Koopjes van de week! vf 325- PIERRE! Banken met elkaar vergeleken Schade verhalen op de winkelier jMLm Poularderie «fjt» VELE SOORTEN PIEPJONGE PAPAGAAIEN Vlieland CONSUMENTi De groenteman Overheid laat zoetstof toe (3 KANNE'S Nieuw Zeelandse Kiwi's 2,50 korting nieuwe-pijn 50,leiden SLAGERIJ BOLLE PAGINA 8 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 De gewone boon (oftewel Phaseus Vulgaris) is de oude boon van de Nieuwe Wereld, zoals de tuin boon dat is van de Oude Wereld. Met andere woordende buon komt oorspronkelijk uit Midden- en Zuid-Amerika. Blijkbaar werd deze groente daar al vroeg zeer gewaardeerd, gezien de aan wezigheid van slabonen in het graf van de krijgers van Ancor (Peru). Er bestaan talloze soorten bo nen en de verwarring rondom hun naamgeving maakt het kie zen er niet makkelijker op. Zo zijn er slabonen (ook: sperziebo nen, princessebonen of herebo nen), snijbonen, spekbonen en pronkbonen. De laatste ontleent zijn naam aan zijn fraaie bloe- De meest gegeten en dus beken de soorten zijn de sperzie- en snij bonen, beide volop verkrijgbaar in de zomermaanden. Uit culi nair oogpunt nemen ze een be langrijke plaats in binnen het groente-assortiment. Dit is te danken aan hun verfijnde geur en smaak, en de vele manieren waarop ze bereid kunnen wor den. Let wel, tussen sperzie- en snij bonen bestaat een wereld van verschil, ook al moet er bij het ko pen en bewaren op hetzelfde gelet worden: ze mogen geen vlekken of schimmel vertonen en kunnen hoogstens een week - niet in plas tic - in de koelkast bewaard blij- Gekookt is 250 g voor beide soorten per persoon voldoende in een salade is 100 a 125 g genoeg. Het schoonmaken van sperzie boontjes gebeurt door de puntjes aan weerszijden eraf te halen en ze door midden te breken. Over draden geen zorg, tegenwoordig worden uilsluitend draadloze rassen geteeld. Snijbonen behoren te knappen bij het doorbreken, taaie exem plaren zijn niet meer te snijden. Was ze en snipper ze in het be faamde snij bonenmolentje of snijd ze in grove ruiten of schui ne snippers. Voor beide geldt ook het koken in weinig water met zout tijdens 15 tot 20 minuten. Daarmee eindigen de overeen komsten, want bij sperzieboon tjes hoort nootmuskaat, bij snij bonen absoluut niet. Daartegen over staat dat deze eventueel met een pietsje suiker gekookt kun nen worden, waardoor sperzie bonen een ronduit vieze, weeige smaak krijgen. Zeker is dat ze overal bij gegeten kunnen wor den, ongeacht het soort vlees of Kousenband Sinds niet al ie lange tijd is ook kousenband te krijgen. Deze groente, waardig lid van het bo nenras, heeft zijn romantische naam te danken aan zijn lin tachtig uiterlijk. De smaak doet denken aan de bekende Franse 'haricots verts" (in feite gestoof de snijbonen) maar dan nog aro matischer. Ze kunnen wel een me ter lang worden, maar aangebo den exemplaren meten zo'n 20 a 30 cm. Kouseband komt uit Suriname waar het veel en graag gegeten wordt. Het smaakt dan ook het lekkerst met ingrediënten uit de Surinaamse keuken zoals pittig, zout varkens- of rundvlees, rijst, zuurgoed en natuurlijk ui, kno flook en pepertjes. Uiteraard kan kouseband schoongemaakt en bereid worden zoals sperzieboontjes, maar de volgende combinatie wordt warm aanbevolen: fruit een ge snipperde ui en 1-2 teentjes kno flook in 20 g boter goudbruin. Voeg 1 kilo schoongemaakte kou sebandjes hier aan toe, tesamen met een snufje djahé, ketoembar, kerriepoeder en een in stukjes ge sneden tomaat. Bak het geheel al scheppende op hoog vuur 7 a 10 minuten en maak het op smaak af met peper en zout. Geef er dro ge rijst en pittig gestoofde run derlapjes bij, met een glas kurk droge witte wijn. Nu het eindelijk zomer is, is het de gelegenheid voor het samen stellen van een uitgebreide sala deschotel. Vleestomaten zijn nog steeds goedkoper dan de ronde. Ook de mini-variant, de cherry- tomaat is op het moment z< goed te betalen. Radijs en bleek selderij zijn zelfs zeer goedkoop. Komkommers en kropsla zijn in prijs gezakt evenals de groene paprika's. Rode paprika's zijn echter vrij duur..Verder kan de salade 'aangekleed' worden met roodlof Lollo Rosso en eikeblads- la (rode slaty pen) en suikermais dat er nu ook volop is. Aan het fruitfront is het assor timent op het moment zeer breed. Redelijk te betalen zijn meloenen, aardbeien, rode bessen en bra men. Blauwe bessen en pruimen zijn zelfs zeer goedkoop. Verder is er al weer een groot aanbod van de nieuwe oogst Hollandse appe len. De rassen Benoni, Mantet, Discovery, James Grieve en Sum- merred voeren hier de boventoon. Bij de peren zijn, naast het vroe ge ras Frevoux, de eerste Clapp's op de veilingen gesignaleerd. ERIC TRUFF1NO Welke bankje kiest is heel persoonlijk. Sfeer en bereikbaarheid zijn voor de een belangrijker dan voor de ander. Wie alleen op voorwaarden en dienstverlening let, kan volgens het maandblad 'Geldzaken het best naar de Bondsspaarbank gaan.fFoto GPD) De redactie van het maandblad voor uw persoonlijke financiën 'Geldzaken' heeft de Bondsspaar bank uitgeroepen tot 'bank van het jaar'. In het september-nummer publiceert het blad een onderzoek naar dienstverlening en voorwaar den van een aantal banken, waar uit blijkt dat de Bondsspaarbank vooral de 'kleine tot middelgrote spaarder/belegger' in loondienst of gepensioneerd (die tot ongeveer 50.000 gulden in kas heeft) het meest heeft te bieden. Bij de normale lopende bankre latie wint de Bondsspaarbank vooral door de gunstigste krediet tarieven aan te bieden: 9,8 procent effectieve rente voor een persoon lijke lening van 10.000 gulden in 36 maanden af te lossen. Bovendien is er een aantal aantrekkelijke spaar- vormen, onder meer de eenvoudig ste spaarrekening (2,5 procent vrij opneembaar) en een termijn depo sito met een minimum van 25.000 gulden (5 procent rente). Boven dien heeft deze spaarbank 120 geldautomaten beschikbaar waar 24 uur per dag geld kan worden op genomen. Postbank De Postbank doet het op deze ge bieden overigens ook niet slecht. De gratis betaalpas, veel vestigin gen en gunstige tarieven voor de persoonlijke lening (10,2 procent over 10.000 gulden af te lossen in 36 maanden) zijn pluspunten evenals de spaarrekening tegen 4,75 pro cent met een boetevrije opname van maximaal 10.000 gulden per maand. Als nadelen noemt 'Geld zaken' een 0 procent-vergoeding op de lopende rekening, hoewel ook de handelsbanken erover den ken met deze gedachte spelen. Samenstelling Raymond Peil Staal Bankiers valt op met de vrij opneembare spaarrekening die 5,1 procent jaarrente oplevert. Deze bank heeft slechts één vestiging, in Den Haag, zodat deze voor veel mensen niet als 'huisbank' in aan merking zal komen. Als het om ser vice in beleggingen gaat valt op dat de meeste banken ongeveer gelijke tarieven hanteren voor effecten handel en bewaring. Voor particuliere beleggers/ spaarders die tot een kwart miljoen gulden beschikbaar hebben is Staal Bankiers waarschijnlijk de beste keus. De grotere belegger (tot een miljoen gulden) is het best uit bij Van lanschot terwijl de Am- ro-bank de kapitaalkrachtigen met meer dan een miljoen gulden wordt aangeraden. Geen antwoord Hoofdschuddend laat Geldzaken zich uit over de Nederlandsche Credietbank, Mees en Hope, Pari bas en Crédit Lyonnais Nederland. Deze banken wisten bijvoorbeeld na ettelijke telefoontjes geen ant woord op simpele vragen. De Friesland Bank wilde geen ant woord geven op vragen. Waar schijnlijk omdat men niet aan het onderzoek wenste meewerken, want het is nauwelijks voorstel baar dat een klant in spe geen ant woorden krijgt. Het onderzoek van Geldzaken betrof de Bondsspaarbanken (eindoordeel: beste), Staal en Van Lanschot (goed), Amro en NMB (redelijk), Rabo, ABN en Centrale Volksbanken (matig) en Mees en Hope, Ned. Credietbank, Paribas, Crédit Lyonnais en Friesland Bank (teleurstellend). Uiteraard zal ie dereen zelf, naar gelang zijn eisen en ervaringen, de hem het best lig gende bank kiezen. Voorstel gaat KNOV en NCOV te ver Het voorstel de consument de mogelijkheid te geven schade geleden door slechte produkten (als die lager uitvalt dan 1250 gulden) te verhalen op de winkelier is onjuist. De verzekeringspremies van winkeliers zouden hierdoor kunnen verdubbelen. Dat menen KNOV (Koninklijk Ne derlandse Ondernemersverbond) en NCOV (Nederlandse Christelijk Ondernemers Verbond). Zij heb ben staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) en minister Kort hals Altes (justitie) gevraagd er voor te zorgen dat een wetsvoorstel van die strekking niet opgenomen wordt in het Nieuw Burgerlijk Wetboek. De wetgeving voor EG-landen moet uiterlijk 1988 aangepast zijn aan de EG-richtlijn voor produk- taansprakelijkheid. Deze biedt consumenten meer kans schade geleden ten gevolge van een ge-, brekkig produkt te verhalen op de producent. Winkelier Om niet een enorm aantal procedu res tegen producenten te krijgen werd vastgesteld dat de geleden schade wel ten minste 1250 gulden moet bedragen. Tijdens de behan deling van de voorstellen voor het Nieuw Burgerlijk Wetboek in de Tweede Kamer werd het voorstel gedaan in Nederland de winkelier aansprakelijk te stellen voor lagere schades. Dat nu is de ondernemersorganisa ties in het verkeerde keelgat ge schoten. Volgens hen gaat het Ne derlandse voorstel veel verder dan de EG-richtlijn. Zij wijzen er bo vendien op dat de winkelier over het algemeen weinig of geen in vloed heeft op door hem verkochte goederen. "Het is daarom uitermate onrede lijk om hem te belasten met de risi co's die de Europese wetgever zelfs niet op de schouders van de produ cent heeft willen leggen", zo schrijft het NCOV in een brief aan de staatssecretaris van economi sche zaken. Het KNOV en NCOV menen dat voor de consument al tijd de mogelijkheid bestaat via al bestaande wetgeving (wanpresta- Niet zo'n vaart Een woordvoerder van de Consu mentenbond dacht dat het wel niet zo'n vaart zou lopen met de verze keringspremies. "Het ligt zo voor de hand dat er bij te halen", zo zei hij. Hij wees er verder op dat de consument weinig geholpen is met de EG-richtlijn. Uit onderzoek van de bond is namelijk gebleken dat de meeste schades, zo'n 60 procent, door slechte produkten onder de 1250 gulden liggen. Een woordvoerder van het minis terie van economische zaken zei dat de staatssecretaris nog geen standpunt heeft ingenomen. Op dit moment worden alle kanten van de produktaansprakelijkheidswetge- ving nog bekeken, daar hoort ook de visie van de ondernemers bij, zo zei hij. De overheid heeft de zoetstof as- partaam toegelaten voor gebruik in frisdranken en zuivel. Dat besluit is deze maand op 5 augustus van kracht geworden. Aspartaam is in- geveer 200 maal zoeter dan suiker, bevat nauwelijks calorieën en heeft geen nasmaak. De stof is nu al in 60 landen goedgekeurd. Voor al in Europa, de VS, Canada, Au stralië en Japan wordt aspartaam op grote schaal gebruikt. De internationale associatie van zoetstoffabrikanten heeft de toela ting van aspartaam toegejuicht. Hiermee wordt volgens haar het aanbod van calorie-arme produk ten vergroot in het belang van de consument. De toelating loopt in middels vooruit op een nieuw Zoetstoffenbesluit krachtens de Warenwet. Tot dusver was aspartaam in ons land verkrijgbaar als zoetje, dat men kan toevoegen aan een drank als smaakmaker. Voordelen van de stof zijn dus weinig calorieën, de smaak, maar ook dat er geen tand bederf door heet te ontstaan. In ons land is het DSM dat plannen heeft voor de produktie en daar voor een fabriek bouwt. Brood- en banketbakkerij J. NIEVAART Sumatrastraat 155 tel- 071-220895. WEEKREKLAME: Roombotercake van 5,25 voor3,98 ZATERDAGREKLAME: 10 zachte witte bolletjes van 4,60 voor 3,75 Bij Elpee: alle Ip's uit de top 75 voor rond de 21,-. Alle enkele cd's onder 40, Vismarkt 4, achter stadhuis. OPENHAARDHOUT TE KOOP eiken, beuken, berken, esdoorn en drooghout. Gezaagd en gekloofd. Thuis gebracht95,- per kub. 02267-3101 Dierenspeciaalzaak R. Karei Steenstraat 21, Leiden tel. 071-120629 Alléén deze week: grasparkieten in diverse kleuren. Normaal 17,50 per stuk. Nü10,- per stuk Oud Oude Herengracht 17, Leiden 071-121769 Aanbieding: 1 kilo schouderkarbonade 5,50 per kilo Dick van der Hulst W. Klooslaan 5, Leiden 071-310835 20 Braziliaanse pers sinaasappelen voor 3,98 Nieuwe Michael Jackson CD Bad nu39,90 Nieuwe Beestenmarkt 30, Leiden 071-142000 Van Engelen Bevrijdingsplein 31, Leiden 071-766210 James Grieves appelen 2 kilo1,98 Hollandse James Grieves 2 kilo1,98 Groente en fruithandel P.STRAVER Planciuspantsoen 15 - Voorschoten 't Hart van Leyden Nieuwe Rijn 37, Leiden 071-126066 KOFFIE MET GEBAK 2,50 GROENTE EN FRUIT Wagnerplein 13 - Leiden - Tel. 761835 Tegen inlevering van deze waardebon 10 stuks3.98 Zuivel- en Delicatessenhandel De Geus voor boerenkaas en 10-tallen soorten buitenlandse kaas. Doezastraat 8, Leiden. RINO VERBERG 250 gram Bekroonde Leverworst ƒ1,95 Haalemmerstraat 180, Leiden KNIP PIERRE UIT Tegen inlevering van deze bon op kipfilet, kalkoenfilet en maiskipfilet. 7^- Bevi Kwaliteit Slagerij Aat Arbouw Schoolstraat 180, Voorschoten, 01717-3522 500 gram biefgehakt5,50 r Bevrijdingsplein 30, 2321 BW Leiden, tel. 071-762761 Nic. van Cassel De Genesletstraat 2c, Leiden tel. 071-310300 Roombotermoppen 250 gram van 5,- r 3,98 donderdag en vrijdagvoordeel 3 kilo speklappen -te? nu10,- 1 kilo extra magere paardelappen 7,50 1 kilo magere varkenslappen *98 nu6,98 1 kilo mager nasi- of bamivlees SK nu4,98 Hogewoerd 37, Leiden tel. 071-122412

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8