Sluiting van hersteloord definitief Overlevingstocht test voor 'tropenjaren Huurders laten nieuwere woningen vaak links liggen Ziekteverzekeraars meer keus in pakket Vrijspraak woongroep Rotterdam van ontucht Reclamecodecommissie wraakt huwelijksbureau PvdA dient ontwerp voor anti-discriminatiewet in 070-188188 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 Dees blijft bij stopzetten subsidie DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) houdt vast aan het stopzetten van de subsidie voor de negentien herstellingsoorden in Nederland, waardoor deze oorden (500 werknemers, ruim 600 plaatsen) begin volgend jaar moeten sluiten. De Unie van Herstellingsoor den gaat niettemin in overleg met de Nationale Zieken huisraad en de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (NVAGG) een voorstel uit werken om de financiering van de herstellingsoorden over te hevelen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) of het ziekenfonds. ROTTERDAM/ALPHEN/LEIDEN (ANP) - Huurhuizen uit het einde van de jaren zeventig en begin ja ren tachtig zijn relatief moeilijk verhuurbaar, zeker wanneer ze aan de rand vann een stad staan. De Nationale Woningraad concludeert dat na een onderzoek in het Rijn mondgebied. De woningraad kijkt zelf op van de resultaten. De verwachting was dat vooral voor huurhuizen uit de jaren zestig weinig liefhebbers zou den zijn, maar dat valt mee. De slechte verhuurbaarheid van de huizen uit de late jaren zeventig, volgens de Woningraad een lande lijke tendens, heeft niet alleen te maken met de relatief hoge huren. De omgeving waarin zij staan, vaak wijken van het type 'nieuwe kneu terigheid', aldus belangrijkere rol. Deze wijken ge ven bewoners door de onoverzich telijke opzet en aanwezigheid van poortjes en dergelijke een gevoel van onveiligheid, aldus de woning raad. Uit het onderzoek is volgens de raad ook gebleken dat woningen gelegenheidsgebieden afliggen, als er klachten zijn over milieuhinder en/of indien er geen recreatiegebie den in de omgeving zijn. Uiteraard spelen ook de huurprijs en de kwa liteit een rol. Van veronderstelde oorzaken verhuurproblemen, zoals ver paupering door inkomensdaling en concurrentie van de koopsector, Unie-secretaris Van Vlijmen zei dat gisteren na afloop van een ge sprek met staatssecretaris Dees over het stopzetten van de subsi diëring. De bezuiniging op de her stellingsoorden levert WVC jaar lijks 26 miljoen gulden op. Het maakt deel uit van het onlangs door minister Brinkman gelan ceerde pakket dat in totaal onge veer 130 miljoen gulden moet ople veren. Naast de stopzetting van de subsidiëring van de herstellings oorden bevat dat pakket onder Van Dijk wil Kamer korten DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft zich de woede van kamer voorzitter Dolman op de hals ge haald met zijn weigering om terug te komen op zijn plan de Tweede Kamer met een miljoen te korten. Dolman is daar woedend over. Hij vindt de Tweede Kamer al zuinig genoeg en vindt dat bij kortingen de controlerende taak van het par-t lement in het gedrang komt. Van Dijks voorganger Rietkerk poogde al, zonder succes, de Ka mer te korten. Premier Lubbers heeft vorig jaar na herhaald aan dringen van verschillende kamer leden uiteindelijk beloofd niet op het kamberbudget te korten. Nu probeert minister Van Dijk het echter weer. meer een korting op de gezinshulp en een verdere korting op het so ciaal-cultuur werk. Tijdens een extra overleg'met de Tweede Kamer lieten beide be windslieden al weten dat wat hen betreft niet aan het bedrag valt te tornen, maar dat de Kamer desge wenst andere posten op de begro ting van WVC mag aanwijzen waarop volgens haar wel kan wor den bezuinigd. Dat zou dan moeten gebeuren tij dens de debatten over de WVC-be- groting na Prinsjesdag, wanneer het kabinet zijn plannen voor vol gend- jaar officieel presenteert. CDA en PvdA wilden aanvankelijk een deel van de meevaller van 1,5 miljard gebruiken om een aantal omstreden bezuinigingen, waaron der een deel van Brinkmans plan nen, ongedaan te maken. Nu het kabinet heeft besloten deze mee valler te gebruiken voor belasting verlaging, is deze uitweg afgeslo ten. Met name minister Ruding (fi nanciën) was er fel tegenstander van om de meevaller te gebruiken om minder te bezuinigen dan de 3 miljard waartoe de ministers in ju ni hadden besloten. Hoewel Van Vlijmen gisteren zei dat staatssecretaris Dees bereid is om het voorstel voor een andere fi nanciering van de herstellingsoor den serieus te overwegen, is een dergelijk plan volgens een woord voerder van WVC 'niet aan de or de'. Op de begroting 1988 zal de post 'herstellingsoorden' niet meer voorkomen. INFOLIJN (GPD) - De ANWB heeft een speciale melddienst inge steld voor mensen die willen weten welke wegen in Oostenrijk, Zwit serland en Noord-Italië zijn afge sloten na het noodweer in het Al pengebied. De 'ANWB Verkeersin formatie Buitenland' is dag en nacht te bereiken onder telefoon nummer 06 - 910 910 80. Hiervoor geldt een tarief van 30 cent per mi nuut. Laatste kans voor Groene Amsterdammer AMSTERDAM (ANP) - Het linkse opinieweekblad De Groene Am sterdammer voert de komende drie weken opnieuw - en ditmaal voor de laatste keer - een actie voor meer abonnees. De oplage moet stijgen van 12.000 tot 15.000 exem plaren, wil de uitgave van het blad niet definitief behoeven te worden gestaakt. De Groene Amsterdam mer meldt dit in haar nummer van deze week. Het weekblad lijdt een verlies van drie ton per jaar. Een actie vo rig jaar aan de vooravond van het 110-jarig jubileum, leidde nog wel tot circa 2000 nieuwe abonnees, maar daar tegenover stonden veel opzeggers en wanbetalers: er restte een nettowinst van DEN HAAG (ANP) de organisatie var ziektekostenverzekeraars, wjl aantal wijzigingen in de plannen van de commissie-Dekker ovoor de toekomstige structuur en finan- van de gezondheidszorg. De Groene Amsterdammer wil niet nog eens aankloppen bij het Bedrijfsfonds voor de Pers. Het weekblad kreeg reeds een kwart miljoen gulden van dit fonds. De Groene kan nog eens twee ton krij gen mits een oplage wordt bereikt Nederlarids oudste opinieblad, de Groene Amsterdammerlijkt na 110 van circa 11.000 exemplaren. Maar jaar toch onafwendbaar op het einde af te stevenen. Tenzij het blad op zelfs die steun is, hoe welkom ook, heel korte termijn nog een paar duizend abonnees wint. (foto anp> onvoldoende. Het weekblad kan er hoogstens een deel van de schuld De Groene 12 maanden geleden mee aflossen. nog 'schaars', nu zijn zij 'gewoon De teneur van de actie voor meer op', lezers vorig jaar was: 'Het gaat goed met De Groene Amsterdam- De Groene acht zichzelf wel le- mer - maar nog niet goed genoeg', vensvatbaar. "Er wordt veel en De balans nu luidt: 'Het gaat nog doorgaans met waardering over de steeds goed met De Groene Am- Groene gesproken en geschreven", sterdammer - en verder zijn wij bij- aldus hoofdredacteur Martin van na failliet'. Waren de middelen van Amerongen en directeur Schuijt. Zijn vinden dat de kwaliteit de af gelopen tijd duidelijk verbeterd is. De Groene is van plan de komen de weken zoveel mogelijk van zich te laten horen, in journalistieke en propagandistische zin. "De krant is ons zeer lief en wij zijn desnoods bereid om dit blad hoogstpersoon lijk van deur tot deur ventend aan de man/vrouw te brengen". Meer vrouwen dan mannen in raad Beverwijk BEVERWIJK (GPD) - De ge meenteraad van Beverwijk telt binnenkort als eerste in ons land meer vrouwen dan man nen. De vrouwen krijgen op 11 september een nipte meerder heid wanneer de communist Kees Berghuis wordt opge volgd door Annie Dudink. Zij brengt het aantal vrouwelijke raadsleden dan op dertien. Met het vertrek van Berghuis blij ven er twaalf mannen over. Berghuis, die nu nog fractie voorzitter is van de combinatie- partij CPN/PPR/PSP, heeft 22 jaar in de raad gezeten. Dat vindt hij voldoende. In de ne gen leden tellende PvdA-frac- tie, de grootste in de raad van Beverwijk, zitten vijf De CDA-fractie van den telt twee CPN/PPR/PSP-fractie bestaat met de komst van Dudink uit sluitend uit (drie) vrouwen. De WD (drie zetels) heeft twee vrouwen. Gemeentebelangen Beverwijk met twee zetels heeft een vrouwelijk raadslid. D66 heeft op haar enige raads- zetel een man zitten. De ge meenteraad in Beverwijk wordt voorgezeten door een vrouw, burgemeester Velders- Vlasblom. VLIS.SINGEN (GPD) - Vijf dagen overle ven op het strand van Walcheren. Dat is de opdracht van de tien kandidaten - vijf meis jes en vijf jongens - die dit jaar meedoen aan de cursus ontwikkelingskunde van de Hogeschool Zeeland. Maandag om 11 uur begonnen ze gepakt en gezakt op het Vlis- singse strand voor het Maritiem Instituut De Ruyter aan hun overlevingstocht. Via Westkapelle, Veere, Arnemuiden en Rit- them moeten ze vrijdag Vlissingen berei ken. Alleen het hoogstnodige was in hun rugzakken gepakt. Wie in een derde-we reldland wil gaan werken mag niet afhan kelijk zijn van Westerse luxe. De overlevingstocht is het startschot voor de cursus ontwikkelingskunde, die de eer ste drie jaar experimenteel wordt gegeven. Vooralsnog is de Hogeschool Zeeland het enige instituut in Nederland dat een derge lijke cursus heeft opgezet. Van de tien kan didaten komen er negen van buiten Zee land. Zij bleven na een strenge selectie over uit de 107 aanmeldingen. Alle deelnemers hebben een hogere beroepsopleiding afge rond, en de meesten hebben reeds ervaring opgedaan in een ontwikkelingsland. Luc van Colmjon, Hans van Willens- waard en Kees Bos van het begeleidings team van de Hogeschool zwaaiden hun pu pillen uit. Tevreden, want na anderhalf jaar voorbereiding was het dan eindelijk zo ver. De cursus duurt tien maanden. Tussen Kerst en Pasen lopen de kandidaten stage in een ontwikkelingsland. Van Colmjon, hoofd van het stafbureau onderwijsontwik keling van de Hogeschool, licht toe dat in de cursus voor een inter-disciplinaire bena dering wordt gekozen. Dat wil zeggen dat de deelnemers zich op meerdere vakgebie den thuis moeten gaan voelen. Die opzet past bij de Hogeschool, waarin alle hogere beroepsopleidingen in Zeeland onderdak hebben gevonden. Na afloop van de cursus kunnen de kandidaten naar een derde-we reldland worden uitgezonden. Volgens Van Colmjon is de cursus ont wikkelingskunde uniek voor Nederland. Elders worden alleen opleidingen gegeven, die op een bepaald vak zijn gericht. "We willen ons met de ontwikkelingskunde pro fileren. Dat willen we, en dat moeten we", aldus van Colmjon. Dat bijna alle kandida ten van buiten Zeeland komen geeft aan dat die opzet is geslaagd. Eigen inbreng Volgend jaar zou een tweede cursus met tien deelnemers van start moeten gaan. Daarna worden de lessen in een definitieve vorm gegoten. De huidige deelnemers heb ben een duidelijke eigen inbreng bij de sa menstelling van het lespakket. Hun functie is vergelijkbaar met die van assistenten in opleiding (aio's) aan de universiteiten. In feite zijn de cursisten in dienst van de Ho geschool, ze krijgen het minimumloon. In augustus 1990 loopt de experimenteerfase af, en zou de reguliere opleiding moeten be ginnen. Uitzendende instellingen als het Rode Kruis en de ontwikkelingsorganisatie Novib zouden dan voor de benodigde fi nanciën moeten zorgen. Tot 1990 draait de cursus met steun van is niets gebleken bij het onderzoek. Ook is aan het licht gekomen dat allerlei woningverbeteringen die corporaties soms aanbrengen eniging Alphen aan den Rijn zegt dat de gemeente een eind heeft kunnen maken aan de leegstand onder meer door een goed promo tiebeleid. Daarbij werd de verhuur baarheid van woningen bevorderd door het aantrekkelijker maken van flatgebouwen. Volgens de ver tegenwoordiger van de woning bouwvereniging is in 1986 een ein de gekomen aan de leegstand in Alphen. Ook Leiden heeft niet te maken met niet-verhuurbare woningen. "Er wordt nogal eens gesuggereerd de Merenwijk woningen leeg de huizen te verhuren, nauwelijks staan. Dat is niet het geval. Ook effect hebben. Alleen huurverla- ging werkt wel. Deze laatste conclusie staat haaks op de bevindingen in Al phen aan den Rijn. Een woord voerder van de woningbouwver- de minst cpurante woningen, vier-kamerflats met een kale huur van 550 gulden, geldt een wachttijd van drie tot zes maanden", zegt een ambtenaar van de gemeentelijke afdeling woonruimteverdeling. ROTTERDAM (ANP) - Aan de strafvervolging van twee leden van een Rotterdamse woongroep we gens vermeende ontuchtige hande lingen met minderjarige kinderen is een einde gekomen. De Hoge Raad heeft gisteren de cassatie van de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag verworpen. De woongroep overweegt nu een eis tot schadevergoeding in te die nen tegen de staat. De Haagse procureur-generaal was in cassatie gegaan tegen een beschikking van het hof waarbij het bezwaarschrift van de twee woongroepleden tegen verdere vervolging gegrond was verklaard, nadat de Rotterdamse rechtbank het bezwaarschrift in eerste instan tie had verworpen. De woongroep reageerde blij op de uitkomst van de ruim twee jaar lange strijd met het openbaar mi nisterie. De zaak dateert van april 1985, toen de politie de woning aan de Schiebroekselaan binnenviel. Tegelijkertijd werden vijf kinderen van de woongroepleden van school gehaald en tijdelijk in een tehuis ROTTERDAM - Onder het slaken van een luide kreet stormt prins Maurits over de stormbaan. De zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven heeft voor vervulling zijn dienstplicht gekozen voor het korps Gisteren mocht de pers wat plaatjes komen schieten. (fotoANP» Het KLOZ, Het KLOZ wil onder meer een in- particuliere komensgrens invoeren en vindt dat het onderscheid tussen parti culiere en ziekenfondsverzekerden verdwijnen. De verzekeraars denken aan een premie die tot een bepaald inko men - ongeveer de huidige loon grens bij het ziekenfonds - een per centage is van het inkomen, en voor inkomens daarboven een vast bedrag. De overheid moet dan een minimumpremie vaststellen als 'bodem in de markt'. Ook moet de overheid vastleggen wat er mini maal in het verzekerde pakket moet zitten. De commissie-Dekker wil een verplichte basisverzeke ring waarvoor iedereen een per centage van zijn inkomen plus een bepaald bedrag betaalt, met daar naast een vrijwillige aanvullende verzekering. Mede op advies van de Raad voor de Kinderbescherming moch ten de kinderen enige tijd later weer naar huis en werd de ouderlij ke macht weer hersteld. Het ge rechtelijke vooronderzoek draaide uiteindelijk uit op een zaak tegen twee woongroepleden, de zaak te gen vier anderen werd gesepo neerd. De woongroep heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de kwestie een prestige-zaak was van het openbaar ministerie en dat het niet aan de rechtbank is te oorde len over de grenzen van moderne opvoeding. De Leidse seksuoloog Franken kwam in een rapport dat hij op ver zoek van het gerechtshof opstelde tot de conclusie dat de woongroep- leden hun kinderen weliswaar een zeer vrije seksuele opvoeding ga ven, maar dat er geen sprake was van laakbare handelingen als ge volg waarvan de kinderen geeste lijke schade hebben opgelopen. Advocaat Groen van de woon groep roemt het rapport van Fran ken, die destijds ook nog is ge hoord door het gerechtshof. Vol gens hem heeft de Leidse seksuo loog met zijn rapport een stan daard-werk geschreven, waarin na der wordt gedefinieerd wat moet worden verstaan onder ontuchtige handelingen. VING boos over bezuinigingen op onderwijs DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil in samenwerking met het rijk bekijken of er mogelijkhe den zijn tot bezuinigingen bij de gemeenten via decentralisatie, de regulering en minder regelgeving. VNG-voorzitter en burgemeester van Arnhem Drijber zei dat giste ren na overleg met een kabinetsde legatie over de bij het onderwijs- beheer aangekondigde bezuinigin gen. De bezuinigingen op schoon maak en dergelijke bij het onder wijl bedragen ongeveer 190 mil joen gulden en zijn bij de VNG slecht gevallen. Drijber noemde de voornemens in strijd met het tus sen het rijk en de gemeenten afge sloten bestuursakkoord en 'een voor de gemeenten niet aanvaard bare weg'. In het overleg gaf minister Van Dijk (binnenlandse zaken) de VNG-delegatie de verzekering dat het bestuursakkoord 'recht over eind' blijft en dat daaraan niet ge tornd zal worden. Drijber noemde deze toezegging 'een belangrijk winstpunt'. Risico Discussies over wat er in een ba sisverzekering en wat in een aan vullend pakket moet worden opge nomen, zoals bij het plan-Dekker, zijn in het KLOZ-voorstel niet meer nodig: iedereen bepaalt zelf welke risico's hij of zij wil dekken naast het wettelijke minimum. De verzekeraars (ziekenfondsen en particuliere maatschappijen) kun nen dan concurreren door tegen dezelfde premie in plaats van dit minimumpakket een ruimer pak ket te bieden. KLOZ-directeur Scheerens zei gisteren dat deze wijzigingen het plan-Dekker zo flexibel maken, dat de inkomensconsequenties be perkt kunnen blijven. Alle bereke ningen die daar tot nu toe over zijn geamaakt, en waarbij de lagere in komens erop achteruit gaan, noemde hij 'van nul en generlei waarde'. Die gaan volgens Schee rens namelijk uit van een tamelijk star premiestelsel, iets wat in de KLOZ-plannen juist wordt losgela ten. AMSTERDAM (GPD) - De Recla mecodecommissie in Amsterdam heeft een aantal kranten gevraagd geen advertenties meer te plaatsen van het huwelijksbureau Mevrouw Mulder. De commissie vindt de ad vertenties van het bureau mislei dend. De commissie was al twee keer eerder tot die veroordeling ge komen en had het bureau gevraagd de inhoud van de advertentie te wijzigen. Mevrouw Mulder gaf daaraan echter geen gehoor. Daar om vraagt de commissie de kran ten die de gewraakte advertentie tot nu toe plaatsten, daar voortaan van af te zien. In de advertentie maakt het hu welijksbureau reclame met de aan beveling 'persoonlijke bemidde ling met video'. Volgens de com missie is dat misleidend, evenals de zinsnede 'aangezien ik iedereen persoonlijk ken, heeft u grote kans van slagen'. In de context van de advertentie wekken beide zinsneden de indruk dat mevrouw Mulder met alle be langstellenden persoonlijk contact heeft gehad. "Een verkeerde voor stelling van zaken", concludeert de commissie. In die gevallen waarin mevrouw Mulder niet persoonlijk aan het 'intake-gesprek' heeft deel genomen en de cliënt niet voor een video-opname voelt, is immers tus sen de cliënt en mevrouw Mulder geen persoonlijk contact gewaar borgd, aldus de commissie die de zinsnede 'met video' in dit verband 'niet van betekenis' acht. ondermeer het Europees Sociaal Fonds, dat' drie miljoen gulden beschikbaar heeft ge steld. De Hogeschool draagt jaarlijks twee ton bij in de vorm van personele ondersteu ning. Het ministerie van WVC komt met 60.000 gulden over de brug, terwijl de pro vincie hand- en spandiensten verricht. Het ministerie van onderwijs overweegt 100.000 gulden beschikbaar te stellen uit het stimu leringsfonds voor nieuwe taken. Van Colm jon: "We putten uit een veelheid van potjes. Dat geeft wel aan hoe moeilijk het is ge weest om aan geld te komen". Als alles goed gaat arriveren vrijdag tien cursisten in Vlissingen, die dankzij de geza menlijke overlevingstocht een hechte groep zijn gaan vormen. Ze moeten dan de Walcherse kustlijn, zoals die in 1815 liep, in kaart hebben gebracht. Ook moet in hun verslag duidelijk worden welke bestaans middelen de inwoners van de kustdorpen hebben. Verder moet aandacht besteed worden aan de dialecten, de getijbewegin gen, de zeewering en de ligging van de dor pen. DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil niet langer wachten tot het kabinet met een anti-discriminatiewet komt. De sociaal-democraten dienen mor gen een initiatief-wetsontwerp in met regels voor het verbieden van on derscheid op grond van geslacht, seksuele voorkeur, burgerlijke staat of leef- en woonsituatie.Volgens de PvdA de tijd 'er meer dan rijp voor'. Details over het ontwerp zijn nog niet bekend. Het kabinet worstelt al geruime tijd met wetgeving tegen discriminatie. Oorzaak voor de impasse is de vraag of een confessionele school leer krachten mag weigeren of ontslaan wegens homoseksualiteit. De WD vindt dat discriminerend en wil daar een verbod op. Een groot aantal CDA-ers vindt dat in dit specifieke geval dc eveneens grondwettelijk vastgelegde vrijheid van onderwijs in het geding komt. In het regeerakkoord was opgenomen dat het kabinet voor 1 juli van dit jaar met een voorstel zou komen, maar dat is nog niet gebeurd. ADVERTENTIE WIJZIGING TELEFOONNUMMERS MINISTERIE VAN DEFENSIE Met ingang van maandag 31 augustus 1987 wordt het centrale telefoonnummer van het ministerie van Defensie in 's-Gravenhage gewijzigd in: Daarmee vervalt het nummer 070-722722. Dit geldt voor de complexen Plein 4, Kalvermarkt 28 en 32, Grote Marktstraat 40, Koningin Marialaan 17, Lange Voorhout 7, Koninginnegracht 62 en Spui 47. Ook de doorkiesnummers van het ministerie van Defensie beginnende met 070-72.... zullen dan worden gewijzigd!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3