PSV blij met Haagse regen De Goey redt Sparta 'We moeten niet gaan treuren' 5?irr SPOORPTTV Roeiers pakken kansen bij WK Raad achter plan weren supporters Spreekkoren na doelpunt Ruud Gullit Hockeyploeg ziet nog kansen ondanks nederlaag tegen Engelsen Twente helpt Utrecht bij herstel Onzekerheid blijft voor atleet Hofstee DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 'Geen risico's voor duel met Ajax' DEN HAAG (GPD) - De wolk breuk die gisteravond het veld van FC Den Haag in een moeras veran derde, kwam voor PSV als geroe pen. Toen de Eindhovense miljoe nenploeg enkele uren eerder had vernomen dat Ajax wegens de on bespeelbaarheid van het veld in De Meer niet tegen DS'79 behoefde aan te treden, hoopte de landskam pioen 's middags in de Wassenaare duinen (waar de ploeg reeds rond het middaguur vertoefde) op een afgelasting. Pal voor de topper te gen de Amsterdammers achtte PSV-trainer Hiddink het beter om tegen Den Haag niet in de 'ring' te verschijnen, om zo dezelfde om standigheden te scheppen als de hoofdstedelijke tegenstander van zondag. Het veld van Ajax moest gister middag worden afgekeurd nadat de aanhoudende regenval de gras mat onder water had gezet. Het was de eerste afgelasting van het sei zoen. Afgelopen zaterdagavond moest scheidsrechter Van Ettek- oven de wedstrijd Roda JC-Fortu- na Sittard halverwege de eerste helft staken, nadat een noodweer boven Kerkrade was losgebarsten. PSV moest gisteravond wel lang wachten, voordat het duel defini tief werd afgelast. Na een eerste in spectie achtte scheidsrechter Van der Laar, die gisteren voor het eerst in actie zou komen nadat hij dins dag was geslaagd voor zijn condi tietest, het veld bespeelbaar. Die mening moest hij een half uur later herzien, nadat een forse regenbui het toch al doorweekte veld vrijwel onbespeelbaar had gemaakt. Van der Laar stelde het duel, dat door 12.000 toeschouwers werd bijge woond, daarop een half uur uit. In die periode viel er geen spetter re gen in het Zuiderpark, maar de 're glementaire' pauze had geen posi tieve uitwerking op het veld. Na de COMO (ANP) - Ruud Gullit en Mar co van Basten hebben gisteren de aanhang van AC Milan opnieuw o an zich gebonden door de twee treffers in het bekerduel in en te gen Como. AC Milan won met 2-1. Gullit, die na afloop onder spreekkoren het veld verliet, zorg de al in de achtste minuut van de wedstrijd voor de voorsprong van Milan, dat zondag het bekerduel te gen Bari met 5-1 had gewonnen. Gullit kopte van twee meter raak. In de 36ste minuut buitte Van Bas ten een simpele mogelijkheid uit. Van een meter tikte hij de bal ach ter de doelman van Como: 2-0. Zon dag tegen Bari hadden beide Ne derlanders ook al gescoord. Na rust zakte Van Bastens vorm langzaam terug. Gullit versterkte de uitstekende indruk, die hij in Noord-Italië maakte. Hij werd na afloop als de man van de wedstrijd aangemerkt. Como kwam in de 67e minuut terug op 1-2 door een tref fer van Borgonovo. Milan dicteer de echter het spel en raakte nog twee keer de lat. derde inspectie liet Van der Laar de partijen definitief inrukken. „Terecht", oordeelde FC Den Haag-aanvoerder Karei Bouwens. „Uiterst sneu voor de toeschou wers, dat wel, maar op deze mat was geen normale voetbalwed strijd mogelijk. En daar komen de mensen toch voor". Overigens ver liet het publiek het stadion na een mededeling van het FC Den Haag bestuurslid Fred van Hal via de omroepinstallatie rustig en zonder problemen. „Het is beter dat er niet is ge speeld", oordeelde PSV-trainer Guus Hiddink. „Het zou geen wed strijd maar een loterij zijn gewor den. Met alle gevaren van dien. Met het duel tegen Ajax in het vooruit zicht kunnen we geen blessures hebben, vooral niet nu de ploeg zo goed draait". De penningmeester van de Eind hovense club kan overigens een re kening van 55.000 gulden.van de Deense voetbalbond verwachten voor het niet afstaan van Jan Heint- ze. De verdediger was uitgenodigd voor de interland tegen Zweden, maar Heintze zegde, al dan niet on der druk van PSV, af voor die con frontatie. Ook Lerby en Arnesen reisden niet af naar Stockholm, waar het gehandicapte Denemar ken gisteravond met 1-0 verloor van Zweden. Mats Magnusson scoorde vlak voor tijd het enige doelpunt. Tien minuten eerder had Robert Prytz de grootste kans op een voor sprong laten liggen, toen hij een strafschop mocht nemen. De Deen se doelman Troels Rasmussen stopte de inzet. Tegen het schot van Magnusson, die in september in Portugal voor Benfica gaat spe len, was hij echter kansloos. Deze overtreding van F or tuna-speler Eleveld (op dp grond) tegen Ellerman van Sparta leverde Sparta een straf schop op. De Rotterdammers gaan na de 3-1 winst vdn gisteravond aan de leiding in de eredivisie. (foto anp> SITTARD (ANP) - Sparta is de nieuwe koploper van de eredivisie. „En dat is een heerlijk gevoel", sprak trainer Barry Hughes. Spar ta's zege op Ajax, afgelopen zon dag, was derhalve geen incident. Ook in de Sittardse Baandert toon de de Rotterdamse ploeg een sterk geheel met doelman De Goey als een onpasseerbare keeper. Hij bracht de Fortunezen zo vaak tot wanhoop, dat ze op den duur niet meer wisten op welke hoogte ze de Sparta-doelman moesten passe ren. De Goey pakte alles wat hij pakken kon. Pas lang nadat Sparta in veilig was, bij de riante stand van 3-0, wist Koevermans hem voor de eer ste keer te passeren. Maar toen wa ren er nog maar vijf minuten te voetballen en miste Fortuna de kracht om Sparta in problemen te brengen. De misser van de Lim burger Henk Duut, die zijn straf schop zag gestopt, nadat Ridderhof een minuut eerder wel vanaf de witte stip had raakgeschoten, was het keerpunt van het opwindende en vaak spectaculaire duel. Zelfs nadat Van Stee op slag van rust Fortuna nog dieper in rouw dompelde (0-2), verloor Fortuna het vertrouwen in de goede afloop niet. Vorig jaar had het tegen Spar ta ook een achterstand van 0-2 om gebogen in een voorsprong van 3-2. Van die mogelijkheid droomde Fortuna gisteren ook. Maar de de fensie van Sparta, met de uit Gro ningen teruggekeerde en onmid dellijk opgebloeide Ron van de Berg als uitstekende leider, kon al le hoge voorzetten van Fortuna de baas. En als er eens een bal doorkwam, stond daar Ed de Goey, zondag te gen Ajax ook al in vorm. Hij redde zijn ploeg met katachtige reacties. Sparta liet Fortuna komen en uitra zen, profiteerde van de foute pas ses van Fortuna en met Ellerman als de knappe aanvalsleider, strafte het de fouten slim af. De fraaie schijnbeweging, die aan Ellemans treffer kort na rust vooraf ging, was het hoogtepunt in het spel van Sparta. Het betere voetbal zege vierde daarmee in De Baandert. Het thuispubliek morde derhalve niet. Met een gul applaus onder schreef het zijn tevredenheid over het gebodene. KOPENHAGEN (ANP) - Met drie finaleplaatsen en vijf vertegen woordigers in de halve-eindstrij- den gaat Nederland de belangrijke fase in van de strijd om de wereld kampioenschappen roeien bij Ko penhagen. Gisteren plaatsten de Nederlandse lichte vrouwen-dub- beltwee Laurien Vermulst - Ellen Meliesie, de dubbelvier Marijke Zeekant, Marjan Pentenga, Letty Wessel en Jos Compaan, alsmede de lichte mannen-dubbeltwee Theo Nieuweboer - Jan van Bek- kum zich voor de finales van het komende weekeinde. Na skiffeur Nico Rienks, lichte sculler Frans Göbel en de dubbelvier Bakker- /Florijn/Kelderman/Nelis bereik ten ook de dubbeltwee en de vier zonder stuurman de halve finales. Voor de Nederlandse lichte vier zonder stuurvrouw, de vrouwen twee zonder stuurvrouw, skiffeuze Marieke van Drogenbroek en de twee zonder stuurman kwam giste ren op het Bagsvaerdmeer bij Ko penhagen een einde aan het toer nooi. Een prestatie van formaat le verden Henk-Jan Zwolle en inval ler Bart Peters bij de dubbel twee ën. De dubbel scull, sterk gehandi capt door het uitvallen van de aan de rug geblesseerde Herman van den Eerenbeemt, wees in de her kansing de Zwitserse en de Poolse formatie duidelijk terug. De Neder landers eisten de tweede plaats op, die hen in de voorlaatste ronde van het toernooi bracht. De combinatie vier zonder stuur man nam in de herkansingen re vanche op zichzelf. Na de tegenval lende voorwedstrijd van dinsdag avond boekte het kwartet in de her kansingen een knappe zege. Een afgetekende overwinning was er ook voor de lichte dubbeltwee Nieuweboer - Van Bekkum. De Okeanos/Triton-combinatie, vorig jaar in Nottingham zesde in de start tot fi- MOSKOU (GPD) De kat^f was na de 2-0-nederlaag van het Nederlands hockeyteam in de laatste poulewedstrijd van het EK in Mosku tegen Engeland het grootst bij Tom van 't Hek. Tot verbazing en verbijstering van de spelers groep was er gisteren na de pauze geen plaats meer in het team voor de 29-jarige aanvoerder. „Tom, je bent klaar", was het enige, dat bondscoach 'Hans Jorritsma hem in de rust meedeelde. Waarop Van 't Hek de aanvoerdersband overdroeg aan Cees Jan Diepeveen en zichtbaar gefrustreerd vanaf de reservebank de afgang van zijn ploeggenoten onderging. Terwijl de spelers en het begeleidingsteam na afloop de teleurstelling op het veld verwerkten, zat de 185-voudi- ge international als eerste in de kleedkamer om zijn emoties te ver werken. Pas een uur later bleek de routi nier in staat en bereid commentaar te geven op zijn opmerkelijke ver vanging. „Zo iets kan iedereen overkomen, dus waarom mij niet? vroeg de captain zich naderhand hardop af. „De laatste keer dat ik ben gewisseld, was tijdens het WK in Bombay in '82. Maar dat gebeur de vijf minuten voor tijd. Verder kan ik me niet herinneren dat ik ooit uit het veld ben gehaald. Ik speelde vandaag niet goed, dat geef ik direct toe, maar ik was niet de enige. Ik begrijp het ook niet, want voor mijn gevoel speel ik hier beter AMSTERDAM (ANP) - Een meerderheid van de Amsterdam se gemeenteraad steunt het plan van burgemeester Van Thijn om Den Haag-supporters te weige ren bij de wedstrijd Ajax-FC Den Haag op 20 september. Alleen het CDA had bedenkingen om dat het een dergelijke maatregel escalerend vindt. Dat bleek gis teren tijdens een vergadering van de raadscommissie politieza ken. Van Thijn zei tijdens die verga dering verbaasd te zijn over de reactie van Den Haag-voorzitter Dé Stoop in het journaal van af gelopen zaterdag omdat juist Den Haag vorig jaar voor het eerst overging tot het weigeren van voetbalsupporters. „Wij pas sen hier gewoon het Haagse mo del toe", aldus de burgemeester. De burgemeester verwacht dat een dergelijke maatregel niet meer nodig als er een pasjessys teem voor voetbalsupporters wordt ingevoerd. „Vanaf dat mo ment kun je bepalen hoeveel supporters van de tegenstander worden toegelaten. Dat middel hebben we nu niet". Afhankelijk van het verloop van de wedstrijd tegen Den Haag en de invoe ringsdatum van de pasjesrege ling wil Van Thijn bekijken of een supportersverbod ook moet gelden voor de wedstrijd Ajax- Feyenoord op 1 november. Een aantal gemeenteraadsle den wilde een verbod om Ajax in het Olympisch Stadion te laten voetballen bij risicovolle wed strijden omdat de beveiliging daar duurder is dan bij het eigen stadion. Burgemeester van Thijn zegde toe deze suggestie met de betrokkenen te bespreken". Nu supportersvervoer per trein bij risicovolle wedstrijden niet altijd mogelijk is ziet Van Thijn vervoer per bus niet als op lossing. „De ervaring van de eer ste competitiewedstrijd heeft uitgewezen dat politiebegelei ding in zo'n bus moeilijk is. Be geleiding door twee agenten is te gevaarlijk en als je 20 agenten in zo'n bus zet, kunnen er nauwe lijks supporters bij", aldus de burgemeester. Een woordvoer der van het Ajax-bestuur deelde mee dat het vervoer van enkele honderden Ajax-supporters naar Eindhoven voor de aanstaande wedstrijd tegen PSV ook moei lijk ligt. „Vervoer per trein kan niet. We zijn nu druk bezig om een busonderneming te vinden die de supporters naar Eindho ven wil vervoeren", aldus de woordvoerder. dan tijdens de Champions Trophy. Misschien word ik wel te oud". „Na het EK ga ik alles op een rij tje zetten en bekijken of het hockey die tijd en energie nog wel waard zijn. Je leeft als een robot. Natuur lijk hebben al die inspanningen wat opgeleverd. Er is veel van de achterstand op de wereldtop inge lopen, maar de kloof dichten is weer een ander verhaal". Bevrijdend Dat punt heeft het Nederlands team nog lang niet bereikt. Zoals gisteren werd onderstreept tegen Engeland, dat voor de derde maal op rij (WK in Londen en de Cham pions Trophy) met veel vertoon van macht de mentaal kwetsbare nationale ploeg opzij schoof. „We spelen", benadrukt Van 't Hek, „op dit EK beduidend minder dan twee maanden geleden in Am stelveen. We hebben bepaald nog geen geweldig hockey laten zien, zelfs niet tegen de landen die nau welijks serieus te nemen zijn. Dat er op de Champions Trophy zo goed werd gepresteerd, kwam voor een deel door het publiek en omdat we in feite niets te verliezen had den. De druk was hier tot en met maandag veel groter". Het bereiken van de halve finale werkte kennelijk toch niet zo be vrijdend als velen hadden ver wacht. In plaats van vol élan en met zelfvertrouwen het gevecht met Engeland om de belangrijke eerste plaats in de poule aan te gaan, ging het elftal ten onder aan een enorme identiteitscrisis en een even op merkelijk gebrek aan vechtlust. „Het verschil tussen Nederland en Engeland ligt niet alleen op het mentale vlak", merkte Hans Jor ritsma naderhand op. „Engeland heeft een ploeg, die al heel lang bij elkaar is en al geruime tijd bij de top-drie behoort. Wij zijn zo ver nog niet. Er is nog een jaar te gaan voor de Olympische Spelen. In de tussentijd kunnen we proberen de achterstand in te lopen en onze te kortkomingen weg te werken. De problemen liggen vooral op het middenveld en in het centrum van de aanval. Maar beter materiaal dan waar ik nu mee werk is er niet in Nederland. Op termijn komt het echter heus wel voor elkaar. We Fouten De Britten, die bekend staan om hun karakter en inzet, hadden aan hun eigen wapens genoeg om de ongelijke strijd te beslissen. Daar bij werden ze ook nog eens gehol pen door een blupder van Maurits Crucq (19e minuut) en een moment van onachtzaamheid van FJoris Jan Bovelander (20 seconden na rust). Van deze fouten profiteerden Richard Dodds en Richard Leman. Duitse winst op Sowjets MOSKOU (ANP) - In de laatste groepswedstrijd van het toernooi won West-Duitsland met 1-0 van de Sowjet-Unie dankzij een treffer kort voor tijd van topscorer Stefan Blö- cher. Daardoor werden de Westduitsers eerste in groep B met tien punten uit vijf wed strijden, voor de Sowjet-Unie, dat zeven punten heeft. Het door Cees Koppelaar gecoachte Ierland, dat met 2-0 van Frank rijk (met als coach Ton van Gils) won, kwam ook uit op ze ven punten, maar miste de hal ve finales door een ongunstiger doelsaldo. In de groep voor de vijfde tot en met achtste plaats kwamen nu terecht: Ierland, Polen, Spanje en Schotland. De „lage hockeylanden", die hooguit nog negende kunnen worden, ,zijn België, Frankrijk, Wales en Italië. Verslagen zitten de Nederlandse spelers op de bank n verloren hockeywedstrijd tegen Engeland. Dat was voldoende om de confron tatie, die vijf gele kaarten oplever de (o.a. voor Diepeveen en Parle- vliet), te beslissen. Die terechtwijzing betekende niet alleen de eerste nederlaag in het toernooi, maar vooral een dom per op de juichstemming, die twee dagen eerder was ontstaan. Te meer, daar de kans op het prolon geren van de in '83 in Amstelveen veroverde titel een stuk kleiner is geworden. Om in de finale te ko men moet Nederland morgen avond West-Duitsland naar de troostronde verwijzen. Aan die opgave lijkt de oranje equipe echter allesbehalve toe. In de eerste plaats omdat de sfeer door het voortdurend wisselen van de posities van de basispelers dreigt té worden aangetast. De op merking van Theo Doyer, die tij dens dit kampioenschap al op vele plaatsen is ingezet, was gisteren in elk geval veelzeggend. „Ik kan het allemaal niet meer zo goed' vol gen". Op de tweede plaats verkeren de Westduitsers in grote vorm, al ga ven ze daar niet altijd blijk van. Gisteravond bleef de ploeg echter in een enerverend treffen ongesla gen door een 1-0-overwinning op het gastland, de Sovwet-Unie, dat in de kruisfinales tegenover Enge land komt te staan. „West-Duits land", zo typeerde de Engelse coach David Whittaker de kracht van de EK-favoriet, „is op dit mo ment veel beter dan welk team ook. Een confrontatie met dat elftal is eigenlijk een ongelijke strijd". Voordat dat tijdstip is aangebro ken, moet het Nederlands team eerst nog het duel met zichzelf aan gaan. „Dit verlies heeft ons natuur lijk geen goed gedaan", gaf Tom van 't Hek uiting aan zijn gevoe lens. „Maar dat betekent niet dat we moeten gaan zitten treuren. Het spel van West-Duitsland ligt ons wel. Kijk maar naar het toernooi in Amstelveen (1-1). Ik weiger me in elk geval bij de situatie neer te leg gen". UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft zich gisteravond in het eigen stadion enigszins hersteld van de afstraf fing met 0-9, die het vier dagen tevoren van PSV kreeg. FC Twente verleende aan dat herstel echter wel de no dige medewerking. Halverwege de tweede helft, toen de Enschedeërs de wedstrijd in handen leken te heb ben nadat Lipponen hen op een voorsprong van 2-1 had gebracht, werd de geest ineens vaardig over het tot dan toe matig spelende Utrecht. John van Loen, die na een schrosing zijn eerste wedstrijd in de nieuwe com petitie speelde, bracht met zijn tweede treffer via een kopbal uit een voorzet van Adelaar, de thuisclub weer in de wedstrijd. FC Twente werd angstig en Utrecht voelde dat er meer inzat dan een gelijkspel. Een vrije trap van de vaak veel te hard optredende Pattinama vonniste Twente vijf minuten voor tijd. De bal werd in de muur van richting veranderd en de En- schedese doelman Ensink was volstrekt kansloos: 3-2. In de eerste helft hadden de twee teams de bijna 5000 toeschouwers nauwelijks kunnen boeien. Utrecht speelde onrustig en Twente, met een nederlaag van 1-4 tegen DS gestart, sprong met de mogelijkheden die ontstonden slordig om. Toch nam Utrecht de leiding. Na een verkeerde terugspeelbal van Willems kon Van Loen voor 1-0 zorgen. Willems herstelde zich echter onmiddellijk door van de aftrap met een afstandsschot Van Ede te passeren (1-1). De tweede helft bood meer spektakel, maar trainer Han Berger erkende na afloop dat hij toch wel met de nodige zorg de over drie weken op het programma staande IJEFA-bekerwedstrijd tegen het Oostenrijkse Linzer SK tegemoet ziet. Teleurstellend was zonder twij fel de verrichting van de mannen twee zonder stuurman Wim ten Ha ve - Wim van der Velden. Op een sterke voorwedstrijd liet de Aegir- /De Hunze-combinatie een zwakke herkansing volgen. Aanvankelijk waren er nog mogelijkheden in de ze race van vijf boten, waarin drie plaatsen voor de halve finales wer den verdeeld. Op de tweede kilo meter zakten Ten Have en Van der Velden sterk terug. Als laatste op ruime afstand van de overige boten ging het tweetal door de finish. ROME (ANP/SID) - De Westduit ser Michael Heist zal niet mogen deelnemen aan het toernooi om de wereldkampioenschappen atle tiek. De technische commissie van de IAAF accepteerde gisteren in Rome de inschrijving van de steep- leloper niet. De beslissing kan ge volg hebben voor de inschrijving van de Nederlander Herman Hof-, stee. Hofstee en Heist behoren tot de atleten die kwalificatie afdwongen in een wedstrijd in Koblenz. Door het ontbreken van de eerste hin dernis kreeg de uitslag van de 3000 meter steeple chase een officieus karakter. Hofstee eindigde op 13 augustus in Koblenz als twaalfde in 8.23,99. Heist werd elfde in 8.23,65. De snelle race leverde een zege op voor de Belg William van Dijck in 8.13,27. Hoewel de inschrijving van Hof stee nog niet expliciet is gewei gerd, heeft de in Rome aanwezige technisch coordinator Arie Kauff- man bij de IAAF al een protest in gediend. De 24-jarige Hofstee, in trainingskamp op Papendal, werd woensdagavond op de hoogte ge bracht van de mogelijkheid dat hij niet mag starten. De atleet van DOS Dwingelo zou zaterdag naar Rome reizen. De KNAU verklaarde bij be kendmaking van de Nederlandse ploeg, dat over de steeple-affaire contact was opgenomen met de IAAF. Dat contact bestond uit een uitwisseling van telexen met IAAF-bestuur, waaruit zou blijken dat na „verrekening" met een hal ve seconde de tijden van „Kob lenz" zouden worden geaccep teerd. Doping Atleten, die in de toekomst bij her haling worden betrapt op het ge bruik van doping, worden voor taan door de Internationale Atle tiek Amateur Federatie voor het le ven geschorst. IAAF-voorzitter Primo Nebiolo maakte woensdag bij het congres van zijn federatie bekend, dat de maatregelen direct zijn ingegaan. De voorstellen, waaruit de le venslange schorsing kan voortko men, maken onderscheid tussen het gebruik van efedrine en dat van andere middelen. Gebruikers van efedrine worden bij eén eerste con statering geschorst voor minstens drie maanden. Een tweede vergrijp leverde een straf op van twee jaar. De hardleerse atleten lopen daarna de kans tot een levenslange ver banning van de atletiekbanen. Gebruikers van andere middelen worden zwaarder gestraft. Een eer ste bewijs houdt een schorsing van twee jaar in, daarna volgt een le venslange straf. Tot aan het con gres in Rome gold de regel, dat atle ten voor het leven werden ge schorst om na achttien maanden gratie te verkrijgen. De kans is groot dat de Westduit- se tienkamper Sigi Wentz afvalt voor de strijd om de wereldtitels at letiek in Rome. DONDERDAG 15.02-17.45 Did 2: Die Sport-Re- portage. Met zwemmen (West- Duitsland-Oost-Duitsland in München) en paardesport (EK Springruiters, le klassements proef in St. Gallen). 17.45-18.15 Ned 2: Paarde sport: verslag van het EK voor springruiters in St. Gallen. 22.15-23.15 SKY: Wielren nen: Ronde van Nederland. Te rugblik. 22.30-23.05 SCH: Super Sport. 23.10-23.45 BRT 1: Verslag van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan in Wenen. VRIJDAG: 09.30-10.00 SCH: Sporting Chance. Beginners leren een sport. 13.05-14.05 SKY: Davis Cup Tennis '86: Zweden-Italië. 14.30-15.00 Did 3: ARD- Sporttreff. 15.00-17.45 Did 3: Sport im Westen extra. Met zwemmen Gandenwedstrijden tusen West-Duitsland en de DDR in München) en paardesport (EK voor springruiters in St. Gal len).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15