TAD LEIDEN Elkaar niets opleggen, maar van elkaar leren In AZL nieuw middel tegen Ziekte van Paget ontdekt Leiden geeft weinig uit aan muziekonderwijs LEIDSCH DAGBLAD AIL F MENSEN WORDEN VRIJ EN OtUj-k't MMWKHEID EN RECHTEN GEBOREN Museum volkenkunde Leiden houdt internationaal congres Popgroepen mogen gebruik maken van studio's Streekmuziekscliool s ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 Leidenaar Will van der Velde (27) is vandaag vertrokken naar Nicaragua. Op uitnodiging van de Haagse Bouwbrigade helpt hij gedurende zes weken mee aan de bouw van een gemeenschapshuis in de plaats Juigalpa gelegen op 140 kilometer afstand van hoofdstad Managua. De Haagse Bouwbrigade onderhoudt een stedenband met Juigalpa. De brigade bestaat uit onder anderen vertegenwoordigers van de gemeente Den Haag en bedrijven en uit particulieren. De bedoeling is vooral instanties in Nederland met instanties in Juigalpa kennis te laten maken en waar mogelijk hulp te verlenen. Zo ligt het in de bedoeling dat het Haagse waterleidingbedrijf contacten gaat onderhouden met eenzelfde bedrijf daar en het steun verleent. Burgemeester en wethouders van Leiden overwegen ook een stedenband op te zetten met een plaats in Nicaragua. De gedachten gaan onder meer uit naar een mogelijke samenwerking met de Haagse Bouwbrigade. Will van der Velde zal verslag uitbrengen van zijn reis naar Nicaragua. Hij neemt niet alleen zelf deel aan een bouwproject, maar gebruikt een aantal weken om meer projecten te bezoeken in het land. Leidenaar Will van der Velde naar Nicaragua LEIDEN - Het land spreekt hem erg aan. Hij leerde het enkele jaren geleden kennen als toerist. Geheel onbevangen nam hij het roerige landje in ogenschouw en sinds die tijd is hij er een beetje verknocht aan geraakt: aan de sfeer, het een voudige van de mensen en van het leven van alledag, de hartelijkheid. Will van der Velde gaat er dan ook graag naar toe om mensen te helpen. Want om mensen gaat het hem. Niet om het uitdragen van politieke ideeën en het opleggen van systemen. Hij vindt dat de westerse wereld haar denkbeelden ook niet moet opdringen aan lan den als Nicaragua. Het land moet zich zijns inziens zelfstandig kun nen ontwikkelen, volgens eigen tradities, ervaring en wijsheden. "De mensen daar hebben daar recht op het leven waarvoor zij zelf kiezen". Die gedachten stemmen geheel overeen met die van de Haagse Bouwbrigade die zich ook niet met de interne politiek wil bemoeien. Het is wat Will van der Velde 'de hulp van mensen aan andere men sen' noemt met in het achterhoofd de gedachte dat mensen van elkaar iets kunnen leren: 'Wij leren van de mensen in Nicaragua en zij leren wat van ons'. Tegen die achter grond spelen ook de contacten zich af die Nederlandse instanties daar aanknopen via de Haagse Bouw brigade. Gemeenschapshuis "In principe zou ik in alle landen menselijke hulp willen bieden, of dat nou Nicaragua, Pakistan of Af ghanistan is. Dat ik nu naar Juigal pa ga, is een gevolg van het feit dat ik door de Haagse Bouwbrigade ben uitgenodigd daar tijdelijk te werken. Bovendien is een zekere voortgang in projecten natuurlijk belangrijk", aldus Van der Velde. Hij is lid van het Nicaragua Plat form Leiden dat bestaat uit de We reldwinkel, Leidse Studente- nekklesia, de Oktoberbeweging, Hervormde Diaconie en het Leidse Nicaragua Komitee. Het platform is een stichting in oprichting. In het najaar houdt het platform een actie om medische apparatuur bij elkaar te brengen voor Nicaragua. Het streven is landelijk 300.000 gul den op te halen. Hij schat dat hij vier tot zes we ken aan het werk zal zijn in het ge meenschapshuis van Juigalpa dat door de Haagse Bouwbrigade is opgezet. De bouw ervan is ver traagd en Will gaat zich bezighou den met de dakafwerking en het voegen van muren. De kosten van vervoer moet hij voorschieten en het is de vraag of hij veel geld zal terugzien. Dat hangt af van de op brengst van verschillende acties als onder meer de verkoop van t- shirts. Will van der Velde bij het kunstwerk dat is aangebracht op ae zijkant spreuk". "Het vliegticket kost natuurlijk aardig wat geld, maar de kosten van het levensonderhoud zijn er zeer laag. Ik word bij een Nicara guaanse familie ondergebracht", aldus Will die zegt 'gelukkig werk loos' te zijn, hetgeen voor hem be tekent dat hij de tijd zinvol en naar eigen tevredenheid weet door te brengen. Na die periode van maximaal zes weken, trekt hij anderhalve maand dwars door het land heen. Met na me om allerlei andere projecten te bekijken, want alleen al in Neder land hebben minstens 15 steden een speciale band met plaatsen in Nicaragua. En daarvan wil hij ver slag doen aan de gemeente Leiden om de bestuurders op de hoogte te stellen van de mogelijkheden en de resultaten van projecten in Nicara gua. In geval de gemeente Leiden aansluiting zou zoeken bij de Haagse Bouwbrigade dan stelt Will zich voor dat Leiden bijvoorbeeld een wijk van Juigalpa voor zijn re kening neemt. "Want in het begin - als allerlei contacten tussen organi saties nog moeten worden opge bouwd - zal het, wellicht ook al om financiële redenen, waarschijnlijk om een kleinschalig project gaan", aldus Will. Bloemschikken In het kader van het 30-jarig bestaan van de turnvereniging Ons Buiten organiseert deze ver eniging op zaterdag 22 augustus het Leids Kampioenschap Bloemschikken voor kinderen in het verenigingsgebouw aan de MarnixstraatlPieter Bothstraai De prijsuitreiking heeft om 13.30 plaats. Groenoord Het nieuwe activiteitenseizoen van buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 wordt aan staande zaterdag 22 augustus feestelijk geopend. Van 11.00 tot 17.00 uur bestaat de mogelijk heid kennis te maken met nieuwe en bestaande activiteiten. De hele dag is er een informatiemarkt muziek, een schaaksimultaan- wedstrijd en zijn er diverse de monstraties. Volkenkunde In het Rijksmusseum voor Vol kenkunde draait zondag 23 au gustus een film over Tibetaanse handelaren. Deze film wordt in geleid door drs. P. Richardus, conservator van het Tibetaans cultuurgebied. Aanvang 15.00 uur. Wellicht ook tegen botontkalking LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gisteren een bezoek gebracht aan mevrouw W. van der Beek-van Marion. Zij vierde haar 100ste verjaardag en dat was voor Leidens eerste burger aanleiding haar persoonlijk de hand te drukken. Mevrouw Van der Beek woont in bejaardenhuis Haagwijk aan de Beethovenlaan. (foto Jan LEIDEN - Onderzoekers van het Academisch Ziekenhuis in Leiden hebben een middel ontwikkeld te gen ziekten die de botstofwisseling en de kalkhuishouding in het li chaam verstoren. Het middel wordt nog dit jaar geregistreerd en op de markt gebracht. Het is in eerste instatie bedoeld voor de behandeling van de ziekte van Paget, een tot nu toe ongenees lijke stoornis waaraan zo'n vier procent van de bevolking lijdt. Het middel, APD (aminobisphospho- nate), lijkt echter ook werkzaak te zijn bij osteoporose, botontkalking die vooral bij oude mensen voor komt. Volgens prof. dr. O. Bijvoet, hoogleraar inwendige geneeskun de in Leiden, is er een goede kans dat APD het lang gezochte middel tegen osteoporose wordt. Osteopo rose is een onderdeel van het ver ouderingsproces. Het kan echter ziekelijke vormen aannemen. Dat komt zeer veel voor en vooral bij Onderzoek onder middelgrote gemeenten wijst uit: LEIDEN - De gemeente Leiden bij gemeenten als Groningen en geeft in vergelijking met tien ande re gemeenten een bijzonder bedrag uit voor het plaatselijk r Arnhem waar de bijdrage bijna 19 gulden bedroeg. Gemiddeld stel den de tien middelgrote gemeen- ziekonderwijs. Alleen het gemeen- ten een bedrag van ruim 14 gulden tebestuur van Dordrecht is nog z niger wat het muziekonderwijs be treft. Dat blijkt uit een overzicht dat is samengesteld door de Vere niging Kunstzinnige Vorming waarbij alle muziekscholen in Ne derland zijn aangesloten. In 1986 besteedde de gemeente Leiden een bedrag van krap negen gulden per inwoner aan de muziek- per inwoner beschikbaar. Ook ten aanzien van subsidies creativiteitscentra blijkt Lei- Kunst heeft de verhoging van de lesgelden deels te maken met de bezuinigingen op de muziekschool die het gemeentebestuur enkele maanden geleden aankondigde. Volgens hem is het aantal leerlin gen dat er de dupe van wordt den allerminst scheutig, zo blijkt terst gering'. De lesgelden zijn vast- uit het onderzoek. In deze sector werd slechts een bedrag van 1,15 gulden per inwoner uitgegeven, het laagste bedrag dat in de tien ge meenten werd genoteerd. De ge middelde bijdrage van de tien werd school. Dat bedrag steekt schril af vastgesteld op ruim 7 gulden. De cijfers zijn volgens de samenstel lers van het overzicht geverifieerd bij alle betrokken gemeentebestu- Als gevolg van een herziening van de lesgelden voor de streekmu- ziekschool doen zich voor sommi ge inkomensgroepen fikse kosten stijgingen voor. Het zwaarst getrof- gesteld door het algemeen bestuur. Inmiddels is er een werkgroep in het leven geroepen die studeert op een nieuwe tarievenstructuur. Overigens liet de gemeenteraad bij de bezuinigingsoperatie weten dat het niet de bedoeling was de tarie ven uitzonderlijk te verhogen. Volgens Kunst is het nog ondui delijk hoe de aangekondigde be zuinigingen in praktijk uitgevoerd moeten worden. Samenwerking met andere culturele organisaties vindt volgens de directeur reeds plaats en leidt niet tot besparingen. "We weten nog steeds niet waar we aan toe zijn", aldus Kunst. zijn de gevolgen vaak ernstig. Door snelle ontkalking van het skelet slinken de botten en worden ze broos, waardoor patiën ten gemakkelijk iets breken. Jaarlijks komen in ons land zo'n tienduizend mensen in het zieken huis die door osteoporose wervels of heupen hebben gebroken. Des kundigen verwachten dat dit aan tal door de vergrijzing in de ko mende jaren snel zal toenemen. In Amerika is de aandoening volgens recente cijfers verantwoordelijk voor bijna anderhalf miljoen bot breuken per jaar. Aan osteoporose is tot nu toe niets te doen: behandeling met hormonen en het veel melk drin ken kunnen het proces hooguit vertragen. De Leidse ontdekking kan dan ook een doorbraak zijn bij de strijd tegen deze ziekte. Bijvoet: „Er zijn zeer sterke aanwijzingen dat APD osteoporose niet alleen kan stoppen, maar dat door de be handeling zelfs nieuw bot kan wor den aangemaakt". De ziekte van Paget, waarvoor het nieuwe medicijn binnen enkele maanden wordt geregistreerd, is een chronische botontsteking ver oorzaakt door een zeer langzaam werkend virus. Niet iedere patiënt heeft het in even ernstige mate, maar de ziekte kan gepaard gaan met veel pijn en uiteindelijk invali de maken. Dat hangt er mede van af in welk gedeelte van het skelet de ziekte zit. Bijvoet: „Deskundi gen nemen aan dat Beethoven, die op latere leeftijd doof werd, de ziekte van Paget aan zijn schedel had. Dat zou zijn doofheid veroor zaakt hebben.". De ziekte van Pa get komt vooral voor bij mensen die ouder zijn dan 40 jaar. APD kan ook bij de behandeling van kankerpatiënten goede dien sten bewijzen, aldus Bijvoet. Het medicijn kan uitzaaiing van kan ker naar de beenderen tegengaan. Het is bovendien effectief bij hy- percalciëmie: een te hoog kalkge- halte in het bloed. Veel kankerpa tiënten hebben last van dit door tu mors veroorzaakte verschijnsel. „Door hypercalciëmie voel je je doodziek. APD kan het bloed in 95 procent van de gevallen binnen een week weer normaal maken", aldus Bijvoet. Van nadelige bijwer kingen door het gebruik van APD is tot nu toe niets gebleken. Door het onderzoek naar APD, waarbij steeds meer afdelingen van het AZL en de Rijksuniversi teit Leiden betrokken raakten, is in Leiden een nieuw instituut on- staan voor het onderzoek naar bot stofwisseling en mineraalhuishou ding. Dit instituut is begin dit jaar officieel opgericht. Kanaalweg tijdelijk afgesloten LEIDEN De Leidse Kanaalweg is in de nacht van maandag 31 au gustus op dinsdag 1 september af gesloten in verband met werk zaamheden aan de spoorwegover gang. De afsluiting begint 's avonds om elf uur en duurt tot ze ven uur 's morgens. Automobilis ten zullen een andere route moeten kiezen, (brom)fietsers kunnen ech ter ook tijdens de werkzaamheden de overgang passeren. LEIDEN - De muziekschool gaat voor jongere leerlingen meer mo gelijkheden scheppen om in l_ I groepsverband muziek te maken. ferTworden de leerlingen (ouder Onderdeel van deze nieuwe werk- dan 18 jaar) met een inkomen van wijze is de oprichting van een afde- rond de 30.000 gulden. Zij worden ling 'lichte muziek' die onderge- geconfronteerd met een verhoging bracht wordt in de voormalige van het lesgeld van maximaal 25 school aan het Pieterskerkhof, procent. Ook de leerlingen onder "Gebleken is dat leerlingen na de 18 jaar uit deze inkomensgroep twee jaar muziekonderwijs de mo- gestalte gekregen in groepslessen de popgroepen en combo's kunnen staat een verhoging te wachten. Die blijft echter beperkt tot c tivatie verliezen. Gebleken is dat ze niet goed door hebben wat ze alle- procent. Daar staat tegenover dat maal met het instrument kunnen het muziekonderwijs voor de laag- doen. Daarom willen we ze sneller ste inkomensgroepen aanzienlijk samen met anderen laten spelen", goedkoper is geworden. zegt directeur Kunst 1 Volgens muziekschool-directeur ziekschool. De waarbij de helft van de tijd besteed wordt aan theorie- en ensembleles- sen en de andere helft instrumen taal wordt doorgebracht. Dit zoge naamde oriënterende muziekon derwijs is bedoeld voor leerlingen van vijf tot acht jaar en wordt gege ven in de dependances in Leiden- Merenwijk, Voorschoten en Wasse naar. Er zijn nog plaatsen vrij. Leerlingen vanaf 13 jaar kunnen in de dependance aan het Pieters kerkhof les krijgen op instrumen ten die in de populaire muziek wor den gebruikt. In het voormalige schoolgebouw zijn drie geluiddich- te studio's ingericht. Ook bestaan- hier terecht. Daarbij staan extra cursussen op het programma waar in de aandacht is gericht op het praktisch werken in de populaire muziek. De oprichting van de afde ling 'lichte muziek' wordt gevierd met een popfeest in De Waag op za terdagavond 29 augustus (21-24 uur) in De Waag waar onder meer de groepen Exotica Tropical en Art Bird Big Band optreden. Het cursusprogramma voor het komende lesjaar is verkrijgbaar bij de muziekschool aan het Rapen burg 22 of kan telefonisch aange vraagd worden (tel. 141041). LEIDEN - Van 31 augustus tot 5 september wordt in Leiden een in ternationaal volkenkundig congres gehouden. Deskundigen van mu sea uit alle werelddelen houden zich er bezig met veranderde visies ten aanzien van cultuur en hoe die zowel in het westen als in de Derde Wereld vertaald moeten worden in museumpresentaties. Dit heeft het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden meege deeld. Het heeft het congres geor ganiseerd ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan in samenwerking met de internationale organisatie van volkenkundige musea (ICME) en het Tropenmuseum in Amster dam. Het congres wordt geopend door minister Bukman van ontwik kelingssamenwerking. Volkenkundige musea worden voortdurend gedwongen hun plaats in de samenleving te bepa len. Dit komt met name door ver anderingen in de betekenis van het begrip cultuur. Doel van het con gres is aanbevelingen te ontwikke len voor de presentatie van de vol kenkundige musea. In dit kader brengen de congresdeelnemers ook bezoeken aan het Tropenmu seum in Amsterdam, het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam en de afdeling Volkenkunde van bet Museon in Den Haag. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Kevin Rik zv. F. P.M. van Eeden en M. Korte, Carolina Maria dv. P.J. Brandsma en C.B.M. Slij- kerman, Edgar zv. E. Smits en D.A. Buis, Cindy Nathalie dv. A. Rietkerk en Y.G. Anker, Sytske dv. R. van der Velde en J.C. Veltman, Boudewijn Charles Ni- colaas zv. J.W.M. Tilman en P.M.C. van Leeuwen, Sarah Simina Rasoelan dv. A.M.I.H. Naipal en S.J. van den Berge, Jimmy zv. S.J. van der Linden en I.J. Koet, Amanda Magdalena Sophia dv. A. Keyzer, Rob zv. W. van Zuilen en S. de Romijn, Rémy zv. N. Boules en M.D. Po lak, Daniël zv. M.J.L.A.J. Schmitz, Naoufal zv. M. Sebbane en B. A<;af, Mike zv. R.A. Maliepaard en B.M.J. Wolters, Irene Marcella dv. A.W.C. Spek en M.I. van der Steen, Priscilla dv. K. Vermeer en S. Hamelinck, Elisabeth Jacqueline dv. M.J. Kleiwegt en J.M. Vernet, STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9