Leger kampt tekort soldaten met aan Kok halfslachtig in affaire Van den Bergh Joods lyceum mag leerling weigeren Kosten huisarts vallen mee Defensie gaat werven ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 mmi\< UTRECHT (ANP) - Het ministerie van defensie start vol gende maand een actie om volgend jaar 2.000 tot 3.000 bui tengewoon dienstplichtigen alsnog onder de wapenen te krijgen. Dat zal overigens geheel op basis van vrijwillig heid gebeuren, zo heeft staatssecretaris J. van Houwelin- gen van defensie gisteren in Utrecht bekend gemaakt op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de soldatenvakbond AVNM. In afwachting uitspraak Hoge Raad Defensie gaat tot de wervingsactie over omdat volgend jaar een tekort aan dienstplichtigen dreigt. Dat komt door verruiming van de mo gelijkheden om wegens studie uit stel van militaire dienst te krijgen, Ook gaat Defensie dit jaar aan zienlijk meer uitgeven voor nieuw bouw om de legering op de kazer nes te verbeteren. Daarvoor wordt 100 miljoen gulden uitgetrokken, 60 procent meer dan in voorgaande KUDELSTAART - Het gaat om de twee oudere, gedecoreerde heren ter linkerzijde, J. Richards en J. Ritchie. Lid van het 75ste Nieuw zeelandse squadron in de Tweede Wereldoorlog, waren zij aan boord van de Short Stirling BK 620 die op 17 december 1942 een noodlanding maakte op de Westeinder plassen. Ambassadeur Bolt van Nieuw Zeeland (r) schudde het tweetal gisteren de hand, tijdens een herdenkingsplechtigheid. (foto anp> aldus een woordvoerder van het jaren. De nieuwbouw maakt deel ministerie desgevraagd. Vandaar uit van plannen van Defensie om dat men nu een beroep gaat doen dit jaar in totaal 350 miljoen gulden op de buitengewoon dienstplichti- te besteden aan nieuwbouw en aan gen (tot 35 jaar) die wel werden andere verbeteringen van de werk- goedgekeurd maar die om een of en leefomstandigheden van de mi- andere reden toch niet in dienst litairen. hoefden. De vakbonden van militairen, de jubilerende AVNM incluis, hame- Defensie denkt dat de wervings- ren al jaren op betere huisvesting actie wel zal slagen. Van Houwelin- voor de soldaten door versnelde re gen wees er in Utrecht op dat de novatie en nieuwbouw. Er komen jongemannen die alsnog in dienst nieuwbouwprojecten op de leger- gaan de kans krijgen om een perio- plaatsen Oldebroek, in het West- i werkloosheid te overbrug gen. Bovendien scheppen werkende jongeren door in dienst te gaan voor anderen plaatsen op de arbeidsmarkt, aldus de staatsse cretaris. duitse Seedorf, Oirschot, Kamp Holterhoek (Overijssel), de kazerne in Ede-West, de Friso-ka- zerne in Assen, de Willem de Zwij ger-kazerne in Wezep, de mare chaussee-kazerne in Zoutkamp en het Bernhard-kamp in Amersfoort. jj ,-g I Verder komt een werkgroep van H onn vnny het ministerie binnen zes maanden rxdiiuuucK vuur met voorstellen om het huidige keuringsstelsel te vereenvoudigen. Momenteel worden de (aspirant- )dienstplichtigen twee keer ge keurd: zodra ze 17 of 18 jaar zijn en daarna nog eens vlak voordat ze daadwerkelijk moeten opkomen. Bekeken wordt of die eerste keu ring kan vervallen. Overigens moet het ook in het nieuwe keuringsstel sel mogelijk blijven om al in eerder stadium een uitspraak over even tuele medische ongeschiktheid te verkrijgen, aldus Van Houwelin- gen. gezond eten in bej aardenoord DEN HAAG (ANP) - Het Voorlich tingsbureau voor de voeding en TNO zijn bijna klaar met een hand boek voor voedingsverzorging in ziekenhuizen. Nadat daar ervaring mee is opgedaan zal het worden aangepast voor andere instellingen waaronder bejaardenoorden. Staatssecretaris Dees van volks gezondheid antwoordt dat op schriftelijke vragen van de Kamer leden Beckers en Lankhorst (PPR). Hij bevestigt de conclusie van het rapport Voedingsverzor ging in bejaardenoorden dat de vetconsumptie in bejaardenoorden over het algemeen veel te hoog is. Om daarin verbetering aan te bren gen zal naast inspraak van bewo nerscommissies ook controle een positieve invloed kunnen uitoefe nen. Dees denkt daarbij aan con trole vanuit provincies en gemeen telijke inspecties en controle via de Rijkskeuringsdienst van waren op de voedselbereiding. j 'Zoogrecht voor werkende vrouw moet verbeterd' J AMSTERDAM (ANP)- Het zoog recht in Nederland is wettelijk niet goed geregeld en strijdig met inter- s: nationale regelingen en verdragen. i{ Vrouwen zouden een jaar lang een a voedingsrecht van hun kind moe- 3 ten hebben, twee keer een uur per 'f dag bij een volledige baan en volle- 1 dig doorbetaald, g Dit bepleiten twee vrouwelijke e| juristes - mr. M.Timmers-De Vin j en mr. W. Monster - deze week in i het Nederlands Juristen Blad. In k het kader van het onderzoekspro- ject 'Moederschap en Arbeid' na- vj men zij het zoogrecht onder de J loep. Volgens de juristes blijkt uit on- C derzoeken dat momenteel circa DEN HAAG - Het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh heeft ver moedelijk de moeilijkste zomer uit borstvoeding combineren met hun zijn leven achter de rug. Vlak voor werk. Ruim driekwart van deze dat hij (en met hem de hele poli- vrouwen regelt het zogen „buiten tiek) met vakantie zou gaan, maak- de werkgever om". Zij voeden niet te de Haagse Post bekend dat hij BIDDINGHUIZEN (ANP) - Di recteur openluchtrecreatie mr. W.R.J, van den Hende van het ministerie van landbouw en vis serij gelooft dat de belangstelling onder de Nederlandse bevolking voor een volkstuin niet terug loopt. ondanks de vervuilings problemen die in de afgelopen jaren aan het licht zijn gekomen. Uit recent onderzoek zou zelfs kunnen worden afgeleid dat er een tekort is van meer dan 30.000 volkstuinen, ongeveer 18 pro cent van het huidige aantal. Van den Hende heeft dit gisteren ver klaard bij de opening van de vijf de Nationale Volks- en Moes tuindagen in de Flevohof. Uit een onlangs gehouden pei ling is gebleken dat het volkstui nieren nog nauwelijks negatief wordt beïnvloed door de gevol gen van het ongeval in de kern centrale in Tsjernobyl, vorig jaar Volkstuin niet uit gratie door affaires met gif april. Bodemverontreiniging blijkt, aldus Van den Hende, wel een belangrijke rol te spelen bij de vraag een volkstuin te begin nen of voort te zetten. In gevallen waar onzekerheid over de kwaliteit van de grond bestaat lijken mensen een af wachtende houding aan te ne men. Wordt in een bepaald geval de verontreiniging aangepakt dan lijkt de belangstelling zich te herstellen. Een ander probleem vormen de huurprijs die voor een volkstuin moet worden be taald en de huurvoorwaarden. Soms is die huurpijs zo hoog dat de mensen er door worden afge schrikt. Van den Hende kondigde aan dat het ministerie van landbouw en visserij het buitencentrum De Kemphaan in Flevoland zal over nemen van de-Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders met de be doeling er een landelijk voorlich tingscentrum met voorbeeldtuin voor de amateurtuinder van te maken. Daarnaast heeft het Algemeen Verbond van Vokstuindersver- enigingen in ons land een subsi die toegezegd gekregen van het departement om een voorlich tingscampagne te beginnen over milieubewust tuinieren. Bedoe ling van die actie is mensen er van bewust te maken dat volks tuinieren zonder risico's kan als de aangegeven voorzorgsmaatre gelen in acht worden genomen. Wel meer geld naar tandartsen ADVERTENTIE WEERGALOZE MICHAEL JACKSON ELPEE! J9.95 08-1130-2 [yRQÖIVl&iPREESiyANN 10 0 JAAR wffjpk ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON UTRECHT (ANP) - De kosten van de raming van 5.887 miljoen geble- de eerstelijns gezondheidszorg zijn ven. Dit blijkt uit het Financieel vorig jaar 14 miljoen gulden onder Overzicht Gezondheidszorg en Maatschappelijke Dienstverlening (FOGM) dat kort na Prinsjesdag wordt gepubliceerd. De huisartsen bleven 62 miljoen onder de voor hen geraamde 1.665 miljoen gulden. Bij het kruiswerk (781 miljoen) was er een 'onder- schrijding' van 9 miljoen en bij de kraamzorg (256 miljoen) van 4 mil joen. De kosten voor tandartsen (1.780 miljoen), paramedische hulp (923 miljoen) en ambulante geeste lijke gezondheidszorg (530 mil joen) vielen respectievelijk 46, 10 en 5 miljoen hoger uit dan de ra ming voor 1986. Volgens een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur blijven de niet gehaalde bedragen staan voor het volgende jaar. Zo zal bij de huisartsen 43 miljoen worden doorgeschoven naar 1987 om de in de tarieven verwerkte praktijk- verkleining te kunnen financieren. De overschrijding bij de tandart sen wordt gecompenseerd door de dit jaar doorgevoerde verlaging van de particuliere tandartstarie- Voorzitter A.M.C. van de Zandt van de Landelijke Huisartsen Ver eniging noemde de cijfers „verba zingwekkend". Hij herinnerde er aan, dat de LHV twee keer een kort geding tegen de overheid over de verhoging van de particuliere tarie ven heeft gewonnen. De overheid is in hoger beroep gegaan en zegt, hoewel ze de cijfers kent, opnieuw dat er geen geld is, aldus Van de Zandt. AMSTERDAM (ANP) - Het joods Maimonideslyceum te Amsterdam mag Aram Brucker de toegang ont zeggen totdat de Hoge Raad uit spraak in deze zaak heeft gedaan. Dat heeft de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. H. van Breda, gisteren bepaald in het kort geding dat het schoolbestuur tegen de uitspraak van het gerechtshof had aangespannen. Het hof had de school in juni bevolen de jongen, die door het bestuur als niet-joods wordt beschouwd, toe te laten op straffe van een dwangsom van dui zend gulden per dag. Volgens de president weegt het belang van de school, om tot de uit spraak van de Hoge Raad gevrij waard te worden van een noodtoe stand van emotionele aard op reli gieuze gronden, zwaarder dan dat van de vader om zijn zoon, die al één schooljaar niet op het lyceum heeft kunnen doorbrengen, met in gang van het nieuwe schooljaar wel op die school te kunnen plaat sen. Het valt verder niet in te zien, aldus de uitspraak, dat het belang van de minderjarige Aram werkelijk zou worden gediend door een vooralsnog, ongewisse plaatsing op het Maimonidesly- De president zei dat „met begrip voor gevoelens van teleurstelling en wrevel bij Brucker en de zijnen" tot zijn conclusie was gekomen. Aram Brucker zei zeer teleurge steld te zijn. Hij zal volgens eigen zeggen tot de uitspraak van de Ho ge Raad een openbare school be zoeken. De vader zei eerst met de advocaat te willen overleggen alvo rens hij juridische stappen gaat on dernemen. Volgens de advocaat, mr. K. Beishuizen, staan hiertoe twee wegen open: de Hoge Raad om spoed te vragen bij de afhande ling van de zaak of tegen deze uit spraak beroep aan te tekenen. De uitspraak van het Hof wordt op zijn vroegst half januari verwacht. Een spoedappèl zou ongeveer zes weken duren. Noodtoestand De rechter erkende dat de Stich ting Joodse Scholengemeenschap, waartoe Maimonides behoort, als gevolg van een gedwongen toela ting in een noodtoestand komt te verkeren. Volgens de Stichting zou de uitspraak van het Hof haar dwingen tot een handeling die zij als gevolg van diep gewortelde en De streepjescode bewijst niet alleen de supermarkt goede diensten, ook het leger. Dat bleek gisteren in Rotterdam, waar in het kader ui najaarsoefening Reforger 850 legervoertuigen werden ontscheept. tijdens werktijd of kolven of den het kind in de pauzes. „Waarschijnlijk zijn de niet op de hoogte met hun rechten. Daarnaast zullen velen bang zijn om dit. recht, dat zij nog als een soort privilege zien, aan de werkge- lichter met voorwetenschap uit het bedrij f steunmaatregelen zou hebben gehandeld in aandelen van vliegtuigbouwer Fokker. Dat werd hem niet in dank afgenomen. Van den Bergh ontkende ten stelligste en dreigde via de voor zijn fractie met juridi- ver op te vragen. Vrouwen met kin- sche stappen tegen HP-redacteur deren moeten toch al veel regelen Van Engen. Maar daarmee het tegendeel kon evenmin wor den bewezen. Het is niet goed te praten dat Van den Bergh in aandelen van de vliegtuigfabriek heeft gehandeld, vooral omdat hij als kamerlid nog- moet meebeslissen over deze fa briek. Zelfs de schijn van vermen ging van belangen moet worden vermeden. Van den Bergh heeft daarvoor overigens inmiddels zijn excuses aangeboden en al zijn Fok ker-aandelen van de hand gedaan. met hun werkgever. Hun positie kous allerminst af. Wim Kok zei op de arbeidsmarkt is toch al niet al te rooskleurig en veel vrouwen zijn bang voor hun rechten op te komen", aldus mr. Timmers-De Vin desgevraagd. De exacte reden waarom nig zogende vrouwen van hun ook nu al bestaande zoogrechten_ ge bruik maken zou, volgens mers, nader moeten worden onder zocht. Naast dit onderzoek echter zal het uit 1919 daterende zoog recht drastisch moeten worden verbeterd, aldus de juristes. Dit recht, neergelegd; s nog steeds van kracht c weliswaar de verklaring van Van den Bergh te aanvaarden, maar kondigde enige dagen later toch aan een accountant in te zullen hu ren om de beschuldigingen te onderzoeken. Tim: dOOr Henri Kruithof Wat Kok zich tevoren niet reali se Arbeids- seerde, was dat een accountant _i be- nooit iemand volledig van dit soort paalt, grof gezegd, dat onderne- beschuldigingen kan schoonwas- mers verplicht zijn te zorgen dat Bewijzen van het tegendeel i zogende vrouw „behoorlijk ge- zijn vrijwel niet te leveren. En wat legenheid krijgt haar kind te zo- Kok had moeten voorzien, was dat gen". De juristes vinden dit artikel de accountant zou rapporteren dat veel te ongenuanceerd. „Wat is be- niet te bewijzen viel dat Van den hoorlijk? Wordt de zoogtijd door- Bergh met voorkennis in de aande- _betaald?" zo vragen zii zirh af. len-Fokker had gehandeld. Maar Labiel Maar dat was voor Kok niet vol doende. Na het onderzoek kondig de hij aan „niet graag iemand het nest uit te werken die de bereid- Hp heid toont met een schone lei te be ginnen", maar hij noemde Van den Bergh wel „labiel" en hij kon zich voorstellen dat „het Van den Bergh moeite zou kunnen kosten weer een wijze van functioneren te hervinden". Met deze opmerking ging Kok te ver. Het is van tweeën één. Of je vindt als fractievoorzitter dat een collega-kamerlid niet meer kan functioneren en dan moet je hem dringend verzoeken de fractie te verlaten. Of je vindt dat de handel wijze een goed functioneren niet in de weg staat, maar dan moet je ook voluit achter hem gaan staan. Kok deed echter geen van beide. Hij liet Van den Bergh als het ware gplpn Harry van den Bergh (foto anpi het CDA geleerd zou kunnen heb ben. De christen-democraten lie ten tijdens de vorige kabinetspe riode minister Van Aardenne maanden in onzekerheid of hij zou kunnen blijven na de RSV-affaire. Bert de Vries gaf Van Aardenne toen „een voorwaardelijk groen licht". Een betere manier om een politicus te beschadigen, is er niet. Van den Bergh zal dat ook wel zo voelen. Duidelijk aangeslagen keerde hij terug van vakantie, maar kondigde aan dat hij wel in du Kamer zal hliivnn. F.n daar kan Kok niet veel tegen doen, na zijn eerdere opmerkingen. Van den Bergh zal echter nog lang last heb ben van zijn onverstandige aande lenhandel. Verdeeld De PvdA-fractie heeft, door de vakanties, nog niet over de 'affaire- Van dén Bergh' kunnen spreken en zal dat binnenkort, nu de Kamer volgende week weer aan het werk gaat, moeten doen. In die discussie zijn drie vragen aan de orde: kan Van den Berghs gedrag door de beugel, hoe heeft Wim Kok gehan deld met deze affaire en mogen PvdA-fractieleden in aandelen handelen? Over de eerste vraag is de fractie verdeeld, maar het ziet ernaar uit dat de conclusie zal zijn dat het niet verstandig was wat Van den Bergh deed, maar dat hij wel in de fractie mag blijven. Ook over de tweede vraag wordt in de PvdA- fractie verschillend gedacht. Som migen vinden dat Kok wel wat krachtiger had mogen optreden. Anderen vinden daarentegen dat hij onmiddellijk na de ontkenning van Harry van den Bergh de zaak had moeten laten rusten. Dan was deze ook sneller uit de publiciteit geweest. De derde vraag zal voor de PvdA-fractie uiteindelijk de moei lijkste blijken. Er zijn socialisten die vinden dat kamerleden zich he- lemaal buitfin (ie aandelenhandel moeten houden. Je loopt nu een maal altijd het risico een keer te moeten meebeslissen over een be drijf waar je aandelen van hebt. Om alle schijn te vermijden, is het dan beter helemaal geen aandelen te hebben. Zo ver willen de meeste PvdA- fractieleden echter niet gaan. Net als iedere burger, moeten ook ka merleden het recht hebben in aan delen te handelen. Maar zij moeten wel veel voorzichtiger zijn dan ie der ander. Vermoedelijk zal de fractie aandringen op een code voor kamerleden, waarin staat wat nog wel en wat niet meer geoor loofd is. Over de inhoud van zo'n code zal echter nog langdurig ge discussieerd moeten worden en zo lang zal Van den Berghs naam tel kens opnieuw opduiken. Beschadigd Harry van den Bergh zelf heeft aan die discussies niet veel. Door het halfslachtige optreden van zijn politiek leider, is zijn positie zoda nig beschadigd dat het schier on mogelijk zal zijn weer als volwaar dig kamerlid te functioneren. Hij had zelf beter moeten weten en op stappen. Bij alles wat hij in de toe komst zegt en doet, zal de Fokker- affaire bij andere kamerleden en buitenstaanders in het achterhoofd meespelen. Bij Gijs van Aardenne kan Harry van den Bergh informe ren hoe het is om als beschadigd nolitirus vorder tp mm onwrikbare religieuze normen niet mag verrichten. Het schoolbestuur verwees naar een beslissing van het Opperrabbi naat voor Nederland, de hoogste religieuze leiding van de (orthodo xe) joden, dat het niet is toegestaan om niet-joodse leerlingen toe te la ten. De leraren voor joodse vakken hadden van het Opperrabbinaat het dringend advies gekregen de lessen te stakken als de jongen zou worden toegelaten. Daardoor, zo stelt de Stichting, verkeert zij in de onmogelijkheid om aan de veroor deling van het Hof te voldoen. In dit bijzondere geval is een rui mere taakopvatting van de rechter gerechtvaardigd dan gebruikelijk in een kort geding over opschor ting van een vonnis. De rechter wees in dit verband op het princi piële karakter van de toelatings zaak en op de zwaarwegende be langen van beide partijen. Hij bepaalde overigens dat, ge zien de bijzondere aard van deze zaak, elke partij de eigen proces kosten zal dragen. „Er is in wezen geen winnaar en geen verliezer." Klacht Stiba tegen Blokker niet behandeld AMSTERDAM (ANP) - De klacht van Stiba (Stichting bestrijding an tisemitisme) tegen Jan Blokker en de Volkskrant is door de officier van justitie geseponeerd. In een ar tikel in de Volkskrant van 6 juni over de gevolgen van de Zesdaagse Oorlog zou Blokker zich volgens Stiba schuldig hebben gemaakt aan het beledigen van een groep mensen wegens ras, godsdienst of levensovertuiging. Naar het oor deel van officier van justitie mr. W.G.C. Mijnssen uit Amsterdam is „onvoldoende gebleken dat het ar tikel zodanige uitlatingen bevat dat op grond daarvan met succes een strafvervolging kan worden gebaseerd". In het gewraakte artikel schrijft Blokker onder meer dat de officië le architectuur van Israël hem doet denken aan Albert Speer. Israëli sche militaire onderscheidingen zijn niet te onderscheiden van „het Ijzeren Führerkruis met eikenloof' en een blonde vrouwelijke militair duidt hij met Brunhilde aan. In de religieuze wijk Mea Shearim van Jeruzalem ontwaarde Blokker „achter elk venster een echtpaar Goeree, maar dan omgekeerd". Uit het artikel van Blokker hoeft volgens de officier niet te worden gelezen dat hij Israël en Nazidom op één lijn stelt. „De associaties met de Nazitijd laten zich in het licht van het hele artikel zeker ook verstaan als aanduidingen van vol gens de schrijver te signaleren trekken van een militair bezet tingsregime, zoals Israël dat in de sinds 1967 onder zijn heerschappij staande gebieden zou handhaven". Agressief gedrag loont: sociale dienst keert uit ROTTERDAM (ANP) - De directie van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam ziet zich steeds vaker gedwongen agressief gedrag van cliënten af te kopen met een (hoger) voorschot dan waarop zij normaliter aan spraak zouden kunnen maken. Een woordvoerder van de GSD heeft dat gisteren bevestigd. Bedreiging van GSD-medewer- kers door ontevreden uitkerings gerechtigden neemt volgens hem toe en is in sommige gevallen zo ernstig dat de directie in voorko mende gevallen „om de ambtena ren te beschermen" besluit de ei sen van de cliënten maar in te willi gen. Het is al een keer gebeurd dat een medewerker met een pistool is bedreigd. Volgens de woordvoerder is het „beslist niet zo" dat de onder druk verstrekte voorschotten als onin bare vorderingen worden afge boekt. Volgens hem worden ze uit eindelijk verrekend met de uitke ring van de betrokken cliënt. Om het probleem, dat volgens dc woordvoerder nog niet structureel is, te beteugelen heeft de directie volgens hem al een aantal cliënten schriftelijk verzocht niet meer naar de kantoren van de dienst te ko men, in verband met hun gedrag. Vrouw gedood ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jari ge aan drugs verslaafde vrouw, die vorige week vrijdag voor een weekend proefverlof was vrijgela ten uit de Amsterdamse Bijlmerba jes, heeft tegenover de politie be kend de 86-jarige A.W. Bouts-Keg- ge om het leven te hebben ge bracht. De politie vermoedt dat de vrouw het slachtoffer heeft aange sproken en met het smoesje te mo gen telefoneren de woning binnen is gekomen. Eenmaal binnen heeft zij om geld gevraagd, waarop de oude vrouw begon te gillen. De verdachte trachtte dat te smoren door haar een jasje op de mond te drukken en kneep vervolgens haar halc Hirht

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3