Mystieke waarheid onthuld door ware kunstenaar Amsterdamse Uitmarkt: half miljoen bezoekers 'The Spiritual in Art' in Haags Gemeentemuseum Woede over ongepubliceerd interview in boekje Toneelvoorstelling 'Boom uit de Tropen' geschrapt MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 KUNST PAGINA 21 Deze Vlaamse steltlopers trokken bijzonder veel aandach t op de Amster damse Uitmarkt, die door een half miljoen geïnteresseerden werd bezocht. (foto ANP) AMSTERDAM (GPD) - "Ik ken geen evenement ter wereld van de ze omvang", aldus een enthousias te Arthur van Schendel, directeur van het Amsterdams Uitburo over de tiende Uitmarkt in de hoofd stad. Evenals vorig jaar kwamen er naar schatting een half miljoen be zoekers op deze culturele opening van het theater seizoen af. Onge veer tweeduizend artiesten, drie honderd voorstellingen, eenzelfde aantal vrijwilligers en 160 informa- tiekramen maakten de Uitmarkt opnieuw tot een groot succes. Vol gend jaar zal het evenement in principe worden verplaatst van de Amstel naar het Museumplein. Dit in verband met het honderdjarig bestaan van het Concertgebouw en omdat Amsterdam zich in 1988 Museumstad mag noemen. Een gezellige drukte, zo ken merkte de Uitmarkt zich ook dit jaar weer. Als een slingerend lint verplaatste het evenement zich langs de oevers van de Amstel, tus sen Munt en Weesperzijde. Thea ters, groepen, kunstinstellingen probeerden ook nu weer met man en macht hun waren aan te prijzen. Kilo's folders werden in handen gedrukt. "Oh kijk, je kan die foto van Sonja Barend voor een kwartje kopen", wijst een enthousiaste passante bij de VARA-stand. Maar ook meer experimentele groepen als de Stichting de Verwarring we ten de nodige belangstelling te trekken. Het publiek is gemeleerd, de belangstelling idem. Als een wolk hangt de barbecue-geur over de route. Rijen mensen voor het bemachtigen van het felbegeerde portie saté of de Vietnamese loem pia. Een punt van grote zorg, al die eetkramen, vindt ook Van Schen del. We proberen het nog wat in de hand te houden, want het is hier geen vrijmarkt op Koninginnedag. Dit jaar werd voor een wat rui mere opstelling van de kraampjes gekozen. Een duidelijke verbete ring, want was het vorig jaar vaak een benauwd dringen, dit keer ver liep alles vrijwel vlekkeloos. Al leen rondom het Muziektheater kon het nog behoorlijk vastlopen. Water Een prachtig uitzicht biedt de ri vier zelf. Alles wat maar enigszins kan varen heeft zich naar de Am stel begeven. Honderden bootjes, waterfietsen, rondvaartboten. De Concertzender zendt vanaf een van deze vaartuigen de klanken uit van Ravels Bolero. De Waterbus Anne- mieke, het inmiddels geflopte ex periment van het Gemeente Ver voerbedrijf, blijkt nu afgeladen uit stekend dienst te doen langs drie opstapplaatsen. De Hoofdstad Operette en de Stadsschouwburg hebben zelf rondvaartboten inge zet. Schrijver/dichter Simon Vinke noog verzorgde acht literaire rond vaarten door de stad. "Ik doe dit nu voor het tweede jaar op de Uit markt. Een prima experiment". Gekleed in zwart fluwelen pak, in de nek een paardestaartje, leest hij onderweg voor uit werk van Mies Bouwhuys, Marsman, Deelder, Patton, Campert en zichzelf. On dertussen verwijzend naar de lite raire bezienswaardigheden op de route. Maison Descartes, de musea en "het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht, bekend van de pro cessen rond Multatuli's Max Have- laar, Van 't Reve en mijzelf'. Waar beter ook dan vanaf het water is de drijvende stellage te zien waar Shusaku en zijn Dormu Dance Theatre samen met het Circle En semble zondagavond zal zorgen voor het spectaculaire einde van de Uitmarkt met de voorstelling Ha- ko. Boeken Op de boekenmarkt voor het Amstel Hotel en de boekenruil- markt even verderop is het min stens zo druk. Zestig uitgeverijen, een literaire salon en als vanouds Boudewijn Buch met de boeken veiling: "Hier Xaviera Hollander, vangen. Wie wil Jip en Janneke. Wie is er pedofiel. Nee, u niet, ik ken ze allemaal. En dan heb ik hier Otto Weiniger. Wie z'n vader is fout geweest in de oorlog, die krijgt het cadeau. Ja, daar komt iemand, ap plaus voor mevrouw". Reuzen Rond drie uur zondagmiddag ar riveert een bonte stoet van Vlaam se reuzen bij het Uitmarktterrein. De carnavaleske optocht is voor zien van majorettes, boerenkapel- len, ridders, soldaten en heksen. En vendelzwaaiers, veel vendel- De stoet is een gift aan de jubile rende Uitmarkt door het Vlaams Cultureel Centrum. De reuzen met folkloristische groepen vertegen woordigen elk een Vlaams dorp met namen als Beatrijs, leper en Hoogstraten. Zo'n duizend Vla mingen bewegen zich tussen Dam en Muziektheater, onderweg ont vangen door de nodige burgemees ters uit Vlaanderen. "Oh, wat mooi", verzucht een felbeschilder- de dame bij het zien van een stoet even fel geschminckte harlekijnen die juist arriveert. Na de vijfender tigste reus houdt een vader het echter wel voor gezien en tot zijn zoontje: "Kom, nou hebben we voorlopig weer even genoeg reu zen gezien, he?" Hoogtepunten waren ook dit jaar weer te zien en te horen. De soul- groep Mama's Dinky Boys bijvoor beeld, die het publiek tot op de ve le caféterrassen deed swingen, Youp van 't Hek, Brigitte Kaan dorp en Paul de Leeuw waren for se publiekstrekkers. Ook de niet- westerse muziek in de Mozes en Aaronkerk vond gretis aftrek. Te genvallers waren er ook. Zo kon de Danskern wegens een blessure van een der dansers niet optreden, moest Marijke Boon het opgeven, omdat haar stem het begaf en liet André van Duin het afweten we gens tijdgebrek. Kosten De kosten van de Uitmarkt be droegen slechts vier ton. Een schijntje, volgens Van Schendel en ook alleen maar mogelijk, doordat alle artiesten gratis optraden en dank zij de inzet van de vele vrij willige medewerkers. "Zou je alles moeten betalen, dan bedragen de kosten als gauw vijf miljoen. De gemeente Amsterdam droeg 160- duizend gulden bij. De resterende 240-duizend kwamen van spon- theosofie speelde een overheersen de rol bij Mondriaans weg naar de abstractie. Hij construeerde een ei gen visuele taal, waarin tegenstel lingen als mannelijk-vrouwelijk en geest-materie centraal stonden. De samenstellers van de tentoon stelling beginnen hun verhaal van de abstracte kunst bij de kunst stroming van het eind van de ne gentiende eeuw die als het symbo lisme bekend is geworden. De kun stenaars die tot die periode behoor den hadden niet alleen belangstel ling voor spirituele zaken, maar keerden zich in hun werk ook steeds verder af van de zichtbare werkelijkheid. „Je kunt natuurlijk nog verder teruggaan in de kunstgeschiede nis" stelt Flip Bool, „maar het is wel zo dat er aan het eind van de negentiende eeuw een heel sterke tendens was naar het verbeelden van het onzichtbare. Bij Jan Toor op zie je de rooklijnen, hij ging mu ziek uitbeelden. De kunstenaar als priester, als degene die het onzicht bare zichtbaar kan maken, dat heeft heel erg meegespeeld. In die zin vinden de abstracte kunste toen in Amerika een enorme vlucht, doordat veel kunstenaars Europa ontvlucht waren. Maar van de vroege Amerikaanse abstracten, daar zie je eigenlijk nooit iets van. Hartley bijvoorbeeld vind ik heel verrassend, net als O'Keeffe. Die mensen kennen we hier eigenlijk nauwelijks." Specialisten uit de Verenigde Staten en uit Europa, onder wie de Nederlander Carel Blotkamp die in het verleden over het symbolisme en over De Stijl publiceerde, werk ten mee aan het project, dat zo'n tien jaar heeft gekost. „Een enorme kluwen van mensen is erbij betrok ken geweest om informatie uit wis selen", stelt Flip Bool. „Er is een veel discussie geweest over wie in de tentoonstelling zouden moeten zitten. Bij de keus is er sterk vanuit gegaan dat het aantoonbaar moest zijn dat kunstenaars direct of indi rect mystieke bronnen gebruik ten." Die stellingname heeft ervoor ge zorgd dat de Amerikaan Frank Stella niet te zien is op 'The Spiri- DEN HAAG - In de publieke dis cussie rond de verkoop van de Hil- versumse Mondriaan was het on langs weer te horen en te lezen; zo'n schilderij met twee lijnen er op, dat kan een willekeurig zoontje van een willekeurige Nederlander toch ook maken. Er zijn weinig kunstvormen die zoveel onbegrip of woede oproepen als juist de ab stracte kunst. „De discussie die al jaren in vak kringen aan de gang is over het ontstaan van deze kunst is op één of andere rare manier nooit door gedrongen tot het grote publiek", zegt Flip Bool. „Dat publiek ziet zo'n schilderij van Mondriaan nog steeds als twee lijntjes. Als kunst historicus weet je natuurlijk beter. Mensen als Kupka, Kandinsky en Mondriaan hebben ontzettend na gedacht over waar ze mee bezig waren. Die abstracte kunst kwam niet uit de lucht vallen. Mondriaan pakte niet een lineaal en zei: nu ga ik eens twee strepen zetten. Zijn werk staat voor een wereldbeeld. Een soort utopie dat je als kunste naar een antwoord kunt geven op .levensvragen. De puur formalisti sche benadering heeft, met name door het werk van een aantal Ame rikaanse critici, jarenlang een grote rol gespeeld. Een deel van de ab stracte kunst is natuurlijk ook puur lijntjes. De relatie tussen vorm en inhoud lag in het begin heel duidelijk. Maar op een be paald moment zijn er mensen ge weest die alleen die vorm maar za gen en die zijn gaan imiteren." Tegenstelling „De kunstenaar moet iets te ver tellen hebben, want zijn taak is niet de beheersing van de vorm, maar het aanpassen van die vorm aan de inhoud", schreef Wassily Kandins ky in 1912 in zijn boek „Ueber das Geistige in der Kunst". Het boek leende zijn naam aan de tentoon stelling in Den Haag en is het be langrijkste manifest over de ab stracte kunst. Kandinsky zocht zijn inhoud bij de theosofie en de boeken van Ru- dolf Steiner. De vibratie, volgens de theosofie het bindend element tussen de materie, moest ook uit zijn schilderijen blijken. Diezelfde Piet Mondriaan, Passiebloem, ca. 1908. Prins Claus opent morgen de grootste schilderij ententoonstelling die ooit in het Haags Gemeen temuseum is gehouden. Tot en met 22 november is de hele bovenverdieping van het museum ge vuld met de expositie 'The Spiritual in Art. Het mysterie van de Abstracten 1890-1985'. In de Verenigde Staten, waar de tentoonstelling in Los Angeles en Chicago te zien was, kwamen honderdduizenden kijken en werd de expositie als één van de belangrijkste thematentoonstellin gen van de jaren tachtig omschreven. De Engels talige catalogus, die qua inhoud en uitvoering im posant kan worden genoemd, werd er bekroond. 'The Spiritual in Art' omvat meer dan 250 schil derijen en tekeningen van 100 kunstenaars uit de Verenigde Staten en Europa met als middelpunt werken van Piet Mondriaan, Wassily Kandinsky, Frantisek Kupka, Kazimir Malevich en de heront dekte Zweedse schilderes Hilma af Klint. Daar naast zullen er werken van onder anderen Beuys, Van Doesburg, Duchamp, Jasper Johns, Kelly, Klee, Munch, Picabia, Thorn Prikker en Pollock te zien zijn. Hoeveel bezoekers de expositie in Den Haag, waar de eigen Mondriaan-collectie nu in histo risch perspectief kan worden bekeken, zal trek ken, daarover wil Flip Bool, hoofdconservator moderne kunst van het Haags Gemeentemuseum en mede-samensteller van de tentoonstelling, geen voorspellingen doen. „Er is niets gevaarlij ker dan speculeren over bezoekersaantallen. Ik verwacht wel veel belangstellenden. En dat zou redelijk uniek zijn, want op abstracte kunst kwa men tot nu toe geen drommen mensen af. De be langstelling bij het publiek voor deze kunst is nog maar erg recent." 'Het Mysterie van de Abstracten', in Europa al leen in Den Haag te zien, wil vooral aantonen dat de invloed van geestelijke stromingen als theoso fie en mystieke bronnen als alchemie een belang rijke rol hebben gespeeld bij het ontstaan van de abstracte kunst. Daarmee wil de tentoonstelling het na 1930 ontstane beeld corrigeren dat deze kunstvorm enkel een stilistische en formalisti sche schakel zou zijn in een ontwikkeling die be gint met het impressionisme. Rond de tentoonstelling wordt een aantal eve nementen gehouden. Op 4 en 5 september komt een aantal van de schrijvers van de catalogus, on der wie Robert Welsh en Sixten Ringbom, voor een symposium naar het Gemeentemuseum. Op 25,26,27 september en 2,3 en 4 oktober wordt een programma met films gehouden. Op de tentoon- steling zelf worden naast de schilderijen en teke ningen ook mystieke boeken uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw getoond. naars hun startpunt in het symbo lisme." Kubisme Eén van de belangrijkste thema's van de tentoonstelling is de correc tie van de opvatting dat vooral het kubisme een zeer belangrijke rol heeft gespeeld bij het ontstaan van de abstracte kunst. Om die bewe ring te ondersteunen wordt een aantal schilderijen van de Zweedse schilderes Hilma af Klint getoond, die overigens nog nooit buiten haar geboorteland werden ten toongesteld. Al in 1907 maakte Hil ma af Klint, die spiritiste was en mediteerde, haar eerste abstracte schilderijen, die ondermeer be stonden uit cirkels en spiralen. Een bewijs voor de geringe invloed van het kubisme aldus de samenstel lers, want die kunstvorm kende ze helemaal niet. door Henk Meutgeert In de catalogus wordt de bewe ring dat het kubisme niet essen tieel was voor de ontwikkeling van de abstracte kunst wel van kantte keningen voorzien. Als er kritiek op de tentoonstelling kan worden geleverd, dan kan dat ook vooral op dit punt gebeuren. Vandaar die reserves. Zo hebben de kubisten Picasso en Lipchitz verklaard ook mystieke bronnen te hebben ge bruikt en zijn er abstracte kunste naars als Lissitsky en Moholy-Na- gy, toch niet de minsten, die uit drukkelijk hebben gesteld dat mystiek geen enkele rol in de tot standkoming van hun werk heeft gespeeld. De werkelijkheid ziet er dus, zoals altijd, heel wat geva rieerder uit dan het op het eerste gezicht zou kunnen worden ge dacht. Ook hoofdconservator Flip Bool wil niet al te uitgesproken zijn over de invloed van mystieke bronnen. „We zeggen alleen dat ze een be langrijke rol hebben gespeeld, maar dat ze zeker niet de enige bron waren. De muziek bijvoor beeld was ook van belang. Toorop noemde een werk 'Orgelklanken' en Mondriaan maakte 'Victory Boogie Woogie' Volgens mij heeft dat weer alles te maken met het im materiële van muziek. Je moet daarbij ook niet vergeten dat er sinds 1839 fotografie bestaat. Er was op een bepaald moment spra ke van een zekere concurrentie. Men moest wel andere wegen gaan zoeken." Verrassend De Amerikaanse inbreng bij de samenstelling van de expositie en de catalogus is duidelijk merkbaar, aldus Bool. „Die invloed is te mer ken bij de keus van kunstenaars. Een aantal van hen is nauwelijks bekend in Europa. Van de genera tie schilders van na de oorlog ken nen we mensen als Newman en Rothko. De abstracte kunst nam Jan Toorop, Opkomst, met tegenwerking, der moderne kunst, 1893. tual in Art'. „Wat je ziet is wat je ziet", heeft hij in het verleden over zijn werk gezegd. De juistheid van die uitspraak wordt in de catalogus wat betwijfeld. Enkele schilderijen zouden duidelijk op oosterse man- dala'a zijn geïnspireerd. „Als hij gestorven zou zijn zou de keus mis- chien anders zijn uitgevallen", al dus Bool, „maar hij beweert bij hoog en bij laag dat hij er niet bij- hoort. Ikzelf heb tevergeefs gepro beerd om Kiefer er in te krijgen." Onthullen Een werk dat ook niet in Den Haag te zien zal zijn is een neons- culptuur van Bruce Nauman uit 1967, dat in het museum Kröller- Müller op de Hoge Veluwe hangt. „De ware kunstenaar helpt de we reld door de mystieke waarheid te onthullen", schreef Nauman in neon. Net zoals Barnett Newman in de jaren veertig schreef: „De huidige schilder is niet bezig met zijn eigen gevoelens of met het mysterie van zijn eigen persoon lijkheid maar met het binnendrin gen in het wereldmysterie." Daar mee hangen deze kunstenaars de zelfde ideeën aan als de eerst ab stracte kunstenaars van kort na de eeuwwisseling. Maar wat is er van hun oorspron kelijke hoogdravende idealen te recht gekomen? Bepaalde ideeën uit de mystieke literatuur werden in de jaren dertig en tijdens de tweede wereldoorlog misbruikt, waardoor bepaalde abstracte kunst ook verdacht werd. De wereld is er (foto GPD) ondanks hun werk niet echt beter op geworden. Een abstract kunstwerk kan te genwoordig een boodschap in zichzelf zijn, zonder een mystieke of spirituele achtergrond, zegt Ro nald Kuspit in zijn bijdrage aan de tentoonstellingscatalogus. Tegelij kertijd constateert hij dat een ab stract schilderij dat wel een spiri tuele waarde vertegenwoordigt een hogere commerciële status krijgt. 'The Spiritual in Art' is daar om niet alleen belangrijk als illu stratie van de veranderde kijk op het onstaan van de abstracte kunst. „Spiritualiteit rechtvaardigt het wereldlijk succes van het abstracte kunstwerk", zegt Kuspit. De kunsthandel zal zo'n constatering welwillend ontvangen. Confidenties over huwelijk Gerard Reve DEN HAAG (GPD) - De dichteres Hanny Michaelis, de ex-vrouw van Gerard Reve, is er woedend over dat er zonder haar toestemming of voorkennis een boekje in omloop is waarin zij zich vertrouwelijk uit laat over haar huwelijksjaren met Reve. Het boekje is een gedeeltelij ke weergave van een interview dat Michaelis jaren geleden toestond aan de literaire documentalist en dichter Nol Gregoor. Het is in 120 exemplaren op de markt gebracht (kosten 12 gulden) door een 'uitge ver' in het Friese Kornwerderzand die zich niet bekend wil maken. Hanny Michaelis herinnert zich dat Gregoor haar destijds na afloop van een langdurig gesprek dat op een cassettebandje werd vastge legd, heeft verzekerd dat het inter view 'voor eigen gebruik' was en nooit gepubliceerd zou worden. In het gesprek deed Michaelis confi denties over haar huwelijk met (toen nog) Gerard Kornelis van het Reve (1948 tot 1959) en de strijd die de auteur met zichzelf moest leve ren over de aanvaarding van zijn homoseksualiteit. De anonieme uitgever heeft vol gens iemand uit zijn kennissen kring met de uitgave de liefheb bers van het werk van Reve een dienst willen bewijzen. Hij heeft het boekje (titel 'Hanny Michaelis over Gerard Reve') dat niet indruk wekkender oogt dan een met nietjes bijeengehouden serie sten cilblaadjes, uitgebracht tegen kost prijs en aangeboden aan een aantal grote boekwinkels in Amsterdam, Den Haag en Groningen. Desge vraagd laten diverse vooraanstaan de boekhandels in deze steden we- Michaelis noemt de illegale uit gave een 'smerige daad van schob bejakken'. "Dit is buitengewoon lafl Je zou een proces willen aan spannen, maar tegen wie als de uit gever anoniem wil blijven? En wat valt er van zo'n heerschap te pluk ken? Niets, in het algemeen. Bo vendien is procederen erg duur". Praktijken Over Gregoor zegt ze: "Ik heb zelf nooit slechte ervaringen met hem gehad, maar met het werk van Vestdijk heeft hij natuurlijk rare, indiscrete dingen gedaan". Nol Gregoor, evenals Hanny Mi chaelis zeer verontwaardigd over de uitgave, verzekert desgevraagd dat hij het bandje nooit aan iemand heeft afgestaan. "Maar door mijn ooghandicap heb ik vroeger bij het ordenen van mijn archieven hulp gehad van een antiquair uit Deven ter, H.J. Kraayenbrink genaamd. Deze man, die werkt met alle mo gelijke pseudoniemen, heeft mij al eerder in verlegenheid gebracht met de erven-Nescio. Als het zo zou zijn dat hij het bandje heeft meegenomen en gekopieerd, dan zou ik dat een ernstige vorm van misbruik van vertrouwen vinden". Geconfronteerd met de 'aantij ging' verzet H.J. (Hein) Kraayen brink zich telefonisch krachtig te gen 'iedere verdachtmaking' aan zijn adres. Hij zegt niets met de band te maken te hebben, evenmin als met de illegale uitgave van het boekwerkje. "Ik drijf tegenwoor dig ook een literair café in Deven ter en daar nodig ik vaak grote na men voor uit. Dan kan ik me zulke praktijken onmogelijk veroorlo- ten het werkje niet te kennen of in bezit te hebben. Hanny Michaelis heeft zelf de 'roof-uitgave nog niet gezien, maar herkent uit enkele citaten uit het boekje het gesprek met Nol Gre goor. "Het is een lang, plezierig in terview geweest dat - aangezien de Zangeres zonder Naam erin voor komt - tegen het eind van de jaren zestig gevoerd moet zijn. Ik kan het niet meer bewijzen, maar ik weet zeker dat Gregoor mij aan het eind van het gesprek nadrukkelijk beloofd heeft het niet naar buiten te brengen". AMSTERDAM - Toneelgroep Am sterdam heeft de voorstelling 'Boom uit de Tropen' van de Ja panse schrijver Yukio Mischima afgelopen zaterdag van het pro gramma geschrapt. Als reden voor het niet meer spelen van dit stuk, dat pas vorige week in première ging, wordt aangevoerd dat het niet aan de verwachtingen beant woordde van de Nieuwe Amster damse toneelgroep. 'Boom uit de Tropen' - met de cors en kostuums - van de Belgi sche architect VandenHove zou bijna de hele maand september in het Amsterdamse Theater Belle- vue worden gespeeld. Vanaf 22 september brengt de toneelgroep, wederom in Theater Bellevue, het nieuwe Nederlandse stuk 'Ismene, of het geblindeerde tuimelraam' van Laurens Spoor.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21