TAD LEIDEN Gevolgen milieu wegen mee bij verkeersmaatregelen Hema maakt geen gebruik van oude vestiging C&A Starterswinkel krijgt van gemeente 70müle LEIDSCH DAGBLAD Goekoop opent 26ste Leidatohuishoudbeurs Gemeente Leiden laat wellicht milieuverkeerskaart maken Zwembad De Vliet zondag open Stormloop op collectie 'Oudheden' in Japan Binnenbrand in snackbar actief in vrije tijd Winst LDM 2 miljoen minder s ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - De Hema zal zich tijdens de bouw van zijn nieuwe winkel aan de Haarlemmerstraat niet ves tigen in het oude pand van C&A aan de Botermarkt. De tijdelijke verhuizing naar de voormalige C A-vestiging is van de baan omdat de nieuwbouw te lang op zich laat wachten. Erica Beheer, eigenaar van het oude C&A-pand. vindt het niet ver antwoord om het pand aan de Bo termarkt nog langer leeg te laten staan en heeft de Hema een ultima tum gesteld. De Hema heeft dat ul timatum inmiddels laten verlopen omdat men er niet zeker van is dat de nieuwbouw spoedig kan begin nen. De start van de bouw is onze ker omdat door omwonenden en een aantal winkeliers uit de Jan- vossensteeg bezwaarschriften zijn ingediend die het begin van de bouw nog enige tijd kunnen op- LEIDEN - Burgemeester Goekoop opent vrijdagavond 11 september de 26ste Leidato huishoudshow die tot en met 20 september in en om de Groenoordhallen wordt gehou den. Zo'n 120 bedrijven zullen er op meer dan 10.000 vierkante me ter hun waren en activiteiten aan prijzen. De Leidse Leidato is een van de druk bezochtste beurzen in de Randstad. Vorig jaar kwamen er meer dan 60.000 bezoekers op af. Een bijzonder onderdeel van de huishoudbeurs is dit jaar de ten toonstelling van zelfgemaakte pop pen, poppenkleding en poppen huizen die in de theatertent wordt ingericht. Het is de bedoeling dat de hobbyisten zelf de tentoonstel ling verzorgen. Mensen die willen deelnemen aan deze expositie moeten een briefje sturen naar het Leidato-bestuur (Haarlem merstraat 293A, 2312 DT Leiden). De bewaking van de tentoonstel ling en de verzekering van het inge brachte materiaal gebeurt op kos ten van de organisatie. Deze stelt bovendien i schikbaar v dingen. Andere vertrouwde onderdelen van de Leidato zijn dit jaar de miss verkiezing, de soundmix-show, de hobby-expositie en de vele mode shows. Nieuw is de aanwezigheid van de kraam van de industrie bond FNV die op deze wijze het vakbondswerk in de Leidse regio aan de man wil brengen. Bij de stand is voorts allerlei materiaal verkrijgbaar over arbeidsvoor waarden. houden. De Hema wil pas verhui zen als de zaak helemaal rond is. Projectontwikkelaar Erica en de Hema waren het aanvankelijk eens over de vestiging van de Hema in het oude C&A-gebouw als Erica ook de nieuwbouw aan de Haar lemmerstraat mocht verzorgen. De bedoeling was dat al in juli met de bouw zou worden begonnen. Di recteur Swaak van Erica Beheer zegt nu niet langer te kunnen wachten op de Hema. Hij wil het gebouw aan de Botermarkt niet langer laten leeg staan. "Dat kost ons geld en dat kan ik ook de win keliers in de buurt niet aandoen", aldus Swaak. Bovendien heeft Eri ca al een huurder (de Kijkshop) die zich definitief, en liefst zo snel mo gelijk, in het voormalige C&A- pand wil vestigen. Probleem voor de Hema is waar men zich straks dan wel tijdelijk kan vestigen. Swaak denkt wel een oplossing voor de Hema te kunnen vinden. "Een klant van zes miljoen laat ik niet zomaar schieten. We zijn druk bezig met een andere tij delijke vestiging in de buurt van de Botermarkt. Ik denk dat dat wel gaat lukken". Overigens verwacht Swaak dat het begin van de nieuwbouw aan de Haarlemmerstraat niet zo heel lang meer op zich zal laten wach ten. De planontwikkelaar denkt rond 1 oktober met de sloop te kun nen beginnen. De bouw van het nieuwe pand zal ongeveer in beslag nemen. LEIDEN - Degenen die gistermiddag het stadhuis passeerden, verkeer den wellicht in de veronderstelling dat een piloot a la Mathias Rust in het centrum van Leiden was geland. Dat was niet het geval. Het zweefvlieg tuig met een spanwijdte van bijna 18 meter, was door leden van de Zuid- jaar Hollandse Vliegclub op het Stadhuisplein opgesteld. Zij zetten daarbij het huwelijk van een van hun instructeurs, Michiel de Nooy, met KLM-stewar- dess Hetty Arens luister bij. Het bruidspaar nam wel in het zweefvliegtuig plaats, maar gingen niet de lucht in. "Zij verkeren al in hogere sferen", al dus een van de leden van de vliegclub. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Een verkeersmilieu- kaart maakt het de Leidse gemeen teraadsleden in de toekomst moge lijk om bij maatregelen als het af sluiten van de Breestraat ook te kijken naar de effecten voor het welijks gekeken. Begrijpelijk, milieu. Tot nu toe wordt bij het ne- want in de meeste gevallen ontbre- men van dit soort verkeersmaatre- ken de gegevens over de toe- of af- LEIDEN Zwembad De Vliet is zondag tussen 10.00 en 17.30 uur toch nog geopend. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het zwem bad vandaag voor de laatste maal dit seizoen open zou zijn. Op grond van de goede weersvoorspellingen heeft de directie sport en recreatie van de gemeente Leiden besloten om het zwembad nog een dag lan ger open te houden. LEIDEN - De Egyptische collectie van het Rijksmuseum van Oudhe den doet het goed in Japan. In ze ven steden van Japan is de reizen de collectie te zien. Van half april tot en met juni heeft de tentoon stelling 180.000 bezoekers getrok ken. De collectie blijft tot eind de cember in Japan. De reizende ten toonstelling van het Leidse muse um omvat 170 voorwerpen waaron der sarcofagen,mummies en een aantal waardevolle dodenboek-pa pyrussen. In Japan is nauwelijks materiaal uit het oude Egypte aanwezig, wat wellicht de verklaring van het gro te succes is. De Japanners laten zich kennelijk niet afschrikken door de relatief hoge prijs van 11 gulden (dat is 800 yen). Daarbij LEIDEN - De Planwinkel uit Delft komt dat tentoonstellingen uit Eu- hoopt binnenkort in Leiden een ropa in dit land bijzonder populair starterswinkel te openen om men- zijn. In elke plaats wordt voor de sen dje een ejgen bedrijfje willen opening en na het beeeindigen van beginnen met raad en daad ter zij de tentoonstelling een speciale ce- de bunnen staan. De gemeente is remonie gehouden onder leiding bereid 70.000 gulden in dit project van een Shinto- of Boeddhistische te steken. Er is ook subsidie aange- pnester. Een groot Japanse kran- vraagd bij het Europees Sociaal tenconcern heeft de expositie met Fonds (ESF). Het is nog onduide- de titel Art from ancient Egypt, jjjk waar de starterswinkel zich zal naar het land van de rijzende zon vestigen. De Planwinkel heeft een gehaald. Sponsors op lokaal niveau ruimte in het Volkshuis aan de maakten het mogelijk de tentoon- Haarlemmerstraat op het oog. stelling op zeven verschillende .Mocht dat niet lukken dan wordt plaatsen te tonen. een ruimte in het Mostertcomplex gelen vooral rekening gehouden met verkeersveiligheid en de snel heid waarmee het verkeer door stroomt. Naar de gevolgen voor het milieu wordt eigenlijk niet of nau- name van luchtverontreiniging en geluidsoverlast. Dat probleem is in de toekomst wellicht van de baan. Het wordt aanzienlijk gemakkelijker om bij het nemen van verkeersmaatrege len rekening te houden met de ef fecten voor het milieu. Met behulp Het verkeer op de Hooigracht veroorzaak veel geluidsoverlast. Er i van de gevels van de woningen. van de verkeersmilieukaart kan bekeken worden welke gevolgen de afsluiting van een straat of een omleiding hebben voor geluid soverlast en luchtverontreiniging. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu heeft een subsidiepot ge creëerd voor het vervaardigen van deze verkeersmilieukaarten. Ook de gemeente Leiden hoopt mee te eten uit deze ruif en heeft geldelijke steun gevraagd van het ministerie van vrom. Als de subsi die wordt toegekend, betekent dat dat 75 procent van de kosten, ruim drie ton, door het rijk worden ver goed. De resterende 80.000 gulden komen dan voor rekening van de gemeente. Computermodel Het gaat overigens niet om een kaart in de letterlijke betekenis van het woord. Het is de bedoeling dat een computermodel wordt ver vaardigd. Het model maakt dan duidelijk wat de effecten voor het milieu zijn wanneer de verkeersin tensiteit en -circulatie in een be paalde straat wijzigen. Zo kan be paald worden welke afsluitingen of omleidingen wat betreft lucht verontreiniging en geluidsoverlast het gunstigst zijn. De kaart wordt overigens niet door de gemeente Leiden zelf sa mengesteld. De afdeling verkeer van de gemeente verschaft wel de benodigde gegevens, maar de feite lijke werkzaamheden zijn uitbe steed aan de Adviesgroep Verkeer en Vervoer (AGV) in Utrecht. Het i gemaakt met het isoleren is d® bedoeling dat het project al (archieffoto) °P sePtember van start gaat. Op de verkeersmilieukaart wordt vanzelfsprekend ook aange geven hoe groot de huidige ge luidsbelasting en luchtverontreini ging in de stad zijn. Doel van het opstellen van de kaart is onder meer om de overlast voor het mi lieu met 30 procent in te perken. Het is de bedoeling door het omlei den van het verkeer het aantal wo ningen waarvoor de geluidsbelas ting 65 decibel of meer bedraagt met dertigprocent te verminderen. En er moet worden gestreefd om maatregelen te nemen om het aan tal woningen dat overlast heeft van veel lawaai - een geluidsbelasting van 70 decibel of meer - te vermin deren. Ook zonder verkeersmilieukaart zal de luchtverontreiniging overi gens verminderen. Aan de over schrijding van de grenswaarden wordt volgens het ministerie van vrom een einde gemaakt door het 'schone-autobeleid'. D. Kuijper van de afdeling ver keerszaken van de gemeente be twijfelt overigens of Leiden wel in staat zal zijn om de geluidsbelas ting aanmerkelijk te reduceren. "Leiden heeft een specifieke ver- keersstructuur; een historische binnenstad met singels en op de randwegen veel doorgaand ver keer. Er zijn nauwelijks mogelijk heden voor handen om de ver keersstroom over een andere route te leiden. De wegenstructuur ligt vast, daar zijn nauwelijks wijzigin gen in mogelijk". Rigoureus De verkeersambtenaar voegt daaraan toe dat om het geluidsni veau met 3 decibel te verlagen het noodzakelijk is de verkeersstroom LEIDEN - Door oververhitting van een frituuroven is gisteren rond het middaguur een binnenbrandje uitgebroken in snackbar De Twee Sleu tels aan de Herenstraat. Hierdoor vloog tevens de afvoer boven de frituur in brand. De schade bedraagt volgens de brandweer ongeveer 20.000 gul den. Na ontdekking van de brand slaagde de eigenaar van de snackbar er in zelf de vlammen voor een groot deel te doven met een blusapparaat. De brandweer heeft daarna de smeulende resten geblust. Tevens is voor de zekerheid met een middeldrukstraal de afvoer afgekoeld, omdat die door het voor een groot deel uit hout bestaande huis loopt. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. gehuurd. De oprichting van de starters winkel gebeurt op verzoek van de Stichting Werkgelegenheid Lei den. De starterswinkel richt zich op langdurige werklozen, vrouwen en etnische minderheden die voor zichzelf willen beginnen. Zij kun nen er advies en begeleiding krij gen en worden zo nodig verwezen naar andere instellingen die kun nen helpen. Volgens de Planwin kel dient dit project 'als een eerste aanknopingspunt maar ook als een laatste strohalm' te functioneren. Vanuit de ervaringen die in de star terswinkel worden opgedaan, krijgt de gemeente bovendien ad vies over versoepeling en vereen voudiging van de regels. De starterswinkel denkt per jaar 128.000 gulden nodig te hebben. Mocht het ESF niet over de brug komen, dan heeft dat een beperkte openstelling van de starterswinkel tot gevolg. In plaats van 40 uur zal de winkel dan maar 20 uur per week open zijn. De subsidie van de gemeente werd bij de bezuinigin gen reeds gereserveerd voor 'advi sering startende bedrijven'. Duivensport LPC vloog vanuit Aalst. De uit slag: 1,8 J. Siera; 2 F. Gijsman; 3,9,10 J. Staffeleu; 4,7 K. v.d. Broek; 5 W.L. Onstenk; 6 K. Lefe- bre. De uitslag van een vlucht uit Chartres: 1,10 P. de Haas; 2,6 J. siera; 3,7 J. Staffeleu; 4,5 F. Gijs man; 8 W.L. Onstenk9 K. v.d. Broek; 10 P. de Haas. De Vriendenclub vloog even eens vanuit Chartres: 1 L. Koop man; 2,5 F.J. Compier; 3,10 W. Siera jr. Wz); 4 combinatie Ligt- voet-Burgmeyer; 6,7,9 combina tie Kooy-Werkhoven; 8 combina tie Bodyn-Vinkensteyn. De vlucht uit Aalst: 1,3,78 combinatie Bo dyn-Vinkensteyn; 2 N. Vogelen zang; 4 combinatie Kooy-Werk- hoven; 5 F.J. Compier; 6 C. Th. Kop; 9 W. de Wit jr.; 10 A. Siera. Hengelsport Hengelsportvereniging TOP viste in de Zaan: 1 H. Schouten 27 stuks, 837 gram; 2 D. Schouten 28 stuks, 767 gram; 3 W. van Ber- kel 21 stuks, 731 gram; 4 J. Moe- nen 17 stuks, 594 gram; 5 J. van Rijn 13 stuks, 352 gram. Visvereniging Hengelsport vis te in de Ringvaart: 1 A. Beij 23 stuks, 3940 gram; 2 W. Verhoef 14 stuks, 3840 gram; 3 H. Boelee 24 stuks, 3410 gram; 4 A. Levahrt 12 stuks, 1880 gram; 5 R. van Eg- mond 6 stuks, 1520 gram. Leidse Volkshuis Wie wil deelnemen aan uiteen lopende cursussen in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk, kan zich dinsdag 1 septem ber inschrijven. Een greep uit het cursuspakket: tekenen, schilde ren, pottenbakken, gymnastiek, yoga en handenarbeid. Inschrij ven kan in het Leidse Volkshuis van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Kinderopvang Het bureau Kinderopvang heeft een brochure uitgegeven over de mogelijkheden voor kin deropvang in Leiden. Wie het wil hebben kan het tegen betaliyig van drie gulden afhalen bij de balie van het stadhuis of tussen 9.00 en 12.00 uur bij het Bureau Kinderopvang aan de Koorn- Recreatiesport De afdeling sport en recreatie van de gemeente houdt in samen werking met het recreatiecen trum Vlietland een cursus wind surfen en een cursus zeilen. De windsurfcursiLSsen duren twee avonden van 18.00 tot 21.00 uur: op maandag 7 en donderdag 10 september, alsmede op dinsdag 8 en vrijdag 11 september. De cur sus zeilen duurt vier zaterdagen, te beginnen op 12 september. Voor aanmelding: directie sport en recreatie, Smaragdlaan 99, 2332 JP Leiden, t.a.v. Aad van der Luit. Er wordt ook een cursus golf vpoor beginners gehouden die maandag 7 september begint. De cursus wordt georganiseerd in samenwerking met driving ran ge De Grunerie aan de Houdrin- genlaan te Oegstgeest. Opgave via tel. 315601 (tussen 8.00 en 10.00 uur), vragen naar Aad van der Luit. Russisch In de Louise de Coligny scho lengemeenschap aan de Kager- straat 7 wordt maandag 31 au gustus een informatieavond ge geven Over de Boerhaavecursus Russich. Aanvang 20.00 uur. In schrijven is ter plekke mogelijk. 'Roomburg' Op het volkstuincomplex Roomburg aan de Vlietweg wordt vandaag (tot 18.00 uur) en morgen (11.30 tot 16.30 uur) een tentoonstelling gehouden van zelfgekweekte bloemen, fruit en groente. Ook zijn er demonstra ties bloemschikken. met de helft te verminderen. "En dat zou om heel rigoureuze maatre gelen vragen. Dan zou je het ver keer door woonwijken moeten lei den om het beter over de stad te verdelen. De belangrijkste voorde len voor Leiden van de verkeers milieukaart zijn dan ook dat in zichtelijk wordt gemaakt wat de gevolgen voor het milieu zijn bij wijzigingen van de verkeerssitua tie". Voor die gemeenten die ver- keersregulerende maatregelen wil len nemen naar aanleiding van de gegevens die de verkeersmilieu kaart heeft verstrekt, komt overi gens geld beschikbaar. Op die ma nier wil het rijk de gemeenten sti muleren milieuverontreiniging aan de bron te bestrijden. Voor Leiden lijkt er in de meeste gevallen toch niets anders op te zit ten dan het treffen van geluidswe- rende voorzieningen op de drukste wegen. De wegen waar de geluid soverlast het grootst is in Leiden, zijn Langegracht, Morsweg (eerste gedeelte vanaf de Morspoort tot de spoorwegovergang), Churchilllaan en de Hooigracht. LEIDEN De winst van de Leids- che Duinwatermaatschappij (LDM) is in 1986 in vergelijking met het jaar daarvoor met twee mil joen gedaald. De daling van de winst heeft overigens geen gevol gen voor het dividend voor de ge meente Leiden, de enige aandeel houder van de LDM. Net als vorig jaar krijgt de gemeente een winst uitkering van 600.000 gulden. De daling van het netto-resultaat tot 3,5 miljoen gulden is voor een deel terug te voeren op de 'LDM-af- faire'. De zuiveringsmethode van de duinwatermaatschappij vond geen genade in de ogen van de in spectie voor de volksgezondheid van het milieu en de LDM moest extra water aankopen uit Den Haag. Hierdoor daalde de winst met een miljoen gulden. Een andere reden dat de winst in 1986 lager uitviel, was dat LDM in 1985 een meevaller had, toen bij het afsluiten van een nieuw contract met de gemeente Noordwijk, een achterstallige betaling van een mil joen werd gedaan. Het waterlei dingbedrijf had het afgelopen jaar niet zo'n meevaller. Uit het jaarverslag over 1986 blijkt ook dat de aanwezigheid van de Aeromonas-bacterie een aan houdend probleem is voor de LDM. Deze bacterie kan in bepaal de concentratie maag- en darm klachten veroorzaken. De richt- waarde van de Inspectie Volksge zondheid werd regelmatig over schreden. De kwaliteit van het drinkwater verschilde in 1986 weinig van die in 1985. De LDM concludeert dan ook in het jaarverslag dat goed en be trouwbaar drinkwater is afgele verd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9