'Meer aandacht aan het milieu besteden' Informatiecentrum moet ouders gehandicapten wegwijs maken Valkenburg vrouw als pontbaas 'Vervoer moet beter van leerlingen van Leidse Buitenschool' PAGINA 14 Will DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 i r NOORDWIJK/KATWIJK - De ou ders van leerlingen de Leidse Bui tenschool in Katwijk zijn niet te vreden over het vervoer van de leerlingen door taxibedrijf Koenes uit Noordwijk. Volgens de ouders worden de kinderen op steeds wis selende tijden gehaald en ge bracht. Het bestuur van de school, dat de klachten onderschrijft, heeft inmiddels in een brief aan het ge meentebestuur van Noordwijk de grieven kenbaar gemaakt. De leerlingen van de Leidse Bui tenschool, in leeftijd variërend van 7 tot 11 jaar, bezoeken deze specia le school op medische indicatie. Het zijn kinderen die op grond van lichamelijke gezondheid, niet in staat zijn een normale basisschool te bezoeken. De kinderen komen uit de hele regio en worden veelal door taxi's gehaald en gebracht. Koenes verzorgt het ophalen van kinderen uit Katwijk en Noord wijk. De problemen met het Noord- wijkse taxibedrijf bestaan volgens een van de bestuursleden, tevens ouder van een leerling, M.H. Bar nard, al langer. "Begin vap dit jaar liep het echt de spuigaten uit. Niet alleen de tijden wisselden sferk, ook was er steeds een andere chauffeur. Bovendien werden de kinderen soms met tien tegelijk in één taxi vervoerd. Het is zelfs voor gekomen dat de kinderen in een rolstoeltaxi op de grond moesten zitten". In maart is het bedrijf gevraagd iets te doen aan deze klachten. Vol gens Barnard ging het daarna wel iets beter, maar vlak voor de vakantie was het, zoals zij het uit drukt 'weer mis'. "Het kwam niet meer voor dat er veel kinderen in één taxi werden vervoerd, maar van enige regelmaat in de tijden was geen sprake". Schade Het is volgens Barnard juist voor de leerlingen van deze speciale school erg belangrijk op vaste tij den te worden gehaald en ge bracht. De Katwijkse vertelt uit ei gen ervaring dat de kinderen erg nerveus worden als de taxi niet op tijd is. "De kinderen zijn, door de uitzonderingspositie die ze heb ben, geestelijk toch al iets minder stabiel dan andere kinderen. Re gelmaat in hun leven is daarom erg belangrijk". De directeur van de school, W. van der Nat, onderschrijft dit: "Wij doen er op school alles aan om het leven van de kinderen zo geregeld mogelijk te laten verlopen. Uit er varing weten we dat deze kinderen dat heel hard Hodig hebben. Het verstoren van de regelmaat in hun leven, maakt ze erg nerveus. Onze leerlingen zijn als gevolg van hun lichamelijke problemen heel ang stig voor dingen die ze niet ken nen. Daarmee moet je rekening houden". Het vervoer van de kinderen wordt betaald door de gemeenten waar de kinderen woonachtig zijn. Vandaar dat het bestuur van de Leidse Buitenschool de gemeente raad van Noordwijk een brief heeft gestuurd over de gang van zaken en een afschrift van deze brief naar het college van Katwijk. Eerdere verzoeken aan zowel de gemeente Katwijk als aan de gemeente Noordwijk om in de kwestie verbe tering te brengen, zijn volgens Bar nard op niets uitgelopen. "De me dewerking van de gemeenten is echt bedroevend", aldus Barnard, j Incident J.W. Koenes, eigenaar van het Noordwijkse taxibedrijf, denkt dat de problemen worden overtrok ken. "Het kan incidenteel voorko men dat een taxi iets te laat is. Vijf over acht kan niet .altijd vijf over acht zijn. Als er een kind ziek is of zich heeft verslapen, loopt het schema al in de war. Wij garande ren echter wel een correct vervoer van de kinderen en zorgen er in elk geval voor dat ze op tijd op school zijn". Het Noordwijkse taxibedrijf ver voert leerlingen van 18 verschillen de scholen verspreid over de hele bollenstreek. Volgens Koenes heeft geen van de andere 17 scho len ooit klachten geuit over het vervoer. "Dat is wel het beste be wijs dat de klachten overtrokken zijn. Alleen de Leidse Buiten school zegt problemen te hebben". Koenes is bereid met Van der Nat om de tafel te gaan zitten om de eventuele problemen uit de we reld te helpen. Dé gemeente Katwijk is niet van plan zich op korte termijn met de gang van zaken in te latën. Een ambtenaar van de afdeling onder wijs: "Sinds het begin van het schooljaar hebben ons geen klach ten bereikt en is er dus geen reden om actie te ondernemen". De gemeente Noordwijk neemt de klachten volgens gemeentese cretaris E.M.A. Ponjée, bijzonder serieus. "Als de klachten in het nieuwe schooljaar aanhouden zul len we niet aarzelen hierover con tact op te nemen met het taxibe drijf. We zullen dan moeten bezièn of de problemen in harmonie kun nen worden opgelost, danwel of er door de gemeente verdere stappen moeten worden ondernomen". Nieuwe poging sprietlopen in Rijpwetering ALKEMADE - Het sprietlopen in Alkemade dat enkele weken gelegden letterlijk in het water viel, wordt morgen gehouden. Vanaf 18.00 uur zullen de deelne mers alsnog proberen het kampi oenschap in de wacht te slepen. De wedstrijden over de Akker- sloot aan de Pastoor van der Plaatsstraat in Rijpwetering moesten worden afgelast in het belang van de toeschouwers die op de graskant,tot hun knieën in de modder zouden zijn wegge zakt. De organisatie hoopt dat het evenement nu de weergoden mee zal hebben. Braks opent vakbeurs Plantariiun BOSKOOP - De pot- en containerteelt moet in de toekomst op volledig gespe cialiseerde bedrijven plaats hebben. Ook moet meer aandacht worden besteed aan het milieu-aspect, om dat de uitspoeling van mest stoffen in deze sector erg groot is. Minister G. Braks van landbouw en visserij wees daar gisteravond op bij de opening van het vijfde Plantarium in Boskoop. De vakbeurs voor pot- en contai nerteelt wordt tot en met zaterdag -.gehouden in de Floridahal. Van- rr daag en morgen is de hal geopend voor vakmensen. Zaterdag en zon dag gaan de deuren voor iedere ge- interesseerde open. m In zijn openingstoespraak wees Braks op de grote mogelijkheden die de teelt in pot en container met zich brengt, namelijk die van me chanisatie en automatisering, maar ook van intensivering en sturing van de produktie. Gezien de kwets- 1 baarheid van de teelt acht Braks de zogenoemde bedryfsregistratie een belangrijk hulpmiddel. Bij de ze bedrijfsregistratie worden na melijk gegevens over opbrengst, •.arbeid en overige kosten vastge legd. Voorts vroeg Braks aandacht -voor de knelpunten in de produk- ,tie- en afzetstructuur. Hij hoopt dat de boomkwekerijsector de vragen die hier nog liggen goed zal oplos sen. Dit met het oog op een gezon- 2 de sector in de toekomst. Daarbij Nieuwkoper verongelukt ALPHEN AAN DEN RIJN - De 17-jarige Nieuwkoper F. Rietbroek is gistermiddag omstreeks kwart over een om het leven gekomen bij een ongeval op de kruising Noord- einde-Korteraarseweg in Aarlan- derveen. De Nieuwkoper werd op >zijn sportfïets aangereden door een 38-jarige automobilist uit Alphen. De politie tast nog in het duister over de juiste toedracht van het on geluk, omdat de lezing van de over stuur geraakte automobilist geen duidelijkheid heeft verschaft. POLEN AANGEHOUDEN - Bij een bollenbedrijf aan de Rijks straatweg in Sassenheim zijn giste ren 18 Polen aangehouden, die daar zonder vergunning werkten. De Polen moeten binnen enkele dagen ons land verlaten. Tegen de werkgever is proces-verbaal opge- maakt. vormt Plantarium volgens de min ster een goede stimulans. Opvallend was het antwoord van burgemeester J. Reinders van Bos koop op een vraag van de voorzit ter van de Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij, T. Reitsma. Laatstgenoemde stelde dat Planta rium uit zijn jasje aan het groeien is eh dat dringend behoefte is aan een grotere tentoonstellingsruimte. Reinders deelde daarop tot verras sing van velen mee dat er al binnen een stichting wordt gesproken over een andere tentoonstellings ruimte in Boskoop. De vraag welke stichting dat is en waar zo'n ruimte moet komen, bleef deze avond on- Minister Braks kreeg als dank voor het openen van de vakbeurs Plantarium een plantje r, bëantwoord. Jan Vasse zet met vaste hand haar klanten over VALKENBURG - Het was even wennen voor de inwoners van Valkenburg en Rijnsburg: een vrouw als pontbaas. De 20-jarige Amsterdamse Jan Vasse bedient zes dagen per week de voetveer over de Rijn tussen de twee dor pen. Zij wordt daarin bijgestaan door haar 29-jarige vriend Peter Vet. Dat het eeuwenoude pontje door Amsterdammers is overge nomen, mag als een doorbraak worden gezien. Volgens traditie was tot 1985 een Valkenburger de veerman. Wegens gezond heidsredenen moest hij zijn werk neerleggen, waardoor de pont niet meer voer. De toen 27-jarige Rijnsburger Fred Verkuil meld de zich destijds aan als plaatsver vanger. De gemeente Rijnsburg was bereid een lening te ver strekken van 7000 gulden voor de overname van de pont en de eeuwenoude veerrechten. Daar mee was het veer van de onder gang gered. Ruim twee jaar later heeft Jan Vasse -'inderdaad een ongewone haam voor een vrouw'- de pont overgenomen. "De vriendin van Fred Verkuil was een klasgenoot van mij en woonde twee huizen verderop. Vandaar dat ik wist dat Fred wilde stoppen", legt Jan uit de overname uit. "Ik was net van school af en mijn vriend was werkloos. We hadden in feite niets te doen. Dat is flink balen, zeker in de Bijlmermeer. Op het laatst kom je de wijk niet eens meer uit. Je kan dan behoorlijk afstompen. Vandaar dat we blij zijn dat we dit werk kunnen doen". Het stel is dan ook druk op zoek naar een woning in Valken- Zeker wanneer je bedenkt dat je in de zomermaanden genoeg moet verdienen, om ook de slechte wintermaanden door te komen. Helaas was deze zomer geen succes. Met al die regen buien misten we de recreatieve fietsers en de mensen die naar het zwembad in Rijnsburg gaan. Van alleen de voetgangers en fietsers die naar hun werk gaan, kun je niet leven". Het veer vaart op werkdagen van 7.00 tot 19.00 uur en zater dags van 9.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen blijft de pont in het haventje liggen. Het veer- recht bepaalt dat in de omgeving geen andere boten mensen mo gen overzetten en dat het tarief niet eenzijdig mag worden ver hoogd. Gevolg is dat voor het overzetten van een (brom-)fietser slechts 60 cent wordt 'gevangen' en dat voetgangers al voor twee. kwartjes aan de overkant staan. Voor Jan is het normaal dat zij het pontje naar de overkant trekt. Jan en Peter wisselen el kaar wel af. "Dat wij Amster dammers zijn, vonden de men sen geen probleem. Maar dat een- vrouw dit werk doet, was voor de klanten wel even wennen. Zeker 'omdat ik de eerste vrouw ben", lacht Jan. "Vooral oudere men sen hadden er- moeite mee. Ië- mand rhaakte nog de opmerking dat als gevolg van mijn verschij ning vast veel jonge mannen met de pont zouden gaan. Toen ik die man vertelde dat ik een vriend heb en een baby, keurde hij de situatie helemaal af. Volgens die man moest ik eerst maar eens gaan trouwen en tevens voor het kind zorgen in plaats van de pont te bedienen". burg of omgeving. "Dan is het niet meer nodig dat we hier bei den de hele dag zitten. Dan werken we in wisseldienst. Nu moet ik na het werk ook nog het huishouden doen", verduidelijkt Vasse. "Bovendien is het pont- hixisje geen ideaal onderkomen voor onze 15 maanden oude ba by. Zo is er geen water, de wc is buiten en het is zeer klein". "Die reiskosten zijn in verhou ding met de opbrengst te hoog. Vandaar dat we die woning in de omgeving echt hard nodig heb ben", onderstreept Jan. "Wat we nu verdienen ligt net boven de bijstandsuitkering. Geen vetpot. De 20-jarige Amsterdamse Jan Vasse trekt het voetveer van Rijns burg naar Valkenburg. Links haar vriend Peter Vet. (foto Dick Hogewoning Vrijwilligers vinden onderkomen in Lisse LISSE - "Ouders van gehandi capte kinderen weten vaak niet waar ze met hun vragen naar toe moeten. Er zijn zo veel hulpverlenende instanties dat ze door de bomen het bos niet meer zien. Bovendien stuiten de ouders thuis heel vaak op praktische problemen waar ze geen raad mee weten. Er is een grote behoefte aan een centraal informatiepunt' De secretaris van het Regionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg 4 Bollenstreek (ROZ), H. Beukema, is er van overtuigd dat het Regio naal Informatie- en Documentatie j Centrum (RIDC) dat vanmorgen in Lisse is geopend, geen overbodige luxe is. Het centrum is een initia tief van het ROZ en is gehuisvest in het Centraal Buro van de Stich- I ting Bollenstreek voor Dagverblij- ven en Tehuizen aan de Grachtweg in Lisse. De directe aanleiding voor het in het leven roepen van een docu mentatiecentrum was een rapport van de stichting praktisch pedago gische thuishulp. Deze stichting 'begeleidt ouders die thuis een geestelijk of geestelijk èn lichame lijk gehandicapt kind verzorgen. Uit een rapport dat de stichting over gezinsbegeleiding heeft doen verschijnen, blijkt volgens Beuke ma overduidelijk de noodzaak van een centraal informatiepunt. Beukema: "Vrijwel alle ouders zitten met vragen over verzekerin gen, de mogelijkheid om met een geestelijke gehandicapt kind op vakantie te gaan en over de ver schillende soorten dagbehande ling. Tegelijkertijd is er behoefte aan informatie over heel prakti sche zaken. Zo weten veel ouders niet waar er aangepaste kleding te koop is en ook de keuze van luiers roept veel vraagtekens op". Vrijwilligers Het informatiecentrum in Lisse wordt bemand door vrijwilligers. Twee ouders van geestelijk gehan dicapte kinderen, een orthopeda goog en Beukema zelf zullen bij toerbeurt in het centrum aanwezig zijn. Beukema is enthousiast over de medewerking van de ouders: "Zij weten uit ervaring wat het is thuis een gehandicapt kind te ver zorgen. De ouders die met vragen komen, krijgen zodoende informa tie uit de eerste hand". De afgelopen maanden hebben de medewerkers van het ROZ hard gewerkt aan het verzamelen van zo veel mogelijk brochures, vlug schriften en naslagwerken. Om het nieuwe centrum bekendheid te ge ven, is onlangs de folder 'Waar moet ik het zoeken' uitgebracht. Alle huisartsen in de bollenstreek, de bibliotheken en andere openba re instellingen krijgen de folder de komende week thuisgestuurd. Het centrum is alleen op donder dagen geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Beu kema zegt hierover: "We verwach ten niet dat het direct storm zal lo pen. Het duurt enige tijd voordat het centrum bij de betrokkenen bekend zal zijn. Bovendien willen we voorkomen dat de vrijwilligers vroegtijdig afhaken omdat de taak die^ij op zich hebben genomen, te zwaar zou blijken te zijn". Beukema zegt erbij dat de keuze voor huisvesting in het pand aan de Grachtweg, heel bewust is ge maakt. "Een informatiecentrum moet een zo laag mogelijke drem pel hebben. Huisvesting op het ter rein van een zwakzinnigeninrich ting zou de drempelvrees ongetwij feld sterk vergroten. We verwach ten dat de mensen hier gemakke lijk in en uit lopen". Subsidie De ouders die bij het centrum voor hulp aankloppen, hoeven hiervoor niets te betalen. Ook het niet in rekening brengen van kos ten is bedoeld om de drempel te verlagen. Vooralsnog zijn de initiatiefne mers niet van plan bij de gemeen ten in de bollenstreek voor subsi die aan te kloppen. Beukema: "We zijn eigenlijk niet zo zakelijk inge steld." We willen liever gewoon maar beginnen met de hulpverle ning. Mocht blijken dat er meer geld nodig is, dan kunnen we altijd nog het centrum formaliseren en subsidie aanvragen". Volgens de secretaris van het ROZ is het eigenlijk ook niet goed mogelijk nu al een subsidieverzoek in te dienen: "De gemeenten willen dan precies op een rijtje krijgen wat we denken te gaan doen. Dat weten we zelf niet eens. De werk zaamheden van het centrum han gen in hoge mate af van de vragen die de ouders naar voren brengen". Het geld dat nodig was voor het uitbrengen van de folder en het in richten van de kamer aan de H. Beukema: "Ouders van gehand Het informatie- en documentatiecenV. Grachtweg is afkomstig van het ROZ en de regionale afdelingen van de twee landelijke ouderver enigingen VOGG en Philadelphia. "Bovendien werken heel veel men sen belangeloos mee", aldus Beu kema. Het centrum richt zich in eerste instantie op ouders die thuis geestelijk of geestelijk èn lichame lijk gehandicapte kinderen verzor- ïcapte kinderen weten vaak niet waa kan hierin verbetering brengen". gen. Beukema sluit evenwel niet uit dat in de toekomst ook ouders van louter lichamelijk gehandicap ten bij het centrum kunnen aan kloppen voor hulp. "Ze kunnen nu natuurlijk ook al komen, maar we hebben niet alle informatie voor die doelgroep in huis". Niet alleen de ouders van kinde ren van wie inmiddels is vastge steld dat ze een geestelijke handi- ze met hun vragen terecht kunnen. cap hebben, kunnen bij het cen trum aankloppen. Beukema: "Ou ders die vermoeden dat er iets mis is met hun kind, worden vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Het documentatie- en informatie centrum kan de weg wijzen. Met het centrum hopen we te voorko men dat ouders na een lange speur tocht pas op de plaats van bestem ming aankomen". Alphen vergadering van de ge meenteraad in het Stadskan toor, aanvang 20.00 uur. Boskoop opening Planetarium Flo ridahal. 19.00 uur. vergadering van de ge meenteraad in het gemeente huis, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude wielerronde in plan Zuid: 18.00 uur, kampioenschap van Hazerswoude; 19.00 uur, rit voor veteranen: 20.00 uur, voor liefhebbers met licentie KNWU. vergadering van de ge- Katwijk tafeltennistoernooi voor recreanten, clubhuis Rijns oever. Sandtlaan 54, 19.00 vollybaltoernooi op het speelterrein eind Noordwij- kerweg, 19.00 uur. kruiwagenrace voor vrou- jongens op de Comman deurslaan, 19.15 uur. muzikale rondgang door de Floraband uit Rijnsburg, 19.30 uur. step-race in estafettevorm, parcours op de Comman deurslaan, 20.00 uur. sussen en activiteiten in het nieuwe seizoen, clubhuis Matillo, Zaanstraat, 19.00 tot 20.00 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur. spreekuur voor jongeren met vragen over dienst plicht, WDM, Breehuys, Breestraat, 19.00 tot 22.00 Noordwijk concert m.m.v. Amster dams Kamerorkest, Bach- koor Holland en Theo Olof, viool; Wim van Beek, orgel; dirigent: Charles de Wolff; Ned. Hervormde Kerk, Voor straat, aanvang 20.15 uur. Noordwijkerhout Folk-night, internationale live volksmuziek. Hotel van der Geest, Zeestraat 7a, aan vang 20.30 uur. (Breng je mu ziekinstrument mee)! Rijnsburg introductie-avond voor nieuwe leden van de schaak vereniging De Toren, Tref punt, 20.00 uur. Voorschoten concert door Anne Bijls- ma (cello), George Pieterson (klarinet), Gerard van Blerk (piano): Kasteel Duivenvoor de, aanvang 20.30 uur. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Boskoop Plantarium in de Florida hal, 9.00 tot 21.00 uur Hazerswoude braderie in kader van de jaarmarkt, officiële opening, mini-motoren voor jeugd en oude ambachten, 19.00 uur. Katwijk orgelconcert door Sander ran Marion, Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 jokeren en klaverjassen in de Mijlpaal, Stadhouders- dreef, 20.00 uur. volleybaltoernooi, speel terrein eind Noordwijker- weg, 19.00 uur. start 10e Oranje-wandel tocht over 5 of 10 km, tussen 18.00 en 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14