Overschotten gaan olieprijs weer bepalen Flauwe dollar torpedeerde herstel Dans om miljoenen >m miljoenen begint Chemie: studie katalysator nodig voor voortrekkersrol Minimumloon Mexico koestert zich in weelde ert zich in weelde Eerste beelden van betere tv getoond ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 WENEN/LONDEN (Rtr/UPI) - De twee ministers-comite's van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) komen niet, zoals eerder deze week door OPEC-voorzitter Rilwanu Lukman werd gemeld, op 7 september bijeen, maar op 10 september. Dat heeft een functionaris van het OPEC-secretariaat gisteren laten weten. Na enige dagen in de lift te hebben gezeten zijn de olieprij zen licht gisteren gedaald. De aankondiging van Lukman dat twee ministerscomité's, éen voor de produktieplafonds en één voor de prijzen, in september zul len vergaderen zorgden op dinsdag voor een ommekeer in de prijsbe weging van ruwe olie. Onder in vloed van overschrijdingen van de produktieplafonds daalde de prijs van olie uit het Noordzeeveld Brent van 20,65 dollar per vat (van 159 liter) begin augustus tot 17,50 dollar per vat afgelopen maandag. Lukmans aankondiging en het be sluit van Koeweit om weer uitslui tend aan officiële OPEC-afnemers te gaan leveren zorgden in de afge lopen dagen voor een prijsstijging. Donderdag noteerde een vat Brent- olie 18,30 dollar per vat. Gisteren zakte de olieprijs ge middeld met vijf a tien cent per vat. Een vat Brentolie ging voor 18,20 dollar van de hand. West Texas In termediate, de toonaangevende Amerikaanse oliesoort, zakte van 19,65 dollar op donderdag tot 19,55 dollar op vrijdag. De meest verhan delde oliesoort uit het Midden-Oos ten, Dubai, zakte vijf cent van 17,25 tot 17,20 dollar per vat. Ondanks de prijsstijging van de afgelopen dagen wordt de markt door handelaren nog steeds als zwak beschouwd. De overschrij ding van de produktieplafonds door OPEC-leden, die wilden profi teren van de prijsstijgingen die werden veroorzaakt door de span ningen in het Golfgebied, heeft bij 24 jaar DEN HAAG (ANP) - Het mini mumloon gaat 1 januari 1988 voor 23-jarigen met 15 procent omlaag, conform het huidige percentage voor 22-jarigen. De maatregel geldt alleen voor nieuwe gevallen en voor alleenstaanden met een mini mumuitkering. Het kabinet is gisteren op voor stel van minister De Koning (socia le zaken en werkgelegenheid) ak koord gegaan met afschaffing van het minimumloon voor 15- tot en metT7-jarigen en verlaging van het minimumloon van 23-jarigen tot 85 procent. Het minimumloon geldt in het voorstel van het kabinet met ingang van volgend jaar pas voor 24-jarigen. Het kabinet denkt met deze maatregelen jongeren meer kansen te kunnen geven op de arbeids markt, met name degenen met een lage opleiding. Tarwe De Europese Commissie zal in Nederland 60.000 ton broodtarwe uit de interventievoorraden op de markt brengen, zo heeft een woordvoerder van de Commissie meegedeeld. De maatregel is no dig, omdat er door de late oogst te weinig tarwe op de markt is. Daar door ontstaat een opwaartse druk op de prijzen. Ook in Beieren, De nemarken en Belgie zullen de in terventievoorraden worden aange sproken. In totaal gaat het om 118.000 ton. NMB De Nederlandsche Midden- standsbank heeft nu een eigen ves tiging in Brazilië, de NMB Bank Sao Paulo. De Braziliaanse autori teiten hebben toestemming gege ven voor de oprichting van die ves tiging, zo heeft een woordvoerder van de NMB laten weten. Er was wel al een Banco NMB Sudameri- cano in Montevideo (Uruguay) met een filiaal in de Braziliaanse stad Sao Paulo. De NMB heeft dat filiaal naar zich toegetrokken en er 10 miljoen dollar (ruim f20 miljoen) in gestoken. Norit Norit, fabrikant van onder meer medicinale kool, heeft over de eer ste helft van dit jaar een nettowinst gemaakt van f 9,3 miljoen ofwel 37 procent meer dan de nettowinst van f 6,8 miljoen over de eerste zes maanden van vorig jaar. De onder neming stelt in een halfjaarbericht dat de verwachtingen voor de tweede helft van dit jaar goed zijn. De winststijging ging gepaard met een iets lagere omzet van f112 mil joen. Daarbij speelde de omreke ning tegen lagere koersen van dol lar en pond een rol. De directie schrijft de hogere winst voorname lijk toe aan een betere samenstel ling van het Westeuropese assorti ment en een verhoging van bepaal- voor een fors overaanbod gezorgd. „Er bevinden zich op dit moment twintig miljoen vaten olie op zee en een groot deel van die olie heeft nog geen bestemming", aldus een oliedeskunge in Londen. Volgens dezelfde deskundige is het „extreem naief' om te veron derstellen dat de OPEC-comité's in staat zullen zijn iets aan de over- produktie te doen. Andere deskun digen gaan er echter van uit dat de OPEC-landen vorig jaar, toen de prijzen als gevolg van overproduk- tie tot beneden de tien dollar per vat daalden, hun lesje hebben ge leerd. Zij verwachten dat de dat de discipline wel kan worden her steld. Volgens een schatting van het gezaghebbende olietijdschrift Middle East Economie Survey hebben de OPEC-leden in augus tus het gezamenlijke produtiepla- fond van 16,6 miljoen vaten met ge middeld drie miljoen vaten over schreden. De minister van olie van Indone sië, Subroto, heeft laten weten dat als de olieproduktie van de OPEC- leden in het vierde kwartaal over eenkomt met de hoeveelheid die is afgesproken, de olieprijs kan wor den verhoogd tot maximaal twintig dollar per vat. Toen de spanningen in het Golf gebied opliepen stegen de olieprij zen, hetgeen voor de landen aan de Perzische Golf aanleiding was om meer olie te gaan produceren. Toen de spanning wat wegebde daalden de olieprijzen relatief sterk. Deze prijsdaling kan volgens Subroto de landen van de OPEC ertoe brengen zich weer te houden aan de pro- duktie-afspraken. MEXICO-STAD (IPS) - De Mexi caanse staat koestert zich in de on gekende weelde van een ruime va lutareserve. Nog niet eerder had de centrale bank zoveel dollars, mar ken en Zwitserse franken in de kluis liggen. Maar de deviezen voorraad stuwt de discussie over wat er met het geld moet gebeuren op tot nieuwe hoogtepunten. De deviezenreserve bedraagt op dit moment volgens cijfers van de bank bijna zestien miljard dollar (ruim 32 miljard gulden). In 1976 had de bank 1,4 miljard dollar in voorraad. De schulden bedroegen toen 25 miljard dollar. Zes jaar la ter, vlak voor het faillissement van Mexico dreigde, was de reserve iets gegroeid tot 1,8 miljard dollar. Maar de verplichtingen waren toen opgelopen tot 83 miljard dollar. Precies een jaar geleden maakte president Miguel de la Madrid be kend dat zijn land 6,12 miljard dol lar in de kluis had liggen. Op dat moment schommelde de schuld rond de 100 miljard dollar. Dat be tekent dat de reserve in de tussen tijd 2,5 maal is gegroeid. Nu wordt de schuld op 107 miljard dollar ge schat. Grenzen De president van het Nationaal College van Economen, Gustavo AMSTERDAM - Er werden deze week intensieve pogingen ge daan de Amerikaanse dollar voor verder afglijden te behoeden, zonder daarvoor al te grote offers te brengen. Het internationale ef fectenbeurswezen keek adem loos toe en reageerde, al naar ge lang de uitslag, positief of nega tief. Zakte de Amerikaanse munt weg, dan gaven ook de meeste ef fectenbeurzen terrein prijs. Was er sprake van een herstel dan veerde het koerspeil vrijwel overal op. door C. Wagenaar Vooral Wall Street maakte het bont door dagelijks met 20 tot 30 punten verschil op en neer te springen en daarbij zelfs nog een nieuwe historische top aan te slaan. Na drie dagen handel wa ren op onze beurs de internatio nals en de algemene index voor de lokale en de totale markt nog even ver als vorige week vrijdag. Donderdag liet de lokale markt echter 4 punten vallen en het al gemene beurscijfer 3 toen de dol- NIJMEGEN (ANP) - De Konink lijke Nederlandse Chemische Ver eniging (KNCV) en de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie (VNCI) hebben bij de mi nisters van economische zaken en van onderwijs en wetenschappen in een rapport aangedrongen op uitbreiding van het onderzoek naar katalysatoren. Ofschoon Neder land op dit punt een vooraanstaan de positie inneemt, is extra onder zoek onontbeerlijk voor de toe komst van de chemische industrie. De economische betekenis van katalysatoren, die gebruikt worden bij chemische processen en raffina ge, loopt in de miljarden guldens. De ontwikkeling van nieuwe en be tere katalysatoren kan forse bespa ringen opleveren. Voorts zijn nieu we typen katalysatoren nodig voor de produktie van chemische speci aliteiten, zoals farmaceutica, be- Varela, verklaarde deze week dat „het aanpassingsbeleid zijn gren zen nadert en dat het tijd wordt om aan de economische groei te gaan werken". Volgens hem is het on verstandig om op dit moment de reserve te gebruiken voor aflossing van de schuld omdat Mexico goed koper uit is op de tweedehands markt. Schuldbekentenissen wor den nu verhandeld tussen de veer tig en de zestig procent van de no minale waarde en ze worden eer der goedkoper dan duurder. Elke belangengroep meent kan sen te ruiken. De dans om de mil joenen is begonnen, zo lijkt het. Het bedrijfsleven heeft de invloed rijke Kamer van Verwerkende In dustrieën (Canacintra) in stelling gebracht. De industriëlen vinden dat het tijd wordt dat de regering zelf geld pompt in modernisering en uitbreiding van deze „produk- tieve sector" van de economie. De Canacintra wees erop dat fa brikanten tijdenlang hebben moe ten worstelen met hun investerin gen vanwege de strenge eisen over onderpanden. Ondertussen laaide de inflatie op, omdat er wel steeds meer geld voorradig was op de mo netaire markt onder invloed van de valutareserve. De econoom Victor Bernal, van het Economisch Onderzoekscen- lar plotseling weer zwaar weg zakte. Nadat de Amerikaanse dollar vorige week in Nederlandse va luta omgerekend van 2,14 tot 2,045 gulden was teruggevallen brandde deze week een harde strijd los om de dollar op 2,05 gulden vast te houden. Vooral Japan, dat het meeste belang heeft de dollar voor verder afglij den te behoeden, spande zich daarbij sterk in. De Bank of To kio kocht grote hoeveelheden dollars uit de markt en vergroot te daarmede de toch al giganti sche voorraad Amerikaanse dol lars die het land van de rijzende zon zo gestadig aan heeft verza meld. Bovendien is de internationale oliemarkt erg onoverzichtelijk geworden. Na enige weken van forse prijsdalingen geraakte de OPEC zo in paniek dat overhaast een vervroegde bijeenkomst voor volgende week is uitge schreven om orde op zaken te stellen. Sommige leden van de OPEC blijken veel meer olie te produceren dan is afgesproken. Kennelijk in de verwachting dat de spanningen in de Perzische Golf de olie-aanvoer zouden strijdingsmiddelen en kleur-, geur en smaakstoffen. Nederland zal zich naar het oor deel van de chemische verenigin gen meer op moeten concentreren omdat het maken van grote hoe veelheden chemische halffabrika ten, waardoor Nederland overi gens groot geworden is, langzaam verschuift in de richting van lan den die olie produceren. Katalysatoren worden bij ruim tweederde van alle chemische re acties in de industrie gebruikt. trum van de Autonome Nationale Universiteit van Mexico kwam in het geweer voor de kleine onderne mers. Die zijn het meest getroffen door de economische crisis. Bo vendien heeft deze hulp ook nog een sociale kant. Zware tol De Nationale Boerenbond, die gelieerd is aan de regerende Revo lutionaire Institutionele Partij (PRI), heeft meer kredieten voor boeren gëeist. Alleen op deze ma nier kan er meer voedsel worden geproduceerd, bezwoer zij. De vak bonden vinden dat de regering „de sociale sectoren die zware tol heb ben moeten betalen door de infla tie" onmogelijk kan passeren bij de besteding van de reserves. De oppositiepartijen op hun beurt vinden dat de zestien miljard hoe dan ook niet naar het buiten land mag verdwijnen. De conser vatieve PAN stelde bij monde van parlementariër Humberto Rica dat „er geld wordt gevraagd bij de bui tenlandse banken om de economie te reactiveren terwijl het hier wordt vastgehouden". Jorge Alcocer, woordvoerder voor de socialisten, drukte het wat voorzichtiger uit. De regering mag alleen overwegen om schulden af doen vertragen of zelfs stopzet ten. Nu dat allemaal erg mee lijkt te vallen is de zorg om olietekorten omgeslagen in zorgen om over schotten. Voor Amerika was die prijsval van de olie niet onwel kom, want hij verkleinde de kans op inflatie, die juist door de tui melende dollarkoers weer nieuw voedsel had gekregen. De obliga- tiemarkt bood in Wall Street dan ook kloek weerstand, hoewel de dollar nog steeds niet werd ver trouwd. In ons land kwam een eind aan het vorige week op de obligatie- markt opgetreden herstel. Na enige dagen van stabiel koerspeil zakte de markt zelfs weg na het bekend worden van een nieuwe staatslening met ditmaal zes pro cent rente, een half procent meer dan de vorige lening van eind mei. Dit zal naar alle waarschijn lijkheid de laatste staatslening van dit jaar zijn, per traditie nog juist voor Prinsjesdag geplaatst om zo het resultaat in de Miljoe nennota te verwerken. Het renteverschil markeert het ontwikkelingspatroon van de af gelopen zomer op de rentemarkt die onder Duitse druk enigszins werd verkrapt. Nu echter de Zonder deze hulpstoffen verlopen de voor de praktijk interessante chemische reacties uiterst moei zaam. Katalysatoren helpen mole culen met elkaar in contact te ko men en houden ze vast tot de reac tie klaar is. Voor het raffineren bij voorbeeld van olie gebruikt men tal van silicaat- en metaalachtige katalysatoren. Een voedingsmid del kan niet worden gemaakt zon der nikkelkatalysatoren. Het maken van deze hulpstoffen is tot nu toe vaak een kwestie van te lossen als dat uiteindelijk leidt tot meer deviezenreserves, vond hij. Buitenlandse adviseurs tenslotte vinden dat Mexico een goede naam heeft op te houden naar de banken toe. Het wordt hoog tijd dat het land nu zijn overheidsfinanciën sa neert en het tèkort op de^betalings-. balans wegwerkt, vindt Mexico Advisor and Consulting Service, een investeringsadviesbureau. Bestemming De grote zwijger in het verhitte debat is de regering zelf. Waarne mers in Mexico-stad verwachten dat president De la Madrid op 1 september als hij verslag doet van het afgelopen jaar ook een tipje van de sluier oplicht over de be stemming van de zestien miljard dollar. Op het ministerie van financien wordt druk overlegd over verschil lende scenario's. Met de reserve achter de hand profiteert Mexico nu van een voordeliger rentetarief bij nieuwe kredieten. Maar de di recteur Openbare Financien van het ministerie, Jose Gurria, liet de ze week doorschemeren dat het geld mogelijk ook gebruikt kan worden om flink wat schulden op te kopen. overschotten op de Westduitse handelsbalans in juli opnieuw fors zijn gestegen lijkt de Bonds republiek weer voor de keuze te worden geplaatst tot opnieuw een opwaardering van de mark of een flinke daling van de rente. Beide kunnen voor ons land gro te gevolgen hebben. De aandelenmarkt gedroeg zich enigszins nerveus. Dat werd duidelijk uit de negatieve reactie op toch vaak fraaie winstcijfers over de eerste helft van dit jaar. Zoals van Wessanen, Pakhoed en Nijverdal-Ten Cate. Alleen Ko ninklijke Olie wist zich door de herstellende olieprijzen van de verkoopdruk te bevrijden en van zijn dieptekoers van 273 gulden tot rond 280 gulden op gulden te lopen. De rest van de internatio nals deed weinig. Voor de uitgevers was het de week van de winstcijfers. Van El sevier en Wolters Kluwer waren zij conform de verwachtingen, zodat de koersen er nauwelijks op reageerden. VNU was op zijn halfjaarwinst iets lager, maar De Telegraaf reageerde op de lagere winst met een koersverlies van ruim 5%. Ook drukkerij De Boer moest 5% van de beurswaarde in leveren, AMEV en Docdata 10%. het volgen van recepten. Men weet dikwijls dat het op een bepaalde manier moet maar niet waarom het zo gaat. Uitbreiding en versterking van het katalyse-onderzoek kan volgens de KNCV en VNCI helpen deze processen beter te begrijpen, waardoor misschien veel betere en eventueel volstrekt nieuwe kataly satoren kunnen worden gemaakt. Meer doelmatige katalysatoren kunnen vergaande besparingen opleveren. Het stilleggen van een deel van een raffinaderij om de ka- BERLIJN (AFP-DPA-ANP) - De eerste beelden van de in ontwikke ling zijnde Europese High Defini tion Television (HDTV), een nieuw televisiesysteem met een aanzien lijk betere beeld- en geluidskwali teit dan met de huidige tv-appara- ten mogelijk is, zijn gisteren in West-Berlijn vertoond aan de West duitse minister van wetenschap pen Heinz Riesenhuber en zijn Eelde bang om luchtvaartschool kwijt te raken GRONINGEN (GPD) - De Be stuurscommissie Noorden des Lands is er niet gerust op dat de Rijks Luchtvaart School op Eelde gevestigd zal blijven, als de Schrei- ner Luchtvaartgroep de vlieg- school overneemt. „Schreiner heeft zelf al een vliegschool op Beek", aldus de Groninger gede puteerde Johan Remkes, die on langs een delegatie van de Be stuurscommissie bij een gesprek over deze zaak met directeur-gene raal Den Besten van het ministerie van verkeer en waterstaat aanvoer de. „Op die manier zou je een rechtstreekse concurrent voor de RLS in huis halen". Dat het provinciebestuur van Limburg pogingen doet om de school naar Beek toe te halen door gunstige vestigingsvoorwaarden aan te bieden, maakt zijn ongerust- heid er niet geringer op. Ook deel neming van het rijk in een gepriva tiseerde school biedt volgens Rem kes op dit punt onvoldoende waar borgen. „Tijdens ons gesprek met Den Besten hebben wij gezegd dat dan ook andere belanghebbenden, zoals de KLM, defensie en eventu eel Martinair, bij de nieuwe opzet van de school zouden moeten wor den betrokken", aldus de gedepu teerde. „Mijn indruk is weliswaar dat ze in Den Haag ook op deze constructie afstevenen, maar je weet maar nooit". Remkes zegt zich in dit verband vooral zorgen te maken over het minderheidsstandpunt van het mi nisterie van financien, dat zich, in tegenstelling tot de overige deelne mers in de Werkgroep Privatise ring, volledig uit de school wil te rugtrekken. „Ik vrees dat dit ook het standpunt van Ruding is", al dus de gedeputeerde. „In dat geval hebben we de slag nog niet zo maar gewonnen". Tijdens het gesprek met de di recteur-generaal heeft de noorde lijke delegatie gesuggereerd te on derzoeken of samenwerking tus sen de RLS en bestaande hbo-in- stellingen in het Noorden niet tot besparingen zou kunnen leiden. NUTRICIA (ANP) - Het voedings concern Nutricia heeft in de eerste helft van het lopende jaar een fors hogere nettowinst behaald, dankzij de verkoop van Preservenbedrijf bv. De winst uit exploitatie was aanmerkelijk lager als gevolg van de sterk teruggelopen export. De nettowinst steeg van f 18,4 miljoen tot f 28,35 miljoen. Het bedrijfsre sultaat daalde echter van f 26,5 mil joen tot f 16,9 miljoen. BEI JRS W E E K Daarentegen was Audet 5% ho ger en Datex zelfs 10%. De Europese Optiebeurs lag met 233.000 contracten in omzet iets beneden de voorgaande werkweek waarin 251.000 opties werden afgesloten. Akzo kwam op de meeste dagen op de eerste plaats maar woensdag, toen de aandelen ABN van 10 op 1 wer den gesplitst, werden er 10.500 opties in het fonds afgesloten, waarvan 9000 calls, zodat dit fonds toen verreweg op de eerste plaats terecht kwam. De samen met de New Yorkse parallel- markt Amex gestarte Major Mar ket Index had onder de naam XMU Opties een uitstekend be gin. talysator te vervangen, kost onge veer anderhalf miljoen gulden per dag. Als men er door onderzoek in slaagt de levensduur van de kataly sator te verlengen, kan dat een hoop kosten schelen, aldus de KN CV. Onderzoek kan er ook toe lei den dat de huidige' dure katalysa tor in de uitlaat van een auto ver vangen wordt door een veel goed kopere. Katalysatoren, van levensbelang voor de chmische industrie en raf finaderijen met een jaarlijkse om zet van ongeveer zeventig miljard gulden, worden in vrij grote hoe veelheden in Nederland geprodu ceerd. Akzo. Unilever en Shell en twee buitenlandse ondernemingen (Harshaw en Union Carbide) zijn goed voor een jaarlijkse omzet van ruim 600 miljoen gulden. Dit is een derde van de totale produktie van katalysatoren in West-Europa. Franse college van indsutrie Alain Madelin. Dat gebeurde op de Fun- kausstellung, een internationale beurs voor consumentenelectroni- HDTV is een project van Philips, het Franse concern Thomson, Het Duitse Bosch en het Engelse Thorn/EMI. Het zou in de eerste helft van de jaren negentig rijp voor de markt moeten zijn. Het project is een antwoord op een eer der Japans initiatief. Vorig jaar kwam Japan op een bijeenkomst van het Comité Consultatif Inter national de la Radiocommunica- tion met het voorstel voor een we reldstandaard voor HDTV, waar door alle zend- en ontvangappara- tuur zou moeten worden vervan gen. Er ontstond nogal wat tegen stand tegen dit rigoueuze plan en besloten werd toen de Europese te genstanders de kans te geven met een alternatief te komen op de- eerstvolgende bijeenkomst in 1990. De in Berlijn vertoonde beelden le verden 400 procent meer details op en het werkt met 1250 in plaats van de huidige 625 beeldlijnen. Het for maat van het beeldscherm is niet meer de huidige 4:3, maar 16:9 wat een liggend beeld oplevert, waarop bijvoorbeeld cinemascope-films volledig zichtbaar kunnen worden gemaakt. Namens minister De Korte van economische zaken zei topambte naar Van der Harst in Berlijn dat de draagwijdte van het project ver der gaat dan alleen een betere kwa liteit tv. De consumenten-electro- nika is binnen de Europese ver houdingen een wezenlijke pijler van de totale elektronische indus trie. Als die haar positie niet be houdt kan dat vérstrekkende con sequenties hebben voor de positie van deze industrie op andere ge bieden, zoals de informatietechno logie, aldus Van der Harst. HDTV is een project in het kader van het Eureka-technologiepro- gramma. Daarin werken Europese bedrijven samen om hoogwaardige technologische produkten te ont wikkelen. Amerikanen minder rooklustig WASHINGTON - De Amerika nen hebben vorig jaar 584 mil jard sigaretten gerookt. Dat is 1,7 procent minder dan in 1985 en negen procent minder dan in het recordjaar 1981, toen 640 miljard sigaretten werden op gestoken. Het ministerie van landbouw schrijft de daling toe aan de hogere prijzen voor siga retten, de campagnes tegen het roken en een verscherping van de voorschriften waar wel en niet mag worden gerookt. Conflict over te lange zondagsdienst HEERLEN (ANP) - Het chemie concern DSM heeft beroep aange tekend tegen de weigering door de Arbeidsinspectie om werknemers in continudienst op zondag langer te laten werken dan 11 uur. De- Raad van State zal moeten beslis sen of de vergunning al dan niet terecht is geweigerd. Een woord voerder van DSM bevestigde giste ren dat er inderdaad een procedure over deze zaak is aangespannen, maar dat hij hangende deze proce dure geen verdere mededelingen kan doen. Al vele jaren krijgt DSM Chemie volgens vakbondskringen onthef fing om medewerkers op zondag 12 uur te laten werken. Daar werd plotseling bezwaar tegen gemaakt door de Arbeidsinspectie. Die in stantie maakte er ook bezwaar te gen dat vrouwen op zondag even lang mogen werken als mannen. Vrouwen mogen op zondag maxi maal 10 uur werken. De vakbonden zijn het dit keer met DSM eens dat er voor de per soneelsleden voordelen aan ver bonden zijn, indien de ontheffing gehandhaafd blijft. Volgens een woordvoerder van de Industrie bond FNV is de grote meerderheid van de DSM-medewerkers voor stander van een lange zondag- dienst. Voorstellen om de werktijd daarvan in te korten, leden in het verleden steeds schipbreuk. De lange zondag gold steeds als voor waarde bij besprekingen over wij- y.ieinp van het werkronster Op de Londense veiling Christies zijn gisteren 25 nooit gepubliceerde kleurenfoto's van de jaren geleden overle den filmactrice Marilyn Monroe geveild. Ze werden alle door een Canadese firma gekocht, die haar bod via de te lefoon deed. (foto api

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7