'Statenbijbel' 350 jaar oud Boek voor kerk, school en huis Dekenaten in en rond Leiden helpen Miva PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 (GPD) - Op 17 september 1637 wordt in Den Haag het in paars fluweel gebonden eerste exemplaar van de Statenbijbel aan de Staten- Generaal der Vereenigde Nederlanden officieel aan geboden. Bijna twintig jaar eerder, in november 1618, had de in Dordrecht verga derende Synode Nationaal het besluit genomen een ge heel nieuwe vertaling van de Bijbel te laten vervaardi gen. In die tijd waren er ver scheidene versies in ge bruik, meestal 'vertalingen van vertalingen', wat be paald niet bevorderlijk was voor de eenheid van de leer. Niemand van de hoofdrolspelers op die bijeenkomst in Den Haag zal hebben vermoed wat voor be langrijke rol die Statenvertaling eeuwenlang zou gaan spelen in het Nederlandse kerkelijke en maat schappelijke leven. Zij had grote invloed op het taalgebruik en heeft daardoor een stempel gedrukt op het culturele patroon van deze lage landen aan de zee. Bovendien heeft zij een bijdrage geleverd in het aan eensmeden van de Zeven Provin ciën tot een staatkundige eenheid. De totstandkoming van de Sta tenbijbel is een sterk voorbeeld van de verstrengeling van kerk en staat zoals die in Nederland na de Reformatie was gegroeid en zoals die tot de Franse tijd heeft voortge duurd. Godsdienst was weliswaar een individuele zaak maar de be moeienis van de regenten met ker kelijke zaken was groot. Als de synode tot het maken van een nieuwe bijbelvertaling besluit doet zij daarom een beroep op de Staten-Generaal voor de volledige bekostiging van het immense werk. De 'Hoogmogenden' wordt' ais een soort van tegenprestatie 'een eeuwige, onsterfelijke lof bij alle nakomelingen' in het vooruit zicht gesteld. Leiden Het duurt tot 1625 voordat de Staten-Generaal het synodale ver zoek inwilligen. Vinden zij een nieuwe vertaling toch niet zo nood zakelijk? Verwachten zij er nieuwe theologische conflicten van? Maakt de onwil van een aantal plaatselijke gemeenten om hun predikant voor langere tijd ten be hoeve van de vertaalarbeid af te staan de staten wat kopschuw? Of is er alleen maar sprake van krapte aan geld, nu de oorlog met Spanje nog steeds niet is geëindigd? Hoe het zij, in 1625 kan metter daad worden begonnen: drie verta- LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Bouman, Sche- veningen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog (Merenwijk) Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burg graven!.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. W. de Leeuw. Dia- konessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethlehem kerk; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; be jaardenhuis Groenhoven 10 mevr. H. Hoogenkamp, A.dam; Merenwijk zie herv. gemeente. Wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dfjkhof (Rijndijk) 10 drs. T. H. v.d. Hoeven. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 dienst des Woords. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Her tog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Bethle- hemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.- Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. v. 't Hof, Diac.huispredikant. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10. Evang. Gemeenschap (Mid- delstegr. 3) 9 evang. L. J. Sussenbach, 10.30 evang. J. Faber. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 speciale dienst over innerlijke genezing, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoete rw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 dr. Zwanenburg, Ede, 7 ds. v. Driel. Ge ref. Kerk 10 en 6.30 ds. Modderaar. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 3.30 In de Grote Kerk in Dor drecht - die juist gisteren na een restauratie van vier jaar officieel door minister Brink man werd heropend - zal op zaterdag 19 september met een 'nationale bijeenkomst' wor den herdacht dat 350 jaar gele den de Statenbijbel van de pers kwam. In deze kerk werd in 1618 het besluit genomen, de Bijbel uit de grondtalen in het Nederlands te laten verta len. In het erecomité voor deze herdenking zitten onder ande ren de voorzitters van de Eer ste en de Tweede Kamer en vertegenwoordigers van de Raad van Kerken en het Ne derlands Bijbelgenootschap. Het Bijbels Museum in Am sterdam (Herengracht 366) is bezig met een uitgebreide ten toonstelling onder de titel 'Al le mensen, wat een boek'. In negen onderdelen wordt de be tekenis van de Statenbijbel belicht in zijn relatie tot de overheid, de kerk, het gezin, de opvoeding, de taal, de scheepvaart, andere landen en de kunst. Exemplaren van de bekendste en interessantste Statenbijbels zijn er te zien. Iers buigen zich over het Oude Tes tament (uit het hebreeuws) en drie over het Nieuwe Testament (uit het Grieks). Thuis hebben zij al heel wat voorwerk verricht. In een huis aan de Papen straat in Leiden ontmoeten zij el kaar nu elke dag. Zij kunnen voor hun werkzaamheden gebruik ma ken van de universiteitsbiblio theek. Over de financiën hoeven zij zich geen zorgen te maken. Hun gewo ne traktement loopt door en daar boven ontvangen zij een jaarwedde van zeshonderd gulden plus drie honderd gulden voor de huishuur, tweehonderd gulden voor de klerk die de teksten kopieert en ten slot te nog een voorschot voor boeken, schrijfbenodigdheden, verwar ming en licht. Een van de voornaamste eisen by het vertalen is, "dat men altijd zorgvuldig bij den oorspronkelij- ken tekst zal blijven, en alle spreekwijzen letterlijk overbren gen, zooveel de duidelijkheid maar eenigszins zal gedogen". De 'vertaalprodukten' worden voorgelegd aan een groep van door de synode benoemde revisoren. Zij krijgen de teksten onder embargo toegezonden (daarbij gaat wel eens iets mis) en bespreken die vervok gens in Leiden. In juli 1633 begin nen zij met de teksten van het Ou de Testament. Het is een zeer ar beidsintensief karwei, dat duurt tot september 1634. In diezelfde maand beginnen andere revisoren met de teksten van het Nieuwe Testament. Zij zijn daarmee in au gustus 1635 gereed. De j ontvangen voor elke gewerkte dag vier gulden, alsmede driehonderd gulden voor het thuis verrichte werk en een vergoeding voor de reis naar en van Leiden. Vertraging Het zetten (en corrigeren) en het drukken van de grote hoeveelhe den tekst is een hoofdstuk apart. Langdurige en moeizame onder handelingen met de drukkers, ge brek aan papier en een tekort aan geschikt lettermateriaal zorgen voor vertraging, zodat pas in juni 1637 het complete werk in druk ge reed is. De geschiedenis vermeldt, dat niet iedereen blij en gelukkig is met de nieuwe vertaling. Volgens sommige kerkbesturen wordt die door de Staten-Generaal opge drongen. Ook zijn er die de in ge bruik zijnde vertaling net zo goed of beter vinden. Zakelijke overwegingen spelen eveneens een rol. Amsterdam ziet zich ernstig in zijn belangen ge schaad nu een Leidse drukkerij voor 15 jaar het alleenrecht heeft gekregen Statenbijbels te druk ken. In Amsterdam worden name lijk grote hoeveelheden bijbels in andere vertaling gedrukt. Als dan verder blijkt dat de Leidse editie te zwaar, wat betreft formaat onhan dig en ook nog erg duur is, geeft de Amsterdamse magistraat de stede lijke drukkers toestemming op een kleiner formaat over te gaan en de kanttekeningen sterk te verkorten. Deze aanvangsperikelen kunnen toch niet verhinderen dat in be trekkelijk korte tijd de Statenver taling een bestseller wordt. Tussen 1637 en 1657 worden enkele hon derdduizenden exemplaren van het boek gedrukt en verkocht. De conclusie is gewettigd dat rond 1660 in zo goed als alle Neder landse huishoudens van reforma torische signatuur een bijbel aan wezig is. Driemaal per dag wordt daarin gelezen, hardop aan tafel, steeds een hoofdstuk, beginnend bij Genesis en eindigend bij de Openbaring van Johannes. Daar mee is de Statenbijbel een kerk-, school- én huisboek geworden. Kracht Door dit dagelijks gebruik in tienduizenden gezinnen heeft de Statenbijbel een enorme vormen de werking gehad, niet alleen voor de gelovigen, maar voor de hele sa menleving waarin de kerk in die Volgend weekeinde, 29 en 30 augustus, houdt de 'Missie Ver-' keersmiddelen Aktie' (Miva) haar jaarlijkse campagne onder het motto 'Overbrug die afstand'. Dan wordt de rooms-katholieken een financiële bijdrage gevraagd voor 'eenvoudige maar sterke' vervoermiddelen die bij het mis sionaire ontwikkelingswerk on misbaar zyn. "Nog te veel van dat werk blijft in de landen van de Derde Wereld gewoon liggen omdat er geen of gebrekkig transport is", zegt directeur E. Blommaert van de Miva. In het vervoerprogramma voor dit jaar vragen 535 missionaris sen en mensen die vanuit de plaatselijke kerken werken om bestelwagens, busjes, auto's, mo toren, fietsen of boten. Het gaat daarbij om hulpprogramma's op velerlei gebied: agrarisch, me disch, pastoraal, bij boeren- en. visserscoöperaties, bij vorming en opleiding en voor kleinschali ge projekten. Een bedrag van f. 6 miljoen is nodig om dit program ma te kunnen uitvoeren. De Miva heeft het dekenaat Al kemade gevraagd, geld bijeen te De gezondheidszorg op het platteland in Tanzania wordt meer en meer overgenomen door eigen mensen. Maar zij moeten dan wel kunnen beschikken over deugdelijke vervoermiddelen. Dit jaar heeft de Miva 6 miljoen nodig om daarvoor te zorgen, in Tanzania en vele andere landen in de Derde Wereld. (toto gpd> brengen voor een magazijn van auto-onderdelen in Tanzania. Die zijn in dat land haast niet te krijgen, net zo min als autoban den. Voor het dekenaat Alphen aan den Rijn is gedacht aan on dersteuning van een botenpro- jekt in Brazilië. Boten zijn daar nodig voor medisch werk. En het dekenaat Bollenstreek kan pater C. Kuipers uit Noordwijkerhout in Kenya helpen, die soms 500 ki lometer moet rijden om mensen te bezoeken en daarvoor acuut een 'nieuwe' tweedehands auto behoeft. Voor drie regionale missiega rages in de Centraal Afrikaanse Republiek is f. 25:000 nodig. Dan kunnen ze'meer doen aan het on derhoud van de transportmidde len van missionarissen, priesters en zusters. De Miva heeft het de kenaat Leiden gevraagd dit pro- jekt te ondersteunen. Het deke naat Vlietstreek gaat een pakket auto-onderdelen voor Angola fi nancieren. Voor katechisten en ontwikkelingswerkers in Tanza nia heeft de Miva een fietsenpro- gramma (200) opgezet. De vrachtkosten zijn begroot op f. 9000. Dat heeft de Miva het deke naat Zoeterwoude toegedacht. Volgende week zaterdag en zondag dus de inzameling voor dit alles in alle rooms-katholieke kerken. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6.30 dr. Meijers, Leiden; Kruiskerk 9.30 ds. Ouwendijk; Opstandingskerk 9.30 ds. v. Achterberg, Leiden, 3 ds. Jonk man. bevestiging ds. H. Ommering, en ds. Ommering, intrede; G. Herderkerk 10 ds. Moll, 7 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.15 en 6.30 ds. Nieuwen- huls; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Ouds- hoomse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. J. Lammers, Scherpenzeel, 6.30 ds. Ouwendijk. Ge ref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, ha, 6.30 ds. Boer, ha; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, ha, 6.30 ds. Wilschut, ha. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. E A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. M. C. Woensdregt. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. R. Reiling, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. van Putten. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. M. A. Kuijt, 6 ds. Wieman, Bode graven. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 mevr. Rog-Pronk, Scheve- ningen. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Verwe- lius, Veenendaal; Salv.kerk 9.30 ds. Ter louw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Terlouw. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 ds. J. Heij, 4.30 leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. Meij, Noordw.hout. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 en 7 nam. ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde, KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Sloof, 6 dr. v.d. Bank, Ede, jeugddienst; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank. 6.30 ds. v. Niel. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwyk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Koster, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Christ; Ich- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Davidse, Ze venhuizen, gez. dienst; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 zie herv. gemeente. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. N. Noorlander. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, is; Maranathakerk (Rijnsoever). 10 ds. De Jong, 5.45 samenzang, 6 ds. Wuister, Schiedam, jeugddienst. Overduin 2.15 ds. A. Baas. 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 9.30 Duitse dienst, 10.30 doven- dienst, hr. B. R. Steenbergen. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nauta, Lei den. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vri.ig. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 hr. H. Peereboom, 7 ds. De Lange. Chr. Geref. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst, wo. 7.30 M. J. van Gelder. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. M. Stam. Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 kand. J. v. Wallinga, Lei derdorp, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Prins, Den Haag. 7 ds. Vlasblom. Boskoop. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. T. J. Hagen, Westendorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. 10 ds. v. Driel, Aarlanderveen. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal. Houten, 7 ds. Mey- nen, Haarlem. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Boog aard, Leiden. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. J. Vermey, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poel polder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, RK kerk aan de Rijndijk (bij de wijk Stevenshof) in Leiden (foto Wim Dijkman) NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Beekhuis, R.dam. Remonstr. Gem. geen dienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 7 drs. C. Wigmans, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, 7 ds. Poort, Oisterwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. D. Brouwer, Kat wijk, 6.30 ds. G. Landman, A.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser, ha. Rk Kerk zat. 7X zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. ha. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 (ha) en 7 ds. Schouten, Kockengen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. Vroegindeweij, Eemnes; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Hemstede, vlootpred., Lei derdorp, 8 nam. Duitse dienst; Sole Mio 9 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golf baan) 10 ds. Gooijer, Putten. Zie ook ge ref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Huis man, H.woude; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Ruitenburg, ha; Stichtingskerk 11 hr. P. C. v.d. Bos. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drs. F. H. Sachs. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. tijd nog domineerde. De Statenver taling heeft niet alleen de bijbel kennis en taalvaardigheid van vele generaties gevoed en gestimu leerd, maar ook de persoonlijke godsdienstige beleving ontwik keld en versterkt. Het gevaar van zo'n algemeen ge bruikt boek is dat het langzamer hand bijna goddelijk gezag kreeg. Toch is geleidelijk, zij het pas na vele generaties, het inzicht doorge broken dat andere vertalingen no» dig werden. De kennis van het He breeuws en Grieks werd beter en het inzicht in de oudste geschiede nis groeide. Bovendien veranderde het Nederlands drastisch. Zeer ve len van de nu levende generaties Dordrecht met Grote Kerk. begrijpen weinig of niets meer van! de taal die in de Statenbijbel wordti gebruikt. Geleidelijkaan werd het gebruik van de Statenvertaling minder, al wordt zij door bepaalde groepen nog steeds als de enige gezagheb-i bende versie van Gods Woord er kend. Deze bijbel wordt dan ook nog steeds gevraagd en gedrukt. Dat is zelfs binnen het reformatori sche volksdeel een van de motie ven geweest voor de oprichting! van de Gereformeerde Bijbelstich ting. Voor de Nederlandse samen leving als geheel blijft de Staten vertaling een cultuurhistorisch monument van grote betekenis. Eerst verketterdlater geëerd De hervormde predikant P. J. Stam in Ter Aar heeft een boekje geschreven over Hermann Frie- drich Kohlbrugge (1803 tot 1875), een van de grote Nederlandse theo logen in de vorige eeuw. Heel zijn loopbaan was Kohl brugge een verketterde en uitge bannen dominee, die bij ons in geen enkele kerkformatie paste en die dan ook een gemeente buiten de landsgrenzen moest vinden, in Elberfeld. Nu wordt hij in binnen- en buitenland om zijn diepgelovige geschriften en preken geëerd. Stam schreef dit boekje (by De Groot-Goudriaan in Kampen in voorbereiding) voor gemeentele den die de naam Kohlbrugge regel matig horen en die graag nader met deze man willen kennis maken. Hij tekent de mens en prediker én de grondlijnen van diens verkondiging. (Het boekje heeft 56 bladzijden en zal f. 12,50 kosten). By Kok in Kampen komt een boek uit van de hervormde predi kant K. Exalto in Benthuizen (nu emeritus) over de Nederlandse Ge loofsbelijdenis (Reformatie-reeks, 118 bladzijden, f. 18,90). Deze geloofsbelijdenis is het oudste Nederlandse belijdenisge schrift, opgesteld door Guido de Brés. Het boekje van Exalto gaat vooral in op vragen als: hoe deze belijdenis is ontstaan, welke struc tuur zij vertoont, wat belangrijke passages zijn en welke overeen komsten en verschillen er zijn met andere belijdenissen. Meer een 'in leiding' dus. En geschreven vanuit, de actualiteit. Exalto legt uit, waar-' om hij deze belijdenis ook vandaag nog van belang vindt. Over de Tien Geboden zijn in de loop der eeuwen kasten vol ge schreven. Dr. F. H. von Meyen- feldt, die onder andere gerefor meerd predikant in Noordwijk ejj Leiden is geweest, heeft het eropj gewaagd, aan dat bestand nog een| boek toe te voegen over deze gebo den als 'Messiaans alternatief. Het komt uit by Kok, heeft 150 blazij-, den en kost f. 24.90. Het gaat er in dit boek om, dat de .God van de Bijbel de mens niet prijsgeeft aan de oneindige leegte van een ijskoud heelal, maar voert vanuit de stilte van de sabbat naar een 'eindelijk menselijke samenle-1 ving'. In deel 1 komen de eerste drie geboden aan de orde. God ver lost uit de greep van de arrogante machten. Deel 2 handelt over de sabbat als het brandpunt van het nieuwe leven. De geboden vijf tot en met tien vormen ten slotte deel 3. Vingerwijzingen naar de wereld die God ooit bedoelde: waar ge rechtigheid woont. J. G. Sutherland te Oegstgeest schreef een boekje (115 bladzijden) 'Bijbelse symbolen', Openbaring van Johannes. Het kwam al enige tijd geleden uit bij de uitgeverij Zevenster in Zeist. "Het mag een zonderling feit he-1 ten dat er een bijna algemene on- bekendheid bestaat aangaande in de Bijbel voorkomende symbo len", schrijft Sutherland. Terwijl in de Bijbel de details toch altijd bete-1 kenis hebben; "literaire verfraaiing is er niet mee bedoeld, behalve in het Hooglied of in een lofzang". De geestelijke achtergrond van dit boekje is de antroposofie (Ru- dolf Steiner). Het heeft daardoor een geheel eigen wyze van benade ring. Daarin schuilt veel 'intuïtieve wijsheid'. Wie een bijbeltekst met het oog op preek of meditatie be studeert, kan met deze verklaring van symbQlen zeker zijn voordeel doen. NOORDWIJKERHOUT: borpsk. 10 mevr. ds. Visch-Tonsbeek, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Plomp; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. v. Rossum, Voorburg, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk 10 ds. Da Costa. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 kand. W. Wisselink, Zwolle, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. J. Kuiper. Ende- (elie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk 1 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Gall, Den Haag. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Riemersma, A.foort, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Wagter. 5 ds. Rullmann, Den Haag; Mar.kerk 9.30 ds. v.d. Zwaag, Den Haag, 7 ds. Feenstra, R.dam. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 br. J. v. Duin, Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, 7 ds. R. J. Bakker, Sloten. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Baas. Zie ook herv. ge meente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aar- noudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds., De Graaff, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 drs. Wigmans, Alphen, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Velden, Leiden, 6.30 ds. Attema-Roosjen, Nieuwerbrug. Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gcm. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 I kand. mevr. A. Hoogerbrugge. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. I 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Blenk, A.dam, 4.30 ds. Poort. Oisterwijk. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van En- geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 3 ds. Goossen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Exalto. Bent huizen; Bêthelk. 9.30 ds. Schipaan- boord, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. A. de Haan, Hilversum. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ont m.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 kand. R. van Wijnen, 2.45 ds. Ulehake. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Graaf. H.woude, 7 -muziekdienst; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. Van Selms, Den Hel der; Dorpscentrum 9.30 ds. Poort, Ois terwijk. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Kuiper, Noordwijk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Weste rouwen van Meeteren, Doorwerth. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Schuurman, Katwijk aan Zee, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Elderman, Bodegra ven. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. kand. J. W. v.d. Kamp, Beverwijk. Ge ref. Kerk 9.30 en 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2