'Eis voor aids-test is onzin' 'Vergeet de vloetjes straks niet" Meeste aids-patiënten sterven aan longinfectie Drugsvrije afdeling in de Bijlmerbajes gW 4 Topwijnen uit Australië Indonesisch slachtoffer vrouwenhandel Adek mag nog even in Nederland blijven Unieke aanpak winkeldiefstallen door supermarktconcern ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Gezondheidsraad tegen chirurgen AMC UTRECHT (ANP) - Patiënten mogen onder geen beding een aids-test ondergaan om de angst van chirurgen voor besmetting bij een operatie weg te nemen. Dat zei gister avond voorzitster Borst van de Gezondheidsraad in een reactie op het besluit van chirurgen in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam om uit voorzorg patiënten uit risicogroepen om een dergelijke test te vra gen. Volgens prof. dr. Huisman, secretaris van de aids- commissie van de Gezondheidsraad, is die angst boven dien volledig ongegrond. UTRECHT (ANP) - Infecties aan de luchtwegen vormen in de mees te gevallen de doodsoorzaak van aids-patiënten. Die infectie is meestal dodelijk omdat de patiënt, wiens afweersysteem door het vi rus is vernietigd, vaak al eerder ernstige infecties heeft gehad en daardoor verzwakt is. Internist Danner en enkele ande re artsen van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam mel den dit in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Daarin beschrijven zij het verloop van aids bij de eerste honderd patiënten bij wie in het AMC deze diagnose is gesteld. De eerste keer gebeurde dat in juni 1982, de honderste keer in augustus 1986. Van twee buiten landse patiënten zijn niet alle gege vens bekend omdat ze na het vast stellen van de ziekte naar hun ge boorteland terugkeerden. Alle patiënten waren mannen, van wie er 98 homo- of biseksueel waren. Het betrof 78 Nederlanders. De overige 22 vertegenwoordigden 15 nationaliteiten. De patiënten va rieerden in leeftijd van 23 tot 62 jaar, 80 procent van hen was tussen de 30 en 50. Bij 45 patiënten werd de diagnose gesteld op grond van een bepaalde vorm van longontste king, bij 26 gaf huidkanker de doorslag. Van de eerste honderd patiënten was de helft zes maan den na het stellen van de diagnose overleden en na 15 maanden was het percentage opgelopen tot 90. Het grootste deel van de infecties kon in eerste instantie met succes worden behandeld. Bij 80 procent van de patiënten ontstonden bin nen twee tot vier maanden nieuwe infecties en afwijkingen. Drie kwart kon na de eerste opname weer naar huis, zes (van wie er vier nog leven) zijn helemaal niet opge nomen geweest. Heropname komt vaak voor. Gemiddeld zijn de pa tiënten drie keer opgenomen ge weest, in totaal gemiddeld 68 da gen. De patiënten die zijn overle den verbleven gemiddeld 80 dagen in het ziekenhuis. In mei 1987 wa ren nog 23 van de eerste 100 patiën ten in leven en dertien van hen ver keerden in een redelijke toestand. De eerste complicaties konden bij een grote meerderheid van de patiënten met succes worden be handeld, waarna ze - in goede of re delijke toestand - weer naar huis konden. Veel patiënten ervaren de tijd die hen dan nog rest als zeer belangrijk, aldus Danner. Ze kun nen de diagnose verwerken en meestal verbetert de relatie met De AMC-chirurgen besloten deze week tot de nieuwe procedure uit angst voor aids-besmetting, zo maakte het AMC donderdag be kend. Overigens zullen niet alle chirurgen hun patiënten daadwer kelijk om een test vragen. Weigert de patiënt, dan zal de operatie toch doorgaan. Blijkt de patiënt na een test besmet, dan zal de operatie met de grootste mogelijke voor zichtigheid plaatsvinden, aldus de AMC - woordvoerder. Dat is nu juist waar Huisman over struikelt. "Dat brengt ons in de situatie dat bij een deel van de Gevangenen in Haarlem stellen kort geding uit HAARLEM (GPD) - Het kort ge ding van de gedetineerden van het Huis van Bewaring in Haarlem te gen de staat is voorlopig van de baan. Gisteren zou de zaak over de stof- en geluidsoverlast tijdens de verbouwing dienen, maar op het laatste nippertje bereikten de par tijen een akkoord. Als over twee weken de overlast niet voorbij is, stappen de gedetineerden echter alsnog naar de rechter. Vanaf nu worden werkzaamhe den die veel stof produceren - zo als borën - met water uitgevoerd, waardoor vrijwel geen stof meer vrijkomt, aldus advocaat Heukels van de gedetineerden. De geluidsoverlast zal zoveel mo gelijk worden beperkt door de ge vangenen te laten recreëren op de momenten dat het 'herrie-werk' wordt gedaan. patiënten speciale voorzorgsmaat regelen omtrent de hygiëne wor den getroffen. Bij de anderen ge beurt dat dus kennelijk niet. Die krijgen niet de maximale hygiëni sche zorg en dat is een verkeerd uitgangspunt. Als alle ziekenhui zen de normale hygiënische voor schriften in acht nemen, hoeft nie mand bang te zijn. Ook de chirur gen niet". Mevrouw Borst voegde daar gis teren in het NOS-journaal aan toe dat bij de chirurgen blijkbaar niet het belang van de patiënt, maar de eigen veiligheid voorop staat. Wan neer een patiënt te horen zou krij gen dat hij het virus onder de leden heeft terwijl hij dat nog niet weet en nog geen ziekteverschijnselen vertoont, dan leidt dat volgens haar tot 'een heleboel verdriet en ellende', vooral omdat de medici zo iemand geen genezing in het voor uitzicht kunnen stellen. Ze wilde alleen een uitzondering maken voor mensen die geheel vrijwillig instemmen met een test. Secretaris Huisman wees giste ren op een recent onderzoek onder 270 gezondheidswerkers van het San Francisco General Hospital in Amerika, één van de grootste in aids gespecialiseerde ziekenhuizen ter wereld. "Alle 270 werkten met aids-pa tiënten. Bij aanvang van het onder zoek was niemand van hen besmet. Vijftien maanden later was dat nog steeds niemand, hoewel ze zich in totaal 343 aan een injectienaald hadden geprikt. Daar komt nog bij dat ruim de helft verklaarde de of ficiële voorschriften onvoldoende op te volgen". Er is geen geval be kend van een chirurg die door een operatie met aids - 'een relatief zwak virus' - geïnfecteerd raakte, aldus Huisman. ADVERTENTIE Jacob's Creek dry red 1985 Meest verkochte rode wijn in Australië Het is een elegant mengsel van Shiraz. Cabernet Sauvignon en Malbec per fles 8?® doos a 12 flessen 100.- Cabernet Sauvignon Rouge 1985 Een weelderig zachte en vriendelijke rode wijn, geaksentueerd in het midden van de mond, toegenomen in smaak door de juiste balans van fruit en eikehout. j Chardonnay Blanc 1986 Witte wijn van het meest edele druiveras, waarvan o.a. ook de witte bourgognes worden gemaakt. GRATIS PROEVEN per fles 10** IW ALLE PlttAlEW pef f|es 1095 doos a 12 flessen 125.- doos 12 flessen 125. HENSBROEK - Een frame met daarop gedrapeerd grote lappen gesmolten kunststof was alles wat er overbleef van een 40.000 vierkante meter grote kas van een chrysantenkwekerij in Hensbroek. Een felle uitslaande brand waarvan de oorzaak nog niet bekend is, richtte voor meer dan 10 miljoen gulden schade aan. Behalve de chrysantenkas ging ook de hele voorraad leliebollen voor de komende winter op. Die was opgeslagen in koel ruimten. <foto ANP> proces. Bovendien eist ze schade vergoeding van de verdachten. Nu de strafzaak is uitgesteld, kan het meisje voorlopig in Nederland blij ven. In Indonesië heeft zij geen en kele opvang en bovendien is de schande groot als prostituée te hebben gewerkt. Op 14 september houdt de Twee de Kamer een hoorzitting over een notitie over vrouwenhandel van minister De Koning (sociale za ken). In november moet de Kamer zich over de beleidsvoornemens van de minister uitspreken. Die no titie bevat een aantal uitspraken op basis waarvan Adek de kans heeft in Nederland te kunnen blijven. PvdA, PPR en PSP dienden giste ren schriftelijke vragen in om uit zetting van Adek te voorkomen. Daarin verwijzen zij naar de betref fende notitie en vragen staatssecre taris Korte-Van Hemel alsnog de reeds aangevraagde verblijfsver gunning voor Adek te verlenen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De 19-jarige Adek uit Indonesië kan voorlopig in Nederland blijven. De strafzaak tegen twee mannen en een vrouw die worden verdacht van vrouwenhandel, is gistermid dag door de Amsterdamse recht- Sauvignon Blanc 1986 Ook wel Pouilly Blanc genaamd, een droge frisse witte wijn n bank verdaagd. Voor de vrouwelij ke verdachte bleek tijdens de rechtszitting geen Maleise tolk aanwezig. Het kan nog wel tot no vember duren voor de zaak op nieuw in behandeling wordt geno- Adek kwam april vorig jaar voor een vakantie naar Nederland op uitnodiging van twee verdachten. Al snel werd zij gedwongen als prostituée de kost te verdienen. Ze werd bovendien gedwongen te trouwen met een derde verdachte. Nadat zij zich aan haar handelaren wist te onttrekken, deed zij enkele maanden later aangifte bij de poli tie. Het gevolg was dat zij met on middellijke uitzetting werd be dreigd. Advocate Halimah van Adek toonde zich verheugd. Na het voe-, ren van twee kort gedingen kon zij bewerkstelligen dat Adek in Ne derland mag blijven tot zij heeft kunnen optreden als getuige in het vrienden en familieleden. Hoop Ook hopen veel patiënten, dat ze de komst van werkzame genees middelen nog 'halen'. Die hoop is versterkt sinds het aidsremmende middel AZT op de markt is ge bracht. Dit is het eerste geneesmid del dat bij aids-patiënten een ver mindering van de sterfte, een ver betering van het algemeen welbe vinden en een toeneming van het aantal T-helpercellen (van belang voor de afweer tegen infecties) ver oorzaakt. Althans gedurende het halve jaar ervaring dat er nu mee is opgedaan. De artsen van het AMC zijn het met deze patiënten eens, dat ook bij aids défaitisme niet op zijn plaats is. Zij menen dan ook, dat de verschillende complicaties zo goed mogelijk moeten worden behandeld. Over de verpleegduur zeggen ze, dat het hoge gemiddelde is veroor zaakt door enkele patiënten voor wie opname op zichzelf niet meer nodig was, maar die niet meer naar huis konden vanwege demente ring en onvoldoende thuiszorg. Tot nu toe ontbreekt de mogelijkheid om aids-patiënten in verpleeghui zen op te nemen vrijwel totaal. Als thuiszorg en opvang in ver pleeghuizen beter worden gere geld kunnen de kosten per patiënt wat omlaag. Anderzijds zal de komst van nieuwe geneesmidde len de levensduur verlengen en de behandeling weer duurder maken. Bovendien blijft het probleem snel groeien. De meeste voorspellingen gaan uit van ongeveer 5000 patiën ten tot 1990, van wie 50 procent dan nog in leven zal zijn. "De per sonele, emotionele en financiële belasting zullen enorm groot wor den", aldus Danner. AMSTERDAM (ANP) - De Bijl merbajes krijgt een drugsvrij pavil joen voor verslaafde gevangenen. Zij krijgen regelmatig urineonder- zoek en komen niet met andere ge detineerden in aanraking. Daar door wordt de kans verkleind dat zij met de drugshandel in aanra king komen, zo heeft directrice Van der Sluis gisteren bekend ge maakt. Het ministerie van justitie heeft onlangs toestemming gegeven voor die urine-onderzoeken. Daar naast krijgt Demersluis, zoals de Bijlmerbajes officieel heet, extra personeel voor begeleiding. Deze speciale opvang in 'Paviljoen I' biedt ruimte aan 24 gedetineerden. In dat afkick-paviljoen is al vanaf 1979 opvang van verslaafden mo gelijk. Bij binnenkomst in de ge vangenis mogen gevangenen kie zen of ze in dit paviljoen willen ko- Volgens woordvoerder Genefer van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD), dat de be handeling verzorgt, kiest 25 pro cent van de verslaafde gevangenen bij binnenkomst voor opname in het paviljoen. Zo'n 40 procent van die groep koos daarna voor behan deling in een kliniek om verder van hun verslaving af te komen. "Dat zijn mensen die er serieus van af willen", aldus Genefer. Met de urine-controle en het ge scheiden recreëren wordt het ex periment om verslaafden op te vangen in de gevangenis aanzien lijk uitgebreid. "We zijn in Amster dam al zeven jaar bezig, maar tot 'Geen beleggersstop' HEERLEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft in de eerste helft van dit jaar 207 miljoen gulden aan woning bouwverenigingen geleend. Dat is bijna twee keer zoveel als in heel 1986, toen 106 miljoen werd uitge leend voor de bouw van woningen. Het ABP heeft dit gisteren meege deeld om berichten te ontzenuwen dat institutionele beleggers geen brood meer zien in de volkshuis vesting. Volgens het ABP is er geen spra ke van een koerswijziging. Het pensioenfonds voor de ambtena ren wijst er ook nog op dat het de bouw van 2000 premiehuurwonin gen in voorbereiding heeft. Het ABP is het grootste pensioenfonds in Nederland. nu toe kon je niet spreken van drugsvrije regimes. De gevange nen wisten van elkaar niet of ze wel of niet gebruikten en dat kweekte wantrouwen tegenover elkaar. Daarnaast kwanien zij andere ge vangenen tegen tijdens het werken en het recreëren en konden alsnog in aanraking komen met drugs. Met deze werkwijze is die kans mi nimaal en de urine-controle kan bevestigen dat de gevangene in derdaad drugsvrij is". Volgens justitie-ambtenaar Er- kelens was in 1985 ruim 22 procent van de nieuwe gedetineerden ver slaafd aan heroïne of cocaïne. Hollaar nieuwe hoofdredacteur bij de GPD DEN HAAG (GPD) - Radiodirec teur Paul Hollaar van de NCRV wordt de nieuwe hoofdredacteur/ directeur van de Gemeenschappe lijke Pers Dienst (GPD) in Den Haag. De GPD is een redactioneel samenwerkingsverband van veer tien regionale dagbladen, waaron der deze krant. Hollaar (44) wordt de opvolger van Jan van Beek op, die op 1 december na een dienst verband van 19 jaar vervroegd uit treedt. Hollaar, die al achttien jaar voor de NCRV werkzaam is, heeft een ruime ervaring opgedaan in de re gionale dagbladjournalistiek. Hij begon zijn loopbaan bij dagblad Trouw in Rotterdam en werkte vervolgens voor De Dordtenaar en het Rotterdamsch Nieuwsblad. In 1969 stapte hij over naar de NCRV, waar hij als verslaggever van de ra diorubriek Hier en Nu binnen- en buitenlandse reportages verzorg de. Hij werkte ook enige tijd voor de gelijknamige televisierubriek. De laatste jaren heeft Hollaar zich binnen de omroep toegespitst op het terrein van het manage ment. Hij was hoofd van de afde ling documentaires en godsdiensti ge programma's bij de televisie en werd later directeur radio. In die functie heeft hij zich onder meer sterk gemaakt voor de nieuwe pro gramma-indeling van de vijf Hil- zenders. BEILEN - Het toenemend aantal winkeldiefstallen baart midden standers grote zorgen. Steeds meer winkeliers gaan over tot het plaat sen van de meest moderne beveili gingsapparatuur en richten daar naast een hoopvolle blik op politie en justitie. Maar die staan in de strijd tegen winkeldiefstal vaak machteloos. door Sytske van Aalsum Niet alleen omdat ze te weinig mensen hebben, maar ook omdat het terugdringen van diefstal be gint bij goede preventieve maatre gelen. Maatregelen die diefstal voorkómen. Dat laatste is een zaak voor de winkelier zelf, vinden poli tie en justitie. Het supermarktconcern De Boer voert sinds kort een even opmerke lijk als simpel beleid in de strijd te gen winkeldiefstal. De formule luidt: aandacht voor klanten. Angst en agressie "Iedereen die bij ons binnen komt moet aandacht krijgen. Al is het alleen maar 'goeiemorgen'. Door positieve aandacht te beste den aan onze klanten, halen we hen weg uit de anonimiteit. 'Dat is de eerste stap tegen winkeldiefstal en veel beter dan het invoeren van rugnummers", stelt Jan Blaauw, hoofd opleiding en vorming bij De Boer. Het supermarktconcern omvat 87 De Boer supermarkten, 77 Trek pleisters en 55 Mitra slijterijen, ver- HppIH nvpr hp( hplp lanr) Ton over preventie voor het personeel. De cursus wordt gehouden in een conferentieoord en duurt drie da gen. Aanleiding voor een ander beleid bij De Boer vormden de signalen die zo'n vier jaar geleden binnen kwamen over een toename van het aantal winkeldiefstallen en de daarmee gepaard gaande agressie. Dat sfeeds meer personeelsleden 'met angst in hun botten' achter de kassa of op de groente-afdeling stonden, achtte de directie van De Boer 'minstens zo erg' als het gel delijke verlies bij winkeldiefstal. Blaauw: "Als je voortdurend bang bent zomaar een mes in je rug te krijgen, dan ontlaad je je angsten en frustraties op een gegeven mo ment op één dief. Dat wil zeggen, een jongetje van twaalf, of een vrouw van zestig durf je nog wel aan te pakken. Maar alles wat daar tussenin zit, niet". De leiding van De Boer verdiep te zich vervolgens in het verschijn sel winkeldiefstal. "Nou, dat heb ben we geweten. Ik denk wel eens dat de Nederlandse papierindus trie winkeldieven op pad stuurt, zodat allerlei commissies dikke rapporten kunnen blijven schrij ven over de toename van winkel diefstal", zegt Blaauw geksche rend. Het grootwinkelbedrijf had zelf geen dikke nota's nodig. De be leidswijziging werd neergeschre ven op één A-4-velletje papier, dat is uitgedeeld onder het personeel. Aandacht De directie kwam al gauw tot de conclusie dat het stelen in winkels nipf-allppr» uinrdL.'f'oorigooaori rlnnv breiding van veiligheidsdiensten of strengere straffen. De oplossing werd in een andere richting ge zocht. Blaauw: "Het gaat ons er om het gedrag van mensen, klanten en personeel, als uitgangspunt te ne men voor een betere en effectieve re preventieve werking". Hij licht toe: "We zijn in een ano nieme samenleving terechtgeko men, waarin we niet meer op elkaar letten. Dat uit zich bij winkeldief stal in een merkwaardig proces. We zijn bang, en zeggen niks als we ie mand zien stelen, maar we lopen naar een instantie, die de dief moet pakken. Het doorschuiven van de hete aardappel dus. Terwijl elk in dividueel personeelslid veel meer kan dan hjj of zij soms wel eens denkt. Daarom hebben we een be leid ontwikkeld, waarin er én meer aandacht is voor de klant, én de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de winkel weer is te ruggelegd bij het personeel". Leidraad bij De Boer is, dat het personeel voortaan niet altijd af wacht tot een dief achter de kassa opgepakt kan worden, maar dat een potentiële dief nog in de win kel wordt gecorrigeerd. Hóe dat ge beurt, verschilt volgens Blaauw per situatie, omdat ieder perso neelslid weer op zijn of haar eigen manier reageert. Daarvoor zijn geen richtlijnen te geven. Uitgangspunt is wel, dat de be trapte klant de kans krijgt om zijn gedrag te corrigeren. Blaauw: "Je moet dus niet op een meter afstand blijven staan en zeggen: 'Je legt dat pak koffie nü terug'. Dat werkt niet, want dan fok je de boel alleen is beïnvloed door de opvattingen van drs. Frans Denkers, psycho loog bij de Amsterdamse gemeen tepolitie, en destijds een van de le den van de commissie Roethof, die een rapport opstelde over kleine criminaliteit. Denkers ontwikkel de ook de filosofie achter het nieu we beleid bij De Boer, terwijl Jan Blaauw de praktische uitwerking ervan voor zijn rekening nam. Ongeloof In het najaar van 1986 werden de eerste cursussen gegeven. De deel nemers reageerden in eerste in stantie met ongeloof en wantrou wen op de uiteenzetting van hun cursusleider. Blaauw: "De eerste dag noem ik de dag van de verwar ring. Want de meesten vinden dan nog dat winkeldiefstal een zaak is voor politie en justitie. Tot ik ze laat zien dat het verhaal al begint bij de verkoopster, bij haar houding naar de klant toe". Tijdens de tweede cursusdag wordt er gekeken hoe de theorie kan worden omgezet in praktisch handelen. Blaauw: "En dan blijkt dat mensen ontzettend creatief zijn. Door iemand die je shag ziet stelen, bijvoorbeeld te vragen: 'Mag ik een shagje van je draaien?'. Of tegen zo iemand in het voorbij gaan te zeggen: 'Vergeet de vloei straks niet.' Mensen die op die ma nier worden aangesproken, krijgen meteen een rooie boei". Hij vervolgt: "Kijk, en dat kan al leen maar door mensen onderling met elkaar te confronteren. Tech niek en uniformen bereiken dat nooit. Het is overigens wel bemoe- aangesproken. Daarom werkt deze aanpak ook in pakweg tachtig pro cent van de impulsieve winkeldief stallen. In pure agressieve situaties werkt dit ook niet. Maar ook met die pure agressie blijkt het mee te vallen, wanneer je zelf maar duide lijk bent". Niet iedereen zal de moed heb ben om een klant op die wijze aan te spreken. Blaauw: "Nee, een aan tal mensen durft het gewoon niet. Ook kennen we ook voorbeelden van meisjes en jongens van zestien jaar, die daar geen enkel probleem mee hebben. Maar we gaan niet zo ver, dat wij allerlei voorschriften gaan vastleggen. Iedereen moet nier die bij hem of haar past. En het is ook zeker niet zo dat wij de poli tie uitschakelen. Als iemand het niet aandurft om een klant aan te spreken, dan houdt hij hem ge woon achter de kassa aan". Hij zegt dat er de laatste tijd klan ten hebben bekend, dat ze in het verleden wel gestolen hebben, maar dat ze daarmee opgehouden zijn sinds ze een keer door het per soneel hierop werden 'aangespro ken'. Blaauw: "Niet iedereen doet dat natuurlijk. Maar voor mij is dit wel het bewijs, dat als wij er in sla gen positieve aandacht te besteden aan onze klanten, er minder win keldiefstallen worden gepleegd". ze manier te werk gaat. Blaauw: "Sommige collega's zeggen rond uit dat dit niet kan, maar wij kun nen en willen niet meer terug". Po sitieve reacties kwamen er inmid dels wel van politie en justitie, die overigens nadrukkelijk worden uitgenodigd de cursus bij te wo- Jan Blaauw is er van overtuigd, dat maatregelen als de lik-op-stuk- benadering van het ministerie van justitie geen structurele oplossing bieden in de strijd tegen winkel diefstal. Dat het verschijnsel altijd zal blijven bestaan, staat voor hem ook vast. "Wij hebben destijds ge zegd, wij kunnen winkeldiefstal

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3