Inspraak over wegdek lijkt op zoethoudertje SBIIIBSS Mavo in Leiderdorp krijgt na 40 jaar naam via prijsvraag Superbord Slag ludiek bestreden ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIOEN Mevrouw Hap- pel en de heer Schippers voor de (nog) naamloze christelijke mavo aan de Muzen- laan. (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - De christelij ke mavo-school aan de Leider- dorpse Muzenlaan zet volgen de week definitief een punt achter het naamloze bestaan. Werd de school in de volks mond jarenlang aangeduid als 'Groeneveld-school', naar de toenmalige directeur, over een paar dagen wordt een offi ciële naam op de voorgevel onthuld. Een handeling die te gelijkertijd het veertigjarig bestaan van de mavo mar keert. Toen de school veertig jaar geleden begon, met een handvol leerlingen, was er vanzelfsprekend nog geen behoefte aan een naam. Christelij ke mulo zei toen genoeg, want in Leiderdorp was verder geen spra ke van voortgezet onderwijs. Zelfs een mulo-school, hoe gering van omvang ook, was toen al een bij zonderheid voor een gemeente met het aantal inwoners dat Leider dorp toen telde. Toch was het destijds grote noodzaak dat er voortgezet onder wijs in het dorp zou worden opge richt. Zo vlak na de oorlog, in 1947 om precies te zijn, waren de scho len in Leiden overbezet met leer lingen die tijdens de jaren van be zetting niet aan hun trekken waren gekomen. Leerlingen uit Leider dorp en andere omliggende ge meenten werden dan ook niet meer toegelaten. Het was hoofdmeester Wissel van de lagere school aan de Oude Rijn die in 1947 zijn ondernemings geest liet spreken en besloot zijn leerlingen ook voortgezet onder wijs te geven. Al snel werd daar voor het oude schoolhuis aan de Oude Rijn betrokken waar op de begane grond twee lokaaltjes wa ren. Een dikke dertig leerlingen mochten daar het genoegen sma ken de lessen te volgen terwijl door de openslaande deuren te zien was hoe de plezierjachtjes door de Rijn voeren. Geluidsoverlast Toen in 1954 de lagere school een nieuw gebouw aan de Willem de Zwijgerlaan betrok, kon de inmid dels uitgebreide mulo-school het oude gebouw overnemen. Dit duurde tot 1957, het jaar waarin een nieuw gebouw aan de Van Geerstraat klaarkwam. Daar is de huidige christelijke mavo tot 1975 gehuisvest geweest. Wegens ge luidsoverlast de school lag langs een der drukste rijkswegen in Ne derland - was die vestiging ook geen blijvende. In 1976 kon uitein delijk het huidige gebouw aan de Muzenlaan worden betrokken. En daar is de school, inmiddels met 330 leerlingen, 21 leerkrachten en het nodige administratieve per soneel, "voorlopig niet meer weg te denken", aldus waarnemend direc teur Schippers en waarnemend ad junct mevrouw Happel-Lievers. De mavo-school is intussen echter allang niet meer de enige school voor voortgezet onderwijs in Lei derdorp. Zo zijn daar bijvoorbeeld al jaren de dependances van de scholengemeenschappen Louise de Coligny en Visser 't Hooft. "Van concurrentie met die scho len kun je niet echt spreken", aldus Schippers en Happel. "Er is een goede samenwerking. Zo is met Visser 't Hooft afgesproken dat zij na de brugklas in Leiderdorp geen leerlingen opleiden voor mavo. Dat levert ons elk jaar flink wat leerlin gen op die hier in de buurt wonen en liever naar onze school komen dan te verhuizen naar Leiden". Sfeer Daarnaast denken Schippers en Happel dat hun school zich van an deren onderscheidt door de geheel eigen sfeer die er heerst. "Het per soonlijke contact hebben wij zeer hoog in het vaandel staan. De christelijke mavo is vooral een ge zellige school, iedereen kent el kaar. De goede sfeer blijkt bijvoor beeld steeds aan het eind van het schooljaar wanneer de eindexa menleerlingen een stunt uithalen. Hier gebeurt nooit rottigheid als het leegspuiten van de brandslan gen op leraren. Nee, er wordt meestal juist iets leuks voor de leerkrachten bedacht". De christelijke overtuiging van de school uit zich volgens Schip pers en Happel vooral in het "met de ontwikkeling van de leerling als persoon bezig te willen zijn. Niet dat dat met een andere levensover tuiging niet zou kunnen, maar wij doen het vanuit dat christelijke ge loof. Uiteraard leiden we op voor het mavo-diploma, maar daarnaast proberen we niet een lesinstituut alléén te zijn. We willen dat de leer lingen zichzelf leren kennen en zichzelf leren aanvaarden in hun sterke én zwakke kanten". Oud-directeur Groeneveld heeft in de 25 jaar dat hij directeur was, het christelijke onderwijs lang zaam zien worden tot wat het nu is. "Vroeger gaven we zelf de gods dienstlessen en discussies waren daarbij niet aan de orde. Zoals het was, was het nu eenmaal. Tegen woordig spreken de leerlingen zich veel meer uit en ze zetten vraagte kens bij bepaalde zaken. Daardoor is het onderwijs ook veel indivi dueler geworden, en dat is een groot winstpunt". Naam Op die manier heeft de christelij ke mavo zich in Leiderdorp een goede naam bezorgd, vinden Schippers en Happel. Toch vinden ze dat nu de tijd is aangebroken zich ook met een échte naam van de andere scholen te onderschei den. Schippers: "Ik heb hier wel eens een tijd zitten praten met ou ders die hun kind op het Visser 't Hooft wilden doen. Pas na een half uur werd duidelijk dat ze op het verkeerde adres waren beland". Toen directeur Groeneveld de school vijfjaar geleden verliet, was er ook steeds minder reden zijn naam aan de school te verbinden. "Groeneveld heeft heel veel voor deze mavo betekend, maar de hui dige leerlingen hebben hem niet gekend, dus gebruiken zij zijn naam steeds minder. We zijn zoge zegd in een naamloos gat geval len". Om een goede naam uit de bus te laten komen werd een prijsvraag georganiseerd voor iedereen die zich bij de mavo betrokken voelen. Wat de naam uiteindelijk is gewor den, wil waarnemend directeur Schippers pas onthullen als hij daadwerkelijk in een hoogwerker het doek zal wegtrekken. 'De Dwarsweter' of 'De Dwarsligger', twee v'an de talloze inzendingen, wordt het in elk geval niet. WASSENAAR - Op deze mooie da gen, kan de eigenaar/directeur het Wassenaarse hotel Duinoord er weer om lachen. Maar in de slechte zomerdagen was hij behoorlijk boos toen gemeente en politie immens verbodsbord plaatsen, drie kilometer voor de Wassenaar- se Slag. "Veel mensen stopten, sommi gen dachten zelfs dat ze er niet meer door mochten", aldus D. Wouwenaar. Zo'n reactie was niet alleen overbodig - de bepalingen gelden alleen voor het strand - maar ook vervelend voor al die ne ringdoenden op en rond de Slag. "Vooral de strandteritexploitan- ten waren woedend en wilden di rect naar gemeentehuis en politie bureau", kijkt Wouwenaar terug. Gelukkig zakte de woede snel en vonden de verontwaardigden zich op een aardig bordje: 'Ondanks dit alles welkom bij Hotel Duinoord en de strandhoreca'. De hotelier heeft het over een lu dieke actie en gelooft dat ook ande- 'De brede maatschappelijke dis cussie' die momenteel in War mond wordt gevoerd over het soort wegdek dat de doorgaande route in het dorp moet krijgen, getuigt van moed van het college van B en W. Door alle bewoners in staat te stellen hun zegje te ko men doen over het dilemma (be tonnen) klinkers of asfalt, krijgt het begrip inspraak meer gestal te. Dat dit initiatief aan is gesla gen blijkt uit de grote belangstel ling voor de twee hoorzittingen die het dagelijks bestuur afgelo pen week aan de kwestie heeft gewijd. Hoorzittingen ook die heel wat minder vanzelfspre kend waren dan een gemeente die inspraak hoog in haar vaan del heeft staan toch al gewend is te houden. B en W zijn namelijk veel verder gegaan dan een in ventarisatie van suggesties en klachten over het huidige tot op de naad versleten wegdek. Ze hebben de bewoners aange spoord zich ook te bemoeien met voornoemde keus. door Wim Koevoet Toch kunnen B en W zich moeilijk aan de indruk onttrek ken dat beide hoorzittingen slecht waren voorbereid. Aan het geven van de mogelijkheid in te spreken, dient een verschaffing van informatie vooraf te gaan. Dat is duidelijk in onvoldoende mate gebeurd. B en W legden de bal direct bij de bewoners. Het enige wat de verantwoordelijke wethouder mevrouw Dalhuisen (Progres sief Warmond) te vertellen had was dat B en W "voorlopig" kie zen voor betonnen klinkers. Op de vraag welke overwegingen aan die keus ten grondslag heb ben gelegen, wilde de bestuurder niet ingaan. Dat zou wel eens een discussie kunnen hebben ontke tend en daar hadden B en W tij dens de hoorzitting geen zin in. Een hoogst merkwaardige re denering. Juist in de overwegin gen van het college van B en W zit immers de informatie verpakt die nodig is om tot een oordeel te komen en zinvol te kunnen in spreken. Wat heeft bij B en W zwaarder gewogen: de geluids hinder, het landelijke karakter van het dorp, de kosten? B en W hebben zich kunnen baseren op een rapport van een onafhanke lijk onderzoeksbureau. Volgens wethouder Dalhuisen mag ieder een dat stuk komen bekijken. Dat ruikt slechts naar openbaar heid van bestuur. In de dagelijk se praktijk mist het klaarleggen van een stuk voor inzage elk be oogd effect. Dubieus Bovendien is na bestudering van dat rapport nog altijd niet duide lijk waarom B en W zo denken als ze denken. B en W willen wel met een voorlopig standpunt naar buiten komen - op zich al du bieus want als er iets een discus sie dood kan slaan, zijn het wel "voorlopige" standpunten - maar doen heel geheimzinnig over hun overwegingen. Burgers kun nen zo heel gemakkelijk denken dat ze verlakt worden, dat in spreken geen zin heeft omdat B en W alles al hebben geregeld. Het gebruik van de term "voorlo pig" doet daar niets aan af. Politi ci zeggen immers zelf al dat bij hen nooit, nooit is. Voorlopig of niet voorlopig maakt daarom ook geen verschil. Van het oor deel van de burgers kan straks ook heel simpel worden gezegd dat het niet op deugdelijke infor matie berustte. Inspraak dreigt zo een wassen neus te worden, een zoethouder. Er zijn nog meer zaken die de zuiverheid en spontaniteit van deze belangwekkende discussie helaas hebben aangetast. En wel PW-raadslid Bram Schavemaker overtreder van een ongeschreven regel v:: ;::1 ÉwJff jjjé 'M\ Tli'i 8 de beladen rol die de ook aanwe zige raadsleden vervulden, don derdagavond, toen bewoners van de Sweilandstraat en Oranje Nassaulaan mochten inspreken. Aanwezig namens de raad waren Bonnet (CDA), De Vos (WD), Schavemaker (Progressief War mond) en mevrouw Saris (WD). Over de laatste dient direct te worden opgemerkt dat zij be woonster is van de Oranje Nas saulaan en dus recht had te spre ken. De andere raadsleden had den er wijs aan gedaan hun mond te houden. Op één uitzon dering na, bleven de lippen op el kaar. Meepraten tijdens een voor be woners bedoelde hoorzitting doet afbreuk aan de lovenswaar dige procedure (eerst de burgers laten inspreken, dan maken B en W een voorstel, dan de commis sies over dat voorstel laten pra ten en dan de beslissing nemen in de gemeenteraad) die B en W hebben uitgedacht. Saris (WD) heeft in mei 1983 vreselijk op haar falie gehad van de complete raad, plus burge meester Hendrickx-Vlaar, toen zij het had gewaagd tijdens een hoorzitting voor en door burgers over bestemmingsplan Bebouw de Kom de WD-standpunten naar voren te brengen. Haar werd zelfs een overschrijding van de fatsoensnormen verwe ten. Ook had ze inbreuk ge pleegd "op de collegialiteit waar mee raadsleden met elkaar horen om te gaan", zo zei oud-PW- raadslid Van Kuyen toen. Raads leden mogen in Warmond best naar hoorzittingen komen, maar alleen om hun oren open te zet ten, voegde de burgemeester daar nog eens aan toe. Betuttelend Onbegrijpelijk is het dan ook dat juist PW-raadslid Schavemaker deze ongeschreven maar uiterst gevoelig liggende regel, donder dagavond meende te kunnen overtreden. Niet dat het zo'n goe de regel is, die absolute naleving verdient - het is in feite een bela chelijke en vooral betuttelende regel - maar iemand iets verwij ten om vervolgens dezelfde 'overtreding' te begaan is zeker in de politiek een blunder van de eerste orde. Schavemaker probeerde de discussie tussen de burgers naar zijn PW-hand te zetten met de opmerking dat de Warmonders "net als de raad" verkeer willen ontmoedigen Warmond als door gangsroute te kiezen. Van die be wering klopte helemaal niets. De raad heeft officieel namelijk nog geen standpunt. Het ontmoedi gingsbeleid waarover Schave maker het heeft is een PW-wens en PW is de raad niet. Saris (WD) meldt overigens niet voornemens te zijn Schave maker met gelijke munt terug te betalen. "Ik maak me niet druk om kleinigheden", zegt zij. Toch keek het raadslid op het bewuste moment met rood hoofd in het rond toen Schavemaker het woord kreeg van 'zijn' wethou der Dalhuisen. "Een heleboel mensen knikten begrijpend tej rug, die zijn dat relletje rond mij ook nog neit vergeten. Ik denk wel dat als de burgemeester de hoorzitting had voorgezeten zij zou hebben ingegrepen toen Schavemaker het woord voer de", zegt ze. En daar laat ze het bij. Schandpaal Het Schavemaker-incidentje krijgt gelukkig geen staartje, dat is het ook helemaal niet waard. Het nieuwe, hardwerkende raadslid hoeft ook niet aan de schandpaal. Toch kan er wel een lering uit dit akkefietje worden getrokken. Namelijk dat het af gelopen moet zijn met allerlei on geschreven en geforceerde regel tjes tijdens hoorzittingen zoals spreekverboden voor raadsle den. De angst dat bepaalde frac ties politieke munt slaan uit hoorzittingen overheerst jam mer genoeg het besef dat een hoorzitting pas echt geslaagd is als de inspraak van de burgers goed is geregeld. Burgers zijn zelf heel goed in staat om uit te maken wie waarom iets zegt. Een raadslid dat tijdens een hoorzit ting reclame voor zijn partij wil maken, moet dat vooral doen. Daartegen hoeven burgers niet in bescherming te worden geno men door bevoogdende regel tjes. Ze hebben des te meer recht op informatie. Het vermoeden is nu gerezen dat de reden waarom B en W hun overwegingen (nog) niet aan de buitenwacht prijs hebben willen geven, veel te ma ken heeft met (alweer) de angst voor politieke spelletjes. Dat ver moeden wordt gevoed door de wetenschap d'at er raadsleden zijn die tot de hoorzitting niet wisten dat B en W "voorlopig" voor betonnen klinkers zijn. Om over de angst voor het politieke spel heen te stappen en met open vizier de burgerij te benaderen, is nóg meer moed nodig. Toch is men in Warmond een heel eind op weg hiermee. WIM KOEVOET Braderie In de Leiderdorpse Hoofdstraat en Eikenlaan wordt vandaag een braderie gehouden. Naast de ruim honderd kramen die er staan, is er een optreden van balletschool Mar griet de Jong en een show van oude dansen. Ook muziek ontbreekt niet. De braderie werd geopend om tien duurt tot een uur of zes. Missieverkoop Drie dagen lang is het Warmond- se Huize Mariënhaven weer het de cor van de jaarlijkse missieten toonstelling en -verkoop, georgani seerd in samenwekring met pater Geuskens. Er is Afrikaanse en Oos terse kunst te zien en te koop. Pater Geuskens werkt al dertig jaar in Nieuw-Guinea (tegenwoordig Irian-Jaya geheten) en gebruikt de opbrengst van de missieverkoop voor de bouw van een kerkje. De tentoonstelling is nog vandaag en morgen geopend van tien tot zes uurToegang gratis. Leiderdorpers doen niet aan buurtpreventie Hartelijk welkom in Wassenaar. ren dat zo zien: "Zelfs de politie hangen". Of het geholpen heeft? kan me niet voorstellen dat me vond het aardig en liet het bord, te- "Ach", zegt Wouwenaar, "ik denk sen echt rechtsomkeert hebben g gen alle verwachtingen in, lekker dat het allemaal wel meevalt. Ik maakt". LEIDERDORP - Leiderdorpers hoeven niet aan buurtpreventie te doen. De criminaliteit ligt onder de landelijke norm, concludeert de plaatselijke WD na een onderzoek naar criminaliteit en enige ge sprekken met de politie. Burgerlid Zilverentant deelde dat mee tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor bestuurszaken. De burge meester onderschreef het betoog. Volgens hem is de groep op sterk te, is er genoeg gerichte surveillan ce en zijn de agenten goed gemoti veerd en krijgen zij gerichte aan wijzingen. Overigens had de WD, voordat ze aan het onderzoek begon, geen Rambo-achtige gedachten over buurtpreventie. De liberale buurt preventie steunt op een intensieve re sociale controle. Zodra de bur gers wat zien, moeten ze de politie bellen en niet zelf de verdachte personen te lijf gaan. Alphen film in speeltuin Vreugde- oord, Vorsselenburgstraat. Alkemade farmpopfestival aan de Weteringlaan in Oude Wete ring, aanvang 20.00 uur. Katwijk open huis bij bedrijven langs Prins Hendrikkanaal en visvaria-markt in Badcen- trum, tot 17.00 uur. Summer Jazz Festival '87, Rapenburg/Douzastraat, 16.00 uur. open huis buurtcentrum Groenoord, Pasteurstraat antiekbeurs in de Groen- oordhallen, tot 17.00 uur. rommelmarkt, IJs- en Eve nementenhal, Vondellaan, informatie-middag over het cursusaanbod van het LVC, Breestraat 66, 14.00 tot 16.00 uur. optredens van Leidse en regionale folkgroepen in café De Bruine Boon, Stations weg, aanvang 21.00 uur. Leiderdorp braderie in de Hoofdstraat, tot 18.00 uur. in kader van Franse week: 12.00 uur, modeshow; 20.00 Valkenburg ABN-Sterrenslag in 't Wa- terbos te Rijnsburg, tot 16.00 Voorhout volleybal-toernooi van De Roadrunner in sporthal De Gaasbak. zaalvoetbal in sporthal De Gaasbak, Nederlands zaal voetbalteam tegem de Belgi sche kampioem Ford Geuk, aanvang 21.00 uur. Warmond gondelvaart met muziek, Koudenhoorn (steiger 't Jop- pe), 20.30 uur. missie-tentoonstelling en verkoop, Huize Mariënha ven, Mgr. Aegenentlaan 1, tot 18.00 uur. ZONDAG 23 AUGUSTUS Leiden •antiekmarkt in de Groen- oordhallen, 11.00 tot 18.00 Volkenkunde, inleiding door drs. P. Richardus, aanvang 15.00 uur. open dag in de Kaas- marktschool van kinderteja- ter Pluisje, 13.30 uur. fietstocht over 35 km. door polderlandschap en langs de plassen, start tussen 10.15 en 11.15 uur bij clubgebouw Ak- tief, Berlagestraat 2. fietstocht Zeetoer over 35 of 65 km. start kantine Swift- toer 8.30 en 9.30 uur. Lisse in kader van de Franse week: koffieconcert met Franse klassieke muziek, Agathakerk, aanvang 13.00 Noordwijk viswedstrijd om het open kampioenschap van Noord- wijk, vistijd van 8.00 tot 11.00 uur in de Leidsevaart. Warmond jazz-concert Rob Hoeke Boogie Woogie Blues, Jazz- boerderij Meerrust, Dorps-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11