Voorschoten wacht weer bezuinigingen Politiek wil kerken bij keuze hulpfonds weren 'Leiderdorp Aangenaam' ingekrompen JUWELIER MATTHEUS BRINKS Haaswijk van vrolijk kunstwerk voorzien Brandweer demonstreert 'Moeilijke operatie: het spek is er al af, het vlees is al van het bot' Begroting '88 Voorschoten PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 10SEPTEMBER1987 'Drie Mariëns' Bestaan 15 jaar OEGSTGEEST - Het heeft er alle schijn van dat de van origine Engelse kunstenares Maggi Niles (49) zal worden gevraagd het kunstwerk te maken voor het winkelpleintje (Boerhaave- plein) in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk. Giles maakt onder meer totempaal achtige steenvormen waarover zij vrolijke en veelgekleurde keramieklagen aanbrengt. De kunstadviescommissie kreeg gisteravond van de raadscommissie onderwijs en welzijn toe stemming om de onderhandelingen met de al 20 jaar in Amsterdam verblijvende kunstena res te openen. Er zijn drie kandidaten, maar kunstadviseur Labordus verklapte dat er een lichte voorkeur voor Giles bestaat. "Zij maakt vrolijke zaken. Vooral de stapelingen spreken In het kunstwerkenpotje van de gemeente Oegstgeest zit 1,5 ton. Zoals de zaken er nu voor staan moeten daar drie kunstwerken uit worden betaald: keramiek op het Boerhaave- plein. een waterwerk (fontein) elders in Haaswijk (als plek wordt "bij de te bouwen scholen" genoemd) "en nog iets", aldus wet houder mevrouw Blom (WD). Aanvankelijk hadden gemeente en de bouwer van Haaswijk, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de fontein op het Boerhaaveplein gedacht. Daar is "om praktische redenen" van afgezien. Haaswijk-ambtenaar van der Loo vertelde van ochtend dat ervan is afgezien omdat anders "mensen worden nat gespoten, het pompje op het drukbezochte plein wellicht vaak verstopt raakt en er een dure waterafvoer naar het Oegstgeester kanaal nodig was geweest". De raadscommissie openbare werken toon de zich gisteravond ingenomen met het docu mentatiemateriaal over kunstenares Maggi Ni- les. Vooral WD'er Kamphuisen gaf zich snel gewonnen: "Kinderlijk, spontaan, feestelijk en Mexicaans van kleur", oordeelde hij. Lichtelijk zorgen maakt men zich over de vandalisme-bestendigheid van keramiek. CDA-raadslid mevrouw De Vroomen vraagt zich verder af of totempalen "niet uit de mode zijn". Giles zal in elk geval op het hart worden gedrukt haar werk zo min mogelijk "uitsteek sels" mee te geven. Komt er daadwerkelijk ke ramiek op het Boerhaaveplein. dan is dat het eerste keramiekwerk in Oegstgeest. De kun stadviescommissie is erachter gekomen dat van alle andere stijlen (beton, metaal, brons, hout en zelfs schroot) Oegstgeest al i LEIDERDORP - Brandweer mannen die een auto openknip pen, mensen die een eigenhan dig gestichte brand blussen. Dit soort zaken is komende za terdag te zien in en om de Lei- derdorpse brandweergarage aan de Simon Smitweg, tijdens de Nationale Brandweerdag. Speciaal voor jongeren wordt materiaal getoond en gedemon streerd. "De jeugd moet niet denken dat het bij de brand weer een kwestie is van 'brand je blussen' alleen", aldus plaatsvervangend brandweer- r-omrr.ar.Hant G. Anker. Iedereen die thuis een brand- blusapparaat heeft, kan dat meenemen voor een gratis con trole. Een andere activiteit za terdag is de brandweer-presta tieloop, georganiseerd door de sportcommissie van de Leider- dorpse blussers. Om elf uur lost burgemeester Bruggeman daar het startschot voor. Er kunnen vier afstanden worden gelopen: drie, vijf, tien en 21 kilometer. Start en finish zijn eveneens bij de kazerne. De opbrengst van de loop is bestemd voor de Na tionale Brandwondenstichting. Woningen in plaats van kleuterschool 'Die tijd hebben we gehad' VOORSCHOTEN - Voor schoten wacht een nieuwe bezuinigingsronde, die structureel 300.000 gulden of meer moet opleveren. Wanneer de gemeente niet bezuinigt is er vanaf 1989 geen ruimte voor nieuw be leid en kunnen tegenvallers niet worden opgevangen. In 1990 ontstaat dan zelfs een klein tekort van 35.000 gul den. Dit meldde wethouder van financi ën J.D. van Dalen gistermiddag tij dens een persconferentie over de begroting voor 1988. Volgens de gemeentebestuurder wordt het een hele moeilijke operatie. "Het spek is er al af, het vlees is al van het bof', sprak hij dramatisch. Het kap-scenario lijkt echter onvermij delijk: "De inkomsten gaan alleen maar omlaag, vooral door toedoen van de financiële verhoudingswet, terwijl de uitgaven stijgen of hoog uit gelijkblijven. Je hebt dan twee mogelijkheden. Óf je doet niet lan ger structurele uitgaven - hetgeen vrijwel onmogelijk is. óf je gaat het bestaande beleid heroverwegen". Hoeveel Voorschoten precies moet bezuinigingen en waar dat geld vandaan moet komen, is nog onduidelijk. Burgemeester en wet houders willen de raad snel raad plegen en volgend voorjaar beslui ten nemen, op een moment dat de gemeente zich nog niet met han den en voeten heeft gebonden. Te gen die tijd moeten raadsleden te vens aangeven hoe ze het over schot voor 1988 willen gebruiken. Overschot Uit de gisteren gepresenteerde begroting blijkt dat het overschot, bruikbaar voor eenmalige uitga ven, is teruggelopen van 535.000 naar 300.000 gulden. "En met zo'n bedrag doe je niet veel", relativeer de de wethouder. Daarnaast heeft de gemeente, net als in andere ja ren, 220.000 gulden gereserveerd voor onvoorziene tegenvallers en is LEIDERDORP 'Leiderdorp Aangenaam', de manifestatie voor buitenlandse Leiderdor pers, wordt dit jaar in één dag samengevat. Zou het evene ment morgen beginnen en over een aantal dagen worden uitge smeerd. de organisatie heeft om twee redenen besloten van dit stramien af te wijken. Om te beginnen nemen de voorbe reidingen voor een hele week 'Lei derdorp Aangenaam' nogal wat tijd in beslag. Tijd die de vrijwilligers er niet in kunnen steken: ze moe ten het veelal naast een volledige baan doen. Geld speelt hierbij ove rigens geen rol, omdat de werk groep 'Leiderdorp Aangenaam' jaarlijks wordt gesubsidieerd door de gemeente. Een andere reden om de mani festatie in te krimpen is volgens W. Hartman de afwisseling. "Twee jaar achter elkaar is wat dat betreft misschien teveel". Het is de bedoeling dat muziek die 26ste centraal staat. Marok kaanse, Antilliaanse en andere bui tenlandse klanken zijn van tien tot vijf uur te horen op het plein bij Winkelhof. Wethouder J. D, van Dalen: ''spek er een structurele ruimte 198.000. De structurele ruimte is handig voor het financieren van langlo pende projecten en de gemeente raad wil dat ze jaarlijks minstens 100.000 gulden groot is. In 1988 bedraagt de structurele ruimte bijna het dubbele omdat de raadsleden begin dit jaargeld opzij hebben gelegd voor drie projecten die nog steeds niet gerealiseerd zijn. Het gaat om een buurthuis in Boschgeest/Bloemenwijk (60.000 gulden), renovatie van de Frisozaal (23.000 gulden) en automatisering van de bibliotheek (15.000). De cijfers overziend zegt Van Da len dat het begrotingsresultaat eer der een tikje mee dan tegenvalt "We hadden het nog iets slechter gedacht". De onroerend-goedbe- lasting mag volgens de nieuwe wet wat meer opleveren, door de groei van het aantal woningen krijgt Voorschoten extra geld van het rijk en het aantal bijstandsgerechtig den groeit minder hard dan voor speld. Groot voordeel ie dat het resul taat gehaald is zonder kap- of schaafacties. De laatste bezuini gingsronde begon in 1983 en liep in 1985 af. Wel heeft Voorschoten en kele kortingen doorgevoerd en ble ven bestuurders immer zoeken naar zuinigheid en efficiency, zoals dat in bezuinigingstaai heet. "We hebben steeds bekeken of het be staand beleid niet de pan uitrijst", aldus gemeentesecretaris H. Over- bosch. Lindehoeve In de praktijk betekende dit on der meer dat de gemeente in vier jaar 700.000 gulden bezuinigde op personeelskosten, 200.000 gulden meer dan afgesproken in 1983. Bo vendien is de korting van 100.000 gulden op sociaal cultureel werk voor 50 procent bij de vroegere Lindehoeve gehaald. De rest van het sociaal-cultureel werk bleef ge spaard en volgens B en W is er dan ook geen sprake van afbraak van deze gemeentelijke tak. De instel lingen hebben dat te danken aan de gemeentelijke bereidheid om rijks bezuinigingen voor een deel op te vangen en subsidies gedeeltelijk uit eigen zak te betalen, aldus de aanbiedingsbrief. Tegenvaller is dat de gemeente volgend jaar, net als de afgelopen driejaar, 100.000 gulden moet spa ren om 500.000 gulden vrij te heb ben voor de dure samenvoeging van de nutsbedrijven in de regio. Ook dient ze 120.000 te reserveren voor de dure verbouwing van het scholencomplex in Noord-Hof land. In de aanbiedingsbrief bij de be groting noemen B en W de finan ciële positie van de gemeente sterk en wijzen ze daarbij op de royale re serves en voorzieningen. Alleen de rente al levert de gemeente jaar lijks tonnen op. Toch zijn er beper kingen. Volgens B en W kunnen de reserves niet worden uitgehold om gaten in de begroting te dichten ("dat biedt slechts kort soelaas"). Bovendien gaat het ronduit slecht met de fondsen voor onderhoud gebouwen, sportaccommodaties en installaties en voor bijzonder onderhoud sportaccommodaties. "Wanneer we niets doen zijn die fondsen over drie tot vier jaar volle dig uitgeput", aldus de bestuur ders. ZOETERWOUDE - Via een maquette heeft de Zoeterwoud- se architect J. van der Salm zijn plannen voor woningbouw ont vouwd voor het terrein van de voormalige kleuterschool Zon- negaarde in de Zuidbuurt. Het is de bedoeling dat er vier hui zen verrijzen plus een kantoor, waar Van der Salm zelf in wil trekken. Momenteel ligt op het gemeentehuis een wijziging van het bestemmingsplan ter inzage, die de bouw mogelijk moet maken. Voor de huizen wordt een woonerf aangelegd. Daar weer voor komt een speelterrein, spe ciaal voor jongere kinderen. De buurtbewoners pleitten er eer der dit jaar voor om in plaats van woningen meer speelgele- genheid te creëren, met name voor de wat oudere jeugd. Die wens werd niet gehonoreerd. één van de pogingen die de ge meente in het werk stelt om de bui tenlanders meer bij hun woon plaats te betrekken. Ook aan hun ontwikkeling wordt op gemeentelijk niveau gesleuteld. Er is onlangs een stichting basise ducatie opgericht, waar juist bui tenlanders terechtkunnen om hun algemene ontwikkeling bij te spij keren. De Turken en Marokkanen hebben in Leiderdorp voorts een eigen nieuwsbrief. Een ander initiatief is het Meld punt Discriminatie, dat binnenkort gestalte krijgt.-Het Meldpunt moet in de toekomst gaan beslissen wat er aan klachten jegens discrimina tie kan worden gedaan. Volgens wethouder Huigen zal één dezer dagen worden overlegd wanneer het Meldpunt officieel kan begin nen. Eigenlijk had het Meldpunt op 1 september al moeten functio neren, maar de vakantieperiode gooide roet in het eten. Het is de be doeling dat er een jaar lang met het Meldpunt wordt geëxperimen teerd. Als blijkt dat er veel klach ten binnenkomen, zal het worden- verbreed. Ook vrouwen die sexu- eel misbruikt worden, kunnen er dan met hun klachten terecht. De gemeente subsidieert het project. OEGSTGEEST - De PvdA, PPR en D66 in Oegstgeest maken er be zwaar tegen dat de diaconieën van de hervormde gemeente, gerefor meerde kerk en de rooms-katholie- ke parochie meebeslissen wie er in aanmerking komt voor een bijdra ge uit het hulpfonds dat B en W en de kerken willen instellen. PvdA'er Haasnoot gisteravond in de raads commissie onderwijs en welzijn: "Ik heb niets tegen zo'n fonds op zich, maar de gemeente moet dit helemaal zelf doen en niet de ker ken erbij betrekken. Die tijd heb ben we gehad". Het hulpfonds, ook wel "solidari teitsfonds" genaamd, is oorspron kelijk een idee van de plaatselijke diaconieën. Zij wilden er al in 1987 toe overgaan maar het overleg met de gemeente nam zo veel tijd in be slag dat er nu op zijn vroegst deze maand zo'n fonds kan worden in gesteld. Overeengekomen met de kerken is een hulpfonds van 20.000 gulden voor het laatste deel van dit jaar en 1988. Dat bedrag is geba seerd op ervaringen van andere ge meenten. De kerken en en de ge meente nemen elk de helft van die twintig mille voor hun rekening. Is het fonds eerder uitgeput dan eind 1988, dan wordt het tussentijds niet aangevuld. Het hulpfonds is bedoeld voor Oegstgeestenaren die niet meer in staat zijn de meest "elementaire uitgaven" te doen. Giften uit het fonds worden niet in mindering op sociale uitkeringen gebracht. Of ie mand in aanmerking komt en voor welk bedrag, zijn vragen waarop antwoord moet komen van een be oordelingcommissie waarin ker ken en gemeente zijn vertegen woordigd. En juist daar wringt de schoen bij de progressieve partij en. PvdA en PPR zien in deelne ming van de kerk overigens geen reden om tegen het hulpfonds te stemmen; D66 echter wel. CDA-raadslid mevrouw de Vroomen: "Kerken helpen al sinds mensenheugenis". Archieffoto) Van Eisen (PPR) en Haasnoot (PvdA) betoogden in de emotione le discussie dat de reeds bestaande bijstandscommissie het orgaan bij uitstek is om te bepalen wie voor hoeveel in aanmerking komt voor een bijdrage uit het hulpfonds. Ei genlijk vinden ze dat de gemeente door het instellen van zo'n fonds typische rijkstaken op zich neemt. "De sociale wetten dienen toerei kend te zijn. Dat zijn ze klaarblijke lijk niet en de rijksoverheid laat het verder gewoon liggen. Maar ik wil die mensen niet in de steek laten", aldus Haasnoot. WARMOND - Het Warmonmdse verpleeghuis Mariënhaven en het kloosterbejaardenoord Marienwei- de/ Mariëngaerde vieren morgen hun 15-jarig bestaan in het ver pleeghuis Mariënhaven.De exacte data van oprichting van beide hui zen verschilt, toch zal het 15-jarig bestaan van beide huizen op een dag worden gevierd. Speciaal voor de bewoners van de tehuizen en hun familieleden worden diverse activiteiten georganiseerd. s'Och- tends zal er voor de bewoners en hun familieleden koffie met gebak zijn, terwijl 's middags het echte feest begint. Het feestelijk pro gramma is van twee tot vijf uur ge vuld met een optreden van de mu zikale gezelschap 'De Boranies'. Het duo Paul en Morak en Jan Jan sen treden op met een goocheltruc. Buiten op het terrein zal een markt- /braderie worden ingericht met di verse oude ambachten, een dieren- parkje, een draaiorgel, rad van avontuur, oliebollenkraam, bingo en een paling-rokerij. Na afloop zal er in het restaurant van Mariënha ven een borrel zijn voor alle mede werkers. Haasnoot opmerkingen over de deelneming van de kerken in het hulpfonds vielen in heel slechte aarde bij CDA-raadslid De Vroom en en de liberaal Kamphuisen. De Vroomen: "Kerken helpen al sinds mensenheugenis". En Kamphui sen, toen hij begreep dat D66 zelfs helemaal tegen het hulpfonds was als de vorm Wordt gehandhaafd waarin dat fonds nu is gegoten: "Het D66-standpunt is uiterst te leurstellend en zeer formeel, er zit geen hart in. Nederland als socialis tische welvaartstaat en een over heid die samen gaat met de kerken, dat spreekt mij zeer aan. Er zit een hart in deze gemeente". D66-raads- lid Vissers vraagt zich af of de libe ralen de scheiding kerk en staat hebben opgegeven. De democraat is er zeker van dat Thorbecke zich in zijn graf omdraait van betogen zoals dat van Kamphuisen. Ook PPR'er Van Eisen vindt dat de gemeente zelf voor honderd pro cent verantwoordelijkheid voor een hulpfonds dient te dragen. De kerken mogen van hem best mee betalen, maar niet meepraten. De radicaal zou er evenmin wat op te gen hebben als de kerk en de ge meente elk hun eigen afzonderlijke fonds zouden instellen. Van Eisen ziet echter heel goed in dat er een meerderheid van CDA en WD is, die vóór een fonds mét de kerken is. "Ik zal in de raad niet tegenstem men, ik zou dat niet durven. Het be langrijkst is dat die mensen wor den geholpen". Wethouder mevrouw Blom (WD) verdedigde het gezamenlij ke hulpfonds. Ze wees erop dat de diaconieën zelf het voortouw heb ben genomen. Volgens de liberale is het onjuist om de gemeentelijke bijstandscommissie aanvragen te laten beoordelen. "Dan moeten de aanvragers van niet toereikende bijstandsuitkeringen voor een aan vullende bijdrage uit het hulp fonds twee keer bij hetzelfde loket zijn". Muziek centraal tijdens manifestatie voor buitenlanders Van alle culturen die de buiten landers in Leiderdorp vertegen woordigen, wordt evenveen ge toond. Zo zullen er bijvoorbeeld films over Latijns-Amerika en Ma rokko te zien zijn, is er muziek uit Vietnam en een volksdans uit Tur- keiie. Leiderdorp telt momenteel 688 buitenlanders. Marokkanen vor men de grootste groep. De mani festatie 'Leiderdorp Aangenaam' is Leidenaar betrapt bij diefstal ZOETERWOUDE - Een 18-jarige Leidenaar is gisteren op heterdaad betrapt op de diefstal van een bromfiets vanaf het industrieterrein in Zoeterwoude. De jongeman reed op het gestolen vehikel zonder helm rond in Zoeterwoude. Toen hij werd aangehouden, gaf hij aanvanke lijk ook nog een valse naam op. Op het bureau bekende hij later de diefstal. De eigenaar van de bromfiets heeft zich trouwens nog niet ge meld. Reeks inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - Inbrekers zijn gisternacht zeer actiet geweest in Oegstgeest. Zo werd ingebroken in het gemeentecentrum aan de Lijt- weg waar alleen wat geld werd gestolen. Dankzij een getuige konden de daders, twee Oegstgeestenaren, later worden aangehouden. Verder werd er ingebroken in een bloemenwinkel aan de Duin zichtstraat waar niets werd weggehaald, en in een woning aan de Ken- nedylaan. Daar werden wat sieraden, een bedrag van 1000 gulden en paspoorten ontvreemd. Bovendien werden bij de politie gisteren ook nog wat aangiften gedaan van pogingen tot inbraak. U most het natuurlijk zelf \v0t0n!!! D0 V0rbouw^in^ start a.s. maandag. De^e laatste kctns kwzt 11 niet letten loipen. De laatste twee dagen van de SUPEROPRUIMING bij Juwelier Mattheus Brinks zijn aangebroken. Haarlemmerstraat 126 (naast Hema), telefoon 121074.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14