Leiderdorp kort muziekschool Protesten tegen snelle trein Omstreden stukje busbaan besproken Hondepoep scheppen, belasting schrappen Minder cursusjaren, geen gesubsidieerde privélessen Kritiek op plan Postwijl Leiderdorp en Zoeterwoude schrijven ministerie lEGIO LEIDEN Wethouder Warmond heeft plan WARMOND - De Warmondse wet houder van openbare werken. Liesbeth Dalhuisen van Progres sief Warmond, lanceert in hel nieuwste PW-krantje een opzien barend plan dat aan een hele reeks van Warmondse ergernissen een eind zou kunnen maken. Zij wil de hondenbelasting in het dorp af schaffen, hondebezitters verplich ten de uitwerpselen van hun dier op te ruimen en een milieurecher cheur aanstellen die moet toezien op de naleving van de regels. Progressief Warmond is al jaren bezig met het hondepoeppro- bleem. Vooral het inmiddels ver trokken raadslid Van Kuijen had het er druk mee. Dalhuisen schrijft in de PW-krant dat toen de tijd er nog niet rijp voor was. Vanuit de rest van de gemeenteraad kwam onvoldoende steun. "Ik heb het ge voel dat de tijd er nu wel rijp voor Volgens de wethouder is er in Warmond een hausse te bespeuren in de belangstelling voor dit pro bleem. Het gemeentebestuur zou voortdurend op de hinderlijke aan wezigheid van de poep worden ge wezen maar ook tijdens gesprek ken in winkels en op verjaardagen wordt de onaanvaardbaarheid van de besmeurde schoenzool aan de kaak gesteld. De wethouder schrijft: "Veel hondebezitters vinden dat hun hond best op straat mag poepen omdat zij daar hondenbelasting voor betalen. Van het geld dat wij betalen kan de straat weer mooi. worden schoongemaakt, redene ren zij. Hoewel die redenering niet klopt, ga ik ervan uit dat velen zo denken. Daarom moeten wij begin nen met het afschaffen van de hon denbelasting". fend. Die functionaris kan dan mooi meteen controleren of in War mond de vuilniszakken tijdig (niet te vroeg) worden buitengezet, of de parkeerregels worden nageleefd en of op recreatie-eiland Kouden- hoorn regels worden overtreden. Allemaal zaken waarvoor de politie in Warmond geen tijd heeft. Zoals bekend wil de Koudenhoorn-op- zichter niet die cursus volgen die hem het recht geeft overtreders te verbaliseren en zijn land- en water- politie zwaar onderbezet. Dalhuisens plan kost wel geld. Het schrappen van de hondenbe lasting scheelt de gemeente 30.000 gulden per jaar aan inkomsten. En ook de aan te stellen milieu-recher cheur moet voor zijn werk worden betaald. Volgens Dalhuisen echter denken haar collega's burgemees ter mevrouw Hendrickx en CDA- wethouder Van Schagen ook hard in de richting die zij in de PW-krant aangeeft. De wethouder besluit haar artikel met mijmeringen over bespeelbare speelweiden, poeplo- ze wielen van kinderwagens en rol stoelen en over een weer veilge Joppeplas waar kan worden ge zwommen zonder te worden over varen door "voortrazende speed boten". B en W Voorschoten naar provincie VOORSCHOTEN - De weduwe van oud-burgemeester Berkhout van Voorschoten heeft gistermiddag als eerste Voorêchotenaar een exemplaar ontvangen van een gedenkboekje over het naar haar man vernoemde Berkhout park. Dat park bestaat 50 jaar en voor de directie openbare werken van de gemeente is dat aanleiding geweest en kele bespiegeling en vast te leggen. Marinus Floris Berkhout (1901-1944) was van 1936 tot aan zijn dood burgemeester van Voorschoten. Het groen zou zijn grote voorliefde hebben genoten. Het Berkhoutpark was Voorschotens eerste wandelpark. Het gedenkboekje is vooral een uiteenzetting over het in het park aan te treffen groen geworden. Achterin is een alfabetische lijst van alle bomen en heesters opgenomen met fraaie namen als Kentucky Koffieboom ofGlayismi- spel. In het voorwoord gaat wethouder openbare werken J. Visser toch nog even in op de totstandkoming van het park. "Het park kon alleen gerealiseerd worden in werkverschaffing. Voor ouderen onder ons zal dit aan de her innering een wrange bijsmaak geven". En een eindje verderop: Ook dit mogen wij ons wel herinneren, (foto Hoi- VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense gemeentebestuur is 'in prin cipe bereid' met de provincie te praten over het omstreden stukje busbaan langs de Veurseweg, tus sen Karei Doormanlaan en Gouden Leeuw. Voordat het naar Den Haag afreist, wil het eerst, op 3 septem ber, met de politieke partijen over leggen. Dit blijkt antwoorden van B en W op vragen van de CDA-fractie. De christen-democraten hadden 13 weken geleden vragen gesteld over de verschillende stukken busbaan en nieuw verschenen stoplichten in Voorschoten. Uit de vragen sprak een grote twijfel over de ge troffen maatregelen, die de ge meente zo'n 231.000 gulden zullen gaan kosten. Daarnaast pleitte de partij er min of meer voor de derde fase (Veurseweg) te schrappen. Het college deelt de fundamente le twijfels niet. Het vindt hooguit dat de stoplichten bij de Zilverfa- briek 's avonds en 's nachts uitge zet kunnen worden. Of de totale verkeersmaatregelen aan de ver wachtingen voldoen, kan pas wor den bekeken wanneer de NZH het project heeft geëvalueerd. Zo zien burgemeester en wethouders het althans. De verkeersafwikkeling in de Zakje Ze vervolgt: "Een logisch gevolg i. LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp willen op de streekmuziekschool 'Rijnakkoord' bezuinigen door te dan wel dat de hondebezitter zelf snoeien in het instrumentale, lespakket. Het basispakket, de poep van zijn hond opruimt. Er bestaande uit een jaar muzikale oriëntatie, twee jaar alge mene vorming en drie jaar blokfluitles, willen ze handha ven. Een tariefsverhoding noemen burgemeester en wet houders onwenselijk. Ze hopen dat de maatregelen vanaf 1990 jaarlijks 120.000 gulden opbrengen en het subsidiebe drag op 350.000 gulden kosten. De bezuiniging wordt binnenge- voor alle instrumenten geen negen haald door privé-lessen om te zet- maar zes jaar te laten duren. Men- ten in groepslessen voor minstens sen die tóch het oude niveau willen twee personen en de cursussen i heel handig zakje uitgev den waarmee dat kan. Zonder vuile handen te krijgen, kan de poep worden opgeraapt en in een vuil niszak worden geworpen". ■Dalhuisen gaat ervan uit dat dit alles op vrijwillge basis geen schijn van kans heeft. Vandaar dat zij het zelf opruimen verplicht wil stellen. Op de naleving van de regels moet dan wel controle worden uitgeoe- Bollenstreek mag geen bollenstad worden DEN HAAG/SASSEN- HEIM - In de bollenstreek wordt te veel en te snel ge bouwd. Met die opvatting van de provincie in het ach terhoofd overweegt de Raad van State de nieuw- bouwplannen van Sassen- heim te beperken. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de Raad van Sta te in Den Haag. Ten zuidwesten van Sassenheim wordt tussen de Hoofdstraat en de gemeentegrens met Voorhout een compleet nieuwe wijk uit de grond gestampt. Daartoe werd in juli 1985 het bestemmingsplan gewijzigd. Inmiddels zijn al de nodige eenge zinswoningen en een kleine flat op geleverd. Tegen het bestemmingsplan zijn evenwel 23 bewoners van de Hoofdstraat in beroep gegaan. Gis teren diende de zaak bij de Raad van State. De kritiek en de vragen spitsten zich daarbij toe op de om vang van de nieuwbouwwijk. On gewoon kritische vragen werden door de leden van de Raad van Sta te, met name door mevrouw T. Gardeniers, op de provincie en de gemeente afgevuurd. Een van de bewoners, R.H. Kui pers, stelde dat de nieuwbouwwijk voor Sassenheim te groot wordt. "De gemeente wil 1100 woningen bouwen. Dat staat in geen verhou ding tot het aantal woningzoeken den. Gevolg is dat veel mensen van buiten de gemeente zich in Sassen heim vestigen. Het plan zal een fi nanciële ramp worden, omdat veel woningen niet worden verkocht. Die ontwikkeling doet zich ook el ders in de bollenstreek voor", ver duidelijkte Kuipers. De adviseur van de Raad van State, mr. M.G.W. Robberts-van der Borg, deelt grotendeels de me ning van de bewoners. "De capaci teit van het plangebied is ruimer dan noodzakelijk. Voor 1995 lijkt het onwaarschijnlijk dat ook de laatste twee deelgebieden, met ma ximaal 90 woningen, worden vol gebouwd". halen, moeten privélessën gen voor het zevende, achtste of ne gende lesjaar. Dit zegt mevrouw C.A. Huigen, wethouder van Lei derdorp en voorzitter van de ge meenschappelijke regeling 'Rijn akkoord'. De docenten krijgen alle ruimte om deze privé-lessen te geven. Ze kunnen accommodatie en instru menten tegen een schappelijke prijs huren, zo hebben B en W be- De gemeente Sassenheim meent slist- De bezuiniging willen de Lei- echter dat het maximale aantal i 1100 woningen toch niet voor 1995 wordt gehaald, omdat minder flats worden gebouwd en bovendien een basisschool in de wijk komt. Toekomstvisie De leden van de Raad van State lieten wethouder H. Drenth echter duidelijk weten dat ze overwegen aan één deelgebied hun goedkeu ring te onthouden. "De woningen in dat gebied worden pas na 1995 gebouwd. Laat de gemeente eerst eens rustig een toekomstvisie ma ken. Daarmee bereiken we boven dien dat we voor een deel tegemoet komen aan de bezwaren van de be woners, zodat die geen bezwaar schriften indienen tegen de reste rende plannen. Voor de provincie is dit tevens een goed middel om de woningbouw in de bollenstreek te beperken", meende staatsraad Van Veen. "Er is nogal wat gaande in de streek. Bij de provincie leeft toch ook de zorg dat er te veel en te snel wordt gebouwd?", vroeg mevrouw Gardeniers aan de vertegenwoor digster van de provincie, die daar op bevestigend antwoordde. "Dan is het toch raar dat de provincie toestemming verleent aan een be stemmingsplan, waarin wordt uit gegaan van 1100 woningen. Dat is in tegenspraak met het beleid". Voorzitter Van der Lee deed er nog een schepje bovenop door te wijzen op de vele nieuwbouwplan- nen die in de bollenstreek worden ontwikkeld. "Het is toch de taak van de provincie om de plannen op elkaar af te stemmen. De coördine rende taak van de provincie hapert duidelijk. Als het zo doorgaat wordt de bollenstreek een bollen stad", waarschuwde Van der Lee. Wethouder Drenth toonde aan de hand van cijfers aan dat er ge noeg woningzoekenden zijn. Vol gens de wethouder moet het hele plan worden goedgekeurd, omdat in de financiële opzet is uitgegaan van bebouwing van het laatste deel van de wijk na 1995. Vermoedelijk zal de Raad van State in de loop van oktober uitspraak doen. derdorpse bestuurders in fasen binnenhalen: in 1988 moeten de mensen weg die langer dan negen jaar les hebben. In 1989 wacht de genen die al negen jaar bij Rijnak koord spelen, hetzelfde lot. In 1990 tenslotte, is de cursusduur defini tief op zes jaar gebracht. De lessen duren al die jaren 40 minuten. W erkgelegenheid Welke consequenties dit alles voor de docenten heeft, kan de wet- houder/voorzittei; niet helemaal overzien. De gevolgen van het voorstel moeten nog in scheiha worden gezet. Huigen hoopt dat docenten hun eigen werkgelegen heid zoveel mogelijk op peil kun nen houden door extra privé-les sen te geven aan mensen die langer willen doorgaan of als enigen les willen krijgen op een bepaald in strument. Het tarief van die lessen kan laag blijven door 'de aantrek kelijke voorwaarden van Leider dorp'; Wanneer de voorstellen niet vol doende opleveren, overwegen B en W de leerlingen in de leeftijdscate gorie van 18 tot 21 jaar extra te be lasten. Op dit moment betalen 21- jarigen een contributie van 840 gul den per jaar, 340 gulden meer dan jongere leerlingen. "Je zou kunnen overwegen om ook leerlingen van 18, 19 en 20 dat bedrag in rekening te brengen", aldus de wethouder. Een algehele tariefstijging lijkt haar onwenselijk: "In het verleden is gebleken dat de tarieven geen drempel blijken. We willen dat graag zo laten". Het bezuinigings model waarin de tarieven omhoog gingen en de structuur van de school onaangetast bleef, leek dan ook kansloos. Wat het dagelijks be stuur van de voorstellen vindt, weet ze niet. Dit bestuur krijgt de voorstellen pas dit weekeinde on der ogen. Duidelijk is wel dat dit bestuur tot nu toe op een andere lijn zat: "Men wilde vasthouden aan die ne genjaar en de lessen wat korter ma ken". Volgens Huigen levert dat niet voldoende op. Wanneer de an dere gemeenten van de gemeen schappelijke regeling (Alkemade, Hazerswoude, Koudekerk en Wou- brugge) toch vasthouden aan ze ven, acht of negen jaar, heeft Hui gen daar geen bezwaar tegen. De gemeenten, die 400 van de 1000 leerlingen leveren, moeten die les sen dan wel helemaal zélf bekosti gen en opdraaien moeten terugnemen. dorpskern is er volgens de bestuur ders aanzienlijk beter op geworden door de nieuwste ontwikkelingen. De derde fase - op de Veurseweg - zou vooral belangrijk zijn voor het openbaar vervoer. Enig uitstel schaadt Voorschoten dus niet, voe- Uitstel 'Daarbij moet wel rekening wor den gehouden met het feit, dat de toekomstige ontsluiting van de wijk Starenburg over een aantal ja ren toch de uitvoering van diverse onderdelen van het huidige plan zal vergen, die dan bovendien ge heel ten laste van de gemeente Voorschoten zal komen', schrijven zij. Overigens heeft het CDA met zijn vragen veel losgemaakt in zo mers Voorschoten. Bewoners van de Veurseweg kwamen kort na pu blicatie van de brief in het geweer tegen het oprukken van busver- keer en het liquideren van parkeer plaatsen en bomen. De VVD had het vervolgens over een 'herover weging'. D66 is altijd al tegen de busbaan geweest, terwijl de Pvd- A/PPR-fractie tot de grote voor standers gerekend kan worden. Probleem bij dit alles is dat de provincie Voorschoten in een soort tang lijkt te hebben. Wanneer Voorschoten het stukje busbaan langs de Veurseweg niet zou ne men, dient ze volgens B en W op te draaien voor alle kosten van het he le project. Een tegenvaller van ruim een half miljoen. VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense CDA, sterk in actie te gen busbanen, heeft boven water gekregen dat bewoners in 1982 per brief een hoorzitting is be loofd over de omstreden ver keersmaatregel. Deze hoorzit ting is echter nooit gehouden en de christen-democraten vroegen B en W tijdens de raadsvergade ring Volgens verkeerswethouder J. Visser is de bewoners medege deeld dat 'de keuze van een ont sluiting van de nieuwbouwwijk Starrenburg het noodzakelijk maakt een nieuwe studie te ver richten'. De bewoners zouden nog van de gemeente horen... Eremedaille verpleegster WASSENAAR - Mevrouw M.E. Meijer heeft gistermiddag de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitge reikt gekregen van Wassenaars burgemeester Schoute. Meijer pen sioneert per 1 september als wijk verpleegkundige. Meijer kreeg de penning toegewezen omdat zij haar werk voor het Wassenaarse Kruiswerk meer dan 30 jaar met bijzondere inzet zou hebben ver richt. Ook haar toewijding, loyali teit en integriteit zouden nauwe lijks grenzen kennen. De wijkver pleegkundige werd in het Gezond heidscentrum aan de Hofcampu eg in het zonnetje gezet. LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - In brieven aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat proteren de colleges van Zoeterwoude en Leider dorp tegen de ontwikkelingen met de Hoge Snelheidstrein, de zogeheten Train Grand Vitesse (TGV). Uit de startnotitie heb ben B en W van Leiderdorp be grepen dat twee van de drie al ternatieven de gemeente ra ken, Zoeterwoude wordt door een alternatief geraakt: een spoorbaan parallel aan de rijks weg. In hun brief stippen burgemeester en wethouders van Leiderdorp aan dat wanneer het tracé ten oosten van Zoetermeer gaat lopen dat 'de nodige consequenties' kan hebben voor het poldergebied ten oosten van Leiderdorp', de Achthovener- polder. Dit randgebied van het groene hart wordt 'wellicht afge sneden van de rest van het groene hart. Hierdoor zullen planologisch ongewenste ontwikkelingen op gang komen', schrijven de bestuur ders. Zij voeren aan dat deze polder in provinciale streekplan is aange wezen als stiltegebied. In de tweede variant loopt het tracé van de Parijs-Keulen/Amster dam westelijk van Zoetermeer en kan hij aansluiten bij de infrastruc tuur van de rijksweg A4. Deze rijksweg doorsnijdt de bebouwde kom van Leiderdorp nu al dras tisch: aan beide zijden van de ver binding liggen de woningen zo on geveer onder de dijk. 'Koppeling van het tracé aan de rijksweg zal op dit punt zeer grote problemen kun nen opleveren in verband met het ruimtebeslag en de geluidgevoelig heid van de directe omgeving", schrijven B en W. Om de problemen nog enigzins binnen de perken té houden heeft de wethouder voor ruimtelijke or dening eind vorige maand het oude tunnelplan uit de doos gehaald. Ter hoogte van het viaduct in de be bouwde kom moeten rijksweg en spoorbaan de diepte in, dat zou ook bij de Rijn grote voordelen hebben. Ook rijkswaterstaat heeft dat idee inmiddels omhelsd voor wat be treft de rijksweg. Zoeterwoude In hun brief schrijven B en W van Zoeterwoude dat het tracé langs de rijkweg 'de gemeente over grote af stand doorkruist'. Vooral- woon- /werkgebieden in Zoeterwoude- Rijndijk en landelijke gebieden el ders in de gemeente, moeten eraan geloven. Volgens de bestuurders gaat het om 'een aanslag op weide gebieden met hoge natuur- en landschappelijke waarden. Tot slot merken burgemeester en wethouders op het minder juist te vinden dat gemeenten als Zoeter woude, die direct geraakt worden, niet rechtstreeks zijn geïnfor meerd. Ambtenaren en bestuur ders moesten uit de krant halen dat er een startnotitie van het ministe rie ter inzage lag en gemeenten hun reacties kenbaar konden maken. Overigens hadden de gemeente bestuurders, voordat ze het minis terie schreven, al bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geprotes teerd tegen 'de aanslag op het groe ne hart van de Randstad'. De pro vinciale bestuurders lijken ak koord met de trein, maar willen hem liever langs het bestaande tra cé laten lopen. B en W van Zoeter woude onderschrijven dat. 'Het is de enig aanvaardbare oplossing', stellen zij. Probleem bij de huidige discus sie is dat de tracé's nog vrij vaag zijn aangegeven. De twee genoem de varianten zijn door arceringen aangegeven. Vooral het tracé aan de oostkant van Zoetermeer kan daardoor nog vele kanten uit: in be paalde gevallen zou het Leiderdorp niet eens raken. Nadat de gemeen ten hebben ingesproken, stelt een commissie een notitie op over de milieu-effecten en komt het be voegd gezag voor 1 oktober met richtlijnen, zodat in die maand in ternationaal overleg mogelijk is. Na wat tussenstappebn moet in mei 1989 een eindbeslissing wor den genomen. Waar en wanneer... De Lakenfeesten in Leiden, de Paardenmarkt in Voorschoten, het paalzitten in Noordwijkerhout, de Visserijdagen in Katwijk, de bloemenmarathons en diverse braderieën, ja, wij komen overal. Heeft u al kennis gemaakt? Nee? Dan maken wij binnenkort kennis met u. Tot ziens! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11