Peugeot zet met nieuwe 405 derde troef op de weg Formidabele 1600-zestienkleppen motor in de nieuwe Toyota Corolla Gevangenisbewaarder nog even ziek -AUTO Renault losser van staat? RIJ-IMPRESSIE Franse regering ruziet over Nienw-Caledonië Oost en West samen in C en A-mode Tiofme bouwt nieuwe fabriek DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 PAGINA 9 Toyota heeft zijn populairste mo del - de Corolla - voor de vijfde maal vernieuwd. De eerste Corolla kwam in 1966 van de band. Sinds dien zijn er meer dan 12V2 miljoen Corolla's gebouwd. Vorig jaar maakte de Corolla 16 procent van de gehele Toyota-produktie uit. Een tijdlang is de Corolla zelfs het meest verkochte model ter we reld geweest. Die ereplaats heeft het inmiddels moeten inruimen. Vandaag de dag moet het niet al leen de VW Golf, maar ook de Opel Kadett voorlaten. Dat neemt niet weg dat de Corolla in 130 landen ter wereld nog steeds een veelge vraagde auto is. En ik moet mij sterk vergissen als hij dat niet zal blijven. De nu geïntroduceerde zesde generatie Samengesteld door Koos Post heeft namelijk erg veel te bieden. Natuurlijk wordt de wagen weer in een uitgebreid gamma aangebo den. In vier model- en vier motor- varianten. De stoere hatchback (met vrijwel rechte achterkant dus) kan men krijgen met drie of vijf deuren. De sierlijke, maar weinig opvallende sedan wordt alleen met vier deuren geleverd en de echt heel fraaie lift- back (met langzaam aflopende ach terkant) alleen met vijf deuren. Motorkwartet Het motorkwartet begint bij de 1300 cc twaalfklepper (75 pk - top snelheid 160 km/uur), die ook in voorgaande Corolla-pakket zat. Gloednieuw is een 1600 cc zestien- kleppenmotor met katalysator (90 pk - top 175 km/uur). De 1600 cc zestienklepper voor de GTI (125 pk - topsnelheid 195 km/uur) is een wat aangepast 'oudje', hetgeen ook geldt voor de 1,8 dieselmotor (60 pk - topsnelheid 160 km/uur). De prijslijst is nog niet definitief vastgesteld. Maar waarschijnlijk zal die beginnen bij 'net onder de 20 mille' voor de meest simpele driedeurs hatchback met 1300 cc motor, en eindigen in de buurt van de 40 mille voor de GTI (alleen als driedeurs hatchback of vijfdeurs liftback) met alles erop en eraan. Verbluffend stil Importeur Louwman en Parqui in Raamsdonksveer wil in de ver koop de nadruk gaan leggen op de versies met de nieuwe zestien- kleppen motor van 1600 cc. De een voudigst uitgeruste hatchback (de XL) met die motor blijft vermoede lijk nog onder de 23 mille. Het verbaast mij niet dat de Bra bantse importeur deze 1600-motor naar voren gaat schuiven. Tijdens de kennismakingsrit kostte het geen moeite enthousiast te worden over deze formidabele krachtbron, die verrassend stil, soepel en pittig bleek te zijn. Verbluffend is ook zijn trekkracht bij lagere toerental len. Met een maximum-koppel van 135 Nm/3600 omw. mag hij Diesel- en GSi-versie van Opel Corsa Opel heeft de Corsa-serie met twee modellen uitgebreid: een diesel versie en een sportieve GSi. In Opeis kleinste model wordt een 50 pk sterke dieselmotor gehangen, gecombineerd met een vijf-versnel lingsbak. De acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur bedraagt dan 17,5 seconden, de topsnelheid ligt op 151 km/uur. De voorgloeiperio de bedraagt niet meer dan 4 seconden. Ook de GSi zal voor het eerst op de autoshow van Frankfurt te zien zijn. Hij is uitgerust met een 1.6 liter injectiemotor, die de Corsa in 9,5 sec. op 100 km/uur brengt en een top van 187 km/uur garandeert. Over de prijzen van beide modellen is nog niets bekend. Boven de driedeurs Corolla hatchback. Onder het ongetijfeld opvallend- ül JHLw» 1Iia ui v.- ste model uit de nieuwe Corolla-serie, de zogenaamde liftback. Op de foto rgmd aanhanger van 1200 kg trek- GTi met injectiemotormaar ook verkrijgbaar met 1300 cc motor of ken. 'gewone' zestien-kleppen 1600 cc motor. De Franse regering wil de rol van de overheid in het staatsautomo- bielconcern Renault beperken. Zij overweegt om nog dit najaar met een wetsvoorstel te komen om de statuten van het concern te wijzi gen van die van een „Régie" (een soort staatsbureau) in die van een normaal bedrijf in de staatssector. Daarmee zou Renault toegang krij gen tot de particuliere kapitaal markt. Om deze operatie goed te laten verlopen overweegt de regering Renault eerst een kapitaalinjectie te geven van naar schatting tien miljard frank (ongeveer 3,3 miljard gulden). Daardoor zou de balans Zo'n kapitaalversterking zou echter op bezwaren van de Europe se Commissie kunnen stuiten. Al eerder stelde de commissie een on derzoek in naar regeringsgeld dat in het bedrijf is gestopt. De com missie vermoedt dat het hier ging om verkapte subsidies die de con currentie vervalsen. De regering zal proberen de commissie er van te overtuigen dat zij slechts haar plicht als aandeelhouder doet en dat de herkapitalisering slechts een stap is op de weg naar het doorsnijden van de banden tussen Renault en de staat. Als je met een auto rondrijdt die officieel nog niet is geïntroduceerd, een wagen waarvan de prijs nog niet eens definitief is vastgesteld, dan verwacht je onwillekeurig wat bekijks. Maar hoe nadrukkelijk ook de Peugeot 405 lang te voren was aangekondigd, hoe enthousiast hij kortgeleden ook door de vakpers was ontvangen, toen ik er vorige week mee op stap was trok hij op de weg nauwelijks aandacht. Een enkele autoliefhebber keek eens om, maar de meesten lieten het nieuws onopgemerkt voorbij glijden. En dat voor een mede door Pininfarina ontworpen auto, die door velen een gouden toekomst wordt voorspeld. Als althans de prijs die hoge verwachtingen niet omver keilt. Peugeot heeft de laatste jaren en kele wonderen verricht. - Het zette Citroen weer op het goede financiële spoor. - Het kon de failliete boedel van Talbot opruimen zonder zelf in de nesten te geraken. - Het kwam achter elkaar met twee toppers: de 205 en de 309. Die twee modellen werden zo ge raffineerd op de markt gebracht dat er maximale publiciteit uit werd gehaald. Dat succesvolle draaiboek wordt ook voor de 405 gehanteerd. De nieuwe 405 werd in Frankrijk al enkele maanden geleden gelan ceerd. De kinderziekten zijn er dus a[ uil. Het tentoonstellingdebuut van het nieuwe model zal volgende maand in Frankfurt plaatshebben. Daar zal een uitgebreid scala aan versies worden getoond, die daar na ook in andere landen - zoals Ne derland - zullen worden geïntrodu ceerd. Drie uitrustingsniveau's (GL, GR en SR) en vijf motoren: 1.4, 1.6 en driemaal 1.9 (carburateur, injectie en zestienklepper). Katalysator naar keuze leverbaar met de 1.6 en de 1.9 carburateurmotoren. Ver mogens van 65 tot 160 pk met top- snelheden van 160 tot 220 km/uur. Een breed gamma. Maar daar zal het niet bij blijven. Net als bij de 205 en de 309 zullen er in de naaste toekomst meer ver sies aan het basisprogramma wor den toegevoegd. Zeker is al dat er volgend jaar een dieseluitgave komt. Maar een driedeursuitvoe- ring en een turboversie lijken ook waarschijnlijk, al houden de Fran sen daar nu nog hun mond over. De exacte prijzen voor Neder land zullen pas morgen bij de dea lerpresentatie bekend worden ge maakt. Tot zo lang moeten we het met een richt-pnjslijst doen. En die begint tussen de 26 en 27 mille voor de 1.4 GL. Aan de top staat de MI 16 met een 1.9 liter zestien-klep- penmotor, die in de buurt van de 50 mille staat geprijsd. De 1.6 liter edities moeten na tuurlijk de grootste trekkers wor den. Aan de goedkoopste daarvan komt een prijskaartje van naar schatting 29 mille te hangen. De door mij gereden 1.6 SR komt in de buurt van de 35 mille. Ik vind dat een heel stevig bedrag voor zo'n middenklasser, hoe fraai hij ook oogt, hoe goed hij ook is uitgerust en hoe prettig hij ook rijdt. Want dat moet worden gezegd: Peugeot heeft alweer een erg pret tige auto neergezet. De niet opval lende, maar wel sierlijke koets heeft een duidelijke wigvorm. Van voren laag en naar achteren oplo pend. Dat betekent onder meer een royale kofferbak. Weliswaar met een fikse opstaande rand, maar met voldoende ruimte voor een stevige gezinsbagage. Het interieur is zeer smaakvol in gericht, met voortreffelijk stoelen en in de achterbank een klepje, waardoor hengels of ski's kunnen worden gestoken. Natuurlijk zit er in deze dure uitvoering een in hoogte verstelbaar stuur, centrale vergrendeling en elektrisch be- dienbare ruiten. Maar merkwaar dig genoeg is er geen tiptoets, die de ruit van de bestuurder in één keer geheel opent of sluit. Een Franse vinding, heel gemakkelijk bij tol of grens en dat ontbreekt nu juist op een Franse wagen. Formidabel is de vijf-versnel lingsbak. Zelden komt men een dergelijk soepele en exact schake lende bak tegen. Alle modellen zijn trouwens met een vijfbak uitge rust. De besturing van de voorwiel aandrijver gaat plezierig direct. Peugeot heeft vijfjaar ontwikke lingswerk en een bedrag van onge veer één miljard gulden gestoken in deze 405. Dat het daarbij is ge bleven was te danken aan het feit dat de fabriek geen nieuwe motor behoefde te ontwikkelen. De con structeurs konden plukken uit de rijke voorraad die met de 205 en de 309 werd opgebouwd. Zodat er weinig is toe te voegen aan de lof zangen, die destijds over deze krachtbronnen zijn gezongen. In de even meer dan duizend kilo we gende 1.6 SR zorgt de 1600 cc car burateurmotor met een vermogen van 92 pk voor een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 11,6 seconden en een topsnelheid van 180 km/uur. Die prestaties worden geleverd zonder overmatige geluidsproduk- tie, zodat het overdadige comfort in de cabine ook in dat opzicht geen geweld wordt aangedaan. En ook zonder overmatig benzinege- bruik. Ik bleef bij de pomp aan de goede kant van de 1 op 11 en dat vind ik geen onverdienstelijke sco re voor een auto van dit formaat. Deze Peugeot zal in een zeer druk bevolkte klasse moeten op boksen tegen een aantal erg sterke concurrenten. De wagen zelf vol doende capaciteiten om die felle strijd te kunnen meekomen. Maar de (richt)prijzen liegen er niet om en die zouden wel eens een hinder nis kunnen opwerpen op weg naar een derde Peugeot-kassucces. Technische eeeevens Peugeot 405 1.6 SR. Cilinderinhoud carburateurmotor 1580 cc. Vermogen 92 pk. Compressie- verhouding 8,95:1. Koppel 132 Nm/2600 rpm. Voorwielaandrijving. Vijf-ver snellingsbak. Onafhankelijke wielop hanging rondom. Lengte 4.40 meter. Gewicht 1020 kg. Aanhanger geremd 1200 kg. Brandstof super. Tank 70 liter. Acceleratie 0-100 km/uur 11,6 secon den. Topsnelheid 180 km/uur. Richt prijs tussen 34 en 35 mille. Justitie deed niets met aanbevelingen AMSTERDAM (GPD) - Waar Gor- batsjov en Reagan nu al tijdenlang de ene conferentie na de andere aan besteden, realiseert het mode warenhuis C en A in één kleding collectie: Een vreedzaam samen gaan van Oost en West, een sym biose van Europese traditie en Russische romantiek. De sfeer van het Engelse „College" met zijn clubkleuren en badges, die van het Kremlin met zijn rustieke kerken en van de Siberische ijsvlakten met zijn wilde dieren drukken dui delijk hun stempel op de C en A- collectie voor herfst en winter '87/ '88, die gisteren in Arjisterdam werd gepresenteerd. Een collectie, die doet denken aan een winterse expeditie, welke in de Schotse Hooglanden begint en de reiziger via het barre Noor den naar Leningrad voert. Een col lectie ook, waarin traditionele mo dellen een nieuw elan krijgen en het woord klassiek weer met een hoofdletter wordt geschreven. Want klassiek zijn zowel de kle ren als de kleuren en de dessins. Met name in de College-stijl, een sportief-klassieke trend voor prak tisch alle leeftijdsgroepen, met veel club-blazers -compleet met opgeborduurde badge op het po chetzakje-, eenvoudige coltruien en rechte rokken tot net over de knie in Tartan-ruiten. Hoe traditio neel de prince-de-galles-ruit ook mag zijn, dit dessin krijgt bij C en A een modieus karakter in de mini- kilts, die gecombineerd worden met korte jasjes tot in de taille. Ui teraard hoort bij een dergelijke „out-fit" een shawl in bonte Schot se ruiten. Naast rechte, strakke rokken passen in de College-trend ook de zwierige wijde rokken tot over de kuiten van corduroy of zacht-glan- zend winterkatoen en dikwijls ge voerd met een kleurig stof. Evenals de bandplooibroeken met rechte pijpen. De mannen hoeven wat C en A betreft deze winter niet achter te blijven als het gaat om klassieke kleding. Voor hen zijn er allerlei soorten kostuums, een tikkeltje traditioneel en vooral stijlvol in ge dekte kleuren grijs, zwart/wit en antraciet. Kostuums met comforta bele colberts tot net over de heu pen met een enkele of een dubbele rij knopen, in gedekte ruitdessins (donegal en prince-de-galles) en krijtstrepen en met een lange re- verskraag. De pantalons geven veel bewegingsvrijheid dankzij de bandplooien, zonder overigens overdreven wijd te zijn en hebben over het algemeen een omslag aan de pijpen. De jassen voeren komende win ter wel de boventoon in de C en A-collectie. Naast veel trenchcoat modellen voor de mannen zijn er allerlei soorten jassen voor de vrouwen, zowel lang tot over de kuiten als met een zeven-achtste en driekwart lengte. De jassen heb ben met elkaar gemeen, dat ze bre de, afgeronde schouders hebben. Sommige modellen vallen recht, andere zijn licht getailleerd met een klokkende rok, een split in het achterpand en een ceintuur in de rug. Het Russische karakter ontle nen de jassen aan de bontkragen en -manchetten, met name van (na- maak)astrakan-bont. Jassen, die Natascha op het Rode Plein zeker niet zou misstaan. Zeker niet als men er ook nog een Russische muts van imitatie-persianer bij op zet. De sportieve trend staat bij C en A deze winter helemaal in het te ken van het hoge Noorden met zijn besneeuwde bergtoppen en polaire koude. Gewatteerde jacks, gevoer de parkajassen, dikke broeken en rokken in winterwit, écru en ijs- pastels, zoals mint, roze en blue, zien eruit of ze werkelijk dienst moeten doen tijdens een barre tocht door sneeuw en ijs. Matelas- sé, bontgarneringen, ruime capu chons, warme tussenvoeringen en koordsluitingen zorgen er dan voor, dat de drager van de kleding geen kou hoeft te lijden. Zelfs de dessins doen denken aan de Noordpool: pinguïns, ijsberen, be sneeuwde bergen en ijskristallen, alsmede Noorse dessins. De kinderen doen bij C en A het komende seizoen helemaal met de mode mee. Ook voor hen zijn er kilts in Schotse ruiten, Schotse shawls, gestreepte en geblokte truien in groen, rood en blauw, als mede warme jacks met felgekleur de vlakken. In de sportieve trend zijn vooral de dessins van buitelen de ijsberen en beren op skies in zachte pasteltinten het aanzien waard. KITTY VAN GERVEN DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van justitie heeft het afgelopen jaar niets gedaan met de aanbeve lingen van een werkgroep om de arbeidsomstandigheden van ge vangenisbewaarders te verbeteren. Uit een nog niet gepubliceerde no ta van de begeleidingscommissie ziekteverzuim blijkt dat aan de meeste aanbevelingen geen gevolg is gegeven. PARIJS - President Mitterrand en premier Chirac zijn het niet met el kaar eens over de te volgen ge dragslijn in Nieuw-Caledonië. Gis teren, tijdens het wekelijks kabi netsberaad kwamen deze tegen strijdige meningen tot uiting. Ze gingen met name over de manier waarop afgelopen zaterdag in Nou mea, de hoofstad van het 'overzee se gebiedsdeel', een groep autoch tone Kanaken tijdens een 'sit-in' door de Franse oproerpolitie in el kaar geslagen was. Tegen 13 september heeft de re gering-Chirac een referendum in Nieuw-Caledonië uitgeschreven. door Rudolph Bakker Hierin zal de bevolking zich moe ten uitspreken over de vraag 'of het eilandrijk, dat 20.000 km van het moederland verwijder ligt, deel van Frankrijk moet blijven uitma ken. De autochtone Kanaken vormen onder de 145.000 inwoners van het eilandenrijk met hun 43 procent een minderheid. Ze hebben daar om besloten het referendum te boycotten en er door middel van manifestatis tegen te protesteren. Iedere betoging is echter door de regering tot en met de dag van het referendum verboden. De 'sit-in' van afgelopen zaterdag was offi cieel dan ook illegaal. Een Australische tv-ploeg maak te opnamen van de manier waarop de Franse oproerpolitie op de zit tende protesteerders, die geen vlieg kwaad deden, begon in te rammen. De Franse tv-netten na men deze beelden over, waarna in de pers en in de Franse politieke wereld grote opschudding ont stond. President Mitterrand liet op de kabinetszitting van gisteren met zoveel woorden weten: „Hoe zou men niet uiterst gevoelig kunnen Het ziekteverzuim onder be waarders is met ruim 15 procent schrikbarend hoog. In het bedrijfs leven ligt het verzuim op ongeveer tien procent. De bewaarders lijden als gevolg van overbelasting aan stress en andere psychische ziek ten. De overbelasting is veroor zaakt door de bezuinigingen op het gevangeniswezen. Inkrimping van het personeel heeft tot een taakver- zijn bij het zien van deze beelden vol brutaliteit die uitgezonden zijn, en meer nog voor de werkelijkheid die ze tot uitdrukking brengen". De regering-Chirac hoopt met het referendum op 13 september voorgoed een eind te maken aan de eisen op onafhankelijkheid, die de FLNKS en zijn leider Jean-Marie Tjibaou stellen. Het socialistische plan-Pisani had voorzien in een re ferendum pas in 1989, dat wil zeg gen op een moment waarop de Ka naken na een 'zelfbestuur' van vijf jaar hun autonome levensvatbaar heid zouden hebben bewezen. De FLNKS heeft tegen 13 sep tember nieuwe betogingen in het vooruitzicht gesteld. De regering- Chirac heeft duizend man oproer politie ter versterking van de aan wezige troepen naar Nieuw-Cale donië gezonden om de voortgang van het referendum veilig te stel len. ROTTERDAM (ANP) - De titaan- dioxydefabriek Tiofine in het Rot terdamse Botlekgebied gaat ver sneld een nieuwe fabriek bouwen om tegemoet te komen aan de eis van het ministerie van verkeer en waterstaat dat het bedrijf na 31 de cember 1989 geen schadelijk afval- zuur en zware metalen mag lozen in de Nieuwe Waterweg. Als het ministerie uiterlijk op 1 april vol gend jaar het groene licht geeft voor de vereiste vergunningen zal Tiofine er voor zorgen dat de nieu we fabriek op 1 januari 1990 kan starten. Dat heeft Tiofine-directeur ir. A. van den Heuvel gisteren ge zegd in een toelichting op een ak koord dat Tiofine en het ministerie bereikt hebben. zwaring geleid. Een groot deel van de bewaarders werkt maandelijks tussen de 40 en 100 uur over. Op grond van alarmerende cij fers van het ABP en de Rijks Ge neeskundige Dienst stelde staats secretaris Korte-van Hemel in 1984 een werkgroep in, die de achter gronden van het hoge ziektever zuim moest onderzoeken en aanbe velingen moest doen om de situatie te verbeteren. De werkgroep bracht in februari van het vorig jaar advies uit. Maar met de aanbevelin gen die door de staatssecretaris werden overgenomen, blijkt in de praktijk niets te zijn gebeurd. Realistisch In februari 1986 werd vastgesteld dat vacatures snel en tijdig moes ten worden vervuld. Anderhalfjaar later constateert de werkgroep op nieuw "dat er sprake moet zijn van slagvaardige vervulling van vaca tures". Hetzelfde geldt voor een eerlijke voorlichting aan nieuw te werven personeel. Vorig jaar was al opgemerkt, dat een realistisch beeld moet worden geschapen van de functie van bewaarder. Maar tot nu toe is men niet verder gekomen dan het laten vervaardigen van nieuwe folders. Mondelinge, realis tische voorlichting ontbreekt vol gens het rapport. Ook is nog niets terecht geko men van de overheveling van be voegdheden van het ministerie naar de directies van de inrichtin gen. Een andere manier van leiding geven, zoals vorig jaar werd voor gesteld, kon daardoor ook niet worden gerealiseerd. Volgens het rapport is het uitblijven van maat regelen vooral te wijten aan een ge brek aan (geld)middelen. De ambtenarenvakbond Abva Kabo vindt dat de bewaarders in een vicieuze cirkel terecht geko men zijn. "Iedereen kent de oor zaak van het hoge ziekteverzuim. Maar elk voorstel om die oorzaak weg te nemen, stuit af op geldge brek", aldus de bestuurders Tetter- 00 en Nibbelink. "Het plezier in het werk is verdwenen. Door de bezui nigingen hebben we geen tijd meer voor contact met gedetineerden en zijn we niet meer op de hoogte van eventuele vluchtplannen. Onze veiligheid en die van de maat schappij is in het geding", aldus de woordvoerders van de bond. Zij pleiten voor een uitbreiding van het personeel met 25 procent. "Dan kunnen we ons werk weer normaal en met plezier doen en zal het ziek teverzuim dalen". DODELIJKE AANVARING V/ARTENA - Een aanvaring op het Prinses Magrietkanaal ter hoogte van het Friese Wartena heeft gisteren twee Duitse meisjes het leven gekost. Het plezierjacht waarop de meisjes voeren werd overvaren door een achteropkomend vrachtschip uit Drachten. De ouders van de meisjes heb ben nog geprobeerd hun kinderen te redden maar hun pogingen misluk ten. Zij werden door vissers uit het water gehaald en in een shocktoestand naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. Het gezonken jacht moest worden gelicht met een drijvende bok. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9