Rijksdienst Wegverkeer slaat nieuwe weg in 'Particuliere onderneming' wordt rekencentrum voor de autobranche F!, ÉO "1 R soiiiiMn i ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 EXTRA PAGINA 27 De Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam slaat een nieuwe weg in. De dienst wordt binnenkort een particuliere onderneming met commerciële nevenactiviteiten. Vele Nederlanders weten echter nauwelijks wat er omgaat in Veendam. Edwin Stokhof, hoofd van het bu reau Deel Drie van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam, glimlacht er nog steeds om. Hij, één van de ongeveer 120 Hagenaars die dertien jaar geleden de „oversteek" van Den Haag naar Veendam aandurfden, haalt een rood boekje uit z'n kast. Z'n glim lach blijft. „Deel drie in de nieuws media", luidt de titel van het boekje en Stokhof is er de schrijver van. door Willem Molema Tien jaar deel drie. Een bloemlezing van tientallen persberichten en een aan tal onthullende aantijgingen van auto mobilisten aan het adres van Stokhof. Z'n glimlach verandert in een daverende lach als hij op pagina 41 de tekst van een aan hem in 1978 gerichte „wenskaart" voorleest: „Stokhof, ik moet op U een grote poep laten! Een auto-bezitter". Deel drie: magische woorden van dit in 1975 ingevoerde autodocument. Be grippen als „Parkstad" en „Sportclub Veendam" verbleken erbij, want Veen dam staat in Nederland vooral voor de Rijksdienst voor het Wegverkeer en an dersom. En met name dankzij dat deel drie. Miljoenen automobilisten komen er mee in aanraking. En toch is er een grote misvatting, want de twee afdelingen in Veendam vormen slechts een onderdeel van de to tale Rijksdienst voor het Wegverkeer. „Zeg maar, dat het administratieve ge deelte van de Rijksdienst voor hét Weg verkeer in Veendam zit", zegt Frits Obers, sinds kort hoofd van de onderaf deling kenteken- en registratiebewijzen waar 150 mensen hun brood verdienen. Het is één van de twee afdelingen die in het imposante gebouw aan het Skager- rak in Veendam zetelt. De andere is de centrale registratie (100 werknemers). Daarnaast heeft de RDW aan de Lloydsweg in Veendam nog een onder afdeling waar onder meer buitenlandse rijbewijzen worden omgewisseld in Ne derlandse. Maar de RDW is meer dan al leen Veendam. De directie, de stafafde lingen en de afdeling Toelating Weg voertuigen (totaal 200 mensen) zetelen nog altijd in Den Haag, terwijl er daar naast zo'n 550 mensen werkzaam zijn op de keuringsstations her en der in Neder land. Maar voor de Nederlander blijft Veen dam de zetel van de RDW. Dat is in al die dertien jaar zo geweest en, zo vermoedt Obers, „dat zal altijd wel zo blijven. We proberen heel vaak, ook aan je collega's in het Westen, duidelijk te maken dat de Rijksdienst meer is dan alleen Veen dam, maar kennelijk komt dat niet over. En dat is ook net zo verwonderlijk, want tenslotte heeft de Nederlander elk jaar met de RDW in Veendam van doen". Grote verhuizing Dertien jaar geleden begon de grote verhuizing van de ongeveer 120 Hage naars naar Veendam. Net zoals het rond de PTT-spreiding toegaat, had ook deze verhuizing veel voeten in de aarde. De verhalen over Hagenaars die bang waren te worden verbannen naar een trooste loos oord, warén in die tijd schering en inslag. Veel moest worden uitgelegd, maar de protesten bleven. Desondanks ging de verhuizing door. Nu, dertien jaar later, zit zo'n 60 pro cent nog steeds in Veendam. En met ple zier. „Want", zo meent Stokhof, „het wo nen en werken hier heeft nauwelijks na delen ten opzichte van Den Haag. Het enige probleem is en blijft dat veel van mijn collega's de familie in het Westen hebben wonen. Maar voor de rest. Nou ja, we vinden het niet zo leuk dat jullie hier in het stadion aan de Langeleegte de Hagenaars in kooien stoppen". Een kwinkslag van een, zo blijkt uit zijn „memoires over tien jaar deel drie", geteisterde man. Een Tilburgse automo bilist noemt hem in een brief van okto ber 1981 „een erbarmelijk en afgetakeld figuur die geliquideerd moet worden". Of hij zich maar even bij het cremato rium in Velsen wil vervoegen. Onderte kend: „Directie structurele vraagstuk ken van de provincie Groningen". En dat allemaal om die ruim twee tien tjes die ook deze automobilist jaarlijks aan de RDW moet afdragen voor zijn deel drie. Twee automobilisten hebben hun acceptgirokaart bekrast met vunzi ge taal aan het adres van Stokhof. Maar niet alleen op die manier worden de frustraties van autorijdend Neder land over hem en zijn collega's uitge stort. De RDW in Veendam is uitge groeid tot een imposant bedrijf waaraan de PTT een goudmijntje heeft. Bekend is het verhaal dat de postafdeling van de RDW dagelijks aan een maximum aan poststukken gebonden is, omdat anders de invasie van de RDW-post op het post kantoor aan het Beneden Oosterdiep tot een chaos zou leiden. Met de cijfers die op de postkamer van de RDW worden genoemd, is dat niet zo verwonderlijk: 1,4 miljoen stukken per jaar komen er binnen en op het postkan toor in Veendam worden dagelijks enke le tientallen postzakken afgeleverd. Om dat allemaal te verwerken heeft de RDW 15 mensen in dienst die zich met postza ken bezighouden. klant. Dit bureau, ook wel „het piekpro dukt van de RDW" genoemd is, zo blijk uit de reacties van autorijdend Neder land, de „hot-line" van de PTT. Voorda het deel drie achter de autoruit zit, den er tussen oktober en februari dage lijks 3000 tot 4000 telefoon gesprekken gevoerd. En dat allemaal nadat in oktober zo'n zes miljoen accept-girokaarten zijn ver stuurd voor het ogenschijnlijk belang rijkste deel van het kentekenbewijs. An dere getallen zijn niet minder indruk wekkend: 500.000 telefoontjes per jaar van automobilisten die het allemaal niet begrijpen en 100.000 teruggestuurde ac cept-girokaarten omdat de gegevens niet meer kloppen. Soms ligt het aan de RDW, maar meestal aan de slecht lezen de en vergeetachtige autobezitter. „We hebben het afgelopen jaar te ma ken gehad met een verschuiving van de optisch leesbare code van de computer, waardoor veel automobilisten voor el kaar betaalden. We hebben dat hier wel in de gaten en het maakt in principe ook Papierhoop De grootste papierhoop ontstaat door alles wat met kentekens te maken heeft. Het dankjewel van de PTT geldt zeker niet alleen voor het frankeren van de duizenden brieven, ook het bureau „deel drie" van Stokhof is een vorstelijke niets uit, maar het is natuurlijk logisch dat mensen dan gaan reageren. Wij we ten op den duur wel wat er fout kan gaan", zegt Stokhof. U itzendkrachten Zijn bureau kent, hoe vreemd dat ook mag overkomen, slechts zeven perso neelsleden. Tijdens de „overdekte zoenarbeid" wordt die bezetting aange vuld met een aantal uitzendkrachten Het inmiddels beruchte kentekendeel tje, waarover ooit werd geschreven da het strijdig is met onze grondwet, leid niet meer tot zoveel klachten als vroe ger, maar toch is het onbegrip vaak nog groot, zo blijkt uit de honderdduizenden schriftelijke en telefonische reacties. „Het aantal klachten is minimaal, het aantal vragen erover gigantisch". Veel daarvan zijn overbodig, zo wijst de erva ring in Veendam uit. „Maar tja", zegt Stokhof, „als mensen niet doorgeven dat ze hun auto hebben verkocht of de in structies domweg niet goed lezen, dan krijg je dat. Als het adres niet juist is gaan ze bellen, in plaats van de accept girokaart terug te sturen". De telefooncentrale kan het daardoor al jarenlang niet bolwerken. Gevolg: woedende automobilisten die 'Veen dam' in het geheel niet of pas na uren lang draaien en drukken aan de lijn kre gen. Zelfs de telefoon van de RDW wordt - in piektijden - bediend door de computer. Een beschaafde mannenstem in plaats van een warme vrouwenstem: „Een ogenblik alstublieft. Er zijn nog vier wachtenden voor U". Pas daarna is er de stem van de telefoniste-van-de- zaak. Verrassingen „Deel drie" is één van de zes bureau's die onder de onderafdeling kenteken- en registratiebewijzen van Frits Obers val len. Het bureau Bijzondere Bewijzen is daar ook één van. Het is het bureau van de bijzondere kentekens. Voor een leek op kentekengebied een bureau met verrassingen, want niet al leen de uitgifte van AA-nummers voor het Koninklijk Huis worden er geregi streerd, maar ook tal van onbekende kentekens. Zoals de GV (grensverkeer), ZZ (voor grote auto's, hijskranen en old timers), BN en GN veelal voor perso neelsleden van ambassade's die tijdelijk in Nedprland verblijven), CD (voor di plomaten), CDJ (gerechtshof), uiteraard de witte FH-letters op de groene platen voor automobielbedrijven, de IJ-borden (voor snelle motorboten), en de eendags- kentekens. Zelfs de CDT-borden die vroeger de status van de theeplanters aangaven, be staan nog. Bovendien worden op dit bu reau de ontzeggingen van de rijbevoegd heid geregistreerd en verwerkt. Het bu reau Bijzondere Bewijzen kent ii pand aan de Lloydsweg, waar buiten landse rijbewijzen worden omgewisseld in Nederlandse, een „zusje". Obers holt vooruit en spreekt met res pect de naam uit van een ander bureau: Ingeleverde Voertuigdocumenten, waar onder meer registratiebewijzen, kleurve randeringen van auto's, brandstofvoor zieningen en de aanwezigheid van trek haken worden gecheckt. Onderdeel daarvan is de sectie Informatie. „Het bureau van de moeilijke geval len. Als anderen er niet meer uitkomen, mag dit bureau het uitzoeken. Die men sen hebben een drukke baan. Het is daar 90 procent hollen en 10 procent stilstaan. Dit bureau krijgt ook wel eens vervelen de mensen aan de lijn die op het punt staan op vakantie te gaan, maar geen be grip voor ons werk tonen. Probleemge vallen worden hier opgelost. Bijvoor beeld: als een chassisnummer niet meer klopt en daardoor een oplegger met 20 ton vlees in Italië aan de ketting wordt gelegd. Dat soort moeilijke zaken", klinkt het alleszeggend uit de mond van Obers. Krent Zijn afdeling telt daarnaast nog de minder spectaculair ogende bureau's als fiscale controle, die een permanente lijn met de douane onderhoudt om te con troleren of er invoerrechten zijn betaald, de data-invoer en deel 1, waar de techni sche gegevens voor het kentekenbewijs worden geregistreerd. De andere onder afdeling van de RDW, waar zo'n 100 i werken, telt ook zes bureau's, i deel 2, inlichtingen, opsporing Algemene Periodieke Keuring en de re gistratie WA-verzekering wel de bekend ste zijn. Zeker die laatste is een dikke krent in de RDW-brij. Bij dit bureau komen da gelijks de mutaties van 100 verzeke ringsmaatschappijen en 350 verzeke ringsagenten binnen. Zeven mensen werken er. Ze verstouwen jaarlijks zo'n 600.000 gegevens. Een gigantische klus die voor 96 tot 97 procent is gautomati- seerd. Het doel van dit werk is om bij ongelukken de benadeelden te kunnen helpen als de tegenpartij niet wil mee werken, er onduidelijkheden blijken te bestaan of als het gaat om doorrijden na een ongeval. In deze laatste situatie ontstaan per jaar nog 13.000 schadegevallen in Neder land. Daarnaast maakt de politie in het land dankbaar gebruik van het register dat hier wordt bijgehouden. „Maar dat gaat buiten ons om. De politie kan 24 uur per dag een kijkje in dat register ne men. Het wordt vooral gebruikt om het onverzekerd rijden te bestrijden. In elk geval 8 procent, maar misschien ook wel tien procent van de weggebruikers rijdt onverzekerd rond", verklaart bureau- hoofd Wim Godeke. Het bureau waar de ontduikers van de Algemene Periodieke Keuring worden opgespoord, treedt ook op als een vere delde kassier. De automobilisten die de APK vermijden, krijgen vanzelf een ac cept-girokaartje in huis met het verzoek 120 gulden over te willen maken. Wie dat doet, ontkomt aan strafvervolging. Zo De nieuwe vleu gel van het ge bouw waar de Rijksdienst voor het Wegverkeer is gevestigd wordt op 11 september of ficieel geopend door minister Nee- lie Smit-Kroes. De registratie van ge gevens uit de auto wereld (foto links) gaat intussen on verminderd voort. niet, dan wordt met behulp van foto's uit Apeldoorn gewerkt aan een strafzaak. Honderdduizenden automobilisten blij ken het niet nodig te vinden om hun voertuig te laten keuren. „Bewust of on bewust", meldt bureauhoofd Arnold Mallee. Mijlpaal De RDW slaagt er met behulp van een immens groot computercentrum nog steeds in de diverse veranderingen door te voeren en ook bij te houden. Een be langrijke mijlpaal in die ontwikkeling was de gereedkoming van de nieuwe vleugel, waarin de afdeling Automatise ring is gehuisvest. De afdeling zat eerst in Groningen en later versnipperd over drie plaatsen in Veendam. Alleen de on derafdeling rijbewijzen is nu nog een dislocatie, hoewel adjunct-directeur J. A. F. van der Bruggen van de RDW Veendam het pand aan de Lloydsweg niet als zodanig wil kwalificeren. „Inte gendeel, we gaan dat gebouw straks ook voor een deel inrichten als noodcompu- tercentrum". De festiviteiten die binnenkort wor den gehouden, gelden niet alleen de ope ning van de nieuwe vleugel aan het Ska- gerrak, maar ook de ingebruikneming van de nieuwe registers voor rijbewijzen en WA-verzekeringen en de vernieuwing van het computerpark. Op 11 september is er een feest voor het personeel en op 22 september komt de nog huidige bazin van de RDW, minister Neelie Smit- Kroes, naar Veendam voor de plechtig heden. Boeiend Duidelijk is wel dat na het bezoek van de minister, de RDW in Veendam een boeiende toekomst wacht. De hele RDW zal wel eens kunnen veranderen van een rijksdienst in een private onderneming met commerciële nevenactiviteiten. Een aanzet daartoe is al gegeven door een werkgroep, die Smit-Kroes binnenkort zal rapporteren over de mogelijkheden om te opereren als zelfstandig bedrijf, dat enkel een aantal formele taken aan het Rijk zal overlaten. Dan zal de RDW niet meer getroffen worden door bezuinigingsmaatregelen van de overheid, die tot 1990 in ieder ge val tot een verlies van 34 banen (zeven in Veendam zonder gedwongen ontslagen) zal leiden. Wellicht dat de RDW dan ook beter kan concurreren tegen het be drijfsleven dat nu nog de betere krach ten bij de RDW weghaalt. „Een vervelend en soms nog knellend probleem. Het bedrijfsleven betaalt nu eenmaal beter. We fungeren soms net als een opleidingsinstituut voor het be drijfsleven", weet Van der Bruggen maar al te goed. Vooruitlopend op de verzelfstandiging van de RDW is er al een onderzoek gedaan naar een efficiën tere bedrijfsvoering. Daaruit kwamen maar liefst negentig aanbevelingen. „Veelal uitvoerende zaken, maar samen toch een zinnig pakket met aanbevelin gen waarvan we zeker het gros zullen overnemen", laat Van der Bruggen we ten. Een belangrijke klus voor de RDW is nog de ontwikkeling van een nieuw ken tekensysteem. Daarvoor is een werk groep ingesteld die in maart 1990 de zaak rond moet hebben. AI eerder vol trok zich rond het kentekenbord een verandering. De kleur werd veranderd: van blauw naar geel. „Dat is gedaan om dat een geel bord met zwarte letters dui delijker is. Waarom dat in het buitenland niet overal is gebeurd, is ons niet be kend", verklaart Frits Obers. Na de wijziging in het kentekensys teem zal de RDW zich als een NV of een BV niet alleen beperken tot het huidige takenpakket. „We zullen", zo filosofeert Van der Bruggen, „in de toekomst meer en meer in de richting gaan van een re ken- en computercentrum voor de auto mobielbranche. In de technische hoek met een meer toezichthoudende dan uit voerende taak. We kunnen dan met min der mensen volstaan, maar als we ook nieuwe taken kunnen krijgen zal het huidige aantal personeelsleden vermoe delijk wel op peil blij ven". Er is veel aan de hand bij de RDW. Zo veel zelfs, dat medewerkers door de bo men het bos niet meer zien. Met nieuws brieven, „zeepkistenbijeenkomsten" en grote vellen papier aan de wand, vol in formatie over de ontwikkelingen binnen de RDW, wordt het personeel op de hoogte gehouden. „Noodgrepen die tijd kosten, maar ze zijn nodig omdat het personeel het door al die perspublikaties ook niet meer weet. Vorig jaar was er nog achterdocht onder het personeel, maar de sfeer is aanzienlijk opgeklaard, vooral nu blijkt dat de verzelfstandiging naderbij komt", constateert Van der Bruggen. 'Schooiers' RDW niet langer een staatsbedrijf. Het zal even wennen zijn. Zeker voor die me neer die op zijn accept-girokaart voor de betaling van het deel drie „die vervloek te schooiers van de RDW" wilde „afma ken" en dus de kadertekst op de kaart: „U bewijst ons een bijzondere dienst door bij betaling van déze kaart gebruik te maken", volledig negeerde. Want, zo kraste hij erop: „Staatskas spekken doe ik niet. (En velen met mij)". De computer speelt een zeer belangrijke rol bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Zelfs de telefoon wordt er door bediend. (foto's gpd>.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27