Madonna heeft veel in haar mars Hilversum wordt bananen republiek' 'Ik heb d'r al van achteren gezien' -WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 geen pogingen te hebben onderno men een andere werkgever te vin den. Net als twee jaar geleden door de Wereldomroep - waar hij direc teur kon worden, maar zich terug trok toen er intern verzet tegen zijn eventuele benoeming bleek te be staan - is hij 'gevraagd'. ,,Ik hecht er waarde aan dat misverstand uit de wereld te helpen. Deze functie bij de GPD is totaal verschillend van mijn werk voor de NCRV. Dit is van een geheel andere orde, bo vendien uitdagend." Hollaar verwacht in De Haag „een goed geolied bedrijf tegen te komen dat in redelijke mate tege moet komt aan de wensen van de veertien deelnemers." En die met kwaliteit de landelijke dagbladen de baas kan. „Er zijn landelijke kranten die er behagen in schep pen een vooroordeel te bevestigen bij hun lezersschaar. Het leuke van regionale kranten is dat zij daar niet aan mee doen. Voor regionale kranten is er geen reden minder kwaliteit te bieden dan een lande lijke krant. Landelijke dagbladen compenseren het gebrek aan regio nale verslaggeving graag door te verwijzen naar de nog niet bewe zen kwaliteit die in de andere ko lommen zou zitten. Als dat een ar gument is, moet je ervoor zorgen dat de regionale kranten ten min ste aan hetzelfde kwaliteitsniveau voldoen, of beter." Randstad De GPD, met zijn veertien aan gesloten kranten, zorgt ervoor dat een groot deel van Nederland jour nalistiek in de gaten wordt gehou den: van Leeuwarden tot Limburg, en van Enschede tot Alkmaar Toch heeft de GPD niet overal vas te grond onder de voeten. Het pers bureau mist in de Randstad kran ten die zetelen in Amsterdam. Rot terdam en Den Haag. „In het cen trum in de Randstad zitten we niet goed," erkent Hollaar. „Het is me lief als dat anders zou zijn. Ik denk dat de meeste GPD-bladen ook voorstander zijn van een meer ge regelde samenwerking met Rotter dams Nieuwsblad-Haagsche Cou rant. De kring van deelnemers van de GPD is dan ook niet voltooid. Het zou me niet verbazen als een aantal kranten de komende jaren uit eigen belang zou opteren voor een lidmaatschap." In zijn NCRV-tijd heeft Hollaar gepleit voor meer zendtijd voor lo kale omroepen, die hun program ma niet langer via de kabel, maar via de ether zouden moeten ver spreiden. Een wapen in de strijd te gen de radiopiraten, 12.000 in getal, en Hollaar stuk voor stuk een doorn in het oog. Ook straks, als hoofdredacteur van de GPD, zal hij de lokale radio-omroepen die ruimte gunnen, want een bedrei ging voor de regionale kranten vor men zij niet. „De berichtgeving op radio en te levisie is de laatste jaren duidelijk verbeterd. Die ontwikkeling heeft geen invloed gehad op de landelij ke bladen. Je kunt hooguit zeggen dat ze groter zijn geworden. De me dia versterken elkaar. In een perio de dat niemand meer verstoken blijft van nieuws bestaat de be hoefte die informatie alleen nog maar te verbeteren. De regionale kranten blijven daar een rol in spe len". Kuip ziet flitsende revue en hoort kant-en-klare hitparade-pop ROTTERDAM - Het is tegen half vier 's mid- dags als HET gebeurt. Bij een van de zij-ingangen van het Feyenoord-stadion. De Kuip is op dat moment voor de duizenden jonge fans nog hermetisch geslo ten. Op het veld is de begeleidende band bezig zich in in te spelen. Het aantal debicels dat wordt geproduceerd, 2, valt mee. De bussen die naast het stadion staan gepar- - keerd, bewegen althans niet door de trillingen, zoals 0- bij het optreden van U-2 wel het geval was. door Bas Hoppel H Dan, vanuit het niets, rijdt een motor-agent van de M Rijkspolitie op het gesloten hek van het stadion af. j™ Ervoor staat een handjevol 'wannabees', imitatie-Ma- 9 donna's. Meisjes niet ouder dan veertien jaar in de I' bekende Madonna-outfit. Hun hartslag moet bij het naderen van de motor-agent op hol zijn geslagen. Er achter volgt namelijk een grote, zwarte, geblindeerde v limousine. Dit moet Madonna zijn, want Rinus Israel, H de trainer van Feyenoord, gaat zo niet dagelijks naar 11 z'n werk. Nog voordat ze het beseffen, is Madonna 11 Louise Veronica Cicone, zoals het bleke Amerikaanse popsterretje voluit heet, achter het hek verdwenen. Een van de weinigen die 'de sensatie' van het bin- Inenrijden van Madonna meemaakte, is de 10-jarige Serena van Matten uit Alkmaar. Zij is er samen met haar moeder en de buurvrouw. Opgewonden zegt Se rena: „Ik heb d'r al van achteren gezien. Meer zag ik e niet door die donkere ramen". t Wie zich gisteren in Rotterdam bij het horen van het woord Madonna nog afvroeg 'Who's that girl'had aan een wandelingetje over de Lijnbaan genoeg om daar snel achter te komen. Posters sierden vele winkels en de progressieve boetieks probeerden elkaar te over treffen in het urenlang draaien van de hits van Madon- 5 Ook in de negen bussen die vanuit Heerlen en Maas- U tricht naar Rotterdam waren gekomen, was het van zelfsprekend alleen Madonna wat de klok sloeg. De Limburgse chauffeur over de Madonna-koorts: "Tot dat na anderhalf uur Madonna-klanken een van de jonge passagiers er genoeg van kreeg en aan mij vroeg: heb je ook wat anders dan alleen Madonna?" Ook een Groningse is met haar veertienjarige doch ter met de bus naar het Feyenoord-stadion gekomen. Ze durfde haar niet alleen op pad te laten gaan. Ze is bloednerveus. Alleen de dochter gaat naar het pop concert, zelf maakt ze van de gelegenheid gebruik om een broer in de Maasstad te bezoeken. Ze is niet zo'n Madonna-fan. Maar op de stenen trappen voor het sta dion aarzelt ze. Kan ze haar dochter, die nog voor het gesloten hek in de alsmaar groter wordende rij staat te wachten, wel alleen laten of zal ze alsnog een kaartje kopen? Er staan genoeg slimme types voor het sta dion die haar een kaartje willen verkopen. Een kaartje van 45 gulden dat toegang gaf tot de grasmat kostte rond drie uur 's middags 200 gulden, enige tijd later zakte de prijs naar 90 gulden en rond vijf uur kon je zelfs al voor 55 gulden de Kuip in om Madonna in levenden lijve te zien. Volop zaken doen ook de souvenirverkopers voor het stadion. T-shirts met Madonna zijn volop in de aanbieding, een Engels sprekende verkoper probeert de bekende zwarte Madonna-zonnebrillen voor vijf gulden aan een ander te slijten en je kunt zelfs voor zeven gulden vijftig samen met haar op de foto. Het is wel een kartonnen Madonna, maar dat mag de pret niet drukken. Nog yoor het spektakel straks gaat beginnen, kan het 'dagje-Madonna' voor de meesten al niet meer stuk. Ontspannen wachten zij voor de gesloten hek ken op de wedstrijd die gaat komen en die alleen maar winnaars kent. Burgemeester Peper van Rotterdam mag dan liever de Argentijnse voetbalster Maradonna in de Kuip aan het werk zien, dat geldt niet voor de Zwolse Mieke Jager. Al om tien uur gisterochtend stond ze in haar Madonna-kleding voor het stadion te wachten tot ze er in mocht. „Madonna is gewoon hartstikke gaaf', zegt ze terwijl om vijf uur het hek al opengaat en de eerste fans zich naar binnendringen. „Nou, ik ga ook. Doei, en morgen ben ik ook weer hier". ROTTERDAM - "Hello Amster dam Is het waar dat dit het land is waar je alles mag?" Ma donna vraagt het haar publiek in de Rotterdamse Kuip temend. Uit duizenden kelen - en lang niet allemaal hoge sopraantjes - wordt het schrikbeeld van het Amerikaanse blad Time beves tigd. Ja hoor, hier kan alles. "Nou, dat is dan prima voor mij!", antwoordt Madonna. door John Oomkes De afgelopen weken is rond Madonna, de vrouwelijke pop ster van de jaren tachtig een me dia-explosie losgebarsten die zijn weerga nauwelijks kent. Het elfjarige nichtje dat ik meeneem naar de Kuip weet er alles van. Haar grootste probleem. "Ik weet niet meer welk tijdschrift ik moet kopen". Haar kamer thuis ziet er dan ook uit als een aan Madonna Louise Veronica Penn- Ciccone opgedragen tempel: posters, stickers en zelfs een bad doek waarop het, naar voorbeeld van Marilyn Monroe gemodel leerde koppie van deze Ameri kaanse zangeres te zien is. Behalve met de voorbeeld functie die er van Madonna uit gaat ('ze is sexy, maar ze wordt niet door anderen geëxploi teerd') hebben de media het moeilijk met de muzikale kwali teit die aan deze zojuist 29 jaar geworden ster is toe te dichten. Dat was al het geval toen begin dit jaar haar derde elpee, True Blue, werd uitgebracht: de critici stonden klaar om dit nieuwste produkt van behendige Ameri kaanse verkooptechniek en glad de produktie neer te sabelen. 'True Blue' is haar sterkste al bum tot nog toe gebleken - en de beste nummers op de plaat we gen eindelijk op tegen de visuele kwaliteit die Madonna's video clips vanaf het eerste begin van haar carrière hebben geken merkt. Neem 'Live to teil', dat ook tijdens de Kuip-concerten uitgroeit tot een hoogtepunt. Ze zingt het nummer bij vlagen on vast, maar dan heeft ze er ook al 70 minuten vol verkleedpartijen, hevige danssceones en up-tem- po-stukken opzitten. 'Live to tell' is net zoals 'Papa don't preach' een zogenaamde confession-song, een smartlap waarvan deze traditie teruggaat tot die van de meidengroepen aan het begin van de jaren zestig die door producer Phil Spector op de plaat werden geslingerd. Met een strakke, vibrato-loze stem worden kant en klare emo- HILVERSUM - De Gemeenschappelijke Pers 4 Dienst (GPD), het persbu reau waarbij veertien regio- I nale kranten, waaronder het Leidsch Dagblad en het Al- Ne phens Dagblad, zijn aange- id sloten, heeft een nieuwe hoofdredacteur. Per 1 de- 5.cember zal de huidige 8- NCRV-radiodirecteur Paul Hollaar op de stoel gaan zit- 2-n ten van Jan van Beek, die 4-1 vervroegd uittreedt. Hollaar giè is overtuigd van de kracht ™.d van zijn nieuwe organisatie. res Hij verwacht dat de GPD zoveel kwaliteit kan leveren dat de aangesloten kranten de concurrentie met de lan delijke bladen kunnen win- Bc nen. :4,1 li door !v°j Bert Mol g< btl to] „Het is een beetje onzin te denken 'R: dat, met het potentieel dat deze veertien kranten met zich mee- brengen en de kracht die wij in j Den Haag met onze eigen redacties gh en buitenlandse correspondenten !2,i hebben, je moet achterblijven bij de landelijke kranten." U Paul Hollaar. 44 jaar oud, heeft een indrukwekkende staat van en dienst achter zich. De laatste zes •,2( jaar heeft hij de radiodienst van de te: NCRV geleid, een omroep waaraan hij al sinds 1969 aan verbonden is. Hij zegt 'alles al gezien' te hebben j-jj in Hilversum: „De uitdaging die er- (jj in zit neemt af." Hoewel hij ver- r,klaart 'niet ontevreden' te zijn met ke datgene waar hij in het Hilversum_- 1,3 se mee bezig is, klinken in zijn »T1 woorden wel de nodige teleurstel- lingen door. Zoals bijvoorbeeld in de politiek, tei „Met de nieuwe mediawet ontwik- ,5 kelt Hilversum zich tot een echte P« bananenrepubliek. In Den Haag j»0j heeft men geen principiële keuze ^2 gemaakt tussen een publiek- of j0] commercieel omroepbestel. In Hil- ;n, versum verdenkt iedereen - en ze- ,0C ker ik niet alleen - minister Brink- tei man van WVC er van dat hij dit 0,2 omroepbestel helemaal niet wil. ge Paul Hollaar: 'Krant heeft zeker toekomst'. Maèr hij zegt het niet. Ik verwijt Brinkman openlijk onduidelijk heid te scheppen. Ook van de poli tieke partijen, die zich altijd uitge sproken hebben voor een publiek omroepbestel, mag je meer ver wachten dan: wij zijn voor dit om roepbestel zolang de kijkers dat willen. Dat is neuzen tellen, en al leen denken aan het botte eigen be lang." Teleurgesteld is hij ook in andere omroepen, die naar zijn idee het Radio 1 t/m 5-plan - waarvan hij mede-grondlegger is - 'saboteren'. Zoals Veronica, waarvoor in het Radio 1-contract de verhouding muziek-informatie is gewijzigd om haar programma op 1 te handha ven. „Veronica heeft op alle pun ten haar zin gekregen. Maar nu wil deze omroep van het contract af. De AVRO had geen moeite met de afspraken, maar zendt nu wel drie uur alleen Arbeidsvitaminen uit. De VPRO vult de zendtijd op 1 in op haar eigen bekende wijze, maar heeft er wel voor gezorgd dat de zender is 'leeggeblazen' en nie mand meer luistert als de NCRV op 1 moet beginnen". Gevraagd Toch zegt Hollaar 'uitdrukkelijk' Saxofonist Dick de Graaf. Jazz-festivai bij Volken kun* ie LEIDEN - Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijks museum voor Volkenkunde wordt zaterdag op het terrein voor het museum een (overdekt) festival van jazz en verwante muziek geor ganiseerd. Gedurende het meer dan twaalf uur durende festival zullen acht binnen- en buitenlandse groepen optreden die representatief zijn voor de diverse stijlen en stromin gen. Het programma is als volgt: 12.15 uur Dada Krama (Ghana, tra- ditionle instrumentatie); 13.45 uur Free Sound Ensemble (Nederland, free jazz met niet-westerse instru menten); 15.30 uur Barrelhouse (Nederland, electrische blues); 17.30 uur Dick de Graaf Quartet (Nederland, neo-bop); 19.30 Har lem Bound (Nederland, kleine big band swing, jaren '20 en '30); 22.45 uur Johnny Griffin Rein de Graaff Trio (V.S., NL, hard bop), 0.15 uur Orchestra Salsa de Am sterdam. TOP-40 EN TIPPARADE De hitlijsten voor zaterdag 29 au gustus 1987. Copyright Stichting Nederlandse TÖP-40 1-4 1 just can't stop loving you - Michael jackson 2-2 right next door - Robert Gray Band 3- 1 Who's that girl- Madonna 4- 6 La bamba - Los Lobos 5-3 Papa chic - Toni Esposito 6-10 Let your sun shine - Ash- ton en V Kolck 7- 5 Een kopje koffie - VOF de Kunst 8-11 I love to love - Tina Char les 9-14 Under the boardwalk - Bruce Willis 10- 7 Sweet sixteen - Billy Idol 11-12 Bulla balla - Francesco Napoli 12-18 Voyage voyage - Desire- 13- 9 Star trekkin' - The Firm 14-22 Wishing well - Terence Trent d'Arby 15- 8 It's a sin - Pet Shop Boys 16-28 Jive talkin' - Boogie Box High 17-15 Fake - Alexander O'Neal 18-23 U got the look - Prince 19-24 Duudeljo - De Duinstap- pers 20-17 I heard a rumour - Bana- 21-30 Don't look any furhter - Dennis Edwards 22-13 Nothin's gonna stop me now - Samantha Fox 23-26 Always - Atlantic Starr 24-36 Roadblock - Slock/Aitken- IWaterman 25-33 Bridge to your heart - Wax 26-27 The rhythm devine - Yello en S Bassay 27-16 Helene - Julien Clerc 28-19 Head to toe - Lisa Lisa and Cult Jam 29-32 Tearing us apart - E Clapton en T Turner 30- Didn't we almost have it all - Whitney Houston 31-20 I want your sex - George Michael 32-37 C'est la ouate - Carol'in 33-21 Alone - Heart 34- Songbird - Kenny G 35- What have 1 done to deser- ve this - Pet Shop Boys 36- Easy lady - Spagna 37-25 Sold - Boy George 38-31 A bailarcalypso-ElliMa de iros 39- Boys (girls) say when - Point Black 40- Just don't want - Freddie McGregor. ties uitgespuwd, omgeven door een tot in de puntjes verzorgde begeleiding. Abba scoorde er eerder mee in de jaren zeventig (het is opmerkelijk hoezeer hun Fernando lijkt op La Isla Bonita van Madonna) - nu is het de beurt aan Madonna. Madonna maakt prachtige, kant-en-klare hitparadémuziek, niets meer, mets minder. Aan het begin van de jaren zestig zou je dergelijke songs stuk voor stuk hebben aangetroffen in de juke boxen, nu zijn de video-program- ma's op de kabel-tv-stations er mee vergeven - het is hetzelfde entertainment. Al komt er veel meer bij kijken. In de jaren zestig konden meidengroepen het nog redden met een strakke choreo grafie en voorgeschreven bewe gingen, Madonna heeft daarente gen op basis van haar clips een show uitgeschreven waarin elke song ook live voorzien wordt van een nauwsluitende regie. Zo'n aanpak heeft alles weg van een Broadway-produktie. Beeld (he.t hele podium kan door voorhangdoeken en schermen van luxaflex worden veranderd in een projectiescherm"), geluid en handeling sluiten naadloos aaneen. In 'Papa don't preach' trekt Madonna snel een leren jack over haar rock 'n' roll-jurkje aan, zorgt ze dat ze opzij van het podium staat, en begeleiden haar gesynthesizeerde violen (Madon na heeft de mooiste synthesizers die ik ken) alweer zo'n confes- sion-song In dit geval eentje over ouderlijk gezag inzake abor tus. Dia's van de paus, Reagan en een immense grote kathedraal glijden over het podium. Een snel interim-filmpje wordt bege leid door een snijdende gitaarso lo. Er wordt beweerd dat Madon na matig zingt en danst (beide zijn waar), maar het is wel een energieke 'tante' die wat in haar mars heeft. Er wordt beweerd dat ze warmte en emotionaliteit mist (dat is veel minder het ge val) - bij de protestantse Zweed se band Abba steekt de klassie- ke-Italiaanse Madonna af als een symbool van religiositeit en sek sualiteit dat in ieder geval door kleine nichtjes perfect wordt be grepen. Maar daarnaast beschikt ze over een multi-media-visie die weinig popsterren hebben ont- wikkeld. Ik denk dat pas bij een mini- tieuze analyse van de podiumre gie kan worden vastgesteld hoe veel ze laat zien. Zo wordt het ontdeugende Material World on dersteund door prachtige dia's van Monopoly-geld en maakt ze de hebberigheid die het nummer beschrijft ('wat heb ik nou aan lieve woordjes, geef me maar een prachtige halsketting - maar dan echt een mooie'; die mentaliteit dus) op het podium weer bela chelijk. Madonna's show is een flitsen de revue vol dansscènes, waarin de 13-jarige Chris Finch (waar bleef de Arbeidsinspectie?) slechts een van de radertjes vormt. Snelle ondeugende acts (het uittrekken van een slipje tij dens 'Dress you Up') worden af gewisseld met enorme visuele stunts (zoals'die van de video-'re- portage' die vertoond wordt tij dens 'Where's the Party'. Als dan aan het eind van de show Madon na's fabuleuze band eindelijk eens de strakke muzikale korset ten mag uittrekken ontstaat er tijdens 'Into the Groove' een prachtige danssfeertje en wordt de af en toe door regenbuitjes ge troffen Kuip omgetoverd in de grootste openluchtdiscotheek van ons land. Madonna: een energieke tante die vooreen prachtig danssfeertje zorgt. 86 Vanaf gistermiddag drie uur reden extra treinen af !7, Feyenoordstadion te brengen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19