'Kamer moet ambtenaren af en toe z'n tanden tonen' Interview Vervolgcommissie Rome-reis houdt het voorgezien Professor Vis positief over enquête naar bouwfraude PAGINA 2 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 V GRONINGEN Wie hoopt dat koppen gaan rollen na de parlementaire enquête inzake bouwfraude, die op 31 augustus begint, zal waarschijnlijk bedrogen uitkomen. Sinds de grondwetswijziging van 1848, toen het recht van enquête in het Nederlandse staatsbestel werd geïn troduceerd, is het tien keer voorgekomen dat de kamer zijn toevlucht nam tot het zwaarste machtsmiddel dat haar ter beschikking staat. Maar slechts één bewinds man heeft als gevolg daarvan ooit het veld moeten te ruimen, uitgezonderd uiteraard staatsecretaris Brokx aan de vooravond van enquête naar de bouwfraude. Dat lot was voorbehouden aan mr F.J. Kranenburg, staatssecre taris van oorlog in het laatste ka binet - Drees, die in 1958 zijn nek brak over de 'helmen-affaire'. Hij had, zo bleek, de staatsveiligheid te grabbel gegooid door zich een partij inferieure helmen en gas maskers in zijn maag te laten splitsen, die bij het minste en ge ringste uiteen vielen. De mis koop maakte een abrupt einde aan zijn loopbaan, en tot een wer kelijke enquête kwam het niet eens; de kamer vond een gewoon onderzoek voldoende. Dat er hier te lande zo zelden politieke consequenties uit schandalen worden getrokken is volgens prof. J.J. Vis. hoogleraar staatsrecht aan de Universiteit van Groningen, niet zo verwon derlijk als het lijkt. Dit is het t weede verhaal in een serie over de bouwfraude. Zie ook de zaterdagbijlage van jongstleden zaterdag. Aan de serie werkten mee de ANP-re- dacteuren Inge Crul. Pamela Hemelrijk en André Vermeu len en GPD-redactrice Runa Hellinga. „Je moet", vertelt hij in zijn werkkamer in de juridische fa culteit, „daar vooral niet uit aflei den dat een parlementaire en quête een wassen neus zou zijn die alleen maar geld en tijd kost geen tastbare resultaten ople vert. Niets is minder waar. De RSV-enquéte bij voorbeeld heeft i politieke klimaatsverande ring van formaat opgeleverd. Er wordt niet meer klakkeloos geld gepompt in de werkgelegenheid; de investeringssubsidies zijn in discussie; iedereen duikt in de kasboeken van ministeries op zoek naar ongerechtigheden. Bo vendien is het aanzien van het parlement erdoor versterkt, en dat juich ik toe. Het is goed als de Kamer de wind eronder houdt bij de ambtenaren door af en toe z'n tanden te laten zien: dat werkt preventief'. Speurwerk Ook het vermogen van een en quête-commissie informatie te vergaren die nergens anders voorhanden is moet niet worden onderschat vertelt mr J.W.M. En gels, wetenschappelijke mede werker staatsrecht aan de Gro ningse universiteit: „Bij de RSV- enquéte bleek dat de regering ja renlang subsidies had verstrekt zonder te weten wat ermee ge beurde: de Algemene Rekenka- r heeft nu eenmaal geen inza- in de boeken van het bedrijfs leven. De commissie kon die ge gevens boven water krijgen, om dat ze getuigen onder ede mag horen, en de beschikking heeft ir dwangmiddelen als gijze ling. Bovendien is er opmerke lijk graaf- en speurwerk verricht: bij RSV had je niet te maken met een paar mensen die alles wisten en dat verzwegen; niemand had een overzicht van de hele legpuz zel. Zo bleek er wel degelijk een rapport te bestaan waarin de to tale subsidie-administratie was bijgehouden. Maar dat kwam pas dankzij het vooronderzoek voor de enquête uit een kluis tevoor schijn. Nee. parlementaire en quêtes hebben wel degelijk zin". Dat er eigenlijk nooit politieke onthoofdingen uit voortvloeien, heeft volgens Vis te maken met ander fenomeen: „Van Aar- denne wegsturen - wat natuurlijk had moeten gebeuren - dat was i eenmaal niet de taak van de commissie. Voorzitter Van Dijk heeft het trekken van politieke consequenties nadrukkelijk aan de Tweede Kamer overgelaten. En het geval wil dat in ons staats bestel de ministers zo goed als onschendbaar zijn geworden". De oorzaak, meent Vis, is gele gen in onze gewoonte nieuwe verkiezingen uit te schrijven als het kabinet valt. „Dat klinkt de mocratisch. en als zodanig was het ook bedoeld, maar het heeft paradoxaal genoeg juist geleid tot een versmalling van de macht van het parlement. Eén minister naar huis sturen is in ons door co alities bestuurde bestel een on haalbare kaart geworden, want zijn partij gaat als één man om hem heen staan ('Gijs, we staan om je heen'), en dreigt met de val van het hele kabinet En het laatste wat het parlement wil zijn nieuwe verkiezingen! Elke parle mentariër vreest een onverkies bare plaats op de lijst, zeker als hij medeplichtig is geweest aan het uitveteren van zijn eigen mi nisters". Schmelzer „Het is niet voor niks 21 jaar geleden dat het parlement - in de nacht van Schmelzer - voor het laatst de regering naar huis heeft gestuurd: de natuurlijke vijand schap tussen kabinet en parle ment is ondergraven door partij- bindingen. Tegenwoordig gaat de discussie tussen de regerings partijen en de oppositie. De kie zersdemocratie van de vorige eeuw is ter ziele, en vervangen door een partijdemocratie. Don- ner heeft er van meet af aan tegen gewaarschuwd: 'als dit systeem wordt ingevoerd, wordt het par lement de gevangene van het ka binet'. En hij heeft gelijk gekre gen." De speelruimte voor het parle ment is ook verkleind doordat politieke kopstukken tegen woordig zonder uitzondering in de vuurlinies worden geplaatst, vindt Vis. „Vroeger kwam het nog wel eens voor dat de chris ten-democraten hun grote voor man in de luwte van de kamer lieten opereren (Aantjes, Rom- me), om het risico te vermijden dat hij zou worden 'beschadigd'. Tegenwoordig poot elke partij zijn voornaamste man in het ka binet, en wil die dan niet ont hoofden. En tenslotte: we heb ben nu te maken met een ander soort parlementariër. Vroeger werd het kamerlidmaatschap be Hel laatste slachtoffer van een parlementair onderzoek: staats secretaris van oorlog F.J. Kra nenburg brak in 1958 zijn nek over de aanschaf van ondeugde lijke helmen. De 'Vervolgcommissie Rome reis', ingesteld na de gesprekken vorig jaar van hervormde, gere formeerde en lutherse afgevaar digden in het Vaticaan, houdt er mee op. De betrokken kerken en de commissie konden het niet eens worden over het onderwerp waarop de commissie zich zou concentreren. Ook voelden de kerken er niets voor, de commis sie een permanent karakter te ge- Het hervormde kerkbestuur heeft inmiddels op het verzoek van de commissie om van haar taak te worden ontheven gunstig beschikt. Van gereformeerde en lutherse kant kwam nog geen antwoord. De 'Commissie oecumenisch vervolggesprek', zoals ze offi cieel heette, wilde vooral aan dacht schenken aan de seculari satie - de tanende invloed van kerk en godsdienst in de samen leving -, omdat dit probleem juist de achtergrond was van de vier gespreksonderwerpen in Rome. Die onderwerpen waren: het gemengde huwelijk, weder- .zijdse gastvrijheid bij eucharistie en avondmaal, de rol van de vrouw en de oecumenische sa menwerking. De synodevoorzit ters voelden meer voor gesprek ken over wezen en aard van de kerk. Maar dat vond de commis sie niet aansluiten bij de pastora le inhoud van het Vaticaanse overleg. Wat het blijvende karakter van de commissie betreft zag het her vormde kerkbestuur geen nut in nog eens een apart overlegor gaan. Het bestaande 'Hervormd beraad over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk' is vol doende. In de 'vervolgcommissie' zaten namens de Rooms-Katholieke Kerk hulpbisschop dr. J. F Lescrauwaet van Haarlem en dr. M. Steemers-van Winkoop, na mens de Hervormde Kerk dr. C. P. van Andel en de predikante L. W. van Reijendam-Beek, namens de Gereformeerde Kerken ds. H. Eikelboom en ds. M. J. van der Veen-Schenkeveld en namens de Evangelisch-Lutherse Kerk ds. W. Bleij. Gespreksleider was professor dr. D. C. Mulder, voor zitter van de Raad van Kerken in Nederland. Allen deden ook mee aan de gesprekken in het Vati- Jubileum Volgende maand is het 25 jaar geleden, dat 'franciskaans Nederland' zich aaneensloot in de Stichting Franciskaanse Sa menwerking. Dat wordt op zater dag 19 september in Megen (bij Oss) gevierd in het gemeen schapshuis 'Akropolis' en het Minderbroedersklooster, beide aan de Kloosterstraat. Behalve viering en gebed ver meldt het programma tentoon stellingen, een markt van fran ciskaanse activiteiten, aandacht voor het milieuprojekt 'De aarde eren', open huis in het gastenver blijf van de Clarissen, dia-verto ningen. een optreden van 'Pi- pelaere' en samenzang. Er zal een brief worden opgesteld, be stemd voor 'bestuurders van ons volk en onze kerk'. Voor wie de drukte van een hele ontmoe tingsdag te veel is, wordt een apart middagprogramma opge zet. Dat begint om 3 uur. Ook rol stoel-gebruikers kunnen daar aan meedoen. In een folder over deze dag (10 tot 6 uur) wordt gezegd, dat de af gelopen 25 jaar binnen de reli gieuze gemeenschappen een franciskaanse beweging is ge groeid. "De figuur van Francis- cus en Clara en de waarden van hun geestelijke instelling wer den herontdekt". Sinds 1976 richt de beweging zich met tal van publikaties en activiteiten vooral op jongere geïnteresseer den. Genoemd worden: het om gaan met geld en goederen, ge rechtigheid en verzoening, voet tochten, oriëntatiedagen en vre- deswakes, zorg en respect voor het milieu en het eigen gezicht van de beweging binnen de kerk. Vrouwen 'Theologie van of voor vrou wen' is de titel van een boekje (78 pagina's) dat deze week is ver schenen als uitgave van de Cen trale voor Vormingswerk/Her vormde Vrouwen-Dienst, het Toerustingscentrum van de Ge reformeerde Kerken in Neder land en het Vrijzinnig Protes tants Centrum voor Maatschap pelijke Toerusting. Bedoeling van dit boekje is, in de kerken het gesprek op gang te brengen over 'feministische theologie'. Daarom geeft het ook suggesties om de bespreking in groepen zo goed mogelijk te doen verlopen. Het boekje gaat in op de geschiedenis van het fe minisme en de feministische theologie, maar ook op onder werpen als bijbelgezag. gods beelden en de kerkelijke prak tijk. Samensteller was de commis sie 'Vrouw en theologie', die van de hervormde Raad voor de za ken van Kerk en Theologie op dracht kreeg, de betekenis van feminisme en feministische theologie bespreekbaar te ma ken in breder kerkelijk verband. De medewerkenden waren me vrouw A. C. Schilthuis-Stokvis, studiesecretaris van de afdeling 'De vrouw in kerk en samenle ving' van de Raad van Kerken, de kerkelijk hoogleraar dr. F. O. van Gennep (Leiden), de docente vrouwenstudies Oude Testa ment mevrouw F. G. van Dijk- Hemmes (Utrecht), de theologe I. van Keulgn van het werk- en in formatiecentrum 'Feminisme en geloof, de theologe K. E. Belt- man-Biezeveld, de predikanten C. H. van Rijn van Alkemade en L. W. van Reijendam-Beek en de godsdienstsociologe M. M. Meer burg. 'Theologie van of voor vrou wen' (f. 8,50) is te bestellen bij de Centrale voor Vormingswerk- /Hervormde Vrouwen-Dienst. Hoofdstraat 248. postbus 1100, 3970 BC Driebergen, 03438- 18334. Werkster. Kardinaal Simo- nis heeft de bevoegdheden be perkt van de pastorale werkster bij de KRO-omroepparochie. Els Speet, die per 1 september Maria ter Steeg opvolgt, mag in een kerkdienst alleen een inleiding geven op het thema van de lezin gen of een uiteenzetting van meer algemene aard. De preek zelf is voorbehouden aan een priester. De KRO had in het omroep pastoraat liever doorgewerkt zonder deze beperking. Deson danks, zo meldt de afdeling pers zaken, is de benoeming van een vrouw in het team van groot be lang. (De liturgie van de omroeppa- rochie en de benoeming van pas tores vallen onder verantwoor delijkheid van de aartsbisschop van Utrecht). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bergambacht E. M. Bakker N ij kerk, te Giessen-Oudekerk N. de Boo Uitwijk; aangenomen naar Colmschate mevrouw H. A. Oosterveld-van Aken Olst. Ge reformeerde Kerken: aangeno men naar Avereest-Balkbrug kandidaat A. P. de Graaf IJmui den. Ds. A. J. den Tonkelaar (7U) heeft zijn werk als bijstand in het pastoraat aan ouderen in de her vormde gemeente van Geldei malsen beëindigd. Hij begon iit werk nadat hij met pensioen uit Warmond was weggegaan In Warmond was hij hervormd pre dikant van 1972 tot 1982. Politiek. De Duitse Evange lisch-Lutherse Kerk in Namibië gaat uit de Namibische Raad van Kerken. Volgens de predikant Wilfried Blank, leider van de blanke Duitse kerk, legt de raad meer accent op politieke actie dan op kerkelijke samenwer king. De commissie-Dekwaadste- niet, belast met het opstellen van aanbevelingen voor een nieuwe enquêtewet, heeft een initiatief wetsontwerp ingediend om deze rechtsmiddelen voortaan ook tij dens het vooronderzoek toe te kennen aan de commissie. En gels zegt bezwaren te hebben te gen de opening die men hier wil maken. „Dat zou betekenen dat bij voorbeeld de notulen van de ministerraadsvergadering in de openbaarheid kunnen worden gebracht, en daar ben ik tegen. Het is een aantasting van de ho mogeniteit van het kabinet, dat tenslotte verondersteld wordt unaniem beslissingen te ne- Minderheden Met het voorstel - onlangs m de Eerste Kamer gesneuveld overi gens - om in de toekomst ook een kamerminderheid van een derde het recht te geven een enquête af te dwingen, heeft hij geen moei te. „West-Duitsland kent een en quêterecht voor minderheden. Het wordt misschien wel eens voor politieke doeleinden ge bruikt, maar het heeft toch ook •nuttig gewerkt. De Flick-affaire bij voorbeeld, is door een min derheidsenquête aan het rollen gebracht". Over de vraag of de openbaar heid waarin een enquête zich af speelt ook zover moet gaan dat de televisie carte blanche krijgt, heeft, de commissie-Dekwaad- steniet zich - na enig moeizaam gekrakeel met de NOS hierover - niet uitgelaten. Toch zitten daar volgens Vis de nodige haken en ogen aan, die eigenlijk om een uitspraak vragen. „Die openbaarheid is uitge vonden in de 19de eeuw, toen er nog geen televisie bestond", be nadrukt hij. „Je kunt je ogen er niet voor sluiten dat door de uit voerige televisie-uitzendingen een vertekening optreedt; getui gen worden in de ogen van het publiek verdachten. Kijk maar naar RSVdat is voor veel kijkers een enquête geworden over de onkostenrekeningen van De Vries. Het andere uiterste zie je nu in de VS. waar iemand als Oli ver North kon uitgroeien tot een ware volksheld. Om niet te spre ken van de ondervragers, die zich bij een enquête uiterst vaar dig kunnen profileren, zoals Van Dijk en Joekes bij RSV hebben bewezen. Ik ben voorstander van een stelsel waarbij men als getui ge kan weigeren voor de tv te ver schijnen." De enquêtewet voorziet in een verschoningsrecht (het recht om geen antwoord te geven op een vraag) op slechts drie gronden: bedrijfsgeheim, beroepsgeheim (zoals voor priesters en artsen) en ambtsgeheim. Zij erkent niet de verschoningsgrond zoals we die uit het strafrecht kennen (een ge tuige die tevens zelf verdachte is hoeft bepaalde vragen niet te be antwoorden, als hij daarmee zijn eigen zaak schaadt). Niet wettig Dat wil zeggen dat bij voor beeld Masson, indien hij door de commissie wordt gehoord, ant woord zal moéten geven op alle vragen, ook als hij daarmee zich zelf belast. Met andere woorden: er zou wel eens informatie boven water kunnen komen waar de of ficier van justitie in de ABP- strafzaak graag zijn voordeel mee zou doen. Dat is overigens niet toegestaan, de antwoorden die in de enquête worden gege ven mogen niet worden gebruikt als bewijs in een strafrechtelijke procedure. Vis: „Een bewijs dat een rech ter op die manier ter ore komt is dus niet-wettig, maar overtui gend is het des te meer. Ik vrees dan ook dat een strafrechter bij het vellen van zijn oordeel ge neigd zal zijn ander bewijsmate riaal op te waarderen, omdat hij nu eenmaal de overtuiging al heeft. Dat zal wel gebeuren, ja..." Vis (rechts), geflankeerd door wetenschappelijk medewerker Engels: 'Een minister naar huis sturen is in ons door coalities bestuurde bestel een onhaalbare kaart geworden'. <foto ani»> schouwd als een mooie afsluiting van een politieke carrière, nu eerder als het begin ervan. Dus is een kamerlid meer geneigd zich te conformeren aan de wens van de partij". Ander kaliber 'Accijns op het zout', 'omtrent de zeemacht', 'longziekte onder rundvee'... uitgesproken opwin dend kunnen de onderwerpen van de acht vooroorlogse enquê tes niet worden genoemd. In al hun tamheid lijken ze van een heel ander kaliber te zijn dan de RSV-verhoren die indertijd half Nederland aan de televisie ge kluisterd hielden, en dat is ook zo. Wat tegenwoordig vooral een instrument lijkt om wanbeleid en fraude aan de kaak te stellen, was oorspronkelijk een middel om maatschappelijke proble men zichtbaar te maken waar over domweg geen informatie beschikbaar was. Mr. J.W.M. Engels, weten schappelijk medewerker staats recht aan de universiteit Gronin gen, die gespecialiseerd is in en quêterecht en op het ogenblikt werkt aan een publikatie over dit onderwerp voor de stichting Burgerschapskunde: „De men sen realiseren zich dat misschien niet meer zo, maar er waren in de tijd van Thorbecke geen statis tieken, geen sociaal-economi sche verkenningen, geen jaarver slagen, kortom er was over de ontwikkelingen in de maat schappij geen gedegen informa tie beschikbaar. Via een parle mentaire enquête trachtte men inzicht te krijgen in maatschap pelijke vraagstukken die om een oplossing vroegen. Aan veel van die problemen was de overheid niet eens medeschuldig, aange zien de staatsbemoeienis toen niet veel verder ging dan recht heden vereisen dat de arbeiders mogen stemmen, en die uitbrei ding van het electoraat leidde tot het ontstaan van politieke partij- Schipbreuk Als de partijpolitiek zijn intre de in Nederland doet (de eerste politieke partij - de Liberale Unie - wordt in 1885 opgericht, en het eerste partijkabinet - het kabi- net-Mackay - treedt aan in 1888), gevolgd door een forse grond wettelijke uitbreiding van het kiesrecht, lijkt de parlementaire enquête zijn glorietijd te hebben gehad. Politici beginnen het middel uit te buiten voor zuiver politieke doeleinden, en dat houdt in dat er vaak om een en quête wordt gevraagd, zonder dat iemand de illusie heeft dat die er ook werkelijk zal komen. Een verzoek in die richting wordt al gauw opgevat als een motie van wantrouwen tegen de regering, en pogingen om schan daal-enquêtes uit te lokken lij den dan ook meestal schipbreuk. Een voorbeeld is de affaire rond de muntplaatjes voor Neder lands Indië uit 1855, waarbij de verdenking rees dat een bepaal de firma bij het verlenen van een concessie onrechtmatig was be voordeeld. Thorbecke, die zich als minister nog met hand en tand had verzet tegen een enquê te over de visserij, was er nu als de kippen bij om op een enquête over de muntplaatjes aan te drin gen. Maar ook hij kreeg de kous op zijn kop. Na 1887 verdwijnt de enquête dan ook van het toneel, om pas weer in 1947 een come-back te maken. Engels: „Dat het middel weer van stal werd gehaald om het regeringsbeleid in de Tweede Wereldoorlog te onderzoeken ligt voor de hand. Het parlement had vijf jaar buitenspel gestaan, er was geen enkele verslagleg ging geweest, en de kamer wilde zh schade inhalen" Wijze mannen In de jaren zestig, met z'n over vloed aan informatie, worden kwesties die zich voor diepgaand onderzoek lenen (Lockheed, Menten, Aantjes) door onder zoekscommissies of commissies van wijze mannen afgehandeld. Parlementaire enquêtes lijken Uit de tijd te zijn geraakt. „Dat er nu wel voor een enquê te naar de bouwfraude is geko zen", zegt Engels, „heeft onge twijfeld met de ervaringen rond RSV te maken. Als de RSV-en- quète er niet was geweest zou men nu waarschijnlijk een ande re manier hebben gekozen om de kwestie met de bouwsubsidies te ontrafelen." Vis: „Het lijkt een beetje.op portunistisch allemaal, maar ik vind het toch een positieve ont wikkeling. Het is vooral een ef fectief middel om inzicht te krij gen in de manier waarop mis bruik van overheidsgeld in z'n werk gaat: de staat geeft subsidie om een misstand op te heffen, maar de mensen gaan de mis stand creëren om de subsidie te krijgen. Enquêtes zijn een goed middel om dat soort secundaire mechanismen op te sporen". De bevoegdheden die de com missie tijdens het vooronder zoek heeft waren tot dusver ge ring; de commissie had niet meer macht dan welke andere onder zoekscommissie ook. Pas bij het eigenlijke horen van de getuige- deskundigen mag het parlement - tijdelijk - bedrijfsgegevens blootleggen, ba.nk- en briefge heim aan zijn laars lappen, en on willige getuigen bedreigen met gijzeling. spraak, onderwijs, verkeer, de fensie en nog een paar dingen. Financiële en sociaal-economi sche politiek was er nog niet". „In veel gevallen ging het om wetgevingsenquètes. Een goed voorbeeld is de achtste, uit 1886 daterende enquête, over de toe standen in fabrieken en werk plaatsen, die uiteindelijk is uitge mond in de Arbeidswet van 1889. Daarmee zette de verbetering door van arbeidsomstandighe den voor vrouwen en kinderen, waartoe het beroemde Kinder wetje van Van Houten in 1874 al de aanzet had gegeven. De en quête stond tegelijk aan de wieg van de uitbreiding van het kies recht: betere arbeidsomstandig- Minister Gijs Van Aardenne bleef overeind tijdens de RSV-en- quete omdat zijn partij met een kabinetscrisis dreigde (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2