'Ik voel me beslist geen held' SpoOrPtTV Koppelaar in zijn element 'Nou, dan blijf ik toch thuis' Koop bij de Nutsspaarbankde mooiste spaarbiljetten die er zijn. "Florijn in dubbel vier naar de halve finale "'Big Daddy keert terug in Keizer slaagt in Zeist voor conditietest de ring na Hockeyteam steunt op koelbloedige doelman Leistra fataal gevecht De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Looptrainer Ajax boekt succes met Ierse hockeyers [ggVOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 PAGINA 17 ve^OPENHAGEN (ANP) - Slechts wéén van de zeven Nederlandse bo el, ten die op de tweede dag van de 1 eivereldkampioenschappen roeien stein actie kwamen, heeft zich ge- rilplaatst voor de volgende ronde. aPaarvoor zorgden Die Leythe- ,vd"oeier Ronald Florijn, Hans Kel- sajderman, Robbert Bakker en Jur- vegen Nelis in de dubbel vier. Het kwartet had aan de derde plaats in oosen veld van vijf boten voldoende ?rsde halve finales te bereiken. De combinatie ging als tweede door vde finish. vo De Nederlandse vier zonder nastuurman werd vijfde en laatste en argaat dus naar de herkansingen, lipverigens is het in beide gevallen aripijna moeilijker de halve finales te tcmissen dan zich er voor te kwalifi ceren. Zowel bij de vieren zonder ptuurman als bij de dubbelvieren strijden dertien boten in séries en -.-herkansingen om twaalf plaatsen -l-in de halve finales. Dat de overige Nederlandse bo- ten er niet in zouden slagen direct 5 verder te komen stond eigenlijk bij voorbaat vast. Immers, in alle ge vallen was daarvoor een overwin- t ning nodig. Die zou dan, gezien de .geringe inschrijvingen in die num- ^yners, direct toegang tot de finales van komend weekeinde geven. le^Voor een Nederlandse zege was in de voorwedstrijden de tegenstand v-(e sterk. sj.' Het meest tevreden kon de vrou wen dubbel vier nog zijn. Marijke 1 jZeekant, Marjan Pentenga, Letty Wessel en Jos Compaan wisten dat een derde plaats de gunstigste her kansing zou opleveren. De énige zorg van het Nederlandse kwartet was dan ook als derde door de fi nish te gaan. In die opzet slaagden zij. Pech was er voor Herman van den Eerenbeemt die vandaag niet zal starten in de herkansing van de dubbel twee. De roeier van Nereus, die tijdens de series al in de begin fase ernstig aan de rug gebles seerd, bleek na een intensieve me dische behandeling onvoldoende fit. De dubbel twee Henk-Jan Zwolle - Herman van den Eerenbeemt vormde één van de weinige Neder landse troeven tijdens de titelstrijd in Denemarken. De tweestrijd tussen dubbelt- weeën heeft het Nederlandse roei- seizoen voor een goed deel be heerst. Zwolle - Van den Eeren beemt en de combinatie Robbert Bakker - Jurgen Nelis voerden maanden lang een tweegevecht voor uitzending in de dubbel scull naar Kopenhagen. Met wisselend succes werd er gestreden. In de eindfase toonden Zwolle en Van den Eerenbeemt zich echter toch duidelijk sterker. Hartelijk Het hartelijkste applaus klonk gisteravond in Kopenhagen voor Mohammad Al Quallaf en Fahad Al Shammari, de debuterende twee met stuurman van Koeweit. Niet zo zeer een beloning voor een sportieve prestatie. Eerder een ho mage voor doorzettingsvermogen. De eerste ploeg van Koeweit die uitkwam op de wereldkampioen schappen sleepte zich na 10 minu ten 21,95 seconden door de finish. Voor de Britse winnaars Holmes en Redgrave werden 6 minuten en 55,57 seconden geklokt. Geen startreeht voor Zoetemelk i den Eerenbeemt (rechts) moest i Geen stappen tegen Jacobs GRONINGEN (GPD) - FC Groningen zal geen stappen on dernemen tegen trainer Rob Jacobs. De oefenmeester plaat ste in een interview in Het Vrije Volk nogal denigrerende op merkingen over coördinator Ton van Dalen. Na een gesprek met de schrijver van dat artikel, Jacob Nederlof, neemt FC Gro ningen wel afstand van de in houd. Het bleek de noordelijke eredivisionist na juridisch ad vies echter niet raadzaam om disciplinaire maatregelen tegen Jacobs te treffen. Jacobs heeft tot dusver de hem toegeschreven citaten steeds ontkend, terwijl Neder lof enerzijds toegaf het verhaal nog gekuist te hebben, maar aan de andere kant in het ge sprek met FC Groningen de schuld op zich nam. ZEIST (ANP) - Vier van de vijf arbiters uit het betaald voetbal hebben gisteren op het KNVB- sportcentrum te Zeist aan de ei sen van de conditietest vol daan. Keizer, Van der Laar, De Munnik en Arnouts legden de voor hen geldende afstanden in de twaalf minuten van de Coo- pertest af. De vijfde, scheidsrechter Mulder, kreeg last van ademha lingsmoeilijkheden. Hij zal de komende weken intensief door de medische dienst van de voetbalbond worden begeleid. Mulder staat net als Keizer en Van der Laar op de lijst van de internationale voetbalfederatie (FIFA) en zal met het duo actief zijn in de eerste ronde van het Europees bekervoetbal, half september. Volgens een woordvoerder van de KNVB is nog niet duide lijk, of Mulder in een later sta dium alsnog een conditietest moet ondergaan. De vijf scheidsrechters haal den 6 augustus tijdens de Coo- pertest niet de norm. Zij wei gerden zich aanvankelijk te on derwerpen aan een nieuwe con ditionele proeve van bekwaam heid. Overleg tussen voorzitter Van der Kroft van de scheids- rechterscommissie van de KNVB en de BSBV, de belan genvereniging van de arbiters, leidde er zaterdag toe, dat het vijftal alsnog besloot de test af te leggen. WENEN (ANP) - Joop Zoetemelk zal niet kunnen deelnemen aan de strijd om het wereldkampioen schap wielrennen op de weg. De UCI-regel, dat boven-veertigers geen startreeht hebben, geldt ook voor de wereldkampioen van 1985. Dat heeft het hoofdbestuur van de internationale wielerunie (UCI) gisteravond besloten. Eerste reserve Henk Lubberding zal vermoedelijk de opengevallen plaats in het Nederlandse twaalftal LONDEN (ANP/UPI) - Eén dag na- g dat hij tijdens een gevecht zijn te- e genstander King Kong had ge- :t dood, is de. Britse prof-worstelaar Big Daddy teruggekeerd in de I- ring. „Ik ga door met worstelen, want ik kan mijn aanhangers niet in de steek laten", luidde de simpe- - Ie verklaring van de 168 kilo we- gende krachtpatser. e Big Daddy schakelde zondag- - avond in Great Yarmouth zijn te- f genstander uit met een „splash- down", een duik waarbij hij met - zijn volle gewicht op de zeven kilo - zwaardere King Kong Kirk terecht r kwam. Deze actie bleek fataal. Het - 51-jarige slachtoffer kreeg een acu- - te hartstilstand en bleef voor de ogen van 2000 fans in de ring lig- gen. Aanvankelijk dacht het pu- - bliek dat dit bij de show hoorde. Reanimatie door gealarmeerde me- dici baatte niet meer. Het voorval bracht een discussie op gang over de toelaatbaarheid van het professionele vrij-worste- len, waarbij vele middelen mogen worden gebruikt om de tegenstan der uit te schakelen. Een üd van de Britse gezondheidsraad, Geoffrey Cundy, eiste strengere veiligheids maatregelen om excessen te voor- komen. „Aan elke vechtsport kleeft een risico. Het gevaar voor oudere worstelaars, zoals Kirk, is wel erg groot", verklaarde Cundy. Deze arts was eerder betrokken bij het wijzigen van -regels om de bokssport in Groot-Brittannië vei liger te maken. De 50-jarige Big Daddy, die offi cieel Shirley Crabtree heet, wil echter niet wijken. Minder dan 24 uur na het fatale voorval schakelde de populairste vrij-worstelaar van Groot-Brittannië, wederom met een splash-down, zijn volgende te genstander uit. In Bringlington bleef de 158 kilo wegende Giant Haystacks ongedeerd. MOSKOU (GPD) - Dat het Nederlands hockeyteam in Moskou de halve finales van het Europees kampioenschap heeft bereikt en een ticket heeft afgedwongen voor de Olympi sche Spelen in Seoel is voor een belangrijk deel het werk geweest van Frank Leistra. De 27-jarige doelman van Tilburg bleek als een van de weinigen stress-bestendig in het cruciale duel tegen Spanje en sleepte de nationale ploeg met zijn koelbloedige optreden door de moeilijkste momenten in de eerste vier wedstrijden. „Ik voel me beslist geen held", klinkt het bescheiden, „want suc cessen bereik je met elkaar. Maar dat ik zo'n grote bijdrage aan de re sultaten heb kunnen leveren, geeft natuurlijk geweldig veel voldoe ning". Zijn vormvaste optreden is een van de geringe zekerheden die het mentaal kwetsbare Nederlandse elftal heeft voor de strijd om de eerste plaats in de poule, vandaag tegen Engeland en bij het verdere verloop van het gevecht om de Eu ropese titel. Het zelfvertrouwen dat daaruit is voortgevloeid, heeft hem er toe gebracht zich tijdens de wedstrijden steeds nadrukkelijker te profileren als stuurman van de afweer. „Toen ik pas bij het Neder lands elftal zat, schroomde ik aan wijzingen te geven. Daar heb ik nu geen last meer van. Het wordt door iedereen geaccepteerd, tenzij het uit het zuiden deed komen. Maar ten Sikking, Willem Jochem Buij, Pierre Hermans, Lex Bos en de huidige stand-in van Leistra, Ro nald Jansen, kwamen of zijn allen afkomstig uit het Brabantse land. Demonstratie Lang duurde de internationale doorbraak van Frank Leistra niet. Nog geen twaalf maanden had de Eindhovenaar nodig om de con currentieslag met de voormalige eerste keus van Van Heumen, Lex Bos, in zijn voordeel te beslissen. Vanaf het moment dat Hans Jor-< ritsma het technische bewind over nam van zijn voorganger, werd de afgestudeerde sportleraar eerste man in het Nederlands elftal. En dat vertrouwen heeft hij tot dusver nog niet beschaamd. ,De beste demonstratie van zijn misgaat natuurlijk. Maar in dat ge- koelbloedigheid gaf de doelverde- de acceptatie van alle spelers erg klein. Bij de club praat ik ook veel. Dat zit gewoon in me. Boven dien is het nodig, want de keeper heeft tenslotte het beste overzicht in het hele veld". Die gedragslijn past in het beeld van de stormachtige ontwikkeling van de doelman. Pas drie jaar gele den maakte hij zijn opwachting in het keurkorps van de Tilburgse hoofdklasser. Amper een half jaar later haalde de toenmalige bonds- caoch Wim van Heumen hem al bij de nationale selectie, die opmerke lijk genoeg vrijwel altijd keepers diger tegen Spanje, toen hij de biters uitdaagde bij het nemen van een strafbal. In plaats van direct op de doellijn te gaan staan, nam hij alle tijd om aan zijn uitrusting te sleutelen om vervolgens nog eens te vroeg uit zijn doel te stappen. Zijn tegenstander werd daardoor zodanig uit zijn concentratie ge haald, dat de Spanjaard de strafbal op de paal sloeg. „Ik vond dat ik dat moest doen. Het was de belang rijkste wedstrijd van het jaar. Er hing zoveel van af. De scheidsrech ters tolereerden het en dus was mijn „Er valt nooit precies te zeggen of die provocatie echt wel verkies lijk is geweest. Als doelman sta je vaak alleen voor beslissingen. Tij dens de wedstrijden ben je hele maal op jezelf aangewezen. Als het slecht gaat of je maakt een kapitale fout moet je jezelf telkens oppep pen. In dat opzicht is een doelman een individualist in een team. Ik heb echter geleerd mè optimaal te concentreren. Ook vooraf moet al les in orde zijn. Ik bereid me net zo voor op een wedstrijd als bijvoor beeld op een tentamen". Zo beschouwt Frank Leistra ook min of meer de strijd met bankzit ter Ronald Jansen, die zich tijdens de Champions Trophy in Amstel veen als een uitstekende vervanger presenteerde, toen zijn provincie- genoot met een gebroken vinger aan de kant moest blijven. „Ik kan me geen misstappen permitteren. Natuurlijk mag er weieens een slechte wedstrijd bij zitten, maar het krediet is snel verspeeld als er niet wordt gepresteerd. Elke keer moet ik me bewijzen en daarom ga ik voortdurend het gevecht aan met mezelf'. .Vooralsnog ben ik nog de eerste man maar ik weet niet of ik het zou kunnen opbrengen om terug te val len naar de reservebank. Ik moet er zoveel voor laten staan om top sport te bedrijven dat ik me af vraag of ik in een andere situatie het plezier in de sport kan vasthou- „Daar staat tegenover", reali seert de vertegenwoordiger in hoc keysticks zich, „dat er veel tegen over staat. Je kunt de wereld rond reizen en doet talloze indrukken op. Dat verbreedt je blik. Hier in Moskou zijn mijn ervaringen niet De KNWU had Zoetemelk voor Villach geselecteerd op voorwaar de dat zijn leeftijd geen bezwaar zou zijn en ook enigszins in de overtuiging dat hij rechten kon doen gelden op een uitzonderings positie. Lobby in de kringen van het bestuur vergrootten de ver wachting, dat de regels voor Zoete melk soepel gehanteerd zouden worden, temeer omdat de UCI tot de overtuiging gekomen is dat de leeftijdsregel niet helemaal rechtvaardig is. De verwachting van de KNWU is gisteren niet juist gebleken. Het bestuur van de UCI hield vast aan de regels, mede omdat er al eerder gevallen waren geweest, waarbij ook „oudere" renners het recht op deelneming onthouden is. Vorig jaar bijvoorbeeld kreeg de West- duitse amateur Rainer Podlesch geen kans zijn wereldtitel bij de amateurstayers te verdedigen, om dat hij de veertig was gepasseerd. De regel trof aan het begin van dit seizoen ook een andere Westduit ser, namelijk veldrijder Dieter Übing. Onder die omstandigheden veel anders dan elders in de we reld. We zijn er voor de sport en veel vrije tijd hebben we niet. Maar wanneer de gelegenheid zich voor doet om iets te bekijken, pakken we die kans wel aan. Ik voel me in dit land niet in mijn vrijheid be perkt, laat staan dat ik het gevoel heb dat ik op de een of andere ma nier wordt gecontroleerd". stelde de UCI zich op het stand punt, dat wat de één onthouden was, de ander niet gegeven kon worden. De eerste reactie van Joop Zoete melk op het besluit van de UCI hem niet toe te laten tot de weg wedstrijd om het wereldkampioen schap was: „Nou, dan blijf ik toch thuis. Ik zal er geen nacht minder om slapen." Toch betekende het een flinke tegenslag voor Zoete melk, die serieus bezig was met de voorbereiding op het evenement, waarin hij in 1985 als 38-jarige nog wereldkampioen werd. Met het oog op de wereldtitelstrijd reed Zoetemelk de zaterdag geëindigde Ronde van Nederland, waarin hij 32e werd op ruim een half uur van winnaar Teun van Vliet. Gisteren nam hij deel aan een koers in Over- yse (België), die werd gewonnen door Nederlands kampioen Adri van der Poel. „Ik ben nog niet officieel inge licht door de UCI", liet Zoetemelk gisteravond in zijn hotel in Ger- migny l'Eveque (Frankrijk) weten. „Maar ik ga er niet achteraan jagen. Ik wacht thuis de ontwikkelingen af. Het is natuurlijk wel erg vreemd, dat ze je eerst toestem ming geven en later de zaak terug draaien." Daarmee verwees Zoete melk naar de presentatie van de Nederlandse ploeg tijdens de rust dag in de Tour de France. Daarbij werd bekend gemaakt, dat Zoete melk waarschijnlijk dispensatie zou krijgen. Later kwam uit inter nationale wielerkringen het be richt, dat dit inderdaad het geval Henk Lubberding was net als Zoetemelk zeer verrast. „Ik had als eerste reserve natuurlijk wel een beetje rekening gehouden met de mogelijkheid, dat ik alsnog naar Villach zou moeten gaan. Vandaar dat ik voor de Ronde van Neder land extra heb getraind, en die koers in Overyse had ik normaal gesproken laten schieten". ADVERTENTIE WOENSDAG: 17.40-18.15 Ned 1: Veronica Sport. 17.50-18.15 Ned 2: Beelden van het EK Hockey voor heren in Moskou: Nederland-Enge- land. 21.50-22.30 Ned 2: Studio Sport. 22.00-23.05 SKY: Internatio nal Motor Sports. 22.30-23.35 SCH: Gaelic Sports. 22.55-23.30 BRT 1: Wielren nen: verslag van de wereld kampioenschappen op de baan in Wenen. 23.00-23.45 Did 1: ARD Sport Extra. Met Bundesliga-voetbal en wielrennen (WK op de baan in Wenen). DONDERDAG: 11.00-11.30 SCH: Kick Start. Motorsportmagazine. 13.05-14.05 SKY: Davis Cup Tennis '86: Joegoslavië-Tsje- choslowakije. 15.02-17.45 Did 2: Die Sport- Reportage. Met zwemmen (West-Duitsland-Oost-Duits- land in München) en paarde- sport (EK Springruiters, le klassementsproef in St. Gal len). elk jaar ho gere rente vrij op neembaar certificaat op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures van f 1.000- Si f 5.000,-en f 10.000— nutsspaarbank MOSKOU (ANP) - De nog reste rende plaats in de halve finale van het EK hockey wordt betwist door het gastland, de Sowjet-Unie en Ierland. De Russen, die in de laat-- ste wedstrijd van de dag met 3-1 van Polen wonnen, hebben twee punten meer dan de verrassend sterke Ieren, die sinds kort onder leiding staan van Cees Koppelaar, de voormalige coach van het Leid- se LMHC. De Sowjet-Unie heeft echter zoveel betere doelcijfers, dat ook een nederlaag tegen de Westduitsers woensdag de Ieren nauwelijks zal helpen. Voor Koppelaar kan het toernooi in het gisteren ineens weer koude en natte Moskou (het kwik kwam niet boven de veertien graden uit en de lichten rond het veld gingen aan in de namiddag) niet meer stuk. Hij heeft de vijf punten, die hij zich met Ierland ten doel had gesteld, na vier wedstrijden al bin nen. De 47-jarige coach uit Aker sloot beleefde tegen Wales („een soort Nederland - België voor die lui") niettemin enkele angstige ogenblikken. Door een treffer van Sloan drie minuten voor tijd won nen de Ieren met 3-2, waardoor zij onverwacht nog in de race bleven voor een plaats bij de laatste vier. Koppelaar, die met twee onder brekingen al veertien jaar looptrai ner is bij Ajax en ook het loopwerk verzorgt bij Bloemendaal, voelt zich in Moskou in zijn element. „Ik ben in juni door de Ieren benaderd tijdens een cursus in het kader van de Olympische solidariteit op Pa pendal", aldus de oud-atletiek- coach en na een ongeval afgekeur de gymnastiekleraar. „En ik zag er een uitdaging in. Ik heb zoiets al tijd wel geambieerd. Het feit, dat ik zelf nooit de hockeysport heb beoefend, speelt feitelijk geen rol. Ik weet voldoende van het voeten werk in relatie tot het stickwerk, dat ik de spelers heus wel het een en ander kan vertellen. Bovendien heb ik in al die jaren zoveel opge stoken van de taktische besprekin gen van trainers als Johan Cruijff, Aad de Mos en nog een hele rits anderen, dat ik daar mijn voordeel Koppelaar, die sinds 1975 onder Wim van Heumen als loopspecia list en van 1984 tot begin 1986 als gélijkgeschakelde coach in een driemanschap met Joost Bellaart en Van Heumen actief was, reisde in de aanloop naar Moskou tien weekeinden naar Dublin en trof een geheel andere situatie aan, dan hij in Nederland gewend was. „Ten eerste is er minder geld beschik baar. De spelers moeten zelfs nog honderd pond per persoon voor deze trip ophoesten. Dan is er de toestand met de Noord-Ieren en de spelers uit de Ierse Vrijstaat. Drie Noord-Ieren spelen ook nog eens in het elftal van Groot-Brittannië. Gelukkig gaan de jongens ondanks de politieke tegenstellingen goed met elkaar om. De grappen vliegen over en weer. Alleen kunnen we Seoel natuurlijk wel vergeten, want dan worden de Britten en de Ieren weer gescheiden." Een ander verschil met de Ne derlanders ligt volgens Koppelaar op het mentale vlak. „In Nederland zijn de spelers aan alle kanten ver wend. Dat is duidelijk aan de men taliteit te merken. De Ieren hebben er altijd voor moeten knokken en ze moeten alles zelf opknappen. Zoiets kweekt een vechtersmenta liteit. De Ieren zijn van jongs af aan veroveraars geweest. En ze trek ken zich er niets van aan als ze een paar keer hun kop stoten." Voor Koppelaar speelt ook in be langrijke mate mee, dat hij in Ne derland vaak enigszins met de nek is aangekeken. „Ik werd overal al leen gezien als looptrainer en niets meer. Als hockeycoach zou ik er niets van kunnen. Er zijn heel wat mensen, die graag zouden zien, dat ik op mijn bek zou gaan. Maar mij krijgen ze niet klein. Want toevallig ben ik ook een vechter van nature. Ik geef niet zo gauw de moed op. En geloof me, daar is in het verle den aanleiding genoeg voor ge weest."

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17