'Ontwapenen in dienst van arme landen' Zoh eerste stapje naar de grote school moetje wel meteen goed doen. Middeleeuwse theoloog inspireert moslim-radicalen Gorbatsjov wil actie Y-raad: Politie beëindigt bende-oorlog in Rio Baltische 'test' voor Moskou Liga ziet af van boycot Iran Reagan tot Contra's: ik blijf jullie steunen Nu 59/ WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 NEW YORK (Reuter/AFP) - Sowjet-leider Michail Gor batsjov heeft voorgesteld een topconferentie van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties te houden over ont wapening en ontwikkeling. Hij wil van de V-raad een drij vende kracht maken op dit terrein. Ook wil Gorbatsjov een speciaal ontwikkelingsfonds vormen met geld dat door ontwapeningsmaatregelen vrijkomt. De Sowjet-leider oppert zulks in een boodschap aan de VN-confe- rentie over de relatie tussen ontwa pening en ontwikkeling, die op het moment in New York wordt ge houden. De Verenigde Staten heb- W apenuitgaven duizend miljard dollar per jaar NEW YORK (IPS) - "We zijn in een stadium van menselijke verhou dingen gekomen waar veiligheid niet langer kan worden gedefi nieerd in militaire termen". Dit zei secretaris generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties gisteren in New York bij de ope ning van de conferentie over ont wapening en ontwikkeling. ben het voorstel direct afgewezen. De regering-Reagan vindt dat ont wapening en ontwikkeling aparte onderwerpen zijn. De VS doen ook niet mee aan de conferentie in New York. "Geen enkel land is edelmoedi ger geweest dan de Verenigde Sta ten in het verstrekken van econo mische en humanitaire hulp aan de ontwikkelingslanden", aldus de verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in een reactie op het voorstel-Gor- batsjov. "De Verenigde Staten me nen evenwel al lange tijd dat ont wapening in de geïndustrialiseerde landen en ontwikkeling in de Der de Wereld geen kwesties zijn die rechtstreeks of functioneel met el kaar in verband staan". Volgens Washington komen de moeilijkheden in de ontwikke lingslanden juist voort uit de "sterk töegenomen defensie-uitga ven in de Derde Wereld" en uit de "grote betrokkenheid van de Sow- jet-Unie en de.door haar gesteunde De bewapeningswedloop leidt regeringen bij regionale conficten, volgens hem tot een "kolossale verspilling" van mensen en hulp bronnen. Volgens de Verenigde Naties geeft de wereld 1000 miljard dollar per jaar uit aan wapens. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie geven tachtig procent uit van het geld dat ter wereld wordt be steed aan de optwikkeling van nieuwe militaire uitrusting en zor gen voor zeventig procent van de produktie en export van wapens. uit de jaren zeventig. In Argenti nië, Bolivia, Brazilië, Chili, Equa- dor, Paraguay, Peru, Uruguay, El Salvador, Guatemala, Honduras, - Nicaragua en Panama zwaaiden hgheidsraad aldus de Sowjetlei- militairen de scepter. Buitenland kort Vrijlating Drie Amerikanen en een Britse vrouw die zeven weken geleden werden gegijzeld door Soedanese rebellen, zijn gisteren gezond en wel een afgelegen dorp in het noor den van Kenia binnen gewandeld. De ontwikkelingswerkers werden op 7 juli ontvoerd bij het Bishop Gwynne College, waar zij les ga ven, in de stad Sundri in het zuiden van Soedan. Het Sudanese Peop le's Liberation Army meldde in een radiouitzending dat de gijze laars waren vrijgelaten in reactie op oproepen van de voormalige president Jimmy Carter en de re geringen van de Verenigde Staten en Kenia. Vermoord Het hoofdbureau van de Zuid- afrikaanse politie heeft gisteren verklaard dat een zwarte studen tenleider door eert politieman RIO DE JANEIRO - Dit Braziliaanse meisje zou tot een van de twee elkaar bestrijdende drugsbendes in behoren, Ze heeft een automatische pistool in haar hand en draagt een zelfgemaakte holster voor het wapen. RIO DE JANEIRO (AP) - Zwaar bewapende Braziliaanse politie mannen en militairen hebben gis termorgen een sloppenwijk van Rio de Janeiro uitgekamd om een eind te maken aan een oorlog tus sen twee rivaliserende bendes van drughandelaren. De bende-oorlog had vijf dagen geduurd. Ongeveer 50 officieren klommen over muren en daken en trapten her en der deuren in op zoek naar drughandelaren, terwijl angstige bewoners alle kanten op vluchtten. Er werden 15 arrestaties verricht en de politie vond vuurwapens te rug die waren gestolen uit een lege- rarsenaal. De leiders van de twee drugsbendes wisten echter te ont komen. Niemand raakte bij de ac tie gewond. Veel van de 8.000 bewoners van de sloppenwijk raapten hun spul len bii elkaar en vluchtten voor het geweld. Anderen weigerden echter te vertrekken uit hun schamele op trekjes en verschuilden zich achter hun houten en golfplaten wanden. De veldslag tussen de bendes van Emilson Fumero en Zacarias Rosa begon donderdag, nadat een 14-jarig meisje uit de bende van Fumero zou zijn verkracht door Rosa. Toen Rosa weigerde uit de wijk te vertrekken brak een totale oorlog uit tussen de beide bendes. Rio telt ongeveer 400 sloppenwij ken met een totaal van 2 miljoen inwoners. Die wijken zijn ook de uitvalsbasis voor vele drughande laren. Vaak zetten de bendes kin deren in om cocaïne en marihuana te slijten in de rijkere wijken van de stad. De leiders van de bendes fungeren in de sloppenwijken als gemeenschapsleiders die de stra ten veilig houden en feestjen orga niseren. MOSKOU - De demonstraties van afgelopen zondag in de Baltische hoofdsteden Vilnjoes, Riga en Tal linn kwamen voor het Sowjet-ge- zag in Moskou niet als een verras sing. Al tientallen jaren is 23 augus tus een datum die heftige reacties oproept bij de bewoners van Est land, Letland en Litouwen. Sinds 1939, om precies te zijn. Want toen door Alexander Münninghoff sloten de Sowjet-Unie en Hitler- Duitsland een niet-aanvalsverdrag (het zogenaamde Molotov-Von Ribbentrop-pact). In het Westen, en met name in de talrijke kringen van Baltische im migranten, was dat het begin van het einde van de zelfstandigheid van de drie Baltische staatjes die kort daarop tegen hun zin door de Sowjet-Unie werden geannexeerd. Demonstraties in Estland, Letland en Litouwen: De officiële Sowjet-versie luidt, dat de onderdrukte Baltische volkeren zich in de zomer van 1940 vrijwillig onder de bescherming van Moskou plaatsten door zich tot Sowjet-re- publiek uit te roepen op een tijd stip dat Duitsland al een heel stuk van Europa onder de voet had ge lopen. In vorige jaren is er van demon straties niet zo veel gebleken. Mos kou zoekt de oorzaak van de plot selinge protestmarsen daarom in de aandacht die de op het Oostblok gespecialiseerde radiozenders 'The Voice of America', 'Radio Liberty' en 'Radio Free Europe' aan de 23s- te augustus hebben besteed. Ge heel in overeenstemming met de ontspanning die Gorbatsjov pre dikt, worden deze radiozenders sinds begin dit jaar niet meer ge stoord. Al zijn ze volgens Moskou nog steeds verlengstukken van de CIA. Vast staat, dat de drie zenders in de twee weken die aan de 23ste au gustus vooraf gingen met grote re gelmaat komende demonstraties in Tallinn, Riga en Vilnjoes met plaats en tijdstip hebben aange kondigd. Maar ook het Litouwse partijblad 'Tiesa' kondigde al op 20 augustus aan, dat er de komende zondag een anti-Sowjet-demon- stratie zou plaatsvinden in Vilnjoes - een openhartigheid zonder prece dent in de Sowjet-geschiedenis. Tijdens de demonstratie - door niet meer dan 500 mensen - was er was politie in burger, maar die hield zich discreet op afstand. Zelfs toen er luidkeels voor vrij heid voor Litouwen werd ge schreeuwd. De verslaggever van Izvestija schreef in zijn verslag on omwonden, dat de sprekers bij het standbeeld gedurende meer dan twee uur de Sowjet-macht hadden beledigd, dat er mensen met zwar te armbanden ten teken van rouw bij waren geweest en dat ze voor dat ze spraken, openlijk hun naam en adres hadden genoemd. De demonstraties in de Baltische staten zijn voor de Sowjet-Unie een soort test geweest. Gezien het beperkte aantal deelnemers, het uitblijven van geweld, de sfeer van quasi-gemoedelijkheid, lijkt de kans aanwezig dat dergelijke protesten als een jaarlijks stukje folklore worden aanvaard. Het feit dat de Baltische republieken in middels voor een groot deel gerus sificeerd zijn (het aandeel van de Russen aan de bevolking is al bo ven de helft) biedt immers genoeg garantie dat er op een massale volksopstand geen kans is. Dat ligt anders in bijvoorbeeld de Aziatische delen van de USSR, waar de moslifti-gemeenschap met haar kinderrijke gezinnen in rad tempo een getalsmatig overwicht op de import-Russen verwerft. De gebeurtenissen in Alma Ata, eer der dit jaar, lieten zien dat Moskou hier heel wat minder subtiel te werk gaat. zoals in Afghanistan". In de verkla ring van'het ministerie van buiten landse zaken wordt Moskou bo vendien gekritiseerd om zijn „mi nuscule bijdrage aan de economi sche ontwikkeling van de Derde Wereld". De Verenigde Staten boycotten de VN-conferentie in New York omdat zij van mening is dat arme landen niet vanzelfsprekend aan spraak kunnen maken op meer geld dat door ontwapening zou vrijkomert. Bovendien vrezen de Amerikanen dat de conferentie in Industrielanden zoals West- Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië zijn tezamen met een groep dienst staat aankomende industrielanden als aanval op de rijke landen, Brazilië, China, Israel en India ver- fensie-uitgaven als de belangrijk- antwoordelijk voor 30 procent van ste oorzaak zouden worden aange- de militaire uitgaven eneen kwart merkt van de economische proble- Van ,00 waPenexP°rt- Een groep men van de Derde Wereld. Volgens van 130 landen, waarvan de meeste de Verenigde Staten spelen die uit- uit de Derde Wereld, neemt samen gaven geen betekenende rol bij het 20 procent van de militaire uitga- probleem, aldus het Amerikaanse ven voor hun rekening. ministerie van buitenlandse zaken. De landen produceren nog geen Gorbatsjov zei in zijn boodschap vijf procent van het totaal aan wa- dat de Sowjet-Unie haar uiterste pens in de wereld, dus het verschil best zal doen om het prëstige van moet in het buitenland worden ge- de Verenigde Naties en haar rol bij kocht. De enorme schuldenlast bet bevorderen van ontwikkeling waarmee de burgerregeringen in via ontwapening te vergroten. "Wij Latijns-Amerika nu kampen, heb- geloven dat de VN-Veiligheidsraad hpn voor een groot deel te dan- °°.,5 greep op deze kwestie dient te hun militaire voorgangers krijgen. Het zou nuttig zijn de pro blemen van ontwapening en ont wikkeling in principe te bespreken op een speciale bijeenkomst van topleiders van lidstaten van de Vei- TEL AVIV (GPD/Rtr/AFP/UPI/DPA) - De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga, die de afgelopen dagen in buitengewone zitting in Tunis bij een waren, hebben gisteravond besloten dat Iran tot 20 september de tijd krijgt in te stemmen met een staakt-het-vuren in de oorlog tussen Iran en Irak. Ge beurt dat niet, dan zullen de Arabische landen hun banden met Iran „opnieuw bestuderen". Deze vage waarschuwing aan het adres van Teheran was een zwakke afspiegeling van een zeer felle resolu tie die de Saoedische minister van buitenlandse zaken Saoed al Faisal had voorgesteld en waarbij de Arabi sche wereld Iran geheel zou moeten boycotten. Maar zoals verwacht verzette Syrië, geholpen door Algerije, Oman en Bahrein, zich fel tegen deze boycot. Syrië steunt Iran in haar nu al meer dan zes jaar durende oorlog met Irak. De Saoedische minister van binnenlandse zaken, prins Naif, was bepaald niet tevreden over de slot verklaring en zei dat zijn land fel zou reageren op ie dere vorm van Iraanse infiltratie. Saoedi-Arabië is be vreesd voor Iraanse aanvallen op militaire vliegvelden en olie-installaties op eigen gebied. Inmiddels is gebleken dat de gesprekken tussen VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar en de Iraanse onderminister van buitenlandse zaken Larijani in Washington op niets zijn uitgelopen. Volgens wester se diplomaten wil Iran nog steeds niet zeggen of het de VN-resolutie die oproept tot een staakt-het-vuren aanvaardt dan wel verwerpt om tijd te ADVERTENTIE der. De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië en China hebben permanent zit ting in de Veiligheidsraad. Onder de gekozen leden zijn West-Duits- land, Italië en Japan. NATERS - Deze man in het Zwitserse Naters heeft een kano genomen zodat hij zich al peddelend kan verplaatsen. Door de hevige regenval van de afgelopen dagen is in Zwitserland veel schade aangericht en zijn we gen en spoorwegen grotendeels onbegaanbaar geworden. (foto ap> ARRESTATIE - Militairen van het Turkse leger hebben in het zuid oosten van het land ongeveer 100 uit Iran afkomstige Revolutionaire Gardisten en Koerdische opstan delingen aangehouden. Dit is giste ren door twee Turkse dagbladen bericht. Volgens de kranten zou de groep Turkije zijn binnengedron gen met als doel de vernietiging van een oliepijpleiding uit Irak. schap, die werd uitgezonden door *)afua nauwelijks te verstaan de zender van de Nicaraguaanse rebellen, beloofd dat hij de Con- "n tra's zal blijven steunen totdat de „vrijheid" in Nicaragua is verze kerd. „Ik weet dat u doorgaat met de strijd totdat het volk van Nica ragua zeker is van zijn grondrech ten. En de Verenigde Staten zullen aan uw zijde staan", zei Reagan via Radio Liberacion. De radioboodschap, die afgelo pen zaterdag op zijn ranch in Santa Barbara werd opgenomen, is maandagavond uitgezonden. Ra dio Liberacion is een station dat vanuit Miami en El Salvador uit- Het vredesplan dat de vijf Mid- denamerikaanse presidenten in Guatemala ondertekenden, vereist volgens Reagan ingrijpende poli tieke veranderingen in Nicaragua. „De Sandinisten hebben u demo cratie beloofd. Evenals u, hoop ik dat zij zich aan deze belofte hou den. Maar evenals u weet ik dat de burgeroorlog begon toen de Sandi nisten u democratie beloofden en hun beloften niet nakwamen", zo betoogde de Amerikaanse presi dent. „Een vrij Nicaragua is het uit eindelijke doel. Wij moeten niet stoppen voor dat doel is bereikt". Begin het nieuwe schooljaar goed en goedkoop: f 15,- tot f 20,- korting op de mooiste kinderschoentjes uit de Stavast-collectie van Van Haren. Sterk en stevig. Uitgevoerd in leer. En verkrijgbaar in verschillende breedtematen Dit model in naturel met zwart is er 10 dagen lang voor slechts f59,90. En voor dat geld loopt uw kind op een paar eerste kias schoentjes naar school. Vender dan Van I laren hoeft u voor schoenen niet te lopen. LEIDEN - Door de gebeurtenissen in de Perzische Golf en Mekka is geneigd het te vergeten: maar ook, dat die wet, de sharia, moet worden toegepast. En de conclusie die jongens is: wat is er dan het islamitisch fundamentalisme verkeerd aan om die sharia met ge valt niet onder het alleen-verkoop- w®fd °P te leggen"'' recht van imam Ruholla Chomeini. Twee mislukte moordaanslagen op -ministers in Cairo maakten lan6s duidelijk dat de afdeling r» i. vr» a wr>r nn n Pnc Egypte nog steeds krachtig aan de weg timmert. Een gesprek met de Leidse arabist Hans Jansen de achtergronden van het funda mentalisme in Egypte en zijn inspi- phus Nyoka werd gedood tijdens „een politie-operatie volgend op de arrestatie van twee verdachten, die kleefmijnen en handgranaten bij zich droegen", aldus de verklaring. Benadrukt werd dat de bewust po litieman geen gebruik had ge maakt van een geweer met geluids demper. Aidstest Het presidium 1 Sowjet heeft gisteren een wet genomen die het mogelijk maakt Sowjet-burgers en buitenlanders sche drijfveren van de moorde-, gedwongen aan een Aids-test te naars van president Sadat, 'De ver- misschien een vergelij king kunnen trekken tussen de club die in 1981 Sadat heeft ver moord en de Baader-Meinhof- groep (terroristen die in de jaren zeventig de Bondsrepubliek onvei lig maakten, red.). Maar de ver schillen zijn toch te groot. De Baader-Meinhof-groep had r door i de opperste peter van Nuijsenburg rator: de middeleeuwse theoloog Ujks aanhang: de methoden en de doelstelling, voor zover die laatste althans duidelijk was, werden af gekeurd. Dat is bij moslim-extre misten niet het geval: de methoden worden afgewezen, maar de doel stelling, de invoering van de wet Gods, vindt bijna iedereen prach tig". "Het verschil met de sji'itische, zeg maar Chomeini-versie van het fundamentalisme is dat de clerus een geringe rol speelt. Chomeini legt de nadruk op de wetgeleerden. de islamitische staat draait het om de sharia. En weten daar nu meer van dan de die daarin hebben doorge leerd? De soennitische radicalen wijzen er zelf op dat de wereld des tijds veroverd is door moslim-ge- onderwerpen als vermoed wordt zaakte plicht' dat zij drager van het virus zijn. Aids-patiënten die anderen welbe- Het fundamentalisme is vooral o wust besmetten kunnen tot een een beweging van wat je kansarme Zijn redenering maximumstraf van acht jaar cel jongeren zou kunnen noemen. Ze worden veroordeeld. Deze drasti- hebben ondanks een vaak redelij- sche maatregel toont aan dat het ke opleiding geen baan en huis en aids-probleem in de Sowjet-Unie z«n dus niet gelukkig met hun be- kennelijk omvangrijker is dan tot staan. Ze denken dat die on- nu toe werd toegegeven. Volgens rechtvaardigheden verdwijnen als o_ officiële cijfers telt het land ten er een islamitische staat komt, dat neraals, niet door schriftgeleerden hoogste 40 dragers van het aids-vi- wil zeggen Gods wet strikt wordt rus. nageleefd. De officiële islam zegt De Leidse Arabist Jansen, die het fundamentalisme omschrijft als een beweging van kansarmen. ten, krijg je een ijzersterke bewe ging. Want het 'gewone volk' heeft een enorm vertrouwen in de cle- (foto GPD) weten dat moslims zich altijd ver zet hebben tegen vreemde invloe den van overheersers. De profeet zelf, Mohammed, bond in zijn tijd de strijd aan met Byzantium, Per- zië en Ethiopië. Nu wordt de oor log verklaard aan de overheersing door het Westen, met zijn materia lisme en, in hun ogen, geestelijke leegheid". „Er zijn door de eeuwen heen boekenkasten vol geschreven door auteurs die vreemde overheersing afwijzen. De rond 1300 levende theoloog Ibn Taymiya heeft in dit opzicht een verbluffende prestatie geleverd. Hij behoort tot de grote drie van de moslim-theologen. Hij kon voortreffelijk schrijven, waar door zijn werk als het ware boven de toen actuele aanleiding uitstijgt. Ik ben geen moslim, maar ik kan goed begrijpen, dat een moslim die Ibn Taymiya leest, niet om hem heen kan". Geloofsafval "Zijn doctrine luidt: wie niet vol gens de sharia regeert, is geen mos lim. Die theorie heeft hij destijds op verzoek van de Egyptische heersers, de Mamelukken, bedacht om de Mongoolse horden het hoofd te bieden. Die Mongolen hadden zich in 1295 wel tot de is lam bekeerd, maar hielden zich niet aan de letter van de sharia. Ze waren dus geen goede moslims, sterker nog, ze waren eigenlijk af valligen. En op geloofsafval staat in de islam de doodstraf'. "Egypte en Syrië worden niet volgens de sharia geregeerd. Als je de redenering van Ibn Taymiya wil volgen,ligt de conclusie voor de hand. De moordenaars van Sadat waren bekend met het werk van Ibn Taymiya. In het pamflet waar mee de moord werd gerechtvaar digd, 'De verzaakte plicht', werd druk uit zijn werk geciteerd. En ook de Syrische president Assad heeft menig bloedig conflict met fundamentalisten achter de rug". "Alle regimes in het Midden- Oosten zijn bang voor het religieu ze activisme. Het is meestal de eni ge vorm van oppositie. Je kunt na melijk moeilijk iemand verbieden de koran voor te lezen. Ook in Tur kije, een op het westen georiën teerd Navo-land, is men bezorgd over de invloed van Chomeini. Turkse gastarbeiders blijken vaak lid te zijn van fundamentalistische genootschappen. De vraag is of er onder het volk in Turkije niet meer aanhang bestaat voor het funda mentalisme dan men tot nog toe aanneemt". "Maar of ze in Egypte in staat zijn een staatsgreep te plegen? Ik weet niet of ze zich goed kunnen organiseren, dat weet alleen de Egyptische BVD. Het zijn in elk geval enthousiaste jongens en de politie heeft de handen vol aan ze. Die onderdrukking is nogal slor dig, dus menige vrome moslim, die wordt opgepakt, komt als een ex tremist uit het gevang".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5