Vredespogingen in Midden-Amerika leveren weinig op Opmerkelijke stilte rond kapersproces Pakistan S o wj et-Unie en Japan ruziën Grootste betoging in Panama sinds maanden Iran: schip VS is op mijn gevaren Massamoord leidt tot discussies Nigeria probeert Libië en Tsjaad te verzoenen ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 ri.d.'in,1!.—ki PAGINA 5 Overleg ministers verloopt teleurstellend MEXICO STAD/SAN JOSE D« bewindslieden waren bij el- (Rtr/AFP) - De eerste bespre- kaar gekomen om te praten over Nicaragua, ^os^RÏcaf Honclums! El Salvador en Guatemala op 7 au- voor Midden-Amerika hebben v-ll weinig opgeleverd. De magere J^tus "öndertèkëndén resultaten die de vijf Midden- koord roept op tot amerikaanse ministers van bui- vuren in de regionale oorlogen, het ten op de onwrikbare standpunten spraak om een verzoeningscom missie te vormen in zijn land. Hon duras kent geen verzetsbeweging en heeft een dergelijke commissie dan ook niet nodig, zo was zijn re denering. Verder wijzen westerse diploma- tenlandse zaken deze week in stopzetten van buitenlandse hulp aan guerrillagroepen en tot demo cratische hervormingen. Er is een aantal slechte voorteke nen voor het Middenamerikaanse die voor- San Salvador bereikten, heb ben de hoop op een snelle be ëindiging van de gewapende conflicten in Centraal-Amerika tredëslnitiatief"Eén getemperd. In de verklaring die de bewindslie- die de ministers van Honduras Nicaragua innamen tijdens de persconferentie na afloop van de bijeenkomst. Op de vraag aan Lo pez Contreras of zijn land van plan is de Contra's van Hondurees grondgebied te verdrijven en hun kampen te ontmantelen gaf de i tekenen is dat de Hondurese minis ter Carlos Lopez Contreras het ken- rQ_. den na hun bijeenkomst aflegden, nelijk niet nodig vond de eerste nister het standaard-antwoord: „Er worden oude standpunten ingeno- dag van de bijeenkomst, in San zijn geen kampen van de Contra's men die eerdere vredespogingen Salvador te verschijnen. De tweede in Honduras". En dat terwijl de ook al deden stuklopen. Van pon- dag gebruikte hij om zijn bezwaren aanwezigheid van duizenden anti- kenbaar te maken tegen de af- Sandinistische guerrillastrijders crete vooruitgang is geen sprake. op Hondurees grondgebied al tallo ze malen door journalisten is vast gesteld. Ook de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Miguel d'Escoto had een afgesleten ant woord paraat toen hem gevraagd of de sandinistische leiders bereid zijn met de Contra's te praten. „Wij PANAMA-STAD (AP) - In Pana- De betoging begon in de buurt hebben altijd met de leider van de ma-Stad heeft de politie met traan- van het financiële centrum van de Panamese hoofdstad. Vanaf de na bij gelegen campus van de univer- jongeren, die betoogden tegen de siteit mengden ook studenten zich BILBAO - Tijdens een nieuw incident in Spaans Baskenland kwam het tot een confrontatie tussen betogers en politie. Deze demonstrant gooide met stenen omdat op het gemeentehuis van de Baskische stad Bilbao de Spaan se en niet de Baskische vlag werd gehesen. «foto anp». Wederzijdse diplomaten uitgewezen door militairen gedomineerde gering. Een aantal demonstranten werd gearresteerd. De demonstratie was een initia- bouwen de ruiten tief van de Nationale Burgerkruis- in het strijdgewoel. De demon stranten staken een auto in brand gooiden van verschillende ge- contra-revolutie willen praten. Pre sident Reagen is hun grote leider en wij zijn bereid met hem te gaan praten", zo zei d'Escoto. Matthias Rust Werknemers tocht, een coalitie van verschillen- kantoorgebouwen deden nabijgelegen het protest mee door met witte sjaals te zwaaien, één van de vaste ui tingsvormen aan het twee maan den oude protest tégen Noriega. Nadat de betoging uiteen was ge dreven, ontstonden in een aantal straten relletjes en werden bran dende barricades opgeworpen. Volgens waarnemers was het de grootste betoging sinds de onvrede over de regering op 10 juli naar bui ten trad. De Panamese televisie meldde dat Noriega had gelast alle arrestanten vrij te laten. ASIEL - Een Amerikaans Indiane- nopperhoofd dat wegens moord op Pritchard had donderdag haar twee agenten van de FBI levens- de oppositiegroepen, die uit zijn op de val van legerleider generaal No riega. Zelfmoordpoging Jeruzalem: <gpd) - Een getui ge décharge in het Demjanjuk- proces heeft gisteren geprobeerd zelfmoord te plegen, nadat zij haar getuigenis had ingetrokken. Vol gens een verpleegster van het Bi- kur Holim ziekenhuis in Jeruzalem zou de getuige, de veertig jarige Anita Pritchard, een grote hoeveel heid pillen hebben doorgeslikt. getuigenis ingetrokken. Zij door de verdediging opgeroepen om te getuigen dat de zogenaamde legitimatiekaart van Demjanjuk vervalsing was. Het bleek ech- MOSKOU (DPA/RTR/AFP) - De Wesduitsers Matthias Rust die op 28 mei met zijn Cessna-vliegtuigje bij het Rode Plein in Moskou land de, zal op 2 september voor het Hooggerechtshof in Moskou moe ten verschijnen. Het zal geen zitting achter geslo ten deuren worden. Rust wordt verdedigd door een ervaren en uit stekend Duits sprekende advocaat uit Moskou, Vsevolod Jakovlev. Hij zal verder worden bijgestaan door een simultaan-vertaler. Ver wacht wordt dat het proces drie tot wordt Joeri Pokrovski, de officiële TOKIO (Rtr) - De betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Japan heb ben de afgelopen dagen, met de wederzijdse uitwijzing van diplo maten, een nieuw dieptepunt be reikt. Beide landen trachten ech ter, aldus waarnemers, de schade zoveel mogelijk te beperken. Zo hebben beide landen vermeden de uitgewezen functionarissen tot 'on gewenst persoon' te verklaren, het meest zwaarwegende taalgebruik in het diplomatieke verkeer. Moskou wees donderdag de Ja panse marine-attaché in Moskou, Nobuhiro Takeshima, uit op be schuldiging van spionage. Ook een Japanse zakenman kreeg opdracht naar huis terug te keren. De betrok kenen kregen op het ministerie van defensie te horen dat zij worden verdacht van spionage in de Zwar te Zee-haven Odessa. Japan wees later een Sowjet-di- plomaat uit. Volgens het ministerie buitenlandse zaken in Tokio vijf dagen gaat duren. De aanklacht handelsvertegenwoordiger, ver is gebaseerd op de wetgeving van dacht van industriële spionage. Hij de twee Sowjet-republieken waar weigerde ook aan een politie-on- de 19-jarige Rust overheen vloog. derzoek mee te werken. Volgens het ministerie houdt de maatregel echter geen verband met de uitwij zingen door Moskou. Eerder dit jaar verlieten vier Sowjet-diploma- ten Japan nadat zij er van werden beschuldigd betrokken te zijn bij een spionagenet dat inlichtingen verzamelde over Amerikaanse mi litaire vliegtuigen. Premier Nakasone zei gisteren in het parlement de incidenten te be treuren. „Deze zaak is een koude douche voor de Sowjet-Japanse betrekkingen. Ik hoop dat dat dit geen nadelige effecten zal hebben op de algehele relaties", aldus Na kasone. De betrekkingen tussen beide landen werden in 1956 genormali seerd, maar Tokio en Moskou blij ven het oneens over het bezit van vier kleine eilanden ten noorden van Japan. De Sowjet-Unie bezette de eilanden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog en Tokio eist nog altijd dat zij worden teruggege ven. Het gevolg van deze zaak is dat Moskou en Tokio nog altijd for meel geen einde hebben gemaakt aan de staat van oorlog tussen de twee naties. De jongste uitwijzingen zijnweer een nieuwe stap in de steeds ver slechterende verhoudingen tussen de twee landen. De Sowjet-Unie beschuldigt Japen al geruime tijd van een campagne tegen de Sow jet-Unie. TEHERAN (RTR/UPI) - De Iraanse parlementsvoorzitter. Ali Akbar Hashemi Rafsanjani. heeft gisteren gezegd dat een Amerikaans oor logsschip onlangs op een mijn is gevaren. Het vaartuig begeleidde Koeweitse tankers. Tijdens de we kelijkse gebedsbijeenkomst ver klaarde Rafsanjani dat de Ameri kanen het incident probeerden te verdoezelen. De Iraanse parle mentsvoorzitter beriep zich op bronnen bij inlichtingendiensten, maar gaf verder geen nadere bij zonderheden. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde desgevraagd mee dat een konvooi van drie tanksche pen door drie Amerikaanse oor logsschepen voor de kust van Koe weit was aangekomen. Volgens het ministerie verliep de reis „rustig en zonder incidenten". Het konvooi, dat afgelopen dinsdag de Golf bin nenvoer, is het derde dat onder es corte van Amerikaanse oorlogs schepen Kuweit bereikte. De Arabische Liga zal morgen op een speciale bijeenkomst over de Golfoorlog er bij Iran met klem op aandringen het conflict in de Golf niet uit te breiden. Bovendien zul len de ministers van buitenlandse zaken de Veiligheidsraad om pas sende maatregelen vragen tegen „het tegendraadse Iran", zo werd gisteren in diplomatieke kringen in Tunis vernomen. Tunesie heeft tot de speciale bijeenkomst opgeroe pen. De Arabische landen willen Iran duidelijk te verstaan geven dat zij niet toe zullen staan dat een Ara bisch land aan de Golf, vooral Ku weit dat tegenwoordig het kwest- baarst lijkt, door de Golfoorlog wordt getroffen. ADVERTENTIE lange gevangenisstraf uitzit, heeft de Sowjet-Unie om politiek asiel gevraagd. De 42-jarige Leonard Peltier beschuldigt de Amerikaan se autoriteiten ervan op 'vervalste ter dat zij geen recht had zichzelf bewijsstukken' vast te zitten. Er is voor te doen als een deskundige op in Amerika volgens Peltier ge het terrein van de psychologie. gerechtigheid voor zijn volk. LONDEN (AP) - Het willekeurige binnen te trekken en geweld waarmee Michael Ryan de- weg mensen ze week 16 mensen van het leven beroofde, heeft in Groot-Brittannië geleid tot een nieuwe discussie over geweld op film en televisie. „Het spoor van dood en verderf dat Ryan achterliet, kan zijn gebaseerd op de bloedige ondernemingen van de filmfiguur Rambo", schreef de Daily Telegraph gisteren. gebouw in brand te steken. Dat al les uit frustratie over een verloren oorlog en het onbegrip van de loka le bevolking. Ryan ging net als Rambo ge kleed en schoot ook zijn eerste slachtoffer dood in een bos. Daar- schoot hij op een benzinestation liep vervolgens zijn woonplaats het wilde Ondanks de opvallende overeen komsten, liet Ryan geen verdere aanwijzingen achter dat hij zich door First Blood had laten inspire ren, of dat hij de film had gezien. „De gruweïdag in Hungerford Hungerford binnen, waar hij zijn leek op het script van de film 'First moeder en 14 andere mensen ver- LAGOS (IPS) - Nigeria is bemid delingspogingen begonnen om een einde te maken aan de Tsjadisch- Libische oorlog. Gisteren sprak de Nigeriaanse minister van buiten landse zaken, Akinyemi met zijn Tsjadische collega, Güarra Lassou en met een speciale Libische ge zant, Tahir El-Bushari. Akinyemi voerde met beiden apart overleg. Na afloop zei de Ni- geriaan dat beide partijen de be sprekingen zouden voortzetten „zo lang als nodig is". Over de bemid delende rol van Lagos, dat zich in het verleden bij conflicten op het continent vaker opwierp als ver zoener, zei Akinyemi: „Nigeria wil geen oorlog aan haar grenzen noch op Afrikaanse bodem". De Tsjadische minister verklaar de dat zijn land bereid is tot dia loog met „redelijke mensen" over een einde van de oorlog. Maar hij voegde eraan toe: „Wij zijn bereid te sterven om ons land te bevrijden van agressie en om haar territoriale soevereiniteit te bewaren". De Libische gezant sprak niet over vrede. De consultaties in La gos waren bedoeld om de banden tussen Nigeria en Libië te verstevi- Dreigementen BEIROET (AP) - De islamitische Jihad heeft gisteren gedreigd har der op te treden tegen twee Ameri kaanse en drie Franse gijzelaars die de pro-Iraanse terreurbewe ging in Libanon vasthoudt. Daar naast deelde de Jihad mee dat een Franse gijzelaar „ernstig ziek" is. In de verklaring, die gisteravond werd gestuurd aan een Westers nieuwsagentschap in West-Bei- roet, wordt Koeweit ervan beschul digd dat 17 moslim-extremisten die daar gevangen zitten „geeste lijk en lichamelijk ernstig worden mishandeld". Deze extremisten zitten vast wegens aanslagen op de Franse en Amerikaanse ambassa des in Koeweit in 1983. Als de be handeling van de 17 geestverwan ten in Koeweit niet beter wordt, "zullen de gijzelaars bij ons ook worden mishandeld en zal geen in formatie meer worden gegeven gen, zei hij gisteren. Maar volgens diplomatieke bronnen in Lagos slaat in e klein Amerikaans stad- moord. Het dodental kwam op 16 i Libië het verzet tegen de je", aldus de krant. In 'First Blood' na het overlijden van de 63-jarige Noord-Tsjaad, die veel doodt de Vietnam-veteraan Ram- Myrtle Gibbs in het ziekenhuis. slachtoffers en geld kost en „toch bo, gekleed in camouflagepak en Haar i bij de schietpartij niette winnen is" omdat Frankrijk, hoofdband, zijn eerste slachtoffers omgekomen toen hij de rolstoel, als voormalig koloniale macht, dat nooit zal toestaan. bos. Dan overvalt hij benzinestation, alvorens de stad linie wilde halen. Maar een columnist in de Daily Telegraph schrijft: „Na Hunger ford is het uitgesproken intellec tuele lafheid om vol te houden dat dergelijke beelden geen effect heb ben op het gedrag". Het dagblad The Independent publiceerde een cartoon waarop een vader met zijn zoontje naar een Rambo-achtige film zitten te kijken. De tekst: „Rustig maar jongen, het is maar televisie". De alom aangevoerde psychiatrische experts spreken van „acute schizofrenie", maar de Guardian schrijft: „Hij moet de films gezien hebben". "Nadat ik aan het Lucas College in Voorschoten mijn HAVO-diploma had behaald, ging ik door in de 2e klas van de Leidse School voor MEAO, toeristische richting. He laas zakte ik op 2 vakken. Die heb ik toen met nog een extra vak overgedaan bij de MEAO-afdeling van "Boerhaave". Een prima moge lijkheid! Want daardoor kon ik er een baan bij nemen. In juni ben ik geslaagd voor het diploma en een certi ficaat. Ik denk er over nog wat langer bij "Boerhaave" te blij ven want ik wil nu Spaans bij het MEAO gaan doen." Mirjam is een van de velen die een studie bij Boerhaave goed weet te combineren met haar baan. Het volledige MEAO-diploma vergt 3 jaar studie; hebt u minder tijd dan kunt u het ook vak-voor-vak doen. De z.g. intensieve opleiding duurt (afhankelijk van uv/ vooropleiding) 1 a 2 jaar. De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Neder lands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen, bel overdag 071-14 00 43 en 's avonds (ma, di, do) van 19.00-21.00 uur 071-15 55 66. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur Noordeinde 1-3 en van 19.00-21.00 uur Kagerstraat 7 (s.g. Louise de Coligny). Wacht niet te lang. Dag- en avondscholengemeen schap Boerhaave, rector: DJ. van Kooten, Noordeinde 1, 2311 CA Leiden, telefoon 071 - 14 00 43. VOLWASSENEN ONDERWIJS RIIKSGESUBSIDIEERDE AVOND-EN DAGOPLEIDINGEN Morgen begint in Pakistan in Isla mabad het proces tegen de man nen die op 5 augustus vorig jaar een Amerikaans vliegtuig kaapten in Karachi, de hoofdstad van Pa kistan. Het was dat jaar de bloedig ste vliegtuigkaping: 13 doden, 135 gewonden, van wie 50 ernstig. Het proces zou antwoord moeten ge ven op de vraag of de doden hele maal voor rekening komen van de kapers of slachtoffer waren van de schietpartij die ontstond toen Pa kistaanse troepen na 16 uur het vliegtuig bestormden. door Anneke van Ammelrooij/ANP Het proces zou nog antwoord kunnen geven op andere vragen die gebleven zijn na afloop van de kaping: wisten de Pakistaanse au toriteiten dat de kaping op komst was? Was de bestorming van het vliegtuig gepland of spontaan? Waarom werd er niet langer onder handeld met de kapers? Wie waren de kapers? De kaping van het Amerikaanse Pan Am vliegtuig, die op die vrij dag omstreeks acht uur plaatselij ke tijd begon, kwam niet helemaal als een verrassing. Volgens Pan Am hing er al dagen een actie in de lucht en waren er op verscheidene vliegvelden in de wereld extra vei ligheidsmaatregelen getroffen. Niettemin wisten vier - als veilig heidsagenten verklede - mannen het vliegtuig binnen te dringen, dat via Frankfurt naar New York zou vliegen. Eén Amerikaan werd daarbij door kogels geraakt en zou later aan zijn verwondingen over lijden. De piloten wisten te ont- ningsleden en 345 passagiers ble ven achter. De kapers stelden twee eisen: dat het vliegtuig naar Cyprus zou vliegen - de gegijzelden zouden dan in Karachi al van boord mogen - en dat Cyprus de daders van een moord op drie Israëliërs zou vrijla ten. Deze waren door een recht bank op Cyprus tot levenslang ver oordeeld. De regering van Cyprus liet meteen weten geen toestem ming te zullen geven voor landing. De Israëlische regering keerde zich onmiddellijk tegen vrijlating van de drie mannen, twee Palestijnen en een Brit. De Amerikaanse rege ring stuurde vier vliegtuigen met speciale kapings-commando's naar Karachi, maar dat werd pas na af loop bekend. De Amerikaanse hulp kwam te laat: de vliegtuigen waren net geland toen Pakistaanse troepen het Pan Am toestel be stormden. Tegenstrijdig De ooggetuigenverklaringen over wie en wat er nu uiteindelijk zorgde voor een tol van zoveel do den en gewonden, waren zeer te genstrijdig. Volgens sommigen be gonnen de kapers een half uur voordat hun al één keer verlengde ultimatum verstreek, opeens op de gegijzelden te schieten. Anderen zeiden dat eerst het licht en de ven tilatie waren uitgevallen en dat de kapers toen concludeerden dat het vliegtuig bestormd zou worden. Ze hadden gedreigd in dat geval alle gegijzelden te doden en zouden dat ook geprobeerd hebben: eerst met granaten en toen die niet ontplof ten, door met automatische gewe ren wild om zich heen te gaan schieten. Andere overlevenden zei den dat de Pakistaanse comman do's pas tien vijftien minuten na was, in actie kwamen. De Pakis taanse luchtmachtofficier die ver antwoordelijk was voor de com mando-actie, zei eerst dat de actie precies gepland was en dat er pas sagiers waren omgekomen toen de commando's schietend de kapers probeerden te overmeesteren. De volgende dag trok hij deze verkla ring in: het schieten van de kapers was het sein voor een spontane be storming geweest. Vlak vóór de be storming zou de kapers nog verze kerd zijn, dat de piloten weer aan vliegtuig kon vertrekken, bestem ming onbekend. Op het moment van de kaping bevond zich de president van Pa kistan, Zia-ul-Haq, op een confe rentie van de beweging van niet- gebonden landen in Harare (Zim babwe), samen met de premier van India, Rajiv Gandhi. Onder de ge wonden en doden waren een groot aantal Indiërs en Gandhi beschul digde de Pakistaanse commando's ervan de zaak verknoeid te heb ben. Pakistaanse militairen waren daar woedend over en riepen dat Gandhi politieke munt uit het leed van de slachtoffers probeerde te slaan. Zia-ul-Haq probeerde de zaak te sqssen door te suggereren dat Gandhi opzettelijk door zijn ambtenaren niet goed was voorge licht over de werkelijke gang van zaken. Hij deed ook onmiddellijk een poging Palestijnse represaille- acties op Pakistaans grondgebied te voorkomen door te verklaren, dat Pakistan de strijd van de PLO ondanks de kaping zou blijven steunen. Bijna vergoeilijkend merkte hij over de kapers op: „Ze zijn jong, tussen de 19 en 25 jaar, maar zeer gemotiveerd en heetge bakerd." Vijfde man De nationaliteit en volledige na men van de kapers zijn nooit ont huld. De dag na de kaping heetten ze Abdullah Khalili, Fahd, Abbas en Mansour. Ruim een maand later arresteerde de Pakistaanse politie op de luchthaven van Islamabad een Arabier, Sulman Taraki. Onbe kend nog is of hij de vijfde man is die op het proces in de beklaagden bank zal staan. Na de kaping zocht de politie een medeplichtige die het busje had gehuurd waarmee de kapers naar het vliegveld gingen. door drie verschillende groeperin gen opgeëist. Gegijzelde passa giers verklaarden later dat de ka pers alleen gezegd hadden te sym pathiseren met de Palestijnse zaak en dat ze geen Palestijnse groepe ring met naam en toenaam hadden genoemd. De kapers zijn beschul digd van moord en zij zullen wel licht voor één van de speciale rechtbanken moeten verschijnen, die president Zia-ul-Haq op 19 juli per decreet instelde. Dit decreet kwam na een maandenlange golf van terroristische aanslagen in Ka rachi en andere steden, waarbij tientallen doden en honderden ge wonden vielen en die de regering noopten een duidelijke daad te stellen om de protesten van de be volking tegen het lakse opspo ringsbeleid van de politie binnen dc perken te houden. De regering blijft volhouden dat het om „bui tenlandse elementen" gaat - daders werden nog nimmer gearresteerd - waar oppositie-aanvoerster Bena zir Bhoetto echter aan heeft toege voegd dat de regering er niets te gen doet om de bevolking in de greep van de angst voor nieuwe aanslagen te houden. Op Pakis taans grondgebied bestrijden ver scheidene vluchtelingengroepen elkaar en er breken ook met de re gelmaat van de klok conflicten uit tussen gesettelde immigranten en autochtonen, die in een stad als Karachi inmiddels een etnische minderheid vormen. Omdat er in Pakistan duizenden vluchtelingen met een al of niet via de politie ge kocht vals legitimatiebewijs rond lopen, moeten alle Pakistanen krachtens het decreet van juli hun oude pasje inleveren en een nieu we aanvragen, een operatie die ja ren kan gaan duren en waarvoor geavanceerde elektronische appa- Pakistan kende al jaren de doodstraf. Met het decreet is deze straf echter verplicht geworden voor terroristen. Het is niet erg waarschijnlijk dat de goodwill die bij de Pakistaanse regering bestaat voor de Palestijnse zaak zover gaat, dat zij indirect de verantwoorde lijkheid voor de doden en gewon den van de kaping op zich neemt, als dat in werkelijkheid al het geval is geweest. De regering, die tot nu toe vooral symbolisch op het terro risme van eigen bodem heeft gere ageerd, heeft de laatste maanden er ook geen blijk van gegeven be nauwd te zijn voor represailles van Palestijnse kant en uit te zijn op een mild vonnis voor de „heetgeba kerde jongeren". Eigenlijk is het al een jaar lang opmerkelijk stil rond het komende proces, in tegenstel ling tot wat er is gebeurd rond pro cessen tegen terroristen die in Eu-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5