Nieuw gemeentehuis op de tocht Raad Leiderdorp strijdt voor zijn bevoegdheden Og-belasting Voorschoten moet omhoog en omlaag Meerderheid raad Oegstgeest wil grotere dependance Opknapbeurt voor woningen Wassenaar bezorgd over Warenar Woningen voor ouderen in Wassenaar-centrum Mavo heeft na veertig jaar naam Leiderdorper krijgt zeven maanden cel voor mishandeling Dief mist drank maar ziet politie. LEIPS MOPEFESTIVAL '87 EN LEIPSE SOUNPMIX-SHOW IN 3 OCTOBERHAl (M0RSKWART1ER) vrijdag 4 sept. 19.00-24.00 uur zaterdag 5 sept. 19.00*24.00 uur, zondag 6 sept. 13.00-17.00 uur. PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 LEIDERDORP - Een Leiderdorp- se raadsmeerderheeid (WD, PvdA, D66 en PPR/PSP) is in bot sing gekomen met B en W. De par tijen vinden, anders dan burge meester en wethouders, dat de commissie beroeps- en bezwaar schriften zich wel mag uitspreken over planologische uitgangspun ten van bestemmingsplannen. Tij dens de raadsvergadering van gis teravond lieten ze dat duidelijk blijken. Aanleiding voor de discussie was het slepende conflict rond de bouw van een garage achter een woning aan de Zijldijk. B en W hadden be woner Pret aanvankelijk laten we ten dat hij de garage wel kon verge ten. Het bouwsel zou de zichtlijn doorbreken en het beleid van Lei derdorp is er nu juist op gericht dat te voorkomen. Pret diende een bezwaarschrift in en vond wel gehoor voor zijn klachten bij de commissie voor be roeps- en bezwaarschriften. De commissie wilde het probleem op lossen door in het bestemmings plan de omschrijving tuin in erf te wijzigen. Het college van burge meester en wethouders vond dat de commissie daarmee haar boekje te buiten ging. Ze moest zich be perken tot 'de juridische toets van de besluitvorming', zoals dat heet. Veeg De commissie was het daar, met uitzondering van het CDA, niet mee eens. H. van der Zande (PPR/ PPR) begin erover en W. Kruide nier (WD), V. Molkenboer (PvdA) en H. Lamers (D66) vielen hem bij. Wethouder J.den Boeft (CDA) ver klaarde hierop dat hij niemand een veeg uit de pan had willen geven. "Het ging slechts over de zakelijke vraag welke commissie competent is in planologisch omstreden kwes ties: de commissie beroeps- en be zwaarschriften of de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu?". Of de garage van Pret ooit nog mag worden geraliseerd hangt af van de discussie in laatstgenoemde commissie (rovm). Een eerste noti tie over dergelijke struikelblokken werd afgewezen, maar Den Boeft beloofde een tweede stuk 'met hel dere lijnen voor een nieuw beleid'. VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten willen de reinigings rechten met drie procent verho gen. De onroerend-goedbelasting voor gebruikers zou met 7,6 pro cent moeten stijgen, terwijl de ogb voor zakelijk gerechtigden met 4,6 procent omlaag kan. Dit blijkt uit een raadsvoorstel, dat deze maand besproken gaat worden. De belasting voor de zakelijk ge rechtigden moet omlaag omdat de opbrengst anders het limiet zou overschrijden. Wanneer de ge meente niet tegelijkertijd de tarie ven voor gebruikers zou verhogen, ontstaat een gat in de begroting van 97.000 gulden. En dat lijkt de dagelijks bestuurders niet wense lijk. Om eenzelfde exploitatietekort te krijgen als in 1986, zouden de reinigingsrechten zes procent moe ten worden opgeschroefd. De da gelijks bestuurders vinden dat ech ter wat te ver gaan, nu een nieuwe vuilbranding een nieuw kosten plaatje gaat opleveren en de tijd is aangebroken voor heroverwegin gen en verkenningen. Zo willen B en W, blijkens hun voorstel, bekijken of Voorschoten van vuilniszakken naar minicon- tainers moet overstappen. Daar naast willen ze uitrekenen hoeveel extra vuil de nieuwbouwwijk Star- renburg kan opleveren en hoe duur modern opgezette woonwij ken eigenlijk zijn, als het gaat om vuilophaal. Van antwoorden op dergelijke vragen hangt weer af of OEGSTGEEST - In de Oegstgeester gemeenteraad is geen meerderheid te vinden die de plannen van twee top-amb- tenaren ondersteunt om de gemeente-ambtenaren in een heel nieuw gemeentehuis, elders in het dorp, onder te brengen. D66 en de WD zijn de enige die de nieuwbouw- optie "warm willen houden". Die twee fracties zijn goed voor acht van de zeventien stemmen. CDA, PvdA, PPR voelen nog het meest voor een door PvdA'er Weg man ingebrachte variant. Die komt neer op het slopen van de Wilhel- minaparkpanden 25 en 27 (de aan de overkant van het gemeentehuis gelegen dependance) om daar een 'Kom nooit meer om effieiëncy' OEGSTGEEST - Gemeentesecre taris F. Willeme is duidelijk teleur gesteld in het 'nee' dat een krappe meerderheid in de gemeenteraad tegen zijn plannen tot totale nieuw bouw heeft laten horen. Doordat B en W nog geen standpunt hebben ingenomen was de eerste ambte naar gisteravond genoodzaakt zijn eigen plan te verdedigen en met de diverse fractie-voorzitters in dis cussie te treden. Dat ging af en toe hard tegen hard. Willeme besloot de drie uur durende zitting met: "Als de raad helemaal niets doet aan ambtelijke huisvesting, dan gaat het op de nummers 25 en 27 (Wilhelminapark) een beetje door regenen. Verder niets. U leeft ver der, ik ook. We moeten niet drama tiseren. Maar u moet mij in het ver volg niet meer om een efficiënter ambtelijk apparaat komen vra gen". Willeme wil zoals bekend een centraal gehuisvest ambtenarenap paraat. De voordelen daarvan zijn niet in geld uit te drukken en dat is lastig discussiëren. Toch moet de gemeentesecretaris van de fracties nu alle "knelpunten" die hij heeft geconstateerd op papier zetten. bescheiden gebouw van drie lagen te laten verrijzen. Het hoofdge bouw aan het Wilhelminapark 17 blijft in die PvdA-variant uiteraard zijn functie behouden. Een en an der is gisteravond in de raadscom missie bestuurlijke aangelegenhe den duidelijk geworden. B en W hadden tot gisteravond nog geen standpunt ingenomen. Zij wilden eerst de beraadslagin gen van gisteravond afwachten. Vandaag praten zij verder maar het heeft er alle schijn van dat zij niet met het klaarblijkelijk onhaalbare voorstel tot totale nieuwbouw in de gemeenteraad komen. Boven dien is de tijdsdruk die de werk groep 'ambtelijke huisvesting' in de discussie had gestopt, radicaal verwijderd. Van het streven om de gemeenteraad al in september tot een definitief besluit te laten ko men, is nu unaniem afgezien. Het wemelde van de verschillen in inzichten en varianten in de raadscommissie. Over één ding "zijn de fracties het in elk geval eens cn dat is dat er wel wat moet ge beuren met de ambtelijke huisves ting. De discussie is er echter niet eenvoudiger op geworden nu alle fracties hun standpunt gedeeltelijk hebben gewijzigd of zelfs zijn om gedraaid als een blad aan een boom. De WD bij voorbeeld had zich tot op heden nog niet zo voor nieuwbouw uitgesproken als frac- VALKENBURG - Met het groot onderhoud van 33 woningen aan de Claudiusdreef en de Franken burg in Valkenburg wordt nog dit jaar begonnen. De gemeenteraad stelde gistermiddag het benodigde krediet van 1.253.937 gulden be schikbaar. Aannemersbedrijf W. Oosterlee uit Valkenburg zal de klus klaren. Onder meer schoorstenen, dak pannen, ramen, kozijnen en voeg werk worden vernieuwd. Ver wacht wordt dat de provincie nog met een bedrag van 390.456 gulden over de brug komt. tievoorzitter Rijks gisteravond deed. De liberalen pleitten er in de vorige ronde juist voor eens na te .gaan welke gemeentelijke taken moeten worden afgestoten om in het bestaande pand aan het Wilhel minapark te blijven passen. Ook D66 dacht veel meer die kant uit. Beide fracties zijn nu de grootste voorstanders van nieuwbouw. De PvdA wilde aanvankelijk be kijken of bij de nieuwbouw een nieuw onderkomen van de biblio theek kan worden betrokken. Fractieleider Wegman gister avond: "Voorstanders van nieuw bouw moeten de PvdA niet tot hun medestanders rekenen". Het CDA wilde het pand Rhijngeesterstraat- weg 2 als dependance gebruiken. CDA'er Verhagen "goed e Slecht geld"(Archieffot Fractievoorzitter Verhagen gister avond: "Bij nader inzien is die CDA-variant niet wenselijk. Je moet geen goed geld naar slecht geld dragen". Verhagen doelde hiermee op- het gegeven dat wan neer Rhijngeesterstraatweg 2 een ambtenarenkantoor wordt, daar mee de bouwvallige panden Wil helminapark 25 en 27 niet zijn op geknapt. Die panden zijn zo ver schrikkelijk slecht dat WD'er Rijks ze "onverklaarbaar be woond" noemde. Verleden Waar alle fracties vreselijk tegen aanhikken is het verleden, zo werd weer duidelijk. Zoals bekend is er aan het begin van de jaren tachtig voor 6,1 miljoen gulden verbouwd aan hoofdgebouw Wilhelminapark 17 en wordt er vanuit de burgerij - nu zo'n tien jaar later - hoogst ver ontwaardigd gereageerd op de plannen voor totale nieuwbouw. D66'er Poelmans wees erop dat die nieuwbouw, waarvan hij dus zelf voorstander is, "volslagen uit de lucht komt vallen". En: "De burger zal in het gunstigste geval vragen of ze daar op het gemeentehuis soms gek zijn geworden". De de mocraat betoogde dat tijdens de raadsverkiezingen in 1986 er met geen woord is gerept over een nieuw gemeentehuis, net zo min als in het'collegeprogramma. Om de bevolking aan het woord te la ten pleitte Poelmans voor een refe rendum. Hij had al een concept vragenlijstje gemaakt, maar D66 is de enige die zo'n referendum wil. Poelmans is zelf voor nieuw bouw omdat hij aangetoond vindt dat dat het goedkoopst is. Ook de WD denkt er zo over maar wil nog wat meer cijfers op tafel hebben. Voorman Rijks wil beter uitgere kend zien dat het huren van een nieuw gemeentehuis goedkoper is dan kopen. Gisteravohd werd dui delijk dat er na zeven jaar er een "omslagpunt" is en dat na die ze ven jaar kopen juist weer goedko per is. Dat zou kunnen worden op gevangen door de opbrengsten uit de verkoop van het huidige ge meentehuis tegen een aantrekkelij ke rente weg te zetten. Rijks vroeg zich af "of deze raad sterk genoeg is om dergelijke fondsen voor nieuwbouw te kweken". Aan het verleden heeft de libe raal niet zo'n grote boodschap. De vraag of tien jaar geleden niet al tot nieuwbouw in plaats van verbouw besloten had moeten worden, is in zijn ogen "niet relevant voor nu". En: "Was die vraag ook gesteld als we niet voor 6,1 miljoen maar voor één miljoen hadden verbouwd? En lossen we met de beantwoording van die vraag de huidige proble men op?". Tekort Ondertussen kan Voorschoten het zich niet permitteren de reini gingsrechten ongemoeid te laten. Door de extra aanvoer en een hoge re tonnageprijs moet ze veel extra kosten maken, die niet helemaal worden vergoed door een groter aantal heffing-betalers. Wanneer de gemeente niets doet groeit het exploitatietekort van 295.612 gul den in 1986 naar 373.027 in 1988. Percentueel komt het erop neer dat de gemeente dan op een dek kingspercentage van 77 procent zou komen, 23 procent onder de 100 procent die B en W in 1990 wil len halen. De verhoging met drie procent betekent concreet dat bewoners van bejaarden-etages geen 8,05 maar 8,30 per maand gaan betalen. Bewoners van overige bejaarden woningen en flatwoningen gaan van 10 naar 10,30 per maand, ter wijl voor vuil uit overige woon ruimten voortaan 13,90 wordt gere kend. WASSENAAR - De politieke par tijen van Wassenaar zijn bezorgd over Warenar, het tot cultureel cen trum getransformeerde Jeroen- huis. Uit een plaatselijke krant hebben zij begrepen dat het pacht- of huurcontract 'duidelijk ondui delijk' is, de gebruikers een was lijst van vragen hebben en de be heerder zijn huurprijzen zou willen verhogen omdat te weinig bezoe kers blijven napimpelen. In een brief aan burgemeester en wethouders vragen ze of een ge meentelijke woordvoerder het con tract inderdaad zo onduidelijk vindt als in het artikel wordt ge suggereerd. Een Wassenaarse jour nalist had zelfs uit zijn mond opge tekend dat niet duidelijk is of het een huur- dan wel pachtcontract is. De beheerder zou zich daardoor afvragen of hij wel zo moet sleute len aan het gebouw als de gebrui kers graag zouden willen. De bal letschool vroeg bijvoorbeeld om nieuwe lampen en had klachten over de vloer. De toneelvereniging had 'een waslijst van vragen' over de belichting van het podium en een toezegde loopbrug. In hun vra gen aan B en W willen de partijen precies weten welke vragen er le- Over een eventuele verhoging van de huurprijzen zijn ze zelfs fel. Van een deelnemer van de Kultu- rele Kern Wassenaar hoorden ze dat zo'n verhoging zestig procent zou kunnen bedragen, en de raads leden willen van B en W weten 'hoe dat dient te worden uitgelegd'. Het indienen van de vragen leidde gis teravond niet tot eën discussie. WASSENAAR - De politieke par tijen van Wassenaar zijn akkoord met de sloop van de oude LHNO- school de Spinbaan aan Klooster- land en willen dat in de nieuw bouw woningen komen voor oude ren. Dit bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering. Wethouder J.C.M. Greep van volkshuisvesting was het met de partijen eens, maar wees erop dat ook andere bevolkingsgroepen hier terecht kunnen. 'Er moet een evenwichtige op bouw plaatsvinden en goed beke ken worden wat wel en wat niet kan', sprak hij gisteravond. Voor dat de discussie losbrandde eiste D.B. Wisbrun dat zijn verkoepelen- de Stichting Samenwerking Be- jaardenwerk Wassenaar (SSBW) betrokken wordt bij de uitwerking van de plannen. De stichting had dit verzoek al in april gedaan, maar hoorde daarna niets meer. Wisbrun hamert op ouderenwo ningen omdat Wassenaar snel ver grijst: in 1980 was 14,7 procent van de inwoners ouder dan 65, in 1990 zal dit percentage volgens provin ciale schattingen gestegen zijn tot 17,5 procent. Een groot aantal 65- plussers wil zelfstandig blijven wo nen, een aantal van hen had zelfs al plannen gemaakt voor een woon groep in de 'oude' Spinbaan. Na de beslissing van gisteravond is het groepsidee weggevlakt en is het de vraag of de nieuwbouw mo gelijkheden biedt. "In de vrije sec tor is hier geen enkele kans op, ter wijl het ook bij bouwen in de socia le sector geenszins zeker is dat groepswonen mogelijk wordt", zei wethouder Barning tijdens een eerdere gelegenheid. Doorstroming De ouderen zijn zo dol op de lo- katie Kloosterland omdat het dichtbij het centrum ligt, vlakbij alle voorzieningen. 'Ze zullen daar door eerder geneigd zijn om daar heen te trekken en hun veelal gro tere woningen elders in het dorp te verlaten, zodat voor anderen meer woonruimte ter beschikking komt en een goede doorstroming wordt bevorderd', aldus de SSBW in haar verklaring. Ook de middenstand kan goed garen spinnen bij wat extra oude ren. Ze blijven het dorp meej- trouw dan hun jongere gemeen tegenoten en hebben minder au to's. 'Hierdoor blijft er meer par keerruimte beschikbaar voor win kelend publiek", aldus de SSBW. De naam Dwars wetering wordt dwars over de gevel geplaatst van de christelijke mavo. (eigen roioi LEIDERDORP - De Christelij ke Mavo-school aan de Muzen- laan in Leiderdorp heeft na een 40-jarig bestaan eindelijk een naam. De school heet voortaan 'De dwars wetering'. De naam is ontleend aan het gezegde 'Wie niet dwars heeft gelegen in z'n jeugd is niet jong geweest'. De school ligt ook aan ae Dwars wetering DEN HAAG/LEIDERDORP/SAS- SENHEIM - Een 19-jarige Leider dorper is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk, voor het mishandelen van twee leeftijdgenoten tijdens een feestje op een Sassenheimse school en het molesteren van twee politiemensen in het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis. De officier van justitie had vijftien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de jongen op het Rijnlands Ly ceum in Sassenheim samen met een kennis twee andere jongens had mishandeld. Verder was bewe zen dat hij twee politiemensen sa men met zijn broers in het Elisa bethziekenhuis had aangevallen. Hij v/as op dat moment in hechte nis, maar als gunst mocht hij toch naar het ziekenhuis waar hij al eer der een afspraak had gemaakt voor een onderzoek. In het ziekenhuis waren ook zijn broers en samen vielen zij de hem begeleidende agenten aan. WASSENAAR - Voordat hij een fles drank had kunnen jatten, is vannacht een 38-jarige man aan gehouden. De man zonder woon- of verblijfplaats, probeerde in een drankenwinkel aan de Ho- gendorpstraat in Wassenaar in te breken. Bij zijn verwoede pogin gen ging het alarm af. De politie hield de man in de omgeving aan, waarop hij zijn poging tot in braak bekende. De man is inge sloten. Een unieke show vol wervelende presentaties n**-r°±- ««otBergef* ^.»cR van de komende NAJAARS- en WINTERMODE door: Vcs"0"5"** Miasnion Toegang slechts 7,50 p.p. (incl. kopje koffie). Inschrijven voorde SOUNDMIXSHOW kan nog: "I TP" VOORVERKOOP: - bij alle deelnemende bedrijven - V.V.V. Leiden - 3 Octoberhal (tijdens kantooruren). V I mm mm V

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12