.00 uur, zijn er stuntmannen te zien. onder wie de Belg Jans Giovanni die we reldkampioen stilstaan is. Hij houdt het vol om uren lang achter een stokstijf te blijven staan. Daar naast komt Joe Alcatraz die een stunt doet met boeien. Hij wordt zwaar geboeid opgehangen aan zijn voeten op een hoogte van 30 meter om zich in korte tijd weer vrij te maken. Het is ook de bedoeling dat Lei- deriaars die denken iets bijzonders te kunnen dat laten zien. Het kan om een stunt of een bijzondere act gaan, maar ook een gekke muziek- of clownsact is welkom. Belang stellenden kunnen zich aanmelden bij Levendaal 173 of tel. 121942. 'Diakonaal Jaar West krijgt 60 mille LEIDEN De Stichting Sociaal Diakonaal Jaar West krijgt van de gemeente 60.000 gulden subsidie voor een werkgelegenheidsproject voor jongeren. Binnen dit project kunnen werkloze jongeren met be houd van uitkering en onder bege leiding aan het werk in de non-pro- fitsector. Een dag in de week heeft een vormingsdag plaats in het jon gerencentrum Troef aan de Sta tionsweg. De subsidie loopt tot en met december 1988. De gemeente heeft geld voor dit project beschikbaar omdat de soci ale dienst een aantal vacatures niet heeft vervuld en zo geld bespaart. Daarmee is al rekening gehouden voor de bezuinigingsronde van 1988. In totaal bezuinigt de GSD dan 8,5 ton door vacatures niet te bezetten. Een gedeelte van dit geld (3 ton) is echter nu al beschikbaar. Provincie dwarsboomt literair café LEIDEN - De provincie wil niet meewerken aan de totstandko ming van een koffïepaviljoen an nex literair café in de tuin achter boekhandel Ginsberg aan de Bree- straat. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebbeh de gemeente daarom een zogenaamde verkla ring van geen bezwaar geweigerd. Burgemeester en wethouders heb ben inmiddels beroep aangete kend tegen dat besluit om toch hun zin te krijgen. De provincie maakt bezwaar te gen het feit dat de ingang van het li terair café wordt gevestigd aan de Ketelboetersteeg en niet bij de en tree van de boekhandel aan de Breestraat. Het gemeentebestuur wijst er echter op dat de brandweer nooit toestemming zou geven voor een dergelijke gelegenheid als er geen directe in- en uitgang is. Bo vendien zou het tot problemen kunnen leiden als bezoekers te al len tijde door de boekwinkel moe ten om het literair café te kunnen bereiken. Vijf-Meibad heeft vanaf 26 september zwemuur voor naturisten LEIDEN - In het Vijf-Meibad be staat binnenkort weer de mogelijk heid om naakt te zwemmen. Vanaf zaterdag 26 september is het zwem bad wekelijks van 12.30 tot 13.30 uur geopend voor naturisten. Spe ciaal voor het zwemuurtje brengt de gemeentelijke dienst sport en recreatie blinderingen aan voor de ramen van de kantine. Het naaktzwemmen in het Vijf Meibad is overigens geen primeur voor Leiden. Twee jaar geleden konden naaktzwemmers terecht in zwembad De Zijl. "De animo daar voor was gering. Misschien kwam dat ook omdat het tijdstip, vrijdag avond om 22.15 uur, niet gunstig was. Op verzoek van de gemeente raad hebben we nu deze mogelijk heid gecreëerd", aldus een woord voerder van de dienst sport en re- creatie. De organisator van het zwem men, de Naturistenclub, heeft de gemeenteraadsleden uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de nie start van het naaktzwemmen. Drie basisscholen Valkenpad gedenken 15-jarig bestaan LEIDEN - De drie basisscholen aan het Valkenpad gedenken volgende week het feit dat zij 15 jaar bestaan. Er stonden toen alleen nog wat flats, dus was er geen andere keuze dan in een woning te beginnen aan de Kie kendiefhorst, waar de rooms-katholieke, protestants-christelijk en de openbare school hun lessen begonnen. Intussen werd druk gebouwd om een scholencomplex voor de drie scholen aan het Valkenpad te doen ver rijzen. Volgende week wordt op elke school afzonderlijk feest gevierd. Op woensdag 16 september is er een gezamenlijke feestdag, 's Ochtends om een uur of negen zullen leerlingen van de drie scholen een levende keten vormen naar de flats waar het allemaal begonnen is. Daarna is er een spel letjesochtend. Na afloop daarvan is er een touwtrekwedstrijd tussen de drie scholen. En iedereen krijgt een speciale voor deze gelegenheid ont worpen button.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15