'Potig maar vriendelijk' Duin- en bollengemeenten inventariseren woningnood Om portiers van Noordwijkse disco Boule Seven kom je niet heen Noordwijkerhouts burgemeester: 'Beleid provincie klopt niet' Cursus kleutermuziek naar Boulevard van Katwijk Wij komen naar üw... Vlootschouw trekt duizenden ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 W III REGIO PAGINA 13 NOORDWIJK - "Een goede portier moet niet alleen een potige kerel zijn, hij moet ook vriendelijk zijn tegenover de klanten. Als je je als portier vijandig opstelt, dan heb je zo rottigheid in de tent. Dat zie je wel bij andere disco's". Aldus een psychologische beschouwing van Willem Meijer over zijn werk. Hij is al vier jaar portier en uitsmijter bij bar-dancing Boule Seven in Noord wijk. door Frans van den Berg Wie over de Boulevard in Noord- wijk loopt, kan niet om het op vallende en grote pand van dis cotheek Boule Seven heen. Ook om portier Willem Meijer kan men niet heen. Meijer (37) vol doet aan het stereotype beeld van de uitsmijter: zijn gespierde armen en schouders vallen dui delijk op in zijn T-shirt. Armen vol tatoeages. Rustig zittend op een barkruk naast de ingang, slaat hij de jongelui gade die bin nenkomen. Naast hem zit zijn zwager Dries Hoeven (31), ook ie mand van het kleerkast-type. Het is geen duo om ruzie mee te zoeken. Dagelijks houden de twee de spierballen op maat door bij een sportschool in hun woonplaats Leiden te trainen. "Je moet als portier de bezoekers ontzag in boezemen", geeft Willem meteen toe. Daarom ook hebben ze hem vier jaar geleden gevraagd voor de Noordwijkse disco. Dat Wil lem in het wereldje van uitsmij ters rolde, is niet zo verwonder lijk. Bij de wedstrijden voor de titel 'De sterkste man van Zuid- Holland' werd hij ontdekt door twee andere portiers die ook meededen. Willem doet geregeld mee aan dergelijke krachtmetingen. Trots meldt hij dat hij enkele jaren ge leden tot 'sterkste man van Lei den' werd uitgeroepen. In Noordwijkerhout werd hij win naar bij het 'bouwlift-trekken'. Bij de onlangs gehouden wed strijden 'werkbankdrukken' in Leiden, sleepte hij de eerste prijs in de wacht, terwijl zijn zwager Dries de tweede plaats verover de. Vriendelijk Maar met spierbundels alleen kom je er niet als portier. Hoewel negen van de tien portiers inder daad van die potige kerels zijn. kan het toch wel eens uit de hand lopen. "Wanneer Boule Seven een andere portier zou nemen, kan het ook uit de klauwen lo pen. Het gaat pas goed als je ook een goed contact met de bezoe kers hebt. Ze moeten je niet als vijand zien, want dan heb je zo ruzie", zegt Willem. "Ook wan neer discogangers geen fooi ge ven, blijven we vriendelijk. Maar er zijn ook portiers die iemand dan een trap na geven. Dat is dus vragen om rotzooi, want de avond erna komen die lui met een knokploeg de zaak even ver bouwen", weet Willem te vertel len. Het idee dat niemand de zaak uitkomt zonder de portier iets te geven, wordt door Willem bestre den. "We vragen er niet om en gaan ook niet plat voor de uit gang staan, zodat ze wel moeten geven. De vaste klanten geven vanzelf wel een piekie. Wanneer bezoekers zien dat andere klan ten fooi geven, dan doen ze dat veelal zelf ook". "Je verdient lekker op een zo meravond, maar je moet niet ver geten dat we na de zomer niet meer elke avond open zijn, maar alleen in de weekeinden. We heb ben nu een slecht seizoen. Ter wijl we normaal op een doorde weekse dag ruim 400 bezoekers hebben, zijn er de laatste tijd maar 150. In de weekeinden is het altijd druk, omdat dan ook jongelui, de meeste bezoekers zijn tussen de 16 en 20 jaar, uit de "Je moet als por tier de bezoekers ontzag inboeze men". Willem Meijer (rechts) en Dries Hoeven voe gen de daad bij het woord. (foto Jan Holvast) omgeving hierheen komen", sisteert aan de deur. stelt Dries vast, die alleen in de De slechtste fooigevers zijn de zomermaanden zijn zwager as- buitenlanders, momenteel in groten getale aanwezig in de bad plaats. Duitsers zijn volgens Wil lem niet gewend een fooi te ge ven, omdat bij Duitse disco's al tijd al entree wordt geheven. Bij Boule Seven komt men echter gratis binnen. Sinds deze zomer worden alle bezoekers van Boule Seven met een metaaldetector gecontro leerd op verboden wapenbezit. Iedere bezoeker moet via een poortje bij de ingang naar bin nen. Net als de soortgelijke poor tjes op Schiphol, registreert het apparaat de aanwezigheid van metalen voorwerpen. Wanneer de meter meer dan normaal uit slaat, is het voor Dries en Willem duidelijk dat de klant meer bij zich heeft dan alleen een sleutel. In de meeste gevallen worden messen in beslag genomen. "In de zaak hoef je zodoende niet bang te zijn dat een eventuele vechtpartij uitdraait op een steekpartij. Ook voor ons is dat een veilig gevoel. Wanneer we een lastige bezoeker eruit moe ten zetten, lopen we niet het risi co opeens een mes tussen de rib ben te krijgen", licht Dries toe. Het veiligheidspoortje werd juist voor de drukke zomermaan den geplaatst, als onderdeel van een grootscheepse verbouwing van de discotheek. Daarbij wer den ook de ramen dichtgemaakt om geluidoverlast in de omge ving te beperken. Tevens werd het interieur grotendeels ver nieuwd. Alleen de wc's en de gar derobe zijn in de oude staat ge bleven. Het controlepoortje heeft in middels zijn nut bewezen. "In het begin haalden we er op een avond met duizend bezoekers al gauw dertig tot veertig messen uit. Daarna werd dat steeds min der. Zo'n poortje schrikt beslist af', meent Willem. Dries voegt daar trots aan toe, dat inmiddels bij alle dancings in Noordwijk op wapens wordt gecontroleerd. Al leen Boule Seven heeft een poor tje, vanwege de drukte. De ande re zaken werken met handappa raten, waarmee ze de bezoekers 'scannen'. Overigens hebben de discotheekbazen onderling geen afspraken gemaakt over de be veiliging, maar volgden de dan cings elkaar vanzelf. Behalve messen, wordt ook wel eens ander wapentuig ge vonden. "Vooral bij Duitsers hebben we onder meer 'werp sterren' en spuitbusjes met traangas in beslag genomen. Het probleem is dat die dingen Duitsland en België gewoon te koop zijn. Nederlanders hebben wel eens fietskettingen of water pomptangen bij zich. Gelukkig hebben we nog nooit een pistool gevonden", verzucht Willem. Regels Wat de portiers in beslag ne men, wordt overigens afgegeven aan de recherche. Dat kan op grond van het huisreglement. Daarin staat ook dat bezoekers onder de 16 jaar niet binnenko men en dat men er netjes moet uitzien. In principe kan alle kle ding gedragen worden, al wor den discogangers met kapotte kleding geweerd, evenals skin heads. "Die laatste groep zou niet alleen door het uiterlijk, maar vooral door het agressieve gedrag andere bezoekers af schrikken. Ook personen die he lemaal bezopen zijn, komen er niet in. Met name Engelsen heb ben wel eens te veel op, omdat die niet gewend zijn dat de bars zo lang open zijn", verduidelijkt Willem de huisregels, die op een spiegelende plaat in de hal staan te lezen. Wie binnengekomen is, kan er overigens ook uitgezet worden. Zo is hasjiesj roken er verboden. Vechtersbazen worden ook door de portiers op straat gezet. Op een drukke zaterdagavond, wan neer er tussen de 1.000 en 1.200 bezoekers zijn, wordt er gemid deld slechts één klant uitgezet. "Dat komt ook, omdat negen van de tien vechtpartijen vóór de deur worden gehouden", ver klaart Dries het lage aantal. De bezoekers die er uitgezet wor den, mogen een half jaar niet meer naar binnen. Meestal pro beert die persoon een week later alweer naar binnen te glippen, maar de beide portiers halen ze er wel uit. "De koppen van de mensen die op de zwarte lijst staan, onthouden we wel", zegt Willem. Zowel Heemskerk als burge meester Winkel verzetten zich te- gen de plannen van de provincie, lenstreekgemeenten gaan omdat die grote gevolgen hebben NOORDWIJKERHOUT/LI- SSE - De tien duin- en bol- Noordwijkerhout daarvan maken. De provincie zal daarbij dit jaar gezamenlijk de de gemeente. Een spoedige vraag naar woningen inven- voltooiing van de nieuwbouwwijk tnriseren De harrip eiifpr»; Zeeburê laat zodoende op zich tanseren. ue narae cijiers wachten. De 657 woningzoeken- over daadwerkelijke tekor- den, waaronder 430 zogenaamde ten aan woningen hebben starters, zullen dan ook voorlopig de gemeenten nodig zich sterk te maken tegen over de provincie en om een het "college, "waardoOT"Noordwy- gezamenlijk woonruimte- verdelingsbeleid op te stel len. tiende mag bouwen. "De provincie helpen. "Voor Lisse denken heeft geen verdeling aangegeven, binnenkort de cijfers rond te heb- Het zal hen worst wezen waar de ben. Het woningbehoefteonder huizen komen te staan. Dat moeten zoek kan een hulpmiddel zijn bij we onderling zien te verdelen. In de verdeling van de te bouwen wo- het overleg van de Regionale Volk huisvestingscommissie hebben ningen. Maar het blijft verdelen armoede, zodat we alsnog pro- niet geholpen kunnen worden. Vooral de jongeren zullen elders i de regio een woning zoeken, vreest waardoor Noo kerhout dreigt te vergrijzen. "Het beleid van de provincie klopt gewoon niet. Enerzijds trekt men steeds meer werkgelegenheid hierheen, terwijl anderzijds de "Aan het eind van dit jaar hebben groei van de woningmarkt achter- de tien gemeenten volgens de tel- blijft. Geen samenhangend be- deze week daartoe de eerste aanzet beren de provincie op andere e gegeven. De toewijzing zullen we dachten te brengen. Ik denk dat v met elkaar moeten regelen, waarbij pas in staat zijn de woningen het zeker kan voorkomen dat wij mensen een woning aanbieden een andere gemeente", Heemskerk. Voor wethouder H. Smith Lisse dat de tien gemeenten een geza^ menlijke inventarisatie van de daadwerkelijke woningzoekenden 1989 onderling te verdelen. Ik sluit niet uit dat we bovendien een denkt tweede criterium invoeren voor het toewijzen van een woning. Naast 'ingezetene' of 'economisch het een belangrijke zaak gebonden' kan de titel van de duin- en bollenstreek' ook gelden", doet Smith een voorzich tige inschatting. ling van de provincie 1086 gen teveel gebouwd. Dat verschil leid", constateert Winkel. Noord wijkerhout probeert toch is ontstaan nadat in 1985 de provin- nog aan nieuwe huizen te komen. het Streekplan Zuid-Holland- West heeft bijgesteld. De aantallen Gedacht wordt aan het bebouwen i open plekken in het dorp, al is Medische Diensten nieuwbouwwoningen werden toen daarvoor in de meeste gevallen ook omlaag geschroefd. Wat we de af- subsidie nodig. Wethouder Heems gelopen jaren meer hebben ge bouwd, wordt in mindering bracht op wat de komende tien jaar kerk denkt dat op de plaats a Duindoornschool woningen kun- verrijzen, evenals aan de No- mogen bouwen. De tien gemeen- lenslaan en de Sporkenhout: ten hebben dan ruim 4.500 huizen Dat de tien gemeenten de ko- te verdelen", verklaart wethouder mende tien jaar 4.500 woningen P.C. Heemskerk van Noordwijker- mogen bouwen, betekent voor hout de overschrijding. Heemskèrk niet automatisch dat- ALPHEN AAN DEN RIJN - Met venjarigen, ingang van het nieuwe seizoen kunnen ook de kleuters terecht in de Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn. Voor hen is de nieu we cursus kleutermuziek samen gesteld. Vier maanden lang wordt deze groep vertrouwd gemaakt met zang en spel, waarbij gebruik wordt gemaakt van kleine instru menten en hulpmiddelen, zoals stokjes, hoepels en belletjes. Met deze nieuwe cursus vult de .ïuziekschool het gat op dat altijd bestond tussen de peuters en de ze- de laatste ja- wél activiteiten werden ont plooid. Aan de cursus 'plezier met muziek', waaraan tot nu toe uitslui tend zevenjarigen deelnamen, kun nen vanaf september ook jongens en meisjes van zes jaar meedoen. Nieuw in het komende cursus jaar is ook dat zij die inschrijven voor de algemene muzikale vor ming drie maal vier weken les krij gen op een zelf gekozen instru ment. Op die manier kunnen de kinderen ervaren wat voor hen het meest geschikte instrument is. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- D. Hammerstein en A. Hammerstein: neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel. za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 140124. 155010, spreekuur: Rijn en Schiekade zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- 16. eindeplein 4a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- Leiderdorp kenwal 19, tel. 218661, spreekuur: Ros- za: M. Lesuis, tel. 221467, spreekuur: molen 2. Hoofdstraat 8, tel. 894539. Groep 2 Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, zo: J. van der Leden, tel. 894539, spreek- Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, uur: Hoofdstraat8, Kruis en De Lange: Oegstgeest za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel. van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voor- 212025, spreekuur: Bronckhorststraat zaat, Jan Campertlaan 20, tel. 176867. 43-45. Voorschoten zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel. 2493; straat 2a, tel. 122522. zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 5, Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, tel. 5417. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- Warmond gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoorn- za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- weg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. venlaan 102, tel. 125820. 02522-11393. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Heren- gracht 116, tel. 125820, spreekuur: Burg- Zoeterwoude gravenlaan 102. via het antwoordapparaat van een van Groep 4 - v. Wingerden, Lahr. v. Rijn, de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. de weekenddienst waarneemt. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- APOTHEKEN straat 1, tel. 766123. De avond-, nacht- en zondagsdienst van zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d.Helm- de apotheken in de regio Leiden, wordt laan 5, tel. 310420, spreekuur: Haagweg waargenomen van vr 21 tot vr 28 aug. 60. door: Apotheek Centraal, Breestraat 74 Lei den, tel. 071-120552. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 071- woude-Rijndijk, tel. 071-414547/410950. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071- TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: R. van der Grijp, P. Moensweg 54, Lei den, tel. 071-314917. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, KATWIJK - De vlootschouw van Katwijkse vissersschepen die gis teravond voor de Boulevard in Kat wijk is gehouden, heeft ruim 40.000 toeschouwers getrokken. Op de wegen naar het dorp toe stonden al vroeg in de avond lange rijen auto's en elke legale of illegale parkeer plaats was bezet. Op de Boulevard kon over de hoofden worden gelo pen. Jong en oud genoot van het schitterende schouwspel. Het weer was er ook naar: tegen tien uur in de avond wees de thermometer nog ruim 20 graden aan. Aan de vlootschouw hebben dit jaar 22 schepen deelgenomen. Naast de Katwijkse hektrawler KW 32, die tot 20.00 uur voor de kust lag, waren er 16 Katwijkse kotters te bezichtigen. Ook het opleidings schip Koningin Juliana, redding boten uit IJmuiden, Katwijk en Noordwijk en het visserijonderzoc- kingsschip Tridens waren van de partij. Een vlootschouw zoals in Kat wijk is uniek volgens J. Ouwehand, voorzitter van de Vereniging van Schipperseigenaren en een van de organisatoren van het festijn. "In geen enkele andere plaats komen zoveel Noordzee-schippers bij el kaar voor een vlootschouw". Ouwehand is dik tevreden over de deelname. Meer dan de helft van de schippers van de vereniging heeft deelgenomen aan de vloot schouw. Ouwehand: "Het zou nóg mooier zijn al ze allemaal meede den, maar 16 kotters op zee is ook al een prachtig gezicht". Ouwehand denkt dat de vloot schouw voor zowel de visserij als voor toeristisch Katwijk gunstige effecten heeft. "We maken hiermee wat reclame voor de visserij en dat kan nooit kwaad. Voor Katwijk be tekent de vlootschouw een echt toeristisch evenement dat tiendui zenden mensen trekt". De vloot was bij klaarlichte dag al prachtig om te zien, maar werd na het vallen van de avond zo mo gelijk nog mooier. De verlichte schepen die langzaam voor de kust heen en weer voeren, zorgden voor een sprookjesachtige sfeer die nog werd vervolmaakt door het schitte rende vuurwerk dat vanaf de wal en de schepen werd afgestoken. Ook de ringrijderij, georgani seerd door het Genootschap Oud- Katwijk, het Gareel uit Rijnsburg en de Oranjevereniging uit Katwijk aan Zee mocht zich verheugen in een grote belangstelling. (foto Dick Hogewoning) ...stuk van Nederland. Want waar iets te beleven valt, daar zijn wij. Met onze nieuwe promotiebus rijden wij dagelijks door de regio en bezoeken vroeg of laat ook uw woonplaats. Weet u het nog: Onze kleuren zijn blauw en geel. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD *5p-v- - mm

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13