TAD LEIDEN Groen licht voor kabelkrant Kritiek longartsen op nieuwe Tabakswet Opknapbeurt hoofdgebouw museum De Lakenhal na 1990 LEIDSCH JÜ DAGBLAD Compromis in zicht na nachtelijk spoedberaad Bromfietser aangereden door auto Motordieven aangehouden DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN - De nieuwe Tabakswet is te vrijblijvend. Dat zei longarts C. Franken gistermiddag namens de initiatiefnemers tijdens een pro testbijeenkomst bij de reclamezuil met de 'rokende cowboy' nabij Ho liday Inn. Volgens de arts ontbre ken in de wet duidelijke maatrege len tegen hoeveelheid en inhoud van rookreclames. De regering is van plan dat aan de fabrikanten zelf over te laten onder het mom van de 'zelfregulering'. Franken noemt dat echter 'zelfbedrog'. De actiegroep verzet zich tegen de volgens hen 'misleidende, ïn- doctrinerende en leugenachtige' manier van reclame maken. Huis arts B.V.M. Crul noemde de ver wachting van de regering dat de fa brikanten zich op eigen kracht een afdoende beperking kunnen opleg gen irreëel. Het streven van de re gering om het aantal rokers in het jaar 2000 te halveren behoeft vol gens Crul krachtiger maatregelen zoals een totaal reclameverbod. Hij voegde daaraan toe dat de re gering onder druk van de 'tabaks- mafia' akkoord is gegaan met een regeling op vrijwillige basis. Crul merkt op dat juist nu een toename te zien is van reclame waarbij "ro ken wordt geassocieerd met ge zond leven, sport, stoer- en schoon heid". Bovendien wordt "deze on zin steeds indringender gepresen teerd, zoals ook op deze reclame zuil", aldus Crul. Alle drie de sprekers wezen nog eens op de gevolgen van roken. Per jaar overlijden 18.000 mensen aan de gevolgen van het roken van ta bak, waarmee het de belangrijkste doodsoorzaak is. In de Nederland se gezondheidszorg wordt jaarlijks 2,5 miljard gulden uitgegeven aan ziektekosten ten gevolge van ro ken. Meer dan één miljoen cara-pa- tiënten hebben last van het roken door anderen. Op de aan de pers uitgedeelde toespraken stond van Franken een dankwoord aan de politie vanwege de bereidwillige medewerking. De ze zin heeft hij gisteren echter niet uitgesproken. De politie was op dat moment druk bezig met het uitschrijven van bekeuringen voor de in de berm geparkeerde auto's. Na afloop van het sprekersge deelte klommen zo'n vijf alpinisten in de 26 meter hoge mast om de rookreclame te bedekken met gro te stukken plastic met daarop een klemmende verzoek te stoppen met het maken van reclame voor roken. LEIDEN - Een 20-jarige bromfiet ser heeft gisteravond op de Hoge Rijndijk letsel aan de schouder op gelopen. De man reed op het fiets pad, toen hij geen voorrang kreeg van een 24-jarige automobilist die de Rijndijkstraat in wilde slaan. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een zelfde soort ongeval deed zich eerder op de dag op de Lam- menschansweg voor. De bromfiet ser, een 16-jarige jongeman uit Zoetermeer, kon nog net op tijd remmen voor een afslaande auto, maar kwam door het natte wegdek ten val. Hij moest zich met letsel aan borst en benen onder dokters behandeling laten stellen. LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht op de Korevaarstraat twee Hagenaars aangehouden. De twee mannen, 17 en 22 jaar oud, hadden enkele minuten daarvoor op de Hooigracht een motor gesto len. Een oplettende omwonende had dit in de gaten gekregen en waarschuwde de politie. eerst overleggen met zijn medebe stuurders en zijn 'achterban'. Ver wacht wordt dat Omroep Rijnland op zeer korte termijn duidelijkheid zal geven. Hoe de nu bedachte oplossing er uit ziet, willen de betrokkenen nog niet kwijt. Het zou overigens maar in betrekkelijk geringe mate afwij ken van het voorstel van het dage lijks bestuur van de 'mast' - de ge meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening. De ver schillende partijen streven er trou wens naar een zo duidelijk moge lijk schema te maken, waarbij de drie kabelkranten gedurende de week telkens op vaste tijden begin- Maar of er een compromis wordt bereikt of niet, de Leidse Courant en het Leidsch Dagblad kunnen in elk geval beginnen met hun kabel kranten. In het ongunstigste geval kan het Leidsch Dagblad later wor den gedwongen uren in te leveren ten gunste van Omroep Rijnland. Overigens is gisteravond besloten dat het voorlopig een proef betreft van twee jaar. Gedurende deze pe riode wordt bekeken hoe de kabel kranten functioneren en hoe een en ander eventueel kan worden verbeterd. Het mogelijke compro mis tussen het LD en Omroep Rijnland zal dan ook voorlopig slechts gelden voor de duur van de proefperiode. Teleurgesteld Voorzitter Van Leeuwen van Omroep Rijnland toonde zich gis teravond overigens zeer teleurge steld over de financiële regeling die de gemeenschappelijke rege ling uiteindelijk heeft getroffen. Afgesproken is nu dat het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant vijf tien procent van hun advertentie inkomsten afdragen aan de ge meenschappelijke regeling. Die schuift daarvan maximaal 1000 gulden per maand door naar Om roep Rijnland en de Katwijkse lo kale omroep, de Vlok. Het overige geld houdt de gemeenschappelijke regeling in eigen kas. Die wil daar mee in de toekomst eventueel ta riefsverlagingen bekostigen of er mee voorkomen dat abonnements prijzen moeten worden verhoogd. In een eerder gesloten akkoord was bepaald dat gedurende de eer ste twee jaar de streekomroep de volledige bijdrage zou krijgen. Pas na die periode zou de gemeen schappelijke regeling meeprofite- In elk geval kon 'Rijnland' vol gens deze oude overeenkomst re kenen op minimaal 1000 gulden per maand. De gemeenschappelij ke regeling is daar nu van afge stapt. Tot ongenoegen van Van Leeuwen, die vindt dat het bestuur van de 'mast' het de streekomroep financieel niet gemakkelijker heeft gemaakt. "Iedereen heeft er de mond vol van dat de lokale omroep moet worden gesteund en iedereen dringt er op aan dat de infokrant zo aantrekkelijk mogelijk wordt ge maakt. Maar daarvoor krijgen we niet voldoende geld", aldus Van Leeuwen. Hij wees er gisteravond ook op dat het rijk en gemeenten de omroep niet toestaat andere bronnen van inkomsten te zoeken. "We mogen geen reclame maken en het overgrote deel van de ge meenten wil ons niet subsidiëren". Weerzin Overigens had het er voor de streekomroep nog veel slechter kunnen uitzien. Verschillende be stuursleden maakten er bezwaar tegen dat de gemeenschappelijke regeling nu direct een deel van de advertentie-inkomsten doorsluist naar Omroep Rijnland. Zij hadden liever gezien dat het bestuur van de 'mast' het geld verdeelt onder de aangesloten gemeenten. Zij zou den vervolgens moeten beslissen of zij een bijdrage geven aan Rijn land. Of die dan ook de huidige bij drage zou hebben gekregen, mag worden betwijfeld gezien de weer zin die er in sommige gemeenten bestaat om Omroep Rijnland te subsidiëren. Andere bestuursleden stelden voor, om dit probleem te omzeilen, een speciaal fonds in het leven te roepen waarin de bijdragen zou den kunnen worden gestort voor lokale omroepen. Slechts een paar bestuursleden ondersteunden het pleidooi van de streekomroep om de oude financiële regeling weer van stal te halen. Met die regeling werd volgens hen trouwens ook voorkomen dat de exploitanten van de commerciële kabelkranten gedurende de kostbare aanlooppe riode voor al te hoge kosten zou den komen te staan. Mevrouw Fase, wethouder in Leiden, meent dat er geen enkel bezwaar is dat de gemeenschappe lijke regeling het geld incasseert en verdeelt: "Als wij uit naam van de aangesloten gemeenten mogen be slissen dat de commerciële kabel kranten vijftien procent van hun inkomsten moeten afdragen, dan zie ik niet in waarom we niet kun nen besluiten dat de lokale omroe pen daarvan 1000 gulden per maand krijgen". Wethouder Kuijers slaat de eerste paal voor e o gebouwtje naast het Kuijers slaat eerste paal voor uitbreiding LEIDEN - Pas in het begin van de jaren negentig wordt begonnen met de restauratie van het hoofdge bouw van het museum De Laken hal aan de Oude Singel. Het oude gebouw, dat in 1642 werd opge trokken, bevindt zich nog groten deels in de oorspronkelijke staat. De restauratie had al veel eerder moeten beginnen maar heeft door geldgebrek jaren vertraging opge lopen. Met de opknapbeurt is een bedrag van 6 miljoen gulden ge moeid. De restauratie zal enkele ja- Wethouder Kuijers (cultuur) kondigde dat gistermiddag aan toen hij de uitvoering van de twee de fase van het restauratieplan voor de Lakenhal ter hand nam. Dit plan werd al in 1971 door de ge meenteraad vastgesteld. Fase een, het herstel van enkele zalen in het museum, werd enkele jaren gele den voltooid. Kuijers sloeg gisteren de eerste paal voor een nieuw gebouwtje dat naast het museum komt te staan, Het is de eerste uitbreiding van De Lakenhal sinds 1918. Het nieuwe gebouwtje komt op de plaats waar in 1931 een pand werd afgebroken. Het wordt in twee verdiepingen over de poort naar de tuin ge bouwd en is bedoeld voor de ont vangst van groepen museumbe zoekers. Tegelijkertijd wordt ook het kantoorgebouw van het muse um aangepakt. De kosten van deze operatie, die bijna een jaar in be slag neemt, bedragen 1,2 miljoen gulden. Het museum blijft gedu rende die tijd voor bezoekers ge opend. Het volgende onderdeel van het restauratieplan is het aanbrengen van een lift in het gebouw. Het mu seum met al zijn verdiepingen is namelijk sinds jaar en dag vrijwel ontoegankelijk voor gehandicap ten. Daarbij blijkt het sjouwen van de kunstwerken over de trappen een weinig aangename bezigheid voor de medewerkers van De La kenhal. Probleem is dat het geld voor de aanleg van deze lift voor alsnog ontbreekt. Kuijers zei gis termiddag druk bezig te zijn om het benodigde kapitaal bijeen te sprokkelen. Tot op heden is hem dat echter nog niet gelukt. Het meest spektakulaire onder deel van het meerjarenplan is on getwijfeld de uitbreiding van het museum in de richting van de Lammermarkt. Om dat mogelijk te maken is de gemeente al enkele ja ren bezig een aantal panden in de omgeving aan te kopen. Deze uit breiding is noodzakelijk omdat De Lakenhal kampt met ruimtege brek. Een deel van de kunstwerken die in het bezit zijn van het muse um, kunnen niet tentoongesteld worden. Zij zijn in depots opgesla gen en worden daar slechts voor in cidentele exposities uitgehaald. Verwacht wordt echter niet dat de ze uitbreiding nog deze eeuw gere aliseerd kan worden. "Wij hebben heel veel plannen maar absoluut geen geld", aldus een medewerker van De Lakenhal. Brugtekst Wie sinds de vernieuwing van de Wilhelminabrug (die aan de Ho ge Rijndijk, vlakbij de waterto ren) voor die brug heeft moeten wachten, zal het zijn opgevallen dat op de voorkant van het brug dek (vanuit de stad bezien) een aantal woorden staat. Om precies te zijn: wind - water - lucht - schip - groet - wachter - wij - wachten. Dat is vast en zeker kunst, maar het is op het eerste gezicht een beetje onduidelijk wat ermee be doeld wordt. Wie kan dat beter vertellen dan de maker zelf? Jan Kleingeld is beeldend kunstenaar en speelde drie jaar geleden al met de gedachte om met de Wilhelminabrug iets te doen. "Toen ik in uw krant las dat de val van de brug zou wor den vernieuwd, dacht ik: dit is mijn kans. Ik ben namelijk gefas cineerd door objecten zoals bruggen en viaducten. Neem nou de watertoren die daar aan de Hoge Rijndijk staat; die is toch markant. Maar daar hoef ik als kunstenaar niets meer aan te doen. Die is al af. Ik houd daarom beslist niet van pittoreske huis jes. Die zijn feitelijk te mooi. Daar is ook door teveel mensen naar gekeken zodat het echte Maar zo'n Wilhelminabrug, daar rijden ik weet niet hoeveel automobilisten zonder er bij na te denken overheen. Ze komen uit de richting Leiderdorp, rijden over de brug en zijn dan weer in Leiden. Daar ging het hen om. Mijn doel is het plaatsen van een uitroepteken bij dergelijke plek ken. In dit geval is de tekst een ondertiteling van een stadsland schap", aldus Kleingeld die in middels een aantal jaren in Lei den woont. De bedoeling van de tekst is wachtenden te wijzen op de om geving. "Meestal zitten mensen in de auto op hun horloge te kij ken hoeveel tijd het hen kost, ter wijl ze zich niet bewust zijn van het landschap om hen heen. Als de brug open gaat, gebeurt er al iets. De blik wordt daardoor naar boven getrokken. Met een tekst wilde ik dat proces nog verster ken". Brugtekst (2) Kleingeld geeft toe dat de tekst niet bepaald verhelderend en di rect begrijpelijk is. "Nou ja, het is in principe een banale tekst. Ik vind dus niet dat ik in raadselen spreek. Het is geënt op datgeen wat je ziet als je staat te wachten voor een brug. De kruising van scheepvaart en wegverkeer met op het kruispunt een brugwach ter. Het is bepaald geen poëzie, integendeel zelfs, het is voor ie dereen waarneembaar. Het een en ander is alleen bondig op een rijtje gezet". Persoonlijk vinden we begrij pelijk toch anders. "Goed, je moet het ook niet te gemakkelijk maken. Je moet je publiek tot nadenken prikkelen. Dat is een soort spanningsveld. Net als met moderne kunst. De kans blijft bestaan dat het voor mensen acacadabra blijft", al dus Kleinveld die tien jaar gele den afstudeerde aan de kunstacademie. De tekst bestaat volgens Klein geld uit twee delen. De eerste drie woorden (wind - water - lucht) hebben een landschappe lijk karakter. "Het omhoog gaan van de brug trekt de aandacht naar de lucht, de ruimte". Met dit deel wordt verwezen naar het oer-karakter van de aanwezige elementen. Het tegendeel vormt het deel schip - groet - wachter - RIJNSBURG/LEIDEN - Het Leidsch Dagblad en de Leid se Courant kunnen na 1 september beginnen met het uit zenden van hun commerciële kabelkranten op één televi siekanaal. Het bestuur van de ontvangstmast in Oegst- geest heeft dit besloten tijdens een vergadering in Rijns burg. Een definitief zendschema is nog niet bekend. Op het moment dat het bestuur zijn beslissing nam, was namelijk nog niet tegemoet ge komen aan de bezwaren van Om roep Rijnland tegen de voorgestel de uitzenduren. En volgens de wet moet de streekomroep instemmen met zo'n schema voordat het defi nitief kan worden. Om dit probleem op te lossen, heeft het algemeen bestuur van de 'mast' het dagelijks bestuur toe stemming gegeven verder te on derhandelen met de betrokken partijen. Partijen hopen dat vóór 1 september alsnog een akkoord kan worden bereikt. Komen de partijen echter niet tot elkaar, dan wordt op die datum het zendschema inge voerd dat het dageüjks bestuur al eerder heeft voorgesteld, ondanks de bezwaren van Omroep Rijn land. Voorzitter J.R. van Leeuwen van de streekomroep liet na afloop van de vergadering al direct weten dat 'Rijnland' in dat geval in beroep zal gaan bij het commissariaat voor de media. Die zal dan bekijken of het bestuur van de 'mast' wel voldoen de heeft onderhandeld. Omroep Rijnland is ontevreden over het huidige zendschema omdat het zijn niet-commerciële kabelkrant slechts gedurende de avonduren kan uitzenden. En dat zijn uren die volgens Van Leeuwen slecht wor den bekeken. Alternatieven Overigens lijkt er een oplossing voor het probleem in zicht. Van Leeuwen, adjunct-directeur N. Quakernaat van het Leidsch Dag blad en mevrouw J. Fase, voorzit ter van de 'mast', hebben vannacht geprobeerd de laatste struikelblok ken uit de weg te ruimen. Er is nu een compromis bedacht waarin in het Leidsch Dagblad zich kan vin den. Ook Van Leeuwen staat posi tief tegenover het bemiddelings voorstel. Alvorens een definitieve uitspraak te doen, wil hij echter Voorzitter Van Leeuwen van Omroep Rijnland: 'Afspraken over finan ciële regeling maken het de omroep niet makkelijk'. (archieffoto) Jan Kleingeld bij zijn tekst op de altijd mensen staan te kijken. wij - wachten, dat een vluchtig karakter heeft. Kleingeld wilde het uitroepte ken ook weer niet te groot laten zijn. Door de tekst op de zijkant te plaatsen is het alleen tijdens het open en dicht gaan te lezen. "Mensen hebben al tegen me ge zegd dat ik de tekst beter aan de onderkant had kunnen laten neerzetten. Dat heb ik echter be wust niet gedaan. Ik vind juist dat de tekst in beweging moet zijn: even zichtbaar en dan weer weg. Ik ben bang dat anders de tekst te nadrukkelijk aanwezig Het is te hopen dat Leidenaren voortaan met andere ogen naar de omgeving gaan kijken als ze staan te wachten en zich bewust zijn van de schoonheid om hen heen. Of dat daadwerkelijk ge beurt? van de Wilhelminabrug. "De plek Schoolsteeg Over de aflevering van de Schoolsteeg uit de rubriek Over Straat zijn wat reacties binnen gekomen. Zo werd in een verhaal over de Schoolsteeg aandacht besteed aan de geschiedenis van het café De Spijkerbak dat, naar bleek, al twee en misschien nog wel meer eeuwen oud is. W. Bou- sie die geruime tijd beheerder is geweest, vermoedde dat de naam Spijkerbak te maken had met het feit dat daar altijd bouwvak kers werden uitbetaald. Zo schreef mevrouw Heems- kerk-Heusen een paar dagen ge leden een brief waarin ze vertelt dat in De Spijkerbak ook, zoals dat toen kennelijk heette, Stads- jantjes werden uitbetaald. Dat waren straatmakers die petten iets theatraals doordat daar droegen met een nummer erop. Zij weet' dat, omdat haar vader zo'n Stadsjantje was. Er waren in die tijd, zo herinnert mevrouw Heemskerk zich, drie bazen die in het café personeel uitbetaal den en die luisterden naar de na men: baas Spijker, baas De Goe de en baas Iterson. Evelien Boogaard-Stikkel- orum wilde in verband met dat zelfde café iets rechtzetten. Zij verbaasde zich erover dat in het stuk niets over haar grootouders, het echtpaar Verstraten, was ver meld. Volgens haar heeft het echtpaar Verstraten het pand Schoolsteeg 4 in 1946 gekocht en tot 1959 het café beheerd. In die tijd heeft W. Bousie in de zaak meegeholpen. Sinds 1959 is hij alleen in de tapperij komen te staan. We hopen het hiermee te hebben rechtgezet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11