'Op het water is de politie nog echt je vriend Adviesbureau: promoten Noordwijk door WV ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1987 W III PAGINA 13 Op de foto rechtsboven de kajuit van de RP 34. Een van de wachtmeesters De foto hier naast De RP 34, die nog dit jaar wordt vervangen door een splinter nieuw patrouille schip. (foto's T. Spadon) ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan het stuurwiel zit opperwachtmees ter R. Bergman (46). De bemanning lijkt er goed de smoor in te hebben. Er wordt geen woord gewisseld. Komt het door de aanwezigheid van hun superieur, groepscom mandant J. Delhaas? De 55-jarige adjudant is 'voor alle zekerheid' aan boord. "Je weet maar nooit of er zaken worden verdraaid", zo luidt de verklaring van Delhaas te genover de journalist. En daarom voert de groepscommandant het woord. Hij vaart al acht jaar niet meer mee, maar als schipperszoon lijkt hij alle ondiepten in het water nog haarfijn te kennen. Intussen slaat de regen tegen de ramen en lekt de handle waarmee het zoek licht kan worden bediend. door Mark van Dijk De bezorgdheid over de bericht geving in de krant komt door het 'misverstand' dat er sprake zou zijn van een forse onderbezetting op de politieboten in de regio. "Dat valt alles mee", aldus Delhaas. Maar hij ontkent niet dat ook de Alphense politie te water vaak met een be manning van slechts twee man uil vaart. Dat is in strijd met de regels aangezien er altijd iemand aan het roer moet staan. De groepscom mandant: "Een schip zetje niet zo als een auto even aan de kant van de weg". Het tekort aan mankracht wordt volgens Delhaas veroorzaakt door het grote verloop in het korps. Van uit de groep Aalsmeer vertrekken veel mensen naar de politie op Schiphol of kiezen voor een betere Een donkerbruin leventje. Dat hebben de collega's op de wal voor ogen, wanneer ze het over de rijkspolitie te water hebben. Een in de zomer zongerijpt beroep. Een beetje over de waterwegen tuffen, een babbeltje hier en daar, een milde bekeuring uitreiken of alleen standjes geven. De nogal gemoedelijke sfeer van het vaartoerisme mist zijn uitwerking niet op de in luchtige overhemden gestoken waterpolitie. Deze voorstelling van zaken is maar voor een deel waar. Vooral als er een stevig windje staat of als het regent, neemt de bemanning van de RP 34, de dertien meter lange en met 180 pk's aangedreven politieboot van de post Alphen, het zich ophopende administratieve werk ter hand. Door het monotone geluid van de motor heen ratelen de typemachines in het vooronder. De meer uitvoerige processen- verbaal en opgespaard materiaal voor rapporten worden er verwerkt door twee wachtmeesters. functie aan de wal. "Vroeger be stond de rijkspolitie te water voor al uit schipperszonen. Die waren zo verknocht aan het water dat ze hun hele carrière bleven varen. Tegen woordig is de doorstroming naar en van andere korpsen veel ster ker. Wanneer iemand vanuit onze groep de overstap rnaakt, houden we zijn plaats enkele maanden vrij voor het geval dat hij in de proeftijd nog terug wil. Dat varen is toch iets heel speciaals". Bureautje Het drijvend politiebureautje tuft door de watersportgebieden in de regio, het Braassemermeer en de Kager Plassen. We varen door de surveillancewateren van zowel de post Aalsmeer als Warmond. In totaal bestrijkt de groep Aalsmeer een gebied in het groene hart van de Randstad met 76 gemeenten. Delhaas: "Ze zijn ons allemaal even lief, maar met de plaatsen die aan het water liggen heb je nu een maal meer te maken dan de ande re". De politiegroep bestaat uit twintig mensen; de Alphense post heeft zeven man, een speedboot en een dienstauto tot zijn beschik king. Voorts kan een beroep wor- ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166, spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F B. Kruis. Kla proos 34, tel. 126371, spreekuur Minne broersgracht 41. zo 8 uur tot zo 24 uur: H.J. Klaassen, Zwanenzijde 27, tel. 213546. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E. K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 totzo 8 uur: M. Lesuis, tel. 221467. zo 8 uur tot zo 24 uur: J.P. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. Leiderdorp za 8 tot zo 24 uur: S. P. Ouwerkerk, Loe- vestein 40, tel. 891037, spreekuur beide dagen van 12.30 tot 13 uur, Florijn 10, tel. 891000 Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: G.A. van der Steenhoven, Regentesselaan 45, tel. 176867. Voorschoten, tel.071-762877. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. den gedaan op een uitrukeenheid met rubberboot. Dat alles blijft meestal binnen, maar als de waterrecreatie z'n top dagen beleeft, wordt druk gepa trouilleerd met de normale politie boot en de speedboot. "Je stuift van de ene aanvaring naar de ande re", vertelt opperwachtmeester Bergman. Ook heeft de post Al phen geassisteerd met het ophalen van het deze week gevonden stof felijk overschot van een Westduits heroïnehoertje in Nieuwkoop. Za terdag is het team paraat bij de tria thlon op de Alphense Zegerplas. "Er is altijd wel wat voor ons te doen", zegt Delhaas. Terwijl hij wijst op een voor ons varend mo torsloepje met opbouw: "We kun nen die recreant ook in de regen op Voorschoten E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. J Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond F. Walenkamp, Dorpstraat 45, tel. 01711- 10030. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 28 aug tot vr 4 sept. door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. van alles gaan controleren, maar dat gaat werkelijk een beetje te ver. Die klusjes bewaren we als het even kan voor mooier weer". Toch heeft opper Bergman aan de oever een verdachte antenne op een jachtje in de smiezen. Op het eerste gezicht is niemand aan boord en er kan dus niet naar een machtiging worden geïnformeerd. Dan maar spelevaren. De politie boot haalt bij optimale omstandig heden een snelheid van ruim dertig kilometer per uur. De opper geeft vol gas, waardoor het schip scherp naar achteren helt. Op aanraden van zijn groepscommandant' pro beert Bergman na gas terug te heb ben genomen te planeren op de hekgolf. Dat mislukt. Het schip blijkt niet te zijn gebouwd voor de ze snelheid; de motor is bovendien zuinig afgesteld om de levensduur te verlengen. De Alphense post krijgt nog dit jaar de beschikking over een splin ternieuw schip. Het meet even lang als de huidige, maar biedt meer ruimte en comfort voor de beman ning. Voorts is het stuurhuis ge bouwd met rubber bevestigingen, waardoor van het geluid en de tril lingen van de motor weinig meer wordt gemerkt. Tevens is de nieu we patrouilleboot gasdicht ge maakt voor eventuele controles van brandstoftankers, die door de regio varen. Het huidige Alphense schip wordt overgenomen door de post Aalsmeer, die momenteel vol gens Delhaas met een oud beestje surveilleert. Voor Bergman lijkt de vervan ging niet snel genoeg te kunnen ko men. In de Koppoel bij Rijpwete- ring demonstreert hij de horizon taal in alle kanten draaibare schroef; de meerkoeten in de buurt maken zich klapwiekend uit de voeten. De draaicirkel is inderdaad minimaal: de nijver tikkende wachtmeesters in het vooronder worden duizelig als het schip twee maal op volle toeren om de as is ge draaid. Delhaas vindt dat het wel weer genoeg is geweest. Omzwervingen Het is niet een dag als alle ande re. Welke politieboot zou anders het watertoerisme opzoeken, ter wijl het hemelwater met bakken naar beneden stort? De recreanten blijven massaal thuis en als ze dat niet voor het kiezen hebben, schui len ze in hun jacht onder de her en der verspreid staande bomen aan de waterkant. Een verloren dag voor de vakantieganger. Na wat omzwervingen in het Ka- ALKEMADE - De kampioenschappen sprietlopen zijn gisteren in Rijpwetering alsnog gehouden. Drie weken geleden werden de wedstrijden afgelast, omdat de toeschouwers op de graskant als gevolg van de slechte weers omstandigheden tot hun knieën in de modder zouden zijn weggezakt. Ditmaal kon,de Akkersloot aan de Pastoor van de Plaatstraat wel op alternatieve wijze worden overgestoken, hetgeen overigens bepaald niet iedereen lukte. (foto T. Spadon) R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest en C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th.J.M. Peerdeman, Kiekendiefhorst 16, Leiden, tel. 071-213122. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter woude -Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. NOORDWIJK - De promotie van Noordwijk als badplaats kan bij voorkeur worden uitgevoerd door de bestaande WV, De WV in Noordwijk heeft de noodzakelijke kennis in huis, heeft goede contac ten met allerlei toeristische organi saties en heeft een ruime ervaring op dit gebied. Die conclusie is te lezen in het rapport dat het advies bureau Intercoastal Travel Consul tants in opdracht van de WV Noordwijk heeft gemaakt. Het be stuur van de WV heeft zich inmid dels akkoord verklaard met de uit- komsten van het onderzoek. De WV had het bureau ge vraagd te onderzoeken hoe Noord wijk het best kan worden 'ver kocht' en welke instantie zich daar mee moet bezighouden. Door het invoeren van toeristenbelasting komt de komende jaren veel geld hiervoor beschikbaar. Het bureau spreekt zich in zijn rapport duide lijk uit tegen de oprichting van een stichting Noordwijk Promotion. Een dergelijk samenwerkingsver band zou duurder zijn en boven dien minder doelmatig kunnen werken. Intercoastal laat zich in zijn rap port bijzonder negatief uit over de tot nu toe gemaakte plannen voor de oprichting van de stichting Noordwijk Promotion. In deze stichting zouden onder meer het bedrijfsleven, de stichting Zeebad en de Noordwijkse WV moeten gaan samenwerken. "Er wordt een kind met een enorm waterhoofd gemaakt, dat bovendien niet het neutrale karakter heeft dat een der gelijke organisatie zou moeten hebben", aldus de samenstellers van het rapport. Volgens Intercoastal is tot nu toe onvoldoende onderzocht of de be staande WV niet de promotionele activiteiten voor haar rekening zou kunnen nemen. Ook op het gebied van de taken van de stichting Noordwijk Promotion is volgens de opstellers van het rapport, te weinig onderzoek gedaan. Er wordt, zo staat te lezen, in vage ter men gesproken over het promoten van de badplaats zonder dat duide lijk wordt gemaakt op welke bevol kingsgroep de stichting zich hier bij wil gaan richten. Het adviesbureau noemt het ver wijt aan het adres van de WV dat deze organisatie tot nu toe te wei nig zou hebben gedaan aan de pro motie van Noordwijk volkomen onterecht. "Er wordt geconsta teerd dat er een stichting moet worden opgericht omdat de WV niets aan promotie doet. De enige reden hiervoor is evenwel het ont breken van een budget voor pro motieactiviteiten", aldus de opstel lers van het rapport. Uitbreiding van het personeel van de WV waarna deze organisa tie de promotie van het dorp op zich neemt, is volgens Intercoastal de beste weg. Er zou volgens het bureau een extra functionaris in dienst moeten komen bij de WV die zich voor tweederde van zijn tijd met promotionele activiteiten moet bezighouden. De rest van de tijd kan hij besteden aan het orga niseren en uitvoeren van evene menten. Het bureau heeft ook een plaats toebedacht aan de onderne mers van Noordwijk. gerplassengebied weer op de Oude Rijn. Daar komen de overige activiteiten van de rijks politie te water aan de orde. Een greep: controle van de beroeps vaart, scheepvaartreglementen en zelfs ook van visvergunningen, stroperij opsporen alsmede illegale lozingen van bedrijven op het op pervlaktewater. Vanuit een passerend motor jachtje wordt door de schipper en een vrouw vriendelijk gewuifd. Bergman: "Die zwaaien niet naar de personen, die groeten de poli tie". Delhaas over dat buitenge woon vriendelijke sfeertje op het water: "De politie is hier echt nog je beste vriend. Dat kun je lang niet overal meer zeggen". Valkenburg eert gevallenen VALKENBURG - De Marine- luchtvaartdienst heeft gistermid dag op het vliegkamp Valkenburg de vliegers herdacht die vanaf het begin van de Tweede Wereldoorlog tot en met de Nieuw-Guinea-perio- de om het leven zijn gekomen. De marineluchtvaartdienst bestaat dit jaar 70 jaar. Op de basis in Valkenburg werd gistermiddag een bijzondere 'alle hens' gehouden. Een ereboek met de namen van de vliegers die tij dens hun dienst om het leven zijn gekomen of worden vermist, werd overhandigd aan de vlagofficier L.W. Snoek. De twee andere exem plaren gingen naar de comman dant van de groep Maritieme Pa trouillevliegtuigen, W.J. Bottema, en de commandant van de groep Helicopters, J.W. Stuurman. Het door oud-kapitein R.H. Bos veld samengestelde boek krijgt een plaats in het luchtvaartmu seum te Soesterberg. De kopieën blijven op de basis Valkenburg en De Kooy. Onderzoek naar populariteit' bibliotheek ALPHEN AAN DEN RIJN - Be zoekers van de openbare biblio theek aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen krijgen tot 4 september bij binnenkomst een vragenformu lier uitgereikt. Het gaat om een on derzoek door de Stichting Re search voor Beleid uit Leiden. De stichting bekijkt in opdracht van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur wie er ge bruik maakt van de bieb en hoe dat gebeurt. Alphen is één van de vier steden in ons land waar het onderzoek wordt uitgevoerd. De afgelopen ja ren is in verschillende bibliothe ken geprobeerd om de leeszaal voor zo veel mogelijk bevolkings groepen aantrekkelijk te maken. Eén van de maatregelen was het aanschaffen van boeken en kran ten in andere talen, zoals Turks en Indonesisch. Het ministerie wil graag weten wie nu wel en wie niet van de bibliotheek gebruik maken. Er wordt onder meer gekeken naar de verschillen in opleidingsniveau en welke nationaliteiten de weg naar de bieb weten te vinden. Bezoekers uit minderheidsgroe pen worden in een enkel geval ge vraagd mee te werken aan een in terview. Er worden ook mensen geinterviewd die nooit naar een bi bliotheek gaan. Alle gegevens wor den anoniem verwerkt. Hazerswoude braderie in kader van jaar markt, Dorpsstraat, 14.00 uur ballonnenwedstrijd; 14.30 i de Avantihal, 22.30 u Hillegom inschrijving en demon stratie bij de Kulturele Raad, Prinses Irenelaan, tot 15.00 Katwijk stoomtreinritten door de duinen ten zuiden van Kat wijk, ieder heel uur tot 17.00 17.00 uur muziek in 14.00 tot 17.00 l plex, 14.30 uur hocky-wed- strijd; 14.30 uur poppenkast; 16.30 uur disco. Leiden jazz-festival in het muse um voor Volkenkunde, 12.00 tot 01.00 uur. wandel-orgelconcert, Har- tebrugkerk, 15.00 tot 15.30 jaarlijkse onderwijsmarkt in De Waag, Aalmarkt, tot 16.00 uur. rommelmarkt in de Pie terskerk en in de IJs- en Eve nementenhal, tot 17.00 uur. nnpnincsfeest in clubhuis matras, touwtrekken, terras en disco, aanvang 13.00 uur. rondleiding in het heem park aan de Oegstgeesterweg met bezichtiging van de bij enstal, 14.00 uur. Leiderdorp open inschrijf- en informa tiedag cursussen K O-Lei derdorp, Splinterlaan tot in Lido, met Misty Bleu, Co- olbreeze en Tempory Coyo tes, aanvang 20.15 uur. Nationale strand-milieud- ag met expositie, vliegerfes- attracties op het 116.00 L Voorhout kerkfeest voor leden van de Ned. Hervormde kerk, 12.30 uur vertrek fiets- en au totocht vanaf de Boerhaave- school, Boerhaavestraat. Voorschoten mini-triathlon, start 14.00 uur in zwembad 'Het Wedde'. ZONDAG 30 AUGUSTUS Alpen wandeling IVN in het Spij kerboor en Bedelaarsbos, start 12.00 uur op het Riet- veldse pad. open dag manege Avifau na, verscheidene demonstra ties, vanaf 12.30 uur. Leiden optreden van The Square Jazzband 15.30 uur; theater groep Flup Ju speelt 'Me tamorfose', kijkspel met mu ziek, 21.15 uur, Leidse Hout (ingang Houtlaan of War- monderweg). rondleiding langs tentoon stelling 'Jaargetijden van de Volkenkunde, 14.00 en 15.00 ne Swifttoer. Leiderdorp optreden 'Halls Concert Brassband Oxford' i.s.m. Leids Politie Muziekgezel schap, Muzenhof, Cor Gor dijnsingel, aanvang 20.00 Noordwijk bos- en duinwandeling over 5, 10, 15, 25 en 40 km., vertrek vanaf café De Duin poort, Langevelderlaan, tus sen 9.00 en 12.00 uur. Warmond Tanga, Zuidamerikaanse muziek, Boerderij Meerrust, 17.00 tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13