VNO: begin maken met afschaffing vut 'Silicon Valley' in China Elsevier en Wolters boeren goed; VNU en Telegraaf niet H Kosten te hoog voor werkgevers Overleg in Zuid-Afrika zonder succes afgebroken VOORDEWIND FNV-plan voor garantie op werk slecht ontvangen KLM heeft te weinig stewardessen Hi-tech dorp ontstaan bij Peking Acties Seoel grimmig; onrust in Manila en Britse mijnen WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De regeling voor vrijwillig vervroegde uittreding (vut) staat voor de werkgeversorganisatie VNO ter discussie. Hoewel de werkgeversclub erkent dat de rege ling goed kan zijn voor de herverdeling van werk hikt zij aan tegen de kosten van de rege ling. Zij steunt dan ook het cao-voorstel van de werkgevers in de baggersector om de vut vanaf 61 jaar af te schaffen. De werkgevers in VNO zeggen dit dat vaak 'niet de geringsten' het be- in reactie op het voorstel van de drijf vervroegd verlaten. "Dat is werkgevers in de baggersector de een aderlating aan kennis en erva- r technisch en administra- ring", aldus het VNO. Bovendien tief personeel af te schaffen. De bonden zijn daar tegen. Werkge vers en werknemers bespreken de vut binnenkort in de Stichting van de Arbeid naar aanleiding van een verzoek daartoe van minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid). De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben eerder gewaar schuwd voor de kosten van de re geling. Het VNO waarschuwt zijn leden voor toepasssing ervan om- zou toepassing ervan moeten af hangen van het aanbod aan ar beidskrachten in de buurt van het bedrijf. Onlangs constateerden drie on derzoekers van het Centraal Plan Bureau (CPB) in het economen- blad ESB (Economisch Statistisch Bulletin) dat vut-regelingen in tien jaar tijd zeer populair zijn gewor den en het arbeidsaanbod aanzien lijk verlaagden. Voor de werkge vers betekent de regeling echter JOHANNESBURG (AP) - Zuidafrikaanse Mijnkamer, de zes belangrijkste mijnbouwbe- drijven zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren de onderhandelin gen hervat met zwarte mijnwer kers die maandag de derde week van hun staking ingingen. Het overleg werd 's middags geschorst, zonder vooruitzicht op een ak koord in het loongeschil dat de centrale kwestie is van de arbeids onrust. Sinds het uitbreken van de sta king waren alle cao-onderhande lingen afgebroken. Begin juli lie pen de besprekingen vast omdat de Mijnkamer geen gehoor wilde geven aan de looneisen van de zwarte mijnwerkersvakbond NUM. De NUM wil een loonsver hoging van 30 procent. De Mijnka mer was echter niet bereid om de lonen opnieuw te verhogen nadat op 1 juli al een loonronde was door gevoerd van 15 tot 23,4 procent. De NUM weigerde opnieuw te onderhandelen zolang de loonei sen geen onderwerp van gesprek zijn. Beide partijen stemden er gis teren mee in om zonder voorwaar den vooraf weer om de tafel te gaan zitten. Zegslieden van de NUM zei den dat bij de hervatting van de on derhandelingen is gesproken over vakantietoeslag en overlijdensuit kering. Volgens de werkgevers heeft de NUM toegezegd uiterlijk vanavond op deze beide voorstel len te reageren. De onderhandelingen werden hervat nadat zich een delegatie van ongeveer 20 vakbondsvertegen woordigers bij het kantoor van de Mijnkamer had gemeld in het cen trum van Johannesburg. Tijdens de staking is Anglo American als enige werkgever in gesprek geble ven met de NUM. De andere werk gevers deden daar niet aan mee. Hoewel het overleg is hervat zul len de stakers hun werk voorlopig niet hervatten. "De staking gaat door", liet Cyril Ramaphosa, de hoogste man van de NUM, een me nigte stakers weten die zich had verzameld bij het onderhande lingsgebouw. Kort voor het overleg stelde de grootste mijneigenaar, Anglo Ame rican, weer een groep van 12.000 stakers een ultimatum. Als zij voor morgen hun werk niet hervatten worden zij ontslagen. Als de sta kers geen gehoor geven aan het ul timatum van Anglo American staan morgen in totaal ruim 30.000 werknemers van het bedrijf op straat. Tot nog toe zijn zes mijnwerkers Staatslening Op 1 september kan geschreven op een nieu^ ning met en looptijd van zeven jaar en een rente van 6,5 procent. De in schrijving op de vorige staatsle ning stond in mei open. Toen werd op de 6 procent lening 1987 per 1994 voor 2,25 miljard gulden inge schreven. Daarmee kwam het to taal van de tot dusverre dit jaar uit gegeven staatsleningen op 14,3 mil jard gulden. Noord-Korea Westerse banken met vorderin gen op Noord-Korea kunnen be slag leggen op bezittingen van dit land in hel buitenland. Zij hebben het Aziatische land officieel 'insol vent' verklaard voor een groot deel van zijn schulden. Het is eerst sinds het uitbreken van de ternationale schuldencrisis in 1982 dat de banken tot een dergelijke drastische stap overgaan. Bod afgewezen Gillette heeft een bod van Re- vlon van 47 dollar per aandeel of wel 5,4 miljard dollar in wezen. Het ging om een ve bod. Gillette heeft al tweern der afwijzend gereageerd op de overnemingspogingen van Revlon. Het jongste bod is het hoogste bui ten de oliesector in de VS. om het leven gekomen sinds de staking uitbrak. Het aantal stakers dat letsel opliep bedraagt volgens de NUM 320, terwijl circa 300 ande ren werden gearresteerd. Anglo, dat verleden jaar goed was voor bijna 40 procent van de Zuidafrikaanse goudproduktie, wordt door de staking het zwaarst getroffen. In tegenstelling tot de andere bedrijven geeft Anglo geen gedetailleerde cijfers over het ver lies dat de staking oplevert, maar het bedrijf heeft niet willen verhe len dat $le verliezen aanzienlijk zijn. Volgens arbeidsdeskundigen is de staking de drie grootste mijn- bouwconcerns al op een gezamen lijk verlies komen te staan van 190 miljoen rand, ongeveer eenzelfde bedrag in guldens. UTRECHT (ANP) Het plan van de vakcentrale FNV mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn een werkgarantie te geven heeft bij de sociale partners nauwelijks de handen op elkaar gekregen. Vol gens de werkgeversorganisaties gaat het plan voorbij aan de reali teit dat er tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt een enorme kloof gaapt. De vakcentrale MHP noemt het plan weliswaar sympa thiek, maar vraagt zich af of de werkgarantie uitvoerbaar is. Alleen de christelijke vakcentra le CNV reageerde gisteren positief op het plan omdat 'de werkloos heid in Nederland zo groot is, dat ieder plan dat een oplossing nader bij brengt, welkom is'. Het CNV is benieuwd naar de jiitwerking van de werkgarantie. "We hebben zelf uiteraard ook uitvoerig gestudeerd op het vraagstuk van de langdurige werkloosheid, maar veel plannen zijn afgeketst op de praktische haalbaarheid", aldus een CNV- woordvoerder. De vakcentrale MHP (middel baar en hoger personeel) ziet wei nig heil in 'zo maar een maatregel'. Pas als duidelijk is wat de behoefte is van langdurig werklozen en van werkgevers, heeft het zin over een plan als dat van de FNV te praten. De MHP dringt in dit verband al langer bij werkgeversorganisaties aan op het maken van een perso neelsplanning op de lange termijn. Het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond KNOV, de grootste organisatie in het midden- en kleinbedrijf, vindt het plan van de FNV uit den boze. "Het doet de economische realiteit te veel ge weld aan. Centrale afspraken hier over kunnen niet worden gemaakt, omdat slechts per bedrijfstak kan worden nagegaan hoeveel langdu rig werklozen in een bepaalde pe riode kunnen worden opgeno men", aldus het KNOV. Met deze extra garantie, boven reeds bestaande en door de vakbe weging bepleite garanties zoals voor het opnemen van minderhe den, gehandicapten, vrouwen en jeugdigen, kan geen sprake meer ziin van een gezond functioneren de arbeidsmarkt, zo meent het ver bond. "Het midden- en kleinbedrijf zou hiermee onnodig worden belem merd in zijn ontwikkelingen en is niet gebaat bij een taak om een be paald aantal arbeidsplaatsen te scheppen. De mogelijkheden van het midden- en kleinbedrijf men sen op te nemen laten zich nu een maal niet langs strakke lijnen bepa len", aldus het KNOV. Het argument van de FNV dat loonkostensubsidies slechts de werkgever in de kaart spelen, gaat voor het midden- en kleinbedrijf niet op. In de praktijk blijkt dat langdurig werklozen, die op basis hiervan een bedrijf binnenkomen, voldoende kansen hebben zich door het leveren van prestaties ho gerop te werken. Hierdoor krijgen zij een beter vooruitzicht om vol waardig op de arbeidsmarkt mee te draaien, aldus het KNOV. een lastenverzwaring zodat het aannemen van nieuw personeel wellicht moeilijk wordt. In 1981 betaalden bedrijven en overheid samen nog 0,8 miljard aan vut-uitkeringen, in 1990 zal dat voor bedrijven al 3,8 en voor de overheid al 2,4 miljard zijn, aldus de CPB'ers. Vut-uitkeringen vorm den in 1981 voor bedrijven nog 0,6 procent van het totale bruto-loon, in 1990 zal dat al 2,5 procent zijn. De vakcentrale FNV erkent dat de kosten van vervroegde uittre ding de laatste jaren fors zijn geste gen, maar vindt het afschaffen van de vut onbespreekbaar. "Werkne mers hechten sterk aan de vut en bovendien heeft het een aardige bijdrage geleverd aan de herverde ling van arbeid", aldus de FNV. Het ligt volgens de bond niet voor de hand om over de hele linie de vut-gerechtigde leeftijd te verla gen. Om de kosten in toom te hou den zou het denkbaar zijn de vut en aanvullende pensioenregeling sa men te brengen in flexibele pensio nering, waarbij werknemers op wisselende leeftijden met pensioen gaan. De FNV zal dit voorstel in brengen in de Stichting van de Ar beid. Flexibele pensionering als ver vanging van de vut staat in de schijnwerpers van zowel de over heid als het Nederlandse bedrijfs leven. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en ambtenaren van binnenlandse zaken studeren op de mogelijkheid tot flexibele pen sionering van ambtenaren. Ook bij concerns als Philips, KLM en Ahold wordt met deze gedachte ge speeld. Werknemers tussen de 58 en 68 jaar zouden van de flexibele pensionering gebruik kunnen ma ken. 'T HARDE Leden van de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM) hebben gisteravond gedemon- 't Harde. Zij willen een regeling i OPEC bespreekt lage olieprijs LAGOS (Rtr/VWD) - Ministers-co- mité's van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) ko men op 7 september bijeen in We nen om te praten over de situatie op de internationale oliemarkt. Dit heeft de OPEC-voorzitter en Nige- riaanse minister Rilwanu Lukman gisteren bekendgemaakt. Lukman gaat vrijdag al praten met zijn ambtgenoten van Venezuela en In donesië. Het oliekartel reageert hiermee op de sterke daling van de olieprijzen als gevolg van overpro- duktie. De prijzen voor ruwe olie zijn de afgelopen weken met ongeveer drie dollar per vat (van 159 liter) ge daald. Volgens oliedeskundigen komt dat vooral doordat de OPEC aanzienlijk meer produceert dan het maximum van 16,6 miljoen va ten per dag dat de organisatie zich zelf in juni oplegde. Saoedi-Arabië, Venezuela en Iran hebben zich er de laatste tijd bij Lukman over be klaagd dat andere OPEC-landen hun produktiecontingent over schrijden. Dit heeft de OPEC-voorzitter er kennelijk toe gebracht voor 7 sep tember bijeenkomsten uit te schrij ven voor de ministerscomité's die de ontwikkeling van respectieve lijk de produktie en de prijzen in het oog houden. KAÏSER-WILHELM-KOOGEen rij van in totaal dertig windturbines vormt het eerste windpark van West-Duitsland. Twee miljoen kilowatt uur, voldoende stroom voor ongeveer 400 huishoudens, bedraagt de capa citeit van het deze week geopende park. (foto ap» SCHIPHOL (ANP) De KLM zal tot het einde van dit jaar 252 extra stewardessen en ste wards moeten aantrekken om de vluchten naar de Verenigde Staten en Canada te bemannen. Voor het eerst sinds negen jaar heeft de KLM wervingsadver tenties in landelijke dagbladen voor cabinepersoneel ge plaatst. Dit heeft een woord voerder van de KLM gisteren meegedeeld. Eerder deze maand plaatste de KLM voor het eerst sinds de oorlog perso neelsadvertenties waarin vlie gers werden De extra behoefte aan perso neel is mede het gevolg van het feit dat een vrij groot aantal mensen wegens het bereiken van de geldende leeftijdsgrens de dienst verlaat. Tot nu toe kon de KLM cabinepersoneels leden aanstellen uit het grote aantal aanmeldingen dat van belangstellenden ongevraagd bij de maatschappij binnen kwam. Het korps cabineperso neel van de KLM telt nu 3500 medewerkers. AMSTERDAM/HAARLEM (ANP) Vier grote uitgevers hebben gis teren sterk uiteenlopende halfjaar resultaten bekendgemaakt. De nieuwe uitgeverscombinatie Wol ters Kluwer heeft over de eerste helft van dit jaar een forse winst groei van 50 procent geboekt. Else vier meldde een winststijging van 35 procent, de Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven (VNU) boekte een magere vooruitgang van 13 procent, terwijl De Tele graaf zoals verwacht de winst met 11 procent zag afkalven. Wolters Kluwer verdiende over de eerste helft van dit jaar na belas tingen 30 miljoen gulden tegen 20,2 miljoen over hetzelfde tijdvak van vorig jaar. Naar zij gisteren heeft meegedeeld, zijn de halfjaarresul taten over 1987 en 1986 voor de vorm gecombineerd om inzicht te geven in de gang van zaken van de onderneming die ontstaat uit de fu sie van Kluwer en Wolters Sam- som. Deze cijfers tonen 'een zeer bevredigende ontwikkeling'. De vooruitzichten zijn geheel in overeenstemming met wat Wolters Samsom in het bericht over de bie ding op Kluwer heeft laten weten, namelijk dat de pro forma-winst per gewoon aandeel dit jaar stijgt tot ongeveer 7,50 gulden. Dit komt overeen met een resultaat na belas- PEKING (AP) Een buitenwijk aan de noordwestrand van de Chi nese hoofdstad Peking ontwikkelt zich momenteel tot een hi-tech dorp. Behalve universiteitsfacul teiten en onderzoekscentra hebben zich er tientallen gespecialiseerde bedrijven gevestigd. De universi teiten van Peking en Qinghua en een aantal academies voor tech- nisch-wetenschappelijk onderzoek liggen in deze wijk. Zij leveren de wetenschappers die door de staat opgezette nieuwe hi-tech onderne mingen moeten gaan bevolken. door Dan Biers/AP "De situatie komt sterk met de manier waarop het Ameri kaanse Silicon Valley (bij de Stan ford universiteit in Californië) tot 'het stand is gekomen", zei Tu Yan, pre sident van de Keli High Technolo gy Corp., een computerbedrijf in Zhongguancun, de voorstad die nu in China bekend staat als Silicon Dorp. Het Chinese Silicon Dorp vormt het tastbare resultaat van een uit 1984 stammende beslissing van de Chinese Academie voor We- tolaal afge- tenschappen. Besloten werd het hoogd praktisch gebruik van weten- mi r>r»r. schappelijk onderzoek en de resu- laten daarvan te stimuleren, aldus Liu Kon, medewerker van het bu reau voor hi-tech ontwikkeling van de Academie. Het Engelstalige dagblad China Daily meldde onlangs dat het dis trict zich heeft ontwikkeld tot de belangrijkste producent van elek tronica in het land en dat duizen den wetenschappers "hun ivoren torens hebben verlaten om markt gerichte produkten te gaan ontwik kelen". Momenteel zijn er ongeveer hon derd bedrijven in het 'dorp' actief. Vervaardigd worden onder meer computers en elektronische, che mische en bio-technologische pro dukten. Het merendeel van de be drijven valt rechtstreeks onder het beheer van de Academie; ongeveer eenderde, voornamelijk de wat kleinere bedrijven, is in particulie re handen. Verwacht wordt dat de nu ont wikkelde produkten niet alleen zullen bijdragen aan de modernise ring van China, maar ook een be langrijk onderdeel zullen gaan uit maken van de tot nu toe zeer op landbouwprodukten en onver werkte materialen gerichte export. De technologie in China ligt voorlopig nog jaren achterop in vergelijking met Japan, de Vere nigde Staten en West-Europa. De nieuwe ondernemers in Zhonggu ancun hopen deze achterstand ech ter snel in te halen. Voorts gaat men ervan uit dat de Chinese pro dukten aantrekkelijk zijn voor het buitenland omdat zij aanzienlijk Zekerheid Een vertegenwoordiger van een vestiging van een Amerikaans computerconcern in Peking achtte de ontwikkeling van het Chinese Silicon Dorp een goed idee, maar uitte tevens zijn twijfel ten aanzien van de verdere ontwikkelingsmo gelijkheden. De Amerikaanse zegs man stelde dat onderzoeksinstitu ten en universiteiten veelal alles in het werk stellen om hun knapste koppen te behouden. Velen van deze top-wetenschap- pers zouden bovendien de finan ciële zekerheid van een baan aan de universiteit niet graag willen op geven voor een minder met garan ties overgoten toekomst in Zhong guancun, waar in ieder geval geen aanzienlijk hogere lonen te ver wachten zijn. Werknemers in Silicon Dorp ver dienen nu over het algemeen iets meer dan aan universiteiten ver bonden wetenschappelijk onder zoekers. Tu zei echter dat zijn be drijf inmiddels de toeslagenrege ling drastisch aan banden heeft ge legd, omdat over deze loontoesla- gen zeer veel belasting moet wor den betaald. Bedrijfsleider Tu verklaarde te vens dat Zhongguancun wel dege lijk een grote aantrekkingskracht uitoefent op aan universiteiten ver ting van 90 miljoen tegen 77 mil joen gulden in 1986. Hierbij is reke ning gehouden met de fusiekosten. De nettowinst van het uitgevers concern Elsevier nam toe van 60,2 tot 81,1 miljoen gulden in vergelij king met dezelfde periode van vo rig jaar. Dit ging gepaard met een omzet die met 8 procent daalde van 802,6 tot 736,1 miljoen gulden als gevolg van de verkoop van enkele ondernemingen en de daling van de dollarkoers. De raad van be stuur verwacht dat de winst per aandeel over geheel 1987 met ten minste 20 procent toeneemt. Het bedrijfsresultaat nam toe van 116,2 miljoen tot 123,1 miljoen gulden. De raad van bestuur schrijft die stijging toe aan een stij ging bij de wetenschappelijke uit geverijen, de onderwijssector en positieve effecten van saneringen. Op 30 juni had Elsevier 23 pro cent van de aandelen Kluwer in be zit gekregen in de strijd om de overneming van het Deventer con cern. Desondanks is het totale ver mogen nauwelijks geslonken; dat was eind juni 653,8 miljoen gulden waarvan 394,8 miljoen gulden ei gen vermogen tegen 388,3 miljoen op een balanstotaal van 645,5 mil joen gulden eind 1986. De nettowinst van VNU is over de eerste helft van dit jaar met 13 procent gestegen van 41,5 tot 46,9 miljoen gulden over dezelfde pe riode vorig jaar. De raad van be stuur verwacht over geheel 1987 een groei van de nettowinst van on geveer dezelfde omvang. Over ge heel 1986 werd een winst gemaakt van ruim 75 miljoen. De omzet steeg gerekend over de eerste zes maanden met 16 procent van 744,8 tot 860,1 miljoen gulden. De raad van bestuur tekent daarbij aan, dat hiervan 9 procent wordt veroorzaakt doordat nieuwe be drijven in de groepscijfers werden opgenomen. Het bedrijfsresultaat verbeterde van 64 tot 69,6 miljoen gulden. Overeenkomstig de eerder uitge sproken verwachting is de winst van de Holdingmaatschappij De Telegraaf in de eerste helft van het jaar gedaald. De nettowinst over de eerste periode van 1 januari tot 12 juli is uitgekomen op 21,2 miljoen gulden vergeleken met 23,96 mil joen over dezelfde periode van 1986, zo heeft de uitgeverij gisteren bekendgemaakt. Voor de tweede helft van 1987 acht De Telegraaf een daling van het resultaat zoals in het eerste halfjaar niet uitgesloten. In de verslagperiode steeg de netto-omzet van 334,6 tot 336,67 miljoen gulden. Het achterblijven van de winst in het eerste semester is het gevolg van het feit dat de stij ging van -de concernomzet niet meer dan 0,6 procent bedroeg, van een toeneming van het aantal per soneelsleden en de afschrijvingen. bonden wetenschappers vanwege de meer geavanceerde apparatuur en de grotere financiële armslag voor onderzoek in het 'dorp'. Voor al pas-afgestudeerden staan te po pelen, aldus Tu. Voorts tracht de Academie we tenschappers naar de bedrijven te lokken door hen toe te zeggen dat zij, ook als werknemer bij een van deze bedrijven, lid kunnen blijven van de Academie en altijd later weer op hun oude post kunnen te rugkeren, mocht het bedrijf even tueel op een mislukking uitlopen. Tu benadrukte daarbij dat de be drijven tot nu toe floreren en voor Chinese begrippen grote winsten boeken. Tu, die vroeger werkzaam was als wetenschappelijk onderzoeker bij het Instituut voor Geluidsleer, zei dat zijn huidige functie in het zakenleven aanzienlijk zwaarder is en veel meer van zijn tijd opslokt. Maar de uitdaging van het nieuwe baan compenseert deze nadelen volgens hem ruimschoots. geworpen. Veel scholen in Manila zijn gesloten. Mijnwerkers De Britse mijnwerkersvakbond NUM, nog steeds herstellende van de bittere nederlaag na de grote staking in 1985, bereidt zich weer voor op acties. De NUM, onder lei ding van de radicale leider Arthur Scargill, gaat zich verzetten tegen nieuwe gedragscodes voor werk nemers die de Britse staatsmijnen invoeren. Eerst zullen echter ge sprekken worden gevoerd tussen de vakbond en de leiding van de steenkoolmijnen. SEOEL/MANILA/LONDEN (GPD/AP/Rtr/AFP/UPI/DPA) - De gewelddadige dood van een werk nemer van de Zuidkoraanse scheepswerf Daewoo op het zuidelijke eiland Koje, een van de 612 fabrieken waar momenteel wordt gestaakt, heeft geleid tot een politieke verscherping van tie ar- beidsonlusten in het land. De arbeiders eisen het aftreden van de minister van binnenlandse zaken, Chung Kwan Yong, de ver antwoordelijke man voor de Zuid- koreaanse politie. Volgens de sta kers is hun collega zaterdag om het leven gekomen door een traangas granaat, afgevuurd door de oproer politie. Voor de dag van de begra fenis - vermoedelijk vrijdag - is opgeroepen tot een landelijke sta king. Filippijnen In de Filipijnse hoofdstad Manila houden militante vakbonden van daag stakingsacties om kracht bij te zetten aan hun eis voor volledige opheffing van de recente verho ging van de brandstofprijzen. De stakingen worden gehouden on danks de aankondiging van presi dent Cory Aquino dat de prijsver hogingen met de helft zijn vermin derd. In Quezon City, een buitenwijk van Manila, hebben de stakers po litiemannen, die hen met knuppels aanvielen, met stenen bekogeld. Elders in de hoofdstad hebben de stakers in de straten barricaden op- ADVERTENTIE BEZOEKJE GEBRACHT, FIETS AAN DE HAAL ANWB. RAI, TBBSe met ASSA fietskabel, dubbel zo veilig, dubbel 20 sterk. staalhard d€ stlltkste

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7