evers krijgen deel STER-winst Staking Zuid-ALfrika gaat door Kolen rond 2050 goedkope energiebron Pensioenfonds bereid tot voorkoming breuk In 1986 23,7 miljard aan pensioenen uitbetaald „DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 -Akkoord niet omroep DEN HAAG (GPD) - Steeds meer mensen zullen bij verandering van baan hun pensioenrechten kunnen meenemen naar de nieuwe werk gever. Op dit moment hebben al ongevéer 250.000 werknemers geen last meer van een pensioen breuk omdat enkele grote pen sioenfondsen en verzekeraars de afspraak hebben gemaakt de opge bouwde pensioenwaarden over te dragen. Inmiddels hebben 200 pen sioenfondsen zich in principe be reid verklaard een soortgelijk pen- sioenbeleid te voeren. Om verlies van pensioen bij ver andering van werkkring te voorko men werd vorig jaar door de pen sioenfondsen van Unilever, Shell, Verkade en DSM en de verzeke- ilILVERSUM (ANP/GPD) - De omroep en de uitgevers van dag- en nieuwsbladen en raars Aegon, Amev, Delta Lloyd en 'iitijdschriften hebben overeenstemming bereikt over de verdeling van de meeropbrengst Nationale Nederlanden de Stich 'van de STER-gelden bij uitbreiding van de reclamezendtijd. Vanaf dit jaar wordt bij -.uitbreiding van de STER-zendüjd 25 procent van de meeropbrengst ten opzichte van yl986 uitgekeerd aan de pers. ting Dienstverlening Samenwer- kingsverbond opgericht. De voorzitter van de christelijke werkgevers, S.J. van Eijkelenburg, deed gisteren een oproep aan alle pensioenfondsen en verzekeraars om zich bij dit circuit aan te slui ten. "We kunnen daarbij eigenlijk niemand missen, ook het ABP niet", aldus de NCW-voorzitter die sprak bij de presentatie van een handboek over pensioenen, uitge geven door Centraal Beheer. Een groot aantal bedrijfstakpen sioenfondsen, zoals voor de bouw en de metaal, neemt nog een af wachtend houding aan omdat deze fondsen enkele regelingen hebben die pensioenverlies bij verande ring van baan ten dele te niet doen. Verwacht wordt echter dat deze fondsen binnen afzienbare tijd ook deelnemer zullen worden aan het samenwerkingsverband De christelijke werkgevers en de wakr^ntrale FNV vinden dat minis ter Ruding moet afblijven van de reserves van de particuliere pen sioenfondsen. FNV-bestuurder Muller meent dat de pensioenfond sen in staat dienen te zijn om onze kerheden over langere periode te kunnen opvangen. Hij wees er ook op dat de problematiek rond de pensioenbreuk de komende jaren extra kosten met zich mee zal bren gen. Bij het verschijnen van het pen sioenhandboek liet Muller weten dat er nog talloze gaten in de diver se pensioenregelingen zitten. Vol gens hem geldt dat vooral voor zwakke bedrijfstakken met een la ge organisatiegraad. Via alle pen sioenfondsen in ons land is in to taal ruim 300 miljard gulden be legd. Ongeveer zes miljoen mensen hebben dit bedrag opgebouwd. 'sDe NDP (dagbladen) krijgt hiervan van tien gulden ten behoeve van de 66 procent, de NOTU (tijdschrif- landelijke omroep en met de in- -ten) 33 procent en de NNP gangsdatum, 1 januari van dit jaar. (nieuwsbladen) 1 procent. De over- Bij de onderhandelingen over de eenkomst loopt tot 1990, zo werd compensatieregelingen zijn de par- e gisteren tijdens een persconferen- tijen uitgegaan van de uitkomsten .rtie van de uitgevers en de omroep van een onderzoek van prof. Drie- 3, in Hilversum meegedeeld. huis, in maart 1987, in opdracht Of de overeenkomst - die volgt van de uitgevers en de omroepen. 3| uit de mediawet - ook daadwerke- Op basis van berekeningen van lijk van kracht wordt hangt af van Driehuis is de bruto-schade voor t, de medewerking van minister de dagbladen bepaald op 45 pro- n Brinkman van cultuur. In het con- cent van de bruto-meeromzet van tract, dat 3 september officieel de STER. Voor de tijdschriften en wordt getekend, moet de minister de nieuwsbladen is de schade be- instemmen met een verhoging van paald op respectievelijk 25 en 0,75 de omroepbijdragen in 1988 of 1989 procent. Daarbij wordt er vanuit- -Winst stijgt - bij Nationale Nederlanden DEN HAAG (ANP) - In het eerste halfjaar van 1987 is de winst van het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden in vergelijking met onderstreept. In een toelichting verklaarde de voorzitter Van Tienen van de NDP tevreden te zijn met het akkoord. "De uitgevers zullen nu loyaal meewerken aan de uitbreiding van de STER-zendtijd", zo bevestigde Van Tienen. Volgens hem kan door deze overeenkomst de commercië le omroep nog even worden afge houden. Een uitspraak die door NOS-voorzi-tter Van Dijke werd dezelfde periode van vorig jaar met 6,2 procent gestegen tot 291,0 mil- joen gulden. Dat gebeurde on- danks de opnieuw sterk negatieve p invloed van dalingen van valuta koersen. De omzet verminderde met ruim een procent tot 9,1 mil jard gulden. Dat heeft de verzeke raar gisteren bekendgemaakt. De onderneming verwacht dat de winst per aandeel over heel 1987 ten minste het niveau van 1986 zal 'c bereiken. De omzet zal in guldens vermoedelijk niet sterk verschillen van die van verleden jaar. Bij de schadeverzekering toon- den Nederland en het Verenigd Koninkrijk krachtige groei, hoewel een verlies van 5,2 miljoen gulden werd geleden. Hierbij speelden on- der meer de beëindiging van de au- toverzekeringszaken in de Ameri kaanse staat Massachusetts en de nationalisatie van de arbeidsonge vallenverzekering in de Australi sche deelstaten New South Wales en Victoria een rol van betekenis. Het resultaat op levensverzeke- 1 ringen daalde met 5,4 procent tot 180,3 miljoen gulden. De voor naamste oorzaken van die daling waren behalve de valuta-invloed de kosten en reserveringen die zijn gemoeid met de hoge produktie van nieuwe levensverzekeringen in België en de Verenigde Staten, 7 de dalende rente en de belangrijke r investeringen in de opbouw van bedrijven, in het bijzonder in Span je en Japan. Kort Zakelijk Olie Het dinsdag begonnen herstel van de internationale prijzen van ruwe olie heeft zich gisteren voort gezet. Handelaren schreven dit toe aan een verbetering van de winst marges bij de raffinage en aan de aankondiging van beraad binnen de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC). Ruwe olie uit het Noordzee-veld Brent, de meest verhandelde internationale soort, noteerde woensdag achttien dollar per vat, 0,40 dollar meer dan dinsdag. Handelstekort De Amerikaanse handelsbalans vertoont over het tweede kwartaal van dit jaar een recordtekort van 39,53 miljard dollar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van han del woensdag bekendgemaakt. De bedragen, berekend op betalings balansbasis, geven aan dat het lage niveau van de dollarkoers nog steeds weinig effect heeft op de handelspositie van de Verenigde Staten. Belasting Het concern Daimler-Benz is de grootste belastingbetaler onder de Westduitse bedrijven. Vorig jaar betaalde het concern 4,03 miljard mark aan vermogens- en vennoot schapsbelasting, 6,2 procent van de omzet. Na Daimler-Benz komen de chemieconcerns Hoechst (1,81 mil jard mark), Bayer (1,80 miljard mark) en BASF (1,72 miljard mark). Riva Het autohandel- en garagebedrijf Riva heeft in de eerste helft van dit jaar 11 procent meer omgezet dan in hetzelfde tijdvak van 1986. De omzet steeg van 253 miljoen gul den tot 280 miljoen. Door een hoge re belastingdruk, als gevolg van het vervallen van de voorraadaf- trek en de verkleining van de ver mogensaftrek, kon de nettowinst met slechts 3 procent aantrekken van 7,6 miljoen tot 7,8 miljoen gul- Overigens bleek uit de toelich ting .van de uitgevers dat zij nog het minst bevreesd waren voor het weglekken van reclamegelden naar commerciële satellietzenders. Voor dagbladen is daar nauwelijks iets van te merken. Alleen de tijd schriften kunnen hierdoor wellicht enige schade oplopen. Als minister Brinkman akkoord gaat met het contract kunnen de uitgevers over 1987 een bedrag te- gemoetzien van 10 tot 15 miljoen gulden. Dit is de meeropbrengst die de STER in 1987 verwacht ten opzichte van 1986. Een woordvoerster van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur zei dat er in de overeenkomst een nogal fors wen senpakket wordt gepresenteerd. "Verhoging van de omroepbijdra ge is in het parlement een omstre den zaak. Het verlangen om de ex tra inkomsten al over het lopende jaar volgens de in het akkoord ge noemde sleutel te verdelen, strookt bovendien niet met de Mediawet. Die staat dat pas toe over het jaar 1988. Of de gewenste uitbreiding van de zendtijd haalbaar is, is even min duidelijk", aldus deze zegs vrouw. De Omroepraad behandelt binnenkort aanvragen voor uit breiding van de zendtijd, in ver band met middagtelevisie, en een aanvraag voor uitbreiding van STER-zendtijd. DEN HAAG André van der Louw (r) heeft gisteren staatsecretaris Henk Koning financiënhet eerste exem plaar aangeboden van het boek 'Kunstsponsoring en fiscus'. Van der Louw is voorzitter van de stichting 'Spon sors voor Kunst'. (foto anp> Irak koopt de meeste wapens LONDEN (AFP) - Irak is de grootste wapenimporteur in de wereld geworden. In de periode van 1981 tot 1985 kocht het voor 24 miljard dollar, vier keer zo veel als Iran, zijn tegenstander in de Golfoorlog, zo is gisteren gemeld door het gezaghebben de Britse defensieblad Jane's Defence Weekly. Irak verdrong Saoedi-Arabië van zijn traditionele eerste plaats. Dit kocht in dezelfde pe riode voor ongeveer 15 miljard dollar, Iran voor 6,4 miljard dol lar. De voornaamste wapenle verancier van Irak is de Sowjet- Unie, die voor acht miljard le verde. Op de tweede plaats komt Frankrijk. Bod van werkgevers afgewezen JOHANNESBURG (AP/Rtr/UPI) De zwarte mijnwerkersvakbond NUM (National Union of Minewor- kers) heeft gisteren bij stemming besloten haar 17 dagen oude sta kingsactie voort te zetten. De keu ze betekent verwerping van een aanbod van de grote Zuid-Afri kaanse mijnmaatschappijen om uitkeringen en vakantiegelden iets te verhogen. Het bod voorzag niet in de door de stakers geëiste loons verhoging. Het mijnbouwconcern Anglo- American heeft vanochtend weer 2900 zwarte stakers ontslagen. Eer der deze week hadden de werkge vers hun dreiging met ontslag in verscheidene mijnen opgeschort in afwachting van de uitkomst van de nieuwe onderhandelingen met de NUM. Anglo-American, dat het zwaarst getroffen is door de sta king, heeft in totaal 25.338 mijn werkers in acht mijnen een ultima tum gesteld: ze zullen worden ont slagen als ze niet in de loop van de dag het werk hervatten. De NUM-leider Cyril Ramapho- sa verklaarde dat de steun voor de actie onder de mijnwerkers prak tisch eenstemmig is. De mijnwer kers stemden tijdens massale bij eenkomsten verspreid over de pro- Transvaal en Oranjevrij- staat. De stemming geschiedde met hand-opsteken en was dus niet geheim. Ramaphosa onderstreepte dat de leiding van de bond geen stemad vies had gegeven. Hij concludeer de dat de leden het bod van de Mijnkamer nog minder aanvaard baar hadden gevonden dan de vak bondsleider-s. Ramaphosa onthul de dat de bond de eis voor een loonsverhoging van 30 procent in besprekingen die dinsdag met de Mijnkamer plaatsvonden, had ver laagd tot 27 procent. De mijneige naars hadden echter geweigerd om Winning uit wind en zon te duur en beperkt DEN HAAG (GPD) - Energie bronnen als zonne- en windenergie kunnen tot het jaar 2050 slechts een beperkt aandeel van onze energie behoefte dekken. Alles bij elkaar geteld zou een aandeel van 20 pro cent van onze behoefte door deze onuitputtelijke energiebronnen maximaal haalbaar zijn. Kolen en dan vooral verwerkt tot kolengas, is halverwege de volgende eeuw de meest voorkomende grondstof voor energie. Tot deze inschatting komt het consultants-bureau Kre kel Van der Woerd Wouterse •(KWW) in een studie ten behoeve van de minister van economische zaken. In het gisteren gepubliceerde rapport 'Duurzame energie, een toekomstverkenning', stellen de onderzoekers dat de mogelijkhe den voor het gebruik van zonne- energie, windenergie, aardwarmte en biomassa aanzienlijk zijn, maar in de meeste gevallen duurder blij ven dan 'gewone' energie (kolen, gas, kernenergie). Behalve de toch al forse investeringen die voor grootschalige opwekking van duurzame energievormen nodig zijn is de opslag ook erg duur. Zonnecellen voor electriciteit of zonnecollectoren voor warm water en ruimteverwarming zijn het best toepasbaar op daken van huizen en gebouwen. Het aanleggen van zon necel-parken lijkt de onderzoekers zeer onwaarschijnlijk. Een geschat aandeel van 10 procent zonne-ener- gie in het energie-aanbod in 2050 is volgens het bureau al aan de hoge kant. Voor windenergie geldt een ge schat maximum van 8 procent. En dan moet alle plaatsings-capaciteit op land en op zee worden benut. Windenergie, hoewel al eeuwen toegepastspeelt volgens een onder zoeksrapport in de volgende eeuw geen grote rol in de energiewin ning. Dat geldt zo wel voor de molen uit 1860 als de 96 meter hoge turbi ne, gefotografeerd, bij Dithmarsen Aardwarmte komt niet verder dan maximaal 2 procent, energie uit het afval van biologisch materiaal op maximaal 4 procent. En dan nog al leen wanneer 'de vervuiler' (die de mest of het huisafval kwijt moet) meebetaalt. Ook de toekomst van aardgas, aardolie en uranium worden in het onderzoek betrokken. Tussen 2030 en 2070 zijn de fossiele brandstof fen (olie en gas) te schaars en te duur geworden voor gebruik op grote schaal. Hetzelfde is het geval met uraan als brandstof voor licht water-reactoren. Of kernenergie rond het jaar 2050 nog gebruikt wordt hangt volgens het rapport af van het al dan niet slagen van de kweektechnologie. Over kernfusie durft het bureau nog niets te zeg gen. Kolen zijn er daarentegen vol doende tot het jaar 2200 en waar schijnlijk tegen een redelijke prijs,' aldus KWW. Kolen kunnen boven diendegen geringe kosten worden omgezet in kolengas (een mengsel van koolmonoxyde en waterstof), dat bovendien weer in vloeibare brandstof (synthetische olie) kan worden omgezet. Het bureau voor spelt dan ook dat kolen halverwege de volgende eeuw prijsleider zijn. Kolengas lijkt in de loop van de volgende eeuw een sterke positie te krijgen in de Nederlandse ener gievoorziening, aldus KWW. In de eerste plaats voor de opwekking van energie, maar op de langere termijn misschien ook voor ge bruik in huis, wat echter een aan passing van he£ distributienet noodzakelijk maakt. Het in één keer vervangen van het hele distri butienet is pas lonend als de schaarste aan aardgas echt groot wordt. Wessanen AMSTELVEEN (ANP) - Het voe dingsconcern Wessanen heeft over de eerste helft van het jaar een net towinst behaald van 31,6 miljoen gulden tegen 28,2 miljoen gulden in de vergelijkbare periode van 1986. Ondanks de lage dollarkoers was de bijdrage van de bedrijven in de Verenigde Staten hoger dan vo rig jaar. Ook in Europa gingen de zaken goed. De omzet bleef met 1,9 miljard gulden vrijwel gelijk aan de eerste helft van vorig jaar. De daling van de dollarkoers en van de grondstof- fenprijzen werd opgevangen door meer verkopen onderhandelingen te voeren over loonsverhogingen. Het bod van de Mijnkamer kwam neer op een lichte verhoging van het vakantiegeld, hetgeen de bond in het geheel niet heeft geëist, en een verdubbeling van de uitke ring in het geval van overlijden. "De arrogantie van de kamer werd gedemonstreerd door de weigering een bod voor een loonsverhoging te doen, ondanks het feit dat wij water in de wijn deden," aldus Ra maphosa. De stakers eisen overigens 30 va kantiedagen per jaar, in plaats van de huidige 14 tot 21 dagen. Ten aan zien van de overige eisen van de stakers heeft de Mijnkamer geen nieuwe voorstellen gedaan. Zo ei sen de zwarte mijnwerkers een loonsverhoging van 30 procent, ex tra gevarengeld en een aantal door betaalde vrije dagen. Zwarte mijn werkers verdienen gemiddeld on geveer een vijfde van wat hun blan ke collega's in het loonzakje krij gen. De Mijnkamer heeft sinds de sta king uitbrak steeds gezegd niet te willen praten over loonsverhogin gen van meer dan 15 tot 23,4 pro cent. De NUM heeft aldoor gewei gerd opnieuw aan de onderhande lingstafel te gaan zitten als niet ook over de geëiste loonsverhoging zou worden gesproken. Beide partijen kwamen echter overeen om dins dag zonder voorwaarden met el kaar in overleg te gaan. Bedrijfsleven steunt kiuist met 20 miljoen DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar voor 20 miljoen gulden kunst onder steund. Het werkelijke bedrag ligt waarschijnlijk aanzienlijk hoger, denkt de stichting Sponsors voor Kunst die gisteren in Den Haag haar verslag over 1986 presenteer de. Tevens kreeg staatssecretaris Koning (financiën) een overzicht van de belastingvoordelen van kunstsponsoring aangeboden. Deelnemers in de stichting zijn 53 bedrijven, zoals Akzo, Esso, Gasu nie en Volvo. In 1985 sponsorden bedrijven naar schatting nog voor 15 miljoen gulden activiteiten op het gebied van de kunsten. De stichting ver klaart de stijging voor een belang rijk deel uit het toenemende be lang dat bedrijven hechten aan een goed imago. Kunstsponsoring wordt door een groeiend aantal be drijven als nuttig instrument be schouwd om een dergelijk beeld op te bouwen. Deze ontwikkeling gaat gepaard met het feit dat kunstsponsoring niet langer wordt gezien als dona tie of liefdewerk, maar een aparte begrotingspost vormt binnen de budgetten voor public relations, marketing of beide. De stichting denkt dat kunstsponsoring door deze ontwikkeling verder zal uit groeien en de bedragen zullen toe nemen. De verwachting is dat on dernemingen zich voor langere tijd aan een culturele instelling binden. De stichting Sponsors voor Kunst geeft nog andere redenen aan voor de toename van kunston dersteuning door ondernemingen. De bezuinigingen in de kunstwe reld brengen culturele instellingen ertoe uit te kijken naar andere fi nancieringsbronnen dan overhe den. Het ministerie stimuleert de instellingen: alle gelden die ze ex tra binnenslepen mogen zij zelf houden. Enorme fraude met wissels bij Joegoslavisch staatsbedrijf BELGRADO (Rtr/AFP) - Eén van de grootste Joegoslavische staats bedrijven, het agro-industriële be drijf Agrokomerc, heeft door uit gifte van honderden miljoenen gul dens aan ongedekte wissels 63 ban ken in de problemen gebracht. Agrokomerc heeft zijn eigen Bank van Bihac tussen de 600 miljoen en 1 miljard gulden aan wissels laten maken, terwijl deze bank nog niet eentiende van dat bedrag kon dek ken. Het is in Joegoslavië gebruik dat bedrijven hun eigen banken op richten die als bemiddelingsin stanties met de overheid en andere bedrijven optreden. Verscheidene topfunctionarissen van Agroko- De NUM-leider verklaarde dat mere bekleedden 1 posities i de bond bereid blijft om de onder- de Communistische Partij, inclu- handelingen op ieder tijdstip te sief directeur Fikret Abdic. De vi- ien ce-gouverneur van de Nationale de Bank, Vukasin Markovic, zei in interview met Tanjug dat r hervatten. Volgens de bond 340.000 mijnwerkers deel staking. Sinds het begin van de sta- king hebben zes mijnwerkers het de affaire voor het gerecht wil leven verloren. Voorts werden 320 brengen. Op uitgifte van ongedek- Lufthansa FRANKFURT (AP) - De West duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is geïnteresseerd in overname van de Hilton Internatio nal Hotel Corporation. Een woord voerder van Lufthansa heeft dit meegedeeld. Er zouden overigens meer dan 30 belangstellenden zijn voor Hilton. Door overname van Hilton zou Lufthansa een van de grootste ho teleigenaars van Europa worden. Hilton heeft 90 hotels in 43 landen. Begin dit jaar deed de KLM een bod van 975 miljoen dollar op Hil ton, maar de transactie werd afge last omdat de Raad van Commissa rissen geen goedkeuring verleen de. AMSTERDAM (ANP) De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft in 1986 23,7 miljard gulden uitbetaald aan pensioenen aow voor 1,9 miljoen gerechtigden. De SVB zorgt samen met 22 Raden van Arbeid voor de uit voering van drie volksverzekeringen. Dat zijn de algemene ouderdoms- wet (aow), de algemene weduwen en wezenwet (aww) en de algemene kinderbijslagwet (akw). Aan aww-pensioenen en -uitkeringen betaalde de SVB in totaal 2,7 mil jard gulden en aan kinderbijslag 7,1 miljard gulden, 400 miljoen gulden minder dan in 1985. Dit staat in het jaarverslag over 1986 van de Sociale Verzekeringsbank. De aow verzekert mannen en vrouwen vanaf hun 65-ste verjaardag van een basispensioen. Dat basispensioen wordt in de regel aangevuld met één of meer bedrijfspensioenen. Of men een volledig aow-pensioen krijgt hangt af van het aantal jaren dat men verzekerd was. De meeste mensen met een aow-pensioen wonen uiteraard in Neder land. Er is echter ook een groot aantal mensen met recht op aow dat in het buitenland verblijft: in 1986 waren dat er 81.135. Het gaat vooral om de Bondsrepubliek Duitsland, België, Spanje en de traditionele emigratioe- landen Canada, Australië en de Verenigde Staten. Daarnaast komen er steeds meer aow-ers in Turkije, Marokko en Israel. In totaal werd 401 mil joen gulden uitbetaald aan pensioengerechtigden die in het buitenland

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7