Gevaarlijk kruispunt Noordwijk opgeknapt Snelweg A4 snel verbreed 'Betere bescherming van karakteristieke panden' mmm Eerstelijnszorg luidt noodklok WD 'valt' uit gemeentegids Zestigjarige ontsnapt uit politiebureau PAGINA 16 W III WOENSDAG 26 AUGUSTUS 198^ Privacy burgerf Ter Aar beter beschermd TER AAR - De persoonsgegeve^ van de Ter Aarse bevolking w^éi den voortaan beter beschermd, en W hebben de gemeenteraad eWe privacyverordening voorgestel" als gevolg waarvan niet elke wilph keurige ambtenaar meer in aPs dossiers mag grasduinen. Bovdo* dien krijgen de burgers inzage recht in hun persoonlijke gegevege alsmede het correctierecht. kv De bescherming van de persode: lijke levenssfeer van de in wonersde reeds lang een wens van de jfo meenteraad. Het vaststellen vde gemeentelijke reglementen vo - de persoonsregistratie wordt naSti verwachting pas over enkele jarga wettelijk verplicht. Er zal een li;p\ openbaar worden gemaakt waanpij blijkt welke gegevens voor wie tem; gankelijk zijn. ce pti sti Dieven blij kerft visliefhebbers yc KATWIJK - Bij een inbraak in e^? visrokerij aan de Schoolstraat r1 Katwijk zijn maandagnacht rekeP€ machines en een hoeveelheid v^ ontvreemd. De daders verschafte^2 zich toegang door de toegangsdeu' open te breken. De dieven waren blijkbaar vife liefhebbers. Resten van de gest< len makreel, bokking, haring eïf rolmopsen werden aangetroffen r de zandbak van de Boorsmaschoi aan de Schoolstraat. Schoolarts ontdekt vaak j oogaandoening Sassenheims Burgemeester: 'Niet alles kan bewaard blijven' Huis ter Leede inSassenheim, een van de karakteristieke buitenplaatsen m het bollendorp. (foto Wim Dijkman) ALKEMADE - De situatie waarin het maatschappelijk werk van de stichting Aar- en Veenstreek ver keert, is niet langer vol te houden. Dat is de mening van het Platform Samenwerking Eerstelijnshulp verlening. Het schrijft dit in een brief aan de in de stichting deelne mende gemeenteraden, waaronder die van Alkemade. De commissie welzijn in deze gemeente uitte in mei zware kritiek op het functione ren van de afdeling maatschappe lijk werk van de stichting. WD'er A. van de Boogaard vroeg zich toen zelfs af of de 'stich ting zelf geen maatschappelijk werker nodig had'. Aangezien er met ingang van 1988 een nieuwe overeenkomst met de stichting moet worden gesloten, vroeg hij om een diepgaand onderzoek. Bij een negatief resultaat zou Alkema de het maatschappelijk werk maar in eigen beheer moeten gaan doen, was zijn standpunt. Het Platform Eerstelijnshulp verlening is juist van mening dat de problemen waarin Aar- en Veenstreek is geraakt het gevolg is van het tot dusverre door de ge meenten gevoerde beleid. Dat be leid heeft ertoe geleid dat er ten op zichte van de landelijke normen èen enorme achterstand is ont staan. In het gebied van de Aar- en Veenstreek met ongeveer 42.000 in woners, zijn momenteel 3,5 maat schappelijke werkers bezig. Er is een 'halve' leidinggevende functie bij de stichting. Dat is een maat schappelijk werker per 12.000 in woners, terwijl de landelijke norm één op de 7500 inwoners bedraagt. Het ministerie van WVC adviseert zelfs één maatschappelijk werker per 6500 inwoners en één leiding gevende op 32.500 mensen. De hoeveelheid werk die de wei nige medewerkers van de stichting hebben verzet is enorm geweest waardoor ze overbelast raakten. Tijd voor overleg met andere hulp verleners was er amper en alleen de meest urgente gevallen Konden worden geholpen. "Mocht u den ken dat in uw gemeente gevallen van incest, echtscheiding, drugs verslaving, weglopen van jonge ren, alcoholisme, verkrachting en dergelijke niet voorkomen, dan wijzen de cijfers wel anders uit. He- NOORDWIJK - Het kruispunt Van Panhuysstraat/Quarles van Uffordstraat/Duinweg in Noord- wijk aan Zee wordt binnenkort grondig opgeknapt. Na maanden lange discussies in verschillende raadscommissies heeft de gemeen teraad van Noordwijk gisteravond de knoop doorgehakt. Het kruis punt wordt voorzien van aparte fietsstroken en de verkeerslichten- installatie wordt vernieuwd. De opknapbeurt van het kruis punt loopt vooruit op de uitvoering van het onlangs door de gemeente vastgestelde Fiets- en Wandelrou teplan. In dit plan, bedoeld om de wegen in het dorp veiliger te ma ken voor het langzame verkeer, wordt onder meer de aanleg van aparte fietspaden naast de Van Panhuysstraat aanbevolen. Omdat de verkeerslichteninstallatie toch moest worden vernieuwd, besloot de gemeenteraad om gelijktijdig het kruispunt veliger te maken voor Fietsers. De Duinweg wordt vlak voor de kruising smaller gemaakt door de rijstroken van rechtdoorgaand en laas kunnen de aantallen en geval len niet openbaar worden ge maakt", aldus het platform. Zij acht het vrijwel onmogelijk dat, bij de gegeven personeelsbezetting, de eerstelijnsgezondheidszorg op een redelijk niveau te handhaven valt. rechtsafslaand verkeer samen te voegen. Hierdoor wordt het kruis punt iets minder grootschalig en krijgen fietsers en automobilisten een beter overzicht. De drie straten die in het kruispunt samenkomen worden voorzien van aparte fiets stroken. De ingreep kost in totaal 448.700 gulden. Op de begroting voor het komend jaar was voor de vervan ging van de verkeerslichteninstal-^ latie 180.000 gulden gereserveerd." De installatie valt 15.000 gulden duurder uit omdat aparte 'fietslich- ten' worden aangebracht. Voor dit jaar was er in de begro ting 200.000 gulden uitgetrokken voor het opknappen van de 'staart' van de Hoofdstraat. Deze ingreep is evenwel uitgesteld omdat de ge meenteraad eerst de resultaten wil bespreken van de maatregelen die enige tijd geleden in de 'kop' van de straat zijn getroffen. Dit geld wordt nu gebruikt voor het kruis punt. Het resterende bedrag wordt gehaald uit een spaarpotje dat is ontstaan doordat het onderhoud SASSENHEIM - Er moet in Sas senheim een verordening komen op grond waarvan de karakteristie ke panden in het bollendorp beter kunnen worden beschermd. Ver volgens moet een Monumenten lijst worden aangelegd. Die 'drin gende aanbevelingen' zijn te lezen in het rapport dat gisteren in het Sassenheimse gemeentehuis is ge presenteerd en waarin onder meer een opsomming is gemaakt van 'cultuur-historisch waardevolle be bouwing'. Het rapport is samengesteld na dat de gemeenteraad daartoe in maart van het vorig jaar een eerste aanzet had gegeven. Er werd een speciale commissie gevormd die vervolgens in samenwerking met het adviesbureau RBOI uit Rotter dam aan de slag ging. In het rapport dat nu op tafel ligt worden de villa's bij de bollenbe- drijven, die in grote mate het beeld van Sassenheim bepalen, als de meest markante bebouwing be schouwd. Ook de nog overgeble ven bollenschuren worden door de commissie een karakteristiek voor Sassenheim genoemd. De commis sie pleit er in de nota voor ten min ste een zo'n bollenschuur (aan de Teijlingerlaan) voor het nageslacht te behouden. van de komriolen twee jaar gele den goedkoper uitviel dan begroot. Onnodig WD-raadslid J. Smit toonde zich gisteravond opnieuw tegen stander van de grootschalige op knapbeurt van het kruispunt. De WD'er voerde aan dat uit het jaar verslag van de Noordwijkse politie blijkt dat het kruispunt helemaal niet zo gevaarlijk is: "Er gebeuren daar nauwelijs ongelukken". Even min bleek Smit de enquête steek houdend te vinden die enige tijd geleden onder schoolgaande kin deren is gehouden. Het raadslid: "Het is wél wat vreemd dat alle leerlingen het enquêteformulier op precies dezelfde manier hebben in gevuld". Wethouder V. Salman hield Smit voor dat het kruispunt wél gevaar lijk is. "Niet alleen uit de enquête, maar ook uit eerdere onderzoeken is gebleken dat fietsers zich op het kruispunt onveilig voelen". Smit verwacht dat de fietsers geen gebruik zullen maken van de aparte fietspaden: "De ervaring In totaal worden in het rapport 130 beeldbepalend panden ge noemd. Daartoe behoren behalve de villa's en bollenschuren, ook buitenplaatsen en een aantal hui zen die samen karakterstieke 'straatwanden' vormen. Die huizen zijn onder meer te vindén aan de Hoofdstraat. Offers In de rapport stelt de commissie tevens vast dat er bepaalde finan ciële regelingen moeten komen voor het behoud van de monumen tale panden. Het stadsvernieu wingsfonds is volgens de commis sie de pieest aangewezen financie- ringsbron. "Zonder een tegemoet koming zal bescherming weinig ef fectief blijken", aldus de corhmis- Commissielid J. Hardenberg, die het eerste exemplaar van de nota gistermiddag officeel overhandig de aan burgemeester A.J. Kret, merkte overigens op dat er door Sassenheim geen grote financiële offers hoeven te worden gebracht om bepaalde panden in tact te hou den. "Er zijn geen zorgenkindjes", aldus Hardenberg. Kret weersprak dat evenwel door te wijzen op het voormalige heeft geleerd dat een fietser liever de weg afsnijdt dan gebruik te ma ken van een aparte fietsstrook". Ook deze uitlating werd niet door Salman onderschreven: "Er zullen hervormde kerkje aan de Hoofd straat en de muur rond het kerkhof van de Nederlands hervormde kerk. Vooralsnog is de gemeente Sassenheim niet in staat om het kerkje aan de Hoofdstraat op te ko pen en te restaureren. "En dan heb ik het nog niet eens over de vraag wat je ermee moet na de restaura tie. Als kerk zal het wel niet meer worden gebruikt", aldus Kret Subsidies De burgemeester herinnerde er gisteren aan dat in het verleden veel monumenten behouden kon den blijven dank zij forse subsidies van de overheid. Door het ontbre ken daarvan wordt het volgens hem steeds moeilijker aan particu lieren bepaalde eisen te stellen. In zijn toespraak drong Kret er verder op aan een 'wijs beleid' te voeren in de toekomst. Hij betoog de dat 'niet alles bewaard kan blij ven' en dat in bepaalde gevallen sloop van waardevolle panden toch noodzakelijk kan zijn. Hij noemde als voorbeeld de sloop van de boer derij die nodig was om de nieuw bouwwijk Postwijk te kunnen ont sluiten. De nota kent volgens hem dan ook een schaduwzijde. "Frus- taties liggen op de loer", aldus Kret. altijd fietsers blijven die de ver keersmaatregelen aan hun laars lappen, maar het merendeel zal de beveiligde route kiezen". De WD nam gisteravond als ALPHEN AAN DEN RIJN - Van de schoolkinderen die vo- rig jaar meededen aan onder- 1 zoeken van de schoolartsen- dienst district Alphen aan den Rijn zijn er 1341 doorverwezen naar de huisarts. In veel geval- i len (467 kinderen) ging het om J oogaandoeningen- en afwijkin gen. Dat is bijna 35 procent van het totaal. L Dit blijkt uit het jaarverslag d van de schoolartsendienst. De g dienst - inmiddels gehuisvest d in het Alphense stadskantoör - E is actief in de gemeenten Al- rj phen, Alkemade, Koudekerk, y Leiderdorp, Leimuiden, jj Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- i< saterwoude, Ter Aar. Woubrug- g ge en Zevenhoven. Behalve problemen met de ogen waren er bij de school- jeugd ook veel kinderen met c oorklachten (257). Van 110 kin- deren bleek tijdens de onder- 2 zoeken dat ze een slechte li- 2 chaamshouding hebben. Meer dan de helft daarvan werd door- j verwezen naar de bijzondere schoolgymnastiek, een voorzie- ning die alleen in Alphen be- j staat. De indicatie voor deze j gymnastiek is voornamelijk de 'slappe houding', in een enkel geval matige motoriek terwijl het kind vaak geen enkele vorm van sport beoefent. De oefenin- gen bij de gymnastiek hebben i plaats onder leiding van een fy- j siotherapeut, terwijl de ouders i een oefenschema meekrijgen om .pok thuis met hun kind te oefenen. enige een afwijzend standpunt in CDA, PvdA, PAN en Noordwijks Belang toonden zich, ondanks de hoge kosten van de opknapbeurt, zeer ingenomen met de maatregel. Het kruispunt Quarles van UffordstraatlVan PanhuysstraatlDuinweg in Noordwijk aan Zee wordt opgeknapt. De verkeerslichteninstallatie wordt vernieuwd en voor de fietsers worden aparte fietsstroken aangelegd, (foto wim Dijkman) rijkswaterstaat die het project be geleidt. "Het karakter van de snel weg moet worden gehandhaafd", vertelde hij vanmorgen. Als de verbreding tussen Leiden en Leidschendam een feit is, wordt het gedeelte van de rijksweg in de richting van Schiphol (tot Burger- veen) aangepakt. De planning is om hiermee in 1994 een begin te maken. De brug bij Leiderdorp zal dan, zo is de gedachte bij rijkswa terstaat, door een aquaduct onder de Oude Rijn worden vervangen. Langs de bebouwde kom moet een tunnel komen. In Alkemade komt volgens de plannen - onder de Ringvaart - een tweede aquaduct. De verbreding van rijksweg A4 tussen Leiden en het Prins Claus plein in Leidschendam heeft tot gevolg dat het benzinestation bij Zoeterwoude moet worden opge heven. In de buurt van de Knip- laan - bij het viaduct naar het re creatiegebied De Vlietlanden - heeft rijkswaterstaat een nieuw benzinestation gepland. Ir. Lous benadrukte dat het re creatiegebied door de verbreding van de snelweg niet wordt aange tast, omdat beide rijstroken aan de andere kant worden aangelegd. Als het karwei is voltooid, komt er een nieuwe middenbermbeveiliging. "Vlietlanden blijft zoals het is", al dus de projectleider. Rijkswater staat is op dit moment met de pro vincie Zuid-Holland in onderhan deling over het verwerven van de grond die nodig is om de A4 met twee rijstroken te verbreden. Een Vierbaansweg moet in 1995 zes rijstroken tellen LEIDEN - Rijkswaterstaat wil over twee jaar half 1989 - beginnen met de verbreding van rijksweg A4 (Den Haag- Amsterdam). De snelweg, die nu vierbaans is, moet om streeks 1995 zes rijstroken hebben. De verbreding wordt in fasen uitgevoerd. Het eerste ge deelte dat tot zes banen wordt uitgebreid, is dat tussen Leiden (nabij de aansluiting met de nieuwe rijksweg 11) en het Prins Clausplein (fly over) in Leidschendam. Rijkswa terstaat schat de kosten die met deze uitbreiding - 25 kilo meter weg en aanpassingen van kunstwerken - zijn ge moeid, op een bedrag dat rond de 150 miljoen gulden ligt. Tijdens de werkzaamheden, die ling van het verkeer vier rijstroken vijf tot zes jaar in beslag zullen ne- op twee gescheiden banen be- men, blijven er voor de afwikke- schikbaar, aldus ir. F. Lous van NOORDWIJK - In de onlangs ver schenen gemeentegids 1987 van de gemeente Noordwijk is de VVD er bekaaid afgekomen. Bij de opsom ming van de plaatselijke politieke partijen wordt de WD niet ge noemd. Evenmin wordt vermeld wie van de WD-raadsleden de functie van wethouder vervult. Bij de fracties van de PvdA en het CDA wordt dit wel aangegeven. Hoewel boze tongen beweren dat de ambtenaren van de gemeente zodanig 'verlinkst' zouden zijn, dat zij de WD bewust hebben verge ten, blijkt de fout bij de uitgever te liggen. Om de gemeente het nodige werk uit handen te nemen, was af gesproken dat de uitgeversmaat schappij Holland Advertising bv uit Den Helder zou controleren of de inhoud van de gemeentegids van 1986 ongewijzigd kon worden overgenomen. De uitgever heeft verschillende keren geprobeerd het secretariaat van de WD te bereiken, doch zon der resultaat. Het zekere voor het onzekere nemend, besloot de uit gever de WD dan maar helemaal niet te vermelden. De liberalen verloren bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen dan wel enkele zetels, maar zijn nog steeds actief in de bloemen- badplaats. deel van de benodigde grond heeft het al in eigendom. Volgens ir. Lous heeft het pro ject prioriteit gekregen, omdat het aantal verkeersdeelnemers de ko mende jaren explosief zal stijgen. Zes jaar geleden reden er 53.000 voertuigen over de rijksweg. Vorig jaar waren dit er 70.000 en in het jaar 2000 zullen dat er meer dan 90.000 zijn, vertelde de projectlei der. "Een groei van zo'n dertig pro cent", aldus Lous. De landelijke groei ligt rond de achttien procent. HILLEGOM - Uit het politiebu reau van Hillegom is gisteravond een 60-jarige Noorwijkerhouter ontsnapt. De automobilist was eer der op de avond op de Leidsestraat in Hillegom staande gehouden we gens gevaarlijk rijgedrag. De poli tie constateerde dat de man over duidelijk te diep in het glaasje had gekeken. Hij werd daarop overge bracht naar het politiebureau voor een bloedproef. De Noordwijkerhouter wist ech ter uit de verhoorkamer, waarin hij moest wachten op de bloedproef, te ontsnap" WOENSDAG 26 AUGUS TUS open fietscross-wedstrijd voor de Alphense jeugd op het terrein van Avanti; vanaf 18 00 uur. Hazerswoude start jaarmarkt in de Dorpsstraat, kermis op het Raadhuisplein, tot 23.00 uur. het Pniel-dameskoor. Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het Christelijk Man nenkoor Jubilate, Hervorm de Kerk. Hoofdstraat, aan vang 20.30 uur. Rijnsburg vergadering van de ge meenschappelijke regeling antennevoorziening in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. DONDERDAG 27 AUGUS TUS Alphen vergadering van de ge meenteraad in het Stadskan toor, aanvang 20.00 uur. Boskoop opening Planetarium Flo- ridahal, 19.00 uur. vergadering van de ge meenteraad in het gemeente huis, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude wielerronde in plan Zuid: 18.00 uur, kampioenschap van Hazerswoude; 19.00 uur, rit voor veteranen: 20 00 uur. voor liefhebbers met licentie KNWU. vergadering van de ge meenteraad in het gemeente huis, aanvang 20.00 uur. aktiviteiten in het zoen, clubhuis Ma- tillo, Zaanstraat, 9.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, VVDM, Breehuys, Bree- straat, 19.00 tot 22.00 uur. orgelconcert door Leo van Doeslaat, Sint Agathakerk, aanvang 20.15 uur sterdams Kamerorkest, Bachkoor en Theo Olof; Ned. Hervormde Kerk, Voor straat, aanvang 20.15 uur. kinderbal voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, Huis ter Duin, 18.30 tot 20.00 uur. Noor-dwijkerhout Folk-night, live volksmuziek, Hotel v« der Geest, Zeestraat 7a, aa (Breng je r. en' Rijnsburg introductie-avond voor nieuwe leden van de schaak vereniging De Toren, Tref punt, 20.00 uur. Voorschoten concert door Anne Bijlsma (cello), George Pieterson (klarinet), Gerard van Blerk (piano); Kasteel Duivenvoor de. aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16