TAD LEIDEN Steed Overeenkomst tussen aannemer en gemeenten 'deal van de eeuw' Goekoop overweegt sluiting van aantal 'lastige' koffieshops LEIDSCH DAGBLAD GALERIE AZL DICHT s WOENSDAG 9SEPTEMBER1987 I'lMllll'fl' iiinff - Kasteel Endegeest en Jelgersmaldiniek behouden LEIDEN/OEGSTGEEST - Na jaren van onduidelijk heid over de toekomst van Kasteel Endegeest en de Je- lgersmakliniek, is nu bijna zeker dat beide monumen ten totaal worden gerestau reerd. Dat is mogelijk door een driehoeksovereen komst tussen de colleges van B en W van de gemeen ten Leiden en Oegstgeest en bouwbedrijf IBB Kondor. Het is de bedoeling dat Endegeest, gelegen binnen de gemeente Oegstgeest, grond verkoopt grond aan het bouwbedrijf die daarop 45 luxe huizen gaat bouwen. Uit de opbrengst daarvan wordt de res tauratie van de monumenten be taald die door hetzelfde bouwbe drijf wordt uitgevoerd. Op deze wijze kan de hele transactie met ge sloten beurzen kan worden afge handeld. Waarschijnlijk kan begin volgend jaar met het karwei wor den begonnen. De beide monu menten verkeren, evenals Villa Rijnzicht en het bijhorende koets huis, al lange tijd in zeer slechte staat. Het kasteel zal volgens de plan nen kantoor blijven voor het zie kenhuis Endegeest. IBB Kondor koopt de Jelgersmakliniek en ver plicht zich daarbij het gebouw op te knappen. De grond rondom het pand mag de bouwer bij zijn plan betrekken. Het is de bedoeling dat er in het pand een aantal luxe ap partementen komt. Het aanzicht van het monument moet daarbij behouden blijven en bovendien mag de patiëntenzorg in de nabij gelegen gebouwen hiervan geen overlast hebben. Voor het perso neel van de Leidse universiteit, dat nu in het gebouw zit, wordt de bo venverdieping van de Jelgers makliniek geschikt gemaakt. De restauratieplannen worden betaald uit de verkoop van drie stukken grond die aan de rand van het Endegeestterrein liggen, in to taal ongeveer 15 procent van de to tale oppervlakte terrein van het psychiatrische ziekenhuis. Het grootste stuk bevindt zich tussen de Endegeesterstraatweg en Rijks- «3' LEIDEN - De galerie van het Academisch Ziekenhuis (zie foto), gevestigd in de vide op de begane grond van de nieuwbouw, gaat dicht tot januari 1988. Volgens Jacqueline Kleisen van de galerie heeft dit te maken met een re organisatie, bedoeld om eventuele bezuinigingen vóór te zijn. "Het is niet uit te sluiten dat er op kunst wordt beknot, nu het AZL zoveel miljoenen moet bezuinigen. Als het er dan om gaat om mensen te ontslaan, medische apparatuur niet aan te schaffen of veel geld aan kunst te besteden, dan valt kunst uit de boot". Besloten is nu om de galerie onder te brengen in een door het bedrijfsleven gesponsorde Kunststichting AZL. Kleisen denkt dat een dergelijke stichting een goede kans van slagen heeft. Behalve het organiseren van tentoon stellingen in de AZL-galerie, zal de stichting zich gaan bezighouden met het beheer van interne kunstuitleen en de opbouw van een kunstcollectie ten behoeve van de openbare ruimten in het ziekenhuis. Wie 'vriend' wordt van de Kunststichting AZL - in de meeste gevallen is dat de farmaceutische industrie - heeft recht op presentjes in de vorm van een aantal kunstwerken per jaar. Het is de bedoeling om de galerie tijdelijk vol te hangen met kunstwerken, gemaakt door patiënten van het AZL. Als de plannen slagen zullen in januari 1988 weer 'echte' kunstwerken in de vide op de begane grond prijken. (foto Jan Holvast) weg A44. Daarnaast verkoopt Oegstgeest een strook grond aan de Endegeesterstraatweg, naast het centrale magazijn van Endegeest, en een strook aan de Geversstraat. Op deze gronden komen in totaal 45 luxe huizen in de vrije sector en waaraan de voorwaarde is verbon den dat ze in de omgeving passen. Jugendstil Alle partijen zijn tevreden over de gevonden oplossing. Wethouder A.J.W.M. Kohlbeck (PvdA) van de gemeente Oegstgeest vindt dat de 'deal van de eeuw' is gemaakt. De gemeente krijgt nu twee gerestau reerde monumenten. "De Jelgers makliniek is wel een twistappel ge weest. Het staat niet op de monu mentenlijst, maar het is te aardig om te slopen. Het is gebouwd in Ju gendstil en is voor Oegstgeest heel karakteristiek", aldus Kohlbeck. De te verkopen grond heeft trou wens een agrarische bestemming. Het is dan ook noodzakelijk, wil IBB Kondor kunnen bouwen, dat het bestemmingsplan wordt veran derd. Daarbij worden weinig pro blemen verwacht omdat de omge ving van de nieuw te bouwen hui zen wordt gevormd door Ende geest zelf. De gemeenteraden van Leiden en Oegstgeest en de provin cie Zuid-Holland moeten evenwel nog goedkeuring geven aan de plannen. De verwachting is overi gens dat de gemeenteraden geen roet in het eten gooien. Algemeen directeur van Ende geest mr. J.R. Bronkhorst is om verschillende redenen zeer in zijn nopjes met de gekozen oplossing. Hij is nu eindelijk af van het 'einde loze gezeur' over kasteel Ende geest. Daarnaast is hij van mening dat de geïsoleerde ligging van het psychiatrisch ziekenhuis niet meer past in deze tijd. "Door de komst van luxe appartementen in de Jel gersmakliniek is er sprake van eni ge integratie en dat past veel beter bij de moderne opvattingen", aldus Bronkhorst. Ook financieel zijn er voor Ende geest voordelen. Het budget voor onderhoud van ziekenhuizen wordt berekend aan de hand van het aantal bedden en niet naar de grootte van de gebouwen. Ende geest zat in een ongelukkige situa tie door de ruime opzet en de on derhoudsgevoelige gebouwen. De panden die nu verkocht worden drukken wel op het budget, terwijl ze door het ziekenhuis eigenlijk niet worden gebruikt. Monumentenlij st De Leidse wethouder voor ge- door IBB Kondor wordt opgeknapt in ruil i zondheidszorg Kuijers is als be stuurlijk verantwoordelijke voor het ziekenhuis Endegeest ook zeer tevreden over de oplossing. De ge meente dreigde in financiële pro blemen te komen door de zeer slechte staat waarin de gebouwen op het terrein van Endegeest ver keren. Op verschillende manieren heeft de gemeente voor restauratie geld proberen los te krijgen, echter zonder resultaat. Er werd met de gedachte gespeeld om in ieder ge val de Jelgersmakliniek te slopen. De gemeente had al een sloopver gunning voor de kliniek aange vraagd en gekregen. Het gebouw wordt door het ziekenhuis niet meer als behandelingsruimte ge bruikt en vergt alleen maar geld. De verwarming van het gebouw kost volgens Kuijers bijvoorbeeld al 180.000 gulden per jaar. Het opknappen van het kasteel kon evenmin door de gemeente worden betaald, hoewel het kasteel op de monumentenlijst staat. De restauratiekosten van het kasteel worden geraamd op zes tot zeven miljoen gulden. Ook de van Endegeest deeluit makende Villa Rijnzicht, waar pro fessor Bastiaans was gehuisvest, en het op instorten staande koets huis zijn eveneens aan een opknap beurt toe. Voor de villa en koets huis is echter begin dit jaar een ko per gevonden die de plicht op zich heeft genomen om de panden bin nen tien jaar te restaureren. Naar dat model ging het bestuur van Endegeest de markt op om te zoeken naar geïnteresseerden voor een deal voor kasteel Endegeest en de Jelgersmakliniek. Uiteindelijk bleek IBB Kondor bereid met de partijen in zee te gaan. Voor het Leidse bouwbedrijf betekent deze overeenkomst in de eerste plaats Redactie: Simone van Driel en Meindert van def telefoon 144941, toestel 217 of 222. Laatste seizoen (1 De bedrijvigheid in het restau rant staat in schril contrast met de stilte in en rond zwembad De Vliet. Het nog in de baden aan wezige water ligt er sinds de laatste dag van het zwemseizoen, vorige week zondag, rimpelloos bij. In het restaurant daarente gen wordt driftig schoonge maakt en ingepakt, net als ande re jaren aan het eind van het sei zoen, geen klant tot volgend jaar voor open te blij- Dit jaar heeft de sluiting even wel een ander karakter voor de exploitanten Tex (een naam die hij aan de motorsport heeft over gehouden) en Jopie Blom. Voor hen straks geen nieuw seizoen, de sluiting is een definitieve. Tex Blom wordt 65 en dientengevol ge zullen de getrouwe Vliet-be- zoekers hem en zijn vrouw vanaf volgend jaar niet meer in het res taurant aantreffen. Afgelopen zondag kreeg het echtpaar van de gemeentelijke directie sport en recreatie, waarvan het de zaak pachtte, een drukbezochte af scheidsreceptie aangeboden. Zeventien jaar lang waren de Bloms degenen die de zwem mers van hun natje en droogje voorzagen. Ze kwamen in De Vliet terecht na twee jaar te heb ben gewerkt in het restaurant van de Vijf Mei-hal. Daarvoor za ten ze in het kermisvak. Na een ongeluk van Tex moesten ze daar echter een punt achter zetten. Het werk in het zwembad werd gecombineerd met de exploitatie van een bar. Ook die verlaten ze nu; de zaak hebben ze verpacht. In het zwemseizoen speelde het leven zich voor de familie Blom grotendeels in De Vliet af. Werkdagen die de acht uur ver overschreden, waren eerder re gel dan uitzondering, vertellen ze, zeker in de tijd dat De Vliet enkele avonden per week tot half negen 's avonds was geopend. "Toen onze kinderen nog klein waren, aten die tussen de middag hier bij ons", zegt Jopie Blom. "Het was eigenlijk een klein fa-' miliebedrijfje; in drukke tijden hielpen de kinderen, schoon zoons en later mijn kleindochter Laatste seizoen (2) Het begrip druk heeft de laatste jaren wel een andere betekenis gekregen. Tex Blom herinnert zich een dag uit vroeger jaren dat er 9100 bezoekers waren "en er dus geen gras meer te zien was". Het gemiddelde aantal bezoe kers lag in betere tijden op zes tot zevenduizend per dag. Ter vergelijking: 8 juli was dit jaar met 2000 bezoekers de topdag en in de week van 17 tot 23 juni dien den zich een schamele 1276 zwemmers aan. Tex: "Ik heb wei eens een dag gehad dat ik niet meer dan zes koppen koffie aan zwemmers en één patat en een paar broodjes aan medewerkers heb verkocht. Maar we hebben hier ook wel met z'n veertienen bediend". Zijn vrouw: "Hij heeft kilometers patat gebakken". Voor het gestaag dalen van het aantal bezoekers waarmee De Vliet en dus ook het restaurant heeft te kampen, zijn velerlei oor zaken aan te wijzen. "Er zijn an dere zwembaden bijgekomen, onder meer in Voorschoten en Rijnsburg", begint Tex Blom de zwembad De Vliet er na 17 jaar op. "Het i opsomming. "Verder is het sur fen opgekomen en hebben men sen een tweede huis, boot of ca ravan". Volgens zijn vrouw heeft ook de crisis een duit in het zakje gedaan. De Bloms zagen het aan tal mensen dat met koelbox naar het zwembad afreist, aanzienlijk stijgen: ongeveer de helft van de bezoekers die zich naar het gras veld begeven, hebben volgens hen zo'n mobiele ijskast bij zich. Nog een reden: het zwemseizoen is van zes maanden ingekort tot zeventien weken en een dag. Laatste seizoen (3) Echt veel veranderd is er wat het publiek betreft volgens de ex ploitanten in de loop der jaren niet. "De mentaliteit is altijd goed geweest", meent Tex Blom. "Van vandalisme en agressie merken we erg weinig". Leuk is het volgens Jopie te zien dat mensen die als klein kind snoep bij hen kwamen kopen, later met hun eigen kind de zaak betraden. "Er zijn ook mensen die al jaren komen zwemmen en nog nooit met één voet binnen zijn ge weest. Eén zo'n stel deed dat op de valreep toch nog, op de laatste dag dat we open waren. Lekkere koffie, zeiden ze. Hebben jullie al die jaren toch wat gemist, dacht ik". Hobby's heeft het tweetal niet veel. Plannen voor hoe de ver kregen vrije tijd wordt opgevuld, (fot zijn er wel. Fietsen, is er één van. Baantjes trekken in De Vliet dus niet. Jopie Blom heeft in die ze ventien jaar welgeteld één keer het water betreden, terwijl Tex er ook niet kapot van is. "De kaart club die hier elke dag bij elkaar kwam, zullen we wel missen". Tot op de laatste dag zijn ze nooit met tegenzin naar De Vliet gegaan, zeggen ze, maar van droefheid is geen sprake. Inpak ken moesten ze immers elk jaar om deze tijd. "Misschien komt het nog", zegt Jopie. "Over acht maanden, als het nieuwe seizoen begint. Met veel vaste klanten hebben we toch een band gekre gen. Maar we stoppen liever nu vrijwillig dan dat we straks moe ten". een flinke toename van het bouw volume. De renovatie, die samen met nog een ander bedrijf wordt uitgevoerd, en de nieuwbouw zorgt ervoor dat IBB Kondor voor ver schillende jaren werk heeft. Daar naast zal de opbrengst van de luxe huizen de kosten die aan de reno vatie en restauratie zijn verbonden, overstijgen. LEIDEN - Burgemeester Goekoop overweegt enkele koffieshops waar drugs worden verhandeld te sluiten wanneer die nog langer overlast voor de omgeving veroor zaken. Er blijken zich volgens Goe koop verschillende vormen van criminaliteit in en rond deze koffie shops voor te doen. Voorbijgan gers worden lastig gevallen en niet zelden is er sprake van geluidover- last. Ook heling blijkt een veel voorkomend verschijnsel. Acht koffieshops in de binnenstad wor den wegens de handel in drugs ge regeld door de politie gecontro leerd. De burgemeester heeft dit De la Mar: 'Soms begrip voor zwart werken' LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) heeft in sommige gevallen begrip voor mensen met een uitkering die zwart bijverdie nen. "Wanneer iemand zich in een uitzichtloze situatie bevindt en niet of nauwelijks kan rondkomen, kan ik me voorstellen dat zo iemand een dag schoonmaakwerk doet en zich zwart laat uitbetalen". De la Mar benadrukte gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie sociale zaken dat het officiële standpunt van de gemeente is dat zwart werken met een uitkering niet is toegestaan. "Het is echter niet zo dat ik de soci ale dienst opdracht heb gegeven prioriteiten te leggen bij de bestrij ding van zwart werken", aldus De la Mar. Extra subsidie voor buurt- en wij korganisaties LEIDEN - Acht Leidse buurt- en wijkorganisaties krijgen dit jaar van de gemeente Leiden een extra subsidie. In totaal is voor deze clubs een extra bedrag van 15.000 gulden beschikbaar, boven de vas te subsidie van 1,50 gulden per in- Deze manier van subsidiëren is nieuw. Door de nu gevolgde me thode, zou een aantal buurt- en wijkorganisaties erop achteruit kunnen gaan. Zij krijgen nu in elk geval dezelfde bijdrage als in 1986. De organisaties die de hoogste extra bijdrage krijgen zijn de wijk- verenigingen Groenoord en Cro- nestein met een extra subsidie van respektievelijk 3000 en 3500 gul den. Noordrijnevest krijgt 2500 gulden meer, De wijkvereniging Stevenshof krijgt 2200 extra, Noor drijnevest 2000 en 't Weipoortje 1760 gulden. De wijkvereniging Boekhorst mag rekenen op een ex tra bijdrage van 268,50 gulden ter wijl de organisatie in de Raadshe- renbuurt zich mag verheugen op een verhoging van de subsidie met 19 gulden. geantwoord op schriftelijke vragen van de raadsleden Langenberg en Van Lint. Volgens Goekoop is het aantal koffieshops waar verdovende mid delen worden verhandeld, sterk ge groeid. "Bezoeken aan deze koffie shops leerden dat met behulp van prijslijsten allerlei soorten softd rugs te koop aan worden geboden", aldus Goekoop. Hoewel het bestrij den van de handel in harddrugs bij de politie de hoogste prioriteit ge niet, is met het openbaar ministerie afgesproken dat ook de verkoop van softdrugs door grote dealers, permanent wordt gecontroleerd. Daarom worden de acht koffie shops geregeld door de politie be zocht. Dit jaar deed de politie 17 maal een routine-controle in deze koffie shops. Daarbij werden bijna een ki lo softdrugs, 6 gram harddrugs en een vuurwapen in beslag genomen. Volgens Goekoop hebben dergelij ke acties vooral een preventief ka rakter. Van werkelijke 'invallen' is volgens de burgemeester geen sprake omdat de bezoekjes slechts door een tweetal agenten worden uitgevoerd en niet meer dan een kwartier in beslag nemen. Slechts één maal dit jaar was er sprake van een grootschalig politie-optreden toen 7 agenten een koffieshop con troleerden. Bedreiging LEIDEN - De politie heeft gister ochtend een 28-jarige Leidenaar aangehouden wegens bedreiging van een familie aan de Pasteur straat. De man werd gisteren op he terdaad betrapt toen hij voor de tweede keer bij de familie op de stoep stond met de mededeling dat de familie "wordt opgewacht" als ze "doorging met de actie". Die ac tie is vermoedelijk het feit dat de bewoners de door hun huisbaas op gelegde huurverhoging niet willen betalen. De Huuradviescommissie heeft namelijk bepaald dat die on redelijk is. Hoewel de aangehou den verdachte zegt op eigen houtje te handelen, vermoedt de politie dat hij in opdracht van de huisbaas de bewoners van het pand heeft be dreigd. Dat wordt nu onderzocht. Rooie Vrouwen' bestaan 10 jaar LEIDEN - De De Rooie Vrouwen groep Leiden bestaat tien jaar. Dat wordt op zaterdag 19 september ge vierd met een forumdiscussie over 'Nut en noodzaak van vrouwenor ganisaties binnen politieke partij en' in Het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Het forum bestaat uit Hedy d'An- cona (PvdA), Riet ten Hagen (CDA), Titia Bos (PSP), Hella Vou te-Droste (WD) en Betty Nahon (Vrouwenpartij in oprichting). Het forum zal worden geleid door Cis- ka Dresselhuys. Iedereen (ook mannen) is welkom. Aanvang van de discussie: twee uur 's middags. Na afloop om vier uur is er een receptie. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13