ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 EXTRA PAGINA 29 De vergeefse speurtocht naar restanten van de Kolos van Rhodos heeft de aandacht weer eens gevestigd op de zeven wereldwonderen. Het indrukwekkende beeld van de zonnegod Helios was één van die wereldwonderen. De Duitse schrijver Werner Ekschmitt heeft in een boek alle theorieën omtrent de wereldwonderen onder de loupe genomen. Hoe kon de piramide van Cheops worden gebouwd en in hoeverre hingen de tuinen van Babyion? Ruim 2000 jaar geleden verbood het Orakel van Delphi de weder opbouw van het indrukwekken de beeld van de zonnegod He lios. Het beeld op het eiland Rhodos was tijdens een aardbe ving in 224 voor Christus, na een bestaan van circa 80 jaar, ver woest. Het brak bij de knieën af en zou in het water zijn gestort. door Wim Bisschop "Wat goed rust, moet men niet van de plaats halen", was het advies van het orakel aan de bevolking, die het 36 me ter hoge beeld wilde restaureren. De be woners hebben op advies van het orakel het beeld meer dan 2000 jaar op de zee bodem laten liggen. Maar in juni van dit jaar kwam een andere waarzegster met een totaal ander advies. Het Nederland se orakel Anna Dankbaar zou tijdens een verblijf op het eiland een visioen hebben gekregen. Ze 'zag' waar de res tanten van dit beeld, dat tot de zeven of ficiële wereldwonderen behoort, zouden liggen. De Griekse minister van cultuur, Meli- na Mercouri, raakte in de ban van het idee om dit cultuurmonument weer aan de wereld te schenken. In juli van dit jaar werd er - in strijd met de uitspraak van het Orakel van Delphi - ijverig ge zocht op aanwijzing van de Nederlandse waarzegster die in Australië woont. Het resultaat was teleurstellend. Er werden alleen stenen opgevist waar oudheid kundigen met de beste wil van de we reld geen wereldwonder in konden ont dekken. Ketterij De stemming van de Griekse minister sloeg om. Ze voelde zich door de waar zegster bedrogen. "Het is maar een kof fiedikkijkster", zo katte zij na de sof bij Rhodos. Anna Dankbaar, gekrenkt in haar professionele eer, beet terug. De hittegolf die in juli 1300 doden kostte, is volgens haar de straf van de zonnegod vanuit zijn graf op de zeebodem. "Als de Grieken niet spoedig hun verantwoorde lijkheden nakomen, zal de zonnewoede nog veel groter worden", aldus voorspel de de waarzegster vanuit Nederland, waar zij momenteel vakantie viert. De ruzie tussen het Nederlandse me dium en de Griekse minister heeft overi gens wel een intrigerende inzet. Het enorme beeld bij Rhodos moet zo in drukwekkend zijn geweest dat het tot de oorspronkelijke wereldwonderen wordt gerekend. Volgens de Duitse schrijver Werner Ekschmitt is het één van de twee wereldwonderen, waarvan helemaal niets meer over is. Als het ooit lukt om restanten van dit beeld te vinden, zou dat niets minder dan een wereldsensatie zijn. Er wordt nog steeds onderzoek ge daan naar de restanten van de oude we reldwonderen. Van tijd tot tijd duiken er over het ene of het andere wonder nieu we theorieën op. In het spraakgebruik zijn er inmiddels handenvol achtste we reldwonderen in gebruik genomen. Maar de oorspronkelijke zeven leverden voor Ekschmitt al meer dan genoeg stof voor het boeiende boek 'Die sieben weltwunder'. In dat boek neemt de Kolos van Rho dos, zoals het beeld later werd genoemd, maar weinig ruimte in. Er is in de loop van de tijd nagenoeg geen nieuw feiten materiaal op tafel gekomen. Onderzoe kers van dit stukje technische hoge school moeten het hebben van historische literatuur, nauwelijks be trouwbaar omdat er destijds driftig werd gespeculeerd. De kolos zou volgens sommigen boven de haveningang van Rhodos hebben gestaan. De schepen moesten tussen de benen van het beeld doorvaren. Volgens Ekschmitt is het echter waarschijnlijker dat het beeld op de hoogste plek van de stad heeft ge staan, waardoor het al ver vanuit zee zichtbaar was. Een ander wereldwonder waarmee on derzoekers nauwelijks uit de voeten kunnen, is de Pharos van Alexandrië, een vuurtoren. Een toren die naar schat ting van de onderzoekers tussen de 120 en 140 meter hoog was. Lange tijd het hoogste gebouw ter wereld op de pira mide van Gizeh na, totdat in de Midde leeuwen de gotische kathedralen wer den gebouwd.. De voet van de toren was meer dan dertig meter breed en het is in elk geval tot aan vandaag de hoogste vuurtoren die ooit heeft bestaan. Een deel van deze imposante toren heeft het aanzienlijk langer volgehouden dan de Kolos van Rhodos. In de veertiende eeuw moest het gebouw het echter afleggen tegen de natuur. Een aardbeving was de oorzaak van de volledige ondergang. Babyion Iets meer houvast hebben de onder zoekers van het oude Babylon. Die stad kan bogen op meer dan één wereldwon der. In de klassieke lijst gelden de 'han gende tuinen' officieel als zodanig. Maar omstreeks 700 voor Christus had de stad meer elementen die nu nog tot de ver beelding spreken. De muren rondom de stad waren vestingwerken van de eerste orde en de beroemde toren van Babel was 90 meter hoog. De toren was onder deel van een groot tempelcomplex. Aan de voet was dit enorme bouwwerk 90 meter in het vierkant. Van de hangende tuinen zelf is niets teruggevonden, maar wel weet men op het ogenblik waar die tuinen hoogst waarschijnlijk lagen in de stad. Ze maakten deel uit van een enorm paleis complex. In feite hingen ze helemaal niet, zo bleek uit later onderzoek, maar waren ze aangelegd op een serie terras sen bovenop een gebouw waar zich vol gens gissingen de koninklijke voorraad- kelders bevonden. Door de afscheiding met de buitenwereld, zouden die kelders zeer koel zijn. Het bovenste deel van het gebouw werd gebruikt voor de admini stratie van het koninkrijk. De tuin, die schaduw en verkoeling bood, kwam de prestaties van de 'ambtenaren' ten goe de. Er zijn vermoedens dat de hangende tuinen destijds zonder enige beperking konden worden ingericht. Zelfs de grootste bomen zouden er kunnen groeien, omdat er bovenop de kelderge welven een laag aarde van drie meter lag. De excentrieke Duitse archeoloog Robert Koldewey heeft aan het einde van de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw jarenlang opgravingen geleid in het oude Babyion. De expeditie heeft veel gegevens aan het licht gebracht. In een Berlijns museum staat veel mate riaal dat hij vond. In Ephesus heeft ongeveer 1000 jaar een ander wereldwonder gestaan. Een reusachtige tempel voor de godin Arte- mis, waarvan de geschiedenis al in 700 voor Christus begint. Het Artemissium is in de derde eeuw na Christus totaal verwoest. Oostenrijkse onderzoekers hebben veel geheimen van dit heiligdom aan het licht gebracht nadat Engelse ge leerden al in de vorige eeuw met opgra vingen waren begonnen. Spectaculair Eén van de spectaculairste vondsten werd in 1956 gedaan. Bij opgravingen werd een oud beeld van de godin Arte- mis van Ephesus gevonden. Het beeld, een godin met talrijke borsten zoals steeds was aangenomen, was vaak nage maakt. Maar de vondst in 1956 betrof een afbeelding van het authentieke beeld, zoals dat in de tempel werd ver eerd. Er is mateloos veel gespeculeerd over de vele borsten die het beeld droeg. Sommigen beweerden dat de borsten af komstig waren van amazones, die hun rechterborst zouden hebben afgesneden om beter met de boog te kunnen schie ten. Volgens anderen is dat onwaar schijnlijk omdat de borsten van het beeld geen tepel hebben. In de christelij ke geschiedschrijving is de godin behan gen met borsten van dieren waarmee moet worden uitgedrukt dat Artemis de voedster was van alle dieren en mensen. Er is zelfs voorgesteld om de merkwaar dige vormen als eieren te bestempelen en dus als symbool van vruchtbaarheid. Ekschmitt kiest in zijn boek duidelijk voor een andere uitleg: die van de Zwit serse archeoloog Gerard Seiterlé, hoe merkwaardig die uitleg ook mag zijn. Volgens Seiterlé gaat het niet om bor sten, maar zijn het balzakken van stieren die de godin voor haar lichaam draagt. Die zouden haar bij bepaalde gelegenhe den worden omgehangen als symbool van vruchtbaarheid. Anatomisch zou den de balzakken van de stier nog het meest overeenkomen met de vormen van het beeld. Bij de opgravingen aan deze tempel, die een oppervlakte van meer dan een hectare had en prachtig gebeeldhouwde zuilen, is nog een opmerkelijke vondst gedaan. In de fundamenten van de tem pel zijn munten gevonden die bij de bouw als offers zouden zijn gegeven. Dat bevestigt de aanwijzingen dat al honder den jaren voor het begin van de jaartel ling muntgeld werd gebruikt. Volgens de kanonieke lijst, de oudste beschrijvingen, komt in Griekenland nog een wereldwonder voor van de lijst van zeven. In Olympia werd in 456 voor Christus een tempel voor Zeus gebouwd met een buitengewoon beeld van deze god. De tempel had een hoogte van een flat met vier verdiepingen. Schitterend beeldhouwwerk moet deze tempel tot een compleet kunstwerk hebben ge maakt. Brand De maker van dit kunstwerk is onbe kend, omdat de Grieken de beeldhou wers beschouwden als gewone hand werkslieden. Wel is bekend wie het cul tusbeeld van Zeus heeft gemaakt. Daar voor werd Phidias van Athene te hulp geroepen. Hij kwam met het idee een enorm beeld (12 meter hoog, van goud en ivoor) te maken. Er was meer dan 1000 kilo goud nodig om grote delen van het beeld met een goudplaat van 1 mm dikte te beslaan. Alleen al aan goud heeft het beeld, naar huidige begrippen, ruim 16 miljoen gulden gekost. Het opgelegde ivoor moest eeuwenlang met olie worden be handeld om het tegen uitdrogen te be hoeden. Over de ondergang van dit wereld wonder bestaan volgens Ekschmitt twee lezingen. Volgens de ene werd het in 426 na Christus vernietigd toen keizer Theo- dosius 2 de Olympische Spelen verbood en de tempel liet sluiten. De andere le zing wil dat het beeld gedemonteerd naar Constantinopel werd gebracht, daar in een paleis stond en in 476 na Christus tijdens een grote brand ten on der ging. Een and^r authentiek wereldwonder dat circa 1700 jaar, in elk geval gedeelte lijk, heeft bestaan, was het Mausoleum in Halikarnassos. Het Mausoleum werd omstreeks 360 voor Christus gebouwd en ging gedeeltelijk verloren bij een aardbeving in de twaalfde eeuw. Het werd vervolgens in de veertiende eeuw als steengroeve gebruikt door de Johan- nieters die er hun Pietersburcht van bouwden in Halikarnassos. In de vorige eeuw hebben vooral de Engelsen veel opgravingswerk gedaan om iets van dit historische bouwwerk te rug te vinden. Uit oude literatuur was bekend dat het bouwwerk in drie ge deelten was op-getrokken. Het onderste deel was 33 bij 39 meter. Het vormde een soort brede trap naar een plateau 19 me ter hoger. Daarop stonden 11 meter hoge zuilen die een trapsgewijs gebouwd dak tilden. Daar bovenop stond een groot standbeeld, voorstellend een marmeren vierspan. De totale hoogte was 42 meter. Van dit opvallende grafmonument is nogal wat beeldhouwwerk bewaard ge bleven. Tussen 1966 en 1977 hebben de Denen nieuw onderzoek verricht op de plaats van het Mausoleum. Dat bracht nog veel belangrijke details van het bouwwerk aan het licht. Het oudste en misschien wel meest imponerende wereldwonder is te vinden in Egypte. Ongeveer 2500 jaar voor Christus hebben de Egyptische heersers daar grafmonumenten laten bouwen die een duizelingwekkende arbeidsorgani satie en bouwkundige inzichten vereis ten. Bouwwerken die al meer dan 4000 jaar bestaan. Het officiële wereldwonder, de pirami de van Cheops in Gizeh is volgens Ekschmitt tot op de dag van vandaag het hoogste bouwwerk ter wereld. Er is wei eens gesteld dat in dat grafmonument van Cheops alleen al meer steen is ver werkt dan de Engelsen hebben gebruikt bij de bouw van al hun kerken in meer dan duizend jaar. Het grondoppervlak van dit bouw werk is meer dan vijf hectare groot, 230 meter bij 230 meter zij.n de buitenafme tingen aan de voet. De hoogte is 146,5 meter. Er zijn talloze vragen over de bouw van dit monument. Historici kun nen eigenlijk alleen maar raden naar de werkwijze van de bouwmeesters in de oudheid. Zonder hijswerktuigen en zon der wielen zijn brokken steen van tussen de 2 en de 40 ton vervoerd. Stenen die in de laatste fase van de bouw tot grote hoogte moesten worden getranspor teerd. Bij de schattingen over de duur van de bouw komt men tot de rekensom dat een leger arbeidskrachten elke twee minuten, dag in dag uit, meer dan 20 jaar lang, een stuk steen van meer dan twee ton moesten aanslepen. Wallen Volgens de nu geldende theorie heb ben de Eqyptenaren grote wallen rond om de bouw aangelegd. Over die wallen, die als een soort spiraal naar boven lie pen, moesten de zware stenen worden gesleept. Men is er alleen nog met uit, hoe het lukte die stenen elke keer de hoek om te krijgen. Op die plaatsen was het onmogelijk een legertje slepers er voor te laten lopen. Vooral bij de bouw van het bovenste deel lijkt het een on mogelijke opgave te zijn geweest. Daar komt bij dat de piramide tijdens de bouw helemaal ingepakt zat in de spi raalvormige wal. Toch zijn die graven met een ongekende nauwkeurigheid ge bouwd. De piramides aan de Nijl bevatten nog steeds verborgen geheimen. De Egypti sche autoriteiten hebben nog geen toe stemming gegeven om enkele vermoe delijke vindplaatsen open te leggen uit vrees voor de grote kosten om gevonden materiaal weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Toch hebben de piramides al voorwerpen van onschatba re waarde opgeleverd. Ekschmitt be schrijft die speurtocht naar het verleden van dit wereldwonder met een grote be trokkenheid en bewondering voor de prestaties. En dat is typerend voor zijn lezenswaardige boek. Die sieben Weltwunder door Werner Eckschmitt. Uitgeverij Philipp von Zabern Mainz. Importeur in Nederland: Nielsson en Latnm. Prijs: f 102,20.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29