Creatieve camping: alternatief voor de zonnige Spaanse costa Stoute droom wordt werkelijkheid 'Hier ten mensen dat er meer is dan Vader Abraham en Rien Poortvliet Graafwerkzaamheden aan Kanaaltunnel begonnen ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 EXTRA PAGINA 31 Terwijl velen hun vakantie doorbrengen op een camping in Frankrijk, aan de kusten van Griekenland of Spanje of gewoon in eigen tuin, groeit de groep van vakantiegangers die op een andere manier de vrije weken wil doorkomen. Neem bijvoorbeeld degenen die het besluit nemen een muziekcursus te gaan volgen op een boerderij, ergens in Nederland. ,,Een verblijf op de creatieve camping is eigenlijk het tegenovergestelde van de luie vakantie aan het Spaanse strand. Je krijgt hier geen krant onder ogen, je wordt helemaal op jezelf teruggeworpen en dat kan louterend werken." „Op creatieve campings zie je geen zeurende kinderen, ze schilde ren de maskers die ze zelf hehhen gemaakt". De stichting Kreatieve Rekreatie in Amsterdam legt zich al jaren toe op het organiseren van vakanties op creatieve campings. In de jaren zes tig gebeurde dat op bescheiden schaal; medewerkers van de stich ting trokken toen langs de Neder landse kampeerterreinen teneinde kampeerders te strikken voor korte toneelcursussen. door Henk Meutgeert Thans beschikt de stichting over vier creatieve campings in Nederland, terwijl sinds kort ook Frankrijk in het program ma is opgenomen. Kunstenaars en stu denten van kunstvakopleidingen bren-, gen daar kunstzinnig ingestelde en zich kunstzinnig voelende vakantiegangers de eerste beginselen bij van de drama turgie en van de schilder- en tekenkunst. Arthur Schmidt, van huis uit muzi kant, is al een jaar of vijftien de directëur van de stichting. In het vakantieseizoen haalt hij met gemak werkweken van tachtig uur. Kilometers vreet Schmidt dezer dagen, zijn auto stuurt hij van kamp naar kamp. Een jachtig bestaan waaraan door de zelden zwijgende auto telefoon zo mogelijk een nóg stressge- voeliger inhoud wordt gegeven. Schmidt wordt er evenwel niet door uit z'n evenwicht gebracht, de directeur laat zich leiden door zijn verzet tegen wat hij noemt de anti-cultuur. „Ik ben hier ingerold en ik vind het ontzettend leuk werk. In deze functie kan ik iets doen met mijn muzikale ach tergrond. De strijd aanbinden met Radio Drie, bijvoorbeeld. Ik vind het vreselijk dat het Nederlandse volk denkt dat de Top 40 muziek is. Dat tachtig procent van het Nederlandse volk ook veronder stelt dat Rien Poortvliet kunst bedrijft, dat John Lanting model staat voor het theater en dat De Telegraaf een krant is. Ik weet dat ik het heel zwart-wit stel, maar het is een gegeven dat een grootv deel van de bevolking muziek associeert met Vader Abraham en Roberto Jacketti en de Scodters. En dan denk ik: er is meer tussen hemel en aarde en dat wil de mensen graag vertellen. Ik probeer de mensen iets bij te brengen met de be doeling dat ze uiteindelijk een keuze kunnen maken. En ik moet zeggen, het lukt. Ik kom nu vaak ex-deelnemers te gen in het margetheater of op tentoon stellingen". Te gek Wanroij, een vlek in de Peel. Het is warm in de grote, uit hout en zeildoek opgetrokken restauranttent. Voor vijf deelnemers aan de performancecursus heeft de hitte geen aanleiding gevormd om het vlinderdasje af te doen. Terwijl andere gasten zich tegoed doen aan de lunch, voeren zij hun ingestudeerde act op. „De zakenlunch" heet het korte spel. Zittend op een tafel peuzelen ze een ba naan stukje voor stukje op, onder het herhalen van zinnen als „de autotele foon doet het niet meer". De overige kampdeelnemers kijken welwillend toe. Het is één van de vele voorstellingen die ze tijdens een week creatieve camping zien. „Gisteravond hebben we de musi cal Cats opgevoerd. We hebben in één dag de decors, kostuums en muziek ge- In Frankrijk is men al begonnen, in Engeland wordt in de herfst begonnen met graafwerkzaamheden. De Kanaaltunnel lijkt er nu toch te komen. Eeuwenlang is aan de tekentafel al gedroomd over een verbinding tussen Frankrijk en Groot-Brittannië. In mei 1993 moeten de eerste treinen rijden. door Ronald Frisart „Niets zal meer zijn zoals vroeger." Dat stond in de trotse advertentie die het Frans-Britse consortium Eu rotunnel plaatste in de Franse pers. Aanleiding daartoe was de definitie ve, plechtige ondertekening van het akkoord over de bouw van een tun nel onder Het Kanaal. Zo'n 240 jaar nadat het eerste plan werd gelan ceerd, worden stoute dromen dan eindelijk werkelijkheid: een vaste verbinding tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. In mei 1993 moeten de eerste treinen op en neer suizen. Een reis van het hartje van Parijs naar het centrum van Londen neemt dan nog maar drie uur in beslag. Die nieuwe treinverbinding gaat het vliegverkeer en de veerboten dus zware concurrentie aandoen. Wie in Parijs op de trein stapt, vervolgens een veerboot pakt en ten slotte nog eens een trein neemt naar Londen is nu nog zes uur on derweg. Bovendien wil het consortium maakt. Dat was echt te gek", geeft een deelneemster te kennen het hier naar haar zin te hebben.. Danny Niederbergen alias Montebas- so. Al meer dan twaalf jaar is hij iedere zomer op de creatieve kampen te vin den. Dit jaar is hij op de groepscamping van Staatsbosbeheer bij Wanroij gesta tioneerd als kok. Als alle anderen die bij de Stichting Kreatieve Recreatie werken -of het nou de tentenbouwer betreft of de aanbieder van programma's- heeft hij een kunstzinnige achtergrond. „Je biedt programma's aan, lesgeven kun je het niet noemen. Elke dag iets nieuws, met een keus uit spel, dans, be weging of expressie, 's Morgens twee uur en 's middags twee uur, want het blijft natuurlijk vakantie. Apart voor ou ders en kinderen. Zaterdag komen de mensen aan, veel alleenstaande ouders met kinderen. Gescheiden ouders of in scheiding liggende ouders en bijstand moeders. De meesten voor één of twee weken, maar sommigen blijven ook lan ger. Veel komen een aantal jaren achter elkaar. De leeftijden verschillen. Hier in De Peel hebben we nu een soort tussen groep, veel ouders met kinderen. De programma's worden de deelnemers niet opgelegd. Hier kun je zelf kiezen, je kunt ook de hele dag in je tent blijven liggen. Er zijn mensen die alleen voor de kinderen komen." Drempelvrees „Door de jaren heen hebben veel men sen de drempelvrees overwonnen en zijn naar onze kampen gekomen", zegt hij ook. „Maar je krijgt toch nooit de groepen (fiie je echt zou willen bereiken. Onze oorspronkelijke doelgroep wil de Nederlandse televisiesterren graag na- Eurotunnel, dat de Kanaaltunnel gaat bouwen en exploiteren, met zijn tarie ven tien procent onder die van de boot gaan zitten. De graafwerkzaamheden voor wat premier Thatcher noemde „het grootste civiel-technische project van Europa" zijn in Frankrijk al een tijdje geleden be gonnen. Bij het plaatsje Sangatte in de buurt van Calais is inmiddels een enorm gat te zien. En komende herfst zetten de graafmachines aan Britse zijde voor het eerst hun stalen tanden in de bodem. Eurotunnel bestaat uit twee maat schappijen: het Franse France-Manche en het Britse Channel Tunnel. Die twee zijn op hun beurt weer samenwer kingsverbanden van grote particuliere bedrijven. De Britse en Franse staat ko men er in principe niet-aan te pas. Dit was 09k de bikkelharde voorwaarde die premier Thatcher stelde voor ze haar goedkeuring aan het tunnelplan hechtte. Het past natuurlijk prachtig in haar politiek van privatisering van staatsbe drijven om het gigantische Kanaalpro ject door het particuliere bedrijfsleven te laten uitvoeren. En de Franse presi dent, Mitterrand, mag dan als socialist meer voelen voor overheidsdeelname, uiteindelijk heeft hij aan Thatchers wens gevolg gegeven. Hij wist namelijk doen. Ze gaan veertien dagen naar de Costa Brava om iets te vertellen te heb ben. Vermoed ik." Op het terrein voor de restauranttent repeteert een groepje deelnemers de 'produktie' die later op de dag wordt op gevoerd. Marie-Josée van Rooy, afgestu deerd aan de Docentenopleiding voor Dramatische Vorming, heeft de leiding. Ze geeft de deelnemers een strak om schreven opdracht: een eetscène op een bepaalde plaats met een uitgesproken gezelschap. Tijdens de bezigheid moet de stemming plots veranderen. De deelnemers, negen vrouwen en één man, gaan met de opdracht aan het werk. Een eindje verderop ligt een groep mensen op de grond. Paarsgewijs, met de voeten tegen elkaar, maken ze fiets- bewegingen. „Ze hebben gisteren een heel intensieve produktie gedaan", zegt Van Rooy. „Daarom doen ze vanochtend een voeten- en benenprogramma. Mas sage zit er ook bij. Dat zullen waarschijn lijk ook nog wel actjes worden." Die middag moet directeur Schmidt helpen met de afwas in de restaurant- tent. Dit jaar is zijn stichting voor het eerst begonnen met deze extra service voor de deelnemers aan de creatieve camping. Schmidt is bij het aannemen van restaurantpersoneel niet altijd even gelukkig te werk gegaan, met het gevolg dat hij nu genoodzaakt is zelf de vaat- kwast te hanteren. De lunch bestond ditmaal uit drie gan gen: soep, diverse soorten brood en be leg, en veel fruit. Overigens kunnen de deelnemers de hele dag in de tent te recht om wat te drinken, iedereen kan zoveel pakken als-ie maar wil. Dat is al lemaal inbegrepen bij de prijs van 250 gulden per persoon per week. Voor de volledigheid: de tarieven van deze crea- maar al te goed dat er anders helemaal geen Kanaaltunnel zou komen. Kosten Het hele project gaat - althans volgens de huidige berekeningen - zo'n 18 a 20 miljard gulden kosten. Om aan dat enor me bedrag te komen, wordt later deze maand een opmerkelijke overeenkomst getekend tussen Eurotunnel en een con sortium van internationale banken. Het gaat om een lening van zo'n 13 miljard gulden, eventueel later uit te breiden tot 17 miljard. Niet alleen de omvang van de lening, ook de looptijd is opmerkelijk: 18 jaar. Normaal is dat 15 jaar. Maar hoeveel kost er ook voor de baat uitgaat, Eurotunnel is vol vertrouwen dat de investeerders kun geld dubbel en dwars zullen terugverdienen. Al in het eerste jaar dat de tunnel wordt gebruikt, rekent men op een rendement van 17 procent. Het aantal passagiers dat men denkt te vervoeren, liegt er dan ook niet om: 30 miljoen in 1993 en zelfs 36 mil joen in 2003. De eerste die een vaste verbinding tus sen Frankrijk en Groot-Brittannië voor zijn geestesoog zag zweven, was de Fransman Nicolas Desmarets. Zijn proefschrift, waarin hij repte over de mogelijkheid een tunnel onder Het Ka- tieve campingvakanties zijn rekbaar. Voor kinderen hoeft minder te worden betaald, terwijl financieel moeilijk zit tende gezinnen in aanmerking komen voor een korting van vijfentwintig gul den per persoon. De stichting, door het ministerie van wvc jaarlijks gesubsidieerd met een be drag van 130.000 gulden, hoopt haar acti viteiten te kunnen verbreden en de fi nanciële basis te kunnen vergroten door het besluit het restaurant in eigen be heer te nemen. „Volgens de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek kam peert zeventien procent van de Neder landse bevolking. De rest bereik je dus niet, tenzij je iets extra's doet. Zoals met dat restaurant, we zien hier nu al men sen rondlopen die van hun leven nog nooit hebben gekampeerd", zegt Schmidt. „Toen we in de jaren zeventig begon nen was het echt een elite die hier kwam. Artsen met hun kinderen, kun stenaars. Op een bepaald moment werd naai door te graven, kreeg in 1750 een prijs van de toenmalige Academie van Amiens. Albert Mathieu-Favier presenteerde in 1802 ook een plan voor een tunnel en het verschilde in principe niet eens zo heel veel van het huidige project. Ook Ma thieu-Favier stelde de bouw van twee tunnelbuizen voor. In de ene buis wilde hij postkoetsen laten rijden, de andere moest doorsijpelend zeewater afvoeren. Verse lucht wilde Mathieu-Favier aan voeren via pijpen die tot boven de zee spiegel zouden moeten reiken. Maar ook dit plan haalde het nooit. Was het geen geldgebrek (waardoor de Britse regering-Wilson in 1975 van het project moest afzien) dan waren er altijd wel andere overwegingen om niet aan een vaste Kanaalverbinding te begin nen. De bezwaren kwamen bijna zonder uitzondering van Britse kant. De ene keer vreesde Londen een Franse invasie, de andere keer een Pruisische. Dan weer was Groot-Brittannië bang voor het overwaaien van typhus van het Europese continent, bij een volgende ge legenheid vreesde Londen dat morele vervuiling zich een weg door de tunnel zou banen. In de vorige eeuw hebben in genieurs eens geprobeerd de Britten voor een tunnelplan te winnen door aan die groep toch groter, kennissen van de eerste groepen kwamen ook. Maar ook daar zat een grens aan. Een paar jaar ge leden vroegen we ons af hoe we een nog ander publiek konden bereiken. Bij de camping die we bij het Randmeer in Fle voland houden, zijn we bijvoorbeeld meer gaan specificeren. Daar geven we echte cursussen". „Vijfendertig procent van de mensen die hier komen, leeft van de bijstand of een minumum-inkomen. Een vrij hoog percentage dus, en de rest zit ook niet echt aan de top. Dus niet het sjieke pu bliek als je naar het inkomen kijkt. Maar wel een elite die bewust leeft, die niet overal achteraan loopt. Wat opleiding betreft zitten ze zeker boven het gemid delde". Een paar weken bivakkeren op een creatieve camping vereist een aparte dis cipline. Het dichtstbijzijnde dorp ligt op een goede dertien kilometer van hier verwijderd. Op deze plaats domineert de stilte, want de radio moet buiten de poort blijven. Als het aan de cursuslei ders ligt, moet de krant ook maar onge- te tonen dat de buis bij een eventuele vijandelijke aanval gemakkelijk onder water kon worden gezet. Milieu Waren dat nu allemaal bekrompen be zwaren uit een ver verleden? Geenszins. Ook Eurotunnel heeft hard moeten vechten om zijn plan er door te krijgen En opnieuw waren de Britten de belang rijkste tegenstribbelaars. Milieugroepen verzetten zich hevig en er waren mensen die vreesden dat de tunnel een doelwit voor terroristen zou kunnen worden. Een gepensioneerde generaal noemde een tunnel „een geschenk van Allah voor terroristen". En een Britse priester bracht zelfs als bezwaar naar voren dat de graafwerkzaamheden in de Zuidengelse krijtkust zijn kerkhof zou den ruïneren. Economische tegenstand was er ook: in de eerste plaats natuurlijk van de maatschappijen wier schepen tussen de Franse en Britse kust pendelen. Zij vre zen dat hun klanten in de toekomst mas saal de trein zullen nemen. Ook vanuit een stad als Dover werden felle protes ten vernomen. Daar vreest men dat de havenactiviteiten na 1993 ineen zullen schrompelen. lezen blijven. En ook wat dat betreft krij gen ze hun zin, want nagenoeg niemand van de gasten zal het in z'n hoofd halen dertien kilometer te gaan rijden om een krantje te kopen. Voorop staat hier dus het creatief bezig zijn zonder enige in vloed van buitenaf. Vraag aan Danny Niederbergen: welke mensen geven zich over aan deze vorm van vakantieplezier, die door menigeen als een schrikbeeld zal worden ervaren? „Het zijn", weet hij uit ervaring, „voor al mensen die in hun dagelijkse leven ook al aan kunst en creativiteit doen. Maar dat beperkt zich dan meestal tot een paar uurtjes per week. Hier kunnen ze zich er volledig op concentreren. Je hoort immers geen radio en je leest ook geen dagblad. We verbieden het natuur lijk niet om een krant te kopen, maar bij na niemand doet hef'. Het verhaal van de kok wordt beves tigd door een deelneemster. Ze is nu voor de derde keer op een creatieve cam ping. En nog altijd zweert ze bij deze op vatting van vakantievieren. „Het blijft trekken. Het bijzondere eraan is het lu dieke. Je doet hier dingen die je zelf nooit bedacht zou hebben, al ben ik ook buiten de vakantie vaak creatief bezig. Wat me heel erg aanspreekt: je komt hier niet de reltrappers tegen die je op andere campings wel ziet. Je ziet ook geen zuiplappen, geen vervelende kinderen, er wordt geen ruzie gemaakt. Dat komt omdat iedereen zo ontzettend in de weer is, we zijn met elkaar bezig". Therapeutisch „Er zijn heel veel zelfstandige vrou wen met kinderen, veel mensen die op één of andere manier actief met zichzelf bezig zijn. Het tegenovergestelde dus van de luie vakantie aan het Spaanse strand. Hoewel ik daarvan ook wel hou. Eerst een week creatieve vakantie om je zinnen te verzetten en dan naar Spanje. Je wordt hier wel op jezelf teruggewor pen. Mensen gaan hier nadenken over hun eigen situatie, over het gezinsleven. Na een week kamp pakken veel deelne mers de moed op om daarin iets te ver anderen. Een beetje therapeutisch zou ik haast zeggen, als je daar gevoelig voor bent. Het gevoel dat je voor jezelf moet opkomen, dat je voor de leeuwen wordt geworpen". Wie beweert dat de stichting mensen bezig houdt, trapt directeur Schmidt op z'n ziel. „Mensen bezighouden, een hate lijke taakomschrijving vind ik dat", zegt Arthur Schmidt. „Er zijn deelnemers die hier alleen voor hun kinderen komen en zelf niet willen meedoen. Maar de prak tijk wijst uit dat negenennegentig pro cent binnen een paar dagen toch aan de programma's meedoet". Rond het middaguur is hij in De Peel aangekomen, een dag eerder legde hij bezoeken af aan de kampen in Drente en het Randmeer. Het woord 'kamp' is door de stichting inmiddels vervangen door 'camping' en ook voor het woord 'crea tief wordt een alternatief gezocht. „Want tegenwoordig wordt zelfs het in vullen van een kruiswoordpuzzel crea tief genoemd", aldus Schmidt. „Zelf zie ik dat anders". Het liefst zou Schmidt de wvc-subsi- die verhoogd zien. Daardoor zou hij, ze ker gedurende de zeven kamp weken, wat minder hard hoeven te werken. Het zoeken naar sponsors is een andere mo gelijkheid die wordt overwogen. „Ik zou best wat minder willen werken, eigen lijk zou ik er iemand bij moeten hebben. Maar ik heb veel steun aan de medewer kers. Allemaal betaalde krachten overi gens." Italiaans Terug naar de keuken, waar kok Dan ny inmiddels is begonnen met het tref fen van de voorbereidingen voor het di ner. De Italiaanse dag is het vandaag. Die wordt zo intens beleefd dat er in de geheel demontabele keuken, die in twee grote kisten kan worden opgeborgen, Italiaanse kreten worden geslaakt. Een bord aan de wand vermeldt dat er onder meer lasagne en een groene sla op het menu staan. Daarnaast hangt een stuk karton waarop „de jongeren" aankondi gen dat zij om twee uur een produktie tonen bij hun tent. De kring van vrouwelijke deelnemers die buiten in de zon zit zal om twee uur in de keuken gaan assisteren. Een dame voelt zich evenwel ontslagen van de keu kencorvee, ze voelt zich daarvoor te moe en wil de tijd die rest tot het diner wordt opgediend verdoen met zalig niets doen. Ook dat is toegestaan. Vrijwel alles mag op deze camping, niets moet. „Vannacht is het erg laat geworden", zegt ze op een verontschuldigende toon. „We zaten bij elkaar, en we begonnen plotseling hevig te filosoferen. Je kent dat wel. Dat is juist zo zalig hier, dat dat gebeurt. Als ik zaterdag thuis kom en ik moet boodschappen doen in de super markt dan denk ik: wat doen alle men sen hier toch raar, wat zijn ze allemaal chagrijnig. Terwijl iedereen hier intens vrolijk is. We lopen allemaal te zingen". Maar het heeft allemaal niet mogen ba ten. Als de voortekenen niet bedriegen, komt er ditmaal echt een tunnel. Veertig meter onder de zeebodem zullen de graafmachines maandelijks 540 meter vorderen, zo hebben de ingenieurs bere kend. Als alle graaf- en bouwwerkzaam heden achter de rug zijn en als ook het traject Parfis-Calais voor de Franse su- pertrein TGV klaar is, zullen er drie tun nelbuizen liggen. De kleinste (in het midden) is bedoeld voor technische voorzieningen, lucht verversing, reparatieploegen en dergelij ke. In de twee buitenste buizen (door snee 7,5 meter) ligt dan het spoor. Daar over gaan niet alleen zeer snelle (gewo ne) passagierstreinen rijden, maar ook treinen met auto's aan boord: dubbel dekkers voor personenwagens, enkeï- deks-exemplaren voor vrachtauto's. Die autotreinen pendelen op en neer tussen de terminal Fréthun (bij Calais) en die bij Folkstone. De passagierstreinen zullen de helft van het vervoer voor hun rekening ne men, de auto-treinen de andere helft. Zo'n autotrein kan net zo veel voertui gen vervoeren als een veerboot. Met één verschil: de trein is vele malen sneller. Voor de autotrein hoeft niet te worden gereserveerd, hij rijdt dag en nacht, 365 dagen per jaar en als het aan Eurotunnel ligt iedere twaalf minuten. Overigens is het met een Kanaaltunnel net als met een beer, wiens huid je beter niet kunt verkopen voor het beest is ge schoten. Immers: ook in 1883 werden de werkzaamheden gestaakt. Destijds wa ren de Franse gravers al 1839 meter on der de zeebodem gevorderd, veel verder dan op dit moment.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31