iinnnHna^^^M GEPRIJSD - VOORDELIG GEPRIJSD-VOORDELIG Festivals postorderbedrijven blijven gouden bergen beloven Bekroond ontwerp Schoorsteenvegen: pas op voor de beunhaas ïtllsola CONSUMENT- De groenteman 'Orthopedisch bed' mag niet 1 TE GEK TE GEK TE GEK SOLAGER0 CASSETTES NU MET 25 TOT 50% KORTING Runder braadlappen Lamsbout of schijven Kip braadpoten Rundergehakt Gehakt h.o.h. Biefstuk paard Het komt maar zelden voor dat we stilstaan bij wat er op ons bord ligt, of het nu om groente of fruit gaat. Dat is bepaald jam mer, omdat er achter elke hap wel een grappig verhaal of bij zondere traditie schuilt. Zo be schouwen Nederlandse koks in het begin van deze eeuw vruchten meer als genot- dan als voedings middelen. Amerika Overigens geeft onze huidige voedingsleer die koks van toen gelijk: in een maaltijd hebben vruchten de meeste waarde als ze vooraf, rauw worden gegeten - ter inleiding van gekookte ge rechten. Ze bereiden de maag als het ware voor op het verwerken van de rest van het menu. Baby die dagen al heel wat vruchtsoor ten verkrijgbaar: behalve appe len en peren ook bosaardbeitjes, bramen, druiven, perziken, ker sen en pruimen. In de 15e eeuw was fruit weer 'in' en gold het als kostbaar geschenk. Nederland behoorde toen tot de eerste lan den die onbekende en zeldzame gewassen invoerde. Een optimis tische Enkhuizer trachtte ooit zelfs ananas te telen, wat in ons klimaat!) niet lukte. Vruchteters bij uitstek zijn, zo blijkt uit onderzoek, de Amerika nen. Opmerkelijk is het dessert waarbij ze abrikozen met roque fort vullen. Zeker is dat de meeste vruchten rauw uitstekend bij vlees of kaas passen en boven dien gezonder zijn dan jam of ge- In die tijd bestond ook de ge woonte om voor elke pasgeboren baby een eigen vruchtenboom te planten. Zo ontstonden er tuinen met pere-, appel- en walnotebo- men, soms zelfs een verlegen vij geboompje. Overigens waren vruchten niet altijd even geliefd; middeleeu wers beweerden stellig dat 'Deg- hene die ghesont blijven wylt, sal ghemeynlyck niet fruyten ofwer- moesen eten'. Toch waren er in Ook de eerste Hollandse ap peltjes worden weer op de vei ling aangevoerd. De fruittelers zijn druk bezig met het binnen halen van de oogst. (foto gpdi. lei. Ondanks het slechte zomerweer is er nog aardig wat klein- en zachtfruit verkrijgbaar, waar veel mee te doen is. Rode bessen zijn heerlijk met melk of room en basterdsuiker, of in vla. Zelfge maakte bessenjenever is natuur lijk altijd lekkerder dan zomaar gekochte. Met 2/3 deel aalbessen en 1/3 deel bosbessen en een paar geurige frambozen kan een han dige, invriesbare wintervoorrad voor saus, pudding en bavarois gemaakt worden. Engelsen maken van kruisbes sen een frisse saus die ze serveren bij vette gerechten. Markt Door het slechte weer van ,de laatste weken hebben in het bui tenland veel groenten die daar in de vollegrond worden geteeld oogstvertragingen opgelopen. Dit resulteerde in een sterke vraag naar Nederlandse produk- ten. Groenten als komkommers, rode paprika's, kropsla, tomaten, 'radijs en courgettes op het mo ment redelijk duur. Ook voor bloemkool, prei, broccoli en ven kel moet wat meer betaald wor den dan vorig jaar rond deze tijd. Andijvie, spinazie, spitskool en sperziebonen zijn vanwege de geringe aanvoeren door het slech te weer zelfs zeer duur. Pruimen Wat het fruit betreft is er volop keus: het pruimenseizoen is ex plosief van start gegaan met zeer lage prijzen. De eerste appelen en peren van de nieuwe oogst heb ben zich weer aangediend. Ook meloenen, rode bessen en blauwe bessen volop te koop. Nederland begint rijp te worden voor design, een nagenoeg onvertaal baar Engels begrip, waarmee het ontwerpen van gebruiksgoederen wordt aangeduid die zo mooi zijn dat ze eigenlijk eerder in het museum thuishoren dan in het huishouden. De stichting Industrieel Ontwerp Ne derland, deelt onderscheidingen uit aan ontwerpen die de naam design eer aan doen. Een onderscheiding kreeg de serie Logic van Collection Products Europe in Rotterdam. Voor het ontwerp tekende Paulus van 'Leeuwen. De serie is er in zwart en wit. Als prijsindicatie: de 9-delige partyset kost 79,50 gulden, de (kunststof) glazen 29,95 gulden per vier, de sapkan 29,50 gulden en de onderzetters 19,50 gulden per zes. De prijzenfestivals die postorderbedrijven nog steeds volop organiseren, lijken niet te worden gehinderd door afspraken die deze bedrijven eerder dit jaar over misleiding bij dit soort 'sweepstakes'. De eigen regels die de Nederlandse Postorderbond heeft opgesteld, geen einde gemaakt aan de suggestieve reclame op de catalogi die de klanten binnenkrijgen. Reader's Digest meldt sinds de in voering van het reglement nu wel uitdrukkelijk dat de klant 'kans' maakt op een of andere grote prijs in de zogenaamde sweepstakes, maar een aantal andere postorder bedrijven blijft suggereren dat de geadresseerde 'de' prijs heeft ge- De catalogus van Neckermann gels voor het nieuwe seizoen is een goed voorbeeld. De geadresseerde wordt medegedeeld dat hij een au to ter waarde van 94.570 gulden heeft gewonnen. Haalt men de ca talogus uit het doorzichtige plastic en dan wordt pas duidelijk dat er alleen een kans bestaat op de aan geboden auto. Door ervaring wijzer geworden zullen de meeste mensen niet zo gauw meer geloven in dit geluk op het eerste gezicht. Toch wekt de re clamestunt van Neckermann ver bazing, omdat hun juridische me dewerker, mr. Van Nuijs, deel uit maakt van de direct-marketing-ka- mer (voor postorderbedrijven dus) van de Reclame Codecommissie. De codecommissie behandelt klachten over de reclame rond het hele gebeuren. Eerder dit jaar be toogde Van Nuijs wat naar zijn me ning nog schort aan de sweepsta kes of prijzenfestivals en waarom die eerder genoemde regels nood zakelijk zouden zijn. Toch wekt nu zijn eigen bedrijf met deze actie zelf valse verwachtingen, al is het dan ook van korte duur. Van Nuijs Hij vindt zelf dat Nec kermann zich nauwgezet aan de re- houdt. "Wij richten ons niet tot de argeloze lezer, maar tot de doorsnee-consument. Volgens de Reclame Codecommissie is niet uitsluitend de eerste indruk bepa lend voor wat wel en niet mag. In de brief wordt alles meer dan vol doende gerelativeerd. En in de aan hef staat geen leugen, want de mensen die de catalogus ontvingen hebben een prijs gewonnen". Hier uit kan men alleen concluderen dat er niets zal veranderen. A. Weening van de Postorder bond adviseert de mensen die zich storen aan de reclame het bedrijf daarvan in kennis te stellen. Wordt niet na zes weken op de klacht ge reageerd, of is het antwoord onvol doende, dan kan de consument de speciale ombudsman van de bond inschakelen. Voorwaarde is na tuurlijk dat het betrokken bedrijf er lid van is. Ombudsman De ombudsman is prof. mr. W. J Slagter en zijn adres voor dergelij ke zaken de Nederlandse Postor derbond, postbus 11578, 2502 AN Den Haag. De klager moet 25 gul den voor de arbitrage betalen. Krijgt zij of hij op een of meer pun ten gelijk, dan wordt het geld te rugbetaald. Gaat men af op de uit gangspunten van de Reclame Co decommissie, volgens de opmer kingen van mr. Van Nuijs, dan lijkt er weinig kans te bestaan op sue- Mensen die het risico van een beunhaas als schoorsteenveger willen vermijden, kunnen het bes te een bedrijf inschakelen dat lid is van de Algemene Schoorsteenve gers Patroonsbond. Commissaris F. C. Rusconi van de bond reageer de met deze mededeling op krante- berichten over mannen die de hui zen aflopen om schoorstenen schoon te maken. Een vrouw die op een aanbod inging moest 150 gulden betalen voor het vegen plus het aanbrengen van een schoor steenkap, die er nooit is gekomen. Rusconi wees in een brief op zijn organisatie, waarvan de leden niet zulke capriolen mogen uithalen. "Onze leden voeren op een eerlijke manier hun handwerk uit en bij eventuele moeilijkheden proberen wij deze op te lossen en zo moge lijk in de toekomst te voorkomen", meldde hij. Hoewel het lidmaatschap van een bond nog geen waarborg is voor vakmanschap en eerlijkheid, blijkt in dit geval dat niemand zo maar lid kan worden, en blijven. Wanneer iemand zich aanmeldt, dan krijgt hij bezoek van een me dewerker van de ASPB. Die onder zoekt het arbeidsverleden, hoe het werk wordt verricht en vooral ook de opvatting over het werk. Elk lid moet als bedrijf ingeschreven zijn bij de Kamer van Koophandel en verzekerd zijn tegen schade die kan ontstaan tijdens de werkzaam heden. De dekking moet minimaal een miljoen gulden bedragen. Klachten Er is een arbitragecommissie, waar de klant zich kan melden bij klachten die hij niet samen met de schoorsteenveger kan oplossen (secretariaat Graaf Florisstraat 15 1091 TE Amsterdam). De commis sie treedt dan op als scheidsrech ter. Houdt een lid zich niet aan de regels, dan volgt een schorsing van drie maanden. Bij herhaling wordt het bedrijf het lidmaatschap ont nomen. De leden mogen in geen geval persoonlijk hun diensten aan de deur aanbieden. Wel mogen zij in folders reclame maken. Zij mogen het vignet van de ASPB voeren. Bedrijven die geen lid zijn, bij voorbeeld omdat ze dat niet willen, hoeven uiteraard geen slechter werk te leveren dan de aangesloten ondernemers. Een lidmaatschap van de ASPB biedt de consument echter meer zekerheid. Korting Veel schoorsteenvegers, aldus Rusconi, halen net een minimum inkomen; vooral in de kleine ge meenten. De bond adviseert de le den een minimumprijs van 50 tot 55 gulden per schoorsteen te vra gen. Zijn er meer klusjes in de buurt dan acht men een korting wel redelijk. De leden mogen niet buiten een straal van 50 kilometer buiten hun vestiging opereren. De meeste mensen laten hun schoorsteen een keer per jaar schoonmaken, maar zegt Rusconi voor de open haard en de zoge naamde allesbrander is twee keer vegen zeker noodzakelijk. Volgens de Vereniging Eigen Huis, in haar maandblad de Woon- concument van januari van dit jaar, kost een goedkope schoor steenveger 30 gulden. Van te voren de prijs afspreken is geboden, om dat anders dure verrassingen mo gelijk zijn. Volgens Eigen Huis is bij de plaatselijke brandweer na te Zelf Zelf de schoorsteen vegen kan natuurlijk ook. Een schoorsteen- borstel is bij de doe-heLzelf-mark- ten meestal wel verkrijgbaar. De doorsnede van de draadsterren die aan de borstel zitten moet groter zijn dan die van de schoorsteen, bij een vierkant of rechthoekig rookkanaal groter dan de diago naal. Gebruik een touw van nylon dat een aantal meters langer is dan de schoorsteen. Een keer of vier op en neer halen is voldoende. Als je een pond champions moet verwerken is het wel een tijdrovend klusje. Met de champignonsnijder van het Duitse merk Westmark, die we in de Kookwinkel van Arie Brinkman in Den Bosch vonden, gaat dat veel sneller. De heilzame werking van de bed den, die ongeveer 1900 gulden (eenpersoons) en 3800 gulden (tweepersoons) kosten wordt in de aanprijzing te veel in de medische sfeer getrokken. Ook heeft het bedrijf de tekst, tegen de voor schriften in, niet ter goedkeuring voorgelegd aan de Keuringsraad Aanprijzing Medische Aspecten. De Reclame Code Commissie (RCC) heeft een klachten van de Consumentenbond toegewezen te gen het bedrijf OBAS, dat per ad vertentie 'orthopedische bedde- n'aanprees. Deze advertenties zijn verboden. De RCC vindt met de Consumentenbond dat de bewe ring "Rugklachten? Wij hebben nu de oplossing" bezijden de waar heid is. Donderdag en vrijdagvoordeel 3 kilo kuikenbouten is. HU 10,00 1 kilo magere speklappen 6,9e OU 3,90 1 kilo halskarbonaden 8 98 UU 5,90 SLAGERIJ BOLLE Reklame: Boucherie in Hoogvliet supermarkt Levendaal. ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL Haarlemmerstr. 165-Lelden-iel. 140892 GELDIG t/m a.s. ZATERDAG heel kilo heel kilo heel kilo heel kilo heel kilo 500 gr Klamboe/anti-insekten- net. Uw kind of u zelf kunt heerlijk slapen zonder gestoken te worden, Ook ideaal in tent of caravan 8.95 "aTbum voor al uw on vergetelijke vakantieopna men op 46 pagina's. De tus- senbladen zijn van spinne- web- EENMALIG! OP OP! Royale pak-af fietstas met veilige sluiting. Gemaakt van stevig kunstleder en met stabiele bodem 19.95 Nylon rugzakken om het nieuwe schooljaar mee te beginnen. Extra groot model met voorvak en 2 zijvakken 17,56 Voor alle scholieren presenteren wij in onze ge kleurde serie "kartonnerie": Dossiermappen (formaat A4) met elastiek-sluiting. Per set Droogmolen de Luxe. Zeer stabiele konstruktie en traploos instelbaar, 60 meter drooglengte en met bodemanker Lengte staander 1 90 m

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11