TAD LEIDEN 'Ton investeren in verbeteren gezondheidszorg voor vrouwen Tachtig verenigingen op vierde Leidse Uitmarkt LEIDSCH DAGBLAD Verzet winkeliers tegen weghalen plantenbakken Jongen (17) dodelijk verongelukt op Rijndijk Bewoners Langebrug zijn discotheek beu Geslaagd s WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 - Gemeente bereid geld op tafel te leggen i- ,EIDEN - De gemeente Lei- ■- en wil de komende jaren een - )n investeren om de gezond- eidszorg voor vrouwen te ver eteren. Een van de plannen, erwoord in de nota 'vrouw, ezondheid en zorg', is om een rouwengezondheidscentrum p te richten. Het vrouwengezondheidscen- krijgt geen apart gebouw, wel wordt het ondergebracht op een herkenbare plaats, bijvoorbeeld in het Rutgerhuis. Erg belangrijk is dat de drempel tot zo'n voorzie ning laag is", meent wethouder Van Dongen, die emancipatieza ken in haar portefeuille heeft. Het vrouwengezondheidscen trum moet onder meer dienst gaan doen als documentatiecentrum, waar voorlichting wordt gegeven op het gebied van de gezondheids zorg. Een voorlichtingsfunctiona- ,EIDEN - De winkeliers van de laarlemmerstraat verzetten zich sgen het weghalen van de plan- enbakken. Zij zijn van mening dat Ie bakken in belangrijke mate de Bromfietser gewond na botsing met auto L.EIDEN - Een 17-jarige bromfiet- ier uit Hazerswoude liep gister- niddag een lichte hersenschud- ling op bij een aanrijding met een luto op het Stationsplein. De jon den kwam van de Rijnsburgerweg naar reed aan de verkeerde kant ran de weg. Bij het kruispunt ge- comen, negeerde hij het rode voet gangerslicht. De auto die hem aan- eed kwam uit de richting van het belastingkantoor, de bestuurder 'an de auto was niet bedacht op ferkeer dat van links kwam. Nadat Dleek dat zowel de bromfiets als de luto geen schade hadden opgelo ken, vervolgde de chauffeur van de luto zijn weg. Het personeel van de nmiddels gewaarschuwde ambu- ance achtte het verstandig de Dromfietser voor onderzoek naar aet ziekenhuis te brengen. In het Diaconessenhuis werd geconsta- ;eerd dat de jongeman een lichte lersenschuding had opgelopen. sfeer bepalen in de winkelstraat, met name na sluitingstijd. B en W willen de bakken weghalen in het kader van de bezuinigingen, tenzij de winkeliers bereid zijn het on derhoud voor eigen rekening ne men. In dat geval zouden de bak ken ongemoeid worden gelaten. De winkeliers bestempelen dit voorstel in een brief aan gemeente raad en B en W als chantage. Er wordt in de brief betoogd dat de maatregel haaks staat op het beleid van de gemeente om de Haarlem merstraat ook na sluitingstijd aan trekkelijk te houden. Het verwijde ren van de bakken zal volgens de winkeliers zeker leiden tot verster king van het imago van de Haar lemmerstraat als 'grimmige omge ving'. De ondernemers wijzen in de brief bovendien op het feit dat bij het afsluiten van de Breestraat on langs nieuwe bakken zijn ge plaatst. Men verdenkt de gemeente zodoende ervan om met twee ma ten te meten. Het argument dat winkelend publiek de bakken ver vuilen met bijvoorbeeld zakjes fri tes, doen de winkeliers af met de constatering dat er handschoenen en gereepschap bestaan om dat op te ruimen. De Ondernemersvereni ging Promotion Haarlemmerstraat en Omgeving is van mening dat de kosten voor onderhoud veel lager kunnen worden gehouden dan de 25.000 gulden die de gemeente nu jaarlijks voor de bakken in de Haarlemmerstraat kwijt is. ris krijgt de taak om cursussen op te zetten om hulpverleners beter op hun taak in de vrouwengezond heidszorg voor te bereiden. Tevens zouden in het gezond heidscentrum vrouwelijke huisartsen spreekuur kunnen hou den. In de nota wordt er ook voor gepleit om meer vrouwelijke huisartsen binnen de gemeente grenzen te krijgen. "Een vrouwelij ke huisarts dient binnen het geo grafisch bereik van alle Leidse vrouwen te zijn", aldus de nota. Het college van B en W wil te vens bekijken of het mogelijk is een vetrouwensarts voor vrouwen aan te stellen. Deze arts zou een taak moeten krijgen in gevallen van incest, verkrachting en mis handeling. "Duidelijk is dat hier de vertrouwensrelatie van de vrouw met haar eigen huisarts niet vol doet, omdat deze arts ook gezin sarts is terwijl de klacht juist een van de gezinsleden betreft", stelt de nota. De gemeente wil nu eerst een werkgroep in het leven roepen om te bekijken welke voorwaarden de aanstelling van een vertrouwen sarts een succesvolle onderneming maken. Een deel van de 100.000 gulden wordt gebruikt voor uitbreiding van de aanstelling van een speciale verpleegkundige ten behoeve van voorlichting aan buitenlandse vrouwen en consultatie en advies aan Leidse hulpverleners. Het geld dat voor deze maatrege len wordt gebruikt (voor de ver trouwensarts is nog geen geld be schikbaar) komt vrij als gevolg van de nog te vormen basisgezond heidsdienst in de Leidse regio. Het rijk neemt een aantal zaken voor zijn rekening die nu nog door de gemeente worden betaald. Wet houder Kuijers (gezondheidszorg) denkt overigens pas over een jaar over de drie ton, die de maatregel de gemeente oplevert te kunnen beschikken. De resterende twee ton wil Kuijers voor de helft ge bruiken voor de aanstelling van een gereatrisch arts. De andere helft valt ten prooi aan de bezuini- ginsoperatie. De nota 'vrouw, gezondheids en zorg' wordt de komende maanden in de betrokken raadscommisies en de gemeenteraad besproken. LEIDEN - Op de hoek HogewoerdJSint JorissteeglLevendaal verrijst momenteel een complex woningen met bedrijfsruimten dat, hoewel de bouw nog maar net op gang is gekomen, hier en daar reeds respectabele afmetin gen heeft aangenomen. Het betreft het gebied waar vroeger de Barbaraschool, het klooster Cunera en de Camera-bioscoop hebben gestaan. De gemeente Leiden had voor de bebouwing van dit gebied een competitie onder architecten georgani seerd. Het plan dat nu wordt uitgevoerd omvat de bouw van 93 woningen waarvan er 37 bestemd zijn voor jongeren en de overige 56 voor ouderen. De begane grond is bestemd voor winkels en kantoren. De hoek HogewoerdJSint Jorissteeg (zie foto) krijgt gedeeltelijk een rondlopende glazen gevel met daarachter ruimte voor een café en/of restaurant met terras. Dit bouwblok, waarvan de contouren al goed zichtbaar zijn, wordt in totaal vier verdiepingen hoog. Het tweede bouwblok op de de hoek Sint Jorissteeg/Levendaal wordt vijf verdiepingen hoog en krijgt ook een rondlopende gevel waaronder de centrale entree van de woningen is gesitueerd. Het plan is ontwikkeld door het Rotterdamse architectenbureau Klunder in opdracht van het aannemingsbedrijf Van der Vorm Woningbouw bv Uit Papendrecht. (foto Jan Holvast) LEIDEN - In de Pieterskerk wordt zaterdag 5 september voor de vier de achtereenvolgende keer de Leidse Uitmarkt gehouden. Gedu rende deze dag presenteren onge veer tachtig Leidse verenigingen en instellingen zich met stands aan het publiek. Bovendien geven 40 van deze organisaties voorstellin gen op vijf verschillende podia in de kerk. De Leidse Uitmarkt is uitge groeid tot een druk bezocht festijn. Vorig jaar bezochten ongeveer 18.000 mensen dit evenement. Dit jaar worden og meer bezoekers verwacht. De Uitmarkt wordt op 5 september om 10.00 uur geopend door Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouwburg. De markt duurt vervolgens tot 24.00 uur, rnet een onderbreking van 18.00 tot 20.00 uur. Overdag kunnen bezoekers de verschillende stands bewonderen van de aanwezige verenigingen en organisaties. Veel van de aanwezi ge instellingen hebben ook al in voorgaande jaren acte de présence gegeven. De verenigingen die dit jaar voor het eerst met een stand op de markt staan zijn onder meer de Smalfilmliga, de Rijnlandse Mo lenstichting en de Vereniging Vrienden van Oxford. Het publiek kan, behalve het be zoeken van de stands, ook genieten van de optredens die voortdurend worden gehouden op de afzonder lijke podia. Zo zijn er uitvoeringen van onder meer balletgroepen, jazzgezelschappen, dansgroepen, popbandjes, theatergroepen, koren en fanfares. De Uitmarkt schenkt voorname lijk aandacht aan amateuristische kunstbeoefening. Toch zullen er tijdens het avondprogramma ook enige professionele artiesten optre den: onder anderen Hans Dulfer en zijn band Reflud, en Rosa King en The Upside Down Band. 's Avonds worden tevens optredens verzorgd door de Big Band van de Streek- muziekschool en de Leidse Ballet school. Gedurende de avond staan er overigens geen stands in de Pie terskerk. De verschillende evene menten zijn zoveel mogelijk gratis. Speciaal voor de kinderen zijn er overdag optredens van een kinder en poppentheater, een circus en van acrobaten. Tevens is er een speciale hoek ingeruimd waar kin deren met lego kunnen spelen. Daaraan is een wedstrijd verbon den, waarbij kinderen hun werk stukken door een deskundige jury kunnen laten beoordelen. Volgens J. Hooghuis van de or ganiserende Werkgroep Leidse Uitmarkt, is de belangstelling van zowel publiek als verenigingen voor het evenement nog steeds groeiende. Langzamerhand is dan ook de maximale capaciteit in de kerk bereikt, aldus Hooghuis. Volgend jaar, als de Uitmarkt voor de vijfde keer wordt gehou den, wil de werkgroep extra stevig uitpakken. Gedacht wordt aan een grote voorstelling waarbij leden van alle aan de markt deelnemen de verenigingen meedoen. Aan de produktie, een voorstelling met een beetje middeleeuws karakter, nemen waarschijnlijk zo'n 200 mensen deel. Bij de organisatie er van is nog eens een veelvoud daar van betrokken; naar verwachting 800 tot 1000 mensen. De werkgroep gaat ervan uit dat ook volgend jaar de markt nog steeds Uitmarkt kan heten. Het Amsterdamse Uitburo is een recht zaak tegen de Leidse organisatie omdat het vindt dat het de rechten heeft op de naam 'Uitmarkt'. In eerste instantie heeft de Amster damse organisatie de zaak verlo ren. Het bureau is nu in beroep ge gaan. Deze zaak wordt naar ver wachting begin volgend jaar be handeld. De uitspraak volgt dan rond april 1988. Gezien de eerste uitspraak denkt de werkgroep dat ook het beroep voor haar gunstig zal verlopen. Openluchtthëater Volgens John Marks moet de ge meente Leiden nu eens een be slissing nemen over het Leidse Houttheater dat sinds de oprich ting in 1952 vele ups en downs heeft gekend en zich gedurende meer dan dertig jaar in een wis selende belangstelling heeft mo gen verheugen van gemeente raad en B en W. Echte daden zijn er volgens Marks, die als mede organisator van kindervoorstel lingen nauw betrokken is bij het wel en wee van het theatertje, nooit uit voort gekomen. Zelfs nu nog is niet echt duidelijk wat er met het openluchttheatertje gaat gebeuren. Op de restanten (de coulissen, vijver en helling) kunnen nog wel voorstellingen worden gehouden, maar de si tuatie is verre van ideaal. Er ontbreken nogal wat voor zieningen en dan gaat het met name fatsoenlijke zitplaatsen. Nu moeten bezoekers vuilnis zakken naar de voorstelling mee nemen tegen vochtigheid en kou. Tot het begin jaren zeventig was het theater omheind, maar ook dat hek is verdwenen. Om nog maar te zwijgen over kleed ruimten en elektrische voorzie ningen ten behoeve van avond voorstellingen. Dat laatste is vooral nu actueel in verband met de 'sociale onveiligheid' van het theater. Dat wil zeggen dat de be reikbaarheid matig en onveilig is, zodat mensen het onprettig vinden daar 's avonds te komen. Vanuit de Raadsherenbuurt wordt al een aantal jaren gepro beerd het theater nieuw leven in te blazen. Elk jaar organiseert een werkgroep uit de buurt voor stellingen voor kinderen. Er is echter een algemeen gevoelen bij die werkgroep dat er met het theater veel meer gedaan kan en moet worden. Dus werd door de zelfde werkgroep een avond voorstelling voor volwassenen op 21 juni in elkaar gezet. Dat had op de langste dag van het jaar een succes kunnen worden, ware het niet dat het weer deze zomer een tikkeltje tegenzat. De voorstelling viel, zoals dat cliché matig wordt gezegd, in het water. Aanstaande zondag om 19.30 uur staat een voorstelling gepland van de theatergroep Flup Ju Bedrijf. Het stuk draagt de naam Metamorfose. Openluchttheater (2) John Marks is als lid van die werkgroep voor de aardigheid eens in de archieven gedoken. Het idee van een openluchtthea ter werd volgens hem gelanceerd door K O die in het recreatie plan Kikkerpolder hiervoor wel ruimte zag. "K O zei toen dat het amateur- en beroepstoneel het toejuichen om in de zomer maanden de Leidse burgers op cultureel gebied iets te presente ren. De Burcht deed daarvoor als zodanig dienst, maar voldeed niet bijzonder. Een theater in bosrijke omgeving zou veel beter zijn. Ze dachten er toen zelfs over om er conferenties en verga deringen te houden", vertelt Marks. De voetbalvelden (die van UVS en Lugdunum) die toen te vens in het plan waren opgeno men zijn er wel gekomen. Met het theater hebben ze ook wel een begin gemaakt, maar echt doorgezet is het niet. Volgens Marks wordt al vanaf het begin gediscussieerd en die discussie duurt nu al 30 jaar. Wat wil de gemeente nu precies met het theater, zo vragen Marks en zijn Leden van de werkgroep Leidse Houttheater John Marks (links) en Els Holthuis zitten op de restanten van het openluchttheater. Op de achtergrond bosjes die de afscheiding vormen. (foto Henk Bouwman) medestanders Els Holthuis, Ge rard Schelvis, Rob Grotenhuis en Geertrui Marks zich af. In 1952 was de gemeente aan vankelijk wat bang voor lawaai van de voetbalvelden en het ver keer. Het verzoek van K O werd dan ook afgewezen, maar, zo schreven B en W toen, heeft de volle aandacht en zal te zijner tijd ernstig in overweging wor den genomen. Drie jaar later werd een exploitatie-opzet ge maakt en daarna begon men met het nodige grondwerk. Vervol gens gebeurde er weer zeven jaar helemaal niets. Pas in 1962 werd door de afdeling onderwijs de volgende stap ondernomen. De afdeling vroeg de gemeente een kostenraming te maken voor een eenvoudig plan. De Leidse Jeugd Actie (LJA) omarmde in dat jaar het initiatief en organi seerde kindervoorstellingen in het kader van de vakantievoor- stellingen. Openluchttheater (3) "Op dat moment waren er nog steeds geen degelijke voorzienin gen aangebracht. Het B en W wisten zich nog steeds geen raad en benoemden maar een com missie. Maar in die tijd zat De Burcht als openluchtattractie weer nadrukkelijk in de lift. Met name het VW wilde daar jaar lijks een cultureel evenement or ganiseren. Het openluchttheater stond zodoende voorlopig weer in de kou", aldus Marks. Pas in 1976 laaide de discussie weer op. De stichting Projekt 1975 deed de suggestie het half- afgemaakte theater alsnog te vol tooien. "De exploitant reageerde daar heel geprikkeld op in een brief aan de gemeenteraad. Vol gens hem had het Leidse Hout- theater afgedaan. Het tegendeel bleek uit het feit dat in de jaren daarna drie Leidse Houtfestivals werden gehouden". Helaas trad daarna weer een grote stilte in tot voor zeven jaar geleden. Dit keer nam de Raadsherenbuurt met de werkgroep Leidse Houttheater het voortouw en houdt het nog steeds vol om elk jaar iets te or ganiseren, waarbij de werkgroep andere jaar niet wordt gesubsi dieerd. In ieder geval vinden John Marks en zijn vier medestanders het hoog tijd dat eens een beslis sing wordt genomen over het voortbestaan van het theater en een einde te maken aan het dra ma waarover Shakespeare een waar koningsdrama zou kunnen schrijven. "Door de onveiligheid van dit plekje denkt de gemeente er ech ter aan om het helemaal weg te halen. Dat kan niet. Na dertig jaar is dit plekje Leidse Hout nog praktisch onontdekt, maar we hebben aangetoond dat dit thea tertje levensvatbaar is. Dan moet er wel wat gebeuren. Nu komen een maal per jaar ongeveer 800 mensen een voorstelling bekij ken in dit, naar onze mening, idyllisch gelegen theater. Als de klankvijver zou worden bijge houden, als er banken zouden worden geplaatst, dan is dit een prachtig theater", zegt Marks in zijn pleidooi. Maar dan moet het wel droog weer zijn. LEIDEN - Een 17-jarige Leidenaar is vanochtend dodelijk verongelukt. De jongen, die op een bromfiets reed, kwam op de Rijndijk in botsing met een vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde om 8.10 uur. De identiteit van het slachtoffer kon niet worden prijsgegeven omdat de familie van ochtend nog niet op de hoogte was gesteld. De vrachtwagen, bestuurd door een 42-jarige man uit Benthuizen, kwam uit de Helena Verburgstraat met de bedoeling de Hoge Rijndijk over te steken naar een bedrijf dat daar gevestigd is. De chauffeur stopte voor het fietspad om een fietser voor te laten gaan en trok toen op. Een moment later hoorde hij een klap. De bromfietser was vermoedelijk met hoge snelheid tegen de zijkant van de vrachtwagen gereden. Niet uitge sloten wordt dat hij vervolgens onder de wagen is gekomen en door een van de achterwielen is geraakt. De jongeman was op slag dood. De juiste toedracht van het ongeluk is echter nog niet bekend. De vrachtwagenchauffeur, die op de kruising voorrang had, verklaarde te genover de politie dat hij de bromfietser niet aan had zien komen. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeluk (tel. 258888). LEIDEN - Bewoners van de Lan gebrug willen dat de aan die straat gevestigde discotheek Banana ver trekt. In een brief aan de gemeen teraad hebben buurtbewoners ge klaagd over overlast die volgens hen wordt veroorzaakt door de dis- Verontrusting over mogelijke komst van LBC LEIDEN Ook de bewoners van de Diamantlaan en omstreken zijn in verzet gekomen tegen de moge lijke vestiging van de Leidse Be- tonmortel Centrale op het Wer- nink-terrein. "Aangezien de spoorlijnen zeer dicht langs onze woningen komen en de afstand tot het Wernink-ter- rein ongeveer 50 meter is, waar door wij nu al geluidsvermeerde ring van bestaande industrie erva ren, zijn wij zeer bezorgd over de plannen de LBC naar dit terrein te verplaatsen", schrijven de bewo ners aan het college van B en W. De bewonerscommisie vindt het niet aanvaardbaar dat er 6,5 mil joen gulden wordt uitgegeven voor de sloop van de 44 woningen aan de Morsweg en er vervolgens geluids- en stofoverlast ontstaat voor 330 woningen. De commissie verzoekt het college van B en W dan ook de LBC van het Wernink-terrein te weren. cotheek. De briefschrijvers zeggen dat de discotheek zich niet aan de officiële sluitingstijd van 02.00 uur houdt en dat zij soms tot 04.30 uur kampen met geluidsoverlast. Bovendien zouden bezoekers die de disco verlaten in de buurt ver nielingen aanrichten door het slo pen van verkeersborden, uit de grond trekken van parkeermeters, over straat smijten van fietsen en het ingooien van ruiten. De brief meldt voorts dat bepaalde buurt bewoners vernielde ruiten zelfs niet meer vergoed krijgen van de verzekering. De buurtbewoners schrijven dat de politie herhaaldelijk is gewaar schuwd, maar dat er niets gebeurt om een einde aan de overlast te maken. De eigenaar doet na 02.00 uur de buitenverlichting uit om de indruk te wekken dat de disco ge sloten is. Zodra de politie verdwe nen is worden echter weer jonge ren binnengelaten. De buurtbewo- ners hopen met de brief te berei ken dat de situatie voor de buurt bewoners wat aangenamer wordt. Geslaagd aan de stichting centrale school Nieuweroord voor diploma A-verpleegkundige: J. Anthonis- sen; G. van Asperen; W. Dorama; G. den Duik; J. van Duijn; K. Groe nendijk; S. Harmsen; H. Hensing; A. Honderdos; J. Hoogerbrugge; G. Koot; L. Labrujère; W. de Mol; H. Oudshoofn; H. Ruegg; L. Schaap; W. Schavemaker; E. War merdam; C. Welling; H. Witteveen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13