'Huur een totaal nieuw gemeentehuis' Twaalf maanden geëist tegen 'gewoonte-heler' uit Leiderdorp Onzeker einde voor stichting De Lindehoeve U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND. PAGINA 14 REGIO LEIOEN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1,QE] Officier: 'Verdachte verdiende meer dan een miljoen aan handel in gestolen gouden en zilveren voorwerpen' DEN HAAG/LEIDERDORP - Tegen een 39-jarige Leiderdor per, verdacht van heling, is gis termiddag bij de Haagse recht bank twaalf maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist. Officier van justitie, mr. Klopper-Gerretsen, acht bewe zen dat de man op grote schaal gestolen gouden en zilveren voorwerpen kocht. Volgens haar bedraagt het verschil tussen de prijs die hij betaalde voor de gestolen waar en de prijs die hy er voor kreeg meer dan een miljoen gulden. De man ontkende zich schuldig te hebben gemaakt aan heling van de sieraden en an dere gouden en zilveren voorwer pen. De Leiderdorper had een handel in goud en zilver. Hij adverteerde in dagbladen om aan zijn spullen te komen. Bij een inval werden in zijn huis, by de buren en in een bank kluis vele voorwerpen gevonden die later van diefstal afkomstig ble ken. Bovendien had hij in zijn op- kopersregister gefingeerde namen genoteerd. Volgens zijn eigen ver klaring deed hij dat omdat mensen weigerden hun naam op te geven uit angst voor de belastingen. Mr. Klopper trok dat in twijfel: "Het is wel opvallend dat juist bij alle ge stolen voorwerpen een gefingeerde naam in het opkopersregister staat". Bij de Leiderdorper was behalve de grote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden en voorwerpen ook twee kilo platina aangetroffen. Volgens de tenlaste legging was dat afkomstig van een diefsal uit een Duitse fabriek. De advocaat van de verdachte, mr. Van der Griend, bestreed die lezing. Vol gens opgave van de Duitse fabriek was het edelmetaal samengesteld uit negentig procent platina en tien procent rhodium. Een Amster dams bedrijf dat het edelmetaal had gesmolten, schreef echter op de factuur dat alleen platina was aangetroffen en geen rhodium. Kortom, de twee kilo platina was helemaal niet afkomstig uit Duits land, zo concludeerde mr. Van der Griend. Ook van andere, zilveren siera den was niet zeker of ze wel van diefstal afkomstig waren. Het ging volgens de advocaat om kettinkjes waarvan er dertien in een dozijn gaan. "Dat zijn geen unieke siera den", aldus de raadsman, die dan ook twijfelde of juist deze afkom stig waren van een diefstal bij een Amsterdams bedrijf. Rechtbank president mr. Kalbfleisch wees er wel op dat het ging om een partij met een waarde van 200.000 gul den. Termijn De verdediging van mr. Van der Griend was overigens in eerste in stantie "gebaseerd op het Verdrag van Rome, dat heeft bepaald dat verdachten binnen twee jaar moe ten worden vervolgd. In eerste in stantie had hij namens zijn cliënt bezwaar gemaakt tegen de dag vaarding. In juli 1985 had de Hoge Raad bepaald dat de dagvaarding juist was en de zaken verwezen naar de rechtbank. Maar pas in juli 1987 werd de man opnieuw gedag vaard, meer dan twee jaar nadat een en ander mogelijk was. Volgens de raadsman was daar door de termijn overschreden en moest de officier van justitie niet- ontvankelijk worden verklaard. Zyn cliënt zou dan niet meer voor deze feiten, die overigens in 1984 waren gepleegd, kunnen worden vervolgd. Mr. Klopper-Gerretsen verwierp die redenering. Volgens haar was de overschrijding van de termijn gering en is dat toegestaan in dergelijke, ingewikkelde zaken. De Leiderdorper was trouwens ook een andere zaak uit 1986 ten- laste gelegd. Hij zou toen magne tronovens, naaimachines en brei machines hebben gekocht, die wa ren gestolen. De handel met een waarde van 160.000 gulden v door de Leiderdorper aangesch^TT- voor 20.000 gulden. Hij erkende feit en verklaarde zijn handelwL, door de grote financiële problem. waarin hij verkeerde. Door de eP ste zaak is zijn bedrijf failliet ^are De officier van justitie noem"!** de Leiderdorper een gewoonte-L Ier, iemand die regelmatig gestof u waar kocht. Zij schaarde zich a< ter de opmerking van rechtbar Qe president mr. Kalbfleisch, die stera de dat er "zonder helers geen s/on Iers zouden zijn". "En als je ^lfs woonte-heler bent, hou je de gefcm( ganiseerde misdaad in stand", ^er dus mr. Kalbfleisch. ern e cl B en W en ambtenaren Oegstgeest OEGSTGEEST - Om de gemeente-ambtenaren van Oegstgeest uit hun huisvestingssores te bevrijden, moet er "totale nieuwbouw" worden gepleegd. De gemeente zal het nieu we pand als huurder dienen te betrekken. Het bestaande en te krap bevonden gemeente huis aan het Wilhelminapark 17 moet dan worden verkocht. Dat is financieel gezien het aantrekkelijkst. Aantrekkelijker in elk geval dan andere.mogelijke oplossingen, zoals het nogmaals uitbreiden en aanpassen van het bestaande gebouw, al dan niet met toevoeging van het pand Rhijngeesterstraatweg 2. Tot deze opzienbarende conclusie komt de ambtelijke werkgroep, be staande uit gemeentesecretaris F. Willeme en het hoofd van de afde ling openbare werken, J. Hermes, na een onderzoek. Dat onderzoek volgde op een eerste rondje van be raadslagingen in commissie- en raadsverband. Duidelijk werd bij die gelegenheden dat er onder de dorpspolitici momenteel nog geen meerderheid is te vinden voor het nemen van de weinig populaire be slissing tot nieuwbouw. Weinig populair omdat in het begin i de jaren tachtig al voor 6,1 mil- keerstrook) te gebruiken voor de ambtelijke huisvesting. Er is zelfs gekeken naar de mogelijkheden om een nieuwe gemeentewerf bij de nieuwbouw te betrekken. Die werf zou nog eens 1,5 miljoen gaan kosten, althans dat zou het beste aanbod zijn geweest. Met welke on dernemer de gemeente straks in zee gaat is uiteraard nog niet be kend. Vast staat wel dat de ge meente erop uit is zo veel mogelijk zaken met één en dezelfde onder nemer af- te wikkelen. Uit het exploitatieoverzicht van huisvestingsalternatieven joen gulden is bijgebouwd in het wordt duidelijk dat nieuwbouw Wilhelminapark en de conclusie voor de hand ligt dat als er al na ze ven jaar nieuwbouw noodzakelijk is, er of destijds een verkeerd be sluit is genomen of het nieuwbou- widee van nu niet deugt. Desalniet temin melden Willeme en Hermes "dat ons college tot algeheie nieuwbouw wil besluiten". Op huren het 'voordeligst' is: 669.725 gulden aan huisvestiongslasten. Het bestaande gebouw aanpassen, alsmede het pand Wilhelminapark 25 en Rhijngeesterstraatweg 2 bij de ambtelijke huisvesting betrek ken, brengt de huisvestingskosten op 930.582 gulden. Ter vergelij king: de lasten bedragen in de be- financiële gronden heeft daar- staande situatie 750.938 gulden, Aan het Wilhelminapark zijn 2180 vierkante meters vloeropper vlakte voorradig en er zouden er 2951 nodig zijn. Teken In het rapport wordt ook antwoord gegeven op vragen die in de discus sie tot dusverre zijn afgevuurd door de diverse fracties. D66 en WD bij voorbeeld vroegen of het niet logischer is om eerst te kijken of de gemeente alle taken die zij uitvoert, moet blijven uitvoeren. Dan pas kan immers worden vast gesteld welke en hoeveel ambtena ren waarvoor nodig zijn en waar die ambtenaren moeten zitten. De werkgroep antwoordt droogjes dat nog maar een half jaar geleden de raad het personeelsformatieplan ten behoeve van de ambtelijke huisvesting heeft vastgesteld en dus als het ware toen al antwoord heeft gegeven op de vraag die D66 de WD nu stellen bij de huurvorm de voorkeur 1 het dagelijks bestuur van de ge meente. Afgezien daarvan is het beleid van de gemeente erop ge richt zo veel mogelijk eigendom men af te stoten. Het in eigendom verwerven van een gemeentehuis zou daar dan haaks op staan. Rekenwerk Het onderzoeksrapport waar het nu om draait, is overigens een amb telijk advies aan B en W en wordt maandag in de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden offi cieel ten doop gehouden. In sep tember moet de raad al beslissen. De werkgroep presenteert de vruchten van haar onderzoek dan ook als een raadsvoorstel. Die sta tus heeft het echter (nog) niet. Het onderzoek van de werkgroep is vooral een hoop rekenwerk ge weest. Om cijfers op tafel te krijgen zijn de afgelopen weken talloze ge sprekken gevoerd met onderne mers. Hen is gevraagd een koop prijs te noemen voor het huidige raadhuis. Ze mochten zelf bepalen of zij Wilhelminapark 25/27 en/of Rhijngeesterstraatweg 2, waarvoor tot 1 september een huurcontract loopt met een technisch bureau, in hun bod wilden betrekken. Ook dienden de ondernemers te beves tigen dat een "sober doch goed functionerend kantoorgebouw voor 2.000 gulden per vierkante meter (exclusief btw) mogelijk is". De werkgroep heeft ook de bijge bouwen Wilhelminapark 25 en 27 alsmede Rhijngeesterstraatweg 2 laterr taxeren. De eerste twee kwa men op 450.000 uit, het laatste op 315.000. Hermes en Willeme hebben de voor de gemeente voordeligste aanbiedingen op een rijtje gezet. Het hoogste bod voor het bestaan de raadhuis bedraagt drie miljoen. Van maar liefst negen varianten zijn de huisvestingskosten en kapi- taalslasten doorberekend. Behalve de toegenomen hoeveelheid stagi- Op de foto boven het Oegstgeester gemeentehuis aan het Wilhelmina park. Binnenkort te koop? bibliotheek is nu ondergebracht in een aan het Rijnlands Lyceum toe behorend pand met alle huurlasten vandien. Bovendien is de boeken- uitleen niet bepaald centraal - en dus ongunstig - in het dorp gele gen. Als plek van eventuele nieuw bouw van het gemeentehuis wordt altijd het parkeerterrein van de Ra bobank nabij de Lange Voort ge noemd, min of meer in het hart van Oegstgeest dus. De werkgroep heeft berekend dat een bibliotheek bij het nieuwe gemeentehuis een extra jaarlast van 60.000 gulden betekent. Ander zijds zou de bibliotrailer in geval van nieuwbouw Haaswijk niet meer hoeven te bezoeken; een be zuiniging van 15.000 gulden. Ge noemde jaarlast heeft de werk groep echter doen concluderen dat nieuwbouw (in huurvorm) van de bibliotheek "nu niet overwogen moet worden". Hier wordt direct aan toegevoegd: "Wij sluiten geenszins de mogelijkheid uit dat Links: burgemeester Scheen- stra (links) tijdens het in gebruik nemen van het verbouwde ge meentehuis. Dat was in 1981. (Archieffoto) Uiterst links: gemeentesecre taris mr. F. Willeme, lid van de werkgroep ambtelijke huisves ting: "naijl-effect" (Archieffoto) bij beëindiging van het huidige huurcontract in 1989 de biblio theek op een centrale plaats in de gemeente zal worden gehuisvest".. De gemeenteraad krijgt het de komende weken verschrikkelijk druk met zijn (nieuwe?) raadhuis. In oktober vallen er beslissingen over de plaats van de nieuwbouw, moeten er ondernemer(s) worden uitgekozen en moet er een beslis sing vallen over wel of geen nieuwe gemeentewerf. In november moe ten de diverse contracten worden vastgesteld. Wassenaars Si Sophiekehuis nog dit jaar ')0sn bouwsubsidie DEN HAAG/REGIO - Het Wass£ naarse bejaardenoord het So^an hiekehuis krijgt vrijwel zeker nt^e, dit jaar geld voor een uitgebreicjje( opknapbeurt. Het Sophiekehu,aa stond eerst niet op de provinciale lijst van projecten, maar omdat h«je Koudekerkse Rhijndael de nieuvjaL bouw- of opknapplannen niet o tijd gereed zal hebben, komt h(arj Wassenaarse tehuis alsnog in aaqoc .merking voor subsidie. Gedep^t teerde Boone (PvdA/ouderenbqit leid) heeft een en ander gistere/ar bekend gemaakt. Volgens de PvdA-gedeputeercfcer zijn de plannen van Rhijndael ntètn op tijd klaar. Als er op 1 novemb^ie! geen vastomlijnd plan ligt, gee.;_ het rijk ook geen geld. Om nu gee™ subsidies mis te lopen is gekoze; I voor een vervroeging van de op I knapbeurt van het Sophiekehui dat toch al had gevraagd om vooi 1 rang. Het tehuis voldoet namelijl niet meer aan de eisen die aan eei i bejaardenoord worden gesteld. Volgens Boone krijgt het So] hiekehuis zonder problemen c subsidie als het maar voldoet as de normen die door het rijk zijn ge steld. Dat betekent dat één plaat in het tehuis niet meer mag koste) dan 115.000 gulden. Liefdesstomp LEIDERDORP - Een 16-jarig Leiderdorps meisje is gister middag in haar woonplaats na bij de Laan van Ouderzorg mis handeld door een plaatsgenoot. De jongen diende het meisje twee maal een stomp in het ge laat toe. Zij hield daar een ge kneusde kaak en neus aan over en moest zich onder doktters behandeling laten stellen. Uit verhoor van de stomper is inmiddels komen vast te staan dat hij "in verband met liefdes perikelen zijn zelfbeheersing heeft verloren", aldus een poli- tie-zegsman. Tegen de jongen is proces-verbaal opgemaakt. VOORSCHOTEN - Een dag ook voordat de Voorschotense ge- heeft de raad gesteld dat de ge- meenteraad de subsidie aan stichting De Lindehoeve dreigt te gaan stopzetten, weet het i uit. °r0dc?SErgoe7v\afhefa0mbdteenVaIen: stichtingsbestuur nog steeds niet waar het aan toe is. Een ge- de groei van het ambtenaren apparaat na het gereedkomen de aanbouw in 1981. In 1981, luidt het antwoord, liepen sprek met welzijnswethouder Marselis maakte gister- ambtenaren rond. Anno 1987 zijn avond alleen duidelijk dat de dat er 21 méér. Onderwijzend per- enig overgebleven beroeps- soneel alsmede ambtenaren van de kracht van het open jongeren- kend.tegrLiZïannhè?aanS^: £"trum ontslagen moet wor- reau-ambtenaren" bedraagt sinds hy weg moet' ls het besluit tot aanbouw in 1978 60 me* duidelijk, procent. De werkgroep verklaart die forse stijging uit "een na-ijlef fect" in Oegstgeest. De landelijke groei van sociale diensten bij voor beeld, kreeg in het dorp pas in een later stadium gestalte. Ook Evenmin zijn er financiële garan ties voor de man, die vele jaren naar volle tevredenheid heeft ge werkt in de boerderij achter de de jaren tachtig sprake geweest sporthal. Weliswaar wordt de ge- van een explosie aan bouwactivi- meenteraad een wachtgeldregeling teiten (Haaswijk). Dat de ambtena- voorgesteld. Maar deze regeling ren uit hun onderkomens zijn ge- verliest alle kracht bij een faillisse- groeid wordt voorts verklaard door ment van de stichting, die na 1 sep- de ruimte-verslindende automati- tember als enige taak zal hebben sering, wijziging in de normen en de non-actieve beroepskracht door te betalen. En zo'n faillissement zit er nog steeds in. Doordat de gemeente geen extra geld beschikbaar stelt voor finan- Ook de PvdA krijgt antwoord op ciële regelingen met schuldeisers, de mogelijkheid om behalve haar vraag naar de mogelijkheden moest het stichtingsbestuur zelf Rhijngeesterstraatweg 2 ook de om bij nieuwbouw de bibliotheek hard sparen. Een uiterst doordacht panden 4 en 6 (mét en zonder par- te betrekken, de Stopera-optie. De beleid leverde het afgelopen half r de gevolgen voor de gemeen tekas van aanbouwen is bij voor beeld ook gekeken naar de moge lijkheid van nieuwbouw waar de gemeente eigenaar wordt parttimers (twee partti i hele kracht n ze hebben meestal toch ieder eigen bureau). jaar 9.000 gulden op en de stichting bood via zijn advocaat een regeling aan. De schuldeisers zouden 20 procent van de schuld vergoed krijgen en moesten verder hun mond houden. Enkele schuldeisers zijn inmid dels met de regeling akkoord ge gaan, enkele anderen worden voor een tweede maal aangeschreven door de pro-deo advocaat. Of zij eveneens akkoord gaan, is onze ker. Over de gevolgen die dót dan weer zal hebben durft het bestuur helemaal niet te denken. Buurthuiswerkers Ook gisteravond, vlak voordat hij de meest rigoureuze stappen gaat nemen, leek de welzijnswet houder niet bepaald geïnteres seerd in de financiële toekomst. Na twintig minuten, toen de bestuur ders al weer bijna op de gang ston den, vroeg hij nog even "hoe het met de schuldeisers zit". Bestuurs lid mevrouw J.B.M. Hulscher ant woordde dat men druk bezig was met brieven schrijven: "Maar toen moesten we toch echt weg. De vol gende groep stonden al op de gang te trappelen". Wat de situatie extra cynisch maakte, was dat deze nieuwe groep bestond uit buurthuisbestuurders en hun gespreksonderwerp betrof de toekomst van de twee buurt huiswerkers, die vanaf 1 septem ber 30 urige-werkweken mogen gaan maken. Deze werkers zijn, sa men met de stafkracht van De Lin dehoeve, officieel in dienst bij de stichting De Lindehoeve. "Je zou dus verwachten dat ook wij bij dat gesprek zouden worden uitgeno digd. Het gaat tenslotte om ónze medewerkers", zegt mevrouw Hul scher. Haar verbazing werd nog groter toen bleek dat ook de inhoudelijk werkgever van de beroepskrach ten, de begeleidingscommissie van de buurthuizen, niet Voor het ge sprek was uitgenodigd. Deze com missie had vorige week per brief geprotesteerd tegen het overheve len van de beroepskrachten van stichting De Lindehoeve naar een nieuwe stichting sociaal-cultureel werk. Die stichting hangt nog te veel in de lucht en de juridische consequenties zijn niet te overzien, aldus de brief. Een gesprek leek dus wel op zijn plaats. Toen Hulscher haar ongenoegen liet blijken over de selectieve uit nodigingen, kreeg ze te horen dat ze wel mocht blijven zitten. Maar toen hoefde het al niet meer. 'Het gaat hier zó gemakkelijk, dat houd je niet voor mogelijk. En de raad wordt ondertussen een oor aange naaid. Officieel wordt voorgesteld om de subsidie aan de stichting stop te zetten, in feite moet het sa laris van de beroepskracht nog ze ker vier maanden doorbetaald en zit men daarna met wachtgelden". Slapen In het aangepaste raadsvoorstel becijferen B en W dat de gemeente 83.000 kwijt zal zijn aan wachtgel den en willen ze hiervoor het fonds wachtgelden sociaal-cultureel werk aanspreken. De totale wacht geldverplichtingen vallen welis waar wat hoger uit (198.000 gul den), maar de dagelijks bestuur ders rekenen erop dat ze hiervan 115.000 gulden kunnen aftrekken via de werkloosheidsuitkeringen. "Zeker dit jaar wordt er hierdoor weinig bezuinigd", stelt Hulscher. "En dat zou een gemeenteraad die alleen maar lijkt te willen bezuini gen, toch ook aan het denken moe ten zetten". Persoonlijk heeft ze de hoop opgegeven. Ze veerde zelfs niet meer op toen advocaat en be drijfsvereniging verzekerden dat de stichting een arob-procedure van de gemeente kunnen winnen. "We zouden op die manier mak kelijk kunnen eisen dat de zaak niet binnen vier dagen wordt geli quideerd, maar dat we tot het eind van het jaar door kunnen gaan. Maar dan is het ook definitief afge lopen", stelt ze. "We voelen ons, al les bij elkaar genomen, ontzettend in de steek gelaten en zeer onfat soenlijk behandeld. En de raadsle den? Die slapen, op een paar uit zonderingen na". Ze heeft dan ook weinig hoop ^dat de laatste wanhoopsdaad, een brief aan raad en B en W, iets opleveren. Via deze brief laat hel bestuur weten zeer teleurgesteld te zijn over het raadsvoorstel en d manier waarop dat tot stand is g< komen. Tegen alle toezeggingen i zijn "de activiteiten namelijk niel geëvalueerd, is er geen overleg ge weest over de conclusies van gestelde werkgroep en kregen be stuursleden geen kans om de erva ringen van het laatste half jaar, de financiële situatie en de beleids voornemens naast de conclusies van de werkgroep te leggen. Zo ziet de stichting dat althans. 'Door de gang van zaken wordt de stichting voor allerlei ongewen ste situaties gesteld en voorziet z een leegte op het gebied van h< jongerenwerk. Ze staan zeker ee jaar in de kou', aldus de brief. B en W mogen dan vorige week I een projectgroep hebben opge richt, voordat deze werkelijk iets I van de grond krijgt, zijn er flink! wat maanden verstreken. Hul-, scher: "De leden moeten notabene nog gekozen worden. Ook wij zijn gevraagd, gisteravond door Marse lis". Het antwoord was nee. De; stichting is moegestreden, leden' voelen zich oud en hebben namen gegeven van wat oudere jongeren uit De Lindehoeve: "De hoop is nu op de jongeren zélf gericht. Zij moeten het doen". Wethouder Marselis was nieti voor commentaar bereikbaar. ■I Elk stukje Nederland heeft z'n eigen nieuws en z'n eigen krant. Zes dagen per week maken wij die krant. Iedere dag anders en steeds weer even compleet en actueel. Met internationaal, nationaal, regionaal èn plaatselijk nieuws. Zo blijf je als lezer op de hoogte van wat er zich afspeelt in de wereld. Van ver van je bed tot dicht bij huis. Of eigenlijk is het precies andersom. Want wij bekijken het nieuws namelijk zoals u dat doet. Van hier tot ver achter de horizon. Politiek, economie, sport, wetenschap, cultuur, feiten, meningen en achtergronden: wij brengen het nieuws vanuit ons eigen perspectief. Redenen genoeg om een abonnement te nemen, •dachten we zo.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14