Weer recordregen Michael Gross maakt zich niet meer druk ers SpoorPtTV Goud ligt al ldaar Van Basten en Gnllit niet vri j voor duel Ik heb alles al gewonnen, dus waarom zou ik?' Busch snelste over horden Europese zwemmers ontketend ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 Michael Gross, die STRAATSBURG (GPD) - Met Mi chael Gross weet je het nooit. Ex clusieve gesprekken met de 23-jan- ge zwemmer uit Offenbach zijn volgens hem alleen aan te vragen door mensen die „aan mijn wieg hebben gestaan. Mijn privé-leven", is zijn overtuiging, „gaat niemand wat aan". Informatie over de meer voudig olympisch, wereld- en Eu ropees kampioen op de vlinder- en vrije slag is dan ook alleen te ver krijgen op massaal bezochte pers conferenties. Als enige deelnemer aan de Eu ropese kampioenschappen in Straatsburg belegde hij tegen zijn zin in („in principe is het pure tijd verspilling") een dergelijke samen komst. Gross had bijna zestig ver zoeken binnengekregen voor 'een exclusief onderhoud'. Een bereid willige opstelling van zijn kant had nauwelijks ruimte gelaten om zijn badslippers aan te trekken. Er gaat, vooral bij de talrijke Westduitse scribenten, een zucht van verlichting door de zaal als de ruim twee meter lange slungel met een speelse glimlach rond zijn lip pen binnenstapt. Gross heeft er blijkbaar zin in, hetgeen niet vaak voorkomt. Als iemand die de hele dag niets anders doet, ploft hij in een stoel. Het vale t-shirt, de ber muda-broek tot op de kniee'n en de afgetrapte slippers verschillen niet met de outfit die zwemmers over de hele aardkloot plegen te dragen. Trammelant De belangstelling voor de per soon Gross is, buiten zijn ontzag inboezemende staat van dienst, te rug te voeren op de trammelant die voorafging aan zijn selectie voor de EK. Wegens een blessure aan de rechterschouder trok Gross zich op de laatste dag van de Westduit se kampioenschappen terug voor zijn specialiteit, de 200 meter vlin derslag. De zwembond besloot daarop Rene Schaffgans en Car een finishfoto en dopingcontrole niet erkend. Dertig meter voor de eindstreep leek Busch nog te wor den verslagen door Cornelia Ull rich. „Aan haar heb ik dit record te danken. Als zij mij op de laatste horde niet voor was geweest, had ik waarschijnlijk niet mijn uiterste krachten kunnen mobiliseren." Thomas Schönlebe zegevierde op de 400 meter zonder obstakels in de nieuwe Europese recordtijd van 44,48 seconden. De Oostduit ser schrapte het vier jaar oude re cord van de Westduitser Erwin Skamrahl met twee-honderdste se conde uit de boeken. De Marokkaan Said Aouita heeft gisteren in Rabat bekend ge maakt, dat hij van start zal gaan bij de wereldtitelstrijd atletiek. De we reldrecordhouder op de 1500, 2000, 2 mijl en de 5000 meter, is na een intensieve behandeling van zijn beenblessure weer volledig her steld. sten Hoffmann, die bij afwezigheid van de wereldkampioen één en twee werden, voor dit nummer op de EK in te schrijven. Richtlijnen zijn richtlijnen, zo oordeelde de DSV, en er was nu eenmaal be paald dat de nationale kampioen schappen als selectienorm voor Straatsburg zouden gelden. Gross reageerde furieus. Uit pro test tegen het „onverantwoordelij ke beleid" van de bond sloeg hij keihard terug door zich meteen voor alle persoonlijke nummers te rug te trekken en zijn inbreng op de EK tot de estafette te beperken. „Ik ben niet bereid dit beleid van de bond met eventuele individuele successen te ondersteunen. Offi cials houden geen rekening met het verantwoordelijkheidsbesef van de sporter tegenover zijn eigen lichaam en gezondheid. En dat na de affaire-Dressel". De atlete over leed begin dit jaar als gevolg van een combinatie van overtraining en het gebruik van verkeerde me dicijnen tegen een opkomende blessure. Nog geen zes uur later streek het bondsbestuur coach Thiesmann en chef d'equipe Kaczmarek tegen de haren in door Gross, met een krap pe meerderheid van 6-5, alsnog Belgen verslaan volleybalteam ROESSELARE (ANP) - Het Ne derlands volleybalteam is gister avond verrassend verslagen door België. In Roesselare eindigde de eerste van twee oefenwedstrijden in 3-1 (11-15, 15-2, 15-8, 15-13). Bel gië speelde erg fanatiek tegen de superieur geachte Nederlanders. De eerste set werd moeizaam ge wonnen, maar vervolgens stond de Oranje-ploeg het initiatief af Za terdag vindt in Maaseik het tweede duel plaats. Met één wereldrecord en vier Eu ropese toptijden zorgde een ontke tend Europa niet alleen voor een onvergetelijke topsportdag, maar bestempelde de EK van Straats burg al meteen na de vierde wed strijddag tot het meest succesvolle toernooi sinds het allereerste eve nement in 1926. Nu al beschikt 'Straatsburg '87', en dat met nog twee dagen voor de boeg, over vier wereld- en zes Europese records. Het wereldrecord (eerder ver dwenen de estafette-ploegen van de DDR en West-Duitsland, en de Hóngaar Darnyi in de geschiede nisboeken) kwam gisteravond op naam van de Oostduitse Silke Hör- ner op de 100 meter schoolslag. In een race, die volledig door de 21- jarige inwoonster van Leipzig werd gedomineerd, liet zij een on voorstelbaar snelle tijd van 1.07,91 afdrukken, twee tiende van een se conde sneller dan de oude toptijd van wereld- en Europees kampioe ne Sylvia Gerasch, die ditmaal ge noegen moest nemen met brons. voor de 200 vlinder in te schrijven. Thiesmann en Kaczmarek waren van mening dat Gross misbruik maakte van zijn macht en dat zelfs hij zich aan de regels diende te houden. De zwemmer van de jaren '83. '84 en '85 bleek echter over meer invloed te beschikken dan het duo. Onmiddellijk trok hij zijn dreigement, dat de bond in grote verlegenheid had gebracht, in. De DSV werd vervolgens wel met een kort geding geconfron teerd, aangespannen door Carsten Hoffmann, de nationale nummer twee op de 200 vlinder, die door het bondsbesluit buiten de boot zou vallen voor Straatsburg. De rechts zaak werd gewonnen door Hoff mann, maar omdat de official die op weg was naar Straatsburg om de Westduitse EK-ploeg definitief aan te melden bij de organisatie, onbereikbaar bleef, kon de rechter lijke uitspraak nooit in de praktijk ten uitvoer worden gebracht. Waarmee Michael Gross (van daag verdedigt hij zijn Europese ti tel op de gewraakte 200 vlinder, red.) voor de zoveelste keer het ge sprek van de dag was in Duitsland. De discussies over de knieval die de DSV voor de zwemmer maakte, bereikten echter pas echt een hoogtepunt, toen op de eerste da gen van de EK bleek dat de schijn baar onaantastbare Gross de echte vorm en conditie miste om zijn prestatie van de EK '85 in Sofia (zes gouden medailles) weer te her halen. Vijf jaar lang was hij bij voorbeeld ongeslagen op de 200 meter vrije slag, maar nu bleken in ternationaal volslagen onbekende zwemmers als de Zweed Holmertz en de Italiaan Lamberti hem zelfs te snel af te zijn. Hetzelfde over kwam Gross op de 100 vlinder, waar hij op pijnlijke wijze terecht werd gewezen door Andrew Jame son. De Brit sprak naderhand wel iswaar van „een eer" om juist van Gross te winnen, maar ervoer tot Niveau De pas 15 lentes tellende Linda Moes uit Veendam mocht de we reldprestatie van zeer dichtbij aan schouwen. Zij had zich voor deze A-finale weten te plaatsen door middel van een zesde tijd en een nieuw persoonlijk en aspirantenre cord 1.11,12). De zwemster van de Eemsrobben uit Delfzijl trok zich duidelijk op aan het in de finale volop aanwezige niveau. Voor de tweede keer in één dag tijd stelde ze haar tijd scherper, dit keer tot 1.10,85. „Linda", toonde bonds coach Sitters zijn tevredenheid over de getalenteerde nieuwkomer in zijn seniorenselectie, „presteert uitstekend dit toernooi. Over een jaar moet ze in staat zijn het Neder lands record op de 100 meter (sinds de Spelen van 1984 in handen van de inmiddels gestopte Petra van Staveren, red.) te breken. We kun nen in ieder geval nog jaren met haar vooruit". Eindigden de finales van de 400 meter vrij voor mannen (gewonnen door de Oostduitser Uwe Dassier) en de 100 vlinder voor vrouwen, waarin DDR-zwemster Kristin Ot to haar derde gouden medaille pakte, net onder de als nummer één geboekt staande tijden, met de 200 meter schoolslag begon het en thousiasme in het broeierige bad hysterische vormen aan te nemen. Joszef Szabo benadrukte de Hon gaarse ambities voor de Spelen van volgend jaar door in die race zijn eigen Europees record naar 2.13,87 te tillen. Szabo, vorig jaar werd hij in Ma drid de jongste wereldkampioen op deze afstand, veroverde daar mee de tweede gouden medaille voor zijn land. Eerder was Tamas Darnyi succesvol op de 400 meter wissel, een afstand die de pas 18- jarige Szabo ook beheerst getuige zijn tweede plaats. Voor misschien nog wel de grootste opschudding van de avond zorgde echter de estafette ploeg van gastland Frankrijk op de 4 x 100 meter vrije slag. In de series daarvan had Stephan Caron zich duidelijk gerevancheerd voor zijn verrassende nederlaag een dag eer der op de 100 vrij individueel door zijn eigen verbazing dat hij daar voor niet echt tot op de bodem van zijn kunnen had moeten gaan. Ontspannen Niet geïnteresseerd in de heisa die zich momenteel in eigen land over zijn persoon afspeelt, loopt Gross er in Straatsburg zeer ont spannen bij. Tijdens de bewuste confrontaties met de pers laat hij ook het achterste van zijn tong niet zien. Hij praat veel, maar zegt niets en badineert alles. „Holmertz", zo deklasseerde hij de prestatie van de Zweed op de 200 vrij dan ook. „heeft geluk gehad. Hij beschikt over een uitstekend wedstrijdin zicht, dat is alles. Als ik mijn nor male trainingsarbeid had kunnen verrichten in de aanloop naar de EK (Gross lag bijna twee maanden stil door zijn schouderblessure, red.), dan had nooit iemand van die jongen gehoord". Geen paniek dus. richt de in Frankfurt studerende Gross zijn blik zelfverzekerd op Seoul. „Mo menteel komt het zwemmen vcor mij op de derde plaats. Mijn studie (Germaanse literatuur, journalis een Europees record (49,51) te zwemmen. De verwachtingen wa ren dan ook hoog gespannen, hoe wel gaandeweg de 400 meters bleek dat de DDR-ploeg steeds kostbare centimeters uitliep. Het Franse publiek stond toen echter al op de banken voor het tweede Europese record van Caron, die als startzwemmer 49,35 noteerde en daarmee de eerste stek veroverde. Carons minder begaafde teamge noten slaagden er echter niet in de koppositie te handhaven. Bruno Gutzeit tikte uiteindelijk tot grote teleurstelling van het chauvinisti sche publiek als tweede aan. De deceptie was groot, maar verander de als een donderslag bij heldere hemel in angst toen de officiële goedkeuring van de tijden uitbleef. En ruim een kwartier nadat Gut- zeit zijn vingers tegen de rand van het bassin had gedrukt, kwam dan toch de zo gevreesde mededeling. Het Europees estafetterecord van de DDR (3.19,17) mocht in de boe ken verdwijnen, maar Frankrijk was door een foutieve wissel van do nummer twee van de ploeg, MOSKOU (GPD) - Dat het Neder lands hockeyteam nog steeds het vizier gericht kan houden op de halve finales van het Europees kampioenschap in Moskou dankt het elftal voornamelijk aan doel man Frank Leistra. De sluitpost was de enige, die gisteravond in het sleutelduel tegen Spanje (1-0- winst) tegen de spanning was op gewassen. De Tilburger wierp zich op als een onneembare hindernis en bleef ook koel toen de Spanjaar den in de eerste helft een strafbal kregen toegewezen. Hoewel Leistra niet zelf verant woordelijk was voor het feit dat Ig- natio Escude deze unieke kans liet liggen (bal tegen de paal), was zijn provocerende optreden vooraf vol doende om de middenvelder uit zijn concentratie te halen. Zo nam hij alle tijd om zijn legguards en ge zichtbeschermer nog eens goed vast te maken en stapte hij van de doellijn toen Escude op het punt stond de strafbal te nemen. „Het tiek en politiek) en mijn prive-le- ven hebben voorrang. Ik heb bo vendien alles al gewonnen wat er maar te winnen valt, ik heb me be wezen op de Olympische Spelen, wereldkampioenschappen, en Eu ropese kampioenschappen. Ik heb (tien) wereldrecords gevestigd. Waar zou ik me druk over moeten maken. Ik sta niet meer aan het be gin van mijn carrière, dat moet ie dereen eens beseffen". Rijk Ondanks zijn niet al te populaire status, heeft de (afbrokkelende?) hegemonie in zwemland Gross geen windeieren gelegd. Als kind van rijke ouders had zoonlief toch al niet te klagen. Toen hij slaagde voor zijn gymnasium kreeg hij van de trotse ouders zelfs een gloed nieuwe Porsche cadeau. Vorig jaar was de bolide aan vervanging toe, en tastten vader en moeder weder om in de geldbuidel. De Porsche 911 Turbo ter waarde van 180.000 gulden (kenteken F(rankfurter) M(ichael)-8888) werd jammer ge noeg vlak voor de EK total loss ge reden bij een wilde rit die Michael De Oostduitse Silke Hörner op wet slag. Hörner vestigde een nieuw wei Laurent Neuville. gediskwalifi ceerd en naar de achtste en laatste plaats teruggezet. Vrijwel onmiddellijk groeide het onheilspellende besef bij de volle dig uit het veld geslagen Fransen, dat het record van Caron daarmee ook gevaar liep. Maar dat vond de Europese zwembond blijkbaar ook weer wat te ver gaan. Omdat Caron als eerste zwemmer van start was gegaan, en de foutieve overname van Neuville pas na zijn recordrace was een beetje koude-oorlogvoe- ring", verklaarde de 40-voudige in ternational later. „Ik wilde hem uit zijn concentratie halen en kenne lijk lukte dat". In feite was dat moment het breekpunt in de wedstrijd, die door het olympische kwalificatie- belang het aanzien zelden of nooit waard was. Hans Jorritsma was na derhand de eerste die dat ronduit toegaf. „Maar", zo verontschuldig de de bondscoach zich voor het on dermaatse optreden van zijn volge lingen, „acht maanden lang staan we al onder druk. Nu kwam het er echt op aan en dan blijkt toch, dat de stress bij de spelers ondanks de goede resultaten van de laatste maanden niet is verdwenen" Ook aanvoerder Tom van 't Hek onderschreef die visie. „We heb ben ronduit slecht gespeeld, maar dat heeft alles te maken met het be lang van deze wedstrijd. Het was alles of niets, en die test hebben we goed doorstaan. Voor mij was het maakte met teamgenoot Thomas Fahrner. Beiden kwamen er won der boven wonder ongeschonden van af, maar het deed het imago van Gross wederom geen goed. Veel moeite om zelf een nieuwe sportwagen aan te schaffen - moch ten z'n ouders het nu wel welletjes vinden -. zal Gross niet hebben. De zwemmer, die zich in de aanloop naar grote toernooien het liefst vol ledig afsluit van zijn teamgenoten, incasseert jaarlijks 300.000 DM uit sponsor-activiteiten. Nog niet veel voor een sportman van zijn kaliber, maar dat heeft alles te maken met de strenge principiële selectie die Gross toepast bij bedrijven die hun produkten via hem aan de man wil len brengen. Vorig jaar nog sloeg hij om die reden een miljoenen aanbod van een schoenpoetsfirma af. „Ik poets m'n schoenen nooit", liet Gross de stomverbaasde direc tie van het bedrijf weten, „dus waarom zal ik er dan reclame voor gaan maken? Omdat Gross wel zwemt en het daarbij handig is je tijd te weten, was hij wel genegen een contract te tekenen bij de bad- pakkenfirma Olympia en het hor- logemerk Piranha - s n ,i!l - '*J over 100 meter was gesignaleerd, mocht de nationale held zijn Euro pese toptijd toch behouden. „Maar een zilveren medaille blijft toch tastbaarder dan zo'n tijd", aldus een geprikkelde Caron. „Want als je dit toernooi bekijkt, vrees ik dat ik me niet al te lang de snelste van Europa mag noemen. En dan kun je maar beter een me daille in je kast hebben hangen, die kunnen ze je tenminste nooit meer afnemen. een van de moeilijkste duels die ik de laatste jaren met de nationale ploeg heb gespeeld. Mentaal heb ben we ons er bovendien knap doorheen geslagen. Gelukkig be schikken we tegenwoordig over spelers die met een individuele ac tie een duel kunnen beslissen" Voor die bevlieging was Taco van den Honert verantwoordelijk. Op het moment, dat beide teams zich min of meer verzoend hadden met een puntendeling, verstoorde de jeugdige international de krachtsverhoudingen. Met een knappe solo werkte de Amster dammer zich vier minuten voor tijd langs een aantal Spaanse ver dedigers om vervolgens de bal kei hard door de benen van doelman Miguel Rovira tegen de plank te slaan. Met dat doelpunt werd het Ne derlands team, dat tijdens de Champions Trophy ook al uiterst moeizaam van Spanje won, te royaal beloond, maar niemand die daar later wakker van lag. MILAAN/ZEIST (ANP) AC Milan weigert Ruud Gullit en Marco van Basten vrij te geven voor de vriendschappelijke interlandwed strijd Nederiand-België, op 9 sep tember in Rotterdam. De nieuwe werkgever van de Nederlandse in ternationals wil het tweetal niet missen in de laatste fase van de voorbereiding op de Italiaanse competitie, die vier dagen later voor Milan in en tegen Pisa start. Volgens woordvoerder Sussini van de Italiaanse club zijn Van Basten en Gullit het geheel met de opstelling van Milan eens. „Zij zul len ook vragen in Italië te mogen blijven", aldus de perschef. AC Mi lan zal volgens Sussini slechts voor één wedstrijd dwars liggen. Voor de andere interlands van Oranje dit seizoen ziet hij geen enkel pro bleem. AC Milan riskeert met de weige ring de contractueel vastgelegde boete van honderdduizend gulden, als een speler niet wordt vrijgege ven voor een interland. Welke sanctie de KNVB zal plaatsen te genover de weigerachtige houding van Van Basten en Gullit, is ondui delijk. Eric Willaarts heeft zijn eerste doelpunt voor Borussia Mön- chengladbach gemaakt. De 25-jari- ge spits kreeg na de zware neder laag van zijn team tegen VFB Stuttgart (0-6) opnieuw een plaats in het basiselftal in de thuiswed strijd tegen Leverkusen. Nadat Bo russia door een treffer van Tauber in de eerste helft op achterstand was gezet, zorgde de ex-speler van Utrecht in de tweede helft met het hoofd voor de gelijkmaker Wil laarts rondde een voorzet van in valler Budde met een scherpe kop bal af. Rahn besliste het duel een kwartier voor het einde met een draaibal. RADIO De regionale Omroep Rijnland bükt morgen op de radio vooruit op de nieuwe competitie in het amateurvoetbal. Van twee tot vier uur 's middag geven voetbal lers en trainers van de regionale za terdagverenigingen hun progno ses, terwijl van vier tot zes het zon dagvoetbal centraal staat. POTSDAM (ANP) - Op de tweede dag van het toernooi om de Oost duitse kampioenschappen in Pots dam zorgde Sabine Busch op de 400 meter horden voor het tiende wereldrecord van dit seizoen. De 24-jarige atlete uit Erfurt scherpte de topper op de 400 meter horden aan tot 53,24 seconden. Busch was acht-honderdste seconde sneller dan Marina Stepanova uit de Sow- jet-Unie. Het oude record dateerde van de Europese titelstrijd van 1986 in Stuttgart. Zeventien dagen geleden heeft de nu onttroonde wereldrecordhoudster het lood zware hordenonderdeel in 52,94 se conden afgelegd. De prestatie van de 36-jarige Stepanova in Tasjkent werd weeens het ontbreken van STRAATSBURG (GPD) - De stadionspeaker van het Schiltigheim-bad raakt er zo lang zamerhand overspannen van. Tijdens de eerste drie dagen van de Europese zwemkam- pioenschappen in Straatsburg moest de man al vijf keer naar de microfoon grijpen om wereld- en Europese records aan te kondigen, gisteravond gutste het zweet werkelijk van zijn gezicht toen hij dat aantal in twee uur tijd moest afwerken. ZATERDAG. 11.55-18.20 BBC 1: Grand stand. Met cricket (Bicentenary Test. vanaf 11.55), voetbal (14.10), zwemmen (EK in Straatsburg, 14.30), motorsport (Thruxton, 15.10), zwemmen (15.20), motorsport (15.40), zwemmen (15.55), motorsport (16.10), cricket (16.20), zwem men (16.40) en cricket (17.00). 14.05-14.35 SKY: Wielrennen: Ronde van Nederland. 14.35-15.35 SKY: Tennis Fe deration Cup. Landenwedstrij- den voor dames. 15.30-17.30 SCH: Super Sport: American Baseball Gaelic Sports. 15.35-16.45 SKY: Internatio nal Motor Sports. 17.00-19.15 BRT 2: Zwem men. EK in Straatsburg. 17.40-19.15 BBC 2 Cricket: Bicentenary Test. derde dag. 18.05-19.00 Did 1: Sportschau met Bundesliga-voetbal. EK Zwemmen in Straatsburg en WK Kanovaren in Duisburg. 18.20-18.35 BBC 1: Sportuit slagen. 19.00-20.00 Did 3: Sport im Westen. 21.55-22.20 BRT 1: Sport op zaterdag. 22.30-00.30 Did 3 Schaken: Timman-Sokolow. 22.35-23.55 Did 2: Das aktuel- le Sport-Studio. 22.40-23.40 Ned 2: Studio Sport met betaald voetbal, de wielerronde van Nederland, het WK kano in Duisburg en het EK zwemmen in Straats burg. 22.45-23.00 BBC 1: Sport 23.05-23.35 SKY: Wielrennen: Ronde van Nederland. 23.50-00.20 BBC 2: Cricket: Bicentenary Test, derde dag. ZONDAG: 14.05-14.35 SKY: Wielrennen: Ronde van Nederland. 14.15-14.45 Did 1: Beelden van het WK Kanovaren in Duis burg. 14.30-19.50 BBC 2: Sunday Grandstand. Met atletiek, mo torsport, cricket en zwemmen. 14.35-15.35 SKY US College Football: Kansas State-Kansas. 14.45-15.30 Did 3: Beelden van de Grand Prix van Tsjecho- slowakije voor 250-cc-motoren. 15.30-17.00 SCH Super Sport. 15.35-16.35 SKY: Davis Cup Tennis. 16.30-17.00 Ned 2: Studio Sport. Met hockey (EK in Mos kou, Nederland-België) en ka novaren (WK in Duisburg). 17.22-18.10 Did 2: Die Sport- Reportage. 17.25-19.15 BRT 2: Verslag van het EK Zwemmen in Straatsburg. 18.10-18.40 Did 1 Sport schau. Met motorsport (GP van Tsjechoslowakije), zwemmen (EK in Straatsburg) en paarde- sport (WK Tweespannen in Riesenbeck) 18.35-19.25 BBC 1 They were only sixteen. Portret van twee rollerskate-kampioenen. STRAATSBURG (ANP) - De Nederlandse waterpolosters hebben de Europese titel binnen handbereik. Gisteren rekende Oranje af met de laatste overgebleven concurrent, Hongarije: 11-8. Ook de mannen- ploeg won, maar tegen Zweden (12-4) was voor ergernis opnieuw plaats genoeg. De Scandinavische tegenstander, die in een toch lange geschiede nis zelden zo zwak is geweest als in Straatsburg, kwam er dan ook te redelijk vanaf. Doordat initiatieven tot een doelpoging liever aan een ander werden overgelaten, verzuimde Nederland het net positieve doelsaldo rigoreus op te krikken, terwijl dat toch in belangrijke mate de kans nog tweede te worden in de B-poule bepaalt. Groot is die mogelijkheid zeker niet, omdat de Polen, met 12-2 tegen de Britten weer aardig op drift, het laatste antwoord hebben tegen Griekenland. Het gevreesde Hongarije is er nog niet in geslaagd hetzelfde niveau te bereiken als het in Europa superieure Nederlandse vrouwenteam. In een strategische oorlog, waarbij spieren belangrijker waren dan overleg, bleef Oranje het minst geschonden. Door de overwinning op Hongarije kon gisteren, evenals twee jaar geleden in Oslo, de gouden medaille voor Nederland worden klaargelegd. De resterende tegen standers West-Duitsland en Groot-Brittannië doen de omschrijving als concurrent voorlopig geweld aan. Het Hongaarse zevental moest zijn coach Konrad Janos al na een paar minuten missen. Hij werd van de bank verwijderd als straf voor een ongetwijfeld obscure opmerking aan het adres van de arbiter, die een dubieuze strafworp van Anita Bibo goedkeurde. Desondanks lie pen de Oosteuropese vrouwen tot de vierde periode in de pas en kon zelfs twee keer een voorsprong nemen. De veerkracht van het Neder landse team, met Lieneke van de Heuvel, Greet van der Veen en Patricia Libregts als pijlers, verdween in de slijtageslag niet met de adem. De ploeg sloeg in de slotfase, toen ook de Hongaarsen niet meer konden en zich met overtredingen probeerden te redden, ge routineerd toe: 11-8.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15