STR^7" Bouw verzorgingstehuis Zijloever vrijwel rond Optimisme over opgaan van twee kleine bouwverenigingen in PCW Van der Werf straat Zuid-West uur zonder elektriciteit DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 LEIDEN Als Leiden miljoen investeert DEN HAAG/LEIDEN - De Provin- Het verzorgingstehuis Zijloever ciale Adviescommissie Ouderen wordt geen normaal verzorgingste- beleid is in principe akkoord met huis. Omdat in Leiden-Noord voor de bouw van een verzorgingstehuis zieningen voor ouderen ontbreken op de Zijloever in Leiden-Noord. is het de bedoeling dat het tehuis De commissie stemde gistermid- een wijkfunctie vervult. Er komt dag in met het project onder voor waarde dat gedeputeerde J.H. sen en voorzieningen die het zelf- Boone (PvdA/ouderenbeleid) met standig thuis blijven wonen bevor- de gemeente Leiden strikte finan- deren. Daarbij zal worden samen- ciële afspraken kan maken. Leiden gewerkt met allerlei instanties zo moet minimaal een miljoen gulden als gezinszorg, wijkverpleging, ta- nam. Gedeputeerde staten (GS) hebben in een brief aan provinciale staten een termijn van tien jaar ge noemd. Een tweede voorwaarde is dat de het project steken. Illegalen aangehouden zijn informatie en voorlichting SASSENHEIM Bij een bollenbe- dag- of nachtopvang. drijf aan de Rijksstraatweg in Sas- De adviescommissie steunt het senheim werden gisteren 18 Polen experiment. Ook het feit dat de ge- aangehouden, die daar zonder gunning werkten. De Polen moe ten binnen enkele dagen ons land verlaten. Tegen de werkgever is proces-verbaal opgemaakt. De politie van Sassenheim voer- ,,t en „1 ncu iwccuc vuui wddiuc is uöi T SM gemeente Leiden zelf eenmalig nimaal een miljoen gulden in het project steekt. Leiden heeft dat al toegezegd, maar GS willen nog wel weten hoe de gemeente dat bedrag bij elkaar denkt te krijgen. Omdat Leiden een armlastige gemeente is 4- i tt en dus onder toezicht staat wat be- t er en m de Kooi moeten wijkvoor- t ft d gemeentefinancien, kan zieningen komen waar een veel- 12 dsr j ,d heid van activiteiten kunnen wor- den gehouden. De belangrijkste Gedeputferde Boone toonde functies van die w.jkvoorzien.ngen zich g timistisch over t,„ en „nnrl.eht.n. en p[an Vq1. gens hem moet het, gezien de snel heid waarmee tot nu toe is gewerkt, mogelijk zijn om halverwege 1988 de plannen klaar te hebben. Als dat zo is, kan het project nog in het jaarprogramma 1988 worden mee genomen, zodat volgend jaar de bouw kan beginnen. de gistere meente Leiden wordt voorgetrok ken, kan haar goedkeuring weg dragen. Leiden heeft namelijk ei genlijk geen recht op 60 extra ver zorgingsplaatsen, omdat Leiden volgens de officiële normen al ge- LEIDEN - De zwemvierdciagse is in volle gang. In de zwembaden De Vliet 1300 mensen deel aan de vierdaagse. Hoewel het weer niet erg meezitzijn er i dan 600 mensen die hun baantje trekken. Het is de bedoeling dat de deelnemers 500 meter per avond zwemmen. Dal levert geen al te grote problemen open. Het deelnemersveld loopt dan ook sterk uiteen: van piepjong tot vrij oiLd. De jongste deelnemers zijn naar schatting vijfjaarterwijl er ook mensen van boven de zeventig deelnemen. Op de foto een blik in het zwembad De Vliet gisteravond. De toeschouwers hadden het eigenlijk nog het moeilijk ste, hoewel er alles aan was gedaan een beetje sfeer te brengen in en rond de zwembaden. De opbrengst van de vier daagse is bestemd Unicef. (foto Henk Bouwman) i controle uit bij vijf noeg voorzieingen heeft. Maar c de Cursus voor technici i Leiden-Noord, waar een der de van alle Leidse ouderen is ge huisvest, geen enkele bejaarden voorziening is en de gemeente ver houdingsgewijs erg veel ouderen telt, willen provincie en commissie wel akkoord gaan met de tijdelijke uitbreiding. Want dat eist de Provinciale Ad viescommissie Ouderenbeleid wel: de uitbreiding van bejaardenvoor zieningen in Noord moet tijdelijk zijn. Volgens haar moet het budget bejaardenoorden binnen LEIDEN - Tien werkloze technici met minimaal een mts-opleiding werktuigbouw, elektronica, instal latietechniek of bouwkunde, gaan in september een cad/cam-cursus in Gouda volgen. Het gaat daarbij r om technisch te leren tekenen met jaar of vijf weer op het niveau zijn tussen de woningböuwverenigin behulp van de computer. van voor de uitbreiding. Dat houdt gen Ons Belang en De Tuinstad- De cursus, georganiseerd door in dat bij de andere tehuizen 60 wijk en de Protestant-Christelijke LEIDEN De kans op i fusie gemeente moet op een andere het arbeidsbureau van Leiden Lisse in samenwerking met een computerbedrijf in Gouda, zal drie weken duren. Bij voldoende deel; voorziening name kijgt de cursus mogelijk een houden, vervolg. Belangstellenden, die mi nimaal 18 en maximaal 45 jaar geen standpunt moeten zijn, kunnen zich opgeven bij de arbeidsbureaus. Aan de toe lating gaat een selectieprocedure vooraf. Op 31 augustus wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehou den. Nadere informatie dingsformulieren zijn plaatsen worden geschrapt of de Woningbouwvereniging (PCW) groot. Het samengaan tussen de sn te komen om de woningbouwverenigingen is nood- Noord in stand te zakelijk omdat Ons Belang en De Tuinstad wijk er financieel zeer slecht voor staan. Zij krijgen Gedeputeerde Boone wil nog kwestie. Hij noemde het vooral taak la Mar, die verzorgingshuizen moet treden. "Het enige wat ons interesseert, aanmel- de garantie dat het budget weer krijgbaar rugkeert op het oude deze het ministerie van volkshuisves ting geen toestemming de woning- de Leidse wethouder De complexen aan de Marnixstraat en overleg met de Leidse de Van 's-Gravesandestraat - in to taal meer dan 400 woningen - op te knappen als niet wordt gefuseerd. een bedrag van ongeveer 15 mil joen gulden gemoeid. De binnen- rioleringen moeten worden ver nieuwd, het gevelmetselwerk her steld, de keukenblokken vervan gen en ook de elektrische installa ties zijn aan vervanging toe. Ook willen de woningbouwverenigin gen de dakbedekking vernieuwen van de flatgebouwen. De plannen zijn door het Waar borgfonds afgewezen. Ook de ge meente is de mening toegedaan dat het uitvoeren van de plannen in de huidige situatie financieel onver antwoord is. Een fusie van Ons Be de financiële situatie van de PCW wel goed is. Berekeningen hebben inmiddels uitgewezen dat de nieu we combinatie rond 1995 "een re delijk perspectief' heeft. Het college van B en W is opti mistisch over het tot stand komen van de fusie. "Het overleg tussen de woningcorporaties heeft een gunstig verloop en wij verwachten dat de fusie binnenkort wordt gere aliseerd", schrijven burgemeester en wethouders aan de raadscom missie volkshuisvesting. De combinatie heeft vol- i beide dus Boone, die echter niet de ter mijn van maximaal vijfjaar over- de lang en De Tuinstadwijk met de gens het college alleen perspectief PCW kan uitkomst bieden, omdat het rijk renteloze OVER De Van der Werfs-traat heeft wat de naam betreft een hele geschie denis achter de rug. Het zal nié mand verrassen dat de straat naam verwijst naar de beroemde burgemeester Pieter Adriansz van der Werf, de man die de ver dediging leidde van de stad te gen de Spaanse troepen in 1574. Van der Werf werd voor de Lei- denaars pas echt onsterfelijk werd door het verhaal dat hij tij dens het Spaanse beleg zijn ei gen lichaam als voedsel aan bood. Dat alles om een hongerige en om voedsel schreeuwende menigte te kalmeren en tot standhouden tegen de Spanjaar den aan te sporen. De straat kreeg de naam van de burgemeester pas in 1879 door een besluit van de gemeente raad. Een aantal andere namen ging daaraan vooraf. De wijk Ma- redorp waarin de Van der Werf- straat ligt, is ontstaan tijdens de stadsuitleg van 1355. Leiden werd met het gebied tussen Ou de Rijn en Oude Vest uitgebreid. Een paar sloten die daar toen lie pen zijn gehandhaafd en werden tot grachten bevorderd. Het wa ter achter de Marendorpsestraat (nu de Haarlemmerstraat) kreeg de naam Marendorpse Achter gracht. De Van der Werfstraat is zonder een sloot al smal. Vroeger liep er een gracht.doorheen en dat betekende dat er langs de huizen selchts een looppad was en zelfs dat was niet overal het geval. Het water liep vlak langs de achterkanten van de huizen aan de Haarlemmerstraat. Aan de an dere kant van de gracht was er vanaf de Janvossensteeg een smal voetpad tot aan de Bouwe- louwensteeg. Het pad werd op die hoogte weer onderbroken en ging even verderop weer door tot aan de Pelikaanstraat. Nu houdt de Van der Werfstraat op bij de Pelikaanstraat; de Marendorpse Achtergracht strekte zich toen verder uit tot in de Oude Vest. Aan de andere kant kwam de gracht uit in de Mare, die toen nog niet gedempt was. De Ach tergracht was dus alles behalve een wandelpromenade. Dempingswoede maken met de kwaliteit van het water. Op de terreinen tussen de Marendorpse Achtergracht en de Oude Vest vestigden zich in de 15de "eeuw kloosters en indus trieën. Met name de industrie zorgde voor een fenomenale stank. Het stinkende water was afkomstig uit de Vollersgracht waarin het afvalwater van de la kenindustrieën werd geloosd. Het laken werd bewerkt met vloeistoffen zoals vet, urine en zeepsop. Dat rook bepaald niet Op het moment dat het smeri ge water als bron van de meest dodelijke ziekten werd herkend, ontstond er rond 1850 een ware dempingswoede. Pest-,en chole- ra-epidemieën hadden onder meer in deze contreien inmid dels onnoemlijk veel slachtoffers geëist. Een van de eerste wateren die werd dichtgegooid was daar om de Vollersgracht en de Ma rendorpse Achtergracht. Dit heuglijk feit moest worden ge vierd met, een naamsverande ring. Niet zonder gevoel voor iro nie werd zij Rozengracht ge doopt. Dat was niet voor lange duur. De bevolking kon er vermoede lijk niet echt de grap van inzien. Het werd vervolgens veranderd in Gedempte Marendorpse Ach tergracht. Een hele mond vol en ook dit sloeg niet aan bij de be volking. Het eerste woordje ver viel weldra en zo had de straat weer de oude naam. Burgemeester en wethouders deden op 24 februari 1879 de ge meenteraadsleden een voorstel toekomen betreffende het veran deren van straatnamen. Zo wilde men de Papengracht in Prins Willemstraat, het Kort Galgewa ter in Rijnkade en de Hooigracht in Hooistraat veranderen. Ge noemde naamsveranderingen konden echter niet rekenen op een meerderheid van de gemeen teraad. Onsterfelijk Nu zijn er altijd politici die streven naar verandering. Ande ren willen juist koste wat het kost vasthouden aan bestaande situaties en hebben een heilig ge loof in tradities. Zo'n man was raadslid Van Heukelom. In de zitting van 24 april 1897 maakt Een kijkje hij, vermoedelijk als leider van de tegenstanders van naamsve randering van straten, bezwaar tegen de veranderingsgezinde voorstellen van B en W. Hij zei in zijn verdediging nog voorbij te willen gaan aan het probleem dat namen die nu wor den gebruikt, niet meer in offi ciële stukken zullen worden te ruggevonden. Er werd volgens hem kortom verwarring gezaaid. Maar de gevoelsmatige bezwaren zaten bij Van Heukelom veel dieper. "Wat de namen betreft, ik moet zeggen dat ik nogal aan die oude namen hecht. Het is met straten als met personen; hunne namen zijn gewoonlijk niet zoo maar willekeurig genomen, maar dikwijls in het wezen der zaken gegrond. Ik zou het dan ook ont zettend vreemd vinden, wanneer men mij een anderen naam gaf; om gelijke redenen ben ik er ook niet voor de namen der straten zonder noodzaak te veranderen. Ik zou veel liever trachtte de oude die straatnamen verbonden, te bewaren". Als de Van der Werfstraat apart aan de orde komt zegt raadslid Scheltema, die even eens tegenstander van verande ringen is: "Ik wensch alleen te vragen of dat nu wel een naam is voor zoodanige straat. In het al gemeen ben ik niet voor veran dering, maar wil men den naam van Van der Werf hier in Leiden gebruiken dan is hij zeker een betere plaats waardig, dan ene gedempte achtergracht; die naam behoort aan een andere straat te worden gegeven, wan neer men daardoor een man als Van der Werf eer wil aandoen". Nu moet Scheltema worden nagegeven dat de straat inder daad in een achterbuurt lag. De aflevering over de Bouwelou- wensteeg spreekt wat dat betreft boekdelen. Hieruit wordt tevens duidelijk dat Van der Werf nog wordt gezien als een held, een man die zijn leven had willen ge ven ten gerieve van de Leide- naars. Deze zienswijze is in de loop der jaren enigszins bijge steld. Burgemeester Van den Bran- deler wimpelde als voorzitter van de raad de bezwaren van de tegenstribbelende raadsleden kordaat af. "Er is sprake van his torische herinneringen; men wil de herinnering verlevendigen van de plaats waar hij heeft ge woond". Het voorstel haalt het met de hakken over de sloot: 10 raadsleden stemden voor en 9 stemden tegen. Burgemeester Van der Werf werd weer een klein beetje meer onsterfelijk. MEINDERT VAN DER KAAIJ (Gegevens voor deze rubriek zijn ontleend aan het gemeentearchief met medewerking van de heer J.P.M. schotten die aan de twee woning bouwverenigingen zijn verstrekt niet terugvordert. Ook wil de ge meente extra financiële steun van het ministerie van volkshuisves ting voor vijf groot-onderhouds plannen die Ons Belang en De Tuinstadwijk nog willen uitvoeren. 'Volkshuisvesting' neemt hierover voor het eind van dit jaar een be slissing. Voorzitter J. de Geus van de PCW - en woordvoerder van de drie bij de fusie betrokken woning bouwverenigingen - wil nog geen commentaar geven over een moge lijk samengaan van de drie corpo raties. "Dat de gemeente optimis tisch is, is haar verantwoordelijk heid. Het zijn uiteindelijk onze le den die beslissen over de fusie". De drie woningbouwverenigin gen zijn momenteel bezig met het opstellen van een 'fusienota'. De Geus wil geen mededelingen doen over de inhoud van die nota. "We willen eerst onze leden informeren over de stand van zaken", aldus de voorzitter van de PCW. LEIDEN - Een deel van de wijk Zuid-West heeft gistermiddag een uur zonder stroom gezeten. Een en ander was het gevolg van het stuk- trekken van een hoogspanningska bel door een graafmachine in de Jacob van Campenlaan. Een aan nemer is in die omgeving aan het bouwen. Als gevolg van de kort sluiting waarmee de kabelbreuk gepaard ging, viel gedurende een enkele seconde de stroom in de he le stad uit. Bij het EBR kwamen weinig klachten binnen. LEIDEN - Geboren: Maurice Johannes Adrianus zv. J. Breedijk en C.W.C. van der Salm, Claire Eveline dv. P. van Rijn en E.M.T. de Nerée tot Babberich, Thij- men zv. A.A.M. Visseren en P.P. van der Hilst, Leen Pieter zv. A. Hus en A L. van Duijn, Rob zv. R. Hoogeveen en H.C.W. Raaphorst, Roy Willebrordus Martinus zv. M.A.M. Dickhoffen J.A. Hulsbosch. Michael Arnold zv. J.K.W. de Roos en M.M.L. de Mots, Nicholas Oliver zv. J.P. van Erk en S.G. Davis, Jan zv. J. van Schie en A. Hoek, Jonathan Peter zv. P.G. Gardenier en E.C.M. van der Kamp, Lotta Elisabeth dv. B.C.L. Breed en A.E. Buijs, Khadija dv. H. Yakoubi en M. Azeroual, Yonisha Stephany Jacque line dv. L.J.A.M. van den Berg en M.W.G. van Werkhoven, Joep zv. P.J. van der Poel en A.M. Langeveld, Sebas- tiaan Robin zv. H.N. Herbschleb en M.d- 'Haans, Anucha dv. G.H. Antheunis en A. Bhujel, Jurgen Martijn zv. J.H. Visser en A.A. de Wit, Bastiaan Johannes zv. S.W. Hazenoot en P.A.M. van Dijk, Fadil zv. B. Amia en S. Ezzariouhi, Roelof Haitse zv. R.A. Pelleboer en P. Dijkstra, Stefan zv. J. Smit en M.A.C. Hendriks, Sabine dv. H. Wouterson en A.E.M. Nieuwlaat, Jorn Leo Helena zv. J L.C. Meuwissen en M.H.E.M. Penders, Tho mas Ronald zv. R. Stokkel en P.M. Groe nendijk, Bob zv. J.M. de Graaf en M. J.M. Tie- I.M. Boon van Östade, Peter Hen- drikus Antonius zv. P.O.M. van Rijn en A.A. van der Leek, Nathalie Danielle dv. M. Pijnnaken en M.F. Minke, Mark zv. J.H. van Zanten en P.M.T. Jennissen, Petrus Adrianus Johannes zv. A.B.J. Geerlings en K. Brussee, Jennifer Roxanne dv. A.T.A. Verkleij en A.J.A. Duivenvoorden, Kirsten Fréderique dv. A.T.A. Verkleij en A.J.A. Duivenvoor den, Patrick zv. P.JW. van Venetië en W. Kooij, Anne Eline dv. P.R. Smit en H.C.M. Kleijn, Femke Willemijn dv. W.E. Zalm en H.M.P. Heus, Jordi Antho ny zv. H.M.M. Caspers en A.L. van den Oever, Michel zv. H. Belt en I.M. Philip- po, Dorien dv. H. Sonneveld en A G. No tenboom, Manouk dv. H. Vrieling en J.A.G.M. Kuijpers, Pieter Christiaan zv. P van der Spek en W. Heemskerk, Ed win Meivin zv. L.J.M. van Leeuwen en W.A. Peterse, Renate dv. H.J.A. Oostra en R.M.W.D.M. Jansen, Marc Paul zv. H. Smit en C.J. Verdel, Sara Johanna dv. R.A. van Vliet en K.J. Leigh, Michiel zv. A. Broers en R. Hoogendorp, Elisabeth Matthea dv. W.A. van Beusekoin en M. van Dijk, Lisa dv. A.H.W. Brands en J.R.P. van den Berg, Guyon Michael Nathaniël zv. M.P. Beck en J.R. Lie-A- Fat, Werkgelegenheid op zoek zij naar een betaalde baan of mensen die een eigen bedrijf willen beginnen (of hebben). De cursussen (solliciteren, maken ondernemingsplan, gebruik com puter, boekhouden, e.d.) begin nen eind deze maand. Voor infor matie bellen naar Olga Bedrijfs verzamelgebouw, Evertsenstraat 99, 2315 SK Leiden, tel. 219811 of de Planwivkel te Delft, tel. 015- 120447. 'Oud-Poelgeest' Volksdansvereniging Oud- Poelgeest zoekt beginners - gevor derden zijn overigens ook wel kom - voor een volksdanscursus die maandag 31 augustus begint. Er wordt elke maandagavond gedanst in de gymzaal van de Prinses Ireneschool, ingang He renstraat 83 te Leiden. Voor in formatie tel. 149059 (Anneke) of 892624 (Aleid). Mirt-Honken Club- en buurthuis Mirt-Hon ken en het dienstencentrum De Kooi openen zaterdag 29 augus tus het seizoen. Ter gelegenheid daarvan wordt een openingsfeest gegeven. In de Driftstraat wordt een luchtkasteel geplaatst met daarin een grote springmatras. Voor tieners is er touwtrekken. Voorts is er een terras ingericht en is er een discotheek. Ook treedt majorettenverenigïng The Kooi- girls op. Aanvang 13.00 uur. Werklozen De Stichting 'Werken met je handen' is verhuisd naar de Tur kooislaan 2, 2332 RV Leiden. Het telefoonnummer is 122331. De stichting geeft cursussen voor werklozen waarin zij leren thuis allerlei technische klusjes te ver richten. Dat gebeurt onder meer door begeleiding thuis bij werk lozen die een inkomen hebben tot 1500 gulden (invaliden 1700 gul den). Open tuin Tijdens het weekeinde is het mogelijk twee tuincomplexen te bezichtigen. Zaterdag 29 augus tus van 14.00 tot 16.00 uur zijn de schooltuinen van de Telderschool bij bejaardencentrum Rijn Vliet (ingang Comelis Schuyt- laan) te bezichtigen. Zondag 30 augustus is het tuincomplex in het Steveiishofpark te zien tussen 12.00 en 16.00 uur. Concordia Muziekvereniging Concordia bestaat in 1988 precies 40 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt 17 oktober dit jaar een reünie ge houden. Wie ooit iets met de ver eniging te maken heeft gehad, kan zich voor de reünie opgeven bij Jan Paats, tel. 311642 ofCees Matheijsen, tel. 721092. Leidse Hout The Square Jazz Band treedt zondagmiddag 30 augustus op in het openluchttheater in de Leidse Hout. De aanvang van het con cert is half vier. Amnesty De Leidse afdeling van Amnes ty International voert zaterdag 29 augustus actie voor politieke gevangenen in Laos. Inlichtin gen en solidariteitsbetuigingen zijn mogelijk bij de kraam van Amnesty op de Haarlemmer straat bij de Hartebrugkerk. Mijnwerkers Het comité 'Leiden steunt Zuid Afrikaans verzet' houdt op don derdag 3 september een bijeen komst in het Leidse Volkshuis (aanvang 20.00 uur). Dati wordt besproken welke actie er ten be hoeve van de stakende mijnwer kers in Zuid-Afrika georgani seerd gaan worden. Financiële bijdragen zijn mogelijk op giro nummer 5153812 met vermelding van de naam van het comité. Sportinstuif hi de 5 Meihal gaat zaterdag 5 september onder auspiciën van de gemeentelijke directie sport en recreatie de wekelijkse sportin stuif van start. De dames zijn welkom van 8.00 tot 9.00 uur, de heren van 9.00 tot 10.00 uur. Aan meldingen aan de zaal, sport schoenen en -kleding meenemen. Natuurcursus Het 1VN (vereniging van .na- tuurgidsen) organiseert in de herfst een duincursus. Deze om vat 5 lesavonden met lezingen en practica, 4 excursies op zaterdag en 1 op zondag. Woensdagavond 2 september wordt een introduc tie-avond gehouden in de college zaal aan de Sterrewachtlaan (aanvang 19.30 uur). Informatie bij Ruud Simons tel. 071-222468 (tussen 18.00 en 19.00 uur). Kindertelefoon De kindertelefoon is een hulpte lefoon voor kinderen en jongeren. In Leiden is de lijn dagelijks te bereiken van 16.00 tot 20.00 uur. Er is behoefte aan nieuwe mede werkers. Wie interesse heeft kan een informatieavond bezoeken op donderdag 3 september. Voor informatie en opgave voor deel name tel. 120611 (tussen 16.00 en 20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13