Nieuw middel tegen migraine symptoombestrijding Besluit over kabelkranten forceren 'S ''OENSDAG 2(3 AUGUSTUS 1987 LEIDEN 'iekte niet te genezen, maar pijn is wellicht te verzachten jCh,EIDEN - Migraine, een ziekte ',J~ Jaarbij in de meeste gevallen aan- I l,alsgewijs een 'schele' hoofdpijn ,ernptreedt, heeft jarenlang in het ver- omhoekje gezeten. Zelfs artsen ^aren in het beste geval van me- ing dat het een psychische aan- ^"joening was, maar vaak werd mig- .e"kine afgedaan als flauwekul, aan- Wellerij ^ar Gelukkig is daarin de laatste tijd e sterancjerjng gekomen. Migraine ,n s/ordt serieus genomen en er is ,e felfs een club neurologen die zich §e,amen met farmacologen en bio- hemici hebben verenigd in de In- ernational Headache Society. De- e club houdt zich vooral met mig- joor \nnemiek Ruygrok s: Volgens de Leidse neuroloog Irs. M.D. Ferrari, als zodanig ver- jonden aan het Academisch Zie lenhuis, is migraine vaak verward ik net spanningshoofdpijn. "Hoofd- )ijn is een veel voorkomende dacht. Er zijn veel soorten hoofd- ^,ss)ijn. Spanningshoofdpijn is er één S°tan. Migraine is soms moeilijk af te H^re*12611- Er is een overlappingsge- '®1(Med met spanningshoofdpijn, die Vuraak voortkomt uit psychische on tevredenheid. Vandaar dat migrai- "he vaak werd afgestempeld als ;uvlauwekul". 0 Het grote probleem, volgens Fer- "'ari, is dat je van migraine niet aailood gaat. Gevolg daarvan is dat de Subsidiekranen voor onderzoek op nbflit gebied dichtblijven. De oorzaak sre/an migraine is dan ook nog steeds liet achterhaald. Wel is aange- ,oond dat hormonale veranderin- ^rdjen, bijvoorbeeld tijdens de men- nigtruatie, een rol kunnen spelen. De ibeiekte komt het meest bij voor: twee maal zoveel als bij man- Namen de geleerden tot voor kort nog aan dat migraine te maken had met bloedvatvernauwing in de hersenen, tegenwoordig is men er achter dat vermoedelijk de zenu wen aan de buitenzijde van de bloedvaten een belangrijke rol spe len. Ferrari: "Bloedonderzoek heeft aangetoond dat bepaalde stoffen in het bloed bij lijders aan migraine anders zijn dan bij andere mensen. Dat is het duidelijke be wijs dat het een ziekte is en geen psychische aandoening. Een van de stoffen die vrijkomt in het bloed is serotonine. Door deze stof wor den stoffen (receptoren) die aan de buitenkant van de bloedvaten in de hersenen zitten geprikkeld. Met als gevolg hoofdpijn". Proef Op het ogenblik wordt onder meer in Leiden bij migrainelijders een middel beproefd dat die prik keling moet blokkeren. Volgens Ferrari is de werking van het mid del te vergelijken met het dicht- metselen van een slot: stop je met selspecie in een slot, dan kan er geen sleutel meer in. Het nieuwe middel moet de weg voor de prik kel versperren. "Toegegeven, als het middel werkt dan is het symptoombestrij ding. Migraine is nog steeds niet te genezen, omdat de oorzaak niet is achterhaald. Bovendien bestrijdt het slechts één van de facetten van migraine. Want je kunt de ziekte ook hebben, zonder dat je hoofd pijn krijgt. Andere symptomen kunnen zijn: een schittering voor de ogen met tijdelijke uitval van een deel van het gezichtsveld, ge durende een paar uur halfzijdig verlamd raken; bij kinderen kun nen hevige buikpijnaanvallen ui tingen zijn van migraine. Alleen de hoofdpijn wordt waarschijnlijk door serotonine veroorzaakt. An dere verschijnselen ontstaan ver moedelijk door een korstondige ontregeling in de hersenen". Tussen de tien en twintig pro cent van de lijders aan migraine hebben een dag of een paar uur van te voren een veranderd gevoel. Zij worden depressief, of juist erg ac tief en vrolijk, ruiken een bepaalde geur, vrouwen krijgen gezwollen borsten, anderen gaan geeuwen of krijgen trek in bepaald voedsel. De migraine-aanval is dan eigenlijk al Aan het middel dat onder 130 pa tiënten, van wie 35 in Leiden, wordt beproefd, is jaren onderzoek voorafgegaan. Zoals met alle nieu we middelen is het een dubbel blind placebo-onderzoek. Dat wil zeggen dat sommige patiënten het middel krijgen toegediend, ande ren een nepmiddel. Patiënt noch betrokken neuroloog weten welk middel wordt toegediend. Deze werkwijze wordt gevolgd om te voorkomen dat suggestie een rol gaat spelen. "Het middel wordt onder strenge condities en onder begeleiding van neurologen getest. Iedere patiënt is onderzocht op andere afwijkingen, omdat je nog niet goed weet wat de bijwerkingen zijn. Hart, longen en bloed moeten dus in orde zijn. Bo vendien worden de betrokken pa tiënten elke maand gecontroleerd, tel meer in". Bloed en urine worden nagekeken eventuele klachten worden op- OndGFZOGk Drs. AL D. Ferrari: "Proef met middel tegen migraine vergelijkbaar met dichtmetselen slot. Je krijgt er geen sleu- Festiviteiten winkels De Luifelbaan LEIDEN - In winkelcentrum De Luifelbaan worden vanaf morgen tot en met zaterdag voor de tiende keer de zoge naamde midzomerfeesten ge houden. Winkeliers van Vijf Mei- en Bevrijdingsplein orga niseren die dagen een braderie en en andere festiviteiten als een kermis. De midzomerfeesten begin nen donderdag om 10.00 uur met kermis en een 'kunst- en kitschmarkt'. Daarbij zijn ook airbrush-demonstraties waar bij t-shirts op kunstige wijze worden versierd. De voetbal vereniging De Sleutels houdt donderdag en vrijdag voorron den van 'balletje hooghouden'. Jongens en meisjes moeten zo vaak mogelijk de bal hooghou den zonder dat die op de grond komt. De tien besten gaan naar de finale die op zaterdag om 11.00 uur gehouden wordt. Donderdagavond begint om 19.00 uur een optreden van Da vid Ray, de man die in de Soundmix Show hoge ogen gooide met imitaties van Tom Jones, Engelbert Humper- dinck en Demis Rousos. Vrij dagavond treden om 19.00 uur de Sweetwood Dixy Stompers uit Zoeterwoude op. Voor kin deren zijn er zaterdag vanaf 11.00 uur skelter- en ballonwed- strijden. Eind september, begin oktober worden de resultaten bekend. Dan zullen de neurologen een idee heb ben of het wel of niet werkt. Dat wil niet zeggen dat het middel dan al in de handel komt. Volgens Ferrari kunnen daar nog wat jaren over heen gaan. Of het nieuwe middel een door braak is? Volgens Ferrari eigenlijk niet, omdat nog steeds de oorzaak van migraine niet bekend is. Maar aan de andere kant is van een door braak sprake, omdat tot nu toe alle medicijnen erop waren gericht om te voorkomen dat bloedvaten in de hersenen zich verwijden of vernau- Dit middel heeft effect op de die op de bloedvaten uit komen. "Het is in zoverre een doorbraak dat er nu wetenschappelijk met migraine wordt omgegaan. Maar wil je meer onderzoek doen, dan is er geld nodig. Je kunt een hoop in je vrije tijd doen, maar er is een grens aan. Vandaar dat veel weten schappelijke onderzoekers op het De onderhandelingen over het uitbrengen van een kabelkrant in deze regio hebben langzamer hand alle kenmerken gekregen van een langdradig televisie feuilleton. Zo'n serie waarbij de hoofdrolspelers er voortdurend op uit zijn elkaar de voet dwars te zetten, de intriges zich opstape len en er telkens weer onver wachte wendingen zijn, alsof de makers het maar niet over hun hart kunnen verkrijgen hun feuilleton te beëindigen. Jam mer alleen dat het niet kan wor den uitgezonden omdat de hoofdrolspelers nu juist aan het bakkeleien zijn over de filmrech ten. door Wim Wegman Vanavond staat er weer een nieuwe aflevering van de serie op het programma: het algemeen bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest komt in Rijnsburg bijeen om een besluit te nemen over de verdeling van de zendtijd onder de verschillende gegadig den. Een makkelijke beslissing wordt het niet. Na elkaar vier maanden in de haren te hebben gezeten, zijn de betrokken partij en het eigenlijk nog minder eens dan toen ze begonnen. Alles leek nog snel en harmo nieus te kunnen worden afge wikkeld, nadat het Leidsch Dag blad (LD) en Omroep Rijnland in april een overeenkomst sloten. Na enig overleg hadden ze een zendschema opgesteld waarmee beide uit de voeten dachten te kunnen. Voorts hadden de twee partijen een financiële regeling getroffen. Het LD zou Omroep Rijnland minimaal 1000 gulden betalen uit de advertentie-in komsten van zijn commerciële kabelkrant. Met dit geld kon de streekomroep zijn niet-commer- ciële infokrant en de clubkas natuurlijk versterken. De overeenkomst tussen het LD en Omroep Rijnland werd overgenomen door het dagelijks bestuur van de 'mast', de club die officieel gemeenschappelijke re geling antenne-energievoorzie ning Leiden en omstreken heet. Er leek geen vuiltje aan de lucht en verwacht werd dat het alge meen bestuur van de 'mast' de regeling zonder problemen zou overnemen. Vlak voor de be stuursvergadering deed Sijthoff Pers onder meer uitgeefster van de Leidse Courant echter ook een aanbod. Een behoorlijk aantrekkelijk aanbod ook, want Sijthoff had er flink wat geld voor over om op de kabel te kun nen komen. En vanaf dat mo ment begon de verwarring, die door de halfslachtigheid en het gestuptel van verschillende be- trokkënen langzamerhand tot ongekende hoogte is gestegen. Het algemeen bestuur van de 'mast' bleek gevoelig voor de ar gumenten van Sijthoff. Onder het mom van pluriformiteit van de pers werd het dagelijks be stuur opgedragen toch ook met deze uitgeefster te gaan praten. Het bestuur had op dat moment flink op haar strepen kunnen gaan staan. Het koos echter eie ren voor zijn geld en zegde toe met Sijthoff te gaan praten. Zon der veel geestdrift overigens. De onderhandelingen moes ten snel plaatshebben. Op 1 juli kwam namelijk het kanaal be schikbaar waarop de kabelkran ten zouden verschijnen en dat moest zo snel mogelijk 'zinnig' worden ingevuld. Al met al wa ren er na de beslissing eind april twee maanden om duidelijkheid te scheppen. Het dagelijks bestuur onder leiding van de Leidse wethouder mevrouw Fase en de Oegstgees- tenaar Noordermeer maakte aanvankelijk echter niet al te veel haast. Pas op 30 juni riep het de verschillende betrokkenen voor het eerst bijeen, een dag voordat het infokanaal in ge bruik moest worden genomen. Afspraken Nu moet het dagelijks bestuur worden nagegeven dat de zaak niet eenvoudig was. Het Leidsch Dagblad had al nadrukkelijk la ten weten dat de gemeenschap pelijke regeling zich aan de af spraken moest houden. Het LD voelde er niets voor om ook nog zendtijd te delen met Sijthoff. Daardoor zou de exploitatie van de kabelkrant, die toch al niet echt geweldig was, alleen nog maar slechter worden. Ook Omroep Rijnland, hoewel verzekerd van een plek op het in fokanaal, zag de komst van de Sijthoff-kabelkrant eigenlijk niet zo zitten. Het had geen zin om zenduren in te leveren voor iets dat, zo vreesde de omroep, waarschijnlijk slechts een lange reclamespot zou zijn voor de Leidse Courant. Begrijpelijk dat Fase en Noordermeer nog eens heel diep moesten nadenken over een nieuw voorstel waar mee aan de opdracht van het al gemeen bestuur kon worden vol daan. Ondanks al dat langdurige denkwerk wekte het voorstel dat op 30 juni werd gepresenteerd niet de indruk dat er erg driftig aan was gesleuteld. Het dagelijks bestuur had slechts het 'oude' schema erbij gepakt dat het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland in april waren overeen gekomen, en op de onbezette uren de naam van de Leidse Cou rant ingevuld. Dat waren - niet toevallig - ook de meest oninte ressante uren en het lag daardoor voor de hand dat Sijthoff het voorstel afwees. De houding van het LD werd vervolgens een tikkeltje half- De Leidse wethouder Fase, voorzitter van het bestuur, maakte niet veel haast om met partijen te gaan praten. (archieffoto) slachtig. Het zou logisch zijn ge weest als de directie van deze krant, gezien haar eerdere uit spraken, het aangepaste schema eveneens vierkant zou hebben afgewezen. Dat gebeurde echter niet. Ze maakte weliswaar nog steeds bezwaar tegen de komst van een derde kabelkrant, maar liet geen onomwonden 'nee' ho ren. Misschien in de hoop dat de Leidse Courant toch wel zou af haken, zodat de buit kon worden binnengehaald zonder dat het Leidsch Dagblad zich al te onwil lig had getoond. Jammer voor het LD, maar de eerste overeenkomst bleek op eens een gepasseerd station. De gemeenschappelijke regeling had ontdekt dat de Mediawet niet toestaat dat een niet-com- merciële infokrant een paar keer per dag wordt onderbroken door een commerciële kabelkrant, zo als volgens dit schema zou moe ten gebeuren. Het dagelijks be stuur bleek bovendien Sijthoff Pers een tweede kans te willen bieden en deed daarom begin de ze maand een nieuw voorstel. Deze zendtijdverdeling kon, wonder boven wonder, de goed keuring wegdragen van het Leidsch Dagblad en de Leidse Courant. Het LD was nog steeds niet overmatig enthousiast, maar weerhield secretaris Noorder meer er niet van het voorstel op te sturen naar de leden van het al gemeen bestuur. Hoewel het dagelijks bestuur, gezien de omvang van het werk je, zijn best heeft gedaan op dit stuk, kunnen de leden van het al gemeen bestuur het meteen weer in de prullenbak gooien. Het is namelijk alweer achterhaald om dat het dagelijks bestuur één ding verkeerd heeft ingeschat: Omroep Rijnland die wegens vakanties niet bij de laatste be sprekingen aanwezig was heeft het voorstel achteraf afge wezen. En de streekomroep is nu net de belangrijkste partij in de ze zaak. Zonder instemming van Omroep Rijnland mag het be stuur van de 'mast' volgens de Mediawet geen definitieve be slissing nemen over de verdeling van de zendtijd op het infoka naal. Aantrekkelijk Omroep Rijnland presenteer de overigens direct twee nieuwe voorstellen. Die kwamen erop neer dat het LD 's middags een paar uur zendtijd moest inleve ren, zodat ook de streekomroep op een aantrekkelijke tijd zijn in fokrant aan het publiek kon to nen. Het is begrijpelijk dat de omroep dat wil. Maar of de televi siekijkers nu echt op de in fokrant van Rijnland zitten te wachten, mag worden betwij feld. De streekomroep heeft niet het geld en de mensen om deze elektronische krant tot een wer kelijk aantrekkelijk produkt te maken. Tot op heden is de infokrant niet meer dan een bijna eindelo ze stroom verenigingsnieuws en aankondigingen van evenemen ten. Heel nuttig allemaal, maar het is de vraag of dit juist moet worden uitgezonden op goedbe- keken uren. Vooral ook als een 'nieuwskrant' die doorgaans toch iets aantrekkelijker is, hier voor het veld moet ruimen; een krant die bovendien het geld moet binnenbrengen waarmee Rijnland zijn eigen programma's hoopt te verbeteren. Maar hoe dan ook, de directie van het LD vindt deze alternatie ven onaanvaardbaar. Netzo goed als zij, achteraf, ook het compro mis van het dagelijks bestuur af wijst. De directie zal er vanavond in elk geval bij het algemeen be stuur van de 'mast' op aandrin gen toch maar weer de oude overeenkomst met Omroep Rijn land van stal te halen. Maar het destijds afgesproken zendsche ma is, zoals gezegd, volgens de Mediawet niet toegestaan. Terugsturen Het meest eenvoudige dat het algemeen bestuur vanavond kan doen, is de beslissing over de zendtijdverdeling uitstellen en. de verschillende partijen terug sturen naar de onderhandelings tafel. Of dat een doeltreffende aanpak is, is een tweede. Het zit er dik in dat de betrok kenen dan nog enige tijd zullen bakkeleien, zonder tot een bevre digende oplossing te komen. De drie gegadigden voor het infoka naal vinden dat ze inmiddels al genoeg water bij de wijn hebben gedaan en zijn nauwelijks nog bereid concessies te doen. En het dagelijks bestuur heeft tot nog toe niet de indruk gewekt dat het de kracht heeft om concessies af te dwingen. Kortom, als het algemeen be stuur vanavond de beslissing uit stelt, is de kans groot dat het de kwestie de komende maanden nog een paar keer op zijn bord krijgt. Misschien doet het be stuur er daarom goed aan van verdere onderhandelingen af te zien en zelf maar de knoop door te hakken. Het is niet de meest elegante oplossing, maar er wordt wel mee voorkomen dat de zaak zich eindeloos gaat voortslepen. En trouwens: de on derhandelingen zijn begonnen op aandringen van het algemeen bestuur. Dan moet het ook de moed hebben om aan de discus sies een einde te maken. Burgerlijke Stand van Noort en A. Zandvliet, Keoma Etienne zv. A.C.L.P. Fruitman en A.D. Bovy, Ellen dv. R.T.B. Heemskerk Karina dv. P. Weiberneit en H. Tolman, Lisa dv. H.K.P. Feirabend en F.M.A. Bi- garé, Lotte dv. R.A. Schilperoort en G.A.C. van de Kamp, Rowan Marcello zv. J. Dool en M.M.E. Verver, Gwendo lyn Elisabeth dv. J. Tiesema en A.L. Samsom, Maartje Hendrica dv. J. Ker- pershoek en W. Hendrikse, Arie-Pieter zv. L. van der Plas en W. Guijt, Maria Wilhelmina dv. J.P.M. Beneken ge naamd Kolmer en A. Hesseling, Shay zv. M.J. Conroy en P. Zoeteweij, Siobhan dv. M.J. Conroy en P. Zoeteweij, Justin zv. E.J. de Kleer en A.G. Dijkstra, Eva dv. J. van der Heide en G. Fidder, Ma deion dv. A. van Westbroek en P.G. van Panwijk, Jorian Fabian zv. F. Zirkzee en A.M.J. Berg, Djem dv. J. van Dijk Adrianus zv. L.N.M. Straathof en A.P.A. van der Meer, Miranda dv. A. Steenvoor den, Koen zv. G.J.M. den Hollander en L.S. van der Voort, Lillian Petronella dv. J.W.J. van Haaster en P. Guijt, Ton zv. P.W. Bezemer en C.M, Bentvelzen, Yvonne dv. W.F. Devilee en M. van Westrienen, Pinar dv. M. Dursun en D. Dursun, Gidion Pascal zv. P. Pijnakker en W.M. van Rijn, Margaretha Johanna Trijntje dv. J.W. Gorisse en T.M. van Mansom, Sjoerd Rikus zv. G.J.A. Offer- haus en A.C. Tersmette, Süleyman zv. M. ten Bokkel, Robert Karl zv. J. Alt- mann en A. J.T. Vegt, Gerardus Alois zv. J.J. Heemskerk. Eva Maria Charlotte dv G. Gast en M.J.E. Verhoe ven, Anna Maria Petronella dv F.C. van Tilburg en A.M.P. Slootweg, Danielle Ottilie dv. S. Keilholz en S.E. Steenstra Toussaint, Elkie dv A.J.P. Marcelis en C.M. van de Laar, Annette Yvonne dv G.J.M. Verhagen en D.J. Veuger, Fem ke Corina Maria dv. D.H.M. van Booren en N.M.L. Paardekooper, Anne dv A. van Iterson en M.H. Boer, Dennis zv H.J. Siebert en M. de Bolster, Fleur dv A.J. Siera en A.C.M. Rutten, Hester dv A.J. Siera en A.C.M. Rutten, Sascha Ale xander zv J.G.M. van Veen en J.N. ten Kate, Jean Pascal zv J.G.M. van Veen en J.N. ten Kate, Desmond zvC.J. Burgers en J.A. van den Berg. Laurens Michiel zv. M A. Goedkoop en J.H.M. van Opijnen, Bartholomeus Ma ria Henricus zv. W.J.C. Versteegen en M.M.M.J. van der Poel, Kim dv. F.H. Wassink en J.C. Wolff, Elvira dv. J.F. Corren en C. Jansen, Pieter zv. L. Harte- veld en J.J. Jonker, Stephana Maria Theresia dv. A.J.M. Bakker en B.J.A.P. Westgeest, Rowan zv. A. Nieuwenhui- zen en G. Luyendijk, Margaretha dv. C. Driebergen en D.A.C. de Mooij, Yuri zv. R. van Rossum en K. Schippers. Johan Christopher zv. J.S. Hult en S.H. Hult. ogenblik naar het buitenland ver dwijnen. De rek is eruit: enerzijds moeten we korter gaan werken, maar er is geen ruimte voor méér artsen. Integendeel. Het gevolg is: meer werk voor minder artsen". Ferrari uit de klacht van veel hui dige onderzoekers: alles is korte termijn werk. Ook voor dit onder zoek is het noodzakelijke vervolg niet gegarandeerd. WOUBRUGGE - Een 18-jarige au tomobilist uit Ter Aar is gistermid dag licht gewond geraakt bij een ongeval in Hoogmade. De man reed in de richting van Woubrugge en was het dorp bijna uit toen hij de auto van een Delftenaar moest passeren die vlakbij de bocht naar rechts stond geparkeerd. Op het moment dat de jongeman inhaal de, opende de Delftenaar echter zijn portier waardoor de Ter Aar- der moest uitwijken NS wil geen bijdrage geven aan sloop huizen aan Morsweg LEIDEN De Nederlandse Spoorwegen zijn niet bereid de ge meente Leiden een bijdrage te le veren voor de sloop van de huizen aan de Morsweg 4. "Het standpunt van de NS luidt dat de sloop van de huizen aan de Morsweg een zaak is tussen de gemeente Leiden en de bewoners", aldus een woordvoer der van de NS. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) wilde geen mededelin gen doen over het resultaat van de onderhandelingen. Hij wil dit 'nieuwtje' bewaren voor de verga dering van de raadscommisies ruimtelijke ordening en volshuis- vesting van morgenavond. De gemeenteraad had Peters op dracht gegeven met de NS om tafel te gaan zitten over een schadever goeding voor de sloop van de hui zen. Dze hele transactie, die onge veer zeven miljoen gulden kost, komt nu voor rekening van de ge meente. Jeroen Koos Jan zv. R.R. van der Sijde en S.C.M. van Brouwershaven, Moha- med zv. E. Elbourroudi en A. Loukili, Harm Theodorus zv. R.H. Grootveld en A.H. Bosboom, Stéfanie Ingrid Moni que dv. W.J. Deenen en E.P.M. van der Meijden, Michael zv. C.M. Koot en M. Volkers, Ruben Johannes Marie zv. H.J.M. Lemmens en R.G.H.M. Beckers, Cornelia Wilhelmina dv. A.J. Bader en E.A.G. Andrings, Martijn zv. J.A.M. Turk, Sophie dv. J.J.M. Holthuis en E.W. Bernaerts, Jessica dv. W. Kuijt en W. Schaap, Geertruida Anna Wilhelmi na Maria dv. C.J.M. Immerzeel en A.C.C. van Denzen, Jermi zv. A. Brussee en C.L.M. Pullens, Joanneke Christine dv. J.J.M. Bol en L.E. Adriaanse, Mandy Johanna Antoinette dv. J.J. Keereweer en J.A. Kuiken, Duivensport Postduivenvereniging De Rijnklievers vloog vanuit Aalst: 1 J. Zevenhoven; 2,4,5,6 J. Kok; 3 F. Kiel; 7,10 B. van Mil; 8 A. de Vries; 9 B. de Mey. Er werd even eens een wedvlucht gehouden vanuit Chartres: 1,4,5 A. Hou ders; 2J. Kok; 3,7 J. Koster; 6 J. en R. van Ley den; 8,9 J.v.d. Wal; 10 A. de Vries. Postduivenverenigng Leider dorp vloog eveneens vanuit Chartres: 1W. van Oosten; 2,5 W. Jacobi; 4,9 P. Sloos; 6 D. van Seg- gelen; 7,8 J. van Laar en zn.; 10 R. Kappetein. De uitslag van een wedvlucht uit Aalst: 1 R. Kappe tein; 2,10 G. Hendrikse; 3 D. van Seggelen; 4 W. de Roode; 5,6,7 P. Sloos; 8 F. Heusden; 9 E. Broug. De Zwaluw vloog eveneens uit Chartres: 1,3,10 J. Heijne; 2,5 J. v.d. Kooij; 4,8 P. van Leeuwen; 6 P. v.d. Geest; 7 P. de Jong; 9 H. v.d. Voort Postduivenvereniging De Blauwkras vloog vanuit Aalst: 1,6 combinatie Van de Blom; 2,8,9,10 combinatie Nieuwendijk; 3 N. Nievaart; 4,7 A. Houweling; 5 J. Rozier. Het Oosten vloog eveneens van uit Aalst: 1,8 A. Pracht; 2 T. van As en zn.; 3 J. Verbaan; 4,5,6,9,10 R. v.d. Nieuwendijk; 7 J. Smit. De uitslag van de wedvlucht uit Chartres: 1 R. v.d. Nieuwendijk 2,4,5,6,7,10 combinatie Van Put ten van Weeren; 3,9 P. Juffer- De Snelvlieger vloog vanuit Duffel: 1,5,6 combinatie J en N; 2,9 combinatie Pen en zn.; 3 B. Vlekke; 4 J. den Hollander8 J. Groenendijk; 7,10 H. Pen. De wedvlucht uit Reims: 1 B. Vlekke; 2,3,7 J. den Hollander; 4 J. Groe nendijk; 5,6,8,10 F. Jansen; 9 combinatie J en N. LPC vloog eveneens vanuit Reims: 1,3,4,7 J. Staffeleu; 2,6,10 F. Gijsman; 5,9 J. Siera; 8 K. v.d. Broek. De wedvlucht uit Duffel: 1,3 J. Staffeleu; 2,7,8 P. de Haas; 4 J. Siera; 5 K. Lefebré; 6 W. Sie ra; 9 J. Boelee; 10 K. v.d. Broek. De Reisduif vloog vanuit Duf fel: 1,8 W. Kop; 2 A. v.d. Dop; 3,4,7,10 W. Tolboom; 5 P. Kooij- man; 6 Hartevelt-Schoenmaker 9 P. Mooten. De wedvlucht vanuit Reims: 1 W. kop; 2 P. Kooijman; 3 Hartevelt-Schoenmaker; 4,10 N. de Groot en zn.; 5 A. v.d. Dop en zn.; 6,8,9 W. Fokken; 10 S. v.d. Ho- Vrouwentelefoon Vrouwen die klachten hebben over de manier waarop zij wor den behandeld, zomaar hun ver haal kwijt willen of informatie over hulpverlening willen heb ben, kunnen contact opnemen met de Vrouwentelefoon. Dat kan op dinsdag 14.00 tot 17.00), woensdag (20.00 tot 23.00 uur) en vrijdag (9.00 tot 2.00 uur), tel. 126844. Schrijven kan ook: post bus 364, 2300 AJ Leiden. De Vrouwentelefoon zoekt vrij willigers, vrouwen dus, die be reid zijn in de telefoondienst mee te draaien. LWH De Leidse Werkgroep HOmose- xualiteit houdt eind september een weekeinde op Oud-Poelgeest te Oegstgeest voor mannen en vrouwen die nog maar sinds kort bezig zijn met hun homoseksuali teit of op het punt staan dat te gaan doen. Op het programma staan tal van activiteiten. Wie interesse heeft kan contact opne men met Piet Slats (02522-31610) of Ruud Bochardt (071-769654). Microcomputers De Stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen geeft in oktober een cursus basic en mi crocomputers in de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat 1 te Leiden. De cur sus bestat uit 10 lessen van tweeë neenhalf uur. Voor informatie tel. 01717-2010. Tekenen Mensen die ouder zijn dan 55 en willen leren tekenen, kunnen zich opgeven voor een cursus op donderdagmiddagen die 17 sep tember op twee plaatsen in de stad begint: in dienstencentrum Noord (Van Hogendorpstraat) en Buurthuis Vogelvlucht (Boshui- zerlaanj. Opga Kinderen In september begint een cursus voor ouderen die moeilijkheden hebben met de omgang met hun kinderen. 'Een kijk op opvoeding die je democratisch zou kunnen noemen', aldus de organisatoren. Voor informatie Caty van Vene- tiën, tel. 763858. El Jakim De bijbelkring El Jakim opent maandag 31 augustus het seizoen met een dia-presentatie 'De (her schepping van de mens'. De bij eenkomst wordt gehouden aan de Olmenrode 4 in de Merenwijk. Aanvang 20.00 uur. Vegetarisch In september wordt een vegeta rische kookcursus gegeven in De Helianth aan de Herenstraat 5c. Opgave is mogelijk op dat adres. Heempark In het heempark aan de Oegst- geesterweg wordt zondag 30 au gustus om 14.00 uur een rondlei ding gegeven. De wandeling duurt ongeveer vijf kwartier. Na afloop kan de bijenstal worden bezichtigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15