botsingen bij massa-staking op Filippijnen SieMatic Nicaragua toont 'goede wil' Nazi's krijgen nauwelijks been aan de grond in Duitsland Teheran verwerpt iedere concessie tegenover Irak 'Nieuwe NAVO-secretaris- generaal wordt Wörner' Hoe komt het dat sommige keukens verdacht goedkoop zijn? JONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 MANILLA (GPD/AFP/DPA/UPI/Rtr) - De Filippijnse pre- ident Corazon Aquino is gisteren geconfronteerd met de erste grote staking sinds zij achttien maanden geleden lan de macht kwam. Betogingen tegen haar bewind liepen lit op ernstige botsingen tussen demonstranten en veilig- ïeidstroepen, waarbij gewonden vielen en tientallen beto- ;ers werden gearresteerd. DACCA (Rtr/IPS) - Vanwege de verwoestingen die zijn aangericht bij de recente overstromingen heeft Bangladesh een reeks bezui nigingsmaatregelen afgekondigd. Noodhulp is inmiddels toege zegd door een vijftiental landen en internationale organisaties, waar onder Nederland. De Europese Ge meenschap stuurt 25.000 ton voed sel en voor ongeveer een miljoen gulden aan andere noodhulp, zoals kleding en zaaigoed. In totaal heeft Bangladesh nu toezeggingen voor 143.000 ton voedselhulp. Volgens minister van buiten- Dok vandaag zijn mensen aange- ïouden, waaronder vakbondslei- Ier Medardo Roda. Volgens gene- Lim, politiechef van Manilla, is lij gearresteerd wegens 'opruiing'. ,Het wordt tijd dat wij naleving 'an de wet afdwingen en de orde lerstellen", aldus Lim. India stelt Tamils ultimatum voor inleveren wapens COLOMBO (AP) - De Indiase vre desmacht in Sri Lanka heeft veror dend dat de Tamil-rebellen van daag al hun wapens moeten inleve ren. Als de wapens niet worden overgedragen, zullen de 9.000 In diase militairen van het vredesle- ger huiszoekingen beginnen, is door de Indiase bevelhebbers ge dreigd. Dit is gisteren bekendge maakt door militaire bronnen in /Colombo, de hoofdstad van Sri I Lanka. I India tekende op 29 juli een vre desakkoord met Sri Lanka gericht op beëindiging van de vier jaar ou- de guerrilla-oorlog door Tamil-re bellen die streven naar een onaf hankelijk thuisland in het noorden en het oosten van Sri Lanka. India staat garant voor de naleving van het akkoord. De Tamils moesten hun wapens aanvankelijk inleveren voor 3 au gustus, maar de tijdslimiet werd verschoven n'adat Tamil-leiders hadden verklaard dat zij tijd nodig hadden om hun bevelhebbers te raadplegen. De Indiase hoge commissaris in Sri Lanka, J.N. Dixit, heeft ver klaard dat de rebellen meer dan 70 procent van hun wapens hebben ingeleverd. Woordvoerders van het leger van Sri Lanka stellen dit per centage op niet hoger dan 40. Zij voeren aan dat veel rebellen hun handwapens achterhouden. Buitenland kort Sikhs Veiligheidstroepen hebben gis teren in de Indiase deelstaat Pun jab een van de meeste gezochte sikh-extremisten gedood, zo heeft het hoofd van de plaatselijke poli tie meegedeeld. Ranjit Singh Rana, voor wiens aanhouding de autori teiten een beloning van 16.000 gul den hadden uitgeloofd, werd tij dens een vuurgevecht met de poll- n Faridkot gedood. Zuid-Korea Het leger van Zuid-Korea mag zich in de toekomst niet meer be moeien met de politiek in dat land. Dat vloeit voort uit een grondwets wijziging waarover leden van de regeringspartij en van de oppositie woensdag overeenstemming heb ben bereikt. De Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan en veel van zijn topmedewerkers zijn voor malige generaals. Ruimtevaart Het Amerikaanse ruimtevaart programma heeft opnieuw een te genslag gekregen. Een proef met een Delta-raket in Huntsville, Alas ka, ging de mist in toen de draagra- ket wegens een defect aan de sta len kop uit balans raakte en na 100 meter over de grond tot stilstand kwam, aldus het ruimtevaartbu reau NASA. Pakistan In de grootste stad van Pakistan, Karachi, zijn gisteren 11 mensen gedood en meer dan 80 gewond in vuurgevechten tussen etnische groepen. B W stelden een avond klok in en riepen militairen te hulp om de Pashtuns en Mohajirs in het stadsdeel Faisal bij de luchthaven van Karachi van elkaar te schei den. Noord-Ierland In de havenwijk van Belfast zijn gisteravond twee agenten in bur ger doodgeschoten terwijl zij in een bar zaten te drinken. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) eiste la ter de verantwoordelijkheid voor de moorden op. Een collega van de slachtoffers en een barman raakten gewond bij de schietpartij. Zij wer den overgebracht naar een zieken-, huis. Ontvluchting Een 20-jarige Oostduitse techni cus is gisteren ongemerkt de grens met de Bondsrepublièk overgesto ken. De ontsnapping vond plaats in de Westduitse deelstaat Neder- saksen. De jongeman vertelde later aan de politie dat hij niet tevreden was over de levensomstandighe den in Oost-Duitsland, in het bij zonder de medische gen. Noodhulp voor Bangladesh landse zaken Nazrul Islam van Bangladesh zijn bij de overstro mingen 600 mensen omgekomen. Bijna 20 miljoen mensen zijn ge troffen door de overstromingen, die de ergste sinds 40 jaar worden genoemd. Oogsten zijn verloren gegaan en meer dan een miljoen is dakloos. Regeringsfunc tionarissen hebben nog geen beeld van de totale schade, maar de ra mingen schommelen rond een mil jard dollar. Nazrul Islam zei dat de overboe kingen aan diplomaten in het bui tenland zijn stopgezet. Voorts zijn andere bezuinigingsmaatregelen genomen om de uitgaven met tien procent te besnoeien. Die bedra gen zullen dan in een speciaal hulpfonds gestort worden. De re gering heeft bepaald dat voor brui loften niet meer dan 50 mensen uit genodigd mogen worden en de be volking opgeroepen geen grote feesten te houden. De 24-uursstaking, waartoe vak bonden en linkse organisaties had den opgeroepen, was gericht tegen verhoging van de brandstofprijzen. Ook Aquino's besluit om de prijs verhoging met de helft terug te draaien kon niet meer voorkomen dat massaal werd gestaakt en gede monstreerd. In de steden Manilla, Bacoor en Cebu City kwam het tot botsingen tussen militairen en demonstran ten. De ernstigste ongeregeldhe den deden zich voor bij Bacoor, dat ten zuiden van de hoofdstad ligt. Daar openden veiligheidstroepen het vuur op enkele honderden de monstranten, die een belangrijke verkeersader afsloten. Een onbe kend aantal mensen liep daarbij verwondingen op. In Manilla en Cebu City traden veiligheidstroepen met de wapen stok op tegen demonstranten, die barricaden opwierpen en stenen gooiden. Op spandoeken werd Aquino gehekeld als het 'schoot hondje' van de Verenigde Staten. In de buurt het presidentiële Mala- canang-paleis in Manilla stuitten enkele duizenden betogers op een kordon van ongewapende lijke politie-agenten. De waren ingezet om te tonen dat de politie zich tolerant wilde opstel len. „Het leven is niet gemakkelijk geweest voor ons en wij laten de re gering het niet nog erger maken", zei de leider van een linkse boeren- organisatie. „De prijsverhoging zal de armoede in ons land vererge ren", stelde Crispin Beltran, leider van de grootste linkse vakbond op de Filipijnen, de KMU. President Aquino deed een beroep op de be volking om begrip te hebben voor de economische problemen waar mee haar regering worstelt. Weer staking op komst in Spaans luchtverkeer BARCELONA (Rtr) - Luchtver keersleiders van de luchthaven in Barcelona hebben gisteren onder handelingen met de autoriteiten van de burgerluchtvaart afgebro ken. De autoriteiten krijgen 48 uur de tijd om aan de eisen van de luchtverkeersleiders tegemoet te komen. Zoals het er nu naar uitziet, gaat de aangekondigde staking voor zaterdag gewoon door, aldus een woordvoerder van het sta kingscomité. De luchtverkeersleiders legden afgelopen zaterdag het werk neer, waardoor het vliegverkeer van en naar Spanje ernstige vertraging on dervond. Duizenden toeristen, on der wie Nederlanders, waren er de dupe van. De staking is ontstaan door een conflict met de autoritei ten over de betaling van van ver goedingen voor extra werk. NICOSIA/ATHENE (AP/Rtr/UPI*- De Iraanse premier Hoessein Mu- savi heeft gisteren elke concessie tegenover Irak in de bijna zeven jaar oude Golfoorlog van de hand gewezen. Hij zei op een persconferentie in Teheran dat de Verenigde Staten, door zich te mengen in de Golfoor log, 'in samenwerking met Arabi sche reactionairen proberen Iran aan een eerloze vrede te onderwer pen'. Hij dreigde dat Iran een oog- om-oog, tand-om-tand-beleid zal voeren ten aanzien van de Verenig de Staten. Verder heeft Iran gisteren een verklaring van de Arabische Liga afgewezen waarin wordt aange drongen op een wapenstilstand in de oorlog met Irak. Het zei zijn re volutionaire beginselen niet te wil len opofferen aan diplomatieke be trekkingen met 'zwakke' Arabi sche regeringen. Radio Teheran zei in een com mentaar dat de verklaring van de Arabische Liga die dinsdag werd gepubliceerd, gezien moest wor den 'in het licht van de aanwezig heid van de Amerikaanse marine' in de Golf en Amerikaanse pogin gen om steun te winnen onder Ara bische landen. De ministers van buitenlandse zaken en vertegenwoordigers van 21 lidstaten van de Arabische Liga en de PLO hadden in hun verkla ring Iran gewaarschuwd dat als het de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties niet aan nam om een wapenstilstand in de oorlog in acht te nemen, zij zouden overwegen hun diplomatieke be trekkingen met Teheran te verbre ken. Het Iraanse perbureau IRNA maakte gisteren bekend dat Sow- jet- en Iraanse functionarissen in Teheran besprekingen hebben ge voerd over gezamenlijke water- en energieprojecten. Het thema van het onderhoud was in het alge meen het aanhalen van de econo mische betrekkingen tussen beide landen. Eerder deze maand sloten Iran en de Sovjet-Unie een voorlopig akkoord over heringebruikneming van een pijpleiding waardoor Iraanse olie naar de kust van de Zwarte Zee kan worden getrans porteerd. Moskou maakte tegelij kertijd bekend dat onderhandelin gen gaande zijn over een tweede spoorwegverbinding tussen beide landen. Ook verschillende katholieke nonnen lieten gisteren in de Filippijnse hoofdstad Manilla hun Ongenoegen blijken over de verhoging van de benzineprijzen. (foto ap> MANAGUA (AP) - De Nicara guaanse regering heeft de verban ning opgeheven van drie roomska- tholieke priesters en daarmee de lof geoogst van aartsbisschop Obando y Bravo van Managua, één van haar belangrijkste critici. President Ortega kondigde dins dag de benoeming aan van een na tionale verzoeningscommissie. Die moet erop toezien dat de Nicara guaanse regering zich houdt aan de bepalingen van de overeenkomst die Ortega op 7 augustus met vier Middenamerikaanse collega's heeft getekend voor vrede in Mid- den-Amerika. Daarbij maakte hij bekend dat de regering 'als gebaar van goede wil' de verbanning zal opheffen van twee Nicaraguaanse priesters en een Italiaanse geeste lijke. Een van de uitgewezen priesters, Monsigneur Bismarck Carballo, was de voornaamste woordvoerder van Obando y Bravo en directeur van het radiostation van de kerk. Hij werd in juli 1986 uitgewezen wegens „belastering van de revolu tie". Het radiostation werd begin 1986 gesloten toen het weigerde een redevoering van Ortega uit te zenden. Installatie van een verzoenings commissie is één van de elementen van het vredesplan dat Ortega en de presidenten van Guatemala, El Salvador, Honduras en Costa Rica op 7 augustus hebben onderte kend. Nicaragua is als eerste over gegaan tot installatie van zo'n com missie, die in eigen land moet toe zien op de naleving van de over eenkomst. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel D'Es- coto, dreigde gisteren dat Managua zich niet aan het vredesakkoord zal houden als de Verenigde Staten de Contra's blijven steunen. Wij doen er alles aan het plan te laten slagen, maar de Amerikanen moeten dat van hun kant ook doen, aldus D'Escoto. De sandinistische bewindsman verwees hiermee naar het radio praatje dat Reagan maandag hield. Hierin verzekerde de Amerikaanse president de Contra's hen niet in de steek te zullen laten. De Con tra's echter hebben gisteren op hun beurt bekend gemaakt Reagan te zullen vragen de hulp stop te zet ten. Dit om te bewijzen dat zij se rieus willen meewerken aan het vredesproces in Midden-Amerika. „Wij gaan het initiatief nemen", zei Alfredo Cesar Aguirre, een van zes leiders van het Nicaraguaanse verzet. Hij zei dat stopzetting van de hulp een van de kernpunten zou zijn van besprekingen die hij en zijn collega's vandaag en morgen met president Reagan. BONN (DPA/Rtr/ANP) - De benoe ming van Manfred Wörner tot se cretaris-generaal van de NAVO als opvolger van de Brit Lord Carring- ton staat vrijwel vast. Dat was gisteren het commen taar in welingelichte kringen in Bonn op de mededeling van bondskanselier Kohl dat hij bij de bongenoten zal gaan polsen hoe die over Wörner denken. De 52-ja- rige Wörner, die lid is van de groot ste Westduitse regeringspartij CDU, is sinds oktober 1982 minis ter van defensie in het kabinet- Kohl. Wörner geldt als zeer deskundig in militaire zaken. In het begin van zijn ministerschap kreeg hij veel kritiek over zich heen, nadat hij een hoge Westduitse militair ge schorst had op verdenking van ho moseksualiteit. Een diepgaand on derzoek wees uit, dat de geruchten over vier-sterrengeneraal Günter Kiessling niet hard gemaakt kon den worden. Hij werd met groot ce remonieel in zijn functie hersteld. In de loop van de 'affaire' bood Wörner zijn ontslag aan, maar Kohl weigerde hem te laten gaan „om dat Wörner een ongewoon compe tente minister van defensie is, die in binnen - en buitenland hoog ge waardeerd wordt". Naar in Bonn verluidt, hadden de NAVO-landen afgesproken dat zij tot na de zomervakantie zouden wachten met het noemen van na men voor de opvolging van Lord Carrington, die heeft laten weten dat hij in 1988 niet meer beschik baar is. Kort geleden droeg de re gering in Oslo ex-premier Kaare Willoch voor als nieuwe secretaris generaal van de NAVO. „Dit solis tische optreden heeft ergernis ver oorzaakt binnen de NAVO", zei een hoge Westduitse politicus die anoniem wenste te blijven. Met de ze voordracht zouden de Noren „zichzelf een slechte dienst bewe zen hebben". In Bonn heet het dat de Verenig de Staten (de grootste lidstaat van de NAVO) achter Wörner staan, en dat ook Groot-Brittannië en Frank rijk zijn kandidatuur steunen. Als Wörner inderdaad de nieuwe se cretaris-generaal van de NAVO wordt, is hij de eerste Westduitser op deze post. ADVERTENTIE Elke keuken is zo goed als zh prijskaartje doet vermoeden. Toch hoeft u geen miljonair te zijn om het rijke gevoel te hebben het beste en mooiste te bezitten. Dat kost wel minstens 6.000 gulden, maar dan bent u ook de trotse eigenaar van een echte SieMatic keuken. Vergelijk gerust de SieMatic kwaliteit in onze showroom met keukens die er op lijken. Dan is er maar één conclusie... 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Meubelplein 9 OeetageMijnders meubelen)Leiderdorp. Tel 071-412615 Gebeurtenissen rond begrafenis Hess geven vertekend beeld BONN - 'Alte kameraden' rond het familiegraf van Hess, neo-nazi's en skinheads de Hitlergroet brengend voor de Spandaugevangenis, jonge nazi's die nachtwakes houden in Bonn voor de ambassades van de vier zegevierende machten uit de Tweede Wereldoorlog, de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, Enge land en Frankrijk. De beelden wa ren op de televisie te zien, de verha len in de kranten te lezen. De vraag dringt zich op of de bruine hordes weer gaan marcheren. door Hans Hoogendijk „De Bondsrepubliek Duitsland heeft ook vorig jaar de uitdaging van extremisme en terrorisme en van het groeiende politiek gemoti veerd geweld succesvol het hoofd geboden. Onze democratie bewijst politiek stabiel te zijn". Dat schrijft minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann in zijn in augustus verschenen rapport over terrorisme. Wat het rechts-extre- misme betreft constateert Zimmer mann dat deze groeperingen, deels openlijk deels verdekt, streven naar een totalitaire staat. Zij wij zen, volgens het verslag, de parle mentaire democratie af. „Hun drijf veren zijn een nationalisme dat de vrijheidsrechten van mensen bo venmatig beperkt en zich tegen de gedachte van begrip tussen de vol keren richt. Dit houdt ook racisme en een militante haat tegen joden en buitenlanders in. De neo-natio- nalisten en rechts-extremisten wil len herinvoering van de nazi-staat. Zij ontkennen de nazi-misdaden en de Duitse schuld aan het uitbreken van de Tweede-Wereldoorlog". Wapens De rechts-extremisten gaan ook geweld niet uit de weg. Zij pleeg den in 1985 69 gewelddaden, waar onder vijf terroristische aanslagen. Volgens het rapport van Zimmer mann betekent dit een teruggang ten opzichte van het jaar daarvoor toen de neo-nazi's 83 aanslagen ple gen. Maar de minister voegde daar aan toe, dat de rechts-extremisti- sche bewegingen allesbehalve ver slagen zijn. Omvangrijke wapen vondsten duiden daar op. Dat klinkt allemaal niet bepaald opwekkend, maar de vraag is na tuurlijk hoeveel van deze rechts- extremisten de Bondsrepubliek ei genlijk telt. Volgens de experts van de binnenlandse veiligheidsdienst daalde het aantal rechts-extremis- tische groepen van 89 tot 78, maar bleef het aantal leden met 22.100 constant. De meesten van hen zijn te vinden in de Nationale Partij van Duitsland, NPD, met 6100 leden en de Duitse Volksunie met meer dan 12.000 aanhangers. Natuurlijk zijn lang niet al deze figuren bereid tot geweld. Volgens de veiligheidsdienst is het aantal 'echte' neo-nazi's onder deze extre misten gestegen van 1350 op 1420, van wie er volgens Zimmermann 268 als militant zijn te omschrijven. Tachtig procent daarvan komt oor spronkelijk uit nazi-kringen, de rest bestaat uit militante skinhe ads. Volgens deze experts zijn de neo-nazi's er ondanks intensieve pogingen en veel geld niet in ge slaagd de skinheads voor hun doel stellingen te winnen. Het gevaren- potentieel van rechts blijft dus be perkt. Verschillen De beelden die de dood van Hess nu weer hebben opgeleverd zijn daarom niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Jarenlang heeft men overigens in West-Duits- land nauwelijks aandacht aan de ontwikkelen van extreem-rechts besteed. Na een aantal roofoverva- len, moordaanslagen en grote wa penvondsten zo n vijf jaar geleden, richtten de autoriteiten zich einde lijk niet meer alleen op links. Maar voor het zo ver was, vielen er wel zeven doden en 200 gewonden bij een aanslag in Munchen. Vanaf dat moment werd het geweld van rechts serieuzer bekeken. Verbin dingen met rechtse groepen in Bel gië, Italië, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten werden bloot gelegd. Neo-nazi's probeerden zelfs banden aan te knopen met de PLO en de Grijze Wolven. Ook aan de maatschappijvisie van extreem rechts werd meer aan dacht besteed. Hoewel er binnen extreem rechts grote ideologische verschillen zijn, kunnen de meeste groepen zich wel vinden in het ci taat: „Door het voortdurende ver raad van de partijen in Bonn tegen over de Duitse natie kan slechts door mobilisering van de wil van het volk worden voorkomen dat Duitsland definitief tot een kolonie wordt en beide Duitse deelstaten voor onafzienbare tijd afglijden naar de status van door vreemde machten beheerste militaire pro vincies. Wij zullen dat op alle mo gelijke manieren verhinderen". Kenmerkend voor de taal die de extreem-rechtsen gebruiken zijn pamfletten van obscure groepjes als de Duitse Volksunie. Een ci taat: „Wat interesseert ons de be zetting van Afghanistan zo lang zwaar bewapende Russen, Ameri kanen, Fransen en Engelsen in ons land zijn gelegerd. Wat stoort het ons als in Korea een democraat wordt terechtgesteld, terwijl na de oorlog hier door democraten dui zenden Duitsers zijn gedood. Waar om zullen wij ons opwinden over politieke gevangenen in andere landen als hier jonge nationalisti sche strijders in de kerkers zitten". Het zijn kreten die een paar jaar lang vooral onder jonge werklozen of ongeschoolde werknemers weerklank vonden. Er vormden zich vele kleine groepjes die zich in de recente geschiedenis 'verdiep ten' en steeds tot dezelfde conclu sie kwamen: Duitsers waren voor en tijdens de oorlog helemaal niet zo slecht. Het ging pas fout met Hit- Iers NSDAP toen de vertegenwoor digers van de 'linkervleugel' zoals Ernst Rohm en Gregor Strass wa ren uitgeschakeld. Deze jonge neo nazi's zien zich als voortzetters van de lijn-Rhom. Een neo-nazi wordt aangehouden Voordat de politiek verantwoor delijk in Bonn zich werkelijk seri eus met deze ontwikkeling gingen bezig houden, zag het er even naar uit dat deze ideeën steeds meer ge frustreerde jongeren gingen fasci neren. De jaarlijkse rapporten van de binnenlandse veiligheidsdienst duiden er echter op, dat er geen groei meer zit in de rechts-extre- mistische bewegingen. Het gevaar dat een fors deel van de jeugd het vertrouwen in de democratie zou verliezen en mogelijk zou afglijden naar het rechts- extremisme lijkt voorbij. De laatste verkiezingen hebben ook uitgewezen dat de Westduitse niets voelen voor rechts-extremisme. De NPD kreeg alles bij elkaar 0,6 procent van de stemmen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5